بواسیر یا هموروئید چیست و علل بروز بواسیر

بیماری هموروئید (بواسیر) چیست؟

احتمالاً کلمه‌ی بواسیر، بسیار به گوش‌تان خورده است. این کلمه بسیاری از افراد را به یاد مشکلات جسمی پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌‌هایشان در سنین پیری می‌اندازد، اما بر خلاف تصور عموم این بیماری از سنین جوانی شروع می‌شود. این اختلال خاموش ممکن است بدون بروز نشانه‌های واضحی در بدن فرد به وجود آید و حتی در صورت ظهور علایم نیز به دلیل جوانی و بی‌توجهی فرد به آن‌ها، سال‌ها از نظر فرد مخفی بماند.
در واقع دیواره‌ها‌ی درونی چهار سانتی‌متر انتهایی روده‌ی بزرگ به دلیل داشتن خاصیت ارتجاعی و عملکرد دریچه‌ای آن از عروقی بالشتکی با دیواره‌های حساس تشکیل شده است که بواسیر نام دارند. در صورتی‌که توانایی این عروق برای گردش خون و بازگشت آن به قلب کم شود یا از طرفی به علت فشار مضاعف وارده بر ناحیه‌ی مقعد از توان عضلانی این ناحیه برای کمک‌رسانی به سیستم گردش خون ناحیه‌ی مقعدی کاسته گردد، شاهد به وجود آمدن بیماری بواسیر خواهیم بود.
بیماری بواسیر با نام علمی هموروئید به صورت تورم و التهاب مویرگ‌های موجود در خروجی دستگاه گوارش یعنی مقعد بروز می‌کند. مویرگ‌های بخش ‌انتهایی دستگاه گوارش که موظف به مراقبت از کانال مقعد هستند، در هنگام دفع مدفوع خشک دچار کشش و ملتهب خواهند شد. کشیدگی دیواره‌ی سیاهرگ‌ها با کاهش توان انقباضی مانع پمپاژ خون به سمت نواحی بالاتر و بازگشت آن به قلب می‌شوند. تجمع خون درون رگ‌ها منجر به ظاهر واریسی و تحریک‌پذیر آن‌ها می‌گردد به صورتی‌که با کوچک‌ترین خراشی خونریزی می‌کنند.
یبوست‌های مزمن به صورت دفع ناکامل مدفوع و چند روز در میان با ایجاد فشار در عضلات دریچه‌ای ناحیه‌ی مقعد باعث اختلال در حرکت یاری‌دهنده ماهیچه‌های صاف راست روده‌ی این ناحیه به عروق آن شده و بدین گونه زمینه را برای ابتلا به هموروئید فرآهم می‌کنند. بسته به میزان فشار وارد شده حین عمل دفع و تعداد دفعات تجربه‌ی یبوست‌های سنگین و آزاردهنده، آسیب وارده به عروق ناحیه‌ی مقعد شدت می‌یابد. با هر بار تکرار شدن اجابت مزاج‌های طولانی و سخت، اختلال در عملکرد دریچه انتهایی روده‌ و آسیب عروقی بیشتر و بیماری در فرد پیشرفته‌تر خواهد شد. در نهایت فرد زمانی متوجه جراحت کانال مقعد خود خواهد شد که نشانه‌هایی چون درد و خونریزی ظاهر شود.
بیماری هموروئید می‌تواند با علایم و نشانه‌های متفاوتی در هر فرد بروز کند. توجه به موقع به نشانه‌ها و پیگیری فوری آن‌ها بهترین راه‌کار درمانی این بیماری است. به دلیل آسیب دیدن ناحیه‌ی مقعدی در این بیماری دور از ذهن نیست که در ۹۹ درصد موارد کسی جز خود فرد متوجه آن نخواهد شد. اگرچه نمی‌توان این توقع را از کودکان یا افراد عقب‌مانده داشت ولی در آنان نیز والدین یا اطرافیانی هشیار می‌توانند در آگاهی به موقع از آن مفید باشند.

علت بروز بواسیر یا هموروئید چیست؟

علت بروز بواسیر یا هموروئید چیست؟

متأسفانه بیش از نیمی از مردم جهان، خواه مرد یا زن به دلیل داشتن رژیم غذایی ناسالم و وجود برخی عادات غذایی غلط زمینه را برای ابتلا به این بیماری مساعد می‌کنند. حتی سال‌ها بدون آگاهی از وجود این اختلال در بدن به شیوه‌ی غلط تغذیه‌ای خود ادامه می‌دهند و در اغلب موارد تا زمان بروز علایم در میانسالی متوجه بیماری خود نخواهند شد و در صورت متوجه شدن بیماری نیز به دلیل شرم یا هراس از پیگیری آن صرف نظر می‌کنند. این مشکل در سفیدپوستانی با سطح اقتصادی بالاتر بیشتر از سایر انسان‌ها دیده شده است.
با وجود مشخص نبودن دلیل قطعی بیماری هموروئید، پر واضح است که عدم پایبندی به برخی اصول تغذیه‌ای و سبک زندگی نادرست در به وجود آمدن آن بی‌تأثیر نیست که لیستی از آن‌ها عبارت است از:

  • عدم مصرف روزانه‌ی آب به میزان کافی: کم‌آبی بدن باعث سفت و سخت شدن مدفوع درون روده‌ها خواهد شد به صورتی که مدفوع سخت به سختی درون روده حرکت کرده و در سطح دیواره‌های درون کانال مقعد خراش ایجاد می‌کند.
  • مصرف نوشیدنی‌های حاوی الکل: الکل باعث ایجاد اختلال در عملکرد دستگاه گوارش می‌شود.
  • مصرف ناکافی میوه و سبزیجات: مصرف ناکافی میوه و سبزیجات و مواد غذایی حاوی فیبر منجر به کاهش سرعت حرکت مواد غذایی درون روده‌ها و ایجاد یبوست در فرد می‌شود.
  • اضافه‌وزن: چاقی و اضافه وزن علاوه بر ایجاد کم تحرکی در فرد و کاهش سرعت حرکات روده‌ای، فشار بیشتری را بر ناحیه مقعد وارد می‌کند.
  • فعالیت‌های بدنی سنگین و نادرست: ورزش‌های سنگینی که به شیوه‌های غیر اصولی با وارد کردن فشار زیاد بر بدن انجام می‌شود به خروجی دستگاه گوارش و کف لگن آسیب وارد می‌کند.
  • پرهیز از فعالیت بدنی و زندگی ماشینی: کم‌تحرکی و عادت به زندگی‌های ماشینی فعالیت دستگاه گوارش را کم می‌کند.
  • باقی ماندن طولانی مدت در وضعیت ایستاده یا نشسته: شغل‌های نشسته امروزی مانند کارمندی یا رانندگی در مسافت‌های طولانی با تحت فشار قرار دادن مقعد زمینه‌ساز بیماری بواسیر هستند.
  • حمل وسایل سنگین و بیشتر از توانایی جسمی فرد: بلند کردن اجسامی با وزنی بیش از حد نرمال توان فیزیکی بدن فرد به عضلات کف لگن از جمله کانال مقعد آسیب می‌رساند.
  • ازدیاد فشار شکمی با سرفه‌های شدید و مکرر: با سرفه فشار ناحیه‌ی داخل شکم افزایش می‌یابد و با هر بار تکرار شدن آن عضلات کف لگن نیز تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد.
  • زور زدن هنگام دفع مدفوع: اجابت مزاج با زور عضلات ناحیه‌ی مقعد را بیش از حد کشیده و تحریک می‌کند.
  • رابطه‌ی جنسی مقعدی: به دلیل دریچه‌ای بودن عضلات ناحیه مقعد و بسته بودن آن در مواقع عادی، هنگام نزدیکی مقعدی آلت تناسلی با زور و فشار آن را باز می‌کند، همین فشار عضلات و اعصاب آن را تضعیف و کنترل بر دریچه را کم می‌کند. تکرار رابطه‌ی جنسی مقعدی دیواره‌ی عروقی این ناحیه را نیز نازک و تحریک می‌کند.

