banner
بهمن ۶, ۱۳۹۵

درمان فیستول با لیزر و جراحی بدون بازگشت و مراقبت های بعد از عمل جراحی

درمان فیستول با لیزر

پیشرفت علم کمک روز افزونی در پزشکی و بهبود راه‌های درمانی بسیاری از بیماری‌ها داشته است. امروزه لیزر توانسته جایگزین بسیاری از اعمال جراحی‌ سنگین و پر عارضه شود. کاربرد لیزر در جراحی فیستول مقعد به دلیل حساسیت و آسیب‌پذیری طبیعی ناحیه‌ی مقعد نسبت به سایر اندام‌ها از بسیاری از مشکلات این روند درمانی کاسته است. لیزر در تمامی اعمال جراحی از مزایای بسیاری برخوردار است. اما به دلیل تک بعدی بودن درمان فیستول مقعد و نبود راهی جز جراحی آن، نقش لیزر پررنگ‌تر و قابل درک‌تر خواهد بود.

در لیزر درمانی فیستول مقعد به جای استفاده از تیغ یا چاقوی جراحی و آسیب زدن به بافت‌های اطراف با کمک اشعه و انرژی ساطع شده از دستگاه لیزر مسیر فیستول را می‌بندند. لیزردرمانی می‌تواند با دقت و تهاجم کم‌تر به عضله‌ی دریچه مقعدی و حتی بدون کمترین خونریزی و درد انجام شود. زیرا لیزر این قابلیت را دارد تا هم اعصاب آسیب‌دیده حین جراحی و هم مویرگ‌های پاره شده را ترمیم کند. این جراحی سرپایی بوده و نیازی به بی‌هوشی عمومی و تحمل عوارض ناشی از آن ندارد.

درمان فیستول با لیزر در مدت محدودتر و با سرعت بیشتری انجام می گردد و فرد می‌تواند زودتر از سایر روش‌ها به فعالیت روزمره و کار خود بازگردد. احتمال عود یا عفونت ناشی از آن کم‌تر از سایر روش‌هاست. نگرانی‌ای از عارضه‌‌ی بی‌اختیاری مقعدی وجود ندارد، زیرا احتمال آن در این روش بسیار کاهش می‌یابد. البته ناگفته نماند لیزر احتمال انتقال بیماری‌های منتقل شونده از خون مانند هپاتیت و HIV را به حداقل و حتی صفر می‌رساند.
با ورود لیزر به حیطه‌ی درمانی ترس ناشی از جراحی بیماران و خانواده‌هایشان کم شده و افراد با خیالی آسوده‌تر برای درمان مشکلات خود پا به اطاق عمل می‌گذارند. پزشکان نیز از این روش درمانی به دلیل آسانی و کم‌تهاجمی بودن، بیشتر از روش‌های قدیمی و تیغ جراحی استقبال می‌کنند.

درمان فیستول با جراحی

درمان فیستول مقعدی با عمل جراحی

فیستول مقعد به ندرت ممکن است بدون درمان زخم ایجاد شده التیام یابد. در اغلب موارد، جراحی برای حذف فیستول مورد نیاز است. بسته به نوع فیستول مقعد (ساده یا پیچیده) و موقعیت آن چندین تکنیک استفاده می‌شود که عبارتند از فیستولوتومی، استن، فلپ آدوانسمنت و پلاگین بیولوژیکی.
اکثر روش‌های جراحی فیستول مقعد را می توان به صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری انجام داد. در فیستول‌های بزرگ و عمیق ممکن است نیاز به مدتی مراقبت پس از جراحی در بیمارستان باشد. معمولاً بیماران می‌توانند در همان روز بعد از عمل جراحی به خانه برگردند، با این حال، نیاز به استراحت برای حداقل چند روز بعد از عمل جراحی برای کمک به روند بهبود وجود دارد. هر یک از تکنیک‌های جراحی مزایا و معایبی به همراه دارند که با توجه به موقعیت و محل قرارگیری فیستول توسط پزشک انتخاب می‌‌شوند، این روش‌‌ها شامل:

