banner

تشخیص علائم یبوست در کودکان و روش های درمانی برای رفع یبوست

تشخیص علائم یبوست در کودکان و روش های درمانی برای رفع یبوست
یبوست در کودکان به صورت به تأخیر افتادن عمل دفع و مشکل در عبور مدفوع برای یک دوره حداقل ۱ ماه در نوزادان و کودکان نو پا و ۲ ماه در کودکان بزرگتر است. دفع مدفوع سفت و سخت و بزرگ‌تر از حد معمول در کودکان دردناک است. یبوست در کودکان بیماری بسیار رایجی است. یبوست در سه دوره از زندگی کودکان شایع‌تر می‌شود. دوره اول زمانی است که برای اولین بار غلات، حبوبات و مواد غذایی جامد به رژیم غذایی نوزاد افزوده می‌شود. دوره دوم در حین آموزش خبر کردن مدفوع و رفتن به توالت و دوره سوم در حدود سن شروع مدرسه اتفاق می‌افتد.
دفعات و قوام مدفوع در هر دوره از زندگی کودک متفاوت است و هیچ تعریف واحدی برای موارد طبیعی وجود ندارد. نوزادان معمولاً چهار بار یا بیشتر مدفوع شل و زرد دارند. در طول سال اول، کودکان ۲ تا ۴ بار در روز اجابت مزاج دارند. نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند معمولاً مدفوع بیشتری از نوزادان تغذیه تکمیلی تولید می‌کنند و تقریباً پس از هر بارتغذیه با شیر مادر دفع دارند. پس از یک الی دو ماه تغذیه با شیر مادر دفعات مدفوع کمتر شده اما هنوز شل است. پس از یک سالگی بیشتر کودکان یک یا گاهی اوقات دو بار اجابت مزاج خواهند داشت. با این حال، برخی از نوزادان و کودکان خردسال معمولاً هر ۳ الی ۴ روز یک بار مؤفق به دفع مدفوع می‌شوند. برای شناسایی یبوست در نوزادان و کودکان باید به خونریزی هنگام دفع مدفوع دقت شود.
در نوزادان، نشانه‌هایی از تلاش برای دفع همانند زور زدن و گریه قبل از تخلیه‌ی مدفوع نرم، نشانه‌ی یبوست نیست. والدین اغلب نگران یبوست فرزندشان هستند اما این مشکل در کل در کودکان عواقب جدی ندارد. برخی از کودکان مبتلا به یبوست به طور منظم از درد شکم به خصوص بعد از غذا شکایت می‌کنند. گاهی اوقات، عبور مدفوع حجیم و سخت ممکن است یک پارگی کوچک در مقعد (شقاق مقعد) کودک ایجاد کند. شقاق مقعد برای کودکان بسیار دردناک‌تر و غیر قابل تحمل‌تر از بزرگسالان است که در صورت وجود آن رگه‌هایی از خون قرمز روشن در خارج از مدفوع یا بر روی دستمال توالت مصرفی دیده خواهد شد. به ندرت، یبوست مزمن می‌تواند به مشکلات ادراری مانند عفونت مجاری ادراری و شب‌ادراری در کودک منجر شود

علل یبوست در کودکان

در ۹۵ درصد از کودکان، یبوست ناشی از عادات غذایی و مشکلات رفتاری است. یبوست با علل تغذیه‌ای و رفتاری، یبوست عملکردی نامیده می‌شود. رژیم غذایی کم آب و کم فیبر، فاقد میوه و سبزیجات باعث یبوست می‌شود.
مسائل رفتاری مانند استرس و حسادت ناشی از تولد فرزند دیگر در خانواده، مقاومت در برابر آموزش توالت و تمایل به نگه داشتن مدفوع به دلایل درد ناشی از شقاق مقعد یا مشغول بودن به بازی می‌تواند منجر به یبوست کودک شود. آسیب‌های وارد شده به مقعد کودک ناشی از سوء استفاده جنسی نیز باعث خودداری از اجابت مزاج خواهد شد. کودک با نگه داشتن مدفوع وارد یک چرخه معیوب می‌شود به این صورت که هر بار به تأخیر انداختن عمل دفع به هر دلیلی مدفوع را سفت‌تر و دفع بعدی را مشکل‌تر می‌کند. گاهی اوقات مدفوع شلی که بالای مدفوع سفت و حجیم قرار گرفته از کناره‌های مقعد نشت می‌کند و منجر به کثیف شدن لباس زیر کودک خواهد شد که در این صورت وقتی والدین با این مدفوع شل مواجه می‌شوند، فکر می‌کنند کودک دچار اسهال شده است، در حالی‌که مشکل اصلی یبوست است.
برخی علل یبوست در کودکان نادر بوده و در حدود ۵ درصد از دلایل یبوست کودکان ناشی از مصرف داروهای حاوی مخدر است. این مورد بیشتر در نوزادان متولد شده از مادران معتاد شیوع دارد. این اختلال یکی از انواع یبوست آلی است.
سایر علل یبوست آلی شامل