 

البته ناگفته نماند که ابتلا به برخی اختلالات و بیماری‌های زمینه‌ای احتمال ابتلا به هموروئید را در آینده افزایش خواهد داد که شامل:

 • تجربه‌ی اسهال و یبوست‌ مزمن: ممکن است آسیب در دریچه مقعد هنگام خروج سریع مدفوع در هنگام اسهال با ایجاد اصطحکاک یا خروج کند و به سختی آن حین یبوست با ایجاد فشار به وجود آید.
 • اختلالات کبدی: مشکلات کبدی با ایجاد اختلال در روند طبیعی فعالیت دستگاه گوارش می‌تواند زمینه‌ساز هموروئید شود.
 • کانسر کولون(سرطان قسمتی از روده بزرگ): سرطانی شدن قسمت‌هایی از روده مانع حرکات روده‌ای و ایجاد مشکلاتی در هضم و دفع مدفوع می‌شود.
 • پارگی مقعد هنگام برش عضلات کف لگن در زایمان سخت: در برخی زایمان‌های سخت برای کمک به خروج سر نوزاد، نیاز به برش‌های عمقی‌تر در ناحیه‌ی کف لگن است، بی‌احتیاطی حین برش می‌تواند عضلات ناحیه‌ی مقعد را نیز درگیر و به آن آسیب بزند.
 • ضعف عصبی عضلانی دریچه مقعدی به علت کهولت سن: ممکن است با بالا رفتن سن کنترل عصبی عضلانی فرد بر ناحیه‌ی مقعد کم شود و کنترل فشار وارد بر آن از توان فرد خارج گردد.
 • بارداری: بارداری نه تنها به دلیل تغییرات هورمونی مؤثر بر دستگاه گوارش و ایجاد یبوست، بلکه به دلیل فشار ناشی از بزرگی شکم و رحم باعث تحریک ناحیه‌ی مقعد می‌شود.
 • اختلالات روحی و روانی: مشکلات و بیماری‌های روحی مانند افسردگی نه تنها روح بلکه جسم فرد را تحت تأثیر کم‌توجهی و آسیب قرار می‌دهد.
 • اعتیاد به مواد مخدر: مواد مخدر از جمله تریاک با برهم زدن عملکرد صحیح دستگاه گوارش و ایجاد یبوست فرد را مستعد هموروئید می‌کند.
 • مصرف برخی داروها: اختلالات گوارشی ناشی از عوارض برخی داروها نیز فرد را در معرض آسیب بواسیر قرار می‌دهد.

علائم و نشانه های بواسیر یا هموروئید

معرفی انواع بواسیر یا هموروئید

درمانهای خانگی بواسیر یا هموروئید

درمان دارویی بواسیر یا هموروئید

علت بروز هموروئید یا بواسیر در زنان

هموروئید یا بواسیر در دوران بارداری

درمان گیاهی هموروئید یا بواسیر

انواع درمان هموروئید یا بواسیر

Save
112 دیدگاه ها

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. مهرداد

  باسلام احتراما اینجانب حدودچهار روزپیش تحت عمل جراحی عمل جراحی همورثیدبدون لیزر قرارگرفتم لکن دردبسیارشدیدی رادرناحیه عمل شده احساس میکنم حتی با مسکن هم ساکت نمی شوم لذا خواهشمندم راهنمایی بفرماییدباتشکر

  پاسخ به مهرداد
  • clinic

   با سلام جراحی با روش سنتی هموروئید کمی دردناک بوده و باید تا زمان بهبودی محل زخم ناشی از عمل صبور باشید، تحت نظر پزشک خود می‌توانید داروی مسکن قویتری درخواست کنید، روزانه سه بار هر بار به مدت ده دقیقه در لگن آب گرم بنشینید تا کمی درد و رنج شما التیام یابد.

   پاسخ به clinic
 2. سحر

  سلام آقاي دكتر من پسر بچه اي ٤ساله دارم كه مدتي است بعد از دستشويي و خشك كودن متوجه شدم در ناحيه مقعد او رگهايي متورم است ازپزشك سوال كردم و گفتند دچار هموروئيد شده است آيا لازم است كه كودكم در كودكي جراحي انجام دهد يا درمان دارويي هم دارد ؟ ممنون از راهنمايي شما

  پاسخ به سحر
  • clinic

   با سلام خیر در این سن معمولاً جراحی توصیه نمی شود فقط مراقب تغذیه پر فیبر و سرشار از میوه و سبزی روزانه و مصرف مایعات فراوان فرزندتان بوده و او را به مراجعه فوری به دستشویی پس از هر وعده غذایی با تعیین جایزه تشویق کنید تا عمل اجابت مزاج خود را به تأخیر نیندازد. برای دریافت درمان دارویی لازم مراجعه نمایید.

   پاسخ به clinic
 3. تهرانی

  بواسیر دارم و خیلی هم دردم میگیره لطفا راهنماییم کنید.توی شیراز کدام دکتر متخصص بهتره که برم معالجه بشم؟

  پاسخ به تهرانی
  • clinic

   با سلام متاسفانه از همکاران کسی را آنجا به نام نمیشناسم مهم اقدام فوری شما برای پیگیری بیماری و درمان آن است.

   پاسخ به clinic
 4. محمد

  با درد وسوزش هنگام وبعد از دفع درگیرم جدیدا زایده ای کوچک از محل بیرون زده که تماس با ان دردناک است

  پاسخ به محمد
  • clinic

   با سلام به احتمال فراوان دچار یک بیماری مقعدی به نام شقاق مقعدی شده‌اید که باید ایتدا علت ابتلای شما به این بیماری مشخص شده و سپس در کنار آن درمان لازم تجویز گردد. اگر در مراحل ابتدایی ابتلا به بیماری و مرحله حاد آن مراجعه کنید میتوانید با صرف وقت و هزینه کمتری و با کمک روش درمانی لیزری دارویی بهبود یابید.

   پاسخ به clinic
 5. ناصری

  سلام، من این درخواست رو برای پدر ومادرم میخواهم برای هر دو که از مشکلات گوارشی رنج میبرند ، چون شهرستان هستند اگه لطف کنید زودتر تایم ویزیت رو بهم اطلاع بدین سپاسگزار خواهم بود که بتونم باخیال راحتر تدارک اومدنشون به تهران رو بدم.

  پاسخ به ناصری
  • clinic

   با سلام برای تعیین وقت ویزیت باید از طریق سیستم نوبت دهی کلینیک اقدام کنید.

   پاسخ به clinic
 6. کریم

  سلام آقای دکتر.من چند سال است مشکل بواسیر دارم تمام داروهایی که دکتر تجویز کرده استفاده کردم و یک هفته قبل رفتم پیش دکتر گفت هم بواسیر داخلی و هم بیرونی هست باید عمل بشه.میخواستم بدونم آیا با لیزر عوارضی ندارد یا دوباره عودت نمیکنه.از راهنمایی شما سپاسگزارم.

  پاسخ به کریم
  • clinic

   با سلام روش درمانی لیزری، روش جراحی جدیدی بوده که به سبب تهاجم کمتر به بافت های اطراف و انسداد سر عروق با درد و خونریزی کمتر همراه بوده و عوارض کمتری نسبت به سایر روش های جراحی سنتی داشته و امکان بهبودی فرد را در زمان کوتاهی فرآهم می‌کند، اما صد در صد تضمینی نیست باید خود فرد نیز با دوری از عوامل مستعد کننده عود از بازگشت آن جلوگیری کند.

   پاسخ به clinic
 7. فرهاد

  چند سالی بواسیر دارم دیگه خودم خسته شدم یه مدت خوب میشم . باز دوباره شروع میشه با خونریزی دکتر مراعج کردم . نتیجه نداشت .

  پاسخ به فرهاد
  • clinic

   با سلام بواسیر بیماری است که باید در کنار درمان پزشکی خود فرد نیز در جهت درمان بیماری همکاری کند. باید تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنید تا دچار عود مجدد بیماری نشوید، باید از کارهایی که باعث وارد شدن فشار بیش از حد به مقعد می‌شود مانند یبوست، نشستن طولانی مدت، روابط جنسی مقعدی و زور زدن حین اجابت مزاج خودداری کنید.

   پاسخ به clinic
 8. رفیعی

  سلام خدمت دکتر… من حدودا یه هفته میشه که داری سوزش در اطراف مقعد شدم.. این اواخر یه حالت تورم هم پیدا کرده… با مطالعه‌ای ک کردم فک کنم بیماریم آبسه مخرج هستش… آیا نیاز به جراحی هست؟ لطفا کمکم کنید… ممنون

  پاسخ به رفیعی
  • clinic

   با سلام دوست عزیز، بدون معاینه ناحیه مقعد شما و تشخیص قطعی بیماری نمی‌توان در مورد درمان نظر دارد، ولی اگر آبسه مقعدی داشته باشید، ممکن است نیاز به یک جراحی سرپایی تخلیه داشته باشید. پیش از پیشرفت بیماری برای درمان آن مراجعه نمایید.

