banner

سندرم زخم مقعد و درمان آن

سندرم زخم مقعد و درمان آن

مقعد نیز مثل هر جای دیگری از بدن ممکن است دچار زخم و التهاب شود، با این تفاوت که تمام زخم‌های درون روده‌ای نمی‌توانند همانند زخم‌های سطح پوست ایجاد درد و ناراحتی کنند تا فرد به سرعت متوجه وجود آن شود. بسته به محلی از مقعد که زخم ایجاد شده فرد احساس درد و در موارد شدید خونریزی خواهد کرد.

زخم ایجاد شده درون دیواره‌ها و خروجی مقعد می‌تواند علت‌های بسیاری داشته باشد. توجه به مکانیزم به وجود آورنده‌ی زخم، بیماری و مشکلات متفاوتی برای فرد به وجود می‌آید. در ادامه به بحث در مورد هر یک از انواع زخم مقعدی می‌پردازیم.

سندرم زخم مقعد منفرد

سندرم زخم مقعد منفرد بیماری است که هم‌زمان با ایجاد و گسترش یک یا چند زخم باز یا قرمز در راست روده رخ می‌دهد. رکتوم یک لوله عضلانی است که به پایان کولون متصل است. مدفوع از طریق مقعد از بدن عبور می‌کند. سندرم زخم مقعد منفرد یک اختلال نادر است که لزوماً به یک زخم ختم نمی‌شود و ممکن است قسمت‌های مختلف راست‌روده را مبتلا کند. این بیماری اغلب در افراد مبتلا به یبوست مزمن ایجاد می‌شود. این زخم می‌تواند منجر به خونریزی مقعدی در حین زور زدن هنگام دفع مدفوع شود.
شیوع زخم رکتال در مردان و زنان یکسان است و می‌تواند در هر سنی ایجاد شود. اکثر افراد مبتلا به زخم رکتال ۵۰ سال و یا کمتر هستند، در حالی‌که این بیماری ۲۵ درصد از افراد بالای ۶۰ سال را درگیر می‌کند. افراد مبتلا به اختلالات روانی خاص، مانند اختلال وسواسی ـ اجباری، در صورتی‌که رفتارهای نابه‌هنجار توالت را ترک نکنند در معرض خطر بالاتر ابتلا به زخم رکتوم قرار می‌گیرند. برخی بیماری‌های سیستمیک مانند زخم دهان نیز ممکن است خطر ابتلا به زخم رکتوم را افزایش دهد.
علایم و نشانه‌های ظاهری سندرم زخم مقعد عبارتند از:

 • یبوست؛
 • اسهال؛
 • خونریزی از رکتوم؛
 • زور زدن در هنگام دفع با وجود خروج مقدار کمی مدفوع؛
 • گرفتگی عضلات شکم؛
 • گرفتگی عضلانی دردناک مقعد؛
 • درد یا احساس پری در لگن؛
 • احساس دفع ناکامل مدفوع؛
 • خروج ترشحات مخاطی راست روده؛
 • بی‌اختیاری مدفوع؛
 • .درد مقعد

با این حال، برخی از افراد مبتلا به سندرم زخم رکتوم منفرد ممکن است هیچ علایمی را تجربه نکنند و در حدود یک چهارم از تمام افراد مبتلا به زخم رکتوم بدون علامت هستند.

علت زخم مقعد منفرد

پزشکان معتقدند فشار یا آسیب به مقعد ممکن است باعث تشکیل زخم درون آن شود. نمونه‌هایی از شرایطی که می‌تواند به راست روده آسیب برساند عبارتند از:

 • یبوست یا مدفوع متراکم؛
 • زور زدن در هنگام دفع مدفوع؛
 • پرولاپس رکتوم (هنگامی بیرون زدن راست روده از مقعد ایجاد می‌شود)؛
 • انقباض و ناهماهنگی عضلات کف لگن (باعث کندی خونرسانی به رکتوم می‌شود)؛
 • تلاش برای خروج دستی مدفوع متراکم؛
 • نزدیکی مقعدی؛
 • درهم فرو رفتگی روده‌ها.

تشخیص زخم مقعد منفرد

در صورت بروز هر یک از نشانه‌ها باید به پزشک مراجعه شود تا علت آن مشخص و اقدام درمانی لازم صورت گیرد. زیرا بسیاری از بیماری‌های مقعدی و شرایط دیگر ممکن است علایم شبیه به این سندرم ایجاد کند. در صورت شک به وجود زخم مقعدی ممکن است نیاز باشد تا به یک پزشک متخصص گوارش مراجعه شود. پزشک برای تشخیص قطعی نیاز به معاینه و آزمایش‌های تشخیصی دارد.
قبل از ملاقات با متخصص بهتر است لیستی از علایمی را که در مدت بروز مشکل هر چند بی‌ربط، تجربه کردید به همراه تغییرات اخیر زندگی روزمره و استرس‌های محیطی، داروها و مکمل‌های مصرفی خود یادداشت کنید تا راحت‌تر بتوانید پزشک خود را از مشکل خود آگاه سازید. حتی می‌توانید یک لیست دیگر از سؤالات خود تهیه کنید تا با پاسخ داده شدن آن‌ها کمی از شدت نگرانی خود بکاهید. این سؤالات شامل:
علل احتمالی علایم من چه هستند؟
چه نوع آزمایش‌هایی نیاز دارم؟
آیا این بیماری موقت یا بلند مدت است؟
آیا درمان خاصی نیاز دارد؟
گزینه‌های درمانی من چه مواردی هستند؟
من بیماری‌های دیگری نیز دارم، چگونه می‌توان این شرایط را با هم بهتر مدیریت کرد؟
آیا نیاز به محدودیت‌های رژیم غذایی یا فعالیت وجود دارد؟
آیا یک جایگزین عمومی برای داروهای تجویز شده من وجود دارد؟
آیا به ویزیت‌های پیگیری نیاز دارم؟ اگر چنین است، هر چند وقت یک بار؟
به احتمال زیاد پزشک نیز برای تشخیص بهتر مشکل سؤالاتی از شما می‌پرسد که در صورت آماده کردن پاسخ‌های آن از قبل در اتلاف وقت صرفه‌جویی می‌کنید. این سؤالات شامل:
اولین بار چه زمانی علایم را تجربه کردید؟
آیا نشانه‌ها مداوم یا گاه به گاهی بوده است؟
علایم شما چگونه تشدید می‌شوند؟
آیا شما به تازگی مشکل یبوست داشته‌اید؟
آیا چیزی می‌تواند علایم شما را بهبود دهد؟
سپس پزشک مربوطه با توجه به پاسخ‌هایی که از شما می‌گیرد، آزمایش ها و روش‌های تشخیصی مورد نیاز را درخواست می‌کند که تست‌های تشخیصی زخم مقعد عبارتند از:

