فیستول مقعد چیست؟

به صورت کلی فیستول در نتیجه‌ی یک اتصال غیر نرمال میان دو ارگان یا دو سطح و بافت بدن به وجود می‌آید. در فیستول مقعد این اتصال بین دیواره‌ی مخاطی درون کانال مقعد و پوست نزدیک مقعد ایجاد می‌شود که به شکل یک تونل کوچک باریک غیر طبیعی در پایان راست روده ظاهر خواهد شد که به سطح خارجی پوست باز می‌شود.
برای درک بهتر فیستول مقعدی آشنایی با حالت طبیعی کانال مقعد لازم است. کانال مقعد در پایانی‌ترین مسیر دستگاه گوارش در حد فاصل دو دریچه‌ی حلقه مانند عضلانی به نام دریچه‌ی داخلی و خارجی مقعد قرار گرفته است. دریچه‌ی داخلی از جنس عضلات صاف و غیر ارادی و دریچه‌ی خارجی از عضلات اسکلتی و تحت کنترل ارادی تشکیل شده است. این دو عضله با هم می‌توانند کانال مقعد را حمایت کنند. ما بین این دو دریچه، غددی قرار گرفته است که غددی مقعدی نام دارند و ترشحات خود را به درون کانال مقعد تخلیه می‌کنند. در صورتی که خروجی یکی از این غدد مسدود شود منجر به عفونت و چرک خواهد شد.
در نهایت فیستول مقعدی در نتیجه این عفونت در نزدیکی مقعد و تجمع چرک در بافت نزدیک آن ایجاد می‌شود. چرک می‌تواند یک کانال کوچک در پشت سر خود بر جای بگذارد و به سطح پوست گسترش یابد. فیستول مقعد در افرادی با سابقه‌ی آبسه مقعدی که به درستی بهبود نیافته است، رخ می‌دهد. چرک و حتی ترشحات مدفوعی نیز می‌توانند از این کانال کوچک خارج و در سطح پوست رویت شوند. عفونت ناشی از آبسه می‌تواند در کل بدن نیز پخش شود.
فیستول مقعد بر اساس سادگی یا پیچیده بودن و محل قرارگیری و نزدیکی آن به محل دریچه‌های کانال مقعد به انواع مختلفی تقسیم می‌شود. پنج دسته‌ی آن شامل:
فیستول اکسترا اسفنکتریک (Extrasphincteric ): از راست روده (قسمتی از روده‌ی بزرگ) آغاز و به سمت پایین کشیده شده و از طریق عضله‌ی لواتور آنی کف لگن به پوست اطراف مقعد باز می‌شود. توجه داشته باشید که این نوع فیستول از خطوط دندانه دار (که غدد مقعد در آن قرار دارد) به وجود می‌آید که می‌تواند از بیماری کرون یا یک فرآیند التهابی مانند آپاندیس و یا آبسه ناشی شود.
فیستول سوپر اسفنکتریک ( Suprasphincteric ): از بین عضلات اسفنکتر داخلی و خارجی آغاز شده و به سمت بالا گسترش می‌یابد و از عضلات پوبورکتالیس عبور کرده و در حدود یک اینچی خروجی مقعد به پوست باز می‌شود. این فیستول ۲۰ درصد شیوع دارد.
فیستول ترانس اسفنکتریک ( Transphincteric ): بین عضلات دریچه‌ی داخلی و خارجی و یا پشت مقعد شروع، از عضله‌ی اسفنکتر خارجی عبور کرده و در فاصله‌‌ی یک اینچی و یا دورتر از پوست اطراف مقعد خارج می‌شود. این فیستول با شیوع ۲۰ الی ۲۵ درصد به دلیل شکل ظاهری آن که ممکن است شبیه ‘U’ باشد، گاهی اوقات فیستول نعل اسبی نامیده می‌شود.
فیستول اینتر اسفنکتریک ( Intersphincteric ): از بین عضلات اسفنکتر داخلی و خارجی آغاز شده و با عبور از عضله اسفنکتر داخلی از قسمت بسیار نزدیک به مقعد خارج می‌شود. شایع‌ترین نوع فیستول مقعدی با شیوع ۵۵ تا ۷۰ درصد است.
فیستول زیرمخاطی: این فیستول به صورت سطحی از زیر مخاط عبور می‌کند.
این کانال می‌تواند باعث بروز علائم ناخوشایند مانند ناراحتی و سوزش پوست، درد، التهاب و همچنین در برخی از بیماران علایم دیگری چون خونریزی و ترشح در هنگام عبور مدفوع شود. بسته به علت این بیماری و عوامل دیگر ممکن است فیستول با علایم متفاوتی خود را نشان دهد. به دلیل شدت آسیب معمولاً راهی جز جراحی برای درمان فیستول و ترمیم آن پس از مقابله با عفونت ناحیه‌ وجود ندارد.

