علائم و نشانه های بواسیر یا هموروئید

علائم و نشانه های بواسیر یا هموروئیدبواسیر یک بیماری پر نشانه است که تشخیص آن از روی علایم نه تنها برای پزشک معالج بلکه برای خود فرد نیز در صورت آگاهی داشتن از آن بسیار ساده است. البته باید این نکته را در نظر داشت که ممکن است نشانه‌های بیماری هموروئید بسته به میزان آسیب آن، از فردی به فردی دیگر متفاوت باشد. این احتمال نیز وجود دارد که نشانه‌ها دلیل بر بیماری دیگری در فرد باشد.

با این حال پیگیری فوری بعد از مشاهده‌ی هر یک از علایم زیر به روند درمان بواسیر یا هموروئید در مراحل ابتدایی ایجاد آن و پیشگیری از بروز عوارض و مشکلات احتمالی کمک مؤثری می‌کند. نشانه‌های ظاهری ابتلا به هموروئید شامل:

  • مشاهده‌ی خون هنگام دفع مدفوع:

شاید برای شما اتفاق افتاده باشد که با دیدن قطرات خون در کف سرویس بهداشتی در هنگام دفع مدفوع یا بعد از آن بدون اطلاع از محل خونریزی نگران و مضطرب شده باشید. خونریزی قرمز روشن ناحیه‌ی مقعد به خصوص در هنگام دفع مدفوع از بارزترین علایم ابتلا به بیماری هموروئید است که ابتدا در حجم کم و قطره‌ای و در مراحل بعدی در حجم زیادتر بروز می‌کند. در انواع داخلی هموروئید حجم خونریزی می‌تواند آن‌قدر شدید شود که فرد را در معرض کم‌خونی قرار ‌دهد. در برخی موارد پزشکان پس از پیگیری علت کم‌خونی شدید بیمار، بیماری هموروئید مخفی در او را کشف می‌کنند. ناگفته نماند خونریزی مقعدی همیشه نشانه‌ی بیماری ساده‌ای چون هموروئید نیست و برای افتراق و تشخیص آن از سایر بیماری‌های مهلک گوارشی نیاز به پیگیری فوری دارد.

  • بیرون‌زدگی گوشتی ناحیه‌ی مقعد:

ممکن است تجمع خون و تورم عروق سیاهرگی ناحیه‌ی مقعد منجر به بیرون زدن بافت دریچه‌ای آن شود. ظاهر نامناسب و زشتی که در نتیجه‌ی بیرون‌زدگی بافت داخل مقعدی بر روی سوراخ انتهایی دستگاه گوارش ایجاد می‌شود باعث خجالت فرد از مطرح کردن بیماری خود با اعضای خانواده یا پزشک خواهد شد. شرمساری و ترس از سوء‌ظن ارتباطات جنسی نامتعارف از بزرگترین دلایل بی‌توجهی به این بیماری است.

  • درد مقعدی:

با شدت گرفتن بیماری بواسیر شاهد درد تیرکشنده‌ای در ناحیه‌ی مقعدی به خصوص در هنگام نشستن‌های طولانی خواهیم بود که گاهی میزان درد فرد را به ستوه می‌آورد. معمولاً در انواع داخلی هموروئید به دلیل کم بودن گیرنده‌های پیام‌آور درد در ناحیه‌ی درون روده‌ای، درد احساس نمی‌شود. درد بیشتر در موارد خارجی بواسیر بروز می‌کند.

  • خارش ناحیه‌ی مقعد:

خارش مقعدی یک نشانه‌ی نادر از بیماری بواسیر است که بیشتر در انواع هموروئید خارجی بروز می‌کند. التهاب پوست ناشی از ترشحات مخاطی اطراف خروجی مقعد منجر به خارش و تحریک فرد می‌گردد. باید توجه داشت که خارش مقعدی بیشتر در بیماری‌های انگلی روده تظاهر می‌کند و در صورت ایجاد در فرد باید آزمایش‌های انگلی نیز برای تشخیص افتراقی درخواست شود.

  • خروج ترشحات لزج بعد از دفع:

اگر به شست‌وشوی ناحیه‌ی مقعدی خود پس از اجابت مزاج دقت کرده باشید ممکن است متوجه ترشحات لزجی در اطراف این ناحیه‌ی شده باشید که به‌راحتی از روی پوست پاک نمی‌شوند و منشأ آن‌ها از درون کانال مقعد است. این ترشحات با ظاهری مشابه سفیده‌ی تخم‌مرغ ناشی از یبوست‌های مزمنی است که به دلیل کند شدن حرکات روده‌ای در پشت مدفوع جمع شده و پس از اجابت مزاج خارج می‌شوند.

  • دفع ناکامل مدفوع:

در قسمت انتهایی راست روده یک کانال وجود دارد که در حد فاصل دو دریچه داخلی و خارجی قرار گرفته است. با رسیدن مدفوع درون این کانال فرد احساس اجابت مزاج خواهد کرد. در حالت طبیعی مدفوع قرار گرفته در این ناحیه باید به صورت کامل تخلیه شود اما در صورت وجود اختلالی چون هموروئید در فرد عضلات دریچه‌ای توانایی کافی برای تخلیه‌ی کامل کانال را ندارند و فرد پس از اجابت مزاج به دلیل خالی نشدن بخش انتهایی راست روده هنوز احساس دفع مدفوع دارد.

عوارض ابتلا به بواسیر یا هموروئید

عوارض ابتلا به بواسیر یا هموروئید

در اغلب موارد بیماری بواسیر خفیف است و در صورت پیگیری فوری کمتر باعث ایجاد مشکل جدی در فرد می‌شود. با این حال بی‌توجهی به درمان به موقع آن منجر به بروز عوارض ناگواری خواهد شد. ظاهر زننده بواسیرهای بیرون‌زده یا عفونت توده‌ی سیاه شده هموروئید ترمبوزه از خفیف‌ترین تا شدیدترین عارضه‌های احتمالی بواسیر محسوب می‌شوند. احتمال ابتلا به کم‌خونی فقر آهن در بواسیرهای خون‌ریزی دهنده به خصوص انواع داخلی آن وجود دارد. به دلیل تغییر شکلی که در عروق ناحیه‌ی مقعد به وجود می‌آید، احتمال تغییرات غیر طبیعی در سایر سلول‌های روده‌ای افزایش پیدا می‌کند و فرد را در خطر ابتلا به انواع سرطان‌های روده‌ای قرار می‌دهد.
گاهی اوقات عوارض، مستقیم از خود اختلال هموروئید نشأت نمی‌گیرد بلکه درمان آن از جمله اعمال جراحی صورت گرفته منجر به عارضه‌هایی در فرد خواهد شد که عبارت است از:

 • خونریزی بیش از حد: گاهی اوقات عروق به طور کامل مسدود نمی‌شوند و فرد از ناحیه‌ی عروقی که خوب بسته نشده‌اند خونریزی می‌کند و به شکل توده‌ی پرخون در می‌آید. اگرچه آسیب به مخاط راست روده طی جراحی هم خود را به صورت خونریزی غیر طبیعی نشان می‌دهد.
 • عفونت: به دنبال مراقبت ناکافی و نادرست از محل برش و بخیه‌ی مقعد بعد از عمل احتمال چرکی شدن ناحیه افزایش می‌یابد. البته احتمال عفونت و زخم شدن بواسیر قبل از عمل نیز هست.
 • بی‌اختیاری مدفوع: در برخی موارد طی جراحی به اعصاب حسگر و کنترلی دریچه‌ی مقعد آسیب می‌رسد به صورتی که فرد دچار بی‌اختیاری مدفوع می‌شود. البته این اتفاق بسیار نادر است و با احتمال فراوان امکان اصلاح آن با جراحی‌های دیگر وجود دارد.‌
 • فیستول مقعد: فیستول یک کانال کوچک و غیر طبیعی است که ممکن است طی بی‌احتیاطی پزشک در جراحی بین کانال مقعد با سطح پوست بیرونی آن یا درون واژن زنان ایجاد شود. بسته به محل فیستول امکان نشت مدفوع از سطح پوست یا واژن وجود دارد.
 • حساسیت: ممکن است فرد به مواد تشکیل‌دهنده‌ی داروهای موضعی ناحیه‌ی مقعد حساسیت داده و دچار خارش یا قرمزی شود.
 • ترمبوز وریدی مقعد : احتمال ایجاد لخته خون در عروق وریدی مقعد به دنبال یک روش درمانی به نام اسکلروتراپی وجود دارد.
  با این تفاسیر بهتر است فرد قبل از تصمیم گرفتن به انجام هر درمان دارویی یا جراحی از خطرات و عوارض احتمالی آن توسط پزشک خود مطلع شود، سپس با آگاهی کامل و با کمک پزشک معالج خود درمان مناسب‌تر برای خود را انتخاب کند.

معاینه و تشخیص بیماری هموروئید یا بواسیر

معاینه و تشخیص بیماری هموروئید یا بواسیر

همیشه مشاهده‌ی محل آسیب اولین گام عملی برای تشخیص بیماری‌ها است. نشان دادن مقعد به پزشک برای بسیاری از افراد شرم‌آور است، برای همین بسیاری از افراد جامعه مبتلا به بواسیر از مراجعه به پزشک خودداری می‌کنند و ترجیح می‌دهند با بیماری خود سازگار شوند.
پزشک در اولین ویزیت خود ابتدا به گرفتن شرح‌حالی دقیق از علایم بیمار و سابقه‌ بیماری‌های دیگر او می‌پردازد. ارائه شرح حال دقیق توسط بیمار و شرح کامل نشانه‌ها با جزئیات می‌تواند کمک بزرگی به سرعت تشخیص بیماری یا نوع آن کند. سپس پزشک با مشاهده‌ی ظاهری ناحیه‌ی مقعد در حالتی که فرد به صورت سجده، پهلو و حتی طاق باز با پاهای خم و باز شده قرار گرفته است، می‌تواند تا حدودی وجود هموروئید را تشخیص دهد. در صورت شک به درونی بودن بواسیر نیاز به معاینه با انگشت و همچنین جهت تأیید آن، استفاده از روش‌های دیگر است.
رنگ خون خارج شده از مقعد نیز می‌تواند به تشخیص بهتر و سریعتر کمک‌ کند، زیرا معمولاً خون تیره نشانه‌ای از خونریزی در نواحی بالایی دستگاه گوارش و روده‌هاست و خون روشن نشانه‌ی نزدیکی محل خونریزی به مقعد است. با این حال نمی‌توان گفت همیشه خون قرمز روشن نشانه‌ی هموروئید است و برای تشخیص قطعی نیاز به بررسی بیشتر وجود دارد. خونریزی علاوه بر هموروئید می‌تواند نشانه سایر بیماری‌های دستگاه گوارش مانند برجستگی‌های گوشتی، توده‌های خوش‌خیم یا بدخیم، بیماری التهابی روده باشد. مخلوط یا جدا بودن خون از مدفوع نیز یک راهنمای دیگر برای تشخیص هموروئید از سایر بیماری‌های احتمالی است زیرا معمولاً خونریزی هموروئید جدا از مدفوع خارج می‌شود.
در بررسی با انگشت پزشک با انگشت پوشیده با دستکش و آغشته به ژل برای کاهش درد معاینه، درون مقعد را لمس می‌کند. لمس هر توده و یا برآمدگی غیر معمول پزشک را ملزم به بررسی بیشتر با انجام معاینات بالینی دیگر خواهد کرد.
بسته به تشخیص پزشک، کولونوسکوپی (در کولونوسکوپی با استفاده از وارد کردن یک لوله‌ی باریک دارای دوربین به درون مقعد داخل آن را مشاهده می‌کنند.) برای دیدن تمام روده‌ و یا سیگموئیدوسکوپی برای مشاهده‌ی قسمت انتهایی راست روده درخواست می‌شود. سن بیمار در تصمیم پزشک بی‌تأثیر نیست. برای اطمینان در افراد مسن‌تر نیاز به بررسی وسیع‌تر و دقیق‌تری است.
در نهایت پزشک با دیدن داخل کانال مقعد و روده و تطبیق نشانه‌های بیمار با مشاهدات خود به تشخیص بیماری و حتی نوع آن می‌رسد. تشخیص صحیح نوع بیماری هموروئید برای تجویز درمان مؤثر و کارآمد آن نقش کلیدی دارد. بهبودی کامل فقط زمانی به دست می‌آید که پزشک مشکل بیمار را به درستی تشخیص داده باشد.