 • معاینه‌ی انگشتی مقعد: پزشک با یک انگشت پوشیده شده با دستکش به آرامی درون مقعد فرد را لمس می‌کند تا درد یا خونریزی ناحیه‌ی خاص یا وجود یک توده‌ی برجسته یا سفت درون مقعد را تشخیص دهد؛
 • سیگموئیدوسکوپی: در طول این آزمون، پزشک یک لوله قابل انعطاف با یک لنز مجهز را از طریق مقعد وارد می‌کند تا بتواند راست روده و قسمت از روده‌ی بزرگ را بررسی کند. اگر در این حین یک ضایعه دیده شود، می‌تواند یک نمونه از بافت (بیوپسی) برای آزمایش بردارد. ۵۷ درصد زخم‌های باز با این روش رویت می‌شوند؛
 • سونوگرافی: سونوگرافی یک تکنیک تصویربرداری با کمک امواج صوتی برای ایجاد تصاویر است. پزشک ممکن است سونوگرافی را برای کمک به افتراق سندرم زخم مقعد از شرایط دیگر توصیه کند؛
 • دفکوگرافی: یک روش تشخیص اصلاح شده است که در آن ابتدا یک خمیر نرم باریمی را وارد مقعد کرده سپس هنگام دفع آن، اجابت مزاج فرد تحت عکسبرداری با اشعه ایکس قرار می‌گیرد تا پرولاپس احتمالی یا مشکلات عملکرد و ناهماهنگی عضلات را نشان دهد.

درمان زخم مقعد منفرد

درمان سندرم زخم مقعد منفرد تا حد زیادی بستگی به شدت وضعیت بیمار دارد. افراد مبتلا به علایم و نشانه‌های خفیف ممکن است از طریق تغییر در شیوه‌ی زندگی خود بهبود نسبی پیدا کنند، در حالی‌که بیماران دارای علایم و نشانه‌های بیشتر و شدیدتر ممکن است نیاز به درمان داشته باشند. در مراحل ابتدایی بیماری با تغییر در شیوه زندگی و رژیم غذایی از جمله افزایش فیبر موجود در مواد غذایی تا ۲۰ الی ۳۵ گرم روزانه (برای حجیم کردن مدفوع و دفع آسان‌تر آن) و مصرف مایعات فراوان می‌توان بیماری را کنترل کرد. بهترین منابع فیبر میوه‌ها، سبزیجات و غلات سبوس دار است. خوردن میوه ها و سبزیجات با پوست بیشتر از آب میوه توصیه می‌شود. گندم و جو نیز به عنوان منابع غنی فیبر عالی هستند. نوشیدن آب و دیگر مایعات فاقد کافئین در طول روز به میزان کافی به نرم شدن مدفوع کمک می‌کند. با مصرف آب آلو و سایر نوشیدنی‌ها به مصرف مایعات خود تنوع دهید. از طرفی استفاده از نرم‌کننده‌های مدفوع و مسهل‌های حجم دهنده نیز می تواند با جذب آب به نرم شدن مدفوع و سهولت اجابت مزاج بدن اعمال زور و فشار کمک کند.
افرادی که به اشتباه به زور زدن هنگام دفع مدفوع عادت کرده‌اند نیز باید با یادگیری شل کردن عضلات کف لگن حین اجابت مزاج این عادت غلط خود را ترک کنند. پزشک می‌تواند با تکنیک‌های خاصی روش صحیح کنترل عضلات مقعدی را آموزش دهد.
در صورت وخیم‌تر بودن مشکل، ممکن است داروها و روش‌های درمانی خاصی مانند استروئید موضعی، تنقیه، سولفاسالازین و سم بوتولینوم (بوتاکس) به کاهش علایم سندرم زخم مقعد کمک کند. با این حال، این درمان برای همه اثردهی مثبت ندارد و برخی از آن‌ها هنوز درمان تجربی در نظر گرفته می‌شود.
وقتی چاره‌ای جز جراحی و برداشتن زخم باقی نمی‌ماند پزشک با کمک دو روش متفاوت این کار را انجام می‌دهد که عبارت است از:

 • جراحی پرولاپس رکتوم: در صورت وجود بیرون‌زدگی راست‌روده از مقعد پزشک با کمک رکتوسکوپی جراحی را انجام می‌دهد و بخش بیرون‌زده و درحال آسیب را حذف یا ترمیم می‌کند.
 • جراحی زخم: ممکن است فقط ناحیه‌ی زخم ایجاد شده در رکتوم را برداشته و محل آن را ترمیم کند. با این حال ممکن است پس از جراحی زخم مقعد عود کند.
 • جراحی برای برداشتن مقعد: جراحی برداشتن راست روده یک گزینه‌ی درمانی برای افرادی است که دارای علایم و نشانه‌های شدید هستند که از درمان‌های دیگر نتیجه نگرفته‌اند. جراح ممکن است مسیر روده بزرگ را به شکم باز کند (کولوستومی) و آن را به یک کیسه جمع‌آوری مدفوع وصل کند.

عوارض ناشی از جراحی زخم رکتوم ممکن است شامل خونریزی بیش از حد رکتوم، اختلال شدید عملکرد روده، تشکیل آبسه، تشکیل سوراخ در دیواره‌ی روده در زیر زخم و عفونت جراحی باشد. درمان‌های خود مراقبتی، محدودیت در زندگی و فعالیت روزانه‌ی فرد ایجاد نخواهد کرد اما در صورت جراحی زخم مقعد ممکن است فرد مجبور به ترک کارهای سنگین فیزیکی تا بهبودی کامل شود و در صورت بازگشت به محل کار باید دسترسی آسان به امکانات سرویس بهداشتی در صورت کولوستومی داشته باشد.

