بیماری کرون یکی از بیماری‌های التهابی مزمن روده

بیماری کرون

علت ایجاد کننده‌ی بیماری کرون هنوز ناشناخته است و یکی از بیماری‌های التهابی مزمن روده شناخته شده است. بیماری کرون به طور عمده باعث ایجاد زخم (شکاف در پوشش) روده‌ی کوچک و روده‌ی بزرگ می‌شود، این بیماری گاهی اوقات به نام بیماری التهابی مزمن روده نیز شناخته می‌شود، البته تنها بیماری مزمن روده‌ای نیست، اما می‌تواند سیستم گوارش را در نقاط دیگر از دهان تا مقعد تحت تأثیر خود قرار دهد. بیماری کرون می‌تواند در روده کوچک، روده بزرگ یا هر دو بروز کند. این بیماری بعد از کشف و توصیف آن توسط یک پزشک در سال ۱۹۳۲ نامگذاری شد. البته به اسامی چون آنتروپ گرانولوماتوز یا کولیت، آنتیتیون منطقه‌ای، ایلئویت یا انتهای ایلئویت نیز شناخته می‌شود.
درد شکمی، اسهال، استفراغ، تب و کاهش وزن از علایم بالینی بیماری کرون است. باید توجه داشت که بیماری کرون مربوط به روده‌ی کوچک ممکن است باعث انسداد روده نیز شود. بیماری کرون همچنین می‌تواند با گره‌های قرمز، نارنجی و التهاب مفاصل، ستون فقرات، چشم‌ها و کبد همراه باشد. تشخیص بیماری کرون توسط آنزیم باریم، پرتو باریم رود‌ه‌ی کوچک و کولونوسکوپی امکان‌پذیر است. انتخاب درمان بیماری کرون به محل و شدت بیماری بستگی دارد. درمان بیماری کرون شامل داروهای سرکوب‌کننده‌ی التهاب یا سیستم ایمنی بدن، آنتی‌بیوتیک‌ و جراحی است.
در واقع بیماری کرون به یک بیماری التهابی مزمن دیگر است که تنها کولون را درگیر کرده و به نام کولیت اولسراتیو شناحته می‌شود، مشابه است. اگرچه علایم این دو بیماری کاملا مشابه هستند، اما مناطق متأثر از دستگاه گوارش (دستگاه گوارش) متفاوت هستند.کرون اغلب بر روی پایان روده کوچک (ileum) و شروع روده بزرگ تأثیر می‌گذارد، اما ممکن است در هر بخش از دستگاه گوارش، روده‌ی بزرگ، راست روده و حتی در معده، دهان و مری نیز ایجاد گردد. اما کولیت زخمی محدود به کولون (کولیت) و یا رکتوم (پروستیت) است. از طرفی الگوهای التهاب در بیماری کرون متفاوت از کولیت زخمی است. بیماری کرون می‌تواند بر کل ضخامت دیواره‌ی روده تأثیر بگذارد، در حالی که کولیت زخم به جز در موارد شدیدتر تنها شامل لایه‌های سطحی پوشش داخلی روده‌ی بزرگ است. در نهایت، در بیماری کرون، التهاب روده می تواند ترک‌های مناطق طبیعی بین تکه‌های روده بیمار را از بین ببرد ولی در کولیت زخمی این اتفاق نمی‌افتد. بنابراین، بخش آسیب دیده ی روده در بیماری کرون اغلب با زخم‌های عمیق‌تر با پوشش طبیعی بین این زخم‌ها پوشیده می‌شود.

کرون روده
بیماری کرون و کولیت اولسراتیو با هم اغلب به عنوان بیماری التهابی روده (IBD) نامیده می‌شوند. کولیت زخمی و بیماری کرون هیچ درمان پزشکی ندارند. هنگامی که بیماری‌ها‌ شروع می‌شوند، تمایل دارند تا بین دوره‌های عدم فعالیت و فعالیت (عود) نوسان کنند.
مردان و زنان به طور مساوی تحت تأثیر بیماری‌های التهابی روده قرار می‌گیرند. آمریکایی‌ها بیشتر از تبار یهودی اروپایی احتمال دارد که IBD را در جمعیت عمومی گسترش دهند. IBD از لحاظ تاریخی بیشتر به عنوان بیماری قفقازی شناخته شده است، اما مواردی از ابتلا به آن نیز در آفریقایی‌ها و آمریکایی‌ها گزارش شده است. شیوع IBDدر میان جمعیت‌های اسپانیایی و آسیایی پایین‌تر است. این بیماری‌ها اغلب در دوران نوجوانی و زود هنگام (معمولاً بین ۱۵ تا ۳۵ سالگی) شروع می‌شود. در موارد محدودی ممکن است اولین تشخیص بعد از ۵۰ سالگی رؤیت شود. تعداد موارد جدید (بروز) و تعداد موارد مبتلا (شیوع) بیماری کرون در ایالات متحده در حال افزایش است، اگرچه دلیل آن هنوز کاملاً درک نشده است.
بیماری کرون معمولاً در بستگان بیماران مبتلا به این بیماری دیده می‌شود. اگر یک فرد دارای یک نسل از این بیماری باشد، خطر ابتلا به بیماری به اندازه ۱۰ برابر بیشتر از جمعیت عمومی است و اگر نسب با بیماری کرون یک خواهر و برادر باشد، ۳۰ برابر بیشتر است. این بیماری همچنین در میان بستگان بیماران مبتلا به کولیت زخمی نیز شایع‌تر است.

30 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
سینا

سلام ببخشید آقای دکتر من ی مدتی هست در ناحیه ی پایین شکم حدودا یک چهارم ناحیه ی پایین و سمت راست دچار درد میشم حدودا هر دوماه یکبار ميخواستم بپرسم علت چيه؟ دردش هم حدودا یک روز طول میکشه تا آروم شه و زیاد شدید نیست فقط احساس سنگینی میکنم تو اون ناحیه ممنونم اگه جواب بديد

clinic
Reply to  سینا

با سلام
لازم است برای تشخیص علت درد تحت معاینه بالینی و سونوگرافی تشخیص قرار بگیرید.

زهره

باسلام من 9سال است بیماری گوارشی دارم ودکترم باقرصهای مزالزین آزرام نیزوپرت وآمپول رمکه وآزمایشهای دیگر والان تشخیص داده کرون است ومیگوید 40سانت از روده بزرگ زخم است ومگوید نمیشود عمل جراحی کرد والان آمپول زیر پوستی گفته بزن لطفااز رژیم غذایی وحل مشکل بگوید ممنونم

clinic
Reply to  زهره

با سلام
مصرف مواد غذایی چرب و سرخ کردنی لبنیات پروفیبر میوه و سبزیجات خام محدود شده و از مصرف الکل نوشیدنیهای کافئین نیز خودداری کنید و مکمل و ویتامین ها را با نظر پزشک خود مصرف کنید.

مریم

با سلام من سی و یک ساله هستم چند باری هستش که بعد از اجابت مزاج با چند قطره خون مواجه شدم خونی که خیلی روشن و تازه هست علت چیست

clinic
Reply to  مریم

با سلام
دیدن خون روشن بعد از دفع مدفوع می‌تواند نشانه وجود یک بیماری مقعدی باشد و از آنجایی که این نشانه می‌تواند به سبب برخی بیماری‌های گوارشی و یا حتی بدخیمیهای سرطانی ایجاد شود باید آن را جدی گرفت هرچه زودتر پیگیری کنید و برای بررسی دقیق بالینی و مشاهده ناحیه اقدام کرده و حتی در صورت نیاز تحت بررسی دقیق‌تر کلونوسکوپی قرار بگیرید تا با رد سایر علل و دریافت درمان مناسب سلامت خود را قبل از بروز علائم آزاردهنده دیگر که میتواند زندگی روزمره شما و حتی اجابت مزاج را دچار اختلال کنند بازیابید.

نااشنا

سلام ببخشید اقا دکتر من سوزش بواسیر دارم هردوماهی آبسه مقعدمیشم ولی خودبه خود تخلیه میشم میشه علت را بگی تشکر

clinic
Reply to  نااشنا

با سلام
در صورت تایید ابتلا به بیماری مقعدی آبسه باید تحت درمان اصلی آن که فقط جراحی است قرار بگیرید، تخلیه خود به خود ابسه و یا درمانهای دارویی و خانگی برای کنترل این نوع بیماری کافی نبوده و حتما باید حضوری مراجعه کرده بررسی شوید نگران جراحی خود نباشید با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی تحت بیحسی موضعی عمل جراحی شده در همان روز مراجعه مرخص میشوید و روز بعد میتواند زندگی عادی روزمره خود را بدون نیاز به مراقبت خاص آغاز کنید.

حسین

سلام بیماری هستم۳۳ساله پنج سال دچاربیماری کرون روده شدم روزی دوعددقرص ازارم میخورم وهردوماه سه عددامپول ریمیکیت دربیمارستان ترزیق میکنم بیشترمواقع بیماریم کنترل میشه ولی بعضی مواقع بازخونریزی ازمقعددارم بهمراه چرک اگه میشه راهنمایی بفرمایید

clinic
Reply to  حسین

با سلام
برای بررسی وضعیت خود و علت خونریزی مقعدی حضوری مراجعه کنید تا تحت معاینه بالینی و بررسی دقیق قرار بگیرید.

كوروش

بيماري كرون دارم الان دو مدل قرص استفاده ميكنم بنام لورسوفار و آساكول قبل از اين دو قرص ايراني استفاده ميكردم ولي الان ١٠ روز از اين دو قرص جديد به تجويز پزشك استفاده ميكنم
مدتي كه سوزش در محدوده مقعد دارم علت چيست
رژيم خوراكي من هم چيه ممنونم

clinic
Reply to  كوروش

با سلام
برای بررسی علت باید حضوری مراجعه نموده و معاینه بالینی شوید.

علی

سلام من سال 93 از ناحیه مقعد دچار زخم و خونریزی های موردی شدم و به شدت معده من باد داشت و گاهی با سختی این باد خارج میشد و. مدام من رو اذیت میکرد بارها و بارها به دکتر عمومی مراجعه کردم و تشخیص همورویید دادن و کرم مخصوصش رو برام تجویز میکردن تا الان که سال 96 هست من این مشکل رو دارم ولی نه به اون شدت هنوز بدنم باد تولید میکنه خیلی زیاد و از ناحیه لبه ای مقعد دچار ورم و بیرون زدگی شدم و گاهی در دهانه مقعد دچار سوزش و بریدگی هایی هستم… Read more »

clinic
Reply to  علی

با سلام
بیماری کرون را نمیتوان از روی علایم و مشاوره اینترنتی تشخیص داد برای بررسی و تشخیص قطعی لازم است تا حضوری مراجعه کرده و تحت ارزیابی دقیق فیزیکال و کلینیکال قرار بگیرید. از طرفی عارضه مقعدی ایجاد شده نیاز به درمان و معالجه قطعی دارد و رها کردن آن به حال خود منجر به تشدید بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگری خواهد شد که به مرور زمان زندگی روزمره شما را مختل میکند.

رضا

پسرمنکورون دارد وامپول رمی کت هر چند هفته تزریق میکند شش س8ال پیش برای بچهدار شدن ازمایش اسپرم داده نود تانودوپنج درصد بود ولی چندروز پیش که ارمایش داده سیتاسیوپنج درصد بوده ایا امپول رمیکت مرد را ضعیف وعقیم میکند یانه پس علت چیست

clinic
Reply to  رضا

با سلام
خیر ارتباطی به دارو مصرفی نداشته برای بررسی وضعیت به متخصص اورولوژیست مراجعه شود.

Anonymous

اخراین بیماری تاچه حدی است ایاباعث مرگزودرس میشو

clinic
Reply to  Anonymous

با سلام
در مقالات به خوبی درباره بیماری توضیح داده شده و در صورت رعایت نکات مراقبتی منجر به تسریع مرگ نمیشود.

نادره

سلام پسر من شانزده سال دارد همیشه درد شدید شکمی همراه با اسهال دارد در آندوسکوپی وآزمایشات هیچ چیزی نشان نداده بیماری پسرم چی می تونه باشه البته قرص مزالازین وپردنیزولون هم دکتر تجویز کردند اما هیچ بهبودی نیافته است.

تلفن : ۰۲۱۸۶۰۸۴۹۶۱ - ۰۹۱۹۸۷۷۰۲۸۴
تماس واتساپ اینستاگرام