136 دیدگاه ها

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سپهری

  باسلام خسته نباشید بنده چند ماه به زور میرم دسشوی سی لاگس استفاده میکنم ولی بدون اون اصلا نمیتونم به دسشوی برم یک هفته پیش به بواسیر داخلی دچار شدم ولی خونریزی ندارم فقط یکم خارش دارم میخوام بدون جراحی بهبود پیدا کنم آیا این امکان داره. اگه راهنماییم کنید ممنون میشم با تشکر

  پاسخ به سپهری
  • clinic

   با سلام در مرحله اول باید مشکل یبوست خود را حل کنید تا در صورت درمان هموروئید دچار عود و بازگشت آن نشوید. اگر زودتر و در همین مراحل اولیه ایجاد بیماری برای درمان آن مراجعه نمایید، احتمال نتیجه گرفتن از درمان دارویی بسیار بالا خواهد بود.

   پاسخ به clinic
 2. مرتضی

  ۲مدت چند ماهه که زمان اجابت مزاج گوشت اضافه ازم بیرون میاد که بعد از طهارت با دست به داخل برمیگرده و الان مدت یه هفته در هر دفع خونریزی شدید دارم

  پاسخ به مرتضی
  • clinic

   با سلام دچار هموروئید درجه سه شده‌اید که در صورت عدم مراجعه فوری زمان طلایی پاسخ گرفتن از درمان دارویی را از دست داده و مجبور به جراحی خواهید شد. پس پیش از بروز علایم بدتر و آسیب بافتی شدیدتر مراجعه کنید.

   پاسخ به clinic
 3. کاظم

  ۳سلام بنده دچاربواسير شده بودم رفت داخل يه وزنه سنگين بلند كردم دوباره زد بيرون كه ناچارشدم جراحي كنم بعد ازعمل يه بواسير ديگر بيرون زد كه با دارو. وآب گرم به داخل نميرود چكاركنم لطفا به سوالم پسخ بديد ممنون ميشم

  پاسخ به کاظم
  • clinic

   با سلام ابتدا باید معاینه شوید، ممکن است به جراحی مجدد نیاز داشته باشید. نکته مهم در درمان بیماری هموروئید رعایت اصول مراقبتی پس از عمل جراحی و دوری از عوامل مستعد کننده عود بیماری است، اگر تغییرات مثبت و مناسب در زندگی خود ایجاد نکنید، باز هم بیماری عود خواهد کرد.

   پاسخ به clinic
 4. مریم

  ۴سلام من ٢٩ سالمه حدود ٢ ماهه كه يبوست دارم.. البته در ماه دوم با رژيم غذايي خيلي بهتر شدم. در اوايل روده هام درد ميكرد.. ولي بهتر شدم.. سوال من اينه كه الان كه ميرم دستشويي وقتي كه در حال دستشويي هستم مقعد انكار خودشو بخواد جمع كنه و مانع خروج ميشه.. همش باس با فشار انجام بدم.. در مقعد الان يه ورم كوچك هم دارم.. كه گاهي وقتها يكم بيرون ميزنه وگاهي اوغات هم نميزنه..!! باعث ميشه من نتونم دفع كامل انجام دهم . لطفا ميشه راهنماييم كنين چكار بايد بكنم.!؟

  پاسخ به مریم
  • clinic

   با سلام یبوست اخیر شما باعث ایجاد یک عارضه مقعدی و به احتمال فراوان هموروئید در شما شده است، هنوز در مراحل اولیه ابتلا به هموروئید هستید، در صورت مراجعه فوری می‌توان امیدوار بود که با درمان دارویی بهبود یابید، هر چه سریع‌تر مراجعه کنید.

   پاسخ به clinic
 5. سمیرا

  ۵سلام دکتر ۲۵ سال سن دارم یک اضافه گوشت کوچک خارجی دارم که هنگام ادرار یکم خونی میاد ولی خارشت نداره ممنون میشم که جواب بدین

  پاسخ به سمیرا
  • clinic

   با سلام به احتمال فراوان دچار یک بیماری هموروئید شده‌اید که پیشرفت کرده و نیاز به اقدام درمانی غیر دارویی دارد. پیش از دچار شدن به عوارض دیگر و همچنین کم خونی برای درمان مناسب خود مراجعه نمایید. خونریزی مقعدی را جدی بگیرید تا مشخص نشدن علت آن در معرض خطر هستید.

   پاسخ به clinic
 6. شادی

  سلام.من ۲۴ سال دارم.از کودکی به شدت دچار مشکل یبوست بودم بطوریکه هربار به پزشک مراجعه و همراه با ملین شکمم به سختی کار میکرد. هنوز هم گاهی اوقات این مشکل را دارم اما سوالم راجع به یک گوشت اضافه انداره عدس کوچیکه که از اطراف مقعدم زده بیرون برای درمانش تنها راه جراحیه یا با روش دیگه بدون درد مثل دارو هم میشه درمان کرد که این گوشت اضافه یا هر اصطلاح دیگری که داره از بین بره و درمان موقت نباشه؟ لطفا راهنمائی بفرمائید.ممنون.

  پاسخ به شادی
  • clinic

   با سلام عدم توجه به درمان بیماری یبوست باعث ایجاد یک بیماری مقعدی مانند هموروئید در شما شده که و عدم پیگیری آن در این سال‌ها باعث پیشرفت بیماری شده است که در صورت دائمی بودن ضایعه نیاز به جراحی خواهید داشت. البته جراحی آن سرپایی بوده و با لیزر درمانی بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان انجام شده و به سرعت بهبود می‌یابید.

   پاسخ به clinic
 7. محمد

  مقداري ضايعه از مقعدم بيرون زده درد و اذيت ندارد ولي به هنگامي كه حالت اجابت مزاج دست مي دهد نمي توانم كمي صبر كنم بايد هزچه زودتر خودم را به دستشويي برسانم وگرنه …. لطفا مرا راهنمايي كنيد

  پاسخ به محمد
  • clinic

   با سلام
   ضایعات بیرون زده از مقعدی که فاقد درد و خونریزی هستند می توانند مربوط به پرولاپس رکتوم باشد که به دلیل فشار بیش از حد به سبب بلند کردن اجسام سنگین یا یبوست و زور زدن بیش از حد در هنگام اجابت مزاج رخ داده است که البته برای تشخیص قطعی باید حضوری مراجعه کنید تا با دستگاه های کمکی تشخیصی بیماری های مقعدی بررسی و معاینه شوید.
   همین بیرون زدگی و ضعف عضلانی کف لگن و مقعد باعث کاهش اراده و اختیار شما در نگه داشتن مدفوع قبل از رسیدن به سرویس بهداشتی شده است که باید هر چه سریع تر برای جلوگیری از پیشرفت مشکل و ایجاد عوارض بیشتر مراجعه کنید تا بسته به شدت مشکل شما درمان لازم دارویی، اصلاح رفتاری و حتی جراحی آغاز شود.

   پاسخ به clinic
  • clinic

   با سلام ممکن است دچار درجاتی از پرولابس رکتوم و همچنین بی اختیاری مقعدی به سبب آن شده باشید. پس از بررسی و تشخیص قطعی این مشکل فیزیوتراپی و ورزش کف لگن برای تقویت عضلانی ناحیه توصیه شده و در صورت مؤفقیت آمیز نبودن ممکن است نیاز به جراحی پیدا کنید.

   پاسخ به clinic
 8. آرمان

  با سلام و احترام بنده مبتلا به درد در ناحیه شکمی هستم و حون ریزی هم گاهی اوقات دارم و بعد از هر یک ماه تقریبا ۱ بار اتفاق می افتد، بعد از غذا خوردن درد تشدید می شود، عموما صبح ها درد ندارم یا خیلی کم است، قبلا کنوسکوپی هم انجام دادم، حدودا دوسال پیش. یک زخم کوچک در روده بزرگ وجود داشت، شکم بعضی وقت ها خیلی سفت می شود، قبلا یعنی حدود ۸ ماه پیش درد در ناحیه زیر شکمی بود و حتی تا کشاله ران و بیضه ها هم کشیده می شد، الان درد بیشتر در بالای ناحیه شکمی و حتی احساس سوزش خفیف هم دارم. البته موقع تشدید درد در ناحیه کمر هم دارم.

  پاسخ به آرمان
  • clinic

   با سلام باید دوباره تحت کولونوسکوپی قرار گیرید تا میزان پیشرفت زخم روده مشخص شود اگر بیماری پیشرفت کرده باشد و به درمان دارویی پاسخ مثبت ندهد، ممکن است نیاز به جراحی برداشت قسمت زخم روده داشته باشید.

   پاسخ به clinic
 9. حیدر

  با سلام ، من از زاهدان مزاحمتان میشم. حدود دو سال است که مبتلا به هموروئید گرید ۲ هستم(بر حسب کولونوسکوپی که همکارم انجام داد) برای هفته آینده وقت مراجعه می خواهم. ضمنا امکان و وقت ماندن در تهران را هم ندارم.

  پاسخ به حیدر
  • clinic

   با سلام برای تعیین نوبت ویزیت از طریق سیستم نوبت دهی کلینیک اقدام کنید.

   پاسخ به clinic
 10. نفیسه

  مدتی است در اطراف مقعد دو زاییده اضافی حس می کنم برخی اوقات چنانچه مدفوع سفت باشد پس از دفع آن و پاک کردن مقعد با دستمال کمی لکه های خون مشاهده می کنم و اخیرا هم درد خفیفی در همان ناحیه حس میکنم ضمنا احساس می کنم که ماهیچه رینگی مقعد کمی متورم است لطفاً در صورت امکان اول وقت صبح وقت ویزیت را هماهنگی بفرمایید

  پاسخ به نفیسه
  • clinic

   با سلام به احتمال زیاد دچار بیماری بواسیر شده‌اید که باید تحت معاینه بالینی دقیق قرار گرفته تا صحت آن و شدت بیماری مشخص شود. سپس درمان لازم با توجه به شدت بیماری تجویز می‌شود که البته در کنار آن توصیه‌هایی در جهت پیشگیری از عود مجدد بیماری پیشنهاد می‌شود که حتماً باید رعایت کنید. برای تعیین نوبت ویزیت از طریق سیستم نوبت دهی مرکز اقدام کنید.

   پاسخ به clinic
 11. مرجان

  مدت زمان ترمیم و خوب شدن بعد از جراحی همورویید چقدرو اینکه چه داروهایی برای کمتر درد کشیدن توصیه میکنید..خیلی درد شدیدی در عمل جراحی هست..آیا لیزر اینقدر درد داره یا خیر؟؟؟

  پاسخ به مرجان
  • clinic

   با سلام حداقل دو الی چهار هفته زمان بر حسب شدت پیشرفت بیماری و وخامت آن لازم است تا بهبودی کامل در کنار رعایت نکات توصیه شده پس از عمل حاصل گردد. با لیزر درمانی می توانید از روز بعد کار و فعالیت روزمره خود را به شرطی که سنگین نباشد آغاز کنید. خیر لیزر درمانی درد و خونریزی و عوارض کمتری نسبت به سایر روش های جراحی سنتی دارد. برای تسکین درد خود می‌توانید با نظر جراح خود داروی مسکن مصرف نمایید.