زخم شقاق مقعد

شقاق مقعد و زخم مقعد دردناک ناشی از آن به صورت یک ترک یا پارگی و زخم خطی در غشای مخاطی از اسفنکتر مقعد به سمت کانال و اطراف مقعد گسترش می‌یابد. شکاف ممکن است عود کند و در نهایت به زخم مقعد یا رکتوم تبدیل شود. زخم ناشی از شقاق مقعد ممکن است منجر به مرگ بافت داخل مقعدی (نکروز) و پوسته‌ریزی بافت آسیب دیده‌ی درون مقعد شود. شقاق‌های عمیق مربوط به اسفنکتر داخلی مقعد در زخم شدن و تنگی مقعد نقش دارند.
گاهی اوقات ترک ناشی از شقاق مقعد در مراحل ابتدایی ایجاد نسبتاً جزئی است و قبل از عمقی شدن و درگیر کردن لایه‌های زیرین دیواره‌ی مقعد خود به خود با طی چند هفته رعایت اصول بهداشتی و تغذیه‌ای بهبود می‌یابد. اما در برخی از موارد، بیماری به تدریج بدتر خواهد شد و نه تنها با تهاجم به عمق لایه‌های زیرین آسیب بیشتری به بافت پوششی مقعد می‌رساند، بلکه با ایجاد گرفتگی دردناک در اسفنکتر مقعد منجر به کاهش جریان خون (ایسکمی) به منطقه آسیب دیده خواهد شد. کم شدن جریان خون در زخم ایجاد شده می‌تواند بهبود آن را به تأخیر بیاندازد.
با پیشرفت بیماری شقاق مقعد و مزمن شدن آن اوضاع کمی بدتر خواهد شد. زیرا بیمار وارد یک سیکل معیوب خواهد شد، بدین صورت که از ترس درد شدید هنگام عبور مدفوع از روی زخم، از رفتن به دستشویی خودداری می‌کند و با به تأخیر انداختن اجابت مزاج خود باعث تشدید یبوست می‌شود. هر بار عبور مدفوع سفت از روی زخم مقعد آن را خراشیده و بدتر خواهد کرد.
شقاق مقعد با احتمال بیشتری در افراد جوان و میانسال و هر دو جنس رخ می‌دهد. زنانی که سابقه‌ی زایمان طبیعی داشته‌اند به دلیل زور زدن بیش از حد در زایمان‌های سخت، بیشتر در معرض خطر ابتلا به زخم شقاق مقعد هستند. به دلایل ناشناخته، شقاق مقعد در طول دوره شیرخوارگی رایج است و در حدود ۸۰ درصد از نوزادان در طول سال اول زندگی رخ می‌دهد. افراد مسن نیز مستعد ابتلا به شقاق مقعد به دلیل کاهش جریان خون به منطقه آنورکتال و مقعدی است. اطلاعات بیشتر با مراجعه به مقاله‌ی بیماری شقاق یا فیشر مقعدی چیست؟.

علت زخم شقاق مقعد

شکاف اولیه از یک آسیب مستقیم درون کانال مقعد ایجاد می‌شود و گاهی اوقات با عبور یک مدفوع بزرگ و سخت یا اسهال شدید اتفاق می‌افتد. ولی شکاف ثانویه می‌تواند از بیماری‌های زمینه‌ای مانند التهاب دیواره‌ی پوششی مقعد (پروکتیت)، بیماری التهابی روده (بیماری کرون، کولیت اولسراتیو)، لوسمی یا سرطان نشأت بگیرد.
شقاق مقعد همچنین ممکن است با رژیم غذایی کم فیبر از طریق تشدید یبوست، اختلالات فیزیکی (هیپرتروفی) در اسفنکتر مقعد داخلی و مقاربت جنسی مقعدی مرتبط باشد. همچنین وارد کردن هر جسم خارجی درون مقعد هم می‌تواند باعث ایجاد شکاف و زخم در آن شود.
حدود ۹۰ درصد از شقاق‌های مقعدی در قسمت عقبی دیواره‌ی مقعد و درست در خط وسط آن از دریچه‌ی مقعد به سمت کانال ایجاد می‌شوند. پارگی دیواره‌ی جلویی مقعد در زنان شایع‌تر است و معمولاً ده درصد شکاف‌های جلویی در آن‌ها به دلیل زایمان رخ می‌دهد. این آمار در حالی است ‌که شیوع شقاق دیواره جلویی در مردان تنها یک در صد می‌باشد. حدود دو درصد از تمام موارد شقاق مقعدی در دیواره‌ی قدامی و خلفی در طول خط وسط کانال مقعد با هم رخ می‌دهد. هنگامی که زخم مقعد از الگوی خط مستقیم پیروی نکند ممکن است یک علت زمینه‌ای مانند بیماری مسری جنسی مطرح شود. اطلاعات بیشتر با مراجعه به مقاله‌ی علل بیماری شقاق یا فیشر مقعد.

تشخیص زخم شقاق مقعد

شکایت‌های شایع بیماران از درد تیز ناحیه‌ی مقعد حین و پس از دفع مدفوع و خارش و سوزش مقعد، خون قرمز روشن بر روی دستمال توالت یا سنگ کف سرویس بهداشتی (در ۷۰ درصد موارد) می‌تواند به خوبی پزشک را به وجود یک زخم شقاق مقعدی مشکوک کند. به دلیل درد شدید ناشی از زخم مقعد احتمالاً بیمار به راحتی اجازه‌ی معاینه را به پزشک نخواهد داد و گاهی بی‌حسی موضعی لازم است. گاهی اوقات یک برجستگی از بافت پوست بر روی خروجی مقعد مشاهده خواهد شد که نشانه‌ی شقاق مقعد است. اما ممکن است به دلیل شباهت با برجستگی‌های هموروئیدی نیز اشتباه تشخیص داده شود.
گاهی برای تشخیص زخم شقاق مقعد نیاز به استفاده از وسایلی مانند آنوسکوپ است. تست های آزمایشگاهی معمولاً برای زخم شقاق مقعد معمولی در خط وسط کانال مقعد لازم نیست. شکاف‌های غیر معمول با اشکال عجیب و غریب و خارج از خط وسط نیاز به علت‌سنجی دقیق‌تر با کمک انواع آزمایش‌های بالینی ویروس نقص ایمنی اکتسابی، عفونت، آلودگی مدفوعی و سرطان دارد. اطلاعات بیشتر با مراجعه به مقاله‌ی معاینه و تشخیص بیماری شقاق یا فیشر مقعد.