   پاسخ به clinic
 9. شهرزاد

  با سلام خدمت آقای دکتر..من راستش این اصطلاحات پزشکی رو نمیدونم فقط میدونم بواسیر دارم.اطراف مقعدم گوشتهای اضافه زده شده.درد اصلا ندارم اماخونریزی خیلی کم در صورت فشار زیاد دارم.میشه لطفا بگید باید چیکار کنم

  پاسخ به شهرزاد
  • clinic

   با سلام ابتدا باید مرحله بیماری بواسیر شما مشخص شود اگر بیماری پیشرفته نباشد با درمان دارویی و تغییراتی در سبک زندگی بهبود می‌یابید ولی اگر بیماری پیشرفت کرده باشد ممکن است نیاز به جراحی داشته باشید که با روش لیزری بدون عارضه و در مدت کوتاهی بهبود می‌یابید. هرچه سریع‌تر برای درمان مراجعه نمایید.

   پاسخ به clinic
 10. شهرام

  سلام حدودا سه سال پیش عمل بواسیر داشتم توی این سه سال چند بار دوباره بواسیر اوت کرده راههای درمان بسیاری رو انجام دادم خوب شده ولی دوباره برمیگرده چیکار کنم که یوبوست دست از سرم برداره هزینه عمل با لیزر چقدره ممنون میشم

  پاسخ به شهرام
  • clinic

   با سلام هزینه لازم برای درمان لیزری را می‌توانید از طریق کلینیک پیگیری نمایید. تا زمانی که بیماری یبوست خود را کنترل نکنید، درمان بواسیر و جراحی به هر طریقی جتی لیزری فایده نداشته و بیماری عود خواهد کرد. برای کنترل یبوست تحرک داشته باشید، ورزش کنید، به احساس دفع مدفوع خود پاسخ سریع دهید و عمل اجابت مزاج خود را به تأخیر نیندازید. مصرف مایعات و مواد غذایی پر فیبر و میوه و سبزی را افزایش دهید.

   پاسخ به clinic
 11. مهدی

  سلام من ۲۵سالمه حدوددوماه است دچاربواسیرشده ام یک تنده ای سرمقعدم هست موقعی که مزاج کارمیکندبیرون میادوبعددوباره به داخل میره اوایل سوزش ودردمیکردالان دیگه سوزش ودردفقط موقع بیرون امدن مدفوع هست لطفاراهنمایی کنید چکارکنم ممنونم .

  پاسخ به مهدی
  • clinic

   با سلام پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر برای درمان خود مراجعه کنید به احتمال فراوان دچار یک بیماری مقعدی به نام هموروئید یا شقاق مقعدی شده‌اید که بهتر است پیش از، از دست دادن فرصت طلایی درمان دارویی مراجعه کنید.

   پاسخ به clinic
 12. سجاد

  برای من پیش می ایدوتاکنون هم ادامه داشته اما اخیرا یعنی از۱۵ روز پیش خونریزی شروع شده وهرباربه مدت شاید۵-۶دقیقه به صورت خیلی زیادفورانی خون می پاشدوکم کم قطع می شوداین راهم بگویم که درد یا کم وزنی یاضعفی ندارم دراین اواخرفقط بعضی مواقع قبل ازرفتن به دستشویی به صورت جزئی دلشوره یا بهتربگویم دردخفیفی احساس میکنم. وتاکنون به علت معذورات به هیچ پزشکی مراجعه نکرده ام لطفا لطفا توضیح کاملی برام ارائه دهیدشاید خودم بتونم خودم رادرمان کنم چونکه واقعا یکی از معذورات بنده صرفا نداشتن هزینه درمان بوده. قبلا اززحمات شما قدردانی میکنم.

  پاسخ به سجاد
  • clinic

   با سلام خونریزی مقعدی نشانه‌ای از یک بیماری گوارشی، مقعدی، انگلی یا یک بیماری صعب‌العلاج باشد، بنابراین باید آن را جدی گرفته و هر چه سریع‌تر برای معاینه و بررسی دقیق علت آن مراجعه نمایید.

   پاسخ به clinic
 13. سهیل

  با سلام. من مدتی است دچار هموروئید خارجی شدم و با مطالعاتی که کردم فکر میکنم از نوع چهار باشه برجستگی بزرگی کنار مقعدم دارم. سوالم این بود که امکان درمان با دارواست؟ اگر خیر روش درمان چیست و هزینه آن چقدر است؟ با تشکر

  پاسخ به سهیل
  • clinic

   با سلام اگر واقعاً دچار هموروئید درجه چهار باشید، درمان دارویی کافی نبوده و نیاز به جراحی خواهید داشت که با کمک روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان درمان شده و طی مدت کوتاهی بهبود می‌یابید. هزینه جراحی را می‌توانید از طریق کلینیک برآورد کنید.

   پاسخ به clinic
 14. حمید

  در حدود یک ساله که زایده ای در ناحیه مقعد احساس میکنم که بدون درد بوده سایز اون در حد یک نخود وهر چند مدتی پنهان و پیدا میشود…

  پاسخ به حمید
  • clinic

   با سلام دوست عزیز، شما دچار درجاتی از بیماری هموروئید هستید که عدم توجه به درمان و پیگیری آن منجر به پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر خواهد شد که در نهایت شما را مجبور به مراجعه اورژانسی می‌کند. پس بیماری را جدی تلقی نموده و برای درمان مراجعه حضوری نمایید.

   پاسخ به clinic
 15. ناهید

  همسرم دچار اسهال شدید شده و در روز سه یا چهار بار به دستشویی میره از ناحیه مقعد درد شدید احساس میکنه.خونریزی نداره رنگ مدفوعش تیرست هست ولی زیاد نیست.تقریبا دو روز اسهال بود اما بمدت یک روز خوب شد ودوباره اسهال شد.میگفت در دوران مجردیش دچار اسهال شدید شد همراه با دل پیچه زیاد یکسالی درگیرش بوده بعد هم با نمونه برداری از روده متوجه شدن مشکلی نداره یه نمونه قرص براش تجویز کردن خورده وخوب شده نمیدونم قرصها چی بودن.ولی خودش میگه علت مشکلش خوردن بیش از اندازه نوشابه گازدار بوده.خیلی نگرانم میترسم خدای نکرده درد بدی باشه .خواهش میکنم بگید چکار کنم؟

  پاسخ به ناهید
  • clinic

   با سلام نگران نباشید. ابتدا باید آزمایش های لازم در جهت تشخیص نوع اسهال و علت ابتلای همسرتان به آن مشخص گردد و سپس درمان دارویی لازم تجویز گردد. اگر بیماری عفونی، انگلی وجود نداشته باشد، ممکن است بخ یک بیماری التهابی روده دچار شده باشند که پس از بررسی مشخص می‌شود. پیش از دچار شدن به عوارض مقعدی ناشی از اسهال شدید برای درمان مراجعه نمایید.

   پاسخ به clinic
 16. علیرضا

  من ۴الی۵ماهه که هموروئیدداخلی نوع دوم دارم و درد و خونریزی ندارم فقط یکبارخونریزی داشتم ان هم یک قطره بوده یک مدت خوب شده بود ولی الان دوباره شروع شده و بعد از غذا درد مبهم و کمی در شکمم دارم وبعلت اینکه به شدت خجالتی هستم به پزشک مراجعه نکردم و فقط در هنگام مدفوع دچارمشکل میشوم ولی دردی در آن ناحیه ندارم برای درمان حتما باید ب پزشک مراجع کنم‌؟باتشکر

  پاسخ به علیرضا
  • clinic

   با سلام بله پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و آسیب بافتی شدیدتر باید مراجعه حضوری به پزشک داشته باشید، از بیماری خود شرمسار نباشید زیرا این بیماری‌ها بیشتر به سبب عادات غلط زندگی به وجود آمده و در میان مردم شایع است و معاینه آن برای پزشکان کاملاً عادی است. مراجعه فوری امکان پاسخ گرفتن از درمان دارویی را فرآهم می‌کند.

   پاسخ به clinic
 17. امیر حسین

  با سلام من هموروئید دارم ولی احساس می کنم داخل یکی از بالشتکهای ان یه چیز سفتی است که داخل بقه نیست خیلی نگرانم ایا خطرناک است سپاسگزارم

  پاسخ به امیر
  • clinic

   با سلام ممکن است عروق پر خون و دچار لختگی خون شده باشد، که در این صورت هر چه سریع‌تر برای تخلیه آن باید مراجعه نمایید، زیرا احتمال حرکت لخته و آمبولی و به خطر افتادن سلامت شما وجود دارد. پس موضوع را جدی گرفته فوری مراجعه کنید.

