مزایای درمان فیستول مقعدی با روش VAAFT و نحوه عملکرد

درمان فیستول با روش VAAFT

درمان فیستول امروزه به روشهای بسیار متعددی انجام می شود که وافت یا vaaft نمونه ای از آن است. در این مطلب با ما همراه باشید تا در باره این روش از جراحی فیستول به روش vaaft آشنا شده و با مزایا و معایب آن بیشتر آشنا شوید.

عمل وافت vaaft فیستول چیست ؟

یکی از راهکار های موثر و قابل قبول درمان فیستول با روش VAAFT می باشد، قبل از معرفی این روش درمانی به معرفی بیماری فیستول می پردازیم؛ این بیماری یکی از انواع بیماری های ناحیه ی مقعد است که به شکل ایجاد مجرایی بر روی پوست نمایان می شود، یک طرفه این مجرای به داخل روده و طرف دیگر به سطح پوست راه دارد در نتیجه این مجرای عفونت های روده را به سطح پوست منتقل می نماید. این بیماری نیاز به درمان فوری داشته زیرا در غیر این صورت مشکلات بسیاری را برای بیماری به همراه می آورد.

برای درمان فیستول راهکار های مختلفی وجود دارد که شامل مصرف دارو، درمان های خانگی، جراحی، لیزر و … می شود.

درمان فیستول الزامی می باشد زیرا که این بیماری خود به خود بهبود نمی یابد، جراح فیستول با استفاده از روش جراحی قسمت های آلوده از بین می رود تا فیستول بهبود یابد. اما باید در طی جراحی کمترین میزان آسیب به عضله اسفنکتر خارجی وارد شود؛زیرا که این عضله نقش مهمی در بدن داشته و در صورت آسیب می تواند موجب بی اختیاری در دفع گردد به علاوه در صورتی که این روش به درستی انجام نگیرد امکان عود مجدد این بیماری وجود دارد.

مزایا درمان فیستول با وافت

این روش که به تازگی وارد ایران شده است از مزایایی زیادی برخوردار می باشد، اما هنوز هم می توان گفت بهترین و موثرترین روشی که امکان عود این بیماری را به حداقل کاهش میدهد درمان فیستول با لیزراست، این روش هیچ یک از مشکلات سایر روشها را به همراه ندارد زیرا که لیزر نه تنها به بافت های اطراف فیستول آسیبی وارد نمی کند، بلکه با استریل کردن محل عمل مانع ابتلا بیمار به عفونت های دیگر می شود. از دیگر مزیت های این روش می توانیم به کاهش درد، هزینه ی کمتر،عدم خونریزی اشاره کنیم. در برخی موارد از روش VAAFT  برای درمان کیست مویی یا سینوس پیلونیدال نیز استفاده می شود.

بیشتر بخوانید: هزینه درمان فیستول با لیزر

کاربرد روش وافت

یکی از کاربرد های متد VAAFT (وافت) برای درمان فیستول، تعیین درست محل ایجاد سوراخ داخلی فیستول است به علاوه با استفاده از این روش می توان محل ایجاد آبسه های احتمالی و حفره های ثانویه احتمالی را نیز تعیین نمود، از طریق این فیستولوسکوپ مسیر فیستول بر روی نمایشگر قابل مشاهده می باشد. اگر بافت بر روی زخم فیستول را پوشانده باشد، باید این بافت را حذف نمود تا بتوانیم داخل مسیر فیستول را ببینیم به همین علت در برخی موارد از بیهوشی نخاعی یا عمومی استفاده می شود.

بیشتر بخوانید: تفاوت فیستول و آبسه مقعد

نحوه عملکرد وافت برای درمان فیستول

جراحی فیستول با روش VAAFT بدون نیاز به بستری شدن و به صورت سرپایی انجام می شود، هدف از انجام این درمان تخریب فیستول، پاکسازی فیستول و در نهایت بسته شدن سوراخ داخلی آن می باشد. این روش که با استفاده از یک تلسکوپ کوچک و باریک ( در حدود یک میلیمتر) انجام میگیرد، که در این حالت این تلسکوپ وارد مجرای فیستول شده و بافت های مرده را از بین می برد و درون کانال فیستول را شستشو می دهد سپس سوراخ داخلی فیستول بسته خواهد شد، در مرحله ی بعد فیستول با حداقل زخم ممکن بسته خواهد شد، این روش با کمترین میزان برش و بدون قطع عضلات اسفنکتر به درمان فیستول مقعدی می پردازد و امکان عود بیماری در آن بسیار کم است.

عکس دستگاه وافت vaaft فیستول
تصویر دستگاه وافت (vaaft) جهت درمان انجام جراحی فیستول می باشد

مزایای درمان فیستول  با روش VAAFT نسبت به جراحی سنتی

این روش یک تکنیک ایمن با حداقل تهاجم است که برای درمان فیستول مقعدی پیچیده با حفظ عملکرد اسفنکتر مقعد موثر است.

مهمترین مزایای استفاده از روش VAAFT به این شرح است:

 • این روش آسیبی به عضله اسفنکتر وارد نمی کند زیرا در سایر روش های جراحی درمان فیستول نیاز است قسمتی از عضله اسفنکتر بریده شود که این خود مشکلات بسیاری را به همراه می آورد از جمله بی اختیاری در دفع را به همراه دارد.
 • روش VAAFT روشی کمتر تهاجمی در مقایسه با سایرین است که بدون باز کردن زخم انجام می گیرد.
 • انجام عمل نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارد و عمل سرپایی صورت می گیرد، در صورتی که فرد حال مساعدی داشته باشد می تواند چند ساعت بعد از عمل مرخص شود
 • چون جراحی با استفاده از دوربین است، زخم بزرگی بر روی بدن ایجاد نمی شود در نتیجه نیازی به پانسمان وسیع نخواهد بود.
 • همان طور که ذکر شد این عمل نیازی به استفاده از تیغ جراحی ندارد و زخمی بر روی بدن ایجاد نمی شود در نتیجه از نظر زیبایی نیز تاثیر منفی نخواهد داشت.
 • این روش بدون استفاده از تیغ جراحی و یا بریدن اسفنکتر انجام می گیرد در نتیجه درد کمتری در مقایسه با جراحی خواهد داشت.
 • برای انجام VAAFT هزینه ای کمتر در مقایسه با جراحی پرداخت می شود.
 • این روش دوران نقاهت کوتاه تری نسبت به سایرین دارد و فرد می تواند به سرعت به زندگی عادی خود بازگردد.
 • به این دلیل که در این روش درمانی زخمی روی پوست ایجاد نمی شود در نتیجه نیازی هم به بخیه آن نخواهد بود.
 • در این عمل امکان عود مجدد بیماری بسیار کمتر از سایرین است.
 • بعد از انجام این عمل ریسک ابتلا به بی اختیاری بسیار کم و حدوداً صفر است.

مراقبت های پس از جراحی فیستول با روش وافت (VAAFT)

مراقبت پس از هر درمانی از جمله روش VAAFT بسیار مهم زیرا می تواند در نتیجه ی حاصل از درمان تاثیرگذار باشد، این مراقبت ها می تواند در نتیجه گیری از درمان، سرعت بخشیدن به طول درمان موثر باشد. همچنین انجام روش های درمان خانگی فیستول زیر در پیشگیری از بازگشت این بیماری نیز موثر خواهد بود. برخی از این راهکار های مراقبت به این شرح است:

 • اجتناب از مصرف غذاهایی با ادویه زیاد
 • افزایش مصرف میوه ها و سبزیجات
 • نوشیدن کافی آب به اندازه ۸ تا ۱۰ لیوان در روز
 • رعایت نکات بهداشتی و جلوگیری از آلودگی مقعد
 • پرهیز از برقراری رابطه جنسی مقعدی
 • خشک و تمیز نگه داشتن مقعد پس از هر اجابت مزاج با استفاده از دستمال های نرم
 • استفاده از حمام سیتز یا نشستن در ظرف آب گرم برای مدت ۲۰ دقیقه در روز

سوالات متداول

0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
تلفن : 00 - 000
تماس اینستاگرام