درمان زخم شقاق مقعد

شکاف و زخم ایجاد شده اگر در مراحل اولیه ایجاد باشد می‌توان آن را با پماد، حمام نشسته‌ی آب گرم، رژیم غذایی حاوی فیبر فراوان و افزایش مصرف مایعات و نرم‌کننده‌های مدفوع (اگر یبوست وجود داشته باشد) طی چهار تا شش هفته درمان کرد و التیام بخشید. امروزه‌ درمان‌های دیگری چون تزریق سم بوتولینوم و فلج عضلات به منظور کاهش گرفتگی عضله‌ی دریچه‌ای مقعد و پماد نیتروگلیسیرین که در خونرسانی بهتر نقش دارد، در موارد شدیدتر زخم شقاق مقعدی به کار گرفته می‌شود. باید در نظر داشت که هنوز مصرف این نوع پماد به دلیل وجود عوارض جانبی ناخوشایندی چون سردرد و سرگیجه بحث بر انگیز هستند. البته داروهای کم‌عارضه‌تری چون داروهای دسته‌ی مسدود‌کننده کانال کلسیم و پمادهای بی‌حسی نیز در کاهش علایم و بهبود فرد بی‌تأثیر نخواهند بود.
وقتی درمان‌های دارویی نتیجه‌بخش نباشد پزشک چاره‌ای جز انجام جراحی‌هایی تهاجمی به منظور برداشت زخم یا برداشت قسمتی از عضله‌ی دریچه‌ای مقعد نخواهد داشت. البته در کنار درمان علامتی نباید درمان علل زمینه‌ای شقاق مقعد را نادیده گرفت. اطلاعات بیشتر با مراجعه به مقاله‌های مرتبط با درمان بیماری شقاق یا فیشر مقعد.

زخم سیفلیس مقعد

سیفلیس یک بیماری مقاربتی ناشی از باکتری ترپونما پالیدوم است که در صورت عدم درمان کامل و به موقع می‌تواند عوارض طولانی‌مدتی بر جا بگذارد. علایم بیماری سیفلیس در بزرگسالان به سه مرحله‌ی اولیه، ثانویه و ثالثیه (نهفته) تقسیم می‌شود. این بیماری می‌تواند از طریق تماس مستقیم پوستی با یک زخم سیفلیس در محدوده‌ی واژن، مقعد و حتی با رابطه جنسی دهانی منتقل شود. زخم ناشی از سیفلیس را می توان در آلت تناسلی مرد، مهبل، دهان و لب‌ها و حتی مقعد رویت کرد.
زخم سیفلیس بدون درد است و برای اولین بار ممکن است با زخم ناشی از فرو رفتن مو در پوست یا یک خراش سطحی ناخن اشتباه شود. با ظاهر شدن بثورات بدون خارش بر روی کف دست و پاها و سایر نقاط بدن در مرحله‌ی دوم سیفلیس می‌توان به علت زخم مقعدی ایجاد شده در مرحله‌ی اول بیماری شک کرد. سیفلیس همچنین می‌تواند بر چشم تأثیر بگذارد و حتی منجر به کوری دائمی فرد شود که سیفلیس چشم نام دارد. زنان بارداری که به زخم‌های سیفلیسی از جمله مقعدی مبتلا هستند، آگاه باشند که احتمال انتقال بیماری به فرزندشان حین زایمان وجود دارد. هر چند این بیماری طی بارداری نیز اثرات نامطلوبی چون کاهش وزن‌گیری جنین و حتی مرده‌زایی در پی خواهد شد.

سیر بیماری زخم سیفلیس مقعد

در طول اولین مرحله از ایجاد زخم سیفلیس مقعد فرد متوجه یک یا چند زخم متعدد بر روی مقعد خود خواهد شد. زخم‌ها معمولاً (اما نه همیشه) سفت، گرد و بدون درد هستند. همین بی‌دردی زخم‌ها نکته‌ی منفی است که باعث می‌شود بیماری برای مدت‌ها دور از چشم و مخفی بماند تا بتواند به مراحل بعدی پیشرفت کند. زخم مقعدی اگر ناشی از سیفلیس باشد طی ۳ تا ۶ هفته به صورت خود به خود و بدون هیچ درمانی بهبود می‌یابد. در این مرحله بیماری و زخم ناشی از آن در ظاهر بهبود یافته است و در واقع در حالت تغییراتی برای بروز به شکل دیگری در مرحله‌ی بعد است.
در طول مرحله دوم ممکن است فرد در ناحیه‌ی زخم مقعدی خود احساس خارش کند. این مرحله معمولاً با ایجاد یک یا چند لکه‌ی قهوه‌ای و قرمز بر روی کف دست یا کف پا آغاز می‌شود. گاهی‌اوقات لکه‌ها آن‌قدر کم‌رنگ و محدود هستند که فرد متوجه وجود آن‌ها نخواهد شد. بروز تب، تورم غدد لنفاوی، گلودرد، ریزش موی ناحیه زهار، سردرد، کاهش وزن، درد عضلانی و خستگی از دیگر علایم بیماری در این مرحله است که معمولاً بدون درمان مناسب و به صورت علامتی سپری خواهد شد.
از این پس مرحله‌ی نهفته بیماری سیفلیس آغاز خواهد شد و فرد بدون هیچ نشانه و علایمی از بیماری مخفی درون بدن خود، سالیان سال بدون مشکل زندگی خواهد کرد. پس از ۱۰ تا ۳۰ سال نهفتگی، بیماری خود را با شدیدترین عارضه‌های ممکن مانند ناهماهنگی حرکات عضلانی، بی‌حسی، فلج شدگی برخی اندام‌ها، کوری و اختلال روانی بروز می‌دهد که می‌تواند در نهایت منجر به مرگ بیمار شود.
به همین سادگی نادیده گرفتن یک زخم کوچک در مقعد و نواحی دیگر (آلت تناسلی و دهان) می‌تواند جان فرد را به خطر اندازد. در حالی‌که این بیماری به راحتی در مراحل ابتدایی با کمی توجه به خود و انجام یک آزمایش خون ساده قابل تشخیص و درمان است.