 • فیستولوتومی: روشی است که در ۸۵ الی ۹۵ درصد موارد استفاده شده و به صورت یک برش باز در تمام طول فیستول به منظور بررسی و رفع آسیب‌های وارده به تمامی قسمت‌ها انجام می‌شود. در این روش پوست و عضله‌ی تونل موجود کامل باز شده و اجازه‌ی ترمیم فیستول از داخل به خارج را می‌دهد و پس از مدتی تبدیل به یک شیار می‌شود. یک الی دو ماه زمان نیاز است تا زخم ناشی از جراحی بهبود یابد.
 • تکنیک استن: این روش سابقه‌ی دیرینه در درمان فیستول مقعد دارد که در روش سنتی با موی دم اسب یا کتان انجام می‌شده است. در فیستول‌های پیچیده‌تر که در قسمت‌های بالایی قرار گرفته و قسمتی از عضله اسفنکتر را نیز درگیر کرده است، یک نخ بخیه یا لوله‌ی باریک ویژه‌ی تخلیه را برای حداقل شش الی دوازده هفته در فیستول قرار می‌دهند تا به تخلیه‌ی کامل چرک و بهبود فیستول کمک کند. سپس در صورت لزوم جراحی قطعی مورد نیاز انجام می‌شود. این روش برای افراد در معرض خطر ابتلا به بی‌اختیاری مقعدی از جمله بی‌اختیاری گاز روده مناسب است. گاهی اوقات چندین جراحی مورد نیاز دارد.
 • روش فلپ آدوانسمنت: این گزینه معمولاً در فیستول پیچیده مورد استفاده قرار می‌‌گیرد که برای افراد در معرض خطر بی‌اختیاری مقعدی کاربرد دارد. با استفاده از قسمتی از بافتی که از رکتوم یا پوست اطراف مقعد برداشته شده است، فیستول را ترمیم می‌کنند. میزان عود گزارش شده از این روش ۵۰ درصد است. شرایط خاصی، مانند بیماری کرون، بدخیمی و سیگار کشیدن احتمال شکست را افزایش می‌دهد. در حد خفیف تا متوسط نیز بی‌اختیاری مقعدی از آن گزارش شده است.
 • پلاگین بیولوژیکی: یک پلاگین مخروطی شکل ساخته شده از بافت انسانی (مخاط روده انسانی) که برای جلوگیری از باز شدن داخلی فیستول مقعد استفاده می‌شود. این پلاگین را با بخیه به سر داخلی فیستول مقعد متصل می‌کنند. بافت جدید معمولاً در اطراف پلاگین رشد می‌کند و به درمان فیستول کمک خواهد کرد. این روش هیچ خطری برای بی‌اختیاری مقعدی ندارد و میزان مؤفقیت این روش بیش از ۸۰ درصد است اما میزان مؤفقیت بلند مدت آن نامشخص و احتمالاً کمتر از ۵۰ درصد است. این روش نیاز به بستری ۲۴ ساعت در بیمارستان دارد. این تکنیک با خطر بیشتری عوارضی مانند درد، تشکیل آبسه و یا احتمال جابجایی پلاگین همراه است.

 

اما به جز روش‌های تهاجمی و جراحی گفته شده امروزه روش دیگری نیز کشف شده که در حال حاضر تنها راه درمان غیر جراحی فیستول مقعد محسوب می‌شود. چسب فیبرین روشی است که در آن ماده‌ی فیبرینی از طریق منفذ فیستول تزریق شده و درون آن را می‌پوشاند، سپس منفذ فیستول با بخیه مسدود می‌گردد. این روش اجازه‌ی رسیدن بافت‌ها به هم و درمان فیستول از قسمت‌های داخلی به خارجی را می‌دهد. این یک روش ساده، امن و بدون درد است که حداقل میزان استرس را در بیمار ایجاد کرده و خطر بی‌اختیاری مدفوعی سایر روش‌ها را نیز ندارد، اما در دراز مدت نتایج این روش ضعیف است. میزان مؤفقیت اولیه آن بالا و در حد ۷۷ درصد است که طی ۱۶ ماه به ۱۴ درصد کاهش می‌یابد.