   پاسخ به clinic
 12. پدرام

  چند وقتی هست که احساس میکنم در مقعدم برامدگی هست که مثل یک گلوله که در دفع مزاجم احساس درد و سوزش دارم

  پاسخ به پدرام
  • clinic

   با سلام به احتمال فراوان دچار شقاق مقعدی شده و برای درمان قطعی آن باید مورد بررسی و معاینه دقیق قرار بگیرید تا علت اصلی مشخص شده و اقداماتی نیز در جهت رفع آن صورت گیرد، اگر در مراحل ابتدایی ابتلا به بیماری و زمان حاد بیماری مراجعه کنید با صرف وقت و هزینه کمتر و با بدون نیاز به جراحی درمان خواهید شد.

   پاسخ به clinic
 13. مسعود

  سلام خسته نباشیدنمیتونم خودموتوی غذاخوردن کنترل کنم ازچاقی بدم میادوقتی چاق میشم ازخودم متنفرمیشم اصلااعتمادبه نفس ندارم وقتی سرسفره میشینم غذاهمش حکم میکنه من اصلانمیتونم خودموکنترل کنم خواهشابهم کمک کنیدمرا راهنمایی کنید

  پاسخ به مسعود
  • clinic

   با سلام بهتر است برای تغذیه خود یک برنامه‌ریزی داشته باشید، در مدت یک هفته تمام مواد غذایی مصرفی خود را با میزان و مقدار آن یادداشت کنید و از طریق جدول مواد غذایی بر حسب کالری میزان کالری دریافتی را روزانه تخمین بزنید سپس با توجه به وزن و قد خود و میزان کالری روزانه مورد نیاز و همچنین در نظر گرفتن فعالیت بدنی خود، از حجم و مقدار مواد غذایی پر کالری مصرفی خود بکاهید تا به تعادل میان کالری دریافتی و مصرفی بدن خود رسیده و اضافه وزن پیدا نکنید. سعی کنید ریزه خواری کرده و از گرسنگی و خوردن وعده غذایی حجیم خودداری کنید.

   پاسخ به clinic
 14. جواد

  من عمل همورویید کردم. ۲۸ سال پیش . الان همه جوره درد دارم . و خیلی حاد شده… لطفا کمک کنید

  پاسخ به جواد
  • clinic

   با سلام عدم رعایت اصول مراقبتی پیشگیرانه از عود بیماری باعث عود مجدد بیماری شده، قبل از هر چیزی باید تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنید تا دوباره دچار عود بیماری نشوید. ابتدا باید از نظر پیشرفت بیماری و شدت آسیب بررسی شده و سپس درمان لازم اعم از دارویی یا جراحی مجدد را دریافت کنید.

   پاسخ به clinic
 15. مجتبی

  با سلام ووقت بخیر یعلت شغلی که دارم نمیتونم مرخصی زیادی بگیرم درصورت امکان میخواستم دریک جلسه درمان شوم تا بتونم با پرواز سرکارم برگردم-با تشکرفراوان

  پاسخ به مجتبی
  • clinic

   با سلام حداقل یک جلسه باید ویزیت شوید تا بیماری و نوع درمان آن مشخص گردد، در صورت نیاز به جراحی باید تعیین نوبت نمایید، ولی این امکان وجود دارد که با روش لیزری سرپایی جراحی شده طی چند ساعت مرخص شده و به زندگی روزانه و به زودی به محل کار خود بازگردید.

   پاسخ به clinic
 16. کیانا

  سلام آقای دکتر.من وختری ۲۲ساله هستم.من ۳ سالی هست ک یبوست دارم.ب چندتادکترمراجعه کردم یکی میگه شقاق مقعدیه یکی میگه ن بواسیر.بعدازمدتهایی ی بار دردمیگیره همراه بازخم.دردوسوزش.بیرون ازمقعدم یک تکه گوشت هس ک متورم میشه.میخاستم بپرسم آیانیازی ب عمل جراحی داره یاباروش های دیگرمیتوان درمان شودک نیازی ب عمل نداشته باشد.ممنون از سایت خوبتون.لطفاراهنمایی کنید.متشکرم

  پاسخ به کیانا
  • clinic

   با سلام اگر ضایعه دائمی شده باشد و همیشه بیرون باشد، احتمالاً بیماری در مرحله پیشرفته قرار گرفته و نیاز به جراحی محتمل است، اما با توجه به سن کمتان تا جای ممکن سعی می‌شود تا از درمان دارویی و غیر تهاجمی برای شما استفاده نمود و از طرفی نکته مهم علت اصلی ابتلا شما به این بیماری مقعدی و درمان و برطرف نمودن آن در کنار درمان اصلی بیماری است.

   پاسخ به clinic
 17. نازی

  با عرض سلام و ادب و احترام. من ١٦روزه زايمان كردم. زايمان طبيعي داشتم و در حين زايمان تيكه اي گوشت از مقعدم زده بيرون كه خيلي درد ميكنه و وقتي لمسش ميكنم درد داره. موقع اجابت مزاج هم درد داره. نميدونم بايد چيكار كنم. راهنماييم ميكنيد لطفا.

  پاسخ به نازی
  • clinic

   با سلام نه تنها زایمان، بلکه دوران بارداری ابتلا به یبوست و همچنین تحمل اضافه وزن جنین و رحم باعث وارد شدن فشار بیش از حد به عروق مقعد و بروز بیماری هموروئید در شما شده است که باید تحت معاینه بالینی قرار گرفته و بر اساس شدت پیشرفت بیماری درمان دارویی یا حتی جراحی لازم را دریافت کنید. البته نگران جراحی نباشید، در روش لیزری سرپایی و بدون بیهوشی عمومی انجام شده و به سرعت بهبود یافته می‌توانید به مراقبت و شیردهی نوزادتان بدون مشکل ادامه دهید.

   پاسخ به clinic
 18. سارا

  ایجاد یک توده تیره رنگ در لبه بیرونی مقعد به اندازه یک نخود اما دردی ندارد

  پاسخ به سارا
  • clinic

   با سلام به احتمال فراوان دچار درجاتی از بیماری هموروئید ترمبوزه شده‌اید که به دلیل خطر خارج شدن لخته خون از محل و بروز آمبولی باید بیماری خود را جدی گرفته و سریع مراجعه کنید تا اقدام درمانی لازم در جهت پیشگیری از وقوع آن انجام شود.

   پاسخ به clinic
 19. الهام

  باسلام من ازکودکی بخاطربیرونزدن مقعدم بسیار رنج میبرم وبه علت کمروی نتوانستم بپزشک مراجعه کنم لطفا راهنمائیم کنیددرمانم کنید

  پاسخ به الهام
  • clinic

   با سلام بیرون زدگی مقعد فقط یک نشانه از یک بیماری مقعدی است که پس از معاینه و بررسی ناحیه علت آن مشخص و درمان لازم تجویز خواهد شد. البته بیرون زدگی اگر دائمی باشد ممکن است نیاز به یک جراحی سرپایی لیزری برای برداشت ضایعه داشته باشد که به سادگی بدون درد و خونریزی تحت بیحسی انجام می‌شود. عادات غلط رفتاری منجر به ابتلا به انواع بیماری‌های مقعدی در میان مردم شده که شایع بوده و به هیچ وجه خجالت آور نیست. برای برگشت سلامتی هر چه زودتر مراجعه کنید.

   پاسخ به clinic
 20. مهر انگیز

  مدت چند ماهی است که بعضا با شوزش و درد شدید مقعدی روبرو هستم چون کارمند بوده و ساعتهای طولانی روی صندلی مینشینم با مشکل و درد بسیاری مواجهم

  پاسخ به مهر
  • clinic

   با سلام از نشستن طولانی مدت بپرهیزید، این امر باعث وارد شدن فشار بیش از حد به مقعد و احتمالاً بیماری شقاق مقعدی یا هموروئید در شما شده است که باید قبل از پیشرفت بیماری برای درمان خود مراجعه نمایید. در غیر این صورت به زودی شاهد برپز علایم بدتری از بیماری خواهید بود که شما را محبور به مراجعه اورژانسی می‌کند.

   پاسخ به clinic
 21. توکلی

  باسلام و عرض خسته نباشید اقای دکتر بنده یکسالی هست در بالای مقعدم حدردا ده سانت بالا ی تورم ب اندازه تیله هس ک وقتی بهش دست میزنم دچار درد میشه و یا میخابم روش ولی مداوم نی ی ماه هس یا ماه گم میشه زیر چربی و پوست و علائم بیرونی نداره رنگ پوستشم طبیعی هس وقتی تورم داره هم پیدا نیس تا دست نزنی میخاستم ببینم چیه و درمانش چیه. تشکر

  پاسخ به توکلی
  • clinic

   با سلام ممکن است دچار کیست مویی شده باشید و یا در شرف ابتلا به فیستول مقعدی باشید، در هر حال بدون معاینه نمی‌توان اظهار نظر قطعی نمود. بهتر است قبل از بروز آسیب بافتی شدیدتر و ظاهر شدن علایم بدتر برای مشخص شدن نوع بیماری و آغاز درمان لازم مراجعه نمایید.

   پاسخ به clinic
 22. ناصر

  باعرض سلام من چندسال هست که بواسیردارم که گاهی باخونریزی همراه بودولی الان چندوقته که بازخم هست وخیلی اذیت هستم درضمن ورزشکارم

  پاسخ به ناصر
  • clinic

   با سلام ورزش سنگین و نادرست باعث ابتلای شما به بواسیر و عدم پیگیری به موقع آن باعث پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده بعدی شده است، باید تحت معاینه بالینی بررسی شوید تا میزان پیشرفت بیماری مشخص شده و درمان دارویی یا جراحی لازم تجویز گردد. ممکن است نیاز باشد مدتی از ورزش سنگین دوری کنید.

   پاسخ به clinic
 23. فریبا

  با سلام و خسته نباشید ،مدتی صبح هنگام درد شدیدی در ناحیه ی پشت وپهلوی صبح احساس میکنم که نمی توانم بخوابم واز شدت درد از خواب بیدار میشوم لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ به فریبا
  • clinic

   با سلام ممکن است دچار یک عفونت یا بیماری کلیوی شده باشید، در اسرع وقت برای بررسی به متخصص بیماری‌های کلیوی مراجعه کنید.

   پاسخ به clinic
 24. شهلا

  سلام اقای دکترمت چندبارسکس ازعقب داشتم ولی الان هم رژیم گرفتم یبوست گرفتم ایااین بواسیرمال سکس ازعقب یایبوست؟؟؟

  پاسخ به شهلا
  • clinic

   با سلام نمی‌توان به قطعیت گفت که بواسیر ناشی از کدام بوده ولی هر دوی آنها باعث بروز هموروئید و تشدید آن در فرد خواهند شد، ابتدا رژیم غذایی خود را متعادل کنید تا از یبوست رهایی یابید و سپس از روابط جنسی مقعدی دوری کرده و برای معاینه و بررسی وضعیت بیماری و دریافت درمان لازم مراجعه نمایید.