تشخیص و درمان زخم سیفلیس مقعد

اگر در مرحله‌ی اولیه‌ی بیماری و با شکایت از زخم مقعد بدون درد به پزشک مراجعه شود که احتمال آن ضعیف است، پزشک می‌تواند با مشاهده‌ی زخم ناحیه‌ی مقعد به سیفلیس شک کند و با انجام یک آزمایش خون از تشخیص خود مطمئن شود. اما در مرحله‌ی بعدی که فرد بدون هیج شکایتی از زخم مقعد و سایر نواحی و با ضعف و بی‌حالی و تب مراجعه می‌کند، وجود راش پوستی یک نشانه برای بررسی سیفلیس خواهد بود اما در برخی موارد این نشانه نیز نادیده گرفته خواهد شد و پزشک بدون تشخیص صحیح بیماری را با یک آنفولانزا یا سرماخوردگی اشتباه گرفته و بیمار را نادرست درمان می‌کند. در موارد دیگر با مثبت شدن جواب آزمایش سیفلیس بیمار درمان مناسب با توجه به مرحله‌ی بیماری آغاز می‌شود.
برای از بین بردن زخم ناشی از سیفلیس باید عامل به وجود آورنده‌ی یعنی باکتری ترپونما پالادیوم را از بین برد. هیچ روش و داروی خانگی مؤثر برای درمان این بیماری وجود ندارد. درمان این بیماری در مراحل اولیه آسان خواهد بود. تجویز آنتی‌بیوتیکی قوی از جمله پنی‌سیلین می‌تواند با کشتن باکتری سیفلیس از آسیب‌های بیشتر آن جلوگیری کرده و بیماری را سرکوب کند.
گزینه‌های درمانی دیگر برای افراد غیربارداری که به پنی‌سیلین حساسیت دارند شامل داکسی‌سایکلین، تتراسایکلین و به طور بالقوه سفتریاکسون است. افراد در حین درمان و تا بهبودی کامل زخم سیفلیس خود باید از تماس جنسی با شرکای جدید و قبلی بپرهیزند. برای اطمینان از سلامت شریک جنسی فرد مبتلا، تست آزمایشگاهی برای او نیز درخواست می‌شود تا هر دو با هم تحت درمان قرار گیرند. همچنین انجام آزمایش‌های پیگیری برای تأیید از بین رفتن کامل بیماری و درمان مؤثر بیمار نیز لازم است.
با وجود اینکه بیماری سیفلیس و زخم مقعد ناشی از آن عود نمی‌کند اما یک بار ابتلا به آن و درمان صورت گرفته نمی‌تواند فرد را از ابتلای مجدد به بیماری مصون کند. با هر بار قرار گرفتن در معرض عامل سیفیلیس و روابط جنسی حفاظت نشده احتمال ابتلای مجدد به آن وجود دارد.
تنها راه جلوگیری از ابتلا به سیفلیس و زخم ناشی از آن رعایت نکاتی در رفتار جنسی است. افراد فعال از نظر جنسی حتماً باید این توصیه‌ها را در روابط جنسی خود برای کاهش احتمال ابتلا به سیفلیس در نظر بگیرند شامل:

  • برقراری رابطه‌ی جنسی با فردی که از مبتلا نبودن او به بیماری‌های مقاربتی با تست آزمایشگاهی مطمئن هستند؛
  • استفاده از کاندوم حین رابطه‌ی جنسی هر چند کاندوم سایر نقاط دارای زخم سیفیلیس مانند مقعد را پوشش نمی‌دهد.

در نظر داشته باشید با شستن آلت تناسلی، ادرار کردن و دوش واژینال پس از رابطه جنسی با فرد آلوده نمی‌توان از ابتلا به بیماری پیشگیری کرد.

کاربر گرامی پرسش خود را از طریق فرم زیر ارسال فرمایید، بین 24 تا 48 ساعت آینده پاسخ داده خواهد شد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 • سلام من بواسیر دارم وقبلا هنگام دفع زخم میدو با پماد انتی هموروئید استفاده میکردم تا زخم خوب مشد ولی یه یکسال ی هست که از داخل مقعد زخم میشه وخونرزیزی ودردخیلی زیاد دارم وپماد انتی هموروئید هم استفاده میکنم ولی اصلا بهتر نمیشه وخیلی عذاب میکشم دکتر رفتم ولی معاینه نکرد وگفته باید جراحی بشوم میخاستم بدونم راه حل بغیر از جراحی هست یانه

  • با سلام
   خیر در صورتی که بیماری مزمن شده و به درمان دارویی پاسخ مناسب ندهد، تنها راه درمان غیر دارویی و جراحی بوده که البته با وجود روشهای نوین لیزری میتوانید این جراحی را به شکل سرپایی و تحت بیحسی موضعی و بدون درد و خونریزی انجام دهید و در همان روز مراجعه ترخیص شده و از روز بعد زندگی عادی روزمره خود را داشته باشید.

  • با سلام
   عدم توجه به کنترل بیماری یبوست و دفع سخت و زورکی مدفوع باعث شده تا دیواری مقعد دچار آسیب شده و دچار علایم آزار دهنده شوید. بهتر است ابتدا مشکل یبوست خود را با تغییراتی در رژیم غذایی و شیوه زندگی کنترل نمایید. میزان مایعات مصرفی را افزایش داده مواد غذایی پروفیبر آلو، انجیر خشک میوه سبزیجات مصرف کنید، کمی روغن زیتون به مواد غذایی روزانه اضافه نموده و هر روز پیاده روی کنید. از به تاخیر انداختن عمل دفع مدفوع نیز خودداری نمایید سپس برای بررسی وضعیت آسیب مقعد مراجعه کنید تا درمان مناسب قبل از تشدید علائم آزاردهنده تجویز گردند.