 • نقائص مقعد هنگام تولد
 • فیبروز کیستیک
 • اختلالات الکترولیت و سوخت و ساز بدن مانند سطح غیر طبیعی و بالای کلسیم (هیپرکلسمی) یا سطح پایین پتاسیم
 • مشکلات نخاعی
 • اختلالات هورمونی، مثل غدد تیروئید (هیپوتیروئیدیسم)
 • اختلالات روده، مانند آلرژی به شیر گاو و یا بیماری سلیاک
 • مصرف سمومی مانند بوتولیسم یا سرب

کودکان مبتلا به اختلالات شکمی جدی (مانند آپاندیس و انسداد در روده) اغلب مدفوع ندارد. با این حال، این کودکان به طور معمول علایم برجستهتر مانند درد شکمی، تورم یا استفراغ را نشان می‌دهند. این نشانه‌ها معمولاً قبل از کاهش مدفوع والدین را هشیار می‌کند

علائم یبوست در کودکان

پزشک به منظور درمان صحیح یبوست کودک ابتدا باید علت اصلی آن و نوع مربوط به رژیم غذایی و رفتاری غلط یا نوع آلی را تشخیص دهند. با توجه به علایم کودک می‌توان به علت آن پی برد، برخی نشانه‌های یبوست آلی شامل:

 • طی ۲۴ تا ۴۸ ساعت اول پس از تولد نوزاد هیچ مدفوعی دفع نکند
 • از دست دادن توان عضلانی در نوزادان به صورتی که توانایی مکیدن شیر هم کاهش می‌یابد
 • در کودکان بزرگتر به صورت بی‌اختیاری مدفوع، درد پشت، ضعف پا یا مشکلاتی در راه رفتن بروز می‌کند
 • کودک وزن کم کند و یا سرعت رشد کند و ضعیفی داشته باشد
 • اشتها و میل به غذای کودک کاهش یابد
 • در مدفوع کودک خون رویت شود
 • تب
 • استفراغ
 • تورم شکم
 • درد شکم

با بروز هر یک از علائم هشدار دهنده‌ی بیماری یبوست والدین باید هشیارانه عمل کرده و فرزند خود را فوری نزد پزشک ببرند تا اقدامات لازم صورت گیرد.

تشخیص یبوست در کودکان

پزشکان در مورد علائم کودک و تاریخچه‌ی پزشکی کودک سؤالاتی از والدین می‌پرسد و سپس یک معاینه فیزیکی ملایم انجام می‌دهد. معمولاً با توجه به آن‌چه که در طول بررسی سوابق بیماری و معاینه فیزیکی و آزمایش‌های تکمیلی به دست می‌آید، علت یبوست مشخص می‌گردد. پزشک بسته به شدت نشانه‌های کودک، توصیه به تلاش درمان‌های خانگی ساده یا درمان دارویی می‌کند.
در نوزادانی که طی ۲۴ الی ۴۸ ساعت ابتدایی پس از تولد هیچ گونه دفع مدفوعی نداشته‌اند باید یک معاینه‌ کلی برای رد بیماری هیرشپرونگ و دیگر اختلالات جدی گوارشی انجام شود. در نوزادان و کودکان بزرگ‌تر پزشک در مورد آغاز یبوست بعد از یک رویداد خاص مانند معرفی غلات یا سایر غذاهای جامد برای اولین بار، خوردن عسل، شروع آموزش توالت یا شروع مدرسه نیز سؤالاتی می‌پرسد. همچنین در تمام گروه‌های سنی سؤالاتی در مورد رژیم غذایی و اختلالات ناشی از سموم و داروهای حاوی مخدر که می‌تواند یبوست ایجاد کند پرسیده می‌شود.
در معاینه‌ی فیزیکی کودک مبتلا به یبوست علاوه بر نشانه‌های بیماری، قد و وزن کودک را اندازه‌گیری و او را از نظر تأخیر در رشد کنترل می‌کنند. در معاینه‌ی بالینی، شکم، مقعد (از جمله معاینه راست روده با روش انگشتی) و عملکرد عصب (که می‌تواند بر چگونگی عملکرد دستگاه گوارش تأثیر گذارد) را تحت بررسی قرار می‌دهند. کودکانی که به درمان پاسخ نمی‌دهند نیاز به آزمایش‌های تخصصی‌تر برای بررسی اختلالات جدی‌تر و تصویربرداری اشعه ایکس از شکم دارند.