   پاسخ به clinic
 18. عباس

  اقای دکتر من پسری هفده سالم که چند وقت پیش با دست خود باسن خود را لمس کردم یعنی دست خود را تا اخر داخل باسنم کردم حتی مدفوع خود را نیز لمس کردم بعد از ان مدفوعم یا نمیاد یا اگرم میاد سله در ضمن احساس میکنم یه گوشت اضافه هم از کونم زده بیرون و خیلی میسوزه و درد داره حالا باید چه کرد ایا من بواسیر دارم

  پاسخ به عباس
  • clinic

   با سلام بله با وارد کردن دست خود داخل مقعد باعث آسیب بافتی ناحیه و به احتمال فراوان درجاتی از هموروئید و بی اختیاری روده در خود شده‌اید که باید تحت معاینه بالینی قرار بگیرید و بر حسب شدت آسیب درمان دارویی لازم را دریافت نموده یا حتی جراحی شوید.

   پاسخ به clinic
 19. حسن

  عمل کیسه صفرا داشتم چه قبل از عمل وچه الان سهفته بعد عمل خون در ادار دیده میشود دور مقعد درد بسیار شدیدی هم دارم.خسنه شدم کلافه ام نمیدونم چیکار کنم

  پاسخ به حسن
  • clinic

   با سلام برای وجود خون در ادرار خود باید به متخصص اورولوژیست مراجعه نمایید، البته امکان وجود عارضه پس از سند گذاری در بیمارستان و آسیب بافتی ناشی از آن در مجاری ادرار وجود دارد.
   درد مقعدی نیز می تواند علل مختلفی داشته باشد، برای علت یابی درد مقعدی باید از نظر بیماری های مقعدی و همچنین اسپاسم عضلانی مقعدی مورد معاینه و بررسی قرار بگیرید تا درمان لازم تجویز شود.

   پاسخ به clinic
 20. زهرا

  با سلام وعرض ادب
  من ۲۱سالمه وحدود ۵ماه پیش عمل جراحی داشتم و هم بواسیروشقاقم رو جراحی کردم
  ولی بعدازعمل هم متوجه میشدم که موقع زور زدن و مدفوع کردن شقاقم باز از داخل میومد بیرون وبعد از زور زدن میرفت تو
  دردی هم نداره اذیتم نمیکنه
  الان من باید چیکار کنم؟با دارو قابل درمانه؟یا جراحی دوباره؟

  پاسخ به زهرا
  • clinic

   با سلام پس از پنج ماه احتمالا به سبب رعایت نکردن اصول مراقبتی پس از عمل، بیماری عود نموده و با بروز ضایعه خود را نشان داده است، اگر ضایعه دائمی نباشد به درمان دارویی پاسخ داده و رفع می گردد البته به شرطی که هر چه سریع تر مراجعه نمایید و درمان را به تأخیر نیندازید.

   پاسخ به clinic
 21. نورالدین

  سلام من یک پدر ۵۱ساله دارم سرطان غدد لنفاوی کشاله ران داره تحت رادیو تراپی هست همورئید خیلی شدید درد میکنه طوری هست نمیتونه از شیاف استفاده کنه مورفین هم دوز بسیار ضعیفش رو روزی دو تا میزنه ولی بازم خیلی درد داره تورو خدا یه چاره ای بگید خواهش میکنم فقط گریه میکنه میناله داد و بیداد میکنه چیکارش کنیم تورو خدا

  پاسخ به نورالدین
  • clinic

   با سلام با پیشرفت علم پزشکی در زمینه درمان بیماری های مقعدی با کمک لیزر امکان جراحی هموروئید پدرتان بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری در بیمارستان وجود دارد. همچنین نیازی به استراحت طولانی مدت نداشته و می توانند در مدت کوتاهی بهبود یابند. اما باید مراقب شرایط تغذیه‌ای خود بوده و از ابتلا به یبوست پیشگیری نمایند.

   پاسخ به clinic
 22. فاطمه

  من مشكل شقاق و هموروءيد داشتم ٧ ماه پيش عمل جراحى كردم خوب خوب شدم ولى الان ١ماه كه باز خونريزي سوزش و دور معقدم چاك خورده و ميسوززم نه ميتونم بشينم نه دستشوءي اينقدرى كه ديگه به مرگم راضىى ام

  پاسخ به فاطمه
  • clinic

   با سلام شقاق مقعدی بیماری است که بسته به علت به وجود آورنده درمان شود در غیر این صورت در صورت بهبود نیز عود خواهد کرد. اگر علت ابتلای شما به این بیماری عدم رعایت اصول بهداشتی و مراقبتی و الگو رفتار صحیح دستشویی باشد باید پس از جراحی یک تغییر اساسی در روش زندگی خود ایجاد می کردید تا از عود بیماری پیشگیری کنید، به هر حال باید دوباره معاینه شده و هم زمان با رفع علت، درمان شوید.

   پاسخ به clinic
 23. زهرا

  با سلام خانمی ۳۷ ساله هستم بارداری های خیلی سختی داشتم و بهمین دلیل یبوست خیلی شدیدی داشتم و هراز گاهی خونریزی با دفع مزاج همراه بود و کم کم بیرون زدگی مقعد بیشتر شد و با توصیه دکتر جراح با این درد مدارا میکردم اما بعلت درد و خونریزی شدید هنگام دفع مزاج در تیره ۹۵ شقاق و بواسیر خود رو لیزر کردم اما متاسفانه الان وضعیتم خیلی بده شده و هنگام دفع مزاج با درد و خونریزی توام هستش و فقط بیرون زدگی رو ندارم چند روز پیش که به پزشک عمومی مراجعه کردم یه سری رژیم غذایی بهم داد که دفع مزاجم راحتر باشه که شده اما با درد و خونریزی هستش از شما پزشک محترم استدعا دارم که بنده رک راهنمایی بفرمایید خیلی نگرانم که نکنه سرطان روده داشته باشم طوری که دچار افسردگی شدم عاجزانه از شما میخوام که راهنمایی بفرمایید اگه امکان برقراری ارتباط تلفنی هم هست بفرمایید تا تماس بگیرم

  پاسخ به زهرا
  • clinic

   با سلام خونریزی و درد مقعدی شما به احتمال بسیار زیاد به عود بیماری هموروئید و شقاق گذشته شما باز می گردد. اما برای اطمینان از احتمال سایر بیماری های گوارشی مانند سرطان باید تحت کولونوسکوپی بررسی گردید. لیزر درمانی به تنهایی درمان شما را تضمین نمی کند باید تغییراتی در رژیم غذایی و سبک زندگی خود ایجاد کنید تا از ابتلا مجدد به این بیماری ممانعت نمایید. برای معاینه مجدد و دریافت مشاوره لازم حضوری مراجعه کنید.

   پاسخ به clinic
 24. مصطفی

  باسلام وخسته نباشید در حدود ۱۰ روز پیش درکنار معقد تورمی به اندازه فندقی لمس می شود که درد کمی احساس می شود وآیا درمدت کوتاهی با جراحی لیزی درمان می شود چون معلم هستم ونمی توانم زیاد ازمرخصی استفاده کنم وازبیمه طلایی می توانم استفار کنم وهزینه درمان با لیزز چقدر است با تشکر

  پاسخ به مصطفی
  • clinic

   با سلام ابتدا باید مورد معاینه و تشخیص قرار بگیرید، در صورت نیاز به جراحی بله، با لیزر امکان جراحی بدون درد و خونریزی و نیاز به بی هوشی و بستری به صورت سرپایی وجود دارد، در همان روز عمل ترخیص شده و می توانید به سرعت کار و فعالیت خود را آغاز نمایید. نیازی به استراحت طولانی مدت ندارید. در مورد هزینه و تقبل بیمه تکمیلی با کلینیک تماس بگیرید.

   پاسخ به clinic
 25. بهرام

  سلام ببخشید بواسیر من خیلی دردو سوزش داره لطفا راه درمان را به من کمک کنید ممنون میشم

  پاسخ به بهرام
  • clinic

   با سلام اگرچه بواسیر به ظاهر یک بیماری ساده است که هر کسی آن را تشخیص می‌دهد، اما اشتباه نکنید، ناحیه مقعد دارای انواع بیماری‌ها است که ممکن است با بواسیر اشتباه بگیرید، بنابراین برای معاینه و بررسی بیشتر باید مراجعه حضوری نمایید تا به صورت دقیق تری بررسی گردید و درمان لازم توصیه و تجویز گردد. به تأخیر انداختن مراجعه به پزشک باعث آسیب بافتی شدیدتر و پیشرفت بیماری خواهد شد.