علل ایجاد فیستول مقعد

معمولاً فیستول مقعد به دنبال یک آبسه مقعدی به وجود می‌آید که بسیار دردناک است. آبسه به دلیل انسداد یکی از غدد درون راست روده ایجاد می‌شود سپس چرک ناشی از آن در بافت‌ها به پدید آمدن یک فیستول مقعدی کمک می‌کند. تخمین زده شده که بین هر چهار فردی که دچار آبسه مقعد می‌شوند دو مورد به فیستول ختم خواهد شد. درمان آبسه معمولاً ساده است که با یک برش پوستی روی آبسه و تخلیه چرک آن انجام می‌شود. تخلیه آبسه می‌تواند در مطب پزشک یا کلینیک تحت بی‌حسی موضعی انجام شود. اغلب موارد در صورتی که آبسه خود‌به‌خود تخلیه شود و به صورت کامل بهبود نیابد، فیستول اتفاق می‌افتد. پس دلایل این بیماری به ترتیب عبارت است از:

  • آبسه مقعدی: فیستول ناشی از آبسه معمولاً دارای علایم کلی عفونت در بدن فرد است که در اغلب موارد تکرار می‌شود، این علایم شامل تب، خستگی، احساس ناخوشی و تورم اطراف دهانه‌ی مقعد است.

 

از طرفی نادرترین دلایل ایجاد فیستول مقعد که ممکن است ناشی از یک بیماری مزمن در فرد باشد، عبارتند از:

  • بیماری کرون: یک بیماری طولانی‌مدت که در آن دستگاه و لوله‌های گوارشی ملتهب می‌شوند. در صورتی که علت فیستول این بیماری باشد خود را با نشانه‌های متفاوتی نشان خواهد داد که در تشخیص کمک‌کننده خواهد بود. بیماری کرون در ۲۵ درصد موارد فیستول مقعدی نقش دارد که دارای علایمی از جمله درد شکم، اسهال، از دست دادن اشتها، کاهش وزن، تهوع و استفراغ است؛
  • دیورتیکولیت: عفونت کیسه‌های کوچک است که در روده بزرگ قرار گرفته است؛
  • هیدر آدنیت چرکی: یک بیماری پوستی مزمن است که در آن غدد عرق دچار عفونت شده و باعث ایجاد آبسه و زخم می‌شود، در صورتی‌که این بیماری غدد درون مقعد را درگیر کند به صورت سطحی یا عمقی باعث عفونت و بروز فیستول می‌شود؛
  • عوارض جراحی در نزدیکی مقعد: فیستول مقعد می تواند بعد از عمل جراحی تخلیه‌ی آبسه مقعد رخ دهد، آسیب بافتی ناشی از جراحی‌های مقعدی یا زایمان سخت نیز می‌تواند باعث تغییر شکل سلولی و ایجاد فیستول مقعدی شود.؛
  • ابتلا به سل: سل یک عفونت باکتریایی است که اغلب ریه‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد، اما می‌تواند در هر نقطه از بدن رخ از جمله راست روده رخ دهد و باعث آبسه مقعد و فیستول آن شود؛
  • بیماری‌های جنسی نظیر کلامیدیا یا سیفلیس: برخی از عفونت‌های منتقله از راه جنسی نیز احتمال ایجاد فیستول مقعد را افزایش می‌دهد؛
  • HIV : با کاهش سطح ایمنی بدن فرد را در معرض ابتلا به عفونت قرار می‌دهد و بدین ترتیب شرایط را برای ایجاد فیستول مقعد مساعد می‌کند؛
  • سرطان: در سرطان رکتوم احتمال تغییر شکل سلولی و ایجاد تومور در قسمت انتهایی روده بزرگ، یعنی جایی که مدفوع قبل از دفع ذخیره می‌شود وجود دارد که زمینه‌ساز فیستول مقعدی شود؛
  • زخم ناشی از ضربه: ضربه و تروما می‌تواند با ایجاد تغییر شکل سلولی و ایجاد زخم و آسیب بافتی شرایط را برای ایجاد فیستول مقعد مهیا کند؛