درمان یبوست در کودکان

درمان یبوست در کودکان بستگی به علت به وجود آورنده آن دارد. در یبوست‌های عملکردی اقدامات درمانی شامل:

 • تغییر در رژیم غذایی
  تغییرات رژیم غذایی در کودکان شامل دادن ۳۰ تا ۱۲۰ میلی‌لیتر آب آلو، گلابی یا سیب روزانه است. در نوزادان کمتر از ۲ ماه، ۱ قاشق چای خوری (۵ میلی لیتر) از شربت ذرت را می توان به برنامه‌ی غذایی کودک در صبح و شب اضافه کرد. نوزادان و کودکان بزرگ‌تر باید به مصرف میوه‌ها، سبزیجات و غلات و حبوبات حاوی فیبر بالا تشویق شوند و مصرف غذاهای یبوست‌آور مانند شیر و پنیر کم شود. دادن غذاهای حاوی فیبر فراوان در کنار مایعات باعث می‌شود مدفوع حجیم، نرم و دفع آن برای کودک آسان شود. ورزش و فعالیت بدنی نیز به اجابت مزاج کودک کمک می‌کند.
  در کودکانی که به تازگی از شیر گرفته می‌شوند و مستعد یبوست هستند، توصیه می‌شود حتماً مواد غذایی حاوی فیبر بالا مانند میوه، سبزیجات، غلات و نان سبوس‌دار داده شود. تغییر رژیم غذایی کودک به یک رژیم پر فیبر ظاهراً آسان است اما عملی کردن آن اغلب مشکل خواهد بود. برای مثال بهتر است برنامه غذایی کودک با این وعده‌های غذایی چیده شود که عبارت است از:
  یک وعده غذایی سیب زمینی با لوبیای پخته یا سوپ سبزیجات با نان؛
  کلوچه زردآلو خشک یا کشمش به عنوان تنقلات؛
  فرنی یا دیگر غلات با فیبر بالا به عنوان صبحانه؛
  مصرف میوه در هر میان وعده؛
  اضافه کردن پودر سبوس به ماست مصرفی کودک
 • اصلاح رفتار
  رفتارهای غلط کودکان نیاز به آموزش و اصلاح دارد. کودکان باید به رفتن به توالت بعد از مصرف وعده‌های غذایی به مدت ۵ الی ۱۰ دقیقه تشویق شوند. نشستن در توالت بعد از صرف غذا به انجام عمل دفع کمک خواهد کرد، زیرا غذا خوردن خود حرکت گوارشی را تحریک می‌کند.کودکان اغلب به حرکات روده‌ای و احساس دفع بی‌توجهی می‌کنند و آن را نادیده می‌گیرند. این روش به منظم شدن حرکت روده‌ای کمک می‌کند
 • نرم کننده های مدفوع و مسهل
  اگر یبوست کودک به اصلاح رفتاری و تغییر در رژیم غذایی پاسخ ندهد، ممکن است پزشک داروهای خاصی که در نرم کردن مدفوع مؤثر هستند و داروهای افزایش‌دهنده حرکت خود به خودی روده و دستگاه گوارش را توصیه کند. این داروها شامل پلی اتیلن گلیکول، لاکتولوز، روغن‌های معدنی، شیر منیزی (هیدروکسید منیزیم)، سنا و بیزاکودیل است. بسیاری از این داروها اکنون در دسترس و بدون نسخه قابل تهیه هستند. با این حال، دوز این داروها باید بر حسب وزن، سن و شرایط کودک و همچنین شدت یبوست تجویز شود. بنابراین، پدر و مادرها باید از مصرف خودسرانه‌ی دارو برای کودک خود بپرهیزند و حتماً با نظر پزشک و میزان و مقدار توصیه شده استفاده کنند. هدف از درمان دارویی نرم شدن مدفوع و اجابت مزاج آسان است.
  در موارد شدیدتر یبوست گزینه‌های دیگر شامل تنقیه ملایم در بیمارستان و عواملی مانند روغن معدنی با مقادیر زیادی از مایعات خوراکی را تجویز می‌کنند، اگر این درمان‌ها نیز بی‌اثر بود، ممکن است نیاز به بستری کودک باشد.
  در نوزادان معمولاً نمی‌توان هر درمانی را استفاده کرد و اغلب نیاز به درمان خاصی نیست و به طور معمول، یک شیاف گلیسیرین کافی است. در نوزادان شیر مادر خوار باید شیردهی ادامه داده شود و در نوزادان شیر خشکی بهتر است با نظر پزشک نوع شیر خشک تغییر کند. بعد از چهار ماهگی با نظر پزشک می‌توان مقدار کمی آب جوشیده و ولرم نیز به نوزاد داد.
  برای حفظ دفع مدفوع منظم، برخی از کودکان نیاز به مصرف مکمل‌های غذایی (مانند پسیلیوم) است که بدون نسخه هم قابل تهیه هست ولی باید دقت کرد که حتماً باید میزان کافی آب در روز بنوشند تا دارو مؤثر واقع شود. ماساژ شکم کودک به آرامی نیز به عنوان یک اقدام کمکی می‌تواند در فعالیت و حرکات روده‌ای مفید باشد.
  هنگامی که یبوست کودک نتیجه‌ی مصرف داروها و یا سم است، باید علاوه بر درمان آن، علت اصلی را نیز اصلاح و برطرف نمود. در یبوست‌های آلی که معمولاً یک بیماری زمینه‌ای یا اختلال مادرزادی کودک را مستعد ابتلا به یبوست کرده است، باید علاوه بر رفع یبوست فعلی، اقدامات درمانی لازم برای رفع علت اصلی نیز صورت گیرد.
پرسش و پاسخ
عطا