   پاسخ به clinic
 25. اکبری

  سلام خسته نباشيد، ببخشيد ٤ روزي هست كه سمت چپ شكممون زماني كه دستشوييمون مياد يه ذره درد ميگيره، و سمت چپ مقعدمون وقتي مينشينيم يه درد خفيفي دارد ميخواستم راه درمان را بدانم ، ممنونم

  پاسخ به اکبری
  • clinic

   با سلام دوست عزیز باید به متخصص گوارش مراجعه کنید تا تحت بررسی آزمایشگاهی و همچنین در صورت نیاز کولونوسکوپی درون مقعد و روده را مشاهده کرده و علت ایجاد درد در این نواحی را جستجو کند. با مراجعه فوری می‌توانید از پیشرفت بیماری و بروز عوارض بیشتر پیشگیری نمایید.

   پاسخ به clinic
 26. فرهاد

  سلام .دکتر من .چهار روزه.از شهرستان .به تهران آمده ام ودربیمارستان ولی عصر عمل باوسیر.وشقاق کرده ام .ولی هنوز خیلی درد دارم.آیا طبیعی است .یا چند روز دیگر بهبود میدا میکند.وسرکار نمی تونم برم .آیا دارویی هست بزنم دردش کاهش یابد.متشکرم

  پاسخ به فرهاد
  • clinic

   با سلام بله پس از جراحی با روش سنتی باید کمی صبور باشید، مدتی زمان لازم است تا زخم ناشی از برش و ترمیم ناحیه بهبود یافته و درد و ناراحتی از بین برود، با نظر پزشک خود می‌توانید از مسکن استفاده کنید.

   پاسخ به clinic
 27. شهناز

  سلام اقای دکتر من به اندازه یه نخود زائده اضافه از مقعدم بعضی وقتا بیرون زده و اذیت میکند ایا باعمل لیزر میتوان مشکل حل کرد در ضمن از جراحی بیهوشی میترسم

  پاسخ به شهناز
  • clinic

   با سلام ابتدا باید مورد معاینه دقیق قرار گیرید تا لزوم نیاز به جراحی در شما تأیید گردد. سپس برای جراحی لیزری اقدام کنید. در صورت انجام جراحی با روش لیزری بیهوش نخواهید شد و تحت بیحسی ناحیه یا اپیدورال جراحی می‌گردید. نگران درد و خونریزی و عوارض پس از عمل این روش نباشید زیرا از سایر روشها کم عارضه تر است.

   پاسخ به clinic
 28. فرید

  دچار بواسیر شدم و می خواهم از طریق چسپ باند لاستیکی خشکش کنم چون نه وقت جراحی دارم و نه پولشو

  پاسخ به فرید
  • clinic

   با سلام بیماری‌های مقعدی از جمله بواسیر انواع مختلف و درجات متفاوتی داشته که هر یک به نوع خاص دارو یا روش خاص جراحی جواب مثبت می‌دهد، با خود درمانی ممکن است نه تنها بهبود نیافته بلکه باعث تشدید بیماری شوید، بهتر است به سلامت خود اهمیت داده و از صرف هزینه و زمان برای خود دریغ نکنید. در صورت پیشرفت بیماری نیاز به صرف وقت و هزینه بیشتر خواهید داشت.

   پاسخ به clinic
 29. راضیه

  با سلام و خسته نباشید من حدود ۲۸سالمه و حدود دو هفتس یه دونه ریز دم مقعدم زده که شبیه غده میمونه و دور مقعدمم موقع اجابت مزاج نه انچنان زیاد سوزش داره از دادوخانه پماد انتی هموروید گرفتم زدم خوب نشد سوزشش بیشترم شد.انگار زخمای خراش ماننده.همشم بیرون مقعدمه اون دونه هم فقط هست دردی نداره جز گاهی یه تیر ریز میکشه.من چند سال پیشم اینجوری شدم اما کاری نکردم خوب شدم یه مدتی قهوه میخوردم شبا ممکنه مال اون باشه؟یه کمم حالت مدفوع سفت داشتم.الان انتی هموروییدو بعد چند روز قطع کردم.روم نمیشه پیش پزشک برم لطفا اگه پمادی موجوده واسه ترمیم بهم بگین بخرم با تشکر

  پاسخ به راضیه
  • clinic

   با سلام از بیماری خود شرمسار نباشید اکثر مردم بیماری‌های مقعدی را در طول عمر خود تجربه می‌کنند و معاینه این قسمت برای پزشکان عادی است. از خود درمانی بپرهیزید زیرا نه تنها نتیجه بخش نیست بلکه منجر به حساسیت یا مقاومت دارویی در شما خواهد شد، بدون معاینه نمی‌توان بر اساس حدس و گمان و توضیحات شما دارو تجویز کرد زیرا احتمال خطا بالا می‌رود. قبل از پیشرفت بیماری برای درمان لازم مراجعه نمایید.

   پاسخ به clinic
 30. سپیده

  سلام خانمی ۳۴ ساله هستم .که مشکل بواسیر دارم بسیار بیرون زده است الان باردارم خیلی مشکل دارم طوری که شاید تا ۴روز دفع نداشته باشم به خاطر تنگی مقعد خیلی نفخ میکنم نمیدونم چکار کنم به بچه آسیب نرسه لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ به سپیده
  • clinic

   با سلام مادر عزیز، اگر از قبل دچار این مشکل بودید باید قبل از بارداری برای درمان آن پیگیری می‌گردید. زیرا تغییرات هورمونی دوران بارداری و همچنین افزایش وزن ناشی از حمل جنین باعث پیشرفت بیماری یبوست و هموروئید خواهد شد. حالا نیز نگران نباشید، خطری جنین را تهدید نمیکند فقط خود شما در معرض آسیب بافتی ناحیه مقعد هستید، برای یبوست باید با افزایش مصرف مایعات روزانه و رژیم غذایی پر فیبر و سرشار از میوه و سبزی در کنترل آن تلاش کنید و تا جای ممکن از خوردن داروهای شیمیایی صرف نظر کنید. به احساس دفع مدفوع پاسخ سریع دهید. پیاده روی کنید. تا پس از زایمان تحت درمان دارویی یا جراحی لازم قرار بگیرید، اگر یبوست خیلی شدید است می توانید برای دریافت دارو مجاز در بارداری مراجعه حضوری نمایید.

   پاسخ به clinic
 31. ارش

  درد شدید مقعد قبل وبعد از مدفوع ،ضمنا در روده هم گاهی اوقات درد شدیدی احساس میکنم لطف بفرمائید مشکلم چیست

  پاسخ به ارش
  • clinic

   با سلام وجود زخم یا التهابی در مسیر روده و قسمت انتهایی آن می‌تواند ایجاد کننده درد در شما باشد، برای تشخیص قطعی نوع بیماری و علت درد باید تحت معاینه بالینی و همچنین کولونوسکوپی قرار بگیرید، عدم پیگیری درد باعث پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر در شما خواهد شد.

   پاسخ به clinic
 32. آزاده

  سلام دکتر من ۲۳ سال سنم که نزدیک به ۵ سال هست که گوشت اضافه دور مقعدم به اندازه ی لوبیا بیرون زده . شش هفت ماه یک بار همراه با مدفوع به مدت یکی دو هفته خون ریزی چند قطره ای دارم فقط مشکلم درد شکم هست که ماهی دو الی سه بار دارم لطفا راهنمایی کنید که آیا خطر سرطان وجود دارد.

  پاسخ به آزاده
  • clinic

   با سلام بعید است که این علایم با هم مربوط به سرطان باشد، بیشتر احتمال یک بیماری مقعدی مانند هموروئید وجود دارد که با به تأخیر انداختن روند درمانی خود باعث بروز علایم جدیدتری از آن در خود خواهید شد. با این حال خونریزی مقعدی باید جدی گرفته شود و باید علت آن مشخص گردد، طی معاینه بالینی و استفاده از ابزارهای کمک تشخیصی احتمال وجود یا عدم وجود سرطان رد خواهد شد. پس فوری مراجعه کنید.

   پاسخ به clinic
 33. معراج

  سلام و خسته نباشید خدمتتون
  عذر میخام من ۲۱ ساله هستم و با توجه به مشکلی که دارم و توضیحاتی که در سایتتون نوشته بودین فهمیدم که بواسیر دارم که یک لایه لوبیا شکل در ناحیه مقعدم به وجود امده که درد و سوزش زیادی داره ولی تا حالا خونریزی نداشتم ولی نمیتونم به دکتر مراجعه کنم چون خیلی خجالت میکشم و از طرفی هم خیلی عذاب میبینم درخواست عاجزانه ازتون دارم که کمکم کنید که اگه میشه با روش خانگی یا خرید دارو از داروخانه درمان بشم . تو رو خدا کمکم کنید خیلی دارم عذاب میشم.
  ممنون از لطفتون.

  پاسخ به معراج
  • clinic

   با سلام بدون بررسی ضایعه ایجاد شده در ناحیه مقعد شما نمی‌توان دارویی تجویز نمود. اگرچه مراجعه برای معاینه محلی که دچار مشکل شده‌اید کمی ناراحت‌کننده است اما باید در نظر داشته باشید که سلامتی انسان از همه چیز مهم‌تر بوده و برای حفظ آن باید بکوشید. هموروئید شما در این مرحله نیاز به درمان پزشکی مؤثر دارد و با درمان خانگی فقط کمی درد و رنج ناشی از آن کنترل شده و به درمان قطعی و کامل دست نمی‌یابید. با این حال تا زمان مراجعه از حمام آب گرم نشسته در لگن یا وان دو الی چهار بار در روز به مدت ۱۰ دقیقه استفاده کنید. از زور زدن هنگام دفع مدفوع بپرهیزید و با مصرف مایعات و تغذیه سالم، مراقب باشید تا دچار اسهال یا یبوست شدید نشوید. خجالت را کنار گذاشته و در اسرع وقت برای معاینه و درمان مراجعه کنید، به تأخیر انداختن درمان منجر به بدتر شدن بیماری و دشوار شدن روند درمان آن و حتی نیاز به جراحی خواهد شد.

   پاسخ به clinic
 34. پرستو

  باسلام
  من مدتی است دچار درد و سوزش همراه با بیرون زدگی درناحیه مقعد شده ام که با توجه به توضیحاتتون مورد من شبیه بواسیر درجه۴میباشد.درضمن فقط گاهگاهی با فواصل زمانی زیاد یک تا چند قطره خونریزی بعد از اجابت مزاج خواهم داشت.وهر وقت این زائده بیرون بزند درد و سوزش شدیدی دارم و تا زمانیکه داخل نرود(که دیر هم داخل میرود گاهی بیشتر از یک روز مرا عذاب میدهد)دردم آرام نمیشود.لطفا مرا راهنمایی کنید.آیا نیاز به عمل جراحی دارم و مشکلم چیست؟!
  باتشکر

  پاسخ به پرستو
  • clinic

   با سلام با توجه به توضیحاتی که از علایم بیماری خود دادید، احتمالاً همان طور که حدس می‌زنید به درجات پیشرفته‌ای از بیماری هموروئید مبتلا شده‌اید که بدون معاینه و بررسی داخلی آن نمی‌توان درمورد لزوم درمان دارویی یا جراحی آن اظهار نظر نمود. بهتر است پیش از بدتر شدن آن برای آغاز مراحل درمان مراجعه نمایید. تا زمان مراجعه از زور زدن در هنگام اجابت مزاج بپرهیزید و از مواد غذایی دارای خاصیت ملین استفاده کنید تا دفع مدفوع مشکل نداشته باشید.