درمان فیستول مقعد با عمل جراحي

مراقبت بعد از عمل جراحی فیستول مقعد

پس از اتمام جراحی فیستول مقعد و به هوش آمدن بیمار، در اکثر موارد فرد قادر به حرکت، خوردن و نوشیدن بلافاصله پس از هوشیاری خواهد بود و حتی می‌تواند در همان روز ترخیص شود و به منزل باز گردد. اما ممکن است در اعمال جراحی پیچیده نیاز به بستری طولانی‌تر در بیمارستان باشد. در هر صورت ترخیص بیمار به معنی نادیده گرفتن عمل جراحی نیست و فرد باید در منزل تا بهبود نسبی زخم ناشی از جراحی استراحت کند و به توصیه‌های پزشک خود عمل کند. اقدامات مراقبتی و حمایتی پس از جراحی فیستول مقعد شامل:

 • مصرف داروی ضد درد: بسیاری از افراد پس از عمل جراحی تمایل و نیاز به استفاده از مسکن برای تسکین درد خود دارند که باید با دوز و فاصله‌ی زمانی تجویز شده توسط پزشک خود مصرف نمایند؛
 • مصرف آنتی‌بیوتیک در صورت لزوم: در افراد سالمی که نشانه‌‌ای از تب و عفونت ندارند، نیازی به تجویز آنتی‌بیوتیک پس از جراحی نیست. اما آنتی‌بیوتیک ممکن است برای برخی از افراد، از جمله افراد مبتلا به دیابت یا اختلال ایمنی بدن به عنوان پیشگیری تجویز شود؛
 • تعویض پانسمان: پانسمان ناحیه نیاز به تعویض هر چند روز یک بار دارد که بهتر است فرد برای انجام آن در بیمارستان آموزش ببیند و یا توسط یک پرستار انجام شود. زخم ناحیه طی شش هفته بهبود می‌یابد؛
 • رژیم غذایی ملین: در دوره‌ی کمون پس از جراحی فرد موظف به رعایت رژیم غذایی پرفیبر و ملین است تا از ابتلا به یبوست جلوگیری کند؛
 • حمام نشسته‌ی آب گرم: حمام نشسته‌آب گرم به مدت ۱۵ دقیقه سه بار در روز نیز طی یک هفته پس از عمل جراحی فیستول به سرعت بهبودی زخم کمک می‌کند؛
 • پرهیز از نشستن روی زخم: گاهی گذاشتن یک بالش در زیر باسن هنگام نشستن به کاهش فشار روی زخم کمک می‌کند؛
 • ویزیت پیگیری: برای پیگیری روند درمانی در موعد تعیین شده باید به پزشک معالج مراجعه شود. البته در صورت وجود عارضه یا مشکلی نباید تا ویزیت پیگیری صبر کرد و هر چه زودتر پزشک را از مشکل خود مطلع نمود.

عارضه‌های احتمالی بعد از عمل جراحی فیستول مقعد که در صورت بروز نیاز به پیگیری دارد شامل:

 • خونریزی شدید
 • تورم، ترشح یا درد افزایش یافته
 • حرارت ۳۸ درجه‌ی بدن یا بالاتر
 • تهوع
 • یبوست
 • مشکل در دفع ادرار
 • بی‌اختیاری مقعدی
 • عفونت
پرسش و پاسخ
 • محمد گفت:

  با سلام و عرض ادب،خواستم بدانم که برای عمل فیستول حتما باید عکس ازفیستول گرفته شود،یا ضروری نیست، متشکرم

  • clinic گفت:

   با سلام
   بله برای بررسی دقیق محل درگیری آن نیاز به انجام تصویربرداری کف لگن خواهد بود.

 • سامان گفت:

  سلام وقت تون بخیر .من میخواستم هزینه عمل لیزر فیستول رو بدونم و اینکه آیا دفترچه بیمه در هزینه عمل تاثیری داره یا نه؟لطفا هزینه عمل رو با بیمه وبدون بیمه اعلام کنید .مورد دیگه اینکه چون این بیماری همراه با درد و مشکلات زیاده میخواستم بدونم آیا احتیاج به نوبت گیری های طولانی هست یا همون جلسه اول عمل رو انجام میدید؟لطفا حتما هزینه عمل رو مشخص بگید ممنون

  • clinic گفت:

   با سلام
   خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری جراحی در همان روز مراجعه انجام شده و فرد می تواند طی یک الی دو ساعت مرخص شده به خانه بازگردد و زندگی عادی روزمره خود را آغاز کند.