دخترم ودوماهه ازپوشک بازکردم همزمان ازشیرگرفتم دچار یبوست شده هردکتری بردم خوب نشده میگه احتمالا مقعدازداخل زخم شده باید چرب بشه تا چندماه ؟؟نگرانم چکارکنم؟؟؟راهنمایی بفرمایید

clinic

با سلام
ناحیه مقعد کودک را همیشه با روغن زیتون چرب نگه داشته و به دفع مدفوع به موقع تشویق کنید و همیشه بعد از اتمام وعده غذایی به مدت ۱۰ دقیقه درون دستشویی بنشانید تا در صورتی که دفع مدفوع داشت انجام شود و مصرف مایعات کودک را نیز افزایش دهید.

اسرافیل

با سلام
اقای دکتر من یه پسر ۶ ساله دارم که غذای سنگین خورده و باعث سفت شدن مدفوع شده و الان چهار روز هست که دیگه غذا اصلن نمیخوره واز تمامی دارو های ملیم کننده و شیافت استفاده کردیم و نتیجه نگرفتیم الان دو روزه که وقتی دارو بهش میدیم استفراغش میکنه اقای دکتر خواهشن جواب بدید چیکار کنم
ممنون

clinic

با سلام
برای تخلیه روده کودک به بیمارستان مراجعه کنید تا انما انجام شود.

رها

با سلام دختر من ۲و سال ۸ماه هست‌ میگه دست شوی دارم ولی وقتی میبرمش بعد از چند دقیقه نشستن میگه ندارم در روز ۴باری این کارو میکنه تا این که میره دست شوی اونم سفت چیکار باید بکنم

clinic

با سلام
فرزند شما دچار یبوست بوده لازم است میزان مایعات مصرفی مواد غذایی پر فیبر میوه سبزی الو گلابی انجیر خشک کودک را افزایش داده او را به دفع به موقع مدفوع تشویق کنید و برای بررسی وضعیت کودک به متخصص اطفال مراجعه کنید.

اتنا

سلام
دختریک سال و سه ماهه دارم از زمانی ک دندان دراوردنش شروع شدمعدش صفت کارمیکنه اینقدر زور میزنه که عرق میکنه تمام سرش ک ایا گاهی مدفوع میاد گاهی هم خودش از دفع کردن مدفوع بیخیال میشه نمیدونم چکارکنم دکترش روغن زیتون تجویز کرده اوایل خیلی خوب بوداما الان نه انگار عادتش شده.میشه کمکم کنید؟اگه لطف کنید جواب به خطم اس کنید منتظرم

clinic

با سلام
لازم است تا در مواد غذایی مصرفی کودک بیشتر دقت کرده از مواد غذایی پروفیبر استفاده کنید روغن زیتون را به ناحیه شکم در جهت عقربه های ساعت مالش داده و مقعد را با همین روغن چرب کنید اگر یبوست ادامه داشت برای بررسی به متخصص اطفال مجدد مراجعه کنید.

امیر

پسرم ۵ساله دو سال تحت نظر متخصص گوارش اطفال وانواع ملین ها وشیافو امتحان کردیم الان شربت PEGروزانه ده سی سی مصرف مکنه ولی همچنان مشکل هست عفونت معده هم داره دارو مصرف می کنه نمی دونم دیگه چه کار کنم لطفا کمکم کنید

clinic

با سلام
برای بررسی وضعیت کودک لازم است تا معاینات بالینی شده و حضوری مراجعه شود.

رضوان

سلام خسته نباشید نوزاد هشت ماهه دارم که یک هفته اس هنگام دفع مدفوع با زور و درد و مقداری خون نیز در مدفوعش دیده میشود به دکتر مراجعه کردیم دارو تجویز کرد ولی بهبودی کامل حاصل نشده چه مواد خوراکی بهش بدم تا دردش موقع مدفوع کردن بهبود یابد .

clinic

با سلام
در مواد غذایی مصرفی کودک بیشتر دقت کرده مراقب باشید تا دچار یبوست نشود میزان مصرف مایعات را افزایش داده روغن زیتون و غذاهای مصرفی اضافه کنید و از میوه های پروفیبر و سبزیجات در وعده های غذایی کودک استفاده نمایید شکم را با روغن زیتون ماساژ داده و مقعد را چرب کنید در صورتی که بهبودی حاصل نشد مجدد به متخصص اطفال مراجعه کنید.