   پاسخ به clinic
 35. مارال

  سلام ،، من دختری ۱۸ساله هستم و الان سه ساله که تویی دسشوی مدت زیادی میشینم تقریبا ب این کار عادت کردم خیلی ببخشید معذرت میخوامم
  میخواستم بدونم اگر همورویید بگیرم یا بواسیر باعت نازایی میشه یعنی نمیتونم باردار بشم

  پاسخ به مارال
  • clinic

   با سلام هموروئید یا بواسیر ارتباطی با نازایی ندارد اما به دلیل تغییرات هورمونی که در دوران بارداری رخ می‌دهد، هموروئید تشدید می‌شود. بهتر است قبل از هر چیزی عادات غلط خود را ترک کنید و فقط هنگام احساس دفع مدفوع به دستشویی بروید، اگر به یبوست مبتلا هستید و به سبب آن دفع مدفوع طولانی مدت دارید، باید برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های مقعدی از جمله شقاق و هموروئید، برای درمان خود مراجعه کنید.

   پاسخ به clinic
 36. حسن

  ضمن عرض سلام من ازناحیه مقعد بالشتهای بیرون زده دارم واسپاس مقعدی و زخم اطراف مقعد وموقع بیرون روی بادرد وخونریزی وبسختی از استان لرستان میام خواهشمنداست ی نوبت برای روز یکشنبه ۱۵اسفند ساعت ۶عصر میخام باتشکر منتظرم

  پاسخ به حسن
  • clinic

   با سلام با توجه به علایمی که دارید احتمالاً به نوع پیشرفته‌ای از هموروئید مبتلا شده‌اید که نیازمند جراحی خواهد بود، لطفاً برای تعیین وقت مراجعه و ویزیت با مرکز تماس بگیرید.

   پاسخ به clinic
 37. مینا

  با سلام خدمت شما دکتر عزیز، من حدود یک ماه پیش جراحی بواسیر و شقاق انجام دادم، میخواستم بپرسم چقدر از جراحی باید بگذرد تا بتوانم سکس آنال داشته باشم؟ با تشکر از شما

  پاسخ به مینا
  • clinic

   با سلام به هیچ وجه توصیه نمی‌شود که از ناحیه مقعد رابطه جنسی داشته باشید زیرا با این کار شقاق و هموروئید شما عود کرده و دوباره به حالت قبل باز می‌گردد. ولی چناچه تمایل به انجام این کار دارید باید تا زمان بهبودی کامل محل جراحی صبر نمایید، این فعالیت جنسی را با کاندوم و حتی ژل لغزنده انجام دهید تا احتمال آسیب و انتقال بیماری‌ها کاهش یابد.

   پاسخ به clinic
 38. پریا

  سلام آقای دکتر من ۱سالی ميشه بعد زایمآن احساس میکردم يه زياده زايده گوشتی به اندازه نخود زده بیرون الان ده روزی ميشه درد شدیدی دارم پماد گیاهی خیلی مصرف کردم جواب نداده دردش بعضی وقتها شديده در حد مرگ خونریزی اصلا ندارم از عملم میترسم ميخواستم کمکم کنید ،دارو یا پماد چی پیشنهاد میکنید

  پاسخ به پریا
  • clinic

   با سلام بدون معاینه مقعد و مشاهده‌ی ضایعه، امکان تجویز هیچ دارویی وجود ندارد. باید حضوری مراجعه کنید تا پس از تشخیص دقیق، درمان مناسب تجویز شود. مطمئن باشید اگر در مراحل اولیه بیماری های مقعدی مراجعه کنید، نیازی به درمان‌های جراحی پیدا نمی‌شود. احتمالاً دوران بارداری و یبوست شما را مستعد هموروئید یا شقاق نموده که با مراجعه به موقع با درمان دارویی رفع می‌شود. اگر هم نیاز به جراحی شد، نگران نباشید جراحی با لیزر روش نوینی است که درد و خونریزی روش‌های جراحی سنتی را ندارد و بهبودی سریع را میسر می‌کند.

   پاسخ به clinic
 39. فرشته

  سلام اقای دکتر .من حدود ٣سال پیش بعد از زایمان پسرم مشکل شدید دارم دو بار در اینجا برایم عمل پرپایی انجام دادن ولی متاسفانه بی فایده بوده بواسیری دارم که بیرون زده و همیشه باید از ملین ها استفاده کنم در غیر اینصورت درد وخونریزی دارم .دردی طاقت فرسا که حتی نمیتوانم بشینم نه به راحتی راه بروم وزندگی را به کامم تلخ میسازد /از شما مشاوره وکمک میخواهم که چه بکنم تا از شر این بیماری خلاص شوم با تشکر ممنون میشوم اگر راه درست را به من بگویید …

  پاسخ به فرشته
  • clinic

   با سلام هموروئید بیماری است که در مراحل پیشرفته آن به درمان دارویی پاسخ نداده و فقط با جراحی با لیزر درمان خواهد شد که خوشبختانه امروزه با کمک لیزر جراحی‌های کم تهاجمی و کم‌درد و بدون عارضه‌تری خواهیم داشت که به سرعت بهبودی را به بیمار باز می‌گرداند. اما باید توجه داشته باشید شما وقتی کاندید خوبی برای جراحی خواهید بود که با تغییراتی در سبک زندگی و الگوی رفتاری خود مانع عود یا ایجاد مجدد هموروئید شوید. زیرا پس از جراحی نیز در صورت عدم رعایت توصیه‌ها و عدم ترک رفتارهای غلطی چون بلند کردن اجسام سنگین و زور زدن هنگام دفع مدفوع دوباره دچار این عارضه و بیماری خواهید شد.

   پاسخ به clinic
 40. مهدی

  باسلام
  حدودا در سال ۱۳۸۷ با مشاهده واحساس درد وخونریزی مقعد به پزشک مراجعه کردم. ایشان اظهار داشتند مشکل بواسیر و از نوع داخلی است.شیاف آنتی هموروئید و قرص ملین وبرنامه غذایی دادند که بعد از مدتی خوب شدم.از آن موقع هر موقع که با این مشکل مواجه می شوم همان دستور را اجرا می کنم وپس از چند روز آرام آرام خوب می شوم. با این حال می ترسم یک وقت سرطان روده باشد. متشکرم

  پاسخ به مهدی
  • clinic

   با سلام توصیه‌ی اکید می‌کنم که از خود درمانی و استفاده از درمان‌های تجویزی در موارد مشابه حالت فعلی خود بپرهیزید. ممکن است دچار مشکل مقعدی یا گوارشی دیگری با علائم مشابه شده‌ باشید که باید تحت معاینه و بررسی و تشخیص قرار گیرد و سپس درمان لازم تجویز شود. اگر خود درمانی شما مؤثر بود، علایم دوباره تکرار نمی‌شد. پس برای بررسی دقیق مشکل یا احتمال عود بیماری قبلی مراجعه نموده و فقط بیماری و درمان را در بیماری‌هایی چون سرطان نبینید. هر بیماری‌ای عوارض و خطرات خود را دارد و عدم توجه به آن‌ها می‌تواند سلامت فرد را به خطر اندازد.

   پاسخ به clinic
 41. جوادی

  من خانمم يك بار عمل هموروئيد داشته ولي الان دوباره توده متورم بوجود امده و جديدا دل درد مي شود و مي گويد دستشويي دارد ولي نمي تواند دفع كند يعني داخل روده هاش مشكل پيدا كرده قبلا دفعش مشكل داشت ولي الان روده هاش احتمالا مشكل داره مي گوئيد چكار كنيم؟اخه زندايي من دچار سرطان روده شد و در جواني پس از تحمل سختي بسيار فوت كرد من خيلي واسه همسرم نگران هستم خواهش مي كنم كمك كنيد كه ما چكار كنيم با تشكر

  پاسخ به جوادی
  • clinic

   با سلام نگران نباشید، احتمالاً توده مربوط به عود و بازگشت بیماری هموروئید می‌باشد. از طرفی بیماری‌های سرطان گوارشی از جمله روده در صورت تشخیص به موقع و آغاز درمان در مراحل اولیه آن قابل کنترل هستند. به جای نگرانی‌ بی‌دلیل، به خدا توکل کنید و هر چه سریع‌تر همسرتان را برای معاینه بیاورید تا علت دردهای شکمی و ضایعه ایجاد شده بررسی و زودتر درمان شوند.

   پاسخ به clinic
 42. گلی

  با سلام اقای دکتر من الان مدت ۷-۸ ماهه که از مقعدم توده ای بیرون زده که درد نداره و خونریزی هم نداره-ولی معمولابرای دفع مشکل دارم با توجه به اینکه من ساکن کرمانم خواهش می کنم بنده را راهنمایی کنید که در کرمان به چه دکتری و اگر میشناسید با ذکر اسم، ترجیحا خانم مراجعه کنم خواهشمندم سریعا به بنده جواب بدهید خواهشا ممنونم

  پاسخ به گلی
  • clinic

   با سلام توده‌های بیرون زده از مقعد می‌تواند مربوط به بسیاری از بیماری‌های مقعدی از جمله هموروئید، شقاق مقعد یا پرولاپس رکتوم باشد که بدون معاینه نمی‌توان درمورد آن اظهار نظر کرد. برای پیشگیری از پیشرفت بیماری هر چه سریع‌تر به یک متخصص گوارش یا جراح داخلی مراجعه نمایید.

   پاسخ به clinic
 43. سجاد

  متاسفانه در ناحیه نشیمنگاه موقع نشستن احساس درد میکنم و چند جوش کوچک هم زده است(البته چند سالی هست)ولی درد آن اخیرا خیلی بیشتر شده و نشستن روی جاهای سفت را سخت کرده است

  پاسخ به سجاد
  • clinic

   با سلام حتماً برای معاینه‌ی جوش‌هایی که از آن باخبر هستید، باید مراجعه نمایید. احتمالاً به آبسه یا حتی فیستول مبتلا شده‌اید که از آن بی‌خبر هستید. این بیماری با گذشت زمان سبب تخریب بافتی میان پوست و دیواره روده خواهد شد. این جوش‌ها را جدی گرفته و برای بررسی و درمان فوراً مراجعه کنید.

   پاسخ به clinic
 44. آذر

  علت مراجعه من همورئيد هستش كه ااولا كاملا عوارضي كه ميگفتين داشت خونريزي شديد خارش و بيرون زدگي ولي الان به شدت بيرون زدگيش خيلي بزرگ شده تا حالا هم به دكتر مراجعه نكردم اگه امكانش باشه منو راهنماي كنيد

  پاسخ به آذر
  • clinic

   با سلام معمولاً هموروئید در مراحل پیشرفته حالت بیرون‌زده پیدا خواهد کرد که این اتفاق به سبب عدم مراجعه و پیگیری مشکل‌تان به وجود آمده است. اگر در همان مرحله‌ی درد و خونریزی و خارش مراجعه داشتید، می‌توانستید از پیشرفت بیماری و وخیم شدن آن جلوگیری کنید. با این حال هیچ وقت برای درمان دیر نیست و می‌توانید با مراجعه از پیشرفت بیشتر آن و عوارض ناخوشایند بعدی جلوگیری و سریع‌تر به بهبودی کامل دست پیدا کنید. پس از درمان آن با مشاوره‌های لازم، راه‌حل‌هایی برای پیشگیری از ابتلای مجدد به آن داده می‌شود.