 • سلام من مدتیه هروقت رژیم غذاییمو تغییر میدهم یا کمتر از مایعات استفاده میکنم موقع اجابت مزاج دردناک و خونریزی زیاد از مقعد میشه و باعث زخم شدن میشه و درد زیادی رو بوجود میارع واقعا نمیدونم دیگه چیکار کنم چندبار دکتر رفتم جواب نگرفتم

  • با سلام
   حتماً لازم است تا سبک زندگی و رژیم غذایی خود را به نفع کنترل بیماری یبوست تغییر دهید میزان مایعات مصرفی را تا ۸ لیوان در روز افزایش داده و مواد غذایی فیبری چون انجیر خشک آلو گلابی میوه سبزیجات مصرف کنید همراه غذا روغن زیتون میل نموده و از به تاخیر انداختن عمل دفع مدفوع بپرهیزید و پیاده روی روزانه داشته باشید. برای بررسی شدت آسیب ناحیه مقعد و علت خونریزی آن حتماً حضوری مراجعه کرده تا تحت بررسی دقیق قرار گرفته و درمان مناسب را قبل از وخیم شدن بیماری و نیاز به درمان سخت‌تر دریافت کنید.

 • سلام دخترم پنج سال و نمیشه اکثرا مدفوعش صفته و با زور دفع میکنه چند روزه که مقعدش از داخل هردو طرف زخم شده و کمی التهاب داره خیلی دردناکه وميسوزه طوری که نشستن براش سخت شده و گریه میکنه هنوز به دکتر مراجعه نکردم لطفا راهنمایی کنید با درمان خانگی خوب میشه راهکاری داره یا حتما باید معاینه بشه ممنون

  • با سلام
   خیر با درمان خانگی درمان نشده حتما و هر چه سریعتر برای بررسی وضعیت مراجعه شود تا بیماری منجر به آسیب بافتی شدیدتر نشود مراقب تغذیه کودک خود باشید و مواد غذایی ملین و روغن زیتون را در غذاهایش اضافه کنید و او را به خوردن مایعات زیاد تشویق کنید. نشستن در لگن آب گرم کمی درد را کنترل خواهد کرد.

 • سلام، من تقریبا ۱۰ ماه پیش یه نقدار کمی خودن هنگام مدفوع از مقعد خارج شد و مدفوع هم حالت یبوست نداشت. سریع هم به دکتر مراجعه کردم و از کولن استفاده کرد و مشکلی روئیت نشد الان دو روز است مه روز اول مدفوع تقریبا حالت یبوستی اوایلش داشت و بعدش مقداری خون مشاهده کردم و امروز هم که کمتر دیدم و الان که خودم نگاه کردم دیدم زخم شده یا به اصطلاح ترک خورده میشه راهنمایی بفرمایید.

  • با سلام
   لازم است تا برای بررسی وضعیت خود مجدد مراجعه کنید با توجه به توضیحاتی که دادید این احتمال وجود دارد که دچار بیماری شقاق مقعدی به سبب دفع مدفوع سفت و سخت و زورکی شده باشید که البته بدون ویزیت و معاینه نمیتوان صد در صد مشکل را تشخیص داد. در صورتی که به موقع برای درمان بیماری خود مراجعه نمایید این شانس را خواهید داشت که بدون نیاز به درمان سخت با درمان ساده دارویی سلامت خود را به شکل کامل باز یابید.

  • با سلام
   ممکن است به سبب دفع مدفوع زورکی و یا سبک زندگی و یا تغذیه نادرست دچار بیماری مقعدی هموروئید و یا فیشر شده باشد. برای تشخیص قطعی نوع بیماری فرزندتان قبل از ظاهر شدن علایم آزاردهنده دیگر و یا پیشرفت آسیب بافتی لازم است تا حضوری مراجعه نموده و ویزیت بالینی و ارزیابی کلینیکال شود تا هر چه زودتر تحت درمان مناسب دارویی و یا غیر آن قرار بگیرد. در صورتی که فرزندتان به موقع تحت درمان قرار بگیرد این شانس را دارد که زود و با کمک درمان دارویی بهبود یابد.

 • سلام اقایی هستم ۳۶ ساله بر اثر مصرف قرص متادون دچار یبوست شده ام ،زائده ای بر روی مقعدم به وجود امد چون دردی نداشت توجه ای نکردم ولی در حال حاضر لوله بزرگ که به مقعدم میرسد دچار زخم و درد شدید است ولی خونی مشاهده نکرده ام

  • با سلام
   ابتلا به بیماری یبوست و عدم توجه به درمان و کنترل آن در طولانی مدت سبب شده تا دچار بیماری مقعدی هموروئید یا فیشر شده و به همین علت دچار مشکلاتی در اجابت مزاج خود شوید. بهتر است زمان را مغتنم شمرده بیش از این هدر ندهید و پیش از بروز مشکلات دیگری که ممکن است زندگی روزمره شما را دچار اختلال کند برای درمان خود قدم بردارید و هر چه زودتر برای گرفتن درمان مناسب پس از تعیین نوع و مرحله بیماری اقدام کنید.

 • سلام ، من ۶ ماهی هست که هفته ای یباره در هنگام مدفوع مقعدم خون میاد ، پیش یه متخصص رفتم، به من شیاف “مزالازین _ناژو ۵۰۰″دادن ، من هرشب استفاده میکردم و در این یه ماه مشکلی نداشتم اما بعد از قطع دارو دوباره مشکل پیدا کردم من یبوست ندارم فقط ابتدای مدفوع زخم می کنه ، مشیه بگین مشکل من چیه?

  • با سلام
   برای تشخیص نوع بیماری شما لازم است تا حضوری مراجعه نموده و معاینه بالینی شوید. حتی ممکن است برای تشخیص قطعی نیاز به کولونوسکوپی تشخیصی داشته باشید که تحت آرامش بخش انجام شده و کاملا قابل تحمل است و به کمک آن با دوربین درون روده به دقت دیده خواهد شد تا اگر خونریزی علت دیگری داشت مشخص گردد و سایر علل وخیم یا ناگوار ممکن رد شود.

