banner
اسفند ۳, ۱۳۹۵

درمان فیستول مقعد با دارو، احتمال موفقیت جراحی را بالا می‌برد

درمان فیستول مقعد با داروامروزه به دلیل پر مخاطره و دردسر آفرین بودن روش‌های درمانی جراحی بیماری اغلب محققان به دنبال کشف درمان‌های صد در صد و کم‌عارضه‌تر دارویی برای بسیاری از بیماری‌ها هستند که روش درمانی‌ای جزء اعمال سنگین جراحی ندارند. معمولاً بیماران نیز در اولین مراحل درمانی خود تمایلی به روش‌های جراحی نشان نمی‌دهند و همیشه از پزشک مربوطه درمان‌های ایمن‌تر که نیاز به صرف وقت و هزینه‌ی کمتری دارند (مانند درمان‌های دارویی شیمیایی) را درخواست می‌کنند. اگرچه پذیرفتن روش‌های جراحی در اولین خط درمانی برای بیماران کمی مشکل است. ولی وقتی هنوز علم پزشکی نتوانسته روش درمانی دیگری را برای آن بیماری پیدا کند، بیماران برای کسب سلامتی سریع‌تر خود چاره ای جزء پذیرش آن نخواهند داشت.
فیستول مقعد نمونه‌ی بارزی از انواع این بیماری‌هاست. آسیب بافتی شدیدی که در فیستول مقعد در ناحیه‌ی رکتال ایجاد می‌شود با هیچ دارو یا درمان شیمیایی‌ای قابل ترمیم و درمان نیست. حداقل این‌که هنوز درمان دارویی برای ترمیم بافتی که کاملاً از بین رفته و پر کردن سوراخ‌های ایجاد شده در فیستول مقعد یافت نشده است. با این حال با وجود این‌که داروها نمی‌توانند این بیماری را به صورت کامل درمان کنند، اما در بسیاری از موارد با توجه به علت و نوع فیستول به عنوان درمان کمکی قبل از جراحی به کار گرفته می‌شوند.
برای آمادگی بدن فرد و همچنین فیستول‌های ایجاد شده برای ترمیم و جراحی نیاز است تا بافت در شرایط ایده‌آل و فاقد هر گونه التهاب و عفونت باشد. از آن‌جایی که فیستول‌های مقعدی به دنبال یک آبسه مقعدی ایجاد خواهند شد، معمولاً دارای ترشحات چرکی و عفونی بوده و نیاز به درمان دارویی فیستول مقعد قبل از عمل دارند.
آنتی‌بیوتیک‌ها بهترین درمان دارویی برای رفع چرک و عفونت ناحیه‌ی فیستول مقعدی هستند. تجویز و مصرف یک دوره آنتی‌بیوتیک قبل از عمل احتمال موفقیت جراحی را بالا می‌برد و عوارض جراحی را کاهش می‌دهد. البته ممکن است آنتی‌بیوتیک‌ها در افرادی با بیماری‌های خاص مانند زنان مبتلا به بیماری کرون که دچار فیستول مقعد شده‌اند، نیز توصیه شود. البته ناگفته نماند برخی پزشکان داروهای ضد التهاب را نیز برای کاهش التهاب و التیام نسبی فیستول مقعد قبل از عمل تجویز می‌کنند.
گاهی اوقات ممکن است روند درمان دارویی فیستول مقعد قبل از عمل جراحی طولانی شده و حتی سه الی شش ماه زمان ببرد تا بافت اطراف فیستول کاملاً سالم و آماده جراحی شود.
پس از تظاهر علایم آمادگی بافت اطراف فیستول مقعد برای جراحی، پزشک با توجه به شرایط بیمار و فیستول‌های مقعدی بهترین روش جراحی درمان آن را پیشنهاد می‌دهد و بیمار را آماده جراحی می‌کند.
پرسش و پاسخ
 • غلامرضا گفت:

  سلام علیکم بنده دو سال پنج بار بغل مقعد عمل کرده و چرک راخارج کرده‌اند بعد از مدت کوتاهی دوباره درد مقعد خون ریزی دوباره دارو یا عمل رو باسن نزدیک مقعد چرک را خارج می کنند بنده چه کار کنم تا کاملا خوب شوم ان شا الله

  • clinic گفت:

   با سلام
   متاسفانه بیماری فیستول مقعدی بسیار پر دردسر و سخت درمان بوده گاهی نیاز به بارها جراحی دارد و البته رعایت نکات مراقبتی بعد از عمل ممکن است بیماری عود کرده و نیاز به جراحی مجدد پیدا کنند که فقط می توان توصیه کرد روند درمانی را ادامه داده و از به تاخیر انداختن درمان خود خودداری کنید تا دچار عوارض دیگر بیماری نشود به کمک روشهای درمانی دیگر لیزری می توانید جراحی بدون درد و خونریزی سرپایی تحت بی حسی موضعی انجام دهید تا دچار مشکلات مراقبت بعد از عمل نشده و در مدت کوتاه سلامت خود را بازیافته بتوانید از روز بعد به محیط کاری خود باز گردید.

 • علیرضا گفت:

  باسلام من ۱ سال پیش برای درد و خونریزیی که داشتم به پزشک مراجعه کردم پزشک بدون معاینه و باگفتن علائمی که داشتم به من داروی آنتی فیشر تجویز و بیماری شقاق رو تشخیص داد.بعد از دوماه استفاده به حالت مطلوب برگشتم و برای جراحی اقدام نکردم. اما تو این مدت دریچه ورودی مقعد من خیلی سفت و عضلانی بود طوری که برای استفاده روغن زیتون با انگشت دچار خونریزی میشدم.تا اینکه دوباره یک روز پیش دردها و علایم شقاق ظاهر شد .به نظر شما کاری هست که میتونم انجام بدم سریع تر بهبودی پیدا کنم که شقاق رو زودتر درمان و دریچه مقعدم نرم تر وراحت تر بشه .؟

  • clinic گفت:

   با سلام
   برای بررسی وضعیت بیماری خود حضوری مراجعه کنید در صورتی که بیماری مزمن شده و پیشرفت کرده باشد دیگر به درمان دارویی پاسخ نداده نیاز به اقدامات درمانی دیگری چون جراحی خواهد داشت و با کمک روش لیزری میتوانید این جراحی را سرپایی انجام داده و بدون درد و خونریزی در همان روز مراجعه ترخیص شده و از روز بعد زندگی عادی خود را داشته نیاز به مراقبت پانسمان و استراحت مطلق ندشته باشید.

 • علیرضاس گفت:

  سلام اقای دکتر من مدتهاست که ترشح مقعدی دارم ودرفصل سرما بیماری ام تشدید میشود باتوجه به اینک مطالعاتی دراین زمینه داشتم احتمال ابسه مقعدی درضمن دستشوی کردن احساس سوزش ناحیه مقعدی دارم وهمچنین بعلت ترشح بدنم بوی بد میده وتوی هوای سرد تب ولرزدارم باتشکرفراوان

  • clinic گفت:

   با سلام
   برای تشخیص قطعی نوع بیماری و دریافت درمان مناسب آن هرچه زودتر حضوری مراجعه کنید در صورت تایید وجود آبسه مقعدی تنها راه درمان جراحی بوده و از آنجایی که این بیماری می‌تواند زمینه‌ساز ابتلا به بیماری فیستول مقعدی باشد که بیماری پردردسر نشیمنگاهی است لازم است هر چه زودتر آن را پیگیری کرده و تحت درمان قرار بگیرید.

 • رحمان گفت:

  سلام
  من از ۵ سال پیش گاه کداری درد شدید در ناحیه نشینمن گاه ایجاد می شد و من فکر می کردم که دیسک کمر هستش موقعی که دست می زدم احساس ورم می کردم. شاید در سال یکی دو بار درد داشته باشم وبه مدت دو روز.در ضمن سوارخ فیستول وجود داره و قابل دیدن هستش. ممنون میشم راهنمایی کنید ایا نیاز به عمل دارد سماسگزارم

  • clinic گفت:

   با سلام
   برای تشخیص نوع بیماری نشیمنگاهی ایجاد شده باید حضوری مراجعه کرده تحت معاینات بالینی و برخی تصویر برداری های دقیق قرار بگیرید تا به درستی بیماری تعیین شده و با توجه به مرحله پیشرفته آن تحت درمان مناسب قرار بگیرید. نگران نباشید اگرچه تنها راه درمان بیماری فیستول مقعدی انجام جراحی است ولی با وجود روشهای نوین لیزری میتوانید این عمل را بدون درد و خونریزی تحت بیحسی موضعی در محیط آرام کلینیک بدون نیاز به بیهوشی عمومی و یا بستری شدن در محیط آلوده بیمارستان سرپایی انجام داده در همان روز مراجعه ترخیص شوید و از روز زندگی عادی روزمره خود را بدون نیاز به کمک اطرافیان و یا مراقبت خاص و حتی استراحت طولانی مدت روشهای سنتی آغاز کنید.

 • رضا گفت:

  باسلام ۶ماه پیش دچار آبسه معقدی شدم.بخاطر خجالت.فقط یکبار به دکتر مراجعه کردم.گفتند.فیستول شده.وفیستول پایینه.باید عمل بشه.من ترسیدم.و مراجعه نکردم.یک هفته در لگن آب گرم و بتادین نشستم.کم کم سوراخ فیستول بسته شد.و ترشحی ندارم.به نظر شما فیستول من درمان شده؟؟؟

  • clinic گفت:

   با سلام
   خیر به هیچ وجه این بیماری از طریق درمان خانگی و یا نشستن در لگن آب و بتادین درمان نشده و تنها راه درمان قطعی آن انجام جراحی خواهد بود. احتمالاً بیماری فقط برای مدت کوتاهی خاموش شده و دیر یا زود علائم آزاردهنده دیگر آن بروز خواهد کرد و آسیب بافتی تشکیل خواهد شد. از آنجایی که این بیماری می‌تواند زمینه‌ساز ابتلا به بیماری سرطان نیز باشد باید آن را جدی گرفته و خجالت و ترس را کنار گذاشته هرچه زودتر برای درمان خود اقدام کنید نگران نباشید امکان جراحی با روش لیزری بدون درد و خونریزی تحت بیحسی موضعی در محیط بیمارستانی وجود دارد تا در همان روز مراجعه ترخیص شده و از روز بعد زندگی عادی خود را بدون نیاز به کمک اطرافیان یا پانسمان و مراقبت خاص روشهای سنتی داشته باشید.

 • رها گفت:

  باسلام وعرض ادب.من همین امروز سونوگرافی وآزمایش دادم.دکتر گفت فیستول داخل مقعدی پیداکرده.نیاز به عمل داره ولی خودش عمل نمیکنه.سوالم اینه اگرعمل بشه امکان بازگشتش هست دوباره؟عمل بالیزر چه عوارضی داره؟حدودا چقدر هزینه میبره؟ممنون میشم پاسگو باشید.

  • clinic گفت:

   با سلام
   متاسفانه بیماری فیستول مقعدی یک بیماری پر دردسر و سخت درمان است که گاهی برای رهایی کامل از آن لازم است بارها تحت جراحی قرار بگیرید نگران جراحی خود نباشید با روش نوین لیزری بدون عوارض درد و خونریزی روشهای سنتی درمان شده نیاز به بستری در محیط آلوده بیمارستانی و یا قرار گرفتن در معرض داروی بیهوشی عمومی ندارید پس از درمان ترخیص شده و از روز بعد میتواند زندگی عادی روزمره خود را بدون نیاز به مراقبت و استراحت طولانی داشته باشید خوشبختانه با آسیب بافتی کمتر در روش لیزری احتمال ابتلا به بی اختیاری مقعدی کمتر خواهد بود.

 • صمد گفت:

  با سلام و احترام
  حدود سه سال میشه که موقع اجابت مزاج و بعد از آن احساس درد جزئی در مقعد داشتم و اخیرا هم برجستگی و سفت شدگی دردناک بالای مقعد بوجود آمده که در مراجعه به دکتر محل سکونت، تشخیص فیستول و فیشر دادن ولی بعلت اینکه بیماری پسوریازیس اطراف مقعد رو درگیر کرده برای عمل توصیه نشدم.
  اگر بخواهم با روش لیزر درمان کنم آیا بازهم پسوریازیس مانع عمل خواهد بود؟

  • clinic گفت:

   با سلام
   برای راهنمای دقیق باید حضوری مراجعه کرد معاینه بالینی شوید.

 • رسول گفت:

  سلام چند سال پیش عمل کردم ولی چیزی نگذشت بعد چند وقت بافاصله یک یادو سانتیمتر بامقعدم دوباره هرچند وقت یکبار عفونت میکنخ لطفا راهنمایی کنید

  • clinic گفت:

   با سلام
   متاسفانه بیماری فیستول مقعدی سخت درمان بوده و علی رغم رعایت نکات مراقبتی پس از درمان ممکن است نیاز به جراحی مجدد پیدا کند، بهتر است برای جلوگیری از آسیب بافتی شدید هرچه زودتر برای تکمیل روند درمان خود حضوری مراجعه کنید نگران نباشید این بار میتوانید با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بیهوشی عمومی سرپایی درمان شده و از روز بعد از عمل زندگی عادی خود را آغاز کنید و نیاز به استراحت طولانی مدت و یا پانسمان یا مراقبت خاصی نداشته باشید.

 • رضا گفت:

  سلام ۳سال پیش کنار مقعد ابسه داشتم پس از انکه خودش بازشد وتخلیه شد عمل جراحی انجام دادم اما هنوز هم متورم میشود بدون هیچ گونه چرک و یاترشه اما کمی احساس درد می کنم چند روزه که الت تناسلی ام درد شدید می کنه لطفا راه نمای فرماید

  • clinic گفت:

   با سلام
   به احتمال زیاد دچار عود بیماری سابق خود شدید لازم است تا حضوری مراجعه نموده و تحت بررسی کلی قرار بگیرید. در صورتی که دچار عود شده باشید لازم است تا مجدد تحت جراحی قرار بگیرید که با روش لیزری میتوانید بدون درد و خونریزی و بدون عارضه و بدون نیاز به بیهوشی عمومی درمان شده و نیاز به استراحت طولانی مدت نداشته باشید و از صبح روز بعد زندگی عادی خود را آغاز کنید بدون اینکه نیاز به حمایت و کمک اطرافیان داشته باشید و یا احساس ناراحتی کنید.

 • محمد گفت:

  باسلام، چند روزیه که درد در ناحیه مقعدم به طور ناگهانی شروع شده بطوریکه نمیتونم راحت بنشینم. خود مقعد درد نداره ولی اطرافشو لمس میکنم دردناکه… احساس درد و سوزش دارم انگار زخمه اون قسمت. البته قسمت بیرونی مقعدم سالمه و درد نداره… انگار درد از داخله…از اطراف سوراخ مقعد.
  دکتر تشخیصتون چیه؟

  • clinic گفت:

   با سلام
   دوست عزیز بدون معاینه بالینی و مشاهده ناحیه مقعد و حتی درون آن نمیتوان بیماری شما را قطعی تشخیص داد لازم است تا پیش از پیشرفت عارضه مقعدی و بروز سایر علایم ناراحت کننده بیماری حضوری مراجعه نمایید و تحت درمان مناسب دارویی و یا غیر دارویی مناسب قرار بگیرید و بیش از این روند درمان و بهبودی خود را طولانی نکنید.

 • محسن گفت:

  سلام من سه عد فیستول دارم یکی پساز چند سال دوباره عود کرده لطفا کم خطر ترین راه و هزینه آنرا اعلام فرمایید با تشکر

  .۰۹۱۴۳۱۹۹۰۳

  • clinic گفت:

   با سلام
   امروزه با کمک لیزر امکان جراحی بدون درد و خونریزی و حتی گاهی بدون نیاز به بی هوشی عمومی وجود دارد. در این روش سرپایی به دلیل خاصیت لیزر در کاهش آسیب بافتی به بافت های سالم اطراف محل آسیب دیده، درد کمتری ایجاد و همچنین با مسدود نمودن سر عروق شرایط بهتری برای کاهش خونریزی ناشی از عمل فرآهم می‌کند. همچنین در جراحی فیستول نسبت به سایر روش های جراحی سنتی با عوارض کمتری همراه است.

 • حمید ارجمندی گفت:

  سوال خود را بپرسید…برای درمان سریع بواسیر که موقع دفع خونریزی دارد ودرضمن به اندازه یک بند انگشت از مقعد بیرون زده است از چه آنتی بیو تیک و پمادی استفاده کنیم ؟

  • clinic گفت:

   با سلام
   دوست عزیز اینترنتی دارو تجویز نشده و از طرفی زائده ایجاد شده در بیماری بواسیر با درمان دارویی رفع نمیشود. اما نگران نباشید امکان برداشت و جراحی زائده ایجاد شده با کمک روش لیزری که بدون درد و خونریزی نیز انجام می‌شود، وجود دارد، اما برای رهایی کامل از این بیماری و عدم عود و بازگشت زائده باید تغییراتی در سبک زندگی و رژیم غذایی خود ایجاد کنید، از نگه داشتن و به تأخیر انداختن عمل دفع مدفوع خودداری نموده و به محض احساس دفع خود را به دستشویی برسانید، مایعات فراوان مصرف نموده و استفاده از مواد غذایی پر فیبر، میوه و سبزیجات را فراموش نکنید، از انجام کارهای سنگین و بلند کردن اجسام سنگین بپرهیزید و تحرک و فعالیت بدنی سبک و منظم داشته باشید.

 • حسین گفت:

  با سلام
  من مدت ۷ ماه است که در مقعد خود یک بر امدگی رو احساس میکنم و از بیرون قابل لمس است و ترشحاتی را در لباس زیر خود دارم و با خارش و سوزش همراه است به پزشک هم که مراجعه کردم گفتند که فیستول است لطفا راهنمایی کنید

  • clinic گفت:

   با سلام
   اگر وجود فیستول مفعدی در شما تأیید شده باشد نباید زمان را از دست داده و هر چه سریعتر برای درمان خود پیش از سخت شدن روند درمان اقدام کنید. امروزه تنها راه درمان نهایی فیستول مقعدی جراحی است و در واقع هیچ درمان دارویی یا خانگی برای رفع آن وجود ندارد. امروزه با کمک روشهای نوین لیزری امکان انجام این جراحی سخت نیز بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی وجود دارد و فرد در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابد. مزیت روش لیزری بر روش پر دردسر سنتی عدم نیاز آن به استراحت طولانی مدت و مراقبتهای سخت پس از جراحی است به صورتی که فرد در همان روز مراجعه ترخیص شده و از روز پس از عمل می‌تواند به کار و فعالیت روزانه خود بازگردد، اما نباید کار خیلی سنگین انجام دهد. عدم درمان به موقع این بیماری منجر به آسیب بافتی شدید و زمینه ساز بیماری دیگری چون سرطان خواهد بود. با وجود روش لیزری تلاش می‌شود از ایجاد عوارضی چون بی‌اختیاری روده جلوگیری شود اما گاهی این بیماری نیاز به چندین بار جراحی برای نتیجه مطلوب هست.

 • رضا گفت:

  با سلام خدمت جناب آقای دکتر بنده در ابتدای تابستان امسال بدلیل یبوست دچار شقاق مقعدی همراه با درد شدم که با رعایت مزاج و نرم کار کردن شکم پس از حدود ۳ ماه تا ۹۰ درصد بهبود یافتم. هم اکنون در حدود ۴ ماه است که دردی در ناحیه مقعد ندارم فقط بعد از اجابت مزاج مقداری خارش کم و در حدود یک دقیقه در ناحیه مقعد ایجاد میشود و از طرفی یک نقطه ریز سفید رنگ در کنار مقعد وجود دارد که همیشه ترشحات زرد رنگ در لباس زیر خود مشاهده میکنم. لطفا مرا راهنمائی کنید.

  • clinic گفت:

   با سلام
   حتماً برای بررسی حضوری مراجعه کنید زیرا این احتمال وجود دارد که عدم درمان کامل بیماری فیشر در شما منجر به زخم و عفونت ناحیه شده باشد که هم اکنون با ترشحات زرد رنگ همراه است. توصیه میشود پیش از پیشرفت بیماری و مزمن شدن آن که روند درمانی را طولانی و مشکل خواهد نمود برای بررسی وضعیت و دریافت درمان مناسب حضوری مراجعه نمایید تا تحت درمان متناسب دارویی و یا غیر دارویی چون روشهای نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون عارضه و سرپایی قرار گرفته و در مدت کوتاه سلامت خود را باز یابید.

 • داود گفت:

  ابتدای سال جاری آبسه نزدیک مقعدراباجراحی تخلیه کردم ۱ماه است که همانجا کمی باد کرده ام آرآی گفته فیستول است دوره درمان پمفیگوس خفیف کنترل شده راطی میکنم واثری از این بیماری نمی بینم و۱سال است کورتن مصرف میکنم.ودرحال حاظرروزانه ۲٫۵mgپریدنوزولون و۲ قرص آزارام۵۰٫ مصرف می کنم می خواهم فیستولم را بااطمینان عمل کنم بهترین روش عمل رامیخواستم بدونم . متشکرم

  • clinic گفت:

   با سلام
   دوست عزیز در نظر داشته باشید که بیماری فیستول مقعدی کمی سخن درمان بوده و بسته به نوع و گستردگی آن ممکن است گاهی نیاز به چندین جراحی پشت هم وجود داشته باشد. اما به طور کلی جراحی بهتر و برتر است که با کمترین آسیب به بیمار بهترین نتایج درمانی را در پیشرو داشته باشد. خوشبختانه با به روی کار آمدن روشهای جراحی لیزری به جای تیغهای جراحی پزشکان با وارد کردن کمترین آسیب به بافتهای سالم اطراف و با سرکوب کردن درد و خونریزی احتمالی توانستند نتایج مطلوبی را رقم بزنند که مورد استقبال بیماران نیز قرار گرفته است. در این روش با عدم نیاز به بیهوشی نیاز به بستری شدن بیمار نیز منتفی شده و از سوی دیگر بیمار در معرض عفونت بیمارستانی نخواهد بود و با ترخیص شدن در همان روز جراحی وقت زیادی را از دست نخواهد داد. از سوی دیگر خوشبختانه احتمال برخی عوارض چون بی اختیاری روده در روش لیزری کمتر خواهد بود.

 • ساناز گفت:

  باسلام و خسته نباشید.مدت ۲ماه آبسه مقعدی دارم. که خود بخود تخلیه شددر این مدت روغن سیاه.تتراسایکلین .و عسل به محل آبسه زدم.ولی بدتر شد.تا اینکه یک هفته پیش تصمیم گرفتم فقط بتادین بزنم.الان روز به روز بهتر میشه و ترشحات هونی کمتر شده.شکر خدا دردی ندارم.فقط وقتی با دستما ل کمی محل آبسه را فشار میدهم مقدار جزئ خونابه میاد که احساس میکنم آبسه من بهتر شده.آیا لازم است به پزشک مراجعه کنم.زیرا من خیلی خجالتی هستم.و حاضر نمی شوم حتی دکتر زن محل آبسه را معاینه کند.بخاطر همین همش دست به دعا شدم. ولی بازم نگرانم نکنه. بعدا مشکلی پیش بیاد.لازم به ذکر است بنده چند روزه دچار آبسه لثه شدم و آموکسی سیلین مصرف میکنم. شاید علت اینکه آبسه مقعدی من در حال بهبود است همین بتادین و آنتی بیو تیک باشه. لطفا راهنمایی کنید. با تشکر.

  • clinic گفت:

   با سلام
   آبسه مقعدی بیماری است که در صورت عدم درمان به موقع زمینه ساز یک بیماری پر دردسر دیگر به نام فیستول مقعدی خواهد بود بنابراین در صورت ابتلا به این بیماری بیش از این روند درمانی را به تأخیر نینداخته و زودتر مراجعه شود. تنها راه درمان قطعی آبسه مقعدی نیز انجام جراحی است و هیچ درمان دارویی و یا خانگی و تخلیه خود به خود درمان صد در صد آن نخواهد بود. خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارید و از روز پس از عمل می‌توانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید، ولی نباید کار خیلی سنگین انجام دهید.

 • اتنا گفت:

  سالام .خارش مقعد دارم وهنگام دفع مدفوع یک مقدار سوزش ویک قطره خون قسمت اسیب دیده مقعد البته همیشگی نیست ودرضمن یک مقدارخیلی کم ترسحات سفیدرنگ یا ازسفید یک مقدارتیره ترهم دارم البته وقتی بادستمال تمیز میکنم متوجه میشم .سی وهفت سال هستم ودهماه پیش عمل برداشتن رحم به سبب چسبندگی جفت زمان زایمان داشتم.

  • clinic گفت:

   با سلام
   با توجه به توضیحات احتمالاً دچتر بیماری فیشر شدید.
   فیشر در مرحله ابتدایی و حاد بیماری و طی شش الی هشت هفته ابتدایی ابتلا با درمان دارویی و پیگیری و مراجعه حضوری جهت دریافت دارو قابل درمان است. هیچ درمان خانگی و درمان خودسرانه هم برای آن مناسب نیست و فقط موقتی علایم را کاهش میدهد. پس از مزمن شدن بیماری نیاز به جراحی هست که در صورت رعایت نکات مراقبتی بعد از عمل باز نخواهد گشت. خوشبختانه با وجود روش نوین لیزری میتوانید یک جراحی بدون درد و خونریزی را بدون نیاز به بستری شدن در محیط بیمارستانی و خطرات قرار گرفتن در معرض آلودگی محیطی و بدون احتمال انتقال بیماریهای عفونی و منتقل شونده از راه خونی که در روشهای سنتی وجود دارد، داشته و سلامت خود را باز یابید و از بیماری فیشر رها شوید. با کمک روش لیزری به صورت سرپایی و بدون نیاز به صرف نمودن وقت زیاد و یا قرار گرفتن در معرض مواد بیهوشی تحت بیحسی موضعی کوتاه مدت طی چند ساعت عمل شده و ترخیص خواهید شد و میتوانید بدون مشکل به خانه باز گردید. از روز بعد از عمل نیز قادر به بازگشت به کار و فعالیت روتین و روزمره خود هستید و نیازی به استراحت طولانی مدت ندارید. برای جلوگیری از عود و تضمین نتیجه درمان لازم است با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی خود یبوست و اسهال را کنترل نمایید. در صورت عدم درمان احتمال زخم مقعدی هست.

 • اسماعيل گفت:

  با سلام و خسته نباشيد
  اينجانب شخصي ۳۶ ساله از شهركرد كه تا كنون ۳ بار مبتلا به ابسه مقعدي شدم و سه با نيز عمل كردم و متاسفانه هنوز كنار مقعدم يك فستول است كه عغونت خارج مي شود لطفا راهنمايي كنيد چطور مي تونم از بيماري خلاصي پيدا كنم

 • سجاد گفت:

  درود جناب دکتر بنده ۴ سال پیش جراحی آبسه کنار مقعدی انجام دادم و مشکلی هم نداشتم ولی الان چند هفته هست ترشح دارم ابتدا زیاد بود ولی الان خیلی کم شده می خواستم ببینم باید دوباره جراحی بشم یا اینکه راه حل دیگری وجوددارد . اگر امکانش هست بفرمایید هزینه عمل جراحی بالیزر چقدر میشه. ساکن تهران نیستم باسپاس این سومین بار سئوال میکنم ولی جوابی دریافت نکردم .

  • clinic گفت:

   با سلام
   آبسه مقعدی بیماری است که در صورت عدم درمان به موقع زمینه ساز یک بیماری پر دردسر دیگر به نام فیستول مقعدی خواهد بود بنابراین شما دچار عود آن شده و نباید بیش از این روند درمانی را به تأخیر اندازید، زودتر مراجعه شود. خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارید و از روز پس از عمل می‌توانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید، ولی نباید کار خیلی سنگین انجام دهید. رعایت بهداشت ناحیه به جلوگیری از عود آن کمک میکند ولی در کل احتمال عود آن زیاد است. تنها راه درمان این بیماری انجام جراحی است.

 • میترا گفت:

  با سلام مجدد.ببخشید من شهرستان هستم و قادر نیستم به تهران بیاییم.و به خاطر شرمی که دارم نمی توانم به هیچ دکتر نشان بدهم.و خانواده ای دارم که نمی توانم راحت با آنها در مورد بیمارییم صحبت کنم.نمی دانم چی کار کنم.سه ماه پیش کنار معقدم آبسه کردم و تاکنون خون و خونابه وقتی فشار میدهم بیرون میایید.بعد خالی شدن آبسه دیگر دردی ندارمولی یک قطره دستمال دستشویی را کثیف میکند.آیا ماما می تواند این بیماری را تشخیص دهد؟منکه تحت هیچ شرایطی پیش دکتر مرد نمی روم.تو رو خدا راهنماییم کنید .با تشکر.

  • clinic گفت:

   با سلام
   بدون معاینه بالینی نمیتوان نظر قطعی داد ولی احتمالاً دچار آبسه مقعدی شدید که تشخیص آن با معاینه امکان پذیر است. آبسه مقعدی بیماری است که در صورت عدم درمان به موقع زمینه ساز یک بیماری پر دردسر دیگر به نام فیستول مقعدی خواهد بود بنابراین در صورت ابتلا به این بیماری یا عود آن بیش از این روند درمانی را به تأخیر نینداخته و زودتر مراجعه شود. تنها راه درمان قطعی آبسه مقعدی نیز انجام جراحی است و هیچ درمان دارویی و یا خانگی و تخلیه خود به خود درمان صد در صد آن نخواهد بود. خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارید و از روز پس از عمل می‌توانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید، ولی نباید کار خیلی سنگین انجام دهید. رعایت بهداشت ناحیه به جلوگیری از عود آن کمک میکند ولی در کل احتمال عود آن زیاد است.

 • محسن گفت:

  با سلام ۳ماه پیش دچار آبسه مقعدی شدم که خودبخود تخلیه شد.ولی تا الان که ۱۰۰روز می گذرد هنوز خون و خونابه ترشح میکند.ولی هیچ دردی ندارم.اول روغن سیاه استفاده کردم.بعد تتراسایکلین.بعد روغن درخت چای.و اکنون عسل اصل.الان دو روزه که ترشح ندارم.ولی زیر پوستم سفت شده.به نظر شما فیستول ایجاد شده.ممنونم راهنمایی کنید.

  • clinic گفت:

   با سلام
   بیش از این روند درمان را به تأخیر نیانداخته و برای بررسی از نظر ابتلا به فیستول حضوری مراجعه نموده و تحت درمان لیزری آبسه عود کرده قرار گیرید. با روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بیهوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان درمان شده و از روز بعد قادر به انجام فعالیت روزمره هستید.

 • شهرام گفت:

  سوال خود را بپرسید…سینوس مویی داشتم بعد از عمل درد از قسمت مقعد بصورت غده مانند هستش با لمس کردن این غده احساس میشه به نظر شما این چیست

  • clinic گفت:

   با سلام برای معاینه حضوری مراجعه شود این احتمال وجود دارد که دچار بیماری مقعدی دیگری شده باشید.

 • سيروس گفت:

  آيا با عمل ليزر در مان قطعى فيستول مقعدى بطور صددرصد وبدون عوارض بازگشت آن ميسراست /باتشكر منتظر جواب هستم

  • clinic گفت:

   با سلام در صورت رعایت نکات مراقبتی تضمینی درمان با روش لیزری خواهید شد اما باید توجه داشته باشید که به طور کلی بیماری فیستول سخت درمان بوده و ممکن است به چند بار جراحی نیاز پیدا کند.

 • زهرا گفت:

  بیماری شقاق چیست؟ به دلیل خونریزی از مقعد به پزشک مراجعه کردم و بعد از معاینه احتمال شقاق مقعدی رو داد و کلونوسکوپی نوشت ، بیماری خطرناکی است؟ راه درمانش چگونه است؟

  • clinic گفت:

   با سلام شقاق یا فیشر یک بیماری مقعدی است که به صورت ترک بافتی در مقعد ایجاد میشود. خطرناک نیست ولی نیاز به درمان دارد. فیشر در مرحله ابتدایی و حاد بیماری و طی شش الی هشت هفته ابتدایی ابتلا با درمان دارویی و پیگیری و مراجعه حضوری جهت دریافت دارو قابل درمان است. اما هیچ درمان خانگی، سنتی و درمان خودسرانه هم برای آن مناسب نیست و فقط موقتی علایم را کاهش میدهد. پس از مزمن شدن بیماری و عود آن به شکل بیماری شما نیاز به جراحی هست که خوشبختانه با وجود روش نوین لیزری میتوانید یک جراحی بدون درد و خونریزی را بدون نیاز به بستری شدن در محیط بیمارستانی و خطرات قرار گرفتن در معرض آلودگی محیطی و بدون احتمال انتقال بیماریهای عفونی و منتقل شونده از راه خونی که در روشهای سنتی وجود دارد، داشته و سلامت خود را باز یابید و از بیماری فیشر و فیستول هر دو رها شوید. با کمک روش لیزری به صورت سرپایی و بدون نیاز به صرف نمودن وقت زیاد و یا قرار گرفتن در معرض مواد بیهوشی تحت بیحسی موضعی کوتاه مدت طی چند ساعت عمل شده و ترخیص خواهید شد و میتوانید بدون مشکل به خانه باز گردید. از روز بعد از عمل نیز قادر به بازگشت به کار و فعالیت روتین و روزمره خود هستید و نیازی به استراحت طولانی مدت ندارید. برای جلوگیری از عود لازم است با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی خود یبوست یا اسهال را کنترل نمایید. در اسرع وقت برای بررسی وضعیت مراجعه کنید.

 • سعيد گفت:

  سلام من مرض كرون دارم ويبار عمل روده انجام دادم وتاحالا جهار بار عمل فيستول مقعدي انجام دادم كه اخرين بار سه مابيش ميباشد وهنوز خوب نشدم وبازهم جرك جمع ميشه ووورم ميكنه وميتركه ودرد زيادي دارم لطفا بم بگين جكار كنم ممنون ميشم

  • clinic گفت:

   با سلام تنها راه درمان قطعی فیستول مقعدی انجام جراحی است و هیچ درمان دارویی و یا خانگی درمان صد در صد آن نخواهد بود. بهتر است روند درمان به تاخیر نیافتد تا بیماری به سبب تغییر و آسیب بافت سلولی منجر به بیماری بدخیم نشود، خوشبختانه فیستول هم با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابد. در روش لیزری بر خلاف روش پر دردسر سنتی نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارد و در همان روز مراجعه ترخیص شده و از روز پس از عمل می‌تواند به کار و فعالیت روزانه خود بازگردد بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید، ولی نباید کار خیلی سنگین انجام دهید. بهتر است بیش از این روند درمان را به تاخیر نیندازد زیرا باعث عود بیشتر و گسترش بیماری خواهد شد. عدم درمان به موقع آن به سبب آسیب بافتی شدید زمینه ساز بیماری دیگری چون سرطان خواهد بود. با این حال بهتر است زودترو پس از زایمان عود بیماری و درمان لازم را پیگیری کند. با روش لیزری سعی میشود از ایجاد عوارضی چون بی اختیاری جلوگیری شود.

 • تمنا گفت:

  سلام وقت بخیر ، حدودا یک سال است که شکمم سر و صدای زیادی میدهد که هربار یبوست میگیرم این صداها بیشتر میشود ، چند ماه پیش نیز هنگام دفع مدفوع خون کمی مشاهده شد که بعد از مدتی خوب شد من نیز به دنبال درمان نبودمبنظر شما مشکل جدیی ممکن است باشد؟

  • clinic گفت:

   با سلام عارضه مقعدی ایجاد شده نیاز به معاینه بالینی برای تشخیص قطعی دارد ولی با توجه به توضیحاتتان می‌تواند نشانه‌ای از ابتلای شما به بیماری مقعدی بواسیر به سبب ابتلا به یبوست باشد، در صورتی که برای درمان این مشکل هیچ اقدامی نکنید دیر یا زود بیماری پیشرفت نموده و علایم آزار دهنده دیگری مانند خارش و سوزش شدید و یا مشکل در دفع مدفوع بروز خواهد کرد. بهتر است هر چه زودتر برای درمان خود و بررسی علت مراجعه کند. بیماری مقعدی بین مردم شایع بوده و معاینه آن برای پزشک طبیعی است، خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری جای نگرانی و ناراحتی وجود ندارد، بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارد و از روز پس از عمل می‌توانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشد، ولی نباید کار خیلی سنگین انجام دهید. برای کنترل یبوست خود باید میزان مایعات مصرفی خود را به هشت لیوان روزانه افزایش داده و مواد غذایی پر فیبر مانند میوه و سبزیجات تازه، آلو و انجیر خشک و گلابی را در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهد، تحرک داشته باشد و ورزش کنید، پیاده روی منظم و روزانه حداقل سی دقیقه برای تحریک حرکت روده بسیار مناسب است. به محض احساس نیاز به دفع مدفوع خود را به دستشویی برسانید و از زور زدن هنگام دفع مدفوع بپرهیزید و از به تأخیر انداختن عمل اجابت مزاج خودداری کنید. از مصرف انواع داروهای مسهل در طولانی مدت بپرهیزید زیرا روده را دچار تنبلی و اختلال عملکرد نموده باعث تشدید یبوست میشود.

 • فاطمه گفت:

  با سلام ، من چنددفعه هنگام دفع خونریزی از مقعد داشتم که حس کردم زخمی در مجرای مقعدی بجود امده و موقع دفع خونریزی میکند ، نگرانم این زخم عفونت کند برای پیشگیری لز عفونت چه انتی بیوتیکی استفاده کنم که موثر بر مجرای مقعدی باشد. ممنون میشم اگه پاسخ بدهید

  • clinic گفت:

   با سلام امکان مصرف خودسرانه دارو ندارید. خونریزی مقعدی می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی، بیماری گوارشی، عفونی یا صعب‌العلاج مانند سرطان باشد که باید جدی گرفته شده و به موقع و فوری پیگیری شده و تشخیص داده شود. خونریزی مقعدی جدا از مدفوع همراه درد شک به وجود بیماری مقعدی را بیشتر می‌کند اما تا زمانی که مشاهدات بالینی تحت بررسی بیشتر معاینه الزامی و کولونوسکوپی و نه فقط بررسی رکتوم تأیید نشود باید بیماری را جدی پنداشته و پیش از بروز سایر علایم آزار دهنده و پیشرفت بیماری و بروز عوارضی چون کم خونی پیگیری شود. کولونوسکوپی عوارض نداشته و قابل تحمل است. بنابراین هر چه سریع تر برای تشخیص قطعی و دریافت درمان لازم مراجعه نمایید. معاینه این نوع بیماری برای پزشک به دلیل شیوع بالا امری عادی بوده و جای نگرانی وجود ندارد. بدون مشخص نبودن علت امکان پیشنهاد راه درمانی وجود ندارد. اما خوشبختانه در صورت تشخیص بیماری مزمن مقعدی و نیاز به جراحی اصلا نگرانی وجود ندارد خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی، بدون اینکه نیاز باشد در محیط آلوده بیمارستان جراحی شوید و یا اینکه در معرص خطر انتقال بیماری خونی و عفونت بیمارستانی قرار بگیرید درمان شده و در مدت بسیار کوتاه یک روز کامل بهبود پیدا کرده و در همان روز عمل به خانه بازگشته و از روز بعد به محل کار و فعالیت روزانه باز خواهید گشت. این روش حتی نیاز به بیهوشی عمومی نداشته و تحت بی حسی موضعی انجام می‌شود.

 • فرهاد ر گفت:

  باسلام من حدود یک سال هست که یکی از ماهیچهای معقدم میاد بیرون بعضی موقه خوب میشه حالا چند وقتیه که عفونت از معقدم میاد بیرون باید چه داروی مصرف بکنم با تشکر

  • clinic گفت:

   با سلام امکان تجویز دارو اینترنتی وجود ندارد. حضوری مراجعه شود تا بسته به مرحله بیماری و نوع آن پس از معاینه بالینی درمان مناسب را دریافت کنید.

 • محمد گفت:

  سوال خود را بپرسید…من ۴۶ سالمه و مرد هستم حدود ۸ سال پیش عمل جراحی برای تخلیه کیست داشتم، حدود دوسال پیش بازم کیست کنار مقعد بوجود امد که به توصیه پزشک از انتی بیوتیک کلوگزاسیلین استفاده کردم به تعداد ۳۰ عدد و خوب شدم ولی الان بعد از گذشتن ۲ سال باز همون شرایط برام ایجاد شده سپاسگزارم میشم راهنماییم کنید.

  • clinic گفت:

   با سلام
   تنها راه درمان اصلی و قطعی کیست مویی در حال حاضر جراحی است و هیچ درمان خانگی، گیاهی یا حتی دارویی و آنتی‌بیوتیکی و خروج ترشحات کافی و صد در صد نبوده و فقط به کاهش علایم کمک می‌کند و در صورت عدم درمان به موقع دیر یا زود بیماری با علایم بدتری خود را نشان خواهد داد و روند بهبودی طولانی میشود. پس خود به خود خوب نخواهد شد، بنابراین برای درمان قطعی لازم است تا جراحی کنند و با مشاوره تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنید تا دچار عود نشوند. جراحی کیست مویی به روشهای مختلف سنتی باز و بسته و لیزری قابل انجام است که خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری افراد دارای بیماری زمینه ای هم میتوانند بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی از روی پوست جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابند. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارند و از روز پس از عمل می‌توانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردند بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشند، ولی نباید فعالیت خیلی سنگین و یا نشستن طولانی مدت داشته باشید.

 • مریم گفت:

  سلام اقای دکتر پسرم ابسه مقعدی داشت که تبدیل به فیستول شده بود فیستول عمل جراحی کرد بعد از گذشت یک ماه استراحت ۳ ال ۴ روز ترشحی نداشت و به سر کار رفت اما متاسفانه باز تزشح داره اما ترشح او میگه مدفوع از جای عملش میزنه بیرون خواستم راهنماییم بفرمایید در ضمن ایشان شرکت نفت اصفهان هستن و همان جا جراحی صورت گرفت خیلی نگران این موضوع هستم سپاسگزارم اگر راهنمایی بفرمایید

  • clinic گفت:

   با سلام برای بررسی از نظر عود لازم است معاینه بالینی شوند

 • مرد 46سالهم گفت:

  من چند سال پیش یکی ازماهیچیه های مقعدم متورم بود بامراجعه بدکتر مشکلم رفع شد ولی چند وقتیست بعضی وقتها رطوبت به شورتم میرسد رطوبت رنگ وبو ندارد درد هم ندارم. ببخسید اگر گاز زیا دازبدنم خارج شود بعضی وقتها شورتم. رنگی شده

  • clinic گفت:

   با سلام برای بررسی علت بی اختیاری یا نشت باید ابتدا معاینه بالینی شده و سپس بسته به علت تحت درمان مناسب توانمندی عضلات کف لگن و یا درمان جراحی قرار بگیرد.

 • محمدی گفت:

  با سلام و احترام
  آقای دکتر من عمل آبسه ۱۰ ماه پیش انجام دادم تا ۱۵ روز پیش دارویی چرک خشکن می خوردم انواع چرکن ها ولی تا حالا بسته نشده بود ولی ۱۰ روز پیش یک مرتبه یک روز محل خروج بسته شد و حالات آبسه مثل قبل از عمل ایجا شد که دیگر تحمل نتوانستم بکنم نوبت یک دکتر دیگری غیر از دکتر خودم گرفتم در موقع ورود به مطب دکتر (نه از محل خروج همیشگی) بلکه از داخل مقعد ترکید و کلی خون آمد و رفتم دکتر گفت بایستی ام ار آی با تزریق و بدون تزریق انجام بدهی و یکسری چرک خشکن قوی که قبلاً هم مصرف کردم بودم داد مانند تاوانکس و به اضافه مترونیک ازولد همزمان تجویز نمودند و ناگفته نماند از آن روزی که این اتفاق افتاد و ترکید روز بروز بهتر شده و الان نشتی ندارد و روز بروز جزیی تر و الآن نشتی ندارم و نه درد دارم و نه تورم و نه هیچ گونه اثری از فیستول که تا حالا اینطوری بهتر نشده بودم آیا لازم است بروم ام ار آی بدهم یا نه با تشکر راهنمایی بفرمایید

  • clinic گفت:

   با سلام بله لازم است ام آر آی دهید. احتمالاً دوباره عود خواهد کرد.

 • بهرام گفت:

  با سلام، من حدوداً چهار سال پیش دچار آبسه مقعدی شدم، که باید حتما عمل میکردم، بعد از بهبود دکتر برای من ام آر آی نوشت جهت تشخیص فیستول، که جواب منفی بود، ولی من خودم احساس می کردم که ترشح داره، امسال حدود سه ماه پیش دوباره دچار آبسه مقعدی شدم وبصورت اورژانسی باید تخلیه میشد، الان حدود سه ماه از عمل دوم میگذرد، درد ویک نقطه دردناک وسفت در کنار مقعد دارم، تا یک ماه با توجه به کارم باید سر کلاس بنشینم، سوال من اینه که توی این مدت یک ماه آسیب بیشتری نخواهم دید، و اینکه آقای دکتر اون قسمت از روده که دچار روزنه ریز هست وباعث فیستول شده رو چطور ترمیم میکنید، با تشکر

  • clinic گفت:

   با سلام تنها راه درمان قطعی فیستول مقعدی انجام جراحی است و هیچ درمان دارویی و یا خانگی درمان صد در صد آن نخواهد بود. بهتر است روند درمان به تاخیر نیافتد، خوشبختانه این نوع فیستول شما هم با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری بر خلاف روش پر دردسر سنتی نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارید و از روز پس از عمل می‌توانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید، ولی نباید کار خیلی سنگین انجام دهید. بهتر است بیش از این روند درمان را به تاخیر نیندازید زیرا باعث عود بیشتر و گسترش بیماری خواهد شد. عدم درمان به موقع آن به سبب آسیب بافتی شدید زمینه ساز بیماری دیگری چون سرطان خواهد بود. با این حال بهتر است زودتر برای تشخیص قطعی و دریافت درمان مناسب مراجعه کنید.

 • تارا گفت:

  سلام اقای دکتر من حدود یکسال هست دچار فیستول شدم یه نقطه ریزی سوراخ خیلی ریزی داشت ک ازش ترشح و بعضی مواقع خون میومد الان ک خوندم احتمال سرطان ایجاد میکنه خیلی ترسیدم من دچار بواسیر نوع اخرهستم الان تا خرداد سر کار میرم نمیتونم عمل کنم تا اون زمان سرطان نگیرم؟مترونیداوزل خودم مصرف کنم

  • clinic گفت:

   با سلام بهتر هر چه زودتر برای درمان خود پیش از بروز عوارض دیگر اقدام نمایید. از مصرف خودسرانه دارو بپرهیزید.
   تنها راه درمان قطعی فیستول مقعدی انجام جراحی است و هیچ درمان دارویی و یا خانگی درمان صد در صد آن نخواهد بود. خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری بر خلاف روش پر دردسر سنتی نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارید و از روز پس از عمل می‌توانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید، ولی نباید کار خیلی سنگین انجام دهید. بهتر است بیش از این روند درمان را به تاخیر نیندازید زیرا باعث عود بیشتر و گسترش بیماری خواهد شد. عدم درمان به موقع آن به سبب آسیب بافتی شدید زمینه ساز بیماری دیگری چون سرطان خواهد بود. با این حال بهتر است زودتر برای تشخیص قطعی و دریافت درمان مناسب مراجعه کنید.

 • امید گفت:

  سلام من یه پر دارم که الان نه ماهشه تا حالا چند بار عملش کردند دکترا گفتن کرون داره ولی هنوز از جای عملش که اطراف مقعدش هست عفونت میاد خیلی شدید چه پمادی بهش بزنم که خوب بشه

  • clinic گفت:

   با سلام امکان تجویز دارو بدون معاینه وجود ندارد، حضوری مراجعه شود.

 • بهنام ارژنگ گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید اقای دکتر ۱ماه پیش عمل همروئید خارجی و برداشتن بالشتک های بواسیر داخلی کردم حدود ۲۰ روز هست قرص اناهیل مصرف میکنم ولی همچنان به مقدار کمی خیس میشوم و ترشح بد بو و باعث خارش می شود مورد طبیعی هست یا به پزشک مراجعه کنم با تشکر

  • clinic گفت:

   با سلام لازم است که از نظر عود یا ابتلا به بیماری دیگر بررسی شوید

 • حمیدرصا معتمدی گفت:

  باسلام وخسته نباشید اقای دکتر چندوقتی است یک دانه ایی که پیش دکتر رفتم ونشان ایشان دادم وگفتند فیستول هست درکنار مقعدم طاهر شده اقای دکتر به نظر شما فیستول با دارو یا عمل جراحی با لیزر بهتر درمان میشود وچه راهکاری رو پیشنهاد میدهید ؟؟؟

  • clinic گفت:

   با سلام بله تنها راه درمان قطعی بیماری فیستول مقعدی جراحی است که اگر به موقع درمان نشود باعث آسیب بافتی شدید و تغییر سلولی و بافتی و در نتیجه بیماری سرطان خواهد شد. با جراحی به موقع احتمال عود بیماری نیز کاهش می‌یابد، عوارض عمل نکردن این بیماری بیشتر از عوارض جانبی جراحی خواهد بود. با روش لیزری با عوارض کمتر نسبت به روش سنتی جراحی خواهید شد.

 • بهار ابراهیمی گفت:

  با سلام یه سوال داشتم ,دورمعقدم یه ابسه ریز زد که سفید رنگ نمیدونم ابسه هست یا نه میخواستم بدونم ایا پماد یا داروی داره فقط خارش دار کمی با سپاس فراوان از اقای دکتر

  • clinic گفت:

   با سلام تنها راه درمان قطعی آبسه مقعدی انجام جراحی و تخلیه آن است و اگر به موقع و به طور صحیح درمان نشود منجر به بیماری پر دردسر دیگری چون فیستول مقعدی خواهد شد که روند درمان آن طولانی و سخت درمان است. بهتر است پیش از بروز عوارض بعدی درمان بیماری خود را پیگیری کنید. امکان درمان آبسه با روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بیهوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی نیز وجود دارد.

 • امیر گفت:

  سلام بنده مدتی که ترشح دارم ایا علام بیماریست ؟ و مدفوع مدتی حالت اسهال میباشد

  • clinic گفت:

   با سلام بله اگر ترشحات مخاطی داشته باشید احتمال وجود بیماری مقعدی وجود دارد برای تشخیص علت لازم است حضوری مراجعه کنید تا علت اسهال نیز با بررسی بیشتر مشخص گردد.

 • ابوذربهرامی گفت:

  من اقای هستم۳۸ساله که چندسالی هست که ازبیماریه بواسیرکه دراین چندماهه اخیرکه تبدیل به فیستول شده بسیاررنج میبرم واطراف آن جوشهای بسیاربدوعفونی زده خونریزیه شدیدواحساس تنگی بادکردن شکم دردمعده وپوست دادن دستام پاهایم وتوصیه شماراخواهانم باسپاس ازشما

  • clinic گفت:

   با سلام متأسفانه فیستول مقعدی از جمله بیماری‌هایی پر دردسری است که به سبب آسیب بافتی شدید گاهی نیاز به چند بار جراحی دارد و علی رغم رعایت اصول مراقبتی با احتمال زیادی عود خواهد کرد، بنابراین فقط صبور بوده و به روند درمان خود ادامه دهید. از طرفی باید تغییراتی در سبک زندگی خود ایجا کرده از وارد کردن فشار زیاد به مقعد ابتلا به یبوست ورزش سنگین و بلند کردن اجسام سنگین بپرهیزید و بعد از عمل نیز نکات مراقبتی را به خوبی انجام دهید. می‌توانید برای درمان و راهنمایی بیشتر به مرکز مراجعه حضوری کنید.

 • علیرضا حسینعلی گفت:

  باسلام من یک اقا باست ۳۳ سال با اضافه وزن هستم چند وقت هست که بواسیر دارم و ۲ بار بواسیرم حاد شد که نمیتونستم بشینم تا چند روز بعد خودش خوب میشه الان ۲ ماه که بواسیرم بعداز خوب شدن بعدش هر روز ترشح بد بو از ناحیه مقعد دارم که حتما باید دوش بگیرم لطفا راهنمایی بکنید که از چه داروی باید استفاده بکنم برای بهبود در ضمن شغلم هم رانندگی هستش بیشتر وقت نشسته هستم

  • clinic گفت:

   با سلام دوست عزیز بدون معاینه و تشخیص نوع بیماری مقعدی شما نمیتوان دارو یا روش درمانی تجویز نمود. با توجه به توضیحاتتون سبک زندگی غلط، اضافه وزن و نشستن طولانی مدت شما را دچار بیماری مقعدی احتمالی هموروئید یا آبسه نموده است که لازم است در این نوع روش زندگی تجدید نظر کنید. زیرا درمان شما با این شرایط بی فایده بوده و دیر یا زود بیماری عود خواهد کرد. حداقل هر دو الی سه ساعت باید یک ربع تا نیم ساعت قدم بزنید تا خون جمع شده در ناحیه مقعد به جریان درآید. وزن خود را نیز باید با تغذیه سالم و رژیم مناسب و ورزش تحت نظر یک کارشناس تغذیه به ایده‌آل نزدیک کرده و کم کنید. درمان بسته به میزان پیشرفت بیماری از دارویی تا جراحی متغیر بوده و هر چه زودتر برای درمان خود مراجعه کنید زودتر بهبود یافته و شانس بهره بردن از درمان دارویی را خواهید داشت.

 • زهرا گفت:

  سلام یکماه ویک هفته پیش عمل تنگی مقعد کردم همچنین سوزش داخل مقعد باتوجه به گذشت زمان تا کنون سوزش و درد کم نشده ضمنا لوله هم میزنیم پماد مورد استفاده هم ژل بی حس کننده واد هم اثری ندارد لطفا راهنمایی کنید

  • clinic گفت:

   با سلام برای بهبودی کامل پس از عمل فیشر باید صبور باشید. در صورتی که علایم فعلی آزار دهنده است برای تعویض دارو به جراح خود مراجعه نمایید.

 • بهزاد گفت:

  یک پماد یا دارویی معرفی کنید برای رفع درد وسوزش مقعد

  • clinic گفت:

   با سلام سوزش مقعدی می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی باشد که تشخیص قطعی آن نیازمند مراجعه حضوری شما و معاینه بالینی و مشاهده محل آسیب است، بهتر است بیش از این وقت را تلف نکرده برای تشخیص و دریافت درمان لازم اعم از دارویی یا جراحی مراجعه کنید. بدون معاینه امکان تجویز دارو وجود ندارد.

 • ناشناس گفت:

  سلام آقای دکتر.من۲ماه هست که متوجه فیستول مقعدی شدم .رفتم پیش جراح بهم وقت داده واسه ۲۵روز دیگه. ولی الان چندروزه که خیلی درد میکنه و از کار منو گرفته آیا دارو یا روشی برای تسکین درد تا تاریخ جراحی هست؟؟

  • clinic گفت:

   با سلام در لگن ـب گرم به مدت یک ربع و روزس چند بار بنشینید و یا از مسکن ساده استفاده کنید و در صورتی که مخل زندگی شده برای جلو انداختن عمل جراحی اقدام کنید.

 • کامران گفت:

  سلام
  من مدت زیادی هست که دچار بیماری شقاق شدم که هر دفعه با مراجعه به دکتر دارو تجویز مینند و خوب میشه ولی چند ماه بعد دوباره همون درد رو دارم ولی دیروز هنگام اجابت مزاج متوجه درد شدید غیر طبیعی شدم که حتی برای شست با آب سوزش شدیدی داشتم بعد از برسی متوجه شدم اطراف مقعدم قرمز رنگ و زخم شده و درد شدیدی احساس میکنم ممنون میشم جواب بدید

  • clinic گفت:

   با سلام در صورتی که بیماری فیشر مزمن شده و به درمان دارویی پاسخ مثبت ندهد، نیاز به درمان غیر دارویی و جراحی خواهید داشت که البته با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید و از روز پس از عمل جراحی می‌توانید کار و فعالیت روزمره خود را آغاز نمایید البته به شرطی که کارتان سنگین نباشد و برای پیشگیری از عود مجدد بیماری لازم است تا تغییراتی در سبک زندگی و رژیم غذایی خود ایجاد کرده و عادات غلط رفتاری روزمره خود را اصلاح نمایید.

 • ناشناس گفت:

  سلام من یک هفته پیش بواسیر رو لیزر کردم حالا مدتیه یک آبسه سفت کنار مقعدم درآمده که خیلی درد ناک حالا نمیدنم چکار کنم کمکم کنید خیلی درد داره

  • clinic گفت:

   با سلام هر چه سریع‌تر برای تخلیه آبسه و دریافت درمان آنتی‌بیوتیکی مراجعه حضوری نمایید.

 • جبارکمری گفت:

  سلام آقای دکتر.بنده ۴۰ ساله هستم ۳سال پیش عمل هموروئید انجام دادم چندماه قبل دچار ورم مجددشدم والان سه ماهه ترشحات بدبوی زرد رنگ مقعدی دارم.خواستم بپرسم اولا این علائم فیستول است یانه؟ ودوما اینکه اگه بالیزر عمل کنم احتمال موفقیت چقدر است ومیتونم از بی اختیاری مقعدی خیالم راحت باشد؟باتشکر

  • clinic گفت:

   با سلام بدون معاینه امکان اظهار نظر قطعی وجود ندارد ولی احتمال فیستول نیز مطرح است که تنها راه درمان آن جراحی بوده و نمی‌توان بهبودی آن را با جراحی تضمین نمود زیرا آسیب بافتی در این بیماری شدید بوده و احتمال عود زیاد است و ممکن است به جراحی مجدد حتی با روش لیزری نیاز باشد. اما احتمال بروز عوارض در روش لیزری به دلیل دست کاری کمتر انسانی کمتر از سایر روش‌ها است.

 • ناشناس گفت:

  سلام.من بعدسه سال برای بار دوم عمل اپسه انال انجام دادم.زخمم خیس می باشد.چه کارکنم تا زخمم زودترخشک شود و بهبود بیابم.خیلی هم میترسم بازهم کارم بعد سه سال به عمل بکشه.لطفاراهنمایی کنین.

  • clinic گفت:

   با سلام مراقبتهای لازم پس از جراحی را به دقت انجام دهید و از استعمال سیگار بپرهیزید. متأسفانه آبسه مقعدی بیماری پر عودی است که نیاز به صبوری شما در روند درمان دارد.

 • ناشناس گفت:

  سلام خسته نباشی درد زمانی شروع می‌کند که به دششوی برم تا زمانی که دششوی نکردم درد ملایم دارد بعد دششوی درد اش سه یا چهار برابر شدیدتر می شود لطفا راهنمایم کنید که چه کنم متشکرم

  • clinic گفت:

   با سلام درد مقعدی که با اجابت مزاج تشدید شود بیشتر به سبب ابتلا به یک نوع بیماری مقعدی به نام فیشر که به شکل یک ترک بافتی در دیواره و اطراف مقعد است بروز می‌کند، بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و وخیم شدن آن و بروز علایم آزار دهنده دیگر برای تشخیص قطعی و دریافت درمان لازم اعم از دارویی یا جراحی مراجعه حضوری نمایید، عدم مراجعه فوری باعث از دست رفتن فرصت طلایی بهره بردن و نتیجه مطلوب گرفتن از درمان دارویی خواهد شد و از طرفی با نیاز به درمان تهاجمی روند درمان و بهبودی نیز طولانی خواهد شد.

 • بهزاد گفت:

  باسلام.اینجانب حدود ۲سال پیش دچارعارضه هموروید شدم که با پمادو نشستن در آب گرم خوب شدم امسال هم دوباره همون مشکل بوجود آمد که با معاینه متوجه شدم که یه تکه گوش یا آبسه تقریبا یک سانت کنار مقعد وجود دارد که بعداز دفع درد دارم و با نشستن در آب گرم برطرف میشه .چندنمونه عکس گرفتم که به پیوست می باشد.حالا سوالم اینه که مشکل بنده چیست؟راه درمان ؟لطفا جواب بدید.درتصویر نقاط زرد رنگی هست که با چشم مشخص نیست ولی در تصویر وجود دارن که کمی نگرانم کرده

  • clinic گفت:

   با سلام اگرچه روشهای درمانی خانگی و طبیعی جنبه حمایتی داشته و باعث می‌شوند تا برخی از علایم بیماری‌ها کاهش یافته و فرد تسکین یابد اما سبب رفع بیماری و رهایی از آن به صورت قطعی نخواهند شد، بنابراین باید برای معاینه و بررسی ناحیه مراجعه حضوری داشته باشید، تصاویر ارسالی برای تشخیص کافی نبوده و لازم است مورد معاینه بالینی قرار بگیرید. هر چه سریع‌تر و پیش از پیشرفت بیماری برای درمان لازم مراجعه نمایید.

 • روح ا... گفت:

  درمان عفونت ودرد مقعد دارو لطفا

  • clinic گفت:

   با سلام دوست عزیز درد مقعدی دلایل مختلفی داشته و تا زمانی که علت آن طی معاینه بالینی مشخص نشود امکان تجویز دارو یا توصیه به درمان وجود ندارد. بهتر است هر چه سریع‌تر و پیش از بروز علایم آزار دهنده دیگر برای بررسی و دریافت درمان مناسب مراجعه حضوری نمایید. عفونت ناحیه مقعدی باید بررسی شده و نوع بیماری تشخیص داده شود.

 • بهراد گفت:

  سلام اقای دکتر من حدود یک هفته هستش که ابسه مقعدم رو جراحی کردم ولی تا الان هنوز جای جراحی خوب نشده و چرک از اون خارج میشه چیکار باید انجام بدم .

  • clinic گفت:

   با سلام نگران نباشید تخلیه چرک و خونابه موجود در محل کمی زمان بر بوده و باید صبور باشید، اگر ترشحات بدبو هستند که نشانه عفونت است و درد و التهاب در ناحیه احساس می‌کنید حتماً برای بررسی ناحیه به جراح خود مراجعه کنید تا محل را بررسی و معاینه کنند.

 • فرزانه گفت:

  سلام آقاي دكتر- خواهرزاده ام يكساله است از چندماه قبل دچار جوشي در ناحيه مقعد شد الان شبيه فيستول شده و مدفوع از ناحيه خارج ميشه، پزشك متخصص گفت بايد جراحي بشود ولي باتوجه به سنش بايد بزرگتر شود تا جراحي انجام بگيرد، به نظر شما تأخير در اين امر براي كودك مشكلي ايجاد نمي كند؟و اينكه ايجاد فيستول در كودك زير يكسال طبيعي است ما بسيار نگران هستيم خواهشمند است راهنمايي بفرمائيد.
  با تشكر

  • clinic گفت:

   با سلام نگران نباشید، در این معمولاً بدون نیاز به جراحی فیستول کودک بهبود یافته و ترمیم خواهد شد. این بیماری در این سن شایع و طبیعی است و جای نگرانی ندارد، صبور باشید و منتظر بسته شدن خود به خود آن بمانید.

 • مصطفی گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید بنده حدود ۲ ساله به عارضه فیستول ناحیه آنال دچار شدم که علاوه بر ترشح از فیستول کاهش وزن شدیدی هم پیدا کردم و مخصوصا از ناحیه پا هر روز ضعیفتر و لاغرتر می شم ضمن تشکر خواهشمندم نسبت به تقاضای اینجانب رسیدگی نمایید.

  • clinic گفت:

   با سلام فیستول مقعدی از جمله بیماری‌هایی است که تنها راه درمان اصلی آن جراحی است. البته دلیل کاهش وزن خود را باید با انجام آزمایش بیشتر بررسی کنید، احتمال عفونت عمومی بدن و یا یک اختلال روده ای صعب‌العلاج دیگر وجود دارد. هر چه سریع‌تر بیماری فیستول را پیگیری و از تشدید آسیب بافتی ناشی از آن جلوگیری کنید. با روش لیزری با درد و خونریزی و عوارض کمتری نسبت به سایر روش های جراحی سنتی جراحی خواهید شد.

 • مهدی گفت:

  بعد بازشدن آبسه تورم كوچكي هست هنوز بسته نشده ومايعات خارج مي شود
  مي خواستم بدانم فيستول گرافي انجام بدهم
  يا اينكه شما روش ديگري راپيشنهاد مكنيد
  يا اگر عمل بخواهد شما ليزر را پيشنهاد مكنيد يا سنتي

  • clinic گفت:

   با سلام بله باید تحت بررسی فیستولگرافی و حتی ام آر آی دقیق قرار بگیرید تا انتهای کانال باز شده و همچنین کانالهای احتمالی دیگر مشخص شود و پس از تأیید وجود فیستول پبشنهاد می‌شود تحت جراحی لیزری عمل شوید زیرا عوارض پس از عمل، احتمال عفونت، درد و خونریزی در آن نسبت به سایر روشهای جراحی سنتی کمتر بوده و نیاز به استراحت طولانی مدت نخواهید داشت و در مدت کوتاهتری بهبود می‌یابید.