   پاسخ به clinic
 45. ناهید

  تقاضای وقت عمل با لیزر را داشتم ، ساکن کشور آلمان میباشم که از
  هفته دیگر تا بیست روز بعد از آن در ایران میباشم .
  با سپاس و تشکر

  پاسخ به ناهید
  • clinic

   با سلام لطفاً تعیین وقت عمل خود را مرکز هماهنگ نمایید. با تشکر

   پاسخ به clinic
 46. علیرضا

  سلام همسرم مشکل همورئید،فیستول وتنگی مقعد داردبه جراح در تبریز مراجعه کردیم گفتند باید عمل بشی میخواستم ضمن مشاوره بپرسم با لیزر میتوان مشکلم حل بشه

  پاسخ به علیرضا
  • clinic

   با سلام بله امکان جراحی فیستول و هموروئید همسرتان با لیزر که روشی ایمن‌تر، کم‌تهاجمی‌تر و با درد و خونریزی فوق‌العاده کمتر نسبت به روش‌های جراحی باز با تیغ جراحی و سنتی است، وجود دارد. اما درمورد تنگی مقعد ایشان بسته به نوع جراحی ممکن است امکان استفاده از لیزر وجود داشته باشد یا نباشد.

   پاسخ به clinic
 47. فرزانه

  با سلام
  سالهاست که در دهانه خروجی مقعد یک زائده کوچک گوشتی که مانند یک تکه پوست می باشد وجود دارد که دقیقا نمی دانم از چه زمانی و به چه دلیلی ایجاد شده است؟! کاملا بدون عارضه است و فقط از لحاظ زیبایی احساس بدی دارم لذا میخواهم بدانم به چه صورت می توانم این زائده را از بین ببرم
  با تشکر

  پاسخ به فرزانه
  • clinic

   با سلام احتمالاً در گذشته دچار شقاق مقعد بر اثر فشار و زور بیش از حد هنگام دفع مدفوع شده‌اید که خود به خود برطرف شده و یک زایده‌ی کوچک از آن باقی مانده که با یک جراحی سرپایی کوچک زیبایی با لیزر برداشته و برطرف خواهد شد. ولی با این حال باید مورد معاینه قرار گیرید تا از سایر بیماری‌های مقعدی دارای ضایعه مانند هموروئید افتراق داده شود و سپس برای درمان آن تصمیم‌گیری گردد.

   پاسخ به clinic
 48. فریبا

  اكثرا يبوست دارم و بعضي وقتها همورئيدم اود ميكنه در ضمن در دوره هاي خونريزي پريود دردش خيلي شديد ميشه به هيچ وجه نمي تونم حتي گاز معده رو دفع كنم

  پاسخ به فریبا
  • clinic

   با سلام یبوست و هموروئید دو بیماری مرتبط با هم بوده که بدون کنترل و درمان یبوست خود هیچ‌گاه نمی‌توانید به درمان کامل هموروئید خود دست پیدا کنید حتی پس از جراحی هموروئید نیز احتمال بازگشت و عود آن به سبب یبوست و فشار بیش از حد هنگام دفع مدفوع سفت بسیار بالاست. بنابراین اولین اقدام تغییراتی در سبک زندگی روزانه برای پیشگیری از یبوست خواهد بود با مصرف مایعات فراوان، میوه و سبزیجات روزانه و ورزش و همچنین خودداری از بی‌توجهی به احساس دفع مدفوع و یا زور زدن هنگام اجابت مزاج، سپس باید برای هموروئید خود مراجعه کنید تا نوع و میزان پیشرفت آن بررسی و درمان لازم دارویی یا حتی جراحی با لیزر تجویز و توصیه شود. درمان خود را به تعویق نیاندازید زیرا روند بهبودی را مشکل خواهد کرد. تغییرات هورمونی دوران عادت ماهانه نیز باعث درد و ناراحتی بیشتر شما می‌شود که پس از درمان حل خواهد شد.

   پاسخ به clinic
 49. مرتضی

  سلام،چند سال پیش به علت نفخ شکم و…از راه مقعد از روده عکس رنگی گرفتم وبیماری خاصی وجود نداشت.متعاقبآ با فاصله و سمت راست مقعد توده ای سفت پدیدار شد وسپس سر بازکرد و مایعی زلال از آن خارج می شد.حالا هر چند وقت یکبار سر باز کرده وهمان مایع زلال و خون روشن(به مقدار خیلی کم)از آن خارجمی شودو هیچ گونه دردی هم ندارد. با تشکر

  پاسخ به مرتضی
  • clinic

   با سلام احتمالاً به یک آبسه‌ی مقعدی مبتلا شده‌اید که نیاز به درمان خواهد داشت، هر چند بدون معاینه نمی‌توان اظهار نظر نمود، بنابراین باید حضوری مراجعه کنید تا توده و ترشحات آن بررسی شود. در صورت عدم درمان صحیح آبسه مقعد دچار آسیب بافتی شدیدتر و عوارض دیگری چون فیستول مقعد خواهید شد که بیماری پر دردسری بوده و درمانی جزء عمل جراحی ندارد. پس پیش از وخیم شدن بیماری آن را پیگیری و درمان نمایید.

   پاسخ به clinic
  • clinic

   با سلام به احتمال فراوان دچار فیستول مقعدی شده‌اید که عدم پیگیری و توجه به درمان آن باعث آسیب بافتی شدیدتر و سخت شدن مراحل درمان خواهد شد. این مشکل را جدی گرفته و پیش از بروز علایم آزار دهنده دیگر و عوارض بعدی بیماری برای درمان و رفع مشکل خود که در صورت قطعی بودن فیستول، نیاز به جراحی است، مراجعه کنید.

   پاسخ به clinic
 50. سعید

  چند وقتي است دچار يبوست شديد شدم و اجابت مزاجم همرا با درد و خونريزي است.ب چندين پزشك متخصص مراجعه نمودم و با دارو تا حدودي دردم بهتر ميشد اما بعد از چند هفته دوباره ب حالت قبل برميگرده.دكترا گفتن بواسير خفيفه.لطفا راهنمايي كنيد چكار كنم

  پاسخ به سعید
  • clinic

   با سلام برای پیشگیری از پیشرفت بیماری هموروئید خود باید به سبک زندگی و رفتارهای خود بیشتر توجه کنید تا از نیاز به درمان‌های غیر دارویی چون جراحی پیشگیری کنید. داشتن رژیم غذایی پر از فیبر و مصرف مایعات فراوان روزانه و خودداری از زوز زدن هنگام اجابت مزاج و خودداری از فعالیت بدنی و ورزش سنگین بیماری خود را کنترل کنید. اگر با وجود رعایت این نکات و درمان‌های دارویی تجویز شده بهبودی حاصل نشد، برای معاینه مجدد و درمان‌ با لیزر مراجعه کنید.

   پاسخ به clinic
 51. غلامرضا

  باسلام وخسته نباشید :در سال ۹۱عمل بواسیر شدم بعد از عمل در حال حاضربعضی وقتها که کار سنگین انجام میدهم خونریزی دارم ایا این مورد بخاطر کار سنگین است یا موارد دیگه ای میباشد.با تشکر

  پاسخ به غلامرضا
  • clinic

   با سلام عمل جراحی بواسیر به تنهایی درمان کامل و قطعی شما را تضمین نخواهد کرد باید با تغییر سبک زندگی و خودداری از انجام فعالیت بدنی سنگین و حمل و بلند کردن اجسام سنگین به پیشگیری از عود بیماری خود کمک کنید. احتمالاً هموروئید شما عود کرده یا یک دچار اختلال گوارشی یا مقعدی دیگری شدید که نیاز به مراجعه و درمان با لیزر وجود دارد.

   پاسخ به clinic
 52. محمود

  یک بارعمل هموروییدانجام دادم وبعدازیک ماه عمل فیستول .الان ۶سال از این موضوع میگذره چندروزی هست که مشکل همورویید برام بوجود آمده میخوام خودم رو طوری درمان کنم که دیگه مشکلی برام پیش نیاد.

  پاسخ به محمود
  • clinic

   با سلام دوست عزیز توجه داشته باشید که عمل جراحی هموروئید فقط بیماری موجود را درمان می‌کند و از ایجاد دوباره آن جلوگیری نخواهد کرد. فقط با رعایت نکات و اصول مراقبتی پس از عمل می‌توانید از بروز مجدد آن جلوگیری نمایید. تغذیه سرشار از فیبر و مایعات فراوان و ورزش روزانه برای تحریک عملکرد صحیح دستگاه گوارش و پیشگیری از یبوست و زور زدن هنگام دفع مدفوع و همچنین خودداری از ورزش سنگین و بلند کردن اجسام سنگین می‌توانید این مشکل خود را پیشگیری کنید. حال که دوباره به آن دچار شدید باید مراجعه کنید تا بسته به میزان اختلال، درمان لازم پیشنهاد شود. جراحی با لیزر تنها درمان قطعی هموروئید است اما بدون رعایت خود شما و بدون تغییر سبک و الگوی رفتاری هیچ وقت از آن رها نخواهید شد.

   پاسخ به clinic
 53. پرویز

  با سلام
  من مدتهاست که از بیماری بواسیر رنج میبرم
  تاجای که دیگر قادر به نشستن مستقیم ۱۰ دقیقه هم نیستم
  بعضی مواقع هم با فشار دست ان را سرجایش میگذارم
  کلمه دنبالان نمیدونم درست است یا نه استخوانی که به مقعد ختم میشود درد شدیدی دارد
  سنم هم ۴۷ سال است متاسفانه به دلیل کم رویی و نداشتن مبلغ درمان نتوستم درمان کنم البته تا به حال به هیچ پزشکی هم برای درمان مراجعه نکردم

  پاسخ به پرویز
  • clinic

   با سلام توجه به سلامتی از هر چیز دیگری مهم‌تر است و نباید خجالت باعث عدم توجه به مشکلات و بیماری‌ها شود، احتمالاً عدم درمان و توجه به هموروئید منجر به پیشرفت و وخیم‌تر آن شده است که تا این حد احساس مشکل در نشستن می‌کنید. به هر حال این بیماری در حدی پیشرفت نموده که نیاز به درمان پزشکی و حتی ممکن است جراحی با لیزر داشته باشد. به تأخیر انداختن پیگیری بیماری، روند بهبودی را طولانی و درمان آن را مشکل‌تر و حتی هزینه‌ها را بیشتر می‌کند. بهتر است هر چه سریع‌تر برای درمان خود مراجعه کنید. علاوه بر درمان پزشکی، از زوز زدن هنگام دفع مدفوع بپرهیزید، حمام آب گرم نشسته در وان داشته باشید، از ورزش سنگین بپرهیزید و یک رژیم غذایی پر از فیبر با مایعات فراوان روزانه داشته باشید تا دچار یبوست و تشدید هموروئید نشوید. درد قسمت انتهایی ستون فقرات نیز باید معاینه شود ممکن است به بیماری دیگری مربوط شود.

   پاسخ به clinic
 54. زهره

  من یک سالو نیم پیش سه عمل هموروئید شقاق فیستول داشتم ولی بعد از دوماه عمل دوباره مبتلا شدم واز مقعدم خون میاید روزی چند بار بعد اجابت مزاج با درد شدید همراه است که از حال میروم لطفا راه حلی برای این بیماری بیان کنبد تا بلکه کمی بهتر شود

  پاسخ به زهره
  • clinic

   با سلام با وجود این‌که جراحی درمان قطعی بیماری‌های مقعدی شما بوده است اما عدم رعایت اصول مراقبتی پس از عمل و عدم ترک عادات غلط رفتاری باعث عود و بازگشت بیماری خواهد شد. شما باید سبک زندگی خود را با توجه به مشکلی که به آن دچار هستید، تغییر دهید. پیشگیری از یبوست با داشتن رژیم غذایی سالم و سرشار از فیبر مانند میوه و سبزیجات، مصرف حداقل هشت لیوان آب روزانه، خودداری از زوز زدن هنگام اجابت مزاج، خودداری از ورزش سنگین و بلند کردن اجسام سنگین، خودداری از به تأخیر انداختن عمل دفع مدفوع و رعایت بهداشت فردی و … به شما در کنترل بیماری کمک خواهد کرد. با این حال خونریزی مقعدی شما نیاز به معاینه و بررسی مجدد دارد که باید پیش از بدتر شدن آن حتما پیگیری شود.درصورت نیاز میتوان با لیزر نسبت به درمان مجدد شما اقدام کرد

   پاسخ به clinic
 55. داریوش

  اینجانب تقریبا حدود سه ماه بیشتر است که احساس میکنم اطراف مقعدم حالت تر و خیس یا عرق کرده دارد و گاهی اوقات مواد داخل روده ایم به صورت مایع به راحتی خارج میشود و انگار کنترل خود را از دست داده است و به صورت اتفاقی در بعضی از ساعات روز و یا شب احیساس خارش میکنم که پس از کمی خاراندن برای مدتی آرامش میگیرد … لذا خواهشمندم اینجانب را راهنمایی کنید . با کمال تشکر

  پاسخ به داریوش
  • clinic

   با سلام ابتدا باید از نظر ابتلا به یبوست بررسی شوید، گاهی اوقات یبوست شدید و تأخیر در عمل دفع باعث نشت مدفوع روان قسمت‌های بالایی روده به سمت خارج از مقعد خواهد شد. در برخی موارد نیز ممکن است فرد به سبب افزایش سن یا عوارض اعمال جراحی کف لگن یا تضعیف عضلانی این ناحیه دچار درجاتی از بی‌اختیاری شود. این ترشحات مقعدی دلیل خارش این ناحیه بوده و با این حال بدون معاینه امکان تشخیص و درمان وجود ندارد. باید مراجعه حضوری داشته باشید تا با مشاهده و معاینه مقعد علت اصلی بررسی و درمان شود.

   پاسخ به clinic
 56. حسن

  با سلام من از جواني مبتلا به يبوست ميباشم اخيرا با ايستادن زياد دچار ناراحتي و بيرون زدن قسمتي از لبه مقعد كه دربعضي مواردقدري خون تازه به لباس زيرم ماليده ميشود ضمن اينكه بعضي مواقع اين زائده خود بخود داخل نمي رود و بايستي از دست كمك بگيرم . با عرض معذرت و تشكر

  پاسخ به حسن
  • clinic

   با سلام
   یبوست یکی از شایع‌ترین علل ایجاد‌کننده بیماری هموروئید است. زور زدن هنگام دفع مدفوع سفت باعث تورم عروق ناحیه‌ی مقعد شده و در نتیجه فرد را مستعد ابتلا به این بیماری می‌کند. گذشت زمان و عدم توجه به یبوست باعث پیشرفت و بدتر شدن هموروئید ایجاد شده خواهد شد. برای جلوگیری از بدتر شدن بیماری و پیشگیری از عوارض بعدی آن ابتدا باید با ورزش و رژیم غذایی پر فیبر یبوست خود را کنترل کنید و برای تشخیص میزان پیشرفت هموروئید و درمان آن مراجعه کنید.تا در صورت لازم با لیزر نسبت به درمان شما اقدام شود

   پاسخ به clinic
 57. فرزانه

  سلام آقای دکتر. بنده خانمی ۲۳ ساله هستم. یک سال است که زایمان سزارین انجام داده ام. اواسط بارداری دچار بواسیر شدم. درد و سوزش شدید داشتم. بعد از زایمان، به دلیل یبوست مزمن دچار شقاق و مدتی هم خونریزی شدم. چند بار به پزشک مراجعه کردم اما از معاینه ترس داشتم. انجام نمی دادم. شقاق مدتی ادامه پیدا می کرد. رژیم غذاییم رو تنظیم می کردم بهبود پیدا می کرد و بعد از مدتی دوباره عود می کرد. در فصل بهار و تابستان مشکلی نداشتم فقط ظاهر مقعدم کمی گوشتی بود. با شروع فصل سرما بواسیرم عود کرد. احساس شقاق کوچکی می کردم. بالاخره برای معاینه رفتم. دکتر بعد از معاینه گفتن که یک شقاق دارم و هموروئیدم داخلی هست و شدیداً عود کرده. واقعا اذیت می شم. کارم با نشستن پیش می ره که واقعا از کار افتاده شده ام. دکتر یک سری دارو از جمله پماد ترکیبی، رژیم غذایی و ده جلسه فیزیوتراپی برام تجوز کردن که هیچ کدوم جواب نمی ده و حدود ده روز هست که دارم انجام می دم. اما فیزیوتراپی رو متاسفانه هنوز موفق نشدم. چند تا سوال از شما دارم. اول اینکه آیا اگر دوباره به پزشک مراجعه کنم با وجود اینکه ایشون بیماری من رو در مرحله ی مزمن تشخیص دادن و دارو تجویز کردن اصلا قصد عمل جراحی دارن؟ و اصلا فایده ای داره باز هم به ایشون مراجعه کنم؟(با توجه به اینکه گفتن سعی می کنن به عمل کشیده نشه) دوم اینکه می شه راجع به عمل جراحی و مراحلش و نتایج و معایبش بیشتر توضیح بدین؟ می دونید که آگاهی باعث می شه ترس از عمل کمتر بشه. من به خاطر این ترس نزدیک به دو سال هست که بواسیر حاد رو تحمل می کنم. سوم اینکه در مورد لیزر هم بیشتر توضیح بدین و اینکه آیا درمان گیاهی در درمان این بیماری موثر هست؟ لطفا مراحل فیزیوتراپی رو هم توضیح بدین و اینکه اصلا تاثیر گذار هست؟ با توجه به اینکه با درمان دارویی حتی یک ساعت هم درد و سوزش من کاهش پیدا نمی کنه.خیلی ممنون از زحمات شما.

  پاسخ به فرزانه
  • clinic

   با سلام هر یک از پزشکان با توجه به شرایط بیمار و میزان پیشرفت بیماری بهترین و مؤثرترین درمان را پیشنهاد نموده و همیشه سعی می‌شود ابتدا از روش‌های درمانی کم تهاجمی‌تر و غیر جراحی برای درمان استفاده نمود. اما در برخی موارد همانند مشکل شما ممکن است پیشرفت بیماری و به تأخیر انداختن مراحل درمان به هر دلیل از جمله ترس و اضطراب باعث شود تا درمان دشوارتر شده و نیاز به جراحی پیدا شود. با پیشرفت علم در زمینه‌ی جراحی‌ها با کمک لیزر بسیاری از عوارض ناشی از برش با تیغ جراحی و خونریزی و درد پس از عمل کاهش پیدا کرده و حتی دوره‌ی بهبودی بیمار پس از عمل جراحی کاهش یافته است و دیگر مشکلات و عوارض روش‌های جراحی باز گذشته وجود ندارد. البته برای بهبودی کامل و پیشگیری از عود بیماری شما لازم است تا ابتدا علت آن بررسی و مشخص شود. اگرچه بارداری زمینه‌ساز ابتلای زنان برای بیماری هموروئید است اما عادت‌های غلط اجابت مزاج و عدم رعایت و مصرف رژیم غذایی سرشار از فیبر باعث تشدید آن خواهد شد. با کمک فیزیوتراپی و ورزش‌های کف لگن می‌توانید با تقویت عضلات ناحیه‌ی مقعد عمل دفع مدفوع خود را بدون وارد کردن فشار اضافی به این ناحیه کنترل کنید. درمان‌های گیاهی فقط تسکین‌دهنده درد و خونریزی هموروئید و شقاق بوده و به هیچ وجه درمان قطعی آن محسوب نمی‌شوند و فقط می‌توانند در کنار سایر درمان ها آن هم با نظر پزشک معالج به عنوان درمان کمکی استفاده شوند. به تأخیر انداختن درمان بیماری هموروئید فقط روند بهبودی آن را مشکل می‌کند، پس ترس را کنار گذاشته و برای درمان قطعی آن اقدام کنید.

   پاسخ به clinic
 58. سهند

  با عرض سلام و خسته نباشید . آقای دکتر ۶ سال پیش بنده دچار سوزش و درد شدید از ناحیه سمت راست مقعد شدم . که با درمان خانگی و آنتی همورویید آن را تا حدی بر طرف کردم . اما بر آمدگی باقی ماند تا اینکه ۴ ماه پیش در همان نقطه . بر آمدگی بیشتر شد و مانند جوش سر آن سیاه شد . من هم که ورزش سنگین میکردم متوجه تحریک شدن آن به خاطر ورزش شده بودم . در یک فرصت مناسب آن را با انگشت محکم فشار دادم . که نالگهان با فشار عجیبی خون غلیظ و کثیفی به همراه عفونتهای سفتی از آن خارج شد و بعد از آن دیگه اثری از آن بواسیر بزرگ که به اندازه یک هسته خرما بود نیست اما جای آن مانند جوش باقی مانده که هر از گاهی از آن خون و عفونت به مقدار بسیار کم خارج میشود . هر از گاهی هم از درون مقعد به مقدار بسیار کم آن هم در صورتی که آن جای زخم را دوباره فشار دهم خون خارج میشود اما هیچ درد و سوزشی ندارد حتی اگر سوزن وارد آن جای زخم کنم هیچ حسی ندارد . آقای دکتر لطفا راهنمایی کنید چه به سر من آمده . با تشکر . بدرود .

  پاسخ به سهند
  • clinic

   با سلام
   با وجود این‌که درمان‌های خانگی می‌توانند در کنترل و کاهش درد و ناراحتی بسیاری از بیماری‌ها از جمله مشکلات مقعدی مناسب باشند اما هیچ وقت کافی نبوده و فقط جنبه‌ی حمایتی دارند، همان طور که خودتان حدس می‌زنید به دلیل ورزش‌های سنگین احتمالاً دچار درجاتی از بیماری هموروئید شده‌اید که بعد از گذشت سال‌ها بی‌توجهی پیشرفت کرده و نوعی از آن به نام هموروئید ترمبوزه را تشکیل داده است. برای درمان قطعی هموروئید خود باید حضوری مراجعه کنید تا بسته به میزان پیشرفت و درجه‌ی هموروئید شما درمان لازم تجویز شود. قابل ذکر است که این نوع هموروئید کمی خطرناک بوده و باید هر چه سریع‌تر پیگیری شود.

   پاسخ به clinic
 59. علی

  حدوداً ٤ سال پيش عمل همورئيد(به روش سنتي) انجام دادم.متاسفانه بعد از عمل زائده اي در كنار مقعد ايجاد شده كه گاهاً ترشح وسوزش دارد.يكبار ديگر آن را در يك عمل سرپائي برداشتند وليكن متاسفانه دوباره برگشت كرده ودچار ناراحتي هستم.مي خواستم ببينم اگر با ليزر اين موضوع قطعي درمان مي شود، دنبال نمائم با تشكر

  پاسخ به علی
  • clinic

   با سلام هیچ درمانی حتی درمان به روش لیزری بدون همکاری خود شما در پیشگیری از عود مجدد بیماری صد در صد تضمینی نیست، اگرچه با روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان و همچنین بدون نیاز به استراحت طولانی مدت عمل شده و بهبود می‌یابید ولی پایداری بهبودی فقط مستلزم همکاری فردی شما در خودداری از عوامل مستعد کننده عود بیماری است.

   پاسخ به clinic
 60. کریمی

  با سلام ممنون از سايت خوبتون من يك سال بيش در ماه رمضان دچاره يبوست شديد شدم كه با مراجعه به به بزشك دارو و انتي هموريئد تجويز كردن ويه زائده در كناره مقعد به صورت جوش كه بسيار درد ناك بود و زايد گوشتي كه از مقعد بيرون زده الان مشكل جز زائده ندارم وفقط هر جند ماه يكبار دچار خارش ميشم كه با اب گرم ومحلول بتاتين برطرف ميشود از شما خواهش ميكنم راهنماييم كنيد ايا ميشه اين زائد از بين بره چون ساكن شهرستان هستم براي رفت وامد مشكل دارم كمكم كنيد ممنون

  پاسخ به کریمی
  • clinic

   با سلام بله ابتدا باید از نظر بیماری هموروئید و درجه آن بررسی شوید سپس در صورت لزوم تحت جراحی لیزری به صورت سرپایی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان و همچنین بدون درد و خونریزی و عوارض کمتری نسبت به سایر روش های جراحی سنتی و بدون نیاز به استراحت طولانی مدت عمل شده و ظاهر متعارف ناحیه مقعد خود را باز یابید. البته این جراحی تضمینی نبوده و برای جلوگیری از عود آن باید از وارد کردن فشار بیش از حد به ناحیه مقعد به سبب یبوست یا ورزش سنگین یا نشستن طولانی مدت خودداری کنید.

   پاسخ به clinic
 61. مریم

  سلام آقای دکتر.
  تو رو خدا نجاتم بدین.دیگه خسته شدم.
  نزدیک به ۶-۷ ساله بواسیر دارم.چند تا مطلب از سایتتونو خوندم.انگار این افتادگی خارجی مقعد شامل منم میشه.ولی مشکل بزرگتری که همیشه داشتم درد بعد از دستشویی رفتن بود.نیم ساعت طول میکشه که حالم خوب بشه.داخل مجرای داخلی مقعدم احساس میکنم یه توپ به اندازه توپ تنیس یکم بزرگتر هست.
  آخه اگه بطور طبیعی بخوام بشینم احساس میکنم توپه به شدت بهم فشار میاره جوریکه پهلوهام درد میگیره.بخاطر همین اکثرا وزنمو میندازم یه ور.
  الان هم نزدیک به ۱ ماهه استخونای دوطرف کمرم و بالای باسنم درد میکنه و دردش میزنه به باسن و حتی گاهی به پاهام.
  با اینکه ۲۵ سالمه ولی از زندگی دارم سیر میشم.تو رو خدا بگین چمه؟ چیکار کنم؟ کمرم ارتباطی به بواسیر داره؟این توپی که از داخل احساسش میکنم چیه؟
  تو رو به خدا جوابمو بدین

  پاسخ به مریم
  • clinic

   با سلام بله این احتمال وجود دارد که به سبب بیماری بواسیر خود مجبور به نشستن یک طرفه و وارد کردن فشار بیش از حد به ستون فقرات خود شده باشید که البته برای درمان و بررسی آن باید نزد متخصص ارتوپد مراجعه کنید. بیماری بواسیر و توده ایجاد شده نیز باید با کمک کولونوسکوپی به صورت دقیق بررسی شود اگر توده مربوط به هموروئید باشد جای نگرانی ندارد با کمک جراحی لیزری برطرف خواهد شد، اما نکته مهم پیشگیری از عود مجدد بیماری است که باید به صورت دقیق بررسی شوید تا علت ابتلای شما به بیماری هموروئید مشخص شده و سپس آن عامل را برطرف کنید.

   پاسخ به clinic
 62. محمد

  با سلام
  من سالهاست که همورویید دارم داخلی و خارجی که اما خونریزی و خارش و درد شدید نداشتم همیشه قابل تحمل بود مدتی است بیرون زدگی زیاد شده و من نگرانم چه باید کرد؟

  پاسخ به محمد
  • clinic

   با سلام اگر در مراحل اولیه ابتلا به بیماری بواسیر برای درمان آن مراجعه می کردید با درمان ساده دارویی و با صرف وقت و هزینه کمتری بهبودی می یافتید اما در حال حاضر با بروز ضایعه بیماری پیشرفت کرده و ممکن است برای برداشت ضایعه نیاز به جراحی داشته باشید که البته با کمک ابداع روش جراحی نوین لیزری با درد و خونریزی و عوارض کمتری نسبت به سایر روش های جراحی سنتی به صورت سرپایی جراحی شده و از روز پس از عمل جراحی می‌توانید کار و فعالیت روزمره خود را آغاز نمایید. نگران جراحی نباشید و پیش از بروز علایم آزار دهنده دیگر و آسیب بافتی شدیدتر برای درمان خود مراجعه نمایید.

   پاسخ به clinic
 63. پری

  سلام دختری ۲۵ ساله هستم ۴سال پیش بر اثر یبوست شدید بواسیر(خون.درد شدید .بیرون زدگی)عمل کردم خوب شدم اما دوباره شروع شده تو رو خدا دیگه چه کار کنم!بخدا دیگه نمی تونم چکار کنم؟

  پاسخ به پری
  • clinic

   با سلام بیماری بواسیر یک بیماری مقعدی است که رهایی دائمی از آن علاوه بر درمان پزشکی، مداومت خود فرد در پیشگیری از عود مجدد بیماری است، بدون ایجاد تغییراتی در سبک زندگی و رژیم غذایی خود هیچ گاه به درمان صد در صد دست نخواهید یافت. تا زمانی که بیماری یبوست خود را کنترل نکنید، این عوارض با شما همراه خواهد بود. با مصرف فراوان مایعات، رژیم غذایی پر فیبر و سرشار از میوه و سبزیجات و همچنین خودداری از به تأخیر انداختن عمل دفع مدفوع و پاسخ سریع به احساس اجابت مزاج و مراجعه فوری به دستشویی در کنترل مشکل خود بکوشید.

   پاسخ به clinic
 64. مهران

  سلام
  مدت زمان ۱۰ ساله كه با اين مشكل يبوست و هموروئيد دارم مدارا ميكنم ولي الان كمي اذيتم ميكنه و گاها خونريزي ميكنم حتي از داروي انتي فيشر هم استفاده ميكنم دكتر رفتم يه ۱۵ روزي داروي شيفاف ايندومتاسين داد كه شبها استفاده ميكردم و قرص هاي ملين دينه كه روزي يكي استفاده كردم و پودر پسيليوم كه روزي يك قاشق مرباخوري ميخوردم تقريبا خونريزي و فشار از روي من برداشته شده بود ولي از زماني كه داروها را قطع كردم يبوست ندارم ولي كمي بيرون روي دوباره به خونريزي انداخته به من بگيد كه ميتونم به روش ليزري اين مشكل را مداوا كنم چون از افرادي كه شنيدم عمل آساني داره

  پاسخ به مهران
  • clinic

   با سلام ابتدا باید مورد معاینه دقیق قرار بگیرید اگر بیماری هموروئید شما آن قدر پیشرفته بود که نیاز به جراحی داشتید، بله امکان جراحی با روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان و همچنین بدون نیاز به استراحت طولانی مدت وجود دارد. در این روش سرپایی امکان بازگشت به محل کار و فعالیت روزمره از روز پس از عمل وجود دارد.

   پاسخ به clinic
 65. علیرضا

  ﺑﺎ ﺳﻼﻡ
  ﺟﻨﺎﺏ ﺩﻛﺘﺮ ﭼﻨﺪ ﺭﻭﺯﻳﺴﺖ ﺩﺭ ﻫﻨﮕﺎﻡ اﺟﺎﺑﺖ ﻣﺮاﺟﻌﻪ ﺩﺭﺩ ﺯﻳﺎﺩﻱ ﺩﺭﻣﻘﻌﺪ اﺣﺴﺎﺱ ﻣﻴﻜﻨﻢ ….ﺑﻌﺪ اﺯ اﺟﺎﺑﺖ ﻣﺰاﺝ ﺩﺭ ﻛﺎﻣﻼ ﺗﺴﻜﻴﻦ ﻣﻴﺎﺑﺪ
  اﻟﺒﺘﻪ ۳ ﻫﻔﺘﻪ ﭘﻴﺶ اﻳﻦ ﺩﺭﺩ ﺑﺎ ﺧﻮﻧﺮﻳﺰﻱ ﻫﻤﺮاﻩ ﺑﻮﺩ ﻭﻟﻲ ﺩﺭﺩ ﻛﻤﺘﺮ ﺑﻮﺩ
  اﺯ ﺩاﺭﻭ ﺁﻧﺘﻲ ﻫﻤﻮﺭﻭﻳﻴﺪ اﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻣﻴﻜﻨﻢ

  پاسخ به علیرضا
  • clinic

   با سلام دوست عزیز، از مصرف خودسرانه دارو بپرهیزید، با این کار و استفاده نادرست از داروها باعث مقاومت یا حساسیت دارویی در خود می‌شوید. اگرچه درد و خونریزی مقعدی می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا فیشر باشد ولی باید توجه داشته باشید خونریزی مقعد می‌تواند نشانه یک بیماری عفونی، گوارشی یا حتی بیماری‌های صعب‌العلاج مانند سرطان باشد که باید آن را جدی گرفته و حتماً از نظر سایر بیماری‌های احتمالی بررسی شوید تا خطری سلامت شما را در آینده به سبب سهل انگاری تهدید نکند. پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و آسیب بافتی شدیدتر برای تشخیص و درمان اساسی مراجعه کنید.

   پاسخ به clinic
 66. بهزاد

  با سلام و خسته نباشی خدمت آقای دکتر من در ناحیه مقعد دونه ای احساس میکنم که ا داخل بدنمه میخواستم بدونم این همروئیدهچون درد و ناراحتی خاصی ندارم و فقط بعد از دفع وشستشو یه لکه خون روی دستمال میبینم…اگه هموروئیه عمل کنم خوب میشه؟و دوباره به وود نمیاد؟و چه نوع عملی مناسبتره؟

  پاسخ به بهزاد
  • clinic

   با سلام این احتمال وجود دارد که دچار بیماری هموروئید شده باشید ولی بدون بررسی زائده و معاینه بالینی نمی‌توان اظهار نظر قطعی نمود. بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و آسیب بافتی شدیدتر و قبل از سخت شدن روند درمان برای معالجه خود مراجعه کنید. اگر در مراحل اولیه ابتلا به بیماری باشید به درمان دارویی پاسخ مثبت خواهید داد ولی در صورت پیشرفته بودن بیماری نیاز به اقدام غیر دارویی و حتی جراحی وجود دارد. با جراحی به روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان و همچنین بدون نیاز به استراحت طولانی مدت درمان خواهید شد ولی هیچ تضمینی برای عدم عود بیماری وجود ندارد. به صورت کلی پس از هر اقدام درمانی خود فرد باید در جهت کنترل بیماری خود بکوشد و از عوامل مستعد کننده عود بیماری دوری کند.

   پاسخ به clinic
 67. رحیم

  با سلام.بنده به خودم مشکوکم که بواسیر گرفتم یا نه.آخه بعضی وقتها در ناحیه مقعد بیرونی احساس درد و خارش میکنم.میخوام چند تا سوال بپرسم تا در مورد این بیماری مطمئن بشم.چیکار کنم بدون ویزیت و دکتر خوب بشم با یک راه حل جامع و عالی.لطفا راهنمایی کنید.باتشکر

  پاسخ به رحیم
  • clinic

   با سلام هیچ یک از بیماری‌های مقعدی بدون مراجعه به پزشک و درمان طبی مناسب، بهبود صد در صد پیدا نمی کند. با روشهای درمانی خانگی فقط برخی علایم برای مدت محدود کاهش می‌یابد. بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و تشدید آسیب بافتی و بروز علایم آزار دهنده دیگر برای معاینه و تشخیص نوع بیماری و مرحله پیشرفت آن و تجویز درمان لازم مراجعه کنید.

   پاسخ به clinic