banner

تشخیص علت زخم مقعد و روش های درمان

تشخیص علت زخم مقعد و روش های درمان

مقعد نیز مثل هر جای دیگری از بدن ممکن است دچار زخم و التهاب شود، با این تفاوت که تمام زخم‌های درون روده‌ای نمی‌توانند همانند زخم‌های سطح پوست ایجاد درد و ناراحتی کنند تا فرد به سرعت متوجه وجود آن شود. بسته به محلی از مقعد که زخم ایجاد شده فرد احساس درد و در موارد شدید خونریزی خواهد کرد.

زخم ایجاد شده درون دیواره‌ها و خروجی مقعد می‌تواند علت‌های بسیاری داشته باشد. توجه به مکانیزم به وجود آورنده‌ی زخم، بیماری و مشکلات متفاوتی برای فرد به وجود می‌آید. در ادامه به بحث در مورد هر یک از انواع زخم مقعدی می‌پردازیم.

سندرم زخم مقعد منفرد

سندرم زخم مقعد منفرد بیماری است که هم‌زمان با ایجاد و گسترش یک یا چند زخم باز یا قرمز در راست روده رخ می‌دهد. رکتوم یک لوله عضلانی است که به پایان کولون متصل است. مدفوع از طریق مقعد از بدن عبور می‌کند. سندرم زخم مقعد منفرد یک اختلال نادر است که لزوماً به یک زخم ختم نمی‌شود و ممکن است قسمت‌های مختلف راست‌روده را مبتلا کند. این بیماری اغلب در افراد مبتلا به یبوست مزمن ایجاد می‌شود. این زخم می‌تواند منجر به خونریزی مقعدی در حین زور زدن هنگام دفع مدفوع شود.
شیوع زخم رکتال در مردان و زنان یکسان است و می‌تواند در هر سنی ایجاد شود. اکثر افراد مبتلا به زخم رکتال ۵۰ سال و یا کمتر هستند، در حالی‌که این بیماری ۲۵ درصد از افراد بالای ۶۰ سال را درگیر می‌کند. افراد مبتلا به اختلالات روانی خاص، مانند اختلال وسواسی ـ اجباری، در صورتی‌که رفتارهای نابه‌هنجار توالت را ترک نکنند در معرض خطر بالاتر ابتلا به زخم رکتوم قرار می‌گیرند. برخی بیماری‌های سیستمیک مانند زخم دهان نیز ممکن است خطر ابتلا به زخم رکتوم را افزایش دهد.
علایم و نشانه‌های ظاهری سندرم زخم مقعد عبارتند از:

 • یبوست
 • اسهال
 • خونریزی از رکتوم
 • زور زدن در هنگام دفع با وجود خروج مقدار کمی مدفوع
 • گرفتگی عضلات شکم
 • گرفتگی عضلانی دردناک مقعد
 • درد یا احساس پری در لگن
 • احساس دفع ناکامل مدفوع
 • خروج ترشحات مخاطی راست روده
 • بی‌اختیاری مدفوع
 • درد مقعد

با این حال، برخی از افراد مبتلا به سندرم زخم رکتوم منفرد ممکن است هیچ علایمی را تجربه نکنند و در حدود یک چهارم از تمام افراد مبتلا به زخم رکتوم بدون علامت هستند.

علت زخم مقعد منفرد

پزشکان معتقدند فشار یا آسیب به مقعد ممکن است باعث تشکیل زخم درون آن شود. نمونه‌هایی از شرایطی که می‌تواند به راست روده آسیب برساند عبارتند از:

 • یبوست یا مدفوع متراکم؛
 • زور زدن در هنگام دفع مدفوع؛
 • پرولاپس رکتوم (هنگامی بیرون زدن راست روده از مقعد ایجاد می‌شود)؛
 • انقباض و ناهماهنگی عضلات کف لگن (باعث کندی خونرسانی به رکتوم می‌شود)؛
 • تلاش برای خروج دستی مدفوع متراکم؛
 • نزدیکی مقعدی؛
 • درهم فرو رفتگی روده‌ها.

تشخیص زخم مقعد منفرد

در صورت بروز هر یک از نشانه‌ها باید به پزشک مراجعه شود تا علت آن مشخص و اقدام درمانی لازم صورت گیرد. زیرا بسیاری از بیماری‌های مقعدی و شرایط دیگر ممکن است علایم شبیه به این سندرم ایجاد کند. در صورت شک به وجود زخم مقعدی ممکن است نیاز باشد تا به یک پزشک متخصص گوارش مراجعه شود. پزشک برای تشخیص قطعی نیاز به معاینه و آزمایش‌های تشخیصی دارد.
قبل از ملاقات با متخصص بهتر است لیستی از علایمی را که در مدت بروز مشکل هر چند بی‌ربط، تجربه کردید به همراه تغییرات اخیر زندگی روزمره و استرس‌های محیطی، داروها و مکمل‌های مصرفی خود یادداشت کنید تا راحت‌تر بتوانید پزشک خود را از مشکل خود آگاه سازید. حتی می‌توانید یک لیست دیگر از سؤالات خود تهیه کنید تا با پاسخ داده شدن آن‌ها کمی از شدت نگرانی خود بکاهید. این سؤالات شامل:
علل احتمالی علایم من چه هستند؟
چه نوع آزمایش‌هایی نیاز دارم؟
آیا این بیماری موقت یا بلند مدت است؟
آیا درمان خاصی نیاز دارد؟
گزینه‌های درمانی من چه مواردی هستند؟
من بیماری‌های دیگری نیز دارم، چگونه می‌توان این شرایط را با هم بهتر مدیریت کرد؟
آیا نیاز به محدودیت‌های رژیم غذایی یا فعالیت وجود دارد؟
آیا یک جایگزین عمومی برای داروهای تجویز شده من وجود دارد؟
آیا به ویزیت‌های پیگیری نیاز دارم؟ اگر چنین است، هر چند وقت یک بار؟
به احتمال زیاد پزشک نیز برای تشخیص بهتر مشکل سؤالاتی از شما می‌پرسد که در صورت آماده کردن پاسخ‌های آن از قبل در اتلاف وقت صرفه‌جویی می‌کنید. این سؤالات شامل:
اولین بار چه زمانی علایم را تجربه کردید؟
آیا نشانه‌ها مداوم یا گاه به گاهی بوده است؟
علایم شما چگونه تشدید می‌شوند؟
آیا شما به تازگی مشکل یبوست داشته‌اید؟
آیا چیزی می‌تواند علایم شما را بهبود دهد؟
سپس پزشک مربوطه با توجه به پاسخ‌هایی که از شما می‌گیرد، آزمایش ها و روش‌های تشخیصی مورد نیاز را درخواست می‌کند که تست‌های تشخیصی زخم مقعد عبارتند از:

 • معاینه‌ی انگشتی مقعد: پزشک با یک انگشت پوشیده شده با دستکش به آرامی درون مقعد فرد را لمس می‌کند تا درد یا خونریزی ناحیه‌ی خاص یا وجود یک توده‌ی برجسته یا سفت درون مقعد را تشخیص دهد؛
 • سیگموئیدوسکوپی: در طول این آزمون، پزشک یک لوله قابل انعطاف با یک لنز مجهز را از طریق مقعد وارد می‌کند تا بتواند راست روده و قسمت از روده‌ی بزرگ را بررسی کند. اگر در این حین یک ضایعه دیده شود، می‌تواند یک نمونه از بافت (بیوپسی) برای آزمایش بردارد. ۵۷ درصد زخم‌های باز با این روش رویت می‌شوند؛
 • سونوگرافی: سونوگرافی یک تکنیک تصویربرداری با کمک امواج صوتی برای ایجاد تصاویر است. پزشک ممکن است سونوگرافی را برای کمک به افتراق سندرم زخم مقعد از شرایط دیگر توصیه کند؛
 • دفکوگرافی: یک روش تشخیص اصلاح شده است که در آن ابتدا یک خمیر نرم باریمی را وارد مقعد کرده سپس هنگام دفع آن، اجابت مزاج فرد تحت عکسبرداری با اشعه ایکس قرار می‌گیرد تا پرولاپس احتمالی یا مشکلات عملکرد و ناهماهنگی عضلات را نشان دهد.

درمان زخم مقعد منفرد

درمان سندرم زخم مقعد منفرد تا حد زیادی بستگی به شدت وضعیت بیمار دارد. افراد مبتلا به علایم و نشانه‌های خفیف ممکن است از طریق تغییر در شیوه‌ی زندگی خود بهبود نسبی پیدا کنند، در حالی‌که بیماران دارای علایم و نشانه‌های بیشتر و شدیدتر ممکن است نیاز به درمان داشته باشند. در مراحل ابتدایی بیماری با تغییر در شیوه زندگی و رژیم غذایی از جمله افزایش فیبر موجود در مواد غذایی تا ۲۰ الی ۳۵ گرم روزانه (برای حجیم کردن مدفوع و دفع آسان‌تر آن) و مصرف مایعات فراوان می‌توان بیماری را کنترل کرد. بهترین منابع فیبر میوه‌ها، سبزیجات و غلات سبوس دار است. خوردن میوه ها و سبزیجات با پوست بیشتر از آب میوه توصیه می‌شود. گندم و جو نیز به عنوان منابع غنی فیبر عالی هستند. نوشیدن آب و دیگر مایعات فاقد کافئین در طول روز به میزان کافی به نرم شدن مدفوع کمک می‌کند. با مصرف آب آلو و سایر نوشیدنی‌ها به مصرف مایعات خود تنوع دهید. از طرفی استفاده از نرم‌کننده‌های مدفوع و مسهل‌های حجم دهنده نیز می تواند با جذب آب به نرم شدن مدفوع و سهولت اجابت مزاج بدن اعمال زور و فشار کمک کند.
افرادی که به اشتباه به زور زدن هنگام دفع مدفوع عادت کرده‌اند نیز باید با یادگیری شل کردن عضلات کف لگن حین اجابت مزاج این عادت غلط خود را ترک کنند. پزشک می‌تواند با تکنیک‌های خاصی روش صحیح کنترل عضلات مقعدی را آموزش دهد.
در صورت وخیم‌تر بودن مشکل، ممکن است داروها و روش‌های درمانی خاصی مانند استروئید موضعی، تنقیه، سولفاسالازین و سم بوتولینوم (بوتاکس) به کاهش علایم سندرم زخم مقعد کمک کند. با این حال، این درمان برای همه اثردهی مثبت ندارد و برخی از آن‌ها هنوز درمان تجربی در نظر گرفته می‌شود.
وقتی چاره‌ای جز جراحی و برداشتن زخم باقی نمی‌ماند پزشک با کمک دو روش متفاوت این کار را انجام می‌دهد که عبارت است از:

 • جراحی پرولاپس رکتوم: در صورت وجود بیرون‌زدگی راست‌روده از مقعد پزشک با کمک رکتوسکوپی جراحی را انجام می‌دهد و بخش بیرون‌زده و درحال آسیب را حذف یا ترمیم می‌کند.
 • جراحی زخم: ممکن است فقط ناحیه‌ی زخم ایجاد شده در رکتوم را برداشته و محل آن را ترمیم کند. با این حال ممکن است پس از جراحی زخم مقعد عود کند.
 • جراحی برای برداشتن مقعد: جراحی برداشتن راست روده یک گزینه‌ی درمانی برای افرادی است که دارای علایم و نشانه‌های شدید هستند که از درمان‌های دیگر نتیجه نگرفته‌اند. جراح ممکن است مسیر روده بزرگ را به شکم باز کند (کولوستومی) و آن را به یک کیسه جمع‌آوری مدفوع وصل کند.

عوارض ناشی از جراحی زخم رکتوم ممکن است شامل خونریزی بیش از حد رکتوم، اختلال شدید عملکرد روده، تشکیل آبسه، تشکیل سوراخ در دیواره‌ی روده در زیر زخم و عفونت جراحی باشد. درمان‌های خود مراقبتی، محدودیت در زندگی و فعالیت روزانه‌ی فرد ایجاد نخواهد کرد اما در صورت جراحی زخم مقعد ممکن است فرد مجبور به ترک کارهای سنگین فیزیکی تا بهبودی کامل شود و در صورت بازگشت به محل کار باید دسترسی آسان به امکانات سرویس بهداشتی در صورت کولوستومی داشته باشد.

زخم شقاق مقعد

شقاق مقعد و زخم مقعد دردناک ناشی از آن به صورت یک ترک یا پارگی و زخم خطی در غشای مخاطی از اسفنکتر مقعد به سمت کانال و اطراف مقعد گسترش می‌یابد. شکاف ممکن است عود کند و در نهایت به زخم مقعد یا رکتوم تبدیل شود. زخم ناشی از شقاق مقعد ممکن است منجر به مرگ بافت داخل مقعدی (نکروز) و پوسته‌ریزی بافت آسیب دیده‌ی درون مقعد شود. شقاق‌های عمیق مربوط به اسفنکتر داخلی مقعد در زخم شدن و تنگی مقعد نقش دارند.
گاهی اوقات ترک ناشی از شقاق مقعد در مراحل ابتدایی ایجاد نسبتاً جزئی است و قبل از عمقی شدن و درگیر کردن لایه‌های زیرین دیواره‌ی مقعد خود به خود با طی چند هفته رعایت اصول بهداشتی و تغذیه‌ای بهبود می‌یابد. اما در برخی از موارد، بیماری به تدریج بدتر خواهد شد و نه تنها با تهاجم به عمق لایه‌های زیرین آسیب بیشتری به بافت پوششی مقعد می‌رساند، بلکه با ایجاد گرفتگی دردناک در اسفنکتر مقعد منجر به کاهش جریان خون (ایسکمی) به منطقه آسیب دیده خواهد شد. کم شدن جریان خون در زخم ایجاد شده می‌تواند بهبود آن را به تأخیر بیاندازد.
با پیشرفت بیماری شقاق مقعد و مزمن شدن آن اوضاع کمی بدتر خواهد شد. زیرا بیمار وارد یک سیکل معیوب خواهد شد، بدین صورت که از ترس درد شدید هنگام عبور مدفوع از روی زخم، از رفتن به دستشویی خودداری می‌کند و با به تأخیر انداختن اجابت مزاج خود باعث تشدید یبوست می‌شود. هر بار عبور مدفوع سفت از روی زخم مقعد آن را خراشیده و بدتر خواهد کرد.
شقاق مقعد با احتمال بیشتری در افراد جوان و میانسال و هر دو جنس رخ می‌دهد. زنانی که سابقه‌ی زایمان طبیعی داشته‌اند به دلیل زور زدن بیش از حد در زایمان‌های سخت، بیشتر در معرض خطر ابتلا به زخم شقاق مقعد هستند. به دلایل ناشناخته، شقاق مقعد در طول دوره شیرخوارگی رایج است و در حدود ۸۰ درصد از نوزادان در طول سال اول زندگی رخ می‌دهد. افراد مسن نیز مستعد ابتلا به شقاق مقعد به دلیل کاهش جریان خون به منطقه آنورکتال و مقعدی است. اطلاعات بیشتر با مراجعه به مقاله‌ی بیماری شقاق یا فیشر مقعدی چیست؟.

علت زخم شقاق مقعد

شکاف اولیه از یک آسیب مستقیم درون کانال مقعد ایجاد می‌شود و گاهی اوقات با عبور یک مدفوع بزرگ و سخت یا اسهال شدید اتفاق می‌افتد. ولی شکاف ثانویه می‌تواند از بیماری‌های زمینه‌ای مانند التهاب دیواره‌ی پوششی مقعد (پروکتیت)، بیماری التهابی روده (بیماری کرون، کولیت اولسراتیو)، لوسمی یا سرطان نشأت بگیرد.
شقاق مقعد همچنین ممکن است با رژیم غذایی کم فیبر از طریق تشدید یبوست، اختلالات فیزیکی (هیپرتروفی) در اسفنکتر مقعد داخلی و مقاربت جنسی مقعدی مرتبط باشد. همچنین وارد کردن هر جسم خارجی درون مقعد هم می‌تواند باعث ایجاد شکاف و زخم در آن شود.
حدود ۹۰ درصد از شقاق‌های مقعدی در قسمت عقبی دیواره‌ی مقعد و درست در خط وسط آن از دریچه‌ی مقعد به سمت کانال ایجاد می‌شوند. پارگی دیواره‌ی جلویی مقعد در زنان شایع‌تر است و معمولاً ده درصد شکاف‌های جلویی در آن‌ها به دلیل زایمان رخ می‌دهد. این آمار در حالی است ‌که شیوع شقاق دیواره جلویی در مردان تنها یک در صد می‌باشد. حدود دو درصد از تمام موارد شقاق مقعدی در دیواره‌ی قدامی و خلفی در طول خط وسط کانال مقعد با هم رخ می‌دهد. هنگامی که زخم مقعد از الگوی خط مستقیم پیروی نکند ممکن است یک علت زمینه‌ای مانند بیماری مسری جنسی مطرح شود. اطلاعات بیشتر با مراجعه به مقاله‌ی علل بیماری شقاق یا فیشر مقعد.

تشخیص زخم شقاق مقعد

شکایت‌های شایع بیماران از درد تیز ناحیه‌ی مقعد حین و پس از دفع مدفوع و خارش و سوزش مقعد ، خون قرمز روشن بر روی دستمال توالت یا سنگ کف سرویس بهداشتی (در ۷۰ درصد موارد) می‌تواند به خوبی پزشک را به وجود یک زخم شقاق مقعدی مشکوک کند. به دلیل درد شدید ناشی از زخم مقعد احتمالاً بیمار به راحتی اجازه‌ی معاینه را به پزشک نخواهد داد و گاهی بی‌حسی موضعی لازم است. گاهی اوقات یک برجستگی از بافت پوست بر روی خروجی مقعد مشاهده خواهد شد که نشانه‌ی شقاق مقعد است. اما ممکن است به دلیل شباهت با برجستگی‌های هموروئیدی نیز اشتباه تشخیص داده شود.
گاهی برای تشخیص زخم شقاق مقعد نیاز به استفاده از وسایلی مانند آنوسکوپ است. تست های آزمایشگاهی معمولاً برای زخم شقاق مقعد معمولی در خط وسط کانال مقعد لازم نیست. شکاف‌های غیر معمول با اشکال عجیب و غریب و خارج از خط وسط نیاز به علت‌سنجی دقیق‌تر با کمک انواع آزمایش‌های بالینی ویروس نقص ایمنی اکتسابی، عفونت، آلودگی مدفوعی و سرطان دارد. اطلاعات بیشتر با مراجعه به مقاله‌ی معاینه و تشخیص بیماری شقاق یا فیشر مقعد.

درمان زخم شقاق مقعد

شکاف و زخم ایجاد شده اگر در مراحل اولیه ایجاد باشد می‌توان آن را با پماد، حمام نشسته‌ی آب گرم، رژیم غذایی حاوی فیبر فراوان و افزایش مصرف مایعات و نرم‌کننده‌های مدفوع (اگر یبوست وجود داشته باشد) طی چهار تا شش هفته درمان کرد و التیام بخشید. امروزه‌ درمان‌های دیگری چون تزریق سم بوتولینوم و فلج عضلات به منظور کاهش گرفتگی عضله‌ی دریچه‌ای مقعد و پماد نیتروگلیسیرین که در خونرسانی بهتر نقش دارد، در موارد شدیدتر زخم شقاق مقعدی به کار گرفته می‌شود. باید در نظر داشت که هنوز مصرف این نوع پماد به دلیل وجود عوارض جانبی ناخوشایندی چون سردرد و سرگیجه بحث بر انگیز هستند. البته داروهای کم‌عارضه‌تری چون داروهای دسته‌ی مسدود‌کننده کانال کلسیم و پمادهای بی‌حسی نیز در کاهش علایم و بهبود فرد بی‌تأثیر نخواهند بود.
وقتی درمان‌های دارویی نتیجه‌بخش نباشد پزشک چاره‌ای جز انجام جراحی‌هایی تهاجمی به منظور برداشت زخم یا برداشت قسمتی از عضله‌ی دریچه‌ای مقعد نخواهد داشت. البته در کنار درمان علامتی نباید درمان علل زمینه‌ای شقاق مقعد را نادیده گرفت. اطلاعات بیشتر با مراجعه به مقاله‌های مرتبط با درمان شقاق یا فیشر مقعد.

زخم سیفلیس مقعد

سیفلیس یک بیماری مقاربتی ناشی از باکتری ترپونما پالیدوم است که در صورت عدم درمان کامل و به موقع می‌تواند عوارض طولانی‌مدتی بر جا بگذارد. علایم بیماری سیفلیس در بزرگسالان به سه مرحله‌ی اولیه، ثانویه و ثالثیه (نهفته) تقسیم می‌شود. این بیماری می‌تواند از طریق تماس مستقیم پوستی با یک زخم سیفلیس در محدوده‌ی واژن، مقعد و حتی با رابطه جنسی دهانی منتقل شود. زخم ناشی از سیفلیس را می توان در آلت تناسلی مرد، مهبل، دهان و لب‌ها و حتی مقعد رویت کرد.
زخم سیفلیس بدون درد است و برای اولین بار ممکن است با زخم ناشی از فرو رفتن مو در پوست یا یک خراش سطحی ناخن اشتباه شود. با ظاهر شدن بثورات بدون خارش بر روی کف دست و پاها و سایر نقاط بدن در مرحله‌ی دوم سیفلیس می‌توان به علت زخم مقعدی ایجاد شده در مرحله‌ی اول بیماری شک کرد. سیفلیس همچنین می‌تواند بر چشم تأثیر بگذارد و حتی منجر به کوری دائمی فرد شود که سیفلیس چشم نام دارد. زنان بارداری که به زخم‌های سیفلیسی از جمله مقعدی مبتلا هستند، آگاه باشند که احتمال انتقال بیماری به فرزندشان حین زایمان وجود دارد. هر چند این بیماری طی بارداری نیز اثرات نامطلوبی چون کاهش وزن‌گیری جنین و حتی مرده‌زایی در پی خواهد شد.

سیر بیماری زخم سیفلیس مقعد

در طول اولین مرحله از ایجاد زخم سیفلیس مقعد فرد متوجه یک یا چند زخم متعدد بر روی مقعد خود خواهد شد. زخم‌ها معمولاً (اما نه همیشه) سفت، گرد و بدون درد هستند. همین بی‌دردی زخم‌ها نکته‌ی منفی است که باعث می‌شود بیماری برای مدت‌ها دور از چشم و مخفی بماند تا بتواند به مراحل بعدی پیشرفت کند. زخم مقعدی اگر ناشی از سیفلیس باشد طی ۳ تا ۶ هفته به صورت خود به خود و بدون هیچ درمانی بهبود می‌یابد. در این مرحله بیماری و زخم ناشی از آن در ظاهر بهبود یافته است و در واقع در حالت تغییراتی برای بروز به شکل دیگری در مرحله‌ی بعد است.
در طول مرحله دوم ممکن است فرد در ناحیه‌ی زخم مقعدی خود احساس خارش کند. این مرحله معمولاً با ایجاد یک یا چند لکه‌ی قهوه‌ای و قرمز بر روی کف دست یا کف پا آغاز می‌شود. گاهی‌اوقات لکه‌ها آن‌قدر کم‌رنگ و محدود هستند که فرد متوجه وجود آن‌ها نخواهد شد. بروز تب، تورم غدد لنفاوی، گلودرد، ریزش موی ناحیه زهار، سردرد، کاهش وزن، درد عضلانی و خستگی از دیگر علایم بیماری در این مرحله است که معمولاً بدون درمان مناسب و به صورت علامتی سپری خواهد شد.
از این پس مرحله‌ی نهفته بیماری سیفلیس آغاز خواهد شد و فرد بدون هیچ نشانه و علایمی از بیماری مخفی درون بدن خود، سالیان سال بدون مشکل زندگی خواهد کرد. پس از ۱۰ تا ۳۰ سال نهفتگی، بیماری خود را با شدیدترین عارضه‌های ممکن مانند ناهماهنگی حرکات عضلانی، بی‌حسی، فلج شدگی برخی اندام‌ها، کوری و اختلال روانی بروز می‌دهد که می‌تواند در نهایت منجر به مرگ بیمار شود.
به همین سادگی نادیده گرفتن یک زخم کوچک در مقعد و نواحی دیگر (آلت تناسلی و دهان) می‌تواند جان فرد را به خطر اندازد. در حالی‌که این بیماری به راحتی در مراحل ابتدایی با کمی توجه به خود و انجام یک آزمایش خون ساده قابل تشخیص و درمان است.

تشخیص و درمان زخم سیفلیس مقعد

اگر در مرحله‌ی اولیه‌ی بیماری و با شکایت از زخم مقعد بدون درد به پزشک مراجعه شود که احتمال آن ضعیف است، پزشک می‌تواند با مشاهده‌ی زخم ناحیه‌ی مقعد به سیفلیس شک کند و با انجام یک آزمایش خون از تشخیص خود مطمئن شود. اما در مرحله‌ی بعدی که فرد بدون هیج شکایتی از زخم مقعد و سایر نواحی و با ضعف و بی‌حالی و تب مراجعه می‌کند، وجود راش پوستی یک نشانه برای بررسی سیفلیس خواهد بود اما در برخی موارد این نشانه نیز نادیده گرفته خواهد شد و پزشک بدون تشخیص صحیح بیماری را با یک آنفولانزا یا سرماخوردگی اشتباه گرفته و بیمار را نادرست درمان می‌کند. در موارد دیگر با مثبت شدن جواب آزمایش سیفلیس بیمار درمان مناسب با توجه به مرحله‌ی بیماری آغاز می‌شود.
برای از بین بردن زخم ناشی از سیفلیس باید عامل به وجود آورنده‌ی یعنی باکتری ترپونما پالادیوم را از بین برد. هیچ روش و داروی خانگی مؤثر برای درمان این بیماری وجود ندارد. درمان این بیماری در مراحل اولیه آسان خواهد بود. تجویز آنتی‌بیوتیکی قوی از جمله پنی‌سیلین می‌تواند با کشتن باکتری سیفلیس از آسیب‌های بیشتر آن جلوگیری کرده و بیماری را سرکوب کند.
گزینه‌های درمانی دیگر برای افراد غیربارداری که به پنی‌سیلین حساسیت دارند شامل داکسی‌سایکلین، تتراسایکلین و به طور بالقوه سفتریاکسون است. افراد در حین درمان و تا بهبودی کامل زخم سیفلیس خود باید از تماس جنسی با شرکای جدید و قبلی بپرهیزند. برای اطمینان از سلامت شریک جنسی فرد مبتلا، تست آزمایشگاهی برای او نیز درخواست می‌شود تا هر دو با هم تحت درمان قرار گیرند. همچنین انجام آزمایش‌های پیگیری برای تأیید از بین رفتن کامل بیماری و درمان مؤثر بیمار نیز لازم است.
با وجود اینکه بیماری سیفلیس و زخم مقعد ناشی از آن عود نمی‌کند اما یک بار ابتلا به آن و درمان صورت گرفته نمی‌تواند فرد را از ابتلای مجدد به بیماری مصون کند. با هر بار قرار گرفتن در معرض عامل سیفیلیس و روابط جنسی حفاظت نشده احتمال ابتلای مجدد به آن وجود دارد.
تنها راه جلوگیری از ابتلا به سیفلیس و زخم ناشی از آن رعایت نکاتی در رفتار جنسی است. افراد فعال از نظر جنسی حتماً باید این توصیه‌ها را در روابط جنسی خود برای کاهش احتمال ابتلا به سیفلیس در نظر بگیرند شامل:

  • برقراری رابطه‌ی جنسی با فردی که از مبتلا نبودن او به بیماری‌های مقاربتی با تست آزمایشگاهی مطمئن هستند؛
  • استفاده از کاندوم حین رابطه‌ی جنسی هر چند کاندوم سایر نقاط دارای زخم سیفیلیس مانند مقعد را پوشش نمی‌دهد.

در نظر داشته باشید با شستن آلت تناسلی، ادرار کردن و دوش واژینال پس از رابطه جنسی با فرد آلوده نمی‌توان از ابتلا به بیماری پیشگیری کرد.

پرسش و پاسخ
ناشناس

سلام مدت زیادی هست که هر ساله بعد از ده روز از ماه رمضان یبوست می‌شوم ودویاسه قطره خون درسنگ توالت میدیدم حدود پانزده سال که امسال یبوستم زد بیرون با پماد درمان کردم ولی درد زیادی هنگام دفع میکشم فکر میکنم بیماری شقاق شده ام چه باید بکنم

clinic

با سلام ابتلا به یبوست و وارد نمودن فشار بیش از حد حین اجابت مزاج می‌تواند شما را دچار یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی کند بهتر است پیش از پیشرفت بیماری برای درمان آن مراجعه کنید. بهتر است برای جلوگیری از عود بیماری یبوست را کنترل نمایید. پس با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی و رژیم غذایی خود و اصلاح عادات غلط رفتاری روزمره در جهت کنترل یبوست بکوشید. علاوه بر میوه و سبزیجات مصرفی مواد غذایی پر فیبر مانند آلو و گلابی و انجیر خشک هر روز مصرف کنید، از به تأخیر انداختن عمل دفع مدفوع خودداری کنید و به محض احساس نیاز به اجابت مزاج خود را به دستشویی برسانید، ورزش کنید و تحرک و فعالیت بدنی منظم داشته باشید. وابستگی خود را به داروها کم کنید و بیشتر با مواد غذایی مشکل را کنترل کنید.

هوتن

سلام
من معدم كلا حالت يبوست دارد و ازين رو سابقه شقاق و هموروئيد داشتم كه به پزشك رفتم و معلجه كردم با پمادهاي مخصوص خودش و هميشه ام وقتي
هموروئيد حالتش پيش مياد يه يبوست سنگين و پشت سر ميزارم و منكن معقدم اسيب برسه !
اما اين سري يبوست نداشم همه چي حالت نرمال خودشو داشت تا اينكه ٢-٣ روزه معدقم خارش گرفته و امشب ديدم كه سوزش داره و يكم خون اومد از اطرافش حالت زخم شده بي جهت ؛
با توجه به اينكه تو يك ماه اخير رابطه جنسي هم برقرار كردم ممكن سيفليس باشه ؟

clinic

با سلام بدون معاینه نمیتوان نظر داد ممکن است رابطه مقعدی منجر به فیشر شده باشد لازم است حضوری مراجعه نموده و بررسی شوید.

ناشناس

سلام من مقعدم زخم شده جوري ك أصلا نميتونم مدفوع كتم و خون ريزي شديدي دارم بايد جي كار كنم

clinic

با سلام خونریزی مقعدی می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی، بیماری گوارشی، عفونی یا صعب‌العلاج مانند سرطان باشد که باید جدی گرفته شده و به موقع و فوری پیگیری شده و تشخیص داده شود. درد و خونریزی مقعدی همراه با هم شک به وجود بیماری مقعدی را بیشتر می‌کند اما تا زمانی که مشاهدات بالینی تحت بررسی بیشتر و کولونوسکوپی تأیید نشود باید بیماری را جدی پنداشته و پیش از بروز سایر علایم آزار دهنده و پیشرفت بیماری و بروز عوارضی چون کم خونی پیگیری شود. بنابراین هر چه سریع تر برای تشخیص و دریافت درمان لازم مراجعه نمایید.

حمید

سلام
من هشت سال است ک باواسیر دارم
و این بیماری را خودم کنترل و بعضی موقه با دارو کنترلش میکنم حدود چهل روز پیش بود درد خیلی بیشتری از مقعد من شروع شد و منو خیلی اذیت میکرد
دورور مقعد من از داخل یعنی زیر پوستی سفت شده بود مشخص بود ک از داخل زخم بود و این زخم بعد ده روز شروع کرد ب یک نقطه جمع شدن واز ی نقطه ریز زخم شد و ب بیرون از پوست سوراخ شد الان یک ماه همینجوری سوراخ وزخم مانده روزانه ازش ی بار عفونت و گاهی با دست فشارش میدم شروع ب خونریزی کوتاه مدت و همینجوری …….. ممنون میشم اگه جواب بدین خسته نباشین 😚

clinic

با سلام عدم توجه به درمان و خود درمانی باعث پیشرفت بیماری و احتمالاً بروز یک بیماری مقعدی به نام فیستول شده که تنها راه درمان آن جراحی است و اگر به موقع مراجعه نکنید زمینه ساز سرطان نیز خواهد بود.

ناشناس

سلام بنده دومرتبه عمل کرده ام یکی آبسه مقعدی دیگری فیستول متاسفانه خوب نشدم هم اکنون در محل مقعد به اندازه یک نخورد سفتی دارم وبعضی مواقع درد وسوزش دارد لطف بفرمایید چه باید بکنم

clinic

با سلام درد و سوزش مقعدی به همراه زائده می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی باشد که تشخیص قطعی آن مستلزم معاینه بالینی و مراجعه حضوری شما است. در صورت مراجعه فوری در مراحل ابتدایی ابتلا به بیماری امکان پاسخ گرفتن از درمان دارویی وجود دارد ولی در غیر این صورت ممکن است زمان طلایی را از دست داده و نیاز به جراحی پیدا کنید که البته با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. البته به شرطی که کارتان سنگین نباشد.

سونیا

با عرض سلام. من حدود ۱۵ روز پیش جراحی اسفنکتروتومی شدم که البته جراح، بخشی از فیشرهای قبلی را هم دبرید کرد. هنوز بخشی از زخم ساعت ۶ باز مانده و ترشحات زردرنگ دارد. البته ایشان در ویزیت اخیر از ترمیم زخم راضی بودند و توصیه های پاک نگه داشتن زخم را ادامه دادند. میخواستم باتوجه به تجربه جنابعالی بپرسم ایا هنوز باگذشت این مدت، بازبودن این قسمت از زخم نرمال است و اینکه معمولا چه مدت طول می کشد تا کاملا بهبود پیدا کند؟ با توجه به اینکه در نشستن عادی هنوز مشکل و کمی درد و سوزش دارم. ممنونم از راهنمایی شما.

clinic

با سلام عملی که انجام دادید سنگین بوده و حداقل یک ماه باید برای بهبودی خود زمان دهید اگر ترشحات زیاد شد یا دچار درد و التهاب در ناحیه شدید به پزشک خود برای بررسی مراجعه نمایید.

محمدفتوحی

سلام معقد عمل کردام ۶روزه هنوز خون زیزی داره موقعی که دسشویی.میکنم

clinic

با سلام اگر خونریزی شدید است برای بررسی بیشتر مراجعه حضوری نزد جراح خود نمایید.

هادی محمد

با سلام
من دو ماه پیش دچار فیشر شدم با خونریزی و‌درد زیاد
پس از دوماه بهبود یافتم
اما الان یک هفتس باز دچار سوزش شدم و خونریزی کم
اما این بار لکه های متعدد قرمز رنگ روی دهانه مقعدم هست
میخواستم بدونم این همون فیشر هست یا چیز دیگه
و چی کار باید بکنم

با تشکر

clinic

با سلام دوست عزیز بدون معاینه ناحیه مقعد نمی‌توان نظر داد، ممکن است مربوط به همان بیماری بوده و یا به یک بیماری دیگر مقعدی یا پوستی دچار شده باشید. نکته مهم مراجعه فوری شما پیش از پیشرفت بیماری و سخت شدن روند درمانی است.

ناشناس

سلام مقعده سمت راستم بیرون زده بعضی وقتا سوزش خون ریزی میکنه چیکار کنم که خوب بشه

clinic

با سلام اگرچه خونریزی مقعدی همراه با زائده و سوزش مقعدی می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی در شما باشد ولی نمی‌توان بر اساس حدس و گمان نظر داد و لازم است تا معاینه بالینی و حتی تحت تست تشخیصی افتراقی از نبود سایر بیماری‌های گوارشی یا صعب‌العلاج مطمئن شد. بنابراین موضوع را جدی گرفته هر چه سریع‌تر مراجعه حضوری نمایید. در صورت وجود بیماری مقعدی نیز با مراجعه فوری از شانس بهره بردن از درمان دارویی برخوردار خواهید شد و فرصت طلایی نتیجه گرفتن از درمان دارویی را از دست نمی‌دهید. اما در صورت نیاز به جراحی با کمک روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی‌هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید و از روز پس از عمل جراحی می‌توانید کار و فعالیت روزمره خود را آغاز نمایید البته به شرطی که کارتان سنگین نباشد.

غلام علی ..‌میم

سلام دراثر یبوست ..مدفوع خشک مقعد را خراش کوچک داده.باچه پمادی درمان میشود وچه مدت زمان میبرد تاکنون ۲بار عمل همورویید انجام داده ام.. البته از عمل دوم.دوسال گذشته.باسپاس

clinic

با سلام دوست عزیز اگر اخیراً دچار این بیماری احتمالی فیشر شدید ـ که البته تشخیص قطعی آن نیاز به مراجعه حضوری شما و معاینه بالینی دارد و حتماً باید مراجعه کنید ـ امکان نتیجه گرفتن از درمان دارویی در ۶ الی ۸ هفته ابتدایی ابتلای شما به این بیماری وجود دارد ولی اگر بیماری مزمن شده باشد درمان دارویی نتیجه بخش نبوده و نیاز به درمان دیگری چون جراحی یا تزریق بوتاکس خواهید داشت، با روش تزریقی عضلات ناحیه فلج شده و با رفع گرفتگی و افزایش خونرسانی زخم شرایط بهبودی پیدا میکند اما ممکن است نیاز به تکرار باشد چون اثر بوتاکس شش الی نه ماه خواهد بود. در صورت نیاز به جراحی نیز با کمک روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بیهوشی عمومی و بستری شدن در محیط آلوده بیمارستان جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز خواهید یافت. بهتر است وقت را غنیمت شمرده زودتر مراجعه کنید. لازم است معاینه شوید تا درمان دارویی مناسب تجویز شود.

کیوان

سلام.من حدود ۱ماه قبل مجبور شدم حدود۱۸ساعت رانندگی کنم.از اون موقع درد خیلی شدید در ناحیه مقعد داشتم.همش پشت گوش انداختم.تا اینکه دچار بیماری لنفوم هوچکین برای مرتبه دوم شدم.دارم شیمی درمانی میشم.درد و التهاب و قرمزی شدید در اطراف و کانال مقعد خیلی ازار میده.تا الان کلی انتی فیشر استفاده کردم جواب نگرفتم.لطفا راهنمایی کنید.

clinic

با سلام ابتدا باید تا اتمام شیمی درمانی خود صبر نموده و سپس برای دریافت درمان مناسب مانند جراحی لیزری مراجعه حضوری کنید. برای جلوگیری از عود بیماری از نشستن طولانی مدت بپرهیزید.

حسين

با سلام و عرض ادب و احترام
مدتي هست زمان طهارت گرفتن احساس ميكردم يك سوزشي ايجاد ميشه و نصور ميكردم ممكن است مو هاي أطراف مقعد كشيده مي شود و باعث سوزش ميشه بعد از تميز كردن و حذف مو هاي زايد همين سوزش احساس شد و امروز با گوشي عكس گرفتم ديدم كنار مقعد يك زخم شبيه جايي كه با ناخن كشيده شده باشه تشكيل شده لطفا راهنماي بفرماييد.

clinic

با سلام اگرچه بدون معاینه بالینی و مشاهده ناحیه نمی‌توان اظهار نظر قطعی نمود ولی با توجه به توضیحاتتون احتمالاً دچار بیماری شقاق مقعدی یا فیشر شدید که اگر در مراحل ابتدایی ابتلا به آن برای درمان اقدام نکنید، شانس بهره بردن از درمان دارویی را از دست داده و نیاز به جراحی پیدا خواهید کرد، بهتر است هر چه سریع‌تر و پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم ناخوشایند دیگر برای معاینه و تشخیص قطعی بیماری و دریافت درمان لازم مراجعه حضوری نمایید.

الناز قادری

سلام خسته نباشید،من دچار زخم یا شقاق معقد میشم،تقریبا ماهی یکبار یا دو ماهی یکبار،دو سال است که زایمان سزارین داشتم و بعد از اون این اتفاق افتاده،برای درمان شقاق میشه از شیاف آنتی هموروئید استفاده کرد؟

clinic

با سلام دوست عزیز جداً از خود درمانی بپرهیزید، زیرا باعث حساسیت و مقاومت دارویی در بدن شده و به دلیل استفاده نادرست باعث تأخیر در روند درمان نیز خواهد شد، لازم است تا معاینه بالینی شوید در صورت مزمن بودن بیماری فیشر درمان دارویی کافی نسیت و باید جراحی شوید که با روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون بیهوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز خواهید یافت.

امین

سلام خسته نباشین…چن مدتیه که هی به کررات من دستشویی میرم و با این که مدفوع کمی هم خارج میشه اما بازم حس میکنم باید برم به دستشویی و بعد بدنم به طور غیر ارادی منقبض میشه و فشار وارد میکنه برای دفع مدفوع و هنگام خروج مدفوع حسابی سوزش ایجاد میکنه و متاسفانه من عادت دارم به صورت دستی مدفوعم رو خارج کنم …مشکل چیه ؟

clinic

با سلام سوزش مقعدی و دفع ناکامل مدفوع می‌تواند به سبب یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی ایجاد شده باشد که تشخیص قطعی آن نیازمند مراجعه حضوری شما و معاینه و مشاهده ناحیه است، بهتر است هر چه سریع‌تر و پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و پیش از، از دست رفتن فرصت طلایی بهره بردن از درمان دارویی برای تشخیص و درمان لازم مراجعه نمایید.

فائزه

سلام ، من یه ۲ سالی یبوست شدید داشتم که خوب شد ولی بعد از اون همیشه یا اسهال داشتم یا یبوست که این نوسانی بودنش از همه بدتره ، البته من استرسی هستم و داروی لیتیم و سرترالین و ترانکوپین مصرف میکنم، همیشه اینا با درد همراه بود ولی الان یه سه چهار باره خونریزی تازه دارم ولی کاملا بدون درد،به نظر شما ممکنه نگران کننده باشه؟

clinic

با سلام ابتدا باید علت یبوست و اسهال مداوم در شما بررسی شود ممکن است مربوط به عوارض دارویی یا ابتلا به یک بیماری گوارشی مانند سندرم روده تحریک پذیر باشد. از طرفی عدم توجه به درمان اسهال و یبوست مداوم باعث شده تا احتمالاً دچار یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا فیشر شوید ولی از آن جایی که خونریزی مقعدی می‌تواند نشانه بیماریهای گوارشی یا جدی ماند سرطان باشد، لازم است تا فوری بررسی شده و تحت معاینه بالینی و حتی تست تشخیصی کولونوسکوپی قرار بگیرید. در صورت به تأخیر انداختن روند پیگیری و درمان خود شانس بهره برئ=دن از درمان دارویی را از دست داده و ممکن است نیاز به اقدام درمانی تهاجمی چون جراحی پیدا کنید.

.....

من کنجکاوی کردم و خودکاری و داخل مقعد کردم . حالا احساس میکنم ک زخم شده چیکا کنم؟؟
سوزش و خارش یا درد و خون ریزی ندارم
فقط دفعم خیلییی کم سخت شده و یکی دو قطره احساس کردم خون دیدم

clinic

با سلام ورود هر جسم سختی به درون مقعد باعث آسیب بافتی دیواره کانال مقعد و ایجاد اصطکاک و خراش در ناحیه و حتی عوارضی چون بیماری مقعدی هموروئید یا فیشر شود که می‌تواند با خونریزی مقعدی بروز کند و نیازمند بررسی بالینی و تشخیص قطعی و سپس ارائه درمان مناسب است. بهتر است هر چه سریع‌تر و پیش از پیشرفت بیماری برای درمان خود مراجعه حضوری نمایید. از طرفی خونریزی مقعدی می‌تواند نشانه بیماری‌های دیگری چون بیماری گوارشی و صعب‌العلاج مانند سرطان باشد که نیازمند بررسی فوری است و باید جدی گرفته شود حتی ممکن است به کولونوسکوپی تشخیصی نیاز پیدا کنید.

فاطمه زهرا

برای عفونت مقعد به دکتر مراجعه کردم بعد ایشون با یه دستگاه دراز نوک تیز اومد جلویم نشست و خودش شروالمو در اورد و با دستگاه داخل مقعد ام کرد انقد درد داشت تو بدنم حسش کردم کرد بعد دستگاه رو نگه داشت و پا هامرو بیشتر باز کرد بعد من رو با دستگاه تو مقعدم نشوند منو بلند کرد خون از مقعد ام میامد شر شر بعد پرستار هارو اورد منو بردن به اتاق عمل بدون بیهوشی با چاقو دیواره مقعدم رو بریدمن جیق می زدم ولی به کارشون ادامه دادند من قش کردم که بهوش اومدم دکتر گفت که ما بهت بیهوشی نزدیم تو از درد بیهوش شدی بعد فردا تو دستشویی بیمارستان نمی تونستم مدفوع کنم درد میکرد مقعدم حالا سه سال از عمل ام گذشته فقط استفراغ می کنم و نمی توانم مدفوع کنم

clinic

با سلام برای بررسی بیشتر ناحیه مقعد مراجعه حضوری نمایید.

ن.عباسی

سلام ضمن خسته نباشید خدمت شما
من چند سال یبوست شدید دارم.خونریزی مقعد وزخم مقعد

clinic

با سلام عدم توجه به درمان و کنترل بیماری یبوست در شما سبب شده تا احتمالاً دچار یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی شوید که البته نمی‌توان بر اساس حدس و گمان روند درمانی در پیش گرفت، از آنجایی که خونریزی مقعدی می‌تواند نشانه یک بیماری جدی گوارشی، عفونی یا صعب‌العلاج مانند سرطان نیز باشد باید مشکل خود را هر چه سریع‌تر پیگیری کرده و حتی تحت تست تشخیصی کولونوسکوپی بررسی دقیق شوید. سپس با توجه به بیماری و میزان پیشرفت آن تحت درمان مناسب دارویی یا جراحی قرار بگیرید.

رامین

سوال خود را بپرسید…سلام؛ بنده ۳۶سال سن دارم وحدود چند سالی هست که هرچند وقت یکبار سوزش معقددارم ودورباسنم جوش میزنه هنگام مدفوع درد دارم دردم همیشگی ومداوم نیست ناگفته نماند بیضه راستم کیست کوچک داره وسوزش بیضه وآلت تناسلی دارم به نظرشما بیماری قابل درمانه علتش میتونه به کیستم ربط داشته باشه دکترم رفتم آزمایش دادم پمادموپیروسین ناژو برام تجویزکرده انگشتم زدم ضایعه ای حس نکردم فقط حالت خراش داره ممنون میشم راهنمایی کنید

clinic

با سلام لازم است تا برای تشخیص بیماری مورد معاینه بالینی قرار بگیرید، ممکن است یک بیماری مقعدی بوده و اصلا ارتباطی به کیست شما نداشته باشد. بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر برای تشخیص و دریافت درمان لازم مراجعه حضوری نمایید تا فرصت طلایی بهره بردن از درمان دارویی را از دست ندهید.

ناشناس

با سلام
باتوجه به اینکه من یه مدت خیلی انار مصرف کردم دونه های انار باعث ایجاد زخم در قسمت خارجی مقعدم شد که وقنی زور میدم دیده میشه،و موقع دفع باعث خونریزی میشه،؟

clinic

با سلام درد و خونریزی مقعدی با هم می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی باشد که تشخیص قطعی آن نیازمند مراجعه حضوری شما و معاینه بالینی و مشاهده ناحیه است. بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و تشدید آسیب بافتی ناحیه برای تشخیص قطعی مراجعه حضوری نمایید. در صورت مراجعه فوری امکان بهره بردن و نتیجه مطلوب گرفتن از درمان دارویی وجود خواهد داشت.

سیما دال

سلام حدود ده روز بود که اجابت مزاجم بسختی صورت میگرفت سابقه یبوستم دارم که بعد از چندروز هنگام دفع دچار درد و سوزش شدید میشم و چند قطره هم خونریری دارم ولی بعد از دفع با وجود اینکه یبوست هم نیست مقعدم بسیار دردناکه و تا چند ساعت اذیت میکنه لطفا راهنمایی کنید.ممنون

clinic

با سلام عدم توجه به درمان و کنترل بیماری یبوست در شما سبب شده تا به یک بیماری مقعدی به نام فیشر مبتلا شوید. فیشر یا شقاق مقعدی به صورت ترک بافتی در ناحیه دیواره کانال مقعد یا پوست اطراف دهانه آن بروز کرده و با درد شدید حین دفع مدفوع و تا چند ساعت پس از آن همراه است و ممکن است ناحیه ترک بافتی خونریزی نیز داشته باشد، در شش الی هشت هفته ابتدایی ابتلا به این بیماری امکان پاسخ گرفتن از درمان دارویی وجود دارد ولی پس از آن بیماری از مرحله حاد وارد مرحله مزمن شده و نیاز به اقدام درمانی تهاجمی و جراحی خواهد داشت. بنابراین بهتر است هر چه سریع‌تر برای معاینه و دریافت درمان لازم مراجعه حضوری نمایید. در صورت امکان، میتوانید از روش درمانی بوتاکس استفاده کنید که با تزریق آن عضلات دریچه‌ای مقعد شل و فلج شده و با استراحت خود حالت اسپاسم و گرفتگی اطراف زخم رفع و با افزایش خونرسانی به محل فرآیند بهبودی تسریع خواهد شد. البته این روش شش الی نه ماه اثر داشتهدو گاهی نیاز به تکرار دوز دارد.

كامليا

سلام . خسته نباشيد .
توضيحاتتون رو درمورد زخم سفليس خوندم ، به شدت نگران شدم . متاسفانه من ٧ ماهي هست كه دچار خارش شديد مقعد شده ام ، و كل اين مدت اين خارش هاي آزاردهنده با من هست ، من به شدت به بهداشت خودم اهميت ميدم اما دليلش رو نميدونم . اينقدر خارش زياد شد كه كم كم زخم شده و همين زخم ها ميخاره . دور مقعدم هم كمي برامده شده و ميخاره و درواقع الان كمي انگار زخم باز شده و به داخل هم رفته . هم زمان كه از ٧ ماه پيش دچار اين مشكل شدم گلوم هم انگار ي مشت توش گير كرده و چند ماه آزارم ميداد
اينكه شما گفتيد از علايمش گلو درد هم هست من بيشتر ترسيدم .
اگر راهنمايي كنيد ممنون ميشم .
در ضمن من رابطه از پشت ندارم .
دليلش چيه واقعا ؟! 😔

clinic

با سلام نگران نباشید بهتر است برای اطمینان برای معاینه حضوری مراجعه کنید، ممکن است همین شست و شوی زیاد باعث آسیب بافتی و پوستی ناحیه مقعد شما شده باشد و بیماری دیگری در کار نباشد، در هر حال لازم است برای معاینه و مشاهده ناحیه مراجعه حضوری داشته باشید، خارش مقعدی می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی، انگلی یا پوستی باشد.

ناشناس

با سلام دور مقعدم زخم شده مثل شبيه گوشت اضافه زده دورش جريانش چيه؟درد ميكنه

clinic

با سلام بروز زائده مقعدی همراه با درد از نشانه‌های بیماری مقعدی هموروئید یا فیشر است، اما برای تشخیص قطعی و تعیین میزان پیشرفت بیماری و درمان مناسب اعم از دارویی یا جراحی لازم است تا مورد معاینه دقیق بالینی قرار بگیرید، بنابراین باید هر چه سریع‌تر و پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر برای تشخیص و دریافت درمان لازم مراجعه حضوری نمایید.

محمدرضا

سلام من زخم در سمت راست نزدیک مقعدم زده شده که هرزگاهی با پرشدن خونریزی میکنه میخواستم بگم بایدچکارکنم

clinic

با سلام عدم توجه به زائده مقعدی ایجاد شده و عدم درمان به موقع آن که به احتمال فراوان هموروئید است باعث شده تا دچار علایم آزار دهنده دیگر چون خونریری مقعدی شوید، بهتر است هر چه سریع‌تر و پیش از پیشرفت بیماری و تشدید آسیب بافتی ناحیه و بروز علایم ناخوشایند دیگر برای تشخیص قطعی و دریافت درمان لازم مراجعه حضوری نمایید. در صورت عدم مراجعه فوری شانس بهره بردن از درمان دارویی را از دست داده و نیاز به جراحی پیدا خواهید کرد.

محمد علی طاهری با

با عرض سلام وتشکر بخاطر وقتی که برای پاسخگویی اختصاص میدهید
من ده روز پیش جراحی جهت درمان همورویید وفیشر انجام دادم
همه امور مربوط ب جراحی خوب پیش رفت و.بعد از یکروز مرخص شدم
الان مشکل زخم در کنار مقعد دارم
یک زخم باز بزرگ.چطور جوش خواهد خورد

clinic

با سلام لازم است تا توسط جراح خود بررسی شوید تا اقدام مناسب انجام شود.

ناشناس

سلام و عرض ادب
من ٢ هفتس از درد هموروئيد رنج ميكشم
با دارو اين مشكل حل شد و الان مقعدم زخم شده
دكتر معالجم قرص سيدلاكس تجويز كردن و باعث شده حركات روده ايم زياد بشه و سوزش شديد تو ناحيه مقعدم دارم جوري كه نميتونم بخوابم
به صورت حرفه اي هم ورزش ميكنم و نميتون جراحي كنم
پيشنهاد شما به من چيه

clinic

با سلام بیماری بواسیر یا هموروئید در مراحل ابتدایی ابتلا با درمان دارویی قابل درمان و کنترل است، در صورتی که درمات دارویی مؤثر نبوده و علایم بیماری رفع نشود ممکن است نیاز به جراحی باشد، باید میزان پیشرفت بیماری شما تحت معاینه بالینی بررسی شود تا درباره نیاز به جراحی تصمیم‌گیری شود. بنابراین پیش از تشدید آسیب بافتی ناحیه برای درمان قطعی خود مراجعه کنید، در صورت نیاز به جراحی با کمک روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و طی دو الی سه هفته می‌توانید ورزش را ادامه دهید، البته برای پیشگیری از عود باید از ورزش سنگین خودداری کنید.

...

سلام
من یبوست دارم وقتی که میخوام مدفوعمو دفع کنم درد و سوزش شدید همراه خونریزی دارم و بعدش هم تقریبا تا ۱ روز درد و سوزش دارم اگه میش کمکم کنید

clinic

با سلام عدم توجه به درمان و کنترل بیماری یبوست در شما باعث شده است تا دچار عارضه مقعدی و احتمالاً بیماری فیشر شوید، بیماری فیشر همان ترکهای بافتی ناحیه مقعد است که با درد شدید حین اجابت مزاج و چند ساعت پس از آن و قطرات خونی همراه است که معمولاً با یک زائده اضافی کوچک کنار مقعد ظاهر می‌شود. به منظور رهایی کامل از این بیماری لازم است تا یبوست خود را با کمک مصرف مایعات فراوان، مصرف میوه و سبزیجات و مواد غذایی پر فیبر، ورزش و تحرک بدنی و خودداری از به تأخیر انداختن عمل دفع مدفوع کنترل نموده و سپس برای درمان بیماری ایجاد شده معاینه بالینی شده و بسته به میزان پیشرفت بیماری درمان مناسب دارویی یا جراحی تجویز شود.

نوشین

سلام خسته نباشید من دو ماهه که عمل هموروئید به صورت لیزر انجام دادم اما هنوز زخمی که آمپول ازش رد شده ولیزر کامل بهبود پیدا نکرده گواهی درد میگیره در صورتی که من از لحاظ بیرون روی هیچ مشکلی ندارم فقط زخم خوب نمیشه یه سوراخ نسبتا بزرگه کهباغوعث تنگی معتقد شده از چه پماد استفاده کنم تا سریعتر خوب بسم خستم کرده.دکنر م فقط پماد آ نتی هموروئید گفتن بزن.ولی تاثیر نداره لطفا راهنمایی بفرمایید ممنون از لطفتون

clinic

با سلام در روند درمانی خود کمی صبور باشید و برای کنترل درد آن از لگن آب گرم روزانه دو الی سه بار پانزده دقیق استفاده کنید. از پماد تجویزی پزشک نیز استفاده کنید، اگر طی یک ماه آینده بهبودی حاصل نشد برای بررسی و معاینه مجدد مراجعه کنید.

ناشناس

سلام
چند روزيست بعد از ابتلا به يك مسموميت و اسهال شديد و سوزاننده،در سمت چپ مقعد خود احساس درد و قرمزي كمي دارم.البته بخاطر يبوست به دفع كامل مدفوع عادت بدّي دارم كه بايد ماهيچه هاي أطراف مقعد را فشار دهم كه باقيمانده مدفوع خارج شود.
الان برأي از بين بردن درد اقدام به مصرف تتراسايكلن كردم اما فايده اَي ندارد و حجم مدفوعم نسبت به قبل خيلي كم شده.چه بايد بكنم؟

clinic

با سلام دوست عزیز جداً از خود درمانی نه تنها در این بیماری بلکه در سایر بیماری‌های خود بپرهیزید، مصرف دارو در موارد مشابه و به اشتباه به خصوص انواع آنتی‌بیوتیکی علاوه بر حساسیت باعث مقاومت دارویی بدن شده و بدن در بیماری مشابه نیاز به دوز و دارو قوی‌تر پیدا خواهد کرد. از طرفی این دارو اصلاً برای مشکل احتمالی شما مناسب نیست. عدم توجه به درمان و کنترل بیماری یبوست و اسهال شدید اخیر باعث شده است تا دچار عارضه مقعدی فیشر شوید، بیماری فیشر همان ترکهای بافتی ناحیه مقعد است که با درد شدید حین اجابت مزاج و چند ساعت پس از آن و قطرات خونی همراه است که معمولاً با یک زائده اضافی کوچک کنار مقعد ظاهر می‌شود. به منظور رهایی کامل از این بیماری لازم است تا یبوست خود را با کمک مصرف مایعات فراوان، مصرف میوه و سبزیجات و مواد غذایی پر فیبر، ورزش و تحرک بدنی و خودداری از به تأخیر انداختن عمل دفع مدفوع کنترل نمایید. در حال حاضر نیز پیش از بروز سایر علایم و از دست رفتن فرصت بهره بردن از درمان دارویی حضوری مراجعه کنید.

ناشناس

با سلام
پماد آنتی همورید ۳ درصد برای درمان زخم مقعدی مناسب است؟

clinic

با سلام دوست عزیز جداً از خود درمانی نه تنها در این بیماری بلکه در سایر بیماری‌های خود بپرهیزید، مصرف دارو در موارد مشابه و به اشتباه به خصوص انواع آنتی‌بیوتیکی علاوه بر حساسیت باعث مقاومت دارویی بدن شده و بدن در بیماری مشابه نیاز به دوز و دارو قویتر پیدا خواهد کرد. در صورت وجود بیماری فیشر مصرف پماد درمانی هموروئید مؤثر نخواهد بود.

غلامحسین کروبی

اقای دکتر چند روزه اطراف مقعدم حالت سوختگی وملتهب ودرد دارد چن نوع پماد زدم خوب نشده لطفا ,,,,راهنمایی فرمایید

clinic

با سلام دوست عزیز جداً از خود درمانی نه تنها در این بیماری بلکه در سایر بیماری‌های خود بپرهیزید، مصرف دارو در موارد مشابه و به اشتباه به خصوص انواع آنتی‌بیوتیکی علاوه بر حساسیت باعث مقاومت دارویی بدن شده و بدن در بیماری مشابه نیاز به دوز و دارو قویتر پیدا خواهد کرد. باید از نظر بیماری پوستی ناحیه بررسی و درمان مناسب دریافت کنید.

علی طهران ی

شش سال پیش فیستول انتهای کمرعفونی شدعمل کردم ازان زمان واواسیلم بیرون زده وترشه سفید بیرون میاد متشکرم

clinic

با سلام ممکن است دچار آبسه مقعدی یا عود فیستول شده باشید، برای معاینه مراجعه حضوری شود.

Arash

سلام .من حدود ۱ سال ک تریاک و شیره مصرف میکنم از این ۱ سال تقریبا ب طور نامنظنم ۶ ماه مصرف دتای هندی کردم .اول یک روز کامل نمیتونستم مدفوع خارج کنم و بعدا از جای دیگه تهیه کردم ک اصلا مشکل خارج شدن مدفوع نداشتم و الان ۱ هفته هست ک کنار کذاشتم مصرف این جور چیزارو .ولی ۲ روزه ک ب درد شدید مقعد دارم.ولی اصلا خون ریزی و یا گوشت اضافه ندارم حتی براحتی مدفوع خارج میشه فقط و فقط درد از ناحیه مقعد دارم ک میخوام بشینم یا روی زمین دراز بکشم درد داره.لطفا راهنمایی کنید ممنون از سایت خوبتون

clinic

با سلام درد مقعدی می‌تواند به سبب یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی یا گرفتگی و اسپاسم عضلانی دریچه مقعد یا مشکلات مربوط به استخوان دنبالچه ایجاد شود که باید از همه لحاظ بررسی و معاینه بالینی شوید تا علت مشخص و درمان لازم تجویز گردد.

مرجان مسیبی

سلام خسته نباشید من ب خاطره محیط ابو هوایی شکم کار نمیکنه با اتکشت مدفوع بیرون میارم بد زخم قسمت داخل معقد وخونریزی مشاهده کردم میخواستم بدونم خطرناک و چ عوارضی داره ممنون

clinic

با سلام خونریزی مقعدی می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی، بیماری گوارشی، عفونی یا صعب‌العلاج مانند سرطان باشد که باید جدی گرفته شده و به موقع و فوری پیگیری شده و تشخیص داده شود. خون قرمز روشن و جدا از مدفوع شک به وجود بیماری مقعدی را بیشتر میکند اما تا زمانی که مشاهدات بالینی تحت بررسی بیشتر و کولونوسکوپی تأیید نشود باید بیماری را جدی پنداشته و پیش از بروز سایر علایم آزار دهنده و پیشرفت بیماری و بروز عوارضی چون کم خونی پیگیری شود. بنابراین هر چه سریع تر برای تشخیص و دریافت درمان لازم مراجعه نمایید.از طرفی برای کنترل یبوست خود باید میزان مایعات مصرفی خود را به هشت لیوان روزانه افزایش داده و مواد غذایی پر فیبر مانند میوه و سبزیجات تازه را در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهید، تحرک داشته باشید و ورزش کنید، پیاده روی منظم و روزانه حداقل سی دقیقه برای تحریک حرکت روده بسیار مناسب است. به محض احساس نیاز به دفع مدفوع خود را به دستشویی برسانید و از زور زدن هنگام دفع مدفوع بپرهیزید و از به تأخیر انداختن عمل اجابت مزاج خودداری کنید.

ناشناس

سلام خسته نباشيد
من گاهي سوزش در ناحيه مقعد احساس ميكنم بدون خونريزي دردشم هر چند وقت ي بار هست ممنون ميشم راهنمايي كنيد …

clinic

با سلام سوزش و درد مقعدی می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی باشد، برای تشخیص قطعی لازم است تا تحت معاینات بالینی و مشاهده ناحیه قرار بگیرید، بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده و ناخوشایند دیگر و تشدید آسیب بافتی و وخیم شدن بیماری برای تشخیص و دریافت درمان لازم و بهره بردن و نتیجه مطلوب گرفتن از درمان دارویی مراجعه نمایید، در صورت عدم مراجعه فوری بیماری پیشرفت کرده و ممکن است درمان دارویی بی فایده بوده و نیاز به جراحی پیدا کنید.

ناشناس

باسلام وخسته نباشيد
مدتي است در اثر تماس مقعدي خارش پيدا كرده ام ويكي ودوبار به هنگام دفع مدفوع تكه هاي شبيه به بافت هاي سفيد رنك از م دفع شد وخيلي ترسيدم لطفا راهنمايي ام كنيد .
باتشكر

clinic

با سلام دوست عزیز شما باید آزمایش مدفوع از نظر وجود کرم و انگل روده بدهید به احتمال فراوان بافت سفید رؤیت شده کرم روده یا کرمک بوده و خارش نیز به همین علت ایجاد شده است. پس از دفع مدفوع، مقعد و دستان خود را به خوبی بشویید تا بیماری را به دیگران منتقل نکنید. پیش از صرف غذا حتماً دستان خود را بشویید.

پریسا

سلام.من تازه اندوسکوپی کردم وطبق تشخیص معدم خراش داره.خیلی وقته یبوست دارم.چندسالی هم هست که طبق اطلاعاتی که ازاینترنت گرفتم شقاق دارم ولی نمیتونم به دکترمراجعه کنم.دردخاصی ندارم جزبرخی مواقع که یبوست دارم،وفقط هم زمان یبوستم دربرخی مواقع خونریزی دارم.حالانمیدونم بایدچکارکنم،درمان خانگی داره؟خودم میتونم دارومصرف کنم؟

clinic

با سلام دوست عزیز، جداً از خوددرمانی بپرهیزید زیرا احتمال مصرف اشتباه و ایجاد مقاومت و حساسیت دارویی وجود دارد، بنابراین به سلامت خود اهمیت داده و هر چه سریع‌تر برای معاینه و بررسی دقیق بیماری مراجعه کنید. درمان خانگی فقط جنبه حمایتی داشته و بخ دفع علایم کمک می‌کند و برای درمان قطعی حتماً باید تحت درمان پزشکی قرار بگیرید.

ناشناس

باسلام عرض ادب
چند ماهي هست كه داخل مقعدم زخم شده و خوب نميشه نميدونم چكار كنم لطفا راهنمايي كنيد

clinic

با سلام زخم مقعدی در مراحل ابتدایی ایجاد با کمک درمان دارویی مناسب و پس از مزمن شدن آن با درمانهای تهاجمی مانند جراحی رفع خواهد شد، بنابراین وقت را غنیمت شمرده و هر چه سریع‌تر برای معاینه و بررسی دقیق ناحیه و دریافت درمان لازم و مناسب مراجعه کنید. نگران نباشید در صورت نیاز به جراحی با روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان و به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید و از روز پس از عمل جراحی می‌توانید کار و فعالیت روزمره خود را آغاز نمایید.

بهروز

سلام
بنده دو روز هست كه دچار سوزش و درد مقعد هستم و در مدفوع خود خون مشاهده ميكنم ميخواستم ببينم بايد چيكار كنم؟؟
باتشكر

clinic

با سلام وجود خون در مدفوع و درد و سوزش مقعدی می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی باشد ولی برای اطمینان باید از نظر سایر بیماری‌ها با علایم مشابه نیز بررسی شوید. بنابراین پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و آسیب بافتی شدیدتر و سخت شدن مراحل درمان برای معاینه و تشخیص قطعی بیماری و ارائه درمان لازم مراجعه نمایید.

ناشناس

من زخم و گوشت اضافه داشتم در معقد ۳ ماه میشه عملیات کردم فعلا خوبستم اما ب تشویش هستم که در آینده دوباره به ای مشکل بر میخورم یا نه

clinic

با سلام عود یا عدم عود هر بیماری به میزان فعالیت هر فرد در جهت رعایت اصول مراقبتی و ایمنی پس از عمل جراحی بستگی دارد. اگر به سلامت خود اهمیت می‌دهید، با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی خود و اصلاح عادات غلط رفتاری و رژیم غذایی مناسب در جهت پیشگیری از عود مجدد بیماری بکوشید.

فاطمه

س دارم شیمی درمانی میشم مقعدم زخم شده میسوزه باید چه کار کنم ممنون

clinic

با سلام شیمی درمانی بر ناحیه مقعد اثر مخرب داشته و احتمال بروز عوارضی مقعدی در افراد تحت درمان با این روش وجود دارد، پس از اتمام شیمی درمانی باید زخم محل بررسی و درمان لازم تجویز شود.

رقیه

با سلام وخسته نباشیدمدتی ست که همراه با مدفوع خون ریزی دارم خیلی هم درد دارم می خواستم بدونم چه دارویی استفاده کنم چون از معاینه می ترسم نمی تونم دکتر برم.

clinic

با سلام اگرچه درد و خونریزی مقعدی می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی که تهدید کننده حیات فرد نیست باشد، اما به سبب احتمال وجود بیماری‌های گوارشی، عفونی یا صعب‌العلاج مانند سرطان لازم است تا به صورت جدی پیگیری شده و تشخیص داده شود، بنابراین بدون تشخیص بیماری امکان تجویز دارو وجود ندارد، پزشکان ترسناک نیستند و در جهت حفظ سلامت بیماران می‌کوشند، هر چه سریع‌تر و پیش از پیشرفت بیماری برای تشخیص و درمان لازم مراجعه نمایید.

ناشناس

سلام و خسته نباشید مدت یک هفته است که درد شدید در مقعد دارم و چندروز است که مدفوع سفت و همراه با خون میباشد الان هم با معاینه حس کردم که قسمت بیرونی مقعد زخم است برا مراجعه به پزشک هم میترسم چون پدر و خاله ام به محض مراجعه به پزشک عمل جراحی شدند اما بازهم بعد جراحی این مشکل برایشان پیش آمده .متشکرم

clinic

با سلام عدم مراجعه به پزشک و به تأخیر انداختن روند درمانی نه تنها به نفع شما نبوده، بلکه باعث پیشرفت بیماری و وخیم شدن آسیب بافتی موجود خواهد شد به صورتی که روند درمانی را مشکل می‌کند و در نهایت به دلیل از دست دادن زمان طلایی تأثیرگذاری درمان دارویی، مجبور به جراحی خواهید شد، از طرفی هیچ عمل جراحی تضمین کننده بهبودی فرد تا پایان زندگی نخواهد بود، بلکه در بیماری‌های مقعدی این خود فرد است که با ایجاد تغییرات درست در سبک زندگی، اصلاح عادات رفتاری و رژیم غذایی سالم و مناسب مانع عود و برگشت بیماری می‌شود. بنابراین هر چه سریع‌تر برای معاینه و درمان لازم مراجعه نمایید، در غیر این صورت دیر یا زود به سبب بروز علایم آزار دهنده دیگر مجبور به مراجعه اورژانسی خواهید شد.

ناهید

با سلام
مدت شش ماه است که از درد مقعد رنج میبرم به خصوص بعد از اجابت مزاج به متخصص داخلی مراجعه کردم گفت شقاق مقعدی است دارو دادن استفاده کردم خوب نشد سراغ طب سنتی رفتم داروی گیاهی استفاده کردم خوب نشد اخیرا به دکتر جراح مراجعه کردم گفتن زخم مقعد اگه با دارو خوب نشد باید عمل کنی گفتن عوارض عمل بی اختیاری مقعدی ممکنه ایجاد کنه تورو خدا راهنمایی بفرمایید

clinic

با سلام اگرچه این عارضه بی اختیاری به سبب آسیب احتمالی حین جراحی اسفنکتر مقعد وجود دارد ولی احتمال بروز آن محدود بوده و در شرایط فعلی ضرر عدم جراحی و ادامه دادن به این وضعیت و بروز عوارض دیگر چون تنگی مقعد که روند درمان را مشکلتر می‌کند، بیشتر از احتمال بروز عارضه پس از جراحی است، بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و بروز عوارض و علایم آزار دهنده دیگر درمان خود را نزد یک متخصص متبحر و با تجربه پیگیری کنید.

اعظم حسيني

سلام من دو هفته هست كه مقعدم زخم ودرد وسوزش داره دكتر رفتم يه پماد داده خيلي ميسوزه نزدم حالا ميخوام ببينم چه كار كنم خيلي اذيت ميكنه

clinic

با سلام داروهای تجویزی برای درمان بیماری شما توصیه شده، اگرچه برخی داروها با کمی سوزش و ناراحتی همراه است ولی برای بهبودی باید ناراحتی آن را تحمل نمایید تا بهبودی حاصل شود، اگر درمان دارویی خود را به موقع و کامل انجام ندهید ممکن است دیگر شانس بهره بردن از درمان دارویی را از دست داده و نیاز به جراحی پیدا کنید.

کامران

با سلام.من بیماری پسوریازیس دارم و مدتی از مقعدم در هنگام اجابت مزاج خون میاد.آیا به بیماریم ربط داره یا مشکل جای دیگست.پسوریازیست مقعد رو هم درگیر میکنه؟

clinic

با سلام بله پسوریازیس علاوه بر زیر بغل، کشاله ران، دست و پا و پشت، می‌تواند ناحیه مقعدی را نیز درگیر کرده و دچار خارش پوستی و حتی خونریزی مقعدی کند، اما از آن‌جایی که خونریزی مقعدی می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی، گوارشی، عفونی یا صعب‌العلاج مانند سرطان باشد، بنابراین باید آن را جدی گرفته و پیش از پیشرفت بیماری و وخیم شدن آن برای تشخیص و درمان به موقع لازم مراجعه نمایید تا شانس بهره بردن از درمان دارویی را از دست ندهید. با پیشرفت بیماری روند درمانی دشوارتر شده و ممکن است به جراحی نیاز پیدا کنید.

سارا

حدود ٦-٧ سال پيش دچار زخم مقعدي و خونريزي شدم. و گاهي در صورت يبوست خونريزي داشتم. البته به صورت ارثي در خانواده سابقه داشته. با مراجعه به پزشك و مصرف دارو و پماد مشكلم برطرف شده بود وفقط گاهي قبل از زمان پريود احساس درد داشتم. الان حدود ٤ هفته است كه خونريزي دارم و درد بسيار شديد. هرگونه پماد هم بي تاثير بوده.لطفا به بنده زودتر نوبت بدهید

clinic

با سلام برای تعیین وقت ویزیت می‌توانید از طريق سیستم نوبت دهی کلینیک اقدام کنید. به دلیل عدم درمان کامل بیماری در گذشته و یا عدم توجه به دوری از عوامل مستعد کننده عود بیماری دچار بازگشت آن با شدت بیشتری شده‌اید.

پریسا

با سلام
من ۶سال هست زخم مقعد دارم البته گوشت اضافه هم در مقعدم دارم که موقع اجابت مزاج بیرون میزنه ،مشخصه که دوتا زخم دارم ، البته سه سالی هست که سی لاکس مصرف میکنم و اذیت نمیشم ، منتها چون میخوام ازدواج کنم باید زخمام برطرف بشه ، نمیخوام جراحی کنم ، درضمن اگه سی لاکس مصرف نکنم زخمام عود میکنن، فقط دنبال داروییم که زخمای کهنه و قدیمیو درمان کنن،
ممنون میشم ب ایمیلم جواب رو بفرستین .

clinic

با سلام تا زمانی که مشکل دفع مدفوع سخت و دشوار خود را حل نکنید، نه تنها بیماری شقاق مقعدی بهبود نیافته، بلکه بدتر خواهد شد، ناحیه مقعد باید مورد معاینه دقیق بالینی قرار گیرد، در این مرحله از بیماری دیگر درمان دارویی مؤثر نبوده و نیاز به استفاده از یک روش غیر دارویی مانند تزریق بوتاکس یا جراحی خواهید داشت، پس از معاینه روش مناسب با توجه به شرایط شما توصیه می‌گردد.

سایه

سلام ,همسر من حدوده ۶ماهه زخم کوچکی در بالای مقعدش بوجود امده که ازش عفونت خارج میشه..میخواستم راهنماییم کنید..ممنون

clinic

با سلام ممکن است دچار بیماری فیستول مقعدی شده باشند، که بدون بررسی دقیق آن نمی‌توان درباره آن اظهار نظر قطعی نمود. اما نکته بسیار مهم در این بیماری این است که به موقع مراجعه کنید و درمان آن را که فقط جراحی است پیگیری کنید، با به تأخیر انداختن روند درمانی بیماری پیشرفت نموده و آسیب بافتی شدیدتری بر جا می‌گذارد که البته درمان را مشکل خواهد کرد. بهتر است این بیماری را جدی گرفته و هر چه سریع‌تر همسرتان را برای معاینه بیاورید.

سونیا

احساس زخمی کوچک مانند گوشت اضافه در ناحیه مقعد دارم که همراه با خارش و گاهی درد است

clinic

با سلام ضایعه‌های ناحیه‌ی مقعد نشانه‌ی یک بیماری مقعدی بوده که برای تشخیص نیاز به معاینه و مشاهده و بررسی دقیق دارند تا پس از تشخیص صحیح درمان مناسب توصیه و تجویز شود. مراجعه به موقع از پیشرفت بیماری و آسیب بیشتر شما جلوگیری نموده و به بهبودی سریع‌تر شما کمک خواهد کرد.