   پاسخ به clinic
 26. طاهر

  با سلام و احترام چند روزی که احساس میکنم بواسیر دارم اندازه نخود که از مقعد زده بیرون اصلا درد ندارد آقای دکتر لطفا بفرمایید چکار کنم

  پاسخ به طاهر
  • clinic

   با سلام بدون بررسی ضایعه نمی توان درمورد درمان آن اظهار نظر کرد، بهتر است هر چه سریع‌تر و پیش از بروز عوارض و مشکلات دیگر برای تشخیص و درمان مراجعه حضوری نمایید. اگر ضایعه دائمی باشد، نیاز به جراحی محتمل خواهد

   پاسخ به clinic
 27. مهدی

  سلام عرض احترام
  نزدیک هشت سالی میشود بواسیر نوع سوم دارم
  و گاهی خونریزی داشته اما با مصرف دارو خوب میشدم
  اما چند وقتی است خون ریزی شدید دارم و هم اینکه درد و سوزش ب اون اضافه شده
  ب طوری که حتی نشستن عادی برایم سخت شده
  راهنمایی بفرمایید باید چکار کنم
  هزینه درمان لیزر رواز سایت خوندم که حدود نهصد باشه
  اصلا توانایی پرداخت این هزینه رو ندارم
  الان موندم چیکار کنم
  سپاس از لطفتان

  پاسخ به مهدی
  • clinic

   با سلام متأسفانه بیماری شما در مرحله‌ای قرار گرفته که بدون جراحی قابل درمان نبوده و به تأخیر انداختن جراحی آن فقط هزینه و مشکلات بعدی شما را افزایش می دهد. در نظر داشته باشید سلامتی از هر موضوع دیگری مهم تر بوده و می توانید در مورد نحوه پرداخت هزینه عمل با کلینیک و سوپروایزر صحبت کنید.

   پاسخ به clinic
 28. محسن

  یک برجستگی کوچک جوش مانند که دارای حالت درد ضعیف کمی خارش این علایم درشب و هنگام اجابت مزاج هستند ویک حالت کم سوزن سوزن شدن و کرختی و پنج روزه اینطور شدم

  پاسخ به محسن
  • clinic

   با سلام به احتمال فراوان دچار هموروئید یا شقاق مقعدی شده اید که پس از معاینه تشخیص قطعی امکان پذیر خواهد بود. بهتر است پیش از بدتر شدن بیماری و بروز علایم شدیدتر برای درمان به موقع خود مراجعه نمایید تا اقدام درمانی لازم صورت گیرد.

   پاسخ به clinic
 29. ناهید

  سلام دختري ١٨ ساله هستم و از از بيماري يبوست رنج ميبرم مدتي قبل فهميدم كه گوشتِ اضافه اي از معقدم بيرون زده و تا الان فكر نميكردم كه چيزِ مهمي باشه تا اين كه يكي از دوستام بهش مبتلا شد شروع كردم تحقيق و فهميدم ممكنه بيماري هيرويد داشته باشم چون جزء اعلائمش خون ريزي و خارش باشه و احتمال سرطان روده وجود داره ولي چند ماهي هست كه نه خون ريزي هست و نه خارش و نه گوشت اضافه خواستم ببينم هنوز نياز به رفتن به دكتر هست يا مشكل بر طرف شده

  پاسخ به ناهید
  • clinic

   با سلام اگر در حال حاضر هیچ علامتی ندارید و ضایعه ای حین دفع مدفوع بیرون نمی زند. جای نگرانی نیست فقط باید به رژیم غذایی خود دقت کنید تا دوباره دچار یبوست و عوارض بعدی آن نشوید، ولی در صورت بروز یک علامت نیاز به مراجعه به پزشک و پیگیری درمان خواهید داشت.

   پاسخ به clinic
 30. مریم

  از مقعدم گوشتی بیرون زده از کم شروع الان بزرگه داخل هم نمیرود چگونه درمان کنم

  پاسخ به مریم
  • clinic

   با سلام عدم پیگیری درمان مشکل خود در مراحل اولیه باعث پیشرفت بیماری بواسیر شما شده که دیگر چاره ای جزء جراحی ندارد. البته نگران جراحی خود نباشید، با پیشرفت علم و استفاده از لیزر در درمان بواسیر بسیاری از مشکلات روش های جراحی سنتی مانند درد و خونریری و عوارض بی هوشی و احتمال عفونت پس از عمل و نیاز به پانسمان برطرف شده و می توانید سرپایی عمل کرده و با سرعت بهبود یابید. البته هیچ روش درمانی حتی لیزر درمانی تضمینی نبوده و برای عدم ابتلای مجدد به هموروئید باید تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنید تا به ناحیه مقعد فشار بیش از حد وارد نکنید.

   پاسخ به clinic
 31. یوسفی

  گاهی بیرونزدگی بواسیر جزیی دارم ولی علایم خونریزی ندارد هر وقت که پیش می اد ۷۲ ساعت طول می کشد که عادی شود خواستم ببینم درمانش چیست ورژیم غذایی چیست

  پاسخ به یوسفی
  • clinic

   با سلام با احتمال فراوان دچار هموروئید در مراحل ابتدایی آن شده اید که در صورت مراجعه فوری می توان آن را با درمان دارویی برطرف نمود، اما در صورت تعویق درمان ممکن است نیاز به جراحی برای برداشت ضایعه و درمان عارضه ایجاد شده پیدا کنید. رژیم غذایی توصیه شده در کنار درمان پزشکی شامل افزایش مصرف مایعات و مواد غذایی پر فیبر در کنار ورزش مناسب روزانه است. پیشنهاد می شود از بلند کردن اجسام سنگین و نشستن طولانی مدت بپرهیزید.

   پاسخ به clinic
 32. زهرا

  من به شدت یبوست میشوم وباعث خونریزی میشود عده ی میگویند بواسیر میباشد ولی دوس. دارم این مشکلم ب زودی حل شود

  پاسخ به زهرا
  • clinic

   با سلام این احتمال وجود دارد که خونریزی شما به سبب ابتلا به هموروئید ناشی از یبوست های شدید باشد اما این یکی از احتمالات است و باید حتماً در اسرع وقت تحت معاینه و آزمایش های تشخیصی قرار بگیرید تا علت اصلی خونریزی با دلیل و برهان مشخص گردد و نه حدس و گمان. در صورتی که به هموروئید مبتلا باشید، بسته به مرحله بیماری، درمان دارویی یا جراحی توصیه می گردد.

   پاسخ به clinic
 33. سارا

  من هميشه درد باسن و دنباليچه اذيتم ميكند انقدر درد دارم كه مدام كج ميشينم و همين برايم مشكل ستون فقرات و درد در ديگر نواحي بدنم ايجاد كرده هر دكتريم رفتم كاري برايم نكردن و فقط محل رو دستكاري كردن و بدتر شدم البته من دنباليچم از قبل اسيب ديده بود ولي با مشكل همروعيد بدتر شدم

  پاسخ به سارا
  • clinic

   با سلام برای درد باسن و دنبالچه خود باید تحت معاینه گروهی از پزشکان داخلی، ارتوپد، جراح و گوارش با هم قرار بگیرید، ممکن است از چند مشکل هم زمان رنج برده یا این که نیاز به تست های تشخیصی دقیق تری داشته باشید. در هر حال بدون معاینه نمی توان اظهار نظر کرد و بهتر است، مشکل خود را پیگیری کنید، بدون تشخیص صحیح امکان بهبودی فرآهم نخواهد شد.

   پاسخ به clinic
 34. بهرام

  سلام لطفا میشه به من راحل های خلاص شدن از این بیماری را پیشنهاد کنید به نظر من اگه با دارو میشود یا درمان خانگی

  پاسخ به بهرام
  • clinic

   با سلام اگر منظورتان بیماری مقعدی است که باید توجه داشته باشید، درمان های خانگی فقط جنبه حمایتی داشته و علایم بیماری را تسکین داده و کاهش می دهند، اما این توانایی را ندارند تا بیماری را به صورت اساسی درمان نموده و برای همیشه فرد را از آن خلاص نمایند، بنابراین در کنار درمان های پزشکی و تحت نظر پزشک معالج می توانید درمان خانگی را برلی تسکین درد و علایم آزار دهنده خود استفاده کنید تا بهبودی کامل حاصل گردد.