پرسش هایی که از پزشک پرسیده شده

شما می توانید سوال خود را مطرح کنید، 24 تا 48 ساعت آینده پاسخ داده می شود.

پرسش از پزشک

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. مجید دامغانی-۴۴ ساله

  با سلام
  مدتیست در ناحیه مقعد وهنگام اجابت مزاج بشدت درد دارم.با توجه به تخقیقات خودم دارای فیشر هستم. آیا آنتی همورویید(شیاف) که قبلنم استفاده کردم واسه این بیماری خوبست یا خیر؟؟ و راه درمان چیست؟ پرهیز غذایی؟ و سایر نوارد را توصیح بدین.
  متشکرم

  پاسخ به مجید
  • clinic

   با سلام اگرچه درد مقعدی حین اجابت مزاج می‌تواند نشانه بیماری فیشر باشد، ولی باید توجه داشته باشید که بدون معاینه و مشاهده و بررسی محل مقعد امکان اظهار نظر قطعی و همچنین تجویز دارو وجود ندارد، از طرفی مصرف خودسرانه دارو در موارد مشابه نه تنها مؤثر نبوده بلکه می‌تواند منجر به حساسیت یا مقاومت دارویی در بدن شود به صورتی که فرد برای درمان قطعی نیاز به داروهای قویتری پیدا کند، بنابراین توصیه می‌شود پیش از بروز علایم آزار دهنده دیگر و پیشرفت بیماری برای معاینه و درمان لازم مراجعه نمایید، هر چند درمانهای خانگی چون حمام آب گرم نشسته در لگن و مصرف مواد غذایی پر فیبر همراه با آب فراوان می‌تواند به کاهش علایم کمک کند ولی برای درمان قطعی حتماً نیاز به ویزیت پزشک و دریافت نسخه دارید.

   پاسخ به clinic
 2. علی

  سلام من حدود ۴ ساله که سینوس دارم ولی چون اذیتم نکرده ( آخرین بار ۲سال قبل ازش عفونت و خونابه خارج شده) عمل نکردم، جدیدا ازش چرک کمی بیرون میاد و بدتر از اون کنار مقعدم هم یه سوراخ کوچک ایجاد شده و ازش خون میاد (در مواقع مدفوع) ، احتمال داره که سینوسم به مقعدتونل زده باشه لطفا راهنمایی فرمایید.

  پاسخ به علی
  • clinic

   با سلام خیر سینوس با تونلی که می فرمایید متفاوت است و احتمالاً دچار یک بیماری مقعدی دیگر به نام فیستول مقعدی شده اید که به شکل یک کانال بین بافت و دیواره درونی روده و سطح پوست اطراف مقعد به وجود آمده است، البته این نکته حائز اهمیت است که بدون معاینه بالینی و حتی روش های کمک تشخیصی نمی توان اظهار نظر قطعی نمود، بهتر است پیش از وخیم شدن بیماری برای تشخیص و درمان لازم که در صورت فیستول بودن جراحی خواهد بود مراجعه نمایید. از طرفی تنها راه درمان سینوس پیلونیدال نیز جراحی بوده و نداشتن علایم دلیل بر رهایی از بیماری نیست بلکه دیر یا زود علایم همراه با شکل وخیم بیماری ظاهر می‌شود، بهتر است برای جراحی و درمان آن نیز هر چه سریع تر مراجعه کنید.

   پاسخ به clinic
 3. سعید

  باسلام شرمنده اقای دکتر مصدع وقتتون شدم من بچه ای دارم ۱۴ ماهشه تقریبا یک ماه پیش فیستول پری انال عمل کرد تهران پیش فوق تخصص جراح اطفال الان موقع معذرت میخوام مدفوع گریه میکنه خیلی اذیت میشه ریسه میکشه خواستم ببینم تاکی طول میکشه درمانش چیه خواهش میکنم جواب بدید

  پاسخ به سعید
  • clinic

   با سلام مادر عزیز فیستول مقعدی در این سن معمولاً نیازی به جراحی ندارد و خود به خود بهبود می‌یابد. در صورت جراحی نیز زود خوب شده و بهبودی حاصل می‌گردد. با افزایش شیردهی و تغذیه سالم پر فیبر به اجابت مزاج روان فرزندتان کمک کنید تا زمان بهبودی کامل زخم عمل کمتر دچار درد و رنجش شود. برای بهبودی کامل محل عمل باید کمی صبور بوده و سعی کنید فرزندتان را با بازی سرگرم و حواسش را از درد حین اجابت مزاج پرت کنید. اگر نشانه ای چون بوی بد، ترشحات بد رنگ یا خونریزی دیدید، حتماً فرزندتان را نزد پزشک جراحش ببرید.

   پاسخ به clinic
 4. زینب

  بیماری فیستول که قبلا یه بار توسط دکتر جراحی شده امادوباره فیستول به محل قبلی خود که در کنار مقعد است باز گشته بعضی اوقات با درد بسیار شدیدوعفونت تخلیه میشود

  پاسخ به زینب
  • clinic

   با سلام متأسفانه بیماری فیستول با احتمال زیادی نسبت به سایر بیماری های مقعدی عود کرده و باز می گردد و تنها راه درمان آن جراحی است، برای رسیدن به بهبودی کامل باید صبور باشید، با به تأخیر انداختن درمان فقط عارضه بیشتری را تجربه خواهید کرد، پس بهتر است به روند درمانی خود ادامه دهید.

   پاسخ به clinic
 5. افشین

  علائم فیستول را دارم و احتمالاً در مراحل اولیهست و خیلی اذیت نمیشم،وتمایل دارم هرچه زودتر عمل از طریق لیزر انجام بدهم

  پاسخ به افشین
  • clinic

   با سلام درمان فیستول در مراحل اولیه آسان تر بوده ولی ابتدا باید مورد معاینه و بررسی دقیق و حتی ام آر آی قرار گیرید تا تعداد فیستول ها مشخص شده، سپس تحت جراحی لیزری قرار بگیرید. در روش لیزری با درد و خونریزی کمتر نسبت به روش جراحی سنتی درمان شده و با سرعت بیشتری بهبود می یابید.

   پاسخ به clinic
 6. مهدی

  من یکبار عمل آبسه مقعدی یا همون فیستول داشتم. حدود ۳سال پیش. ولی از شش ماه بعد دوباره تو همون ناحیه احساس درد داشتم تا حدود یکسال پیش که این جای عمل دوباره سر باز کرد و گاهی میدیدم که لباس زیرم کثیف شده. الان دیگه این خارج شدن چرک شده هرروز و دردشم شده همیشگی و غیر قابل تحمل. من هر کاری در این مورد میشد کردم از لحاظ نظافت ولی خوب نمیشه. الان چیکار کنم؟؟؟؟ مرسی

  پاسخ به مهدی
  • clinic

   با سلام متأسفانه فیستول بیماری پر مخاطره ای است که در اغلب موارد با یک بار جراحی درمان نشده و به سبب احتمال عود فراوان نیاز به چندین عمل جراحی پی در پی خواهد داشت، خود را به خاطر بیماری سرزنش نکنید و هر چه سریع تر برای پیگیری درمان خود مراجعه نمایید.

   پاسخ به clinic
 7. محمودی

  سلام. بنده چن سال است فیستول مقعدی دارم وهنوز درمان نکردم برای درمان مطمن تروبهتر عمل لیزری را بهم پیشنهاد دادند.لصفا من رو درنوبت لیست عمل قرار دهید . ممنونم

  پاسخ به محمودی
  • clinic

   با سلام برای تعیین وقت ویزیت و سپس عمل لیزری با سیستم نوبت دهی کلینیک هماهنگ نمایید.

   پاسخ به clinic
 8. فاطمه

  به مدت ۱۲ سال دچار فیستول مقعدی هستم که یک سال گذشته بسیار برایم مشکل ساز شده است و در ناحیه مقعد به هنگام دفع دچار درد شدید که گاهآ همراه با خونریزی و سوزش است می باشم. و در حالت عادی خارش شدید و مشکل نشستن هم دارم. با تشکر

  پاسخ به فاطمه
  • clinic

   با سلام ممکن است علاوه بر فیستول مقعدی دچار یک بیماری مقعدی دیگری به نام شقاق مقعدی یا هموروئید شده باشید که البته بدون معاینه شما نمی توان اظهار نظر قطعی نمود. دوازده سال عدم توجه به درمان فیستول مقعدی مدتی زیادی تا شدت آسیب و مشکلات ناشی از آن بیشتر و غیر قابل تحمل شود. بنابراین باید هر چه سریع‌تر برای معاینه و درمان لازم که در مورد فیستول تنها اقدام درمانی جراحی است، مراجعه کنید.

   پاسخ به clinic
 9. حسن زاده

  سلام خسته نباشید.من روی باسنم ی کوچولو باد کرده و سفت شده در ضمن قرمز هم نیست…اما درد شدیدی داره جوری که کل بدنم سر میشه…و وقتی میخاهم بلند شوم انگار وزنه صد کیلویی میخاهم بلند کنم…باید چه کنم

  پاسخ به حسن
  • clinic

   با سلام به احتمال فراوان دچار آبسه یا فیستول مقعدی شده اید که تنها راه درمان اصلی آن جراحی است، در صورت مراجعه سریع تر درد و رنج کمتری را تحمل کرده و دچار عوارض کمتری از بیماری خواهید شد، بنابراین پیش از پیشرفت بیماری و آسیب بافتی شدیدتر برای درمان مراجعه نمایید.

   پاسخ به clinic
 10. لطفی

  باسلام مدت ۳ سال است ۵مرتبه جراحی آبسه پری آنال شدم(درناژ)ولی هنوز درمان کامل نشدم درحالی که بدلیل بیماری لوپوس وروماتیسم ازداروی کورتون استفاده میکنم ومبتلا به کم کاری تیروئید نیز میباشم آیا روشی برای درمان قطعی وجود دارد یا همچنان باید به جراحی ادامه داد لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ به لطفی
  • clinic

   با سلام تنها راه درمان اصلی آبسه مقعدی، جراحی و تخلیه آن است و متأسفانه راه درمان دیگری برای آن که با شرایط و سوابق بیماری شما هم خوانی داشته باشد، یافت نشده است، بنابراین نکات مراقبتی پس از عمل جراحی را به دقت عمل نموده و به مراحل درمان خود ادامه دهید. آبسه مقعدی از جمله بیماری هایی است که به سختی درمان می شود.

   پاسخ به clinic
 11. سیروان

  اينجانب ۲۶ ساله و از ۶ سال پيش خونريزي از مقعد پيدا كردم و دچار فيشر شدم و الان درد شديد در انتهاي روده و زخم شده ام و امكان اجابت مزاج براي من وجود ندارد

  پاسخ به سیروان
  • clinic

   با سلام عدم درمان به موقع فیشر مقعدی باعث مزمن شدن بیماری و در نتیجه پیشرفت بیماری و آسیب بافتی شدیدتر و ایجاد زخم در ناحیه مقعد شده است که روند درمانی را کمی مشکل تر می کند. در هر حال بدون مشخص شدن علت ایجاد شقاق و زخم ناشی از آن، درمان بی فایده است، باید هم زمان با درمان، علت نیز مشخص شده و رفع گردد تا دچار عود بیماری نشوید، در این مرحله از پیشرفت بیماری نیاز به جراحی حتمی خواهد بود.

   پاسخ به clinic
 12. مجید

  با سلام مدتی است از درد ناشی از فیستول متعدد آنال به تشخیص جراحان عمومی اذیت میشم که گاها طاقتم سر میرود

  پاسخ به مجید
  • clinic

   با سلام اگر تشخیص فیستول مقعدی آن هم به تعداد فراوان در شما قطعی باشد، درمانی جزء جراحی وجود ندارد. البته به دلیل احتمال عود فراوان این بیماری ممکن است با یک بار جراحی نتیجه نگرفته و نیاز به تکرار آن داشته باشید، بنابراین هر چه سریع‌تر برای آغاز معالجات خود مراجعه نمایید.

   پاسخ به clinic
 13. شاهین

  حدود ۳ سال است که درگیر فیستول مقعدی هستم و گاهی خونریزی شدید از این ناحیه دارم لذا خواستار لیزر درمانی جهت فیستول هستم

  پاسخ به شاهین
  • clinic

   با سلام امروزه با ورود لیزر به عرصه درمان و جراحی بیماری‌های مقعدی بسیاری از عوارض ناشی از روش های جراحی سنتی مانند درد و خونریزی و نیاز به بستری و استراحت طولانی مدت محدود شده و از احتمال عفونت ناشی از عمل کاسته شده است، ابتدا برای ویزیت و بررسی دقیق فیستول و سپس تعیین نوبت جراحی با سیستم نوبت دهی کلینیک تماس حاصل فرمایید.

   پاسخ به clinic
 14. فرهاد

  سلام، جراحی فیستول آنال داشته،و معالجه همراه با setone بوده! آیا این نخ باید کامل بیرون آورده شود و درمان موفق با این امر چقدر احتمال دارد؟؟

  پاسخ به فرهاد
  • clinic

   با سلام بله طی یک عمل جراحی دیگر باید این نخ برداشته شود، این نخ به سبب باز نگه داشتن مسیر فیستول تا زمان تخلیه کامل ترشحات گذاشته می شود. به طور کلی جراحی فیستول مقعدی با احتمال عود فراوانی همراه بوده و مزیت این روش نسبت به سایر روش ها کاربرد آن در افراد در معرض خطر بی اختیاری روده ای است.

   پاسخ به clinic
 15. واحدی

  با سلام بعد از اجابت مزاج درد شدیدی دارم چه شکمم نرم کار کند چه سفت دو بار هم جراحی کرده ام یکبار از ناحیه اسفکنر بار دوم گفتند آآبسه هست عمل کردم ولی تفاوتی نکرده بار اول اسفند ۹۴ وبار دوماردیبهشت ۹۵ عمل کردم توروخدا کمکم کنید درد امونمو بریده.

  پاسخ به واحدی
  • clinic

   با سلام بدون تشخیص مناسب و صحیح بیماری، کاملاً طبیعی است که درمان مؤثر واقع نشود. این احتمال وجود دارد که متخصصین شما بیماری را درست تشخیص نداده و دست به اقدام درمانی زده باشند، درد مقعدی نشانه بسیاری از بیماری های مقعدی است که البته با روش های تشخیصی قابل افتراق هستند. از طرفی نیز این احتمال وجود دارد که شما مراقبت ها و توصیه های پس از عمل را جدی نگرفته و به خوبی عمل نکرده باشید، در هر صورت بدون معاینه و بررسی مقعد شما نمی توان اظهار نظر قطعی نمود. بهتر است پیش از پیشرفت بیماری برای درمان خود مراجعه نمایید.

   پاسخ به clinic
 16. سمانه

  سلام.من حدود یک سال پیش عمل هموروئید با فیستول انجام دادم که متاسفانه فیستول برگشت کرده..و با درد خیلی شدید بعد از عملم همراه بودم..که الان که در پیج شما خواندم که با لیزر عمل میکنید و درد ندارد خواستم زحمت به شما دهم.ممنون از راهنمایی شما…

  پاسخ به سمانه
  • clinic

   با سلام بله با کمک لیزر امکان جراحی بدون درد و خونریزی و حتی گاهی بدون نیاز به بی هوشی عمومی وجود دارد. در این روش سرپایی به دلیل خاصیت لیزر در کاهش آسیب بافتی به بافت های سالم اطراف محل آسیب دیده، درد کمتری ایجاد و همچنین با مسدود نمودن سر عروق شرایط بهتری برای کاهش خونریزی ناشی از عمل فرآهم می کند. همچنین در جراحی فیستول نسبت به سایر روش های جراحی سنتی با عوارض کمتری همراه است. برای ویزیت و سپس تعیین نوبت جراحی لیزری می توانید با کلینیک تماس حاصل فرمایید.

   پاسخ به clinic
 17. اصغری

  چهار روز است دچار برآمدگی کنار معقد شدم که خیلی بزرگ است .همراه با درد شدید. البته روز اول به یک پزشک جراح مراجعه کردم و ایشان محل را بی حس کرده و روی برآمدگی را تیغ زدن ولی هنوز خوب نشدم

  پاسخ به اصغری
  • clinic

   با سلام نگران نباشید با اقدام فوری پزشکتان لخته خون موجود در ضایعه ایجاد شده به مرور تخلیه شده و شما را از عوارضی چون آمبولی در امان نگه می‌دارد. باید کمی صبور باشید، در صورت عدم تخلیه کامل طی چند روز آینده و بروز درد و ناراحتی برای معاینه مجدد نزد پزشک خود مراجعه کنید.

   پاسخ به clinic
 18. مسعودی

  مدت ۶ ساله برادرم دچار فیستول شده و به گفته خودش هر چند وقت یکبار با درد شدید مقداری از عفونت تخلیه میشود اما مدتی است که اطراف فیستول به حالت شل و گود شده تورو خدا کمکمش کنید. من در مورد جراحی با لیزر و آیا درمان قطعی داره سوال داشتم .سپاسگزارم

  پاسخ به مسعودی
  • clinic

   با سلام دوست عزیز، ترشحات دوباره از ناحیه فیستول گذشته فرد نشانه عود بیماری است و باید به محض مشاهده علایم عود برای آغاز درمان مجدد و به احتمال فراوان جراحی مراجعه می کردند. شل شدن و فرورفتگی ناحیه نیز نشان پیشرفت بیماری و آسیب بافتی شدیدتر است. بله با روش لیزری امکان جراحی با درد و خونریزی کمتر نسبت به سایر روش های جراحی سنتی و همچنین احتمال عود کمتر و مؤفقیت بیشتر وجود دارد. برای تعیین وقت ویزیت و همچنین جراحی لیزری با کلینیک تماس بگیرید.

   پاسخ به clinic
 19. رضایی

  با عرض سلام و وقت بخیر. بنده سوالی از خدمتتون داشتم. آقای دکتر بنده چند وقت پیش فیستول مقعدی داشتم که خوب شد اما هموروئید گرفته بودم که اون رو عمل کردم. بنده هنگام دفع مزاج حدود ۵ تا ۱۰ سانتی متر از ابتدای مدفوعم خشک و سیاه رنگ و گاهی تکه تکه است و در ابتدای آن هم چیزهای سبز مثل عفونت است. خواستم بدانم علت چه می تواند باشد و باید چکار کنم؟ ممنون

  پاسخ به رضایی
  • clinic

   با سلام احتمال عود بیماری فیستول یا ابتلا به آبسه مقعدی مطرح است که تشخیص قطعی آن فقط با معاینه و بررسی دقیق امكان پذیر خواهد بود. دفع مدفوع خشک و تکه ای نشانه ابتلای شما به یبوست است، این مدفوع باقی مانده اجابت مزاج قبلی شما بوده که به صورت کامل تخلیه نشده است، عدم پیگیری به موقع این مشکل شما را در معرض خطر بازگشت مجدد بیماری هموروئید قرار خواهد داد. پس با ورزش، تغذیه سالم پر فیبر و سرشار از مایعات به کنترل یبوست خود کمک کنید و برای درمان قطعی آن مراجعه نمایید.