مریم

سلام. دخترم یکسال و چهارماهشه. تا ۴ ماهگی وزن و رشد خیلی خوبی داشت اما بعد از اون ثابت موند. از ۶ ماهگی تعذیه کمکی رو با حریره شروع کردم اما از همون ابتدا اصلا اشتها نداشت چکاب کامل خون ادرار و مدفوع انجام دادیم هیچ مشکلی نداشت. داروهای تقویتی مختلفی را با تجویز پزشک امتحان کردیم هیچکدام نتیجه نداشت. الان مدت ۲ ماه است مشکل دفع دارد مدفوعش گلوله ای (پشکلی) بود و موقع دفع اذیت میشد تا اینکه در ناحیه مقعد متوجه برجستگی با سر سفید و چرکی شدم بلافاصله دکتر بردم و گفت کیست مقعد هست تا یکهفته سفالکسین ۲۵۰ بخوره خوب میشه و رژیم عذایی هم دادن اما خب دختر من واقعا عذا نمیخوره فقط شیر خودم. اما بعد از یکهفته این برجستگی در مقعد از بین نرفت رفتیم متخصص گوارش دکتر گفت این بواسیره و اصلاح هم نمیشه مقعدش مادرزاده پیچ خورده و کمی بالاست و اصلاح هم نمیشه. باز دارو داد و رژیم عذایی. با داروی دکتر مدفوعش نرم و شل شده اما همچنان با وجود مدفوع شل و نرم هر وقت میخواد دفع کنه بشدت اذیت میشه خیلی زور میزنه خیلی گریه میکنه تا دفع کنه. ازتون خواهش میکنم منو راهنمایی کنید. باید چکار کنم لطفا به شماره تلفنم پیام بفرستید خیلی سپاسگزارم

clinic

با سلام
برای تشخیص قطعی نوع بیماری مقعدی ایجاد شده در فرزندتان لازم است معاینات بالینی انجام شده و حضوری مراجعه شود.

محیا

دلیل اینکه مدفوع سفت وتیکه تیکه یا پشگلی میشود چیست؟نگران کننده است یاخیر ؟به دکتر مراجعه کنم یا نه؟ میتوانم شربت لاکسی ڙل به کودک ۲/۵ ساله بدم؟به چه میزان؟دارای وزن۱۱کیلو میباشد؛ممنون.

clinic

با سلام
اجازه مصرف خودسرانه دارو برای فرزندتان دارید برای بررسی وضعیت کودک پزشکی اطفال مراجعه کنید در مدفوع سخت و تکه تکه نشانه ابتلا به یبوست بوده باید میزان مایعات مصرفی و مواد غذایی پروفیبر افزایش داده شده به مواد غذایی مصرف روغن زیتون اضافه کنید و آلو انجیر خشک گلابی را در رژیم غذایی قرار دهید.

سامیار

سلام پسرم ۲۸ ماهشه و حدود یک هفتس مدفوع نکرده و دوبار شیاف گلیسیرین گذاشتم و ب زور کمی مدفوع کرد لطفاااااا ترووووخدااا راااهنمااااااییم کنید دارم دیووووونه مییییشم

clinic

با سلام
برای بررسی وضعیت کودک به متخصص اطفال مراجعه شود.

فریبا

سلام خسته نباشین‌‌‌ دخترمن ده سالشه دیرمدفوع میکنه چکار کنیم ممنونم

clinic

با سلام
مصرف میوه و سبزی کودک را افزایش داده و در برنامه روزانه آن ورزش و فعالیت بدنی قرار دهید و او را به نوشیدن آب زیاد در روز تشویق کنید. به غذای مصرفی کودک روغن زیتون اضافه نموده و سعی کنید تا شکمش روان کار کند. برای دفع به موقع مدفوع جایزه و تشویقی قرار داده و به او کمک کنید تا سبک زندگی و تغذیه سالمی درستی داشته باشد.

بن

سلام لطف کنیدجواب بدیدخواهش میکنم کودک۵ساله پسردارم شیرگاومیخوره روزی حدودن۱لیتریوبوست میگیره اول مدفوعش سفته وبعدش نرمه هرکاری میکنم ازشیرنمیشه بگیرمش حتمن بایدبخوره چکارکنم که یبوستش رفع بشه

clinic

با سلام
مایعات مواد غذایی پر فیبر میوه سبزیجات سبوس نان گلابی آلو و انجیر خشک خیسانده شده ناشتا دهید و او را به دفع به موقع مدفوع و خودداری از نگه داشتن آن تشویق کرده و جایزه تعیین کنید تا بیماری یبوست هر چه زودتر پیش از بروز علایم آزار دهنده دیگر درمان شود.

آنیلا

با سلام و خسته نباشید خدمت اقای دکتر
دختر ۱۲ ماهه من الان یه هفته هست که یبوست داره از میوه جات فقط پرتقال میخوره از سه ماهگی بهش شیر خشک میدیم مدفوعش خیلی خشک و قطوره وقتی میخواد دفع کنه زور میزنه و گریه میکنه شیاف گلیسیرین بهش شیاف میکنیم دستشویی میکنه تا شیاف نکنیم دستشویی نمیره.ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

clinic

با سلام
برای بررسی وضعیت کودک به پزشک اطفال مراجعه شود. مقعد را با روغن زیتون چرب نگه دارید.

سلوا

سلام
دخترم چهار سال تمام سن دارد
همیشه دچار یبوست است،اکثرا روزانه دفع دارد ولی گاها دو روز یکبار وقوام مدفوعش نیز همیشه سفت است،علی رغم مصرف مکمل های غذایی که توسط پزشک تجویز شده بسیار کم اشتهاست،وزنش سیزده کیلو وسیصدگرم است،وگاهی اوقات هم میگوید شکم درد دارم
لطفا راهنمایی بفرمایید،گرمای بدنش بالاست طوری که در زمستان هم لحاف رویش نمیکشه

clinic

با سلام
والد عزیز باید به تغذیه فرزند خود بیشتر دقت نموده و میزان مایعات مصرفی و مواد غذایی پر فیبر و میوه و سبزیجات و مواد غذایی سبوسی را افزایش داده و کودک را به دفع به موقع مدفوع تشویق نمایید و چنانچه درد یا یبوست ادامه داشت برای بررسی دقیقتر علت و دریافت درمان مناسب دارویی حضوری مراجعه نمایید.

محمد

باسلام وخسته نباشید آقای دکتر پسرم ۱۱ سال دارد خیلی کم اشتها است شکم درد داره تحرک کمی داره استفراع میکنه برای دفع مدفوع دیر دیر میره مدفوع صفت و خشکی داره لطفا پاسخ دهید ممنون

clinic

با سلام
باید حضوری مراجعه نموده تا طی معاینات بالینی علت دردهای شکمی بررسی شود. لازم است تا تغییراتی در رژیم غذایی کودک داده شود. مصرف مایعات مواد غذایی پر فیبر میوه و سبزیجات و مواد غذایی ملین مانند گلابی آلو و انجیر خشک خیسانده شده را افزایش داده و به غذای کودک روغن زیتون اضافه شود. او را به دفع مدفوع به موقع و خودداری از به تاخیر انداختن عمل دفع تشویق کنید.

شهرزاد

باسلام به شما جناب دکتر . پسر من سه سال و چهار ماه سنش هست و الان حدود سه ماه هست که پیدرولاکس رو بطور منقطع ونه منظم مصرف میکنه . مساله اساسی ما این هست که موقع دفع و به محض احساس دفع اونقدر پاهاش رو قیچی و جمع میکنه که اجازه خروج نمی ده اقای دکتر من و پدرش از غصه و استیصال واقعا سردرگم هستیم راه حل اینکه پاهاش رو باز کنه و ازاد بنشینه چیه

clinic

با سلام
برای بررسی ناحیه مقعد حضوری مراجعه شود ممکن است کودک دچار مشکلاتی در ناحیه مقعد باشد که دفع را برای او مشکل میکند.

ahmad

سلام پسر من دو ماهه هس براي دفع ادرار زور ميزنه و گريه ميكنه حتي توي مدفوعش رگه هايي از خون هم هست لطفا راهنمايي كنيد

clinic

با سلام
برای بررسی ناحیه مقعد و ارزیابی علت وجود خون در مدفوع که ممکن است ناشی از حساسیت به شیر مصرفی باشد به پزشک اطفال مراجعه شود.

ناشناس

ممنونم از پاسخدهی شماایا امکان داره. منبجای پودر پیدرولاکس از داروهای گیاهی مثل فلوس وگلمحمدی استفاده دایم کنم ایا استفاده زیاد از ملین های گیاهی هم مضره یا نه

clinic

با سلام
اشکالی ندارد ولی در طولانی مدت همین داروی گیاهی هم میتواند وابستگی ایجاد کند.