   پاسخ به clinic
 35. مرتضی

  بنده هنگام مدفوع خونريزي و بعد از ان سوزش دارم
  دقيقا داخل مقعدم خودم متوجح ميشوم زخم است مشكلم همون زخم است

  پاسخ به مرتضی
  • clinic

   با سلام این احتمال وجود دارد که دچار دچار شقاق مقعدی و سپس زخم ناشی از آن به دلیل عدم درمان به موقع شده باشید. ولی در نظر داشته باشید که بدون معاینه نمی توان اظهار نظر قطعی نمود. عدم پیگیری درمان پزشکی این بیماری باعث پیشرفت آن و در نتیجه مشکل شدن مراحل درمان خواهد شد. بنابراین هر چه سریع‌تر برای درمان مراجعه نمایید.

   پاسخ به clinic
 36. مریم

  باسلام و وقت بخیر
  من دختری ۲۷ ساله هستم مدت چهار سال هست که خونریزی مقعد و بواسیر دارم. خونریزی من وقتی شروع میشه خیلی شدید هست انگار به صورت یک پلاستیک که سوراخ شده و از سوراخ آن خون به صورت یک راه باریک و به سرعت خارج می شود. علت این خونریزی چیست؟ همان بواسیر هست؟

  پاسخ به مریم
  • clinic

   با سلام خونریزی های مقعدی علل فراوانی دارند و می توانند مربوط به یک بیماری کم خطر چون هموروئید یا یک بیماری پر خطر چون سرطان روده باشد. بنابراین باید آن را جدی بگیرید و هر چه سریع تر برای تشخیص و بررسی و درمان مراجعه حضوری نمایید. هر چند با توضیحاتی که دادید، شما در معرض کم خونی نیز هستید و از این حیث نیز باید مورد آزمایش قرار گیرید.

   پاسخ به clinic
 37. محمد

  سلام و خسته نباشيد آقای دکتر مدتی از درد و خونریزی آرامش ندارم درمان سنتی انجام دادم اما فایده نداشته تصمیم گرفتم با لیزر عمل کنم تا راحت شم

  پاسخ به محمد
  • clinic

   با سلام درمان های سنتی و خانگی فقط نقش حمایتی در درمان بیماری های مقعدی داشته و به هیچ وجه امکان بهبودی کامل را فرآهم نمی‌کند. پیش از هر اقدام درمانی پزشکی باید مورد معاینه قرار گیرید، در صورت نیاز به جراحی انتخاب روش لیزری، انتخاب مناسبی خواهد بود. زیرا در این روش به صورت سرپایی و بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی درمان شده و در همان روز به خانه بازگشته و می توانید کار و فعالیت روزمره خود را بدون مشکل آغاز نمایید.

   پاسخ به clinic
 38. نازی

  سلام اقای دکتر مدتی است یبوست گرفتم یعنی روزی ی بار شایدم دو روزی یه بار دفع مدفوع دارم قبلا براثر فشار و سفت بودن مدفوع معقدم زخم شد و مقداری خون دراورد الان ی توده گوشت حس میکنم گاهی اوقات سوزش دارد گاهی اوقات خارش ایا بواسیر در دختران مجرد وجود دارد

  پاسخ به نازی
  • clinic

   با سلام بله بیماری بواسیر ارتباطی با مجرد یا متأهل بودن زنان ندارد. هر فردی که عادات غلطی چون دفع مدفوع با فشار به سبب اسهال یا یبوست شدید داشته باشد، یا با بلند کردن اجسام سنگین فشار بیش از حدی به مقعد خود وارد کند به این بیماری همانند شما دچار خواهد شد. البته احتمال شقاق مقعدی نیز در شما مطرح است که بدون معاینه قابل افتراق نیست. به این نکته توجه داشته باشید که روابط جنسی مقعدی خشن فقط یکی از علل ابتلا به هموروئید است. بهتر است پیش از بدتر شدن بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر برای بررسی بیشتر مراجعه نمایید.

   پاسخ به clinic
 39. امیر

  با سلام خدمت دکتر.، من حدود ۵روزه يک توده اندازه نخود از پشتم بيرون زده و درد مهلکي داره هر چيم دارو استفاده ميکنم خوب نميشه .بايد چي کار کنم؟

  پاسخ به امیر
  • clinic

   با سلام دوست عزیز به صورت جدی از خود درمانی بپرهیزید، بدون تشخیص علت ضایعه، هیچ درمانی مؤثر نخواهد بود، فقط روند درمانی به تأخیر خواهد افتاد و در معرض عوارض بیشتر قرار می گیرید. این احتمال وجود دارد که به یک شقاق مقعدی مبتلا شده باشید، ولی برای تشخیص قطعی و اقدامات درمانی لازم باید حضوری مراجعه نمایید.

   پاسخ به clinic
 40. کاوه

  با سلام خدمت شما
  من حدود سه روز است کنار مقعد یه برآمدگی به اندازه یه بند انگشت بیرون زده و نمیدونم چیه ؟ الان امروز دردش شروع شده به طوری که راحت نمیتونم بشینم
  بفرمایید چه کار کنم

  پاسخ به کاوه
  • clinic

   با سلام بدون معاینه نمی توان اظهار نظر قطعی نمود، ولی به احتمال بسیار زیاد دچار بیماری هموروئید خارجی شده اید که با درد و ضایعه بیرون زده همراه است، پیش از پیشرفت بیماری و بروز سایر علایم آزار دهنده مراجعه فوری داشته باشید تا اقدامات درمانی لازم تجویز گردد.

   پاسخ به clinic
 41. آرمین

  سلام دکتر تقزیبا یکسال میشه بخاطر خحالت نتونستم برم دکتر در قسمت بیرونی مقعد مثل یه جوش هست که هربار شکمم سفت میشه میرم ادرار بزرگ کنم از داخل انگار سوزن داره فرو میره واز بیرونم احساس سوزش و خارش دارم این چه مریضی هست ودرمانش چقدر هزینه داره که بتونم به صورتی که کسی نفهمه درمان کنم اونو اگه لطف کنین جواب بدین ممنون میشم

  پاسخ به آرمین
  • clinic

   با سلام به احتمال بسیار زیاد به هموروئید یا شقاق مقعدی مبتلا شده اید که تشخیص قطعی آن نیازمند معاینه است. در نظر داشته باشید، همین عدم توجه به درمان و عقب انداختن مراجعه به پزشک نه تنها مخارج درمانی را سنگین تر می کند، بلکه باعث وخیم شدن بیماری و سخت تر شدم مراحل درمانی خواهد شد، از بیماری خود شرمسار نباشید، این بیماری بسیار شایع بوده و عده زیادی از مردم از آن رنج می برند. همین یبوست ها و وارد کردن فشار بیش از حد به مقعد حین اجابت مزاج باعث این بیماری شده است.

   پاسخ به clinic
 42. فاطمه

  با عرض سلام خسته نباشید من دوساله دچارباواسیرشدم یک سال پیش پماداستفاده کردم برطرف شده حدودسه ماه پیش زایمان طبیعی کردم باوسیرمن ازمقعدم دوتا شدالان هم نمیره دکترگفته بایدعمل بشی وازعمل می ترسم وهمم بچه شیرخواردارم تورو خدا کمکم کنید

  پاسخ به فاطمه
  • clinic

   با سلام مادر عزیز، نگران نباشید با توجه به شرایط شیردهی که دارید و همچنین پیشرفت علم در زمینه جراحی بواسیر می توانید با کمک روش لیزری جراحی کنید. در این روش بدون نیاز به بی هوشی و با درد و خونریزی بسیار کمتر نسبت به سایر روش ها جراحی سرپایی شده و در همان روز به منزل بازگشته و می توانید شیردهی و مراقبت فرزندتان را از سر گیرید. فقط باید مراقب باشید تا دچار یبوست نشوید و اجسام سنگین بلند نکنید.

   پاسخ به clinic
 43. علیرضا

  سلام اقای دکتر من ۲۱ سالمه وخیلی وقته بواسیر دارم تقریبا از کودکی و سهل انگاری کردم و الان حدود دوسانتی متر بیرون زدگی دارد ولی خون ریزی ندارد و همچنین احساس میکنم اختیار کامل ندارم میخواستم راهنمایی کنید

  پاسخ به علیرضا
  • clinic

   با سلام برای درمان بیرون زدگی می توانید با کمک جراحی لیزری به راحتی و بدون نیاز به بی هوشی و بستری و تحمل درد و خونریزی روش های جراحی سنتی بهبود یابید و اما علت بی اختیاری باید مشخص گردد که درمورد شما همین عدم توجه به بیماری هموروئید ممکن است دلیل آن باشد. اگر پس از درمان و با انجاک ورزش ها و فیزیوتراپی های مخصوص باز گرداندن کنترل عضلانی مقعدی، اختیار و کنترل ارادی خود را به دست نیاوردید، باید تحت جراحی قرار گیرید.