 • مهدی گفت:

  با سلام
  اسفند ۹۵ عمل جراحی فیستول داشتم . مجددا خرداد ۹۶ یک عمل مشابه داشتم . عید ۹۶ بدنم را عفونت گرفته بود پزشک از محل عمل فیستولی عفونت رو تخلیه و گفت هم زمان فیستول کوچکی داشتم عمل کرده .و هر بار یک پزشک و دو بارش در بیمارستان خاتم النباء بوده . اکنون محل عمل خوب شده ولی برخی مواقع احساس درد در معقد دارم .
  ۱- می خوام بدونم این احساس درد ملایم در برخی مواقع ممکنه از فیستول مجددا باشه یا فکر اشتباه به من تلقین شده؟
  ۲- چرا برا فیستولم از ام آری یا وسیله دقیق تر برا معاینه نیاز نبوده و نیست ؟

  • clinic گفت:

   با سلام
   نیاز به تصویربرداری های دقیق کف لگنی در همه موارد و انواع بیماری ها ضروری نبود و بسته به شدت و نوع بیماری درباره آن تصمیم گیری خواهد شد و احساس درد اگر گهگاهی و قابل تحمل است نیاز به پیگیری نداشته و طبیعی می باشد اما اگر درد در حال افزایش و تشدید بود برای بررسی به پزشک خود مراجعه کنید

 • مرتضی گفت:

  باعرص سلام و وقت بخیر
  اقای دکتر من دیماه۹۲فروردین ۹۵و اردیبهشت ۹۶ تحت جراحی فیستول آنال قرار گرفته ام
  متاسفانه چن ماهی میشه ک دوباره اود کرده و ۲۴ساعت چرک و ترشح سبز رنگ ب همراه درد شدید رو دارم عااااااجزانه خواهش میکنم ازتون کمکم کنید و راهنماییم کنید
  (اخرین جراحی پیش دکتر نعمت اللهی تو اصفهان بودم ک ام ار ای گرفتن و گفتن با لیزر قابل درمان نیست)

  • clinic گفت:

   با سلام
   متاسفانه بیماری فیستول مقعد یک بیماری پردردسر بوده و گاهی هم بارها نیاز به جراحی داشته و باید در روند درمان آن صبور باشید و حتماً درمان را پیگیری کنید و ناامید نشوید برای بررسی وضعیت بیماری فیستول خود حضوری مراجعه کنید تا درباره نوع جراحی آن تصمیم‌گیری شود.

 • ایرج گفت:

  دکتر سلام حدودا۳۰ ساله درگیر بیماری ابسه وفیستول هستم بارها عمل کردم وبارها خودبه خود تخلیه شده؛دیگه توان انجام عمل ودوره بهبود جای عمل وزخم را ندارم .چه کنم ؟ممنونم

  • clinic گفت:

   با سلام
   لازم است برای بررسی وضعیت بیماری خود و راهنمایی دقیق حضوری مراجعه کنید متاسفانه این بیماری زمینه ساز ابتلا به بیماری مهلک سرطان بوده و لازم است تا روند درمانی آنها چند ساخت پیگیری شود نگران جراحی خود نباشید با پیشرفته و به روز رسانی روش های درمانی نوین لیزری می توان این بیماری را بدون درد و خونریزی سرپایی تحت بی حسی موضعی درمان کرد به صورتی که در همان روز مراجعه مرخص شوید و از روز بعد زندگی عادی خود را بدون دردسر روش‌های جراحی سنتی داشته باشید متاسفانه بیماری فیستول مقعدی بسیار پر دردسر و سخت درمان بوده و گاهی نیاز به بارها جراحی دارد.

 • سامان گفت:

  با سلام من حدود۲۵ سال پیش برای اولین بار مبتلا به آبسه مقعدی وبه دنبال ان به فیستول شدم که اولین عمل جراحی درهمان زمان انجام دادم تابه حال بالغ بر ۸یا۹ بار عود کرده که بعضی مواقع بهد از چند روز خود به خود تخلیه شده وحدودا۴ بار هم جداحی کرده ام .الان دوباره عود کرده وخودش سرباز کرده؛به نظر شما باید چکار بکنم.ضمن اینکه انجام عمل ودوره بهبود عمل واقعا طاقت فرساست.ممنونم

  • clinic گفت:

   با سلام
   متاسفانه بیماری فیستول مقعدی یک بیماری پردردسر بوده است که به سبب آسیب بافتی شدید در ناحیه می‌تواند زمینه‌ساز ابتلای فرد به بیماری مهلک سرطان در صورت عدم توجه به درمان باشد بنابراین لازم است تحت درمان مناسب قرار بگیرید اگرچه تنها راه درمان این بیماری انجام جراحی خواهد بود ولی امروز با کمک روشهای نوین لیزری میتوانید جراحی را بدون دردسر و سرپایی انجام داد به صورتی که در همان روز مراجعه مرخص شوید و نیازی به مراقبت استراحت و یا پانسمان نداشته و از روز بعد زندگی عادی روزمره خود را آغاز کنید این جراحی تحت بی حسی موضعی و بدون قرار گرفتن در معرض عوارض داروهای بیهوشی قابل انجام است.