 • با سلام و خسته نباشید.
  بنده خانم متأهل و ۲۸ساله هستم و به هیچ عنوان رابطه مقعدی نداشتم.یه تایم مقطعی به دلیل کمبود مایعات و مصرف کم میوه و سبزیجات دچار یبوست شدم،و در زمان اجابت مزاج،مدفوع سفت و فشار آوردن هنگام دفع مدفوع دچار زخم مقعد شدم.طوری که هنگام دفع مدفوع از ناحیه مقعد به همرا مدفوع خون قرمز رنگ روشن دیده میشه.با خوردن مایعات فراوان و روغن زیتون مدفوع به حالت طبیعی برگشته،ولی هنگام دفع خون همراه دیده میشه.و زخم دور مقعد درد داره.چه راهی به من پیشنهاد میکنید؟چه دارویی مصرف کنم؟؟؟

  • با سلام
   بدون مراجعه حضوری شما و بررسی ناحیه مقعد امکان تجویز دارو یا تشخیص قطعی بیماری مقعدی وجود ندارد و لازم است تا بسته به نوع بیماری و شدت عود آن درمان مناسب دارویی و یا جراحی تجویز گردد. حتماً باید تغذیه و سبک زندگی خود را تغییر دهید تا درمان مناسب موثر واقع شود. در صورت نیاز به جراحی نگران نباشید امروز با کمک پیشرفت علم درمانهای جراحی لیزری سرپایی بدون درد و خونریزی قابل انجام است.

 • سلام دکتر خسته نباشید…مقعد بنده به علت نزدیکی دچار پارگی شده و بعضی وقتها در حین مدفوع کردن دچار خونریزی میشوم …و از رفتن به دکتر و نزد پزشک خجالت میکشم…چه کار باید بکنم…با عرض پوزش

  • با سلام
   بدون معاینه امکان تجویز دارو یا درمان خاص وجود ندارد لازم است تا حضوری مراجعه نموده و حتما درمان شوید و از روابط جنسی پر خطر خودداری کنید.

 • سلام من از ۱۸ سالگی یبوست خفیف داشتم که بعداز ازدواجم درسن ۲۳ سالگی بعلت خوردن اب و سبزیجات کمترشداین مشکل. اما باتوجه به متن بالا بنظرم دارای شقاق مقعدی هستم.که اندازه دومیلی متر هست ولی وقتی میشینم دردناکه.وازلین میزنم خودم.نظرشماچیع؟

  • با سلام
   بسته به مدت زمان ابتلا به بیماری فیشر و مزمن یا حاد بودن ان باید تحت درمان مناسب دارویی و یا غیر ان قرار بگیرید که خوشبختانه با روش نوین لیزری میتوانید در شرایط مزمن بیماری نیز یک روزه و سرپایی بدون بیهوشی عمومی و یا نیاز به بستری چند روزه درمان شده و از روز بعد از عمل میتوانید زندگی روزانه خود را بدون درد و خونریزی و مشکلات مراقبتی سایر روشهای درمانی سنتی داشته باشید. از خود درمانی بپرهیزید و برای بررسی وضعیت بیماری خود و درمان اصولی آن هر چه زودتر مراجعه نمایید.

  • با سلام
   بله با روش لیزری میتوان شقاق مقعدی را بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بیهوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی بدون درد و خونریزی درمان شده و از روز بعد از عمل سلامت خود را بازیابید و بتوانید زندگی عادی روزانه خود را داشته باشید بدون اینکه نیاز به حمایت کسی باشد.

 • سلام بواسير مرحله اول عمل كردم ده سال پيش الان دوباره عود كرده بطوريكه هم بيرون زدگي موقع نشستن دارم و هم احساس زخم انتهاي روده موقع دفع سفت كه دچار خونريزي از نوع قرمز روشن هست حالا ميخوام جراحي ليزر كنم كه كلا به حالت أوليه برگردم ايا امكان دارد يا نه و عوارض هم دارد يا خير ممنون

  • با سلام
   بله با روش نوین لیزری میتوانید حالت طبیعی مقعد خود را پس از جراحی باز یابید و خوشبختانه این روش در مقابل روشهای سنتی که با تیغ جراحی انجام میشود کم خطر بوده و عوارضی به همراه ندارد. با روش نوین لیزری میتوانید در مدت کوتاه یک روزه سلامت خود را باز یافته و از روز بعد از عمل تمام کارهای خود را بدون نیاز به توجه دیگران به تنهایی انجام دهید. این روش نیاز به بیهوشی عمومی نداشته و حتی در محیط آلوده بیمارستانی قرار نخواهید گرفت و نیاز به مراقبتهای سخت پس از درمان روشهای سنتی ندارید.

 • سلام خسته نباشد. من حدود دو سال هست که یبوست دارم. به پزشک هم زیاد مراجعه کردم و داروهایی زیادی هم مصرف کردم. ولی هیچ اثری نداشته است. در ضمن من یک عفونت میکروبی هم داشتم که باعث رخم دوازده می شد و با مصرف آنتی بیوتیک خوب شدم. ولی یبوستم همچنان باقی مانده است. لطفا راهنمایی کنید

  • با سلام
   دوست عزیز لازم است تا تغییراتی در سبک زندگی و تغذیه روزانه خود به نفع جلوگیری از ابتلا به یبوست ایجاد نموده و مصرف مایعات را افزایش دهید و روزانه مواد غذایی فیبری و سبوسی زیادی مصرف کنید. مصرف روغن زیتون میتواند برای سلامت شما بسیار مفید بوده و به رفع یبوست کمک کند. پیاده روی روزانه و دوری از زندگی ماشینی و کم تحرک به کنترل یبوست کمک خواهد کرد. سعی کنید همیشه ورزش کرده و در صورتی که با وجود رعایت این نکات سلامت خود را باز نیافتید برای دریافت درمان دارویی موقت حضوری مراجعه کنید تا از ابتلا به انواع بیماری مقعدی نیز جلوگیری شود.