Hana

سلام خسته نباشيد
پسرمن٢٧ماهشه باوزن١٢.٥
خيلي اهل غذاخوردن نيست.تازمانيكه شيرميخوردكه به هيچ عنوان غذانميخورد.وموقعيكه ازشيرگرفتم درطول روزشايديكي دووعده روكامل بخوره.ميوه وسبزيجات روگاهي اوقات ميخوره.آب مرتب ميخوره.ازموقعيكه بهش قطره آهن دادم يبوستش شروع شدوهفته اي يباردفع داشت.الانم موقعيكه درطول روزهمه چي بخوره وغذاشوكامل بخوره دفع راحتي داره.اما وقتي درطول روزغذانميخوره تايه هفته دفع نداره ووقتي هم دفع داره خيلي زور ميزنه وگريه ميكنه.ومدفوعشم اولش سفته وبقيه اش نرم.يعني اولش اذيتش ميكنه.البته بيشترمواقع توي خونه هستيم وتنهاست وفعاليتي نداره كه گرسنه بشه ويا انرژيش تخليه بشه.گفتم شايداينم تاثيرداشته باشه.نگرانم كه مشكل حادي باشه كه اينقدرديربه ديردفع داره.

clinic

با سلام
مصرف مایعات و مواد غذایی ملین کودک را افزایش داده و مقعد را با روغن زیتون چرب کنید تا هنگام دفع زور نزند.

محمدطاه

سلام.پسر یکساله ام الان یه روز یبوست داره و از روغن زیتون و کره نیز استفاده کردم ولی بیرون روی نداشته که باعث شده یکسره گریه کنه دکتر هم بردیم میگه چیریش نیست

clinic

با سلام
شکم و مقعد را با روغن زیتون ماساژ دهید و کودک را برای دفع درون لگن آب گرم بنشانید.

ناشناس

با عرض سلام پسر من از حدود دو سالگی تا الان که سه سالشه یعنی یکسال هست که یبوست داره وبرای دفع مشکل داره به پزشک مراجعه کردم از همون ابتدا پودر پیدرولاکس رو دادن ومن در این یکسال مدام از این پودر استفاده میکنم طوری که هر وقت پودر رو قطع میکنم یبوستش برمیگرده وهیچ چیز دیگه مثل روغن زیتون ومیوه وسایر ملین ها تاثیر نداره سوالم اینه تا کی باید این پودرو بدم وعواقب ومضرات پودر پیدرو لاکس چیه ضمنا اخرین مراجعه ام به پزشک نیزدو هفته پیش بود که بازم پودر پیدرولاکس رو گفت بهش بدم

clinic

با سلام سعی کنید وابستگی کودک را کم کم به دارو کم کرده و با تغذیه یبوست را کنترل کنید زیرا مصرف آن در طولانی مدت باعث وابستگی و اختلال عملکرد روده خواهد شد.

مهدی

دخترده ماهه دارم روزی دوباردفع مدفوع داردبازورزدن مدفوع بسیارکم وسفت است پسرم همین طوربودامادوساله بود پی جی دادم خوب شدبه دخترم هم بدم یاروش دیگری هست

clinic

با سلام به متخصص اطفال مراجعه کنید و خوددرمانی نکنید

محسن

با سلام پسر من ۵سالش هست برای یبوست عمل جراحی شده ولی در روز چند ین بار دستشویی میکند کم کم دیگر نمیدانم چکاری باید انجام بدهم

clinic

با سلام برای بررسی بیشتر مراجعه حضوری نمایید

زهره

سلام.بچه من ۲۳ ماهه است و حدود ۶ ماهه که یبوست شدید داره با داروی پسلیوم.پارافین و لاکتالوز و فیژان خوب نشده الان واقعا اذیته خواهش میکنم دارویی معرفی کنید یا شیافی معرفی کنید تا در زمان دفع درد نداشته باشه

clinic

با سلام مادر عزیز شکم و مقعد فرزندتان را با روغن زیتون ماساژ داده و چرب کنید. مایعات مصرفی و میوه ملین چون آلو و گلابی را و مواد غذایی پر فیبر سبزیجات را افزایش دهید و کودک را وابسته به دارو نکنید.

زهرا

پسرم ۲ساله است یک هفته پوشک نمیگیرن اما توی این ۲هفته ۲بار مدفوع کرده آیا این ایراد داره ممنون آقای دکتر

clinic

با سلام فرزندتان را از خرابکاری و دستشویی نترسانید و او را بیشتر به دستشویی رفتن پس از صرف غذا تشویق کنید و میزان مایعات مصرفی را افزایش داده و پیش از بروز عارضه با دادن مواد غذایی ملین و پر فیبر مثل گلابی از یبوست جلوگیری کنید.

علی

سوال خود را بپرسید…سلام خسته نباشد,جناب پسر سه ساله ام تب داره و دارو اصلا مصرف نمیکنه,شکمشم سفت کار میکند و الان یبوست داره,چکار کنم تبش پایین بیاید

clinic

با سلام به طور کلی برای رفع یبوست انجیر، آلو و یا گلابی به کودک خود بدهید، به مایعات مصرفی کودک و میزان کافی آن روزانه دقت کنید، به او آموزش دهید تا به موقع دفع مدفوع داشته و آن را به تأخیر نیندازد، تحرک و فعالیت بدنی فرزندتان را کنترل و بیشتر کنید و در حال حاضر از مصرف داروی ملین و خوددرمانی برای کودک بپرهیزید، برای رفع تب از پاشویه آب ولرم و دستمال مرطوب بر روی بدن و اندام کودک استفاده کنید، اگر تب ادامه داشت برای دریافت درمان دارویی لازم مراجعه نمایید.

امیر

پسرم ٣٢ ماهه است.حدود سه ماهه که دچار یبوست شده و سه,چهار روزی یک بار شکمش کار میکنه,به دو متخصص گوارش کودکان مراجعه کردیم و شربت لاکسی ژل و پودر پیدرولاکس تجویز کردن .متاسفانه بدون این دو دارو شکمش کار نمیکنه و چند ساعت قبل از دفع هم خیلی بیقراری میکند.
خواهش میکنم راهنماییمان کنید.
با تشکر.

clinic

با سلام مادر عزیز در تغذیه فرزندتان کمی بیشتر دقت کنید و سعی کنید از مواد غذایی پر فیبر و ملین بیشتر در غذاهای او استفاده کنید و مواد غذایی یبوست آور را حذف کنید. بیشتر به او مایعات دهید و بعد از هر بار وعده غذایی او را به دستشویی ببرید و به دفع مدفوع با تعیین جایزه تشویق کنید تا فرزندتان احساس دفع مدفوع خود را جدی گرفته و با بازیگوشی رها نکند.

معصومه

سلام کودک سه سال و نیمه من از یبوست رنج می برد مدتی است که انواع دارو و غذاهای ملین هم استفاده کرده ایم ولی فایده ای نداشته البته در طول روز مشکلی هم ندارد غذا هم خوب می خورد آخرین بار دفع مدفوع همراه با خون داشته به علت خشکی زیاد از شما راهنمایی می خواهم

clinic

با سلام متأسفانه عدم درمان کامل یبوست فرزندتان و عدم کنترل آن باعث ایجاد یک عارضه احتمالی دیگر و یک بیماری مقعدی همانند هموروئید در او شده است که اگر به موقع پیگیری و درمان نشود، پیشرفت کرده و با علایم آزار دهنده دیگر و آسیب بافتی شدیدتر بروز خواهد کرد که روند درمانی را مشکل می‌کند، بنابراین پیش از آسیب بیشتر برای درمان فرزندتان مراجعه کنید. در کنار تغذیه ملین و مصرف آب فراوان، فرزندتان را به دفع مدفوع به موقع و رفتن به دستشویی پس از هر وعده غذایی تشویق کنید.

لیلا

سلام کودک ما اول ویروس جدیدی گرفت دو هفته طول کشید همراه باتب و استفراق واسهال بعد دل درد باتب و حالا که بیست روز میگذرد اولش دل درد داشت ولی حالا فقط هفت روز که شکمش کار نمی کنه و هرچی که ملین و شربت و پودرو اخرسرشیافت گلیسرین ولی جواب نداده اشتهاش خوبه.بیقرار حالا باید چکار کنیم.

clinic

با سلام مراجعه اورژانسی به بیمارستان داشته باشید تا در صورت نیاز با تنقیه به عمل اجابت مزاج فرزندتان کمک کنند. سپس داروی مناسب جهت کنترل یبوست تجویز شود. به تغذیه او بیشتر دقت کنید تا مصرف مایعات فراوان و میوه و سبزی و مواد غذایی پر فیبر داشته باشد، بعد از هر وعده غذایی او را تشویق به رفتن به دستشویی و اجابت مزاج کنید و با تعیین جایزه او را به پاسخ دادن به احساس دفع مدفوع ترغیب کنید.

نگار

سلام کودکم ۹ ساله است از ۴-۵ سالگی مبتلا به یبوست شده تا۷-۸ روز دفع نداره و بعدش یک مدفوش خیلی قطور انجام میگیره اکثرا نشت مدفوع هم داره روغن زیتون لواشک هم میخوره ولی زیاد تاثیر ثابتی ندیدم
واقعا عاجز شدم اشتهاش هم کم شده
ممنون

clinic

با سلام کودک شما حتماً باید از نظر بیماری‌های گوارشی و همچنین تیروئید بررسی شود، اگر مشکل یبوست او مربوط به الگوی رفتاری غلط و تغذیه نامناسب باشد باید در اصلاح رفتاری به او کمک کنید، با تشویق او به مصرف میوه و سبزیجات و مواد غذایی پر فیبر، نوشیدن مایعات فراوان روزانه و تعیین جایزه برای رفتن به دستشویی پس از هر وعده غذایی و خودداری از به تأخیر انداختن عمل دفع مدفوع می‌توانید منجر به بهبودی او شده و از عارضه های دیگر مانند بیماری مقعدی در او جلوگیری کنید. نشت مدفوع نیز به یبوست او ارتباط دارد و با رفع آن برطرف خواهد شد، نگران نباشید.