   پاسخ به clinic
 44. سارا

  با سلام. اقای دکتر من الان بار ۳ هست ک دچار بواسیر میشوم و این دفعه مقدار خون ریزیم زیاد تر از قبل شده
  به دکتر مراجعه کردم هر بار با دارو حل شده ولی اینبار خیلی ازیت کنندس
  راه حلی جز عمل وجود داره برای رفع همیشگی؟؟

  پاسخ به سارا
  • clinic

   با سلام بیماری بواسیر به دلیل در ارتباط بودن با اجابت مزاج و فشارهای حین دفع مدفوع در معرض عود و بازگشت است، اگر می خواهید به این مشکل پس از درمان مبتلا نشوید، باید حتما تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد نمایید تا فشار بیش از حد به مقعد شما وارد نگردد. از ابتلا به یبوست، اسهال شدید، بلند کردن اجسام سنگین و نشستن طولانی مدت بپرهیزید. یک روش نوین جراحی بدون درد و خونریزی بدون نیاز به بی هوشی با کمک لیزر درمانی ابداع شده است که به سرعت بهبودی را فرآهم می کند.

   پاسخ به clinic
 45. مرضیه

  باسلام خدمت شما دکتر گرامی، من مدت دو سال هست که هموروئید داخلی و شقاق داخل مقعدی دارم به پزشک متخصص داخلی مراجعه کردم وایشون تشخیص دادند که بنده شل شدگی راست روده نیز دارم به دلیل نشستن طولانی در توالت برای اجابت مزاج و برای درمان شل شدگی دراز و نشست روزانه رو پیشنهاد دادن به من ، اما شقاق و هموروئید داخلی در زمان اجابت مزاج واقعا درد شدیدی رو برام ایجاد میکنه و تا بحال هر پمادی رو که استفاده کردم تاثیری نداشته برای درمان هموروئید و شقاق البته ابن رو هم اضافه کنم که من به صورت منظم و روزانه نتونستم از پمادها استفاده کنم و هر از گاهی استفاده کردم ، میخواستم هم برای درمان شل شدگی راست روده و هم برای همورویید و شقاق داخلی من رو راهنمایی کنید و بهترین راه رو پیشنهاد بدین، با تشکر.

  پاسخ به مرضیه
  • clinic

   با سلام با توجه به تعدد مشکلاتی که پیدا کرده اید، به احتمال زیاد دیگر با درمان دارویی بهبود نیافته و نیاز به یک جراحی ترکیبی برای درمان هموروئید، شقاق و مشکل آسیب بافت مقعدی دارید. بهتر است پیش از بدتر شدن مشکلاتتان برای درمان اساسی مراجعه نمایید.

   پاسخ به clinic
 46. سلمان

  سلام آقای دکتر من مدت هفت هشت ماه دچار خون ریزی شدید مقعدی شدم یعنی ماهی حدود ده تا پانزده روز دچار این حالت میشم که اصلا درد ندارم و باتوجه به مطالبی که خوانده ام مطمئن شدم که هموروئید درجه یک دارم( چون هنگام خون ریزی نه دردی دارم و نه هموروئید بیرون میزند ) چه داروهای برای درمان این نوع هموروئید(درجه یک) توصیه می کنی

  پاسخ به سلمان
  • clinic

   با سلام از آن جایی که خونریزی مقعدی می تواند نشانه بسیاری از بیماری های گوارشی و مقعدی دیگر که حتی به خطرناکی سرطان است، می باشد. نمی توان بدون معاینه و با توجه به حدس خود شما دارویی تجویز نمود. بنابراین هر چه سریع تر برای معاینه، تشخیص قطعی و اقدام درمانی لازم مراجعه نمایید و از خود درمانی جدٱ بپرهیزید.

   پاسخ به clinic
 47. مهدی

  با سلام. میخواهم بدانم برای جلوگیری از بیرون امدن بواسیر باید چه کار کرد ؟و اگر بواسیر کمی بیرون آمده راه حل آن چیست و میشود که با داروی طبیعی حل شود؟خواهشمندم پاسخ دهید اگر امکان دارد پیامکی

  پاسخ به مهدی
  • clinic

   با سلام بله در صورت مراجعه به موقع و در صورتی که ضایعه در مراحل اولیه ایجاد باشد و بیرون زدگی دایمی نباشد می توان آن را تا حدودی با درمان دارویی بهبود بخشید، البته با پیشرفت علم در زمینه جراحی بواسیر با لیزر نیز ضایعه ها را می توان به سادگی طی یک عمل سرپایی و بدون درد و خونریزی و نیاز به بی هوشی برطرف نمود. مهم ترین نکته در جواب گرفتن از درمان دارویی مراجعه فوری شماست.

   پاسخ به clinic
 48. اعظم

  زایمان سختی داشتم بعد از زایمان مشکل یبوست پیدا کردم الان پنچ ماه از زایمان نگذرد بهتر شدم ولی بازم پشتم زده بیرون و درد خوارش سوزش شدید دارم واز دارو ام چی وش ساف استفاده میکنم ولی فایده ندارد

  پاسخ به اعظم
  • clinic

   با سلام یبوست و وارد کردن فشار بیش از حد حین اجابت مزاج باعث شده که دچار یک عارضه مقعدی هموروئید یا شقاق مقعدی شوید که طی معاینه بالینی و مشاهده مشخص خواهد شد، بهتر است بیش از این روند درمانی خود را به تعویق نیاندازید و هر چه سریع تر برای درمان خود اقدام نموده و مراجعه نمایید. نگران ضایعه ایجاد شده نباشید زیرا به راحتی با یک لیزر درمانی سرپایی بدون درد و خونریزی برطرف خواهد شد و اثری از آن باقی نخواهد ماند، اما برای پیشگیری از عود مجدد بواسیر باید بیماری یبوست خود را با مصرف مایعات و رژیم غذایی پر فیبر کنترل نمایید.

   پاسخ به clinic
 49. سیاوش

  سلام
  الان حدود دو سال میباشد که مبتلا به بواسیر شدم ولی الان خیلی اذیت میکنه

  پاسخ به سیاوش
  • clinic

   با سلام بیماری های مقعدی از جمله بیماری هایی هستند که اگر به موقع و در مراحل اولیه ایجاد پیگیری شوند، به راحتی درمان شده و بهبود می یابند. بدون درمان پزشکی و همچنین تغییرات لازم در سبک زندگی به نتیجه مطلوب و درمان کامل بیماری خود دست نخواهید یافت، باید از وارد شدن هر گونه زور و فشار اضافی حین اجابت مزاج و بلند کردن اجسام و ورزش خودداری نمایید. پس از دو سال به احتمال فراوان به یک درمان جراحی ولی ترجیحا روش لیزری که کم عارضه تر از روش های سنتی است نیاز خواهید داشت، بنابراین هر چه سریع تر مراجعه نمایید.

   پاسخ به clinic
 50. زهره

  باسلام چند سال بیماری بواسیر دارم موقعی یبوست دارم شدیدتر میشود توده ای کوچک ام بیرون زدگی دارد

  پاسخ به زهره
  • clinic

   با سلام به سبب زور و فشار بیش از حدی که حین دفع مدفوع سخت و سفت در زمان یبوست خود به ناحیه مقعد وارد می کنید، دچار عارضه پر مخاطره بواسیر شده اید که درمان آن بدون کنترل یبوست فایده ندارد و عود خواهد کرد. بنابراین با اصلاح رژیم غذایی و افزایش مصرف مایعات و مواد غذایی پر فیبر، ورزش این مشکل خود را برطرف نموده، سپس برای درمان هموروئید خود مراجعه حضوری داشته باشید، به احتمال فراوان برطرف نمودن ضایعه نیاز به جراحی سرپایی لیزری خواهد داشت تا از مزاحمت ضایعه زشت مقعدی خلاص گردید.

   پاسخ به clinic
 51. امید

  سلام وخسته نباشیدخدمت آقای دکتر:
  اینجانب دیروزبادردشدیدی که سرکارازناحیه ی مقعددچارش شدم فوری به پزشک عمومی مراجعه کردم که بابررسی محل درد ومتورم شدن مقعدتشخیص به بواسیردادوتعدادی قرص میترونیدازول،شیاف آنتی همووئید،پمادآنتی هموروئید وپمادمقعدی ام جی باریج تجویزکردسوالم ازشمااینه که دوره ی درمان بواسیر چندروزه وکی احتیاج به عمل دارم که بتونم راحتترکارهای روزمره اموانجام بدم درضمن واسه تماس تلفن ثابت فقط باخودم صحبت نمایید
  باتشکرازشما

  پاسخ به امید
  • clinic

   با سلام بواسیر بیماری است که بسته به شدت و میزان پیشرفت آسیب وارد بر عروق ناحیه مقعدی و مرحله بیماری درمان می شود، اگر بیماری شما در مراحل اولیه ایجاد خود باشد، با درمان دارویی بهبود می یابید، اما برای پیشگیری از عود آن باید از یبوست و دفع مدفوع زورکی پیشگیری کنید و از نشستن متوالی بر روی مقعد و بلند کردن اجسام سنگین بپرهیزید، معمولا یک دوره درمان دارویی ده روز الی دو هفته زمان می برد. در صورتی که با درمان دارویی بهبودی حاصل نشد. باید برای سایر درمان های غیر دارویی و جراحی اقدام نمایید.

   پاسخ به clinic
 52. نگین

  سلام.من سه ماه است که حامله هستم و از اول حاملگی دچار بواسیل شده ام.به پزشک زیاد مراجعه کردم و حجامت و زالو بدرمانی هم انجام دادم و کرم هایی قبیل انتی هموروعیدو… استفاده کردم.و دوماه هم هست که شربط لاکتروز مصرف میکنم.خواستم بدونم ایا من میتونم لیزر کنم یا نه.چون درد واقعا غیر قابل تحمل هست

  پاسخ به نگین
  • clinic

   با سلام ضمن عرض تبریک بارداری شما مادر عزیز، تغییرات و نوسانات هورمونی دوران بارداری و فشار ناشی از وزن رحم و همچنین تغییرات گوارشی و افزایش احتمال ابتلا به یبوست در دوران بارداری زنان را مستعد ابتلا به هموروئید خواهد کرد ولی در مواردی هم مشاهده شده که پس از زایمان علایم آزار دهنده برطرف شده و فرد به بهبودی نسبی دست می یابد. سعی کنید با خوردن آب فراوان و رژیم غذایی پر فیبر از ابتلا به یبوست در چند ماه باقی مانده پیشگیری کنید و دفع مدفوع خود را به تأخیر نیندازید، برای التیام درد خود روزانه سه بار به مدت ده دقیقه در لگن آب گرم بنشینید، اما شرایط تمیزی لگن و آب را رعایت کنید تا رحم و جنین در معرض خطر عفونت قرار نگیرد. از طرفی لیزر درمانی روش جدیدی است که هنوز خطر آن بر بارداری و جنین و عوارض احتمالی آن مشخص و اثبات نشده، بهتر است تا پس از زایمان خود صبر نمایید. زیرا زایمان طبیعی نیز ممکن است تا حدی مقعد شما را در معرض آسیب عروقی و بافتی و عود بیماری قرار دهد.

   پاسخ به clinic
 53. آرمین

  باعرض سلام ونهایت احترام حضورأنور جناب اقای دکترعزیزببخشیدمن ۲۵ سالمه چندوقتیست(نزدیک به ۵ماه)دچاربواسیرشدم زاییدگی گوشتی دراطراف مقعدبه وجوداومده که گاهی سفت شده وباعث دردشدیدوسوزش میشودمیخاستم تزریق بوتاکس انجام بدم شماتشخیص بدیدآیامناسب مشکل بنده میباشد؟این عمل بدون برگشت حالت اول میشود؟ممنون ازلطفتون

  پاسخ به آرمین
  • clinic

   با سلام خیر اگر مشکل شما تنگی دریچه مقعد باشد بوتاکس با فلج سازی عضلات ناحیه مقعد و کاهش فشار وارد بر ناحیه باعث بهبود زخم و عارضه مقعدی خواهد شد و بیشتر در شقاق مقعدی کاربرد دارد. ضایعه ایجاد شده اگر دائمی باشد معمولاً به درمان دارویی پاسخ مثبت نداده و نیاز به جراحی خواهد داشت که پیشنهاد می‌شود تحت عمل جراحی سرپایی لیزری بدون درد و خونریزی و عوارض سایر روشهای جراحی سنتی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز یابید و کار و فعالیت روزمره خود را از روز پس از عمل آغاز نمایید. البته باید علت ابتلای شما به بیماری هموروئید مشخص شود تا با دوری از آن از بازگشت بیماری پیشگیری نمایید.

   پاسخ به clinic
 54. محمد

  باعرض سلام من بواسیر داشتم سال۹۲ عمل کردم ولی از اول سال ۹۵ بازهم اود کرده که این روزها درد شدید خونریزی شدید زمین گیرم کرده .ممنون میشم کمکم کنید

  پاسخ به محمد
  • clinic

   با سلام جراحی بیماری هموروئید برای درمان قطعی آن کافی نیست و خود فرد نیز با ایجاد تغییراتی مثبت در سبک زندگی باید مانع بازگشت بیماری شود. در حال حاضر پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر برای درمان لازم اعم از دارویی یا جراحی مراجعه کنید و در کنار درمان اصلی با توجه به عدم ابتلا به یبوست، خودداری از بلند کردن اجسام سنگین، ترک ورزش نادرست، خودداری از نشستن طولانی مدت در جهت کنترل بیماری و عدم عود مجدد آن بکوشید.

   پاسخ به clinic
 55. ژاله

  با سلام اقای دکتر محترم بنده حدود یک سال است با مشکل روده ای درگیرم اما از هیچ درمانی جواب نگرفته ام به ظاهر بواسیر و شقاق می باشد حین دفع به شدت درد دارم به همراه خونریزی اما مدتیست بعد دفع هم بسیار درد دارم خواهشمند راهنمایی و مشاوره هستم خواهش می کنم کمکم کنید

  پاسخ به ژاله
  • clinic

   با سلام با پیشرفت بیماری‌های مقعدی و مزمن شدن آن ها معمولاً درمان دارویی کافی نبوده و فرد به درمان غیر دارویی و حتی جراحی نیاز پیدا می‌کند. البته فقط درمان بیماری مقعدی کافی نبوده و در کنار آن باید علت دقیق ابتلای شما به این بیماری مشخص شود تا با دوری کردن از آن و اصلاح رفتاری و سبک زندگی و رژیم غذایی خود و همچنین دوری از سایر علل عود کننده بیماری در جهت کنترل بیماری خود بکوشید.

   پاسخ به clinic
 56. ملودی

  باسلام حدود شش ماه پیش دچار همورویید شدم، با ایستادن و انجام کارهای منزل دچار بیرون زدگی میشم!حداقل زمانی که میشه ایستاد و فشار کمتری وارد بشه چقدر هست؟و چطور میشود با همورویید کارهای ایستاده و نشسته را انجام داد؟

  پاسخ به ملودی
  • clinic

   با سلام نه تنها برای کنترل علایم و بیرون زدگی بیماری هموروئید خود بلکه در جهت پیشگیری از ابتلا مجدد به آن پس از درمان نیز باید تغییراتی در رفتارهای عادتی زندگی خود انجام دهید. حداقل هر دو ساعت ایستادن یا نشستن باید تغییر وضعیت بدن داده و به حالت دیگری قرار بگیرید تا فشار از روی عروق انتهایی دستگاه گوارش و مقعد برداشته و کاهش یابد. اما به صورت کلی باید به فکر درمان بیماری هموروئید خود باشید، هر روزی که از تاخیر روند درمانی شما می گذرد، بیماری تشدید شده و درجه آن پیشرفت می‌کند و دیر یا زود با علایم آزار دهنده و ناراحت کننده جدید دیگر خود را نشان می‌دهد و این فرآیند آن قدر پیش می‌رود تا مجبور به مراجعه اورژانسی به پزشک یا بیمارستان شوید. پس مشکل خود را جدی گرفته و به چشم بیماری به آن نگاه کنید و هر چه سریع‌تر برای معاینه و بررسی شدت پیشرفت آن و درمان لازم مراجعه نمایید. با پیشرفت بیماری درمان نیز مشکل تر و پر هزینه و زمان بر خواهد شد.

   پاسخ به clinic