کگل چیست؟ تاثیر تمرینات کگل بر بی اختیاری و بواسیر

تاثیرات تمرینات کگل بر کاهش درد بواسیر

به طور کلی کف لگن شامل انواع عضلات و ماهیچه هایی هستند که موجب نگهداری از ناحیه تناسلی می شوند. تمرین کگل، نوعی ورزشی بسیار ساده برای تقویت این عضلات هستند. در این مطلب با ما همراه باشید تا با برخی فواید تمرین کگل برای مردان و زنان از جمله درمان بی اختیاری ادرار، بهبود افتادگی رحم و درمان زود انزالی و… آشنا شوید.

تمرین کگل چیست؟

تمرینات کگل که با نام تمرینات عضلانی کف لگن نیز شناخته می‌شود نوعی ورزش است که با هدف حفظ تمام ارگان‌های لگن در جای درست برای درمان بی‌اختیاری مدفوع و ادرار و تعادل هورمون هم در مردان و هم در زنان موثر می‌باشد. انجام تمرین‌های کگل می‌تواند ماهیچه‌های کف لگنی و ماهیچه‌های مقعد را تقویت و اصلاح کند، گردش خون در ناحیه‌ی مقعد را افزایش دهد و از ابتلا به هموروئید پیشگیری نماید، همچنین این تمرینات می‌تواند در بهبود عوارض بعد از درمان هموروئید با عمل هموروئیدکتومی موثر باشد. این روش غیر تهاجمی می تواند با کاهش درد، مصرف مسکن را کاهش دهد. اما انجام این تمرینات در مورد شقاق توصیه نمی شود زیرا احتمالاً شرایط را وخیم تر خواهد نمود.

فواید تمرین کگل برای مردان و زنان

همانطور که گفته شد انجام این ورزش موجب تقویت عضلات لگن و بهبود وضعیت جسمانی افراد می شود. برخی از مزایای این ورزش عبارت اند از:

  • موجب بهبود رابطه جنسی می شود
  • سبب حفظ سلامت لگن برای خانمهای باردار
  • تمرین کگل برای بی اختیاری ادرار یک درمان مناسب و بی خطر است
  • تمرین کگل برای درمان زود انزالی یک روش موثر است
  • این تمرین مناسب کاهش درد پس از جراحی های مقعدی است

بیشتر بخوانید: آشنایی با ساختار مقعد

تمرین کگل برای بی اختیاری

در این تمرین عضلات رحم، مثانه٬ روده کوچک و راست روده درگیر می شوند، این تمرین را می توان در سه حالت ایستاده، نشسته و خوابیده انجام داد ولی در حالت خوابیده به علت تسلط بیشتر انجام تمرین راحت تر است ولی بعد از آموزش می توان این تمرین را در طی روز در حالت ایستاده و نشسته نیز انجام داد. برای انجام این تمرین در حالت خوابیده کافی است عضلات کف لگن را به سمت بالا جمع کنید درست مثل زمانی که قصد دارید از خروج گاز روده یا مدفوع جلوگیری کنید. این عضلات را تا زمانی به این حالت نگه دارید که خسته شوید، سپس عضلات را شل کرده و مجدداً امتحان کنید. این تمرین را می‌بایست حداقل روزی ۳ بار به مدت بیش از ۵ هفته در هر ست ۲۰ بار انجام داد تا نشانه‌های بی‌اختیاری مدفوع کاهش پیدا کرده و موجب کنترل مناسب روده شود.

نکته ای که در این مورد وجود دارد، این است که در طی این ورزش نباید عضلات شکم یا قفسه سینه منقبض شود، برای مطمئن شدن می توانید دست روی ناف خود بگذارید تا از عدم جابه جایی این عضله مطمئن شوید یا از انقباض آنها جلوگیری کنید.

بهبود رابطه جنسی

یکی از مهمترین بخشهای بدن که حن رابطه جنسی از اهمیت بالایی برخوردار است، عضلات کف لگن می باشد. انجام تمرین کگل موجب بهبود و تقویت عضلات واژن در خانمها شده و حین ارگاسم واژن را سفت تر نگه می دارد؛ در نتیجه فرد رابطه جنسی لذت بخشی را تجربه می کند. همچنین انجام این تمرین کمک بسیار شایانی به خانم هایی که دارای بیماری واژینیموس هستند بوده؛ و دخول را برای آنها راحت تر و بدون درد می کند.

کاهش درد بعد از عمل جراحی هموروئید

در طی تحقیقات به عمل آمده جهت تاثیر تمرینات کگل روی درد بواسیر بر روی بیمارانی که جراحی هموروئیدکتومی انجام داده بودند مشخص شد، گروهی که قبل از عمل از ورزش های کگل استفاده کرده بوده در مقایسه با گروهی که این ورزش را انجام نداده بودند، درد کمتری را متحمل شدند و به دنبال آن از دوز کمتری مسکن استفاده کردند. به همین ترتیب از آنجایی که کگل ورزشی موثر و ارزان است. بر اساس این تحقیقات فرا گرفتن و انجام این تمرین قبل از درمان بواسیر یا جراحی هموروئیدکتومی به منظور کاهش درد بواسیر مفید می‌باشد.

بیشتر بخوانید: مراقبتهای بعد از جراحی بواسیر

نحوه انجام تمرین کگل

انجام تمرینات کگل بسیار ساده و آسان بوده و هر فردی می تواند با روزی پانزده دقیقه انجام این ورزش به نتیجه درمانی خود برسد.
برای انجام این تمرین کافی است روی زمین دراز کشیده (در حالتی که پای خود را به سمت بالا برده است) و سعی کنید عضلات لگن را تحت کنترل کنید. به فاصله ده ثانیه یک بار آن ها را منقبض و شل کنید.
روش دوم این تمرین نیز به این گونه است که به شکم به روی زمین دراز کشیده و کف دست را کنار شانه های خود قرار دهید. همانطور که صاف و مستقیم دراز کشیده اید شانه های خود را بالا برده و عضلات لگن را منقبض کنید.

تصویر تمرینات کگل

میزان اثر بخشی تمرین کگل

تمرینات کگل به طور کلی از نتایج و اثر بخشی طولانی مدت برخوردار است. تاین به این معناست که اگر چند روز است که از این ورزش به عنوان یک راه کمک درمانی استفاه می کنید باید بدانید شما می بایست هفته ها یا اگر شریط شما بسیار حاد باشد؛ ماه ها از این تمرین استفاده نمایید تا شاهد اثر بخشی مثبت آن باشید.

همچنین به یاد داشته باشید در صوتریکه حین انجام تمرینات کگل احساس درد بر روی شکم یا ناحیه کمر احساس می کنید، انجام ورزش را تا زمانی که نحوه انجام آن را آموزش ندیده اید متوقف کنید؛ زیرا انجام این تمرین نباید هیچگونه دردی متحمل شود.

سوالات متداول

0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
تلفن : 00 - 000
تماس اینستاگرام