   پاسخ به clinic
 20. محمد

  سلام من یه هفته پیش عمل آبسه مقعدی کردم خوب شده بودم رفتم دو سه روز مسافرت دیگه تو تشت نشستم ولی قرص عفنت رو مصرف کردم تا از مسافرت آمدم دباره درد زخم شروع شد چیکار کنم دکتر؟

  پاسخ به محمد
  • clinic

   با سلام مراقبت های بهداشتی توصیه شده پس از عمل جراحی آبسه مقعدی در تضمین جراحی و پیشگیری از عود مجدد آن بسیار مهم و ضروری است. در هر صورت باید مراجعه مجدد به پزشک خود داشته باشید تا شدت عفونت و عارضه ایجاد شده را بررسی نمایند، ممکن است با تجویز داروی آنتی بیوتیک قوی تر بهبود یابید. مهم ترین نکته مراجعه فوری به متخصص است.

   پاسخ به clinic
 21. شهریار

  یه مدت مقعدم تاول زده بود بع مدتی ک بهتر شدم سوزش شدید دارم طوری ک تاصبح بیدارم از درد زیاد تیر میکشه

  پاسخ به شهریار
  • clinic

   با سلام توصیف شما از تاول ممکن است با آن چه که پزشک در معاینه خود می بیند، تفاوت فراوانی داشته باشد، همچنین بیماری های مقعدی بسیاری با سوزش و درد همراه است، بنابراین پیش از پیشرفت و وخیم شدن بیماری برای تشخیص و درمان خود مراجعه نمایید.

   پاسخ به clinic
 22. سحر

  سلام پارسال عمل فیستول انجام دادم در ناحیه باسن عفونت خارج میشود متاسفانه دوباره عود کرده

  پاسخ به سحر
  • clinic

   با سلام متأسفانه فیستول مقعدی از جمله بیماری‌هایی است که با احتمال زیادی عود کرده و باز می گردد. گاهی اوقات برای بهبودی کامل آن نیاز به چند جراحی خواهد بود، از آن جایی که تنها درمان این بیماری جراحی است، باید برای معاینه و احتمالا جراحی مجدد خود را آماده نمایید.

   پاسخ به clinic
 23. کریم

  سلام اقای دکتر من سال گذشته ابسه عمل کردم یک ماه بعدش فیستول الان حدود ۹ ماه گذشته وهنوز ترشحات دارم کم وزیاد میشه مثلا دوسه روز خیلی کم باز دوباره زیاد میشه چرکم میاد همیشه شورتم زرد میشه تازگیا خونریزیهم دارم به پزشک مراجعه کردم میگن خوب میشه مشکلی نیست لطفا منو راهنمایی کنید تشکر

  پاسخ به کریم
  • clinic

   با سلام اگر ترشحات شما در حد کم باشد طبیعی بوده و تا زمان تخلیه کامل ترشحات درون مسیر فیستول این ترشحات طبیعی بوده و جای نگرانی ندارد. اما اگر بیش از حد دچار ترشح می شوید و علایم دیگری چون درد و التهاب و قرمزی در ناحیه دارید، احتمال عود مطرح است و باید طی یک معاینه دقیق آماده جراحی بعدی شوید.

   پاسخ به clinic
 24. رامین

  بيمارى فيستول انال. سه بار عمل جراحى انجام داده ام. درسال نود ابسه تخليه شد نيمه سال نودو يک فيستول جراحى کرده ام. ودرسال نودو چهار در بهمن ماه مجدد فيستول جراحى کرده ام که براى من نخ گذاشته شد ولى درحال حاضر کوچکترين بهبودى نداشتم ممنون ميشم من و راهنمايى کنيد. باتشکر.

  پاسخ به رامین
  • clinic

   با سلام وجود نخ کمک می کند تا قبل از تخلیه کامل فیستول، مسیر آن مسدود نگردد و شما دوباره دچار عود بیماری نشوید. بنابراین باید در این روش کمی صبور باشید، خروج ترشحات نشانه بهبودی شماست. در صورتی که دچار درد و التهاب و تورم و قرمزی ناحیه شدید، برای بررسی و معاینه نزد پزشک جراح خود مراجعه نمایید.

   پاسخ به clinic
logo