  • با سلام
   بله به مرور ورم و التهاب ناشی از جراحی نیز رفع شده و به حالت اولیه بازگشته و همان شکل طبیعی خود را پیدا میکند و خوشبختانه روش جراحی لیزری کمترین عارضه را نسبت به سایر روشهای درمانی سنتی داشته و به همین دلیل دارای مزیت بوده و مورد استقبال بسیاری از مردم و پزشکان قرار گرفته و در دنیا مورد توجه است. با این روش نه نیاز به پانسمان داشته و نه نیاز به استراحت طولانی مدت پس از جراحی دارید سرپایی درمان شده و از همان ساعات اولیه پس از درمان احساس راحتی خواهید داشت.

 • سلام خسته نباشید بالای مقعدم خارش کمی دارم و بعداز خاروندن کمی قرمز و زخم میشود چه پمادی استفاده کنم زخمش خوب بشه ممنونم از ایمکه راهنماییم کنید

  • با سلام
   دوست عزیز، بدون معاینه و مشاهده محل خارش امکان تجویز داروی خاص بر حسب حدس و گمان وجود ندارد، ابتدا باید معاینه بالینی شوید تا علت خارش مشخص گردد. ممکن است به یک بیماری مقعدی یا پوستی مبتلا شده باشید که درمان آن به مرحله پیشرفت بیماری، حاد یا مزمن بودن آن بستگی دارد. در صورت مراجعه فوری و آغاز درمان به موقع می‌توانید از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و آسیب بافتی شدیدتر پیشگیری نمایید.

 • سلم آقای دکتر حدود یکماه است که هنگام دفع مدفوع و بخاطر یبوست و احساس به نیاز به دفع محتویات شکم، هنگام اجابت مزاج زایده ای در سمت چپ محل دفع ملاحظه کردهو به منظور احساس نیاز شدید به دفع مدفوع، با اعمال فشار اقدام کرده و با قطرات خونریزی چکه ای مواجه شده ولی بعد از طهارت با آب این خونریزی قطع میشود.روحا نمیتوانم این اختلال در دفع را فراموش کنم و مدام ذهنم را مشغول و ناراحت کرده است. نیاز شدید به بهره مندی از توصیه هایی از سوی شما پزشک درد شناس و انسان دوست دارم. مردی ۶۲ ساله ام.
  ارادتمند: پرویز

  • با سلام
   ابتدا باید مشکل اصلی خود که باعث این عارضه شده است یعنی یبوست را رفع و کنترل کنید زیرا در صورت درمان زائده اضافی ناحیه مقعد که احتمالاً به سبب شقاق یا هموروئید به وجود آمده‌اند، با وجود یبوست این مشکل دوباره ایجاد خواهد شد. از زور زدن هنگام دفع مدفوع بپرهیزید و با خوردن آب و مواد غذایی حاوی فیبر و خودداری از به تأخیر انداختن اجابت مزاج به کنترل یبوست خود کمک کنید. سپس برای معاینه و بررسی میزان اسیب مقعدی و تشخیص نوع بیماری و درمان آن مراجعه کنید. در صورت گستردگی زائده ممکن است نیاز به جراحی باشد. که البته با وجود روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بیهوشی عمومی درمان خواهید شد و جای نگرانی وجود ندارد.

 • با سلام و ضمن خسته نباشید خدمت آقای دکتر من حدود چهل و چند سالمه که دچار بیماری معتقد شدم که۱۵سال بیش هم جراحی کردم ولی چند سال است که از درد و سوزش رنج می کشم یعنی هر موقع تخلیه باید درد بکشم تا یک شیاف انتی هرمورد استفاده کنم واز داخل سفت چه کار کنم

  • با سلام
   لازم است تا برای بررسی از نظر عود حضوری مراجعه نمایید احتمال نیاز به جراحی مجدد وجود دارد ولی امروزه با وجود جراحی لیزری بدون درد و خونریزی و سرپایی درمان شده و نیاز به استراحت طولانی مدت نخواهید داشت و از روز بعد زندگی روزانه و عادی خود را خواهید داشت.

 • با سلام،مدت سه ماه است که سوزش مقعد شدید دارم بعد از چند مرتبه مراجعه به متخصص گوارش و تجویز داروی ساختنی دیلتیازیم و پماد انتی همورئید و شیاف و همچنین شیاف اساکول همچنان سوزش شدید دارم ضمن اینکه در خروجی مقعد زائده پوستی احساس میشود،خواهشمند است راهنمایی بفرمایید

  • با سلام
   با توجه به توضیحاتتان احتمالاً دچار بیماری مقعدی فیشر و در مرحله مزمن آن شدید که به درمان دارویی پاسخ مؤثر نداده و هنوز درگیر علایم آزار دهنده آن هستید. لازم است تا به سلامت خود اهمیت داده و هر چه سریعتر برای بهبودی خود اقدام کنید. به احتمال فراوان نیاز به جراحی خواهید داشت که با وجود روشهایی چون لیزر دیگر نیاز به مراقبت سخت پس از درمان روش سنتی نداشته و یک روزه هم سرپایی درمان شده و هم در مدت کوتاه بهبود خواهید یافت به صورتی که از روز بعد به محیط کار و فعالیت روزانه خود باز خواهید گشت.

  • با سلام
   با توجه به توضیحاتی که از بیماری خود دارید میتوان حدس زد که دچار بیماری مقعدی فیشر یا هموروئید بوده و به سبب دفع مدفوع پر فشار و زورکی و عدم توجه به کنترل یبوست خود دچار آن شده باشید که سلامت شما را تحت تأثیر قرار داده و با وجود علایم آزار دهنده زندگی روزمره شما مختل شده است. بهتر است برای تشخیص نهایی نوع بیماری و بررسی شدت پیشرفت آن حضوری مراجعه نموده و تحت درمان متناسب دارویی و یا غیر دارویی چون سایر روشهای درمانی جراحی مانند لیزری که بدون درد و خونریزی و عارضه روشهای سنتی است قرار بگیرید و در مدت کوتاه بهبود یابید.