 • محمد گفت:

  سلام
  ۶ ماه پيش در بالاي مقعد سوراخي مشاهده كردم كه ترشحات عفوني داشت به پزشك مراجعه كردم گفت بايد عمل بشه بنده نيز در مورد عمل ليرزر اطلاعات خواستم دكتر گفت كه چنين چيزي ممكن نيست بنده هم بخاطر استرس و مشغله كاري فعلا عمل نكرده ام و روز به روز عفونت زيادي ترشح ميشه لطفا راهنمايي ام كنيد.

  • clinic گفت:

   با سلام
   بهتر است هرچه زودتر روند درمان خود را پیگیری کنید زیرا ایجاد تاخیر در روند درمان باعث تشدید آسیب بافتی ناحیه و عمیق شدن مشکل کیست مویی در شما خواهد شد به صورتی که ممکن است روند درمان را طولانی و نیاز به انجام جراحی مجدد را ضروری کند. نگران نباشید امروزه با کمک پیشرفت علم امکان انجام جراحی با روشهای نوین لیزری بدون درد و خونریزی وجود دارد به صورتی که نیاز به بیهوشی عمومی نداشته تحت بی حسی موضعی و در محیط کلینیک بدون نیاز به بستری شدن در محیط آلوده بیمارستان و قرار گرفتن در معرض عفونت جراحی سرپایی خواهید شد و در همان روز مراجعه مرخص می شوید و می توانید از روز بعد یک زندگی عادی داشته نیازی به مراقبت استراحت طولانی مدت و یا دردسر های پانسمان که در روش‌های سنتی وجود دارد، نداشته باشید حتی به محل کار خود بازگشته بدون نیاز به حمایت دیگران فعالیت عادی خود را از سر گیرید.

 • علیرضا گفت:

  سلام. ۲سال پیش مشکل آبسه داشتم که جراحی کردم بعد عمل احساس این‌که آبسه بطور کامل جدا نشده را در روز بعد عمل به دکتر اعلام کردم ولی گفتند که تخلیه میشه بعد از یک ماه که به دستور پزشک باید هروز در ظرف بتادین بنشینم را انجام دادم و زخمی که به اندازه سکه بود کم کم جمع شد و بسته شد بعد ۲روز ورم وبادکرد مراجعه به جراح کردم گفتند که فیستول مقعدی داری وعملش سخته از آنروز از ترس عمل سخت برای عمل نرفته ام و هر چند وقت یک بار ورم میکنه و بعد اذیتهای زیادی مترکه وچرک وخون خارج میشه از شما تقاضا دارم که کمکم کنید و بگوئید باید چه کاری انجام بدم کجا مراجعه کنم .مرسی و ممنون میشم پاسخ بدهید.؟

  • clinic گفت:

   با سلام
   با ایجاد تاخیر در روند درمان خود باعث می‌شوید تا آسیب بافتی ایجاد شده بیشتر شده احتمال برگشت بیماری پس از درمان نیز افزایش یافته و نیاز به بارها جراحی پیدا کنید با تهدید این بیماری زمینه‌ساز ابتلا به سرطان بوده باید از هر چه زودتر تحت درمان قرار بگیرد نگران نباشید با روش لیزری میتوانید یک جراحی آسان‌تر بدون درد و خونریزی داشته باشید به صورتی که در همان روز مراجعه درمان شده و در زندگی روزمره خود را آغاز کرده نیاز به مراقبت و یا استراحت و پانسمان نداشته باشید.

 • اریا گفت:

  سلام دکتر من ۵ روز پیش عمل فیستول داشتم دو تکه از روی گوشت دور مقعد نمونه برداری شده در همان قسمت خن ریزی خفیف و ضعیف دارم در همان قسمت هم سوزش در ابگرم بتادندار هم میشینم ایا این جای زخم نمونه برداری درست میشه خون ریزی قطع میشه در ضمن عمل در داخل روده انجام گرفته یا در کجا که دیده نمیشه جای زخم ان چه مدت زمان میبره راه رفتن یا سر کار ممکنه ممنونم ازتون درست توضیح نمیدند

  • clinic گفت:

   با سلام
   خروج ترشحات و خون ریزی در ناحیه ممکن است کمی زمان‌بر بوده و حداقل یک ماه را برای بهبودی نسبی خود در نظر بگیرید از طرفی زمان بازگشت به محیط کار و آغاز زندگی عادی روزمره شما را پزشکی جراحی مربوط به بعد از بررسی و ویزیت میزان بهبودی ناحیه تعیین خواهند کرد. بهبودی کامل ممکن است چند ماه زمان برده و عمل جراحی از درون انجام شده که قابل رویت نیست.

 • علی گفت:

  سلام من یکساله جراحی فیستول پری انال داشتم الان یه چیزی پلاستیکی ازمقعدم بیرون زده ودرد دارم میخواستم علتشو بپرسم؟

  • clinic گفت:

   با سلام
   برای بررسی ناحیه حضوری مراجعه کنید ممکن است دچار برگشت بیماری شده باشید.

 • سپهر گفت:

  با سلام
  بنده ساکن شهرکرد هستم و دچار فیستول آنال بسته شده ام
  دکتر کرمی در شهرکرد پیشنهاد جراحی باز را داده و گفت که با لیزر این نوع فیستول قابل درمان نیست و تخلیه نمیشود
  در اصفهان هم دکتر بهداد پیشنهاد جراحی با روش ایجاد کوتر را داده
  میخواستم ببینم واقعا این نوع فیستول قابلیت لیزر دارد و کدام روش برگشت پذیری کمتری دارد

  • clinic گفت:

   با سلام
   امکان انجام جراحی لیزری برای انواع بیماریهای مقعدی و سخت ترین مراحل پیشرفته بیماری فیستول وجود دارد ولی برای تصمیم گیری نهایی درباره درمان لازم است حضوری مراجعه کرد تحت معاینه بالینی و بررسی های دقیق قرار بگیرید. از طرفی به سبب آسیب بافتی کمتر و انجام جراحی بدون درد و خونریزی تحت بی حسی موضعی با روش لیزری امکان برگشت بیماری با این روش بسیار محدود بوده و حتی احتمال ابتلا به بی اختیاری نیز با این روش کاهش خواهد یافت.

 • محمود گفت:

  با عرض سلام وخسته نباشید من بعد از عمل که بیش از چهار ماه بود ونخ هم داشتم بعلت نیفتادن نخ و ترشحات مجبور شدم دوباره عمل کنم که هم نخ را در آوردند وهم علت ترشحات رو بررسی کردند. حالا بعد از یک هفته عمل دومم میخواستم بدونم چقدر طول میکشه که خوب بشم وطرز دقیق وصحیح پانسمان زخم چطوری هستش؟ با چه چیزهایی زخم را پانسمان کنم؟من الان به دستور پزشکم روزی سه بار در آب گرم با بتادین میشینم و با شامپو بچه جای زخم را میشورم. با تشکر

  • clinic گفت:

   با سلام
   درصورتی که پزشکتان انجام پانسمان روزانه را تجویز نمودند باید حضوری به ایشان مراجعه کنید تا نحوه صحیح انجام آن را آموزش دهند و از طرفی بیماری فیستول مقعدی کمی پردردسر بوده و گاهی نیاز به بارها جراحی خواهد داشت و نمیتوان تضمین داد که این بار بهبودی کامل حاصل خواهد شد.

 • محسن گفت:

  باسلام وخسته نباشیدبنده ۳۸سالمه از حدود دوماه پیش بین پاهام پایین تر از مقعد یعنی بین مقعدو الت تناسلی مایل به ران چپ زیر پوست اندازه ناخن شست تورم ایجادشده وبادکردگیش کمو زیاد هم میشه ودرد نه زیاد شدید فشارش که میدم درد میکنه مراجعه کردم به دکتر ام ار ای برام نوشتن جواب که اوردم گفتن فیستوله باید جراحی بشه حا لاکلنوسکوپی هم نوشتن بعد گفته برم جراحی حالا میحواستم بدونم راه دیگه ای برای درمان قطعیش نیست واگر عمل بشه چقدر بهبودی زمان میبره وهزینش چقدر میشه وایا انجام ندم خطری داره یانه خیلی خیلی ممنون میشم اگه جنابعالی زحمت بکشید جوابی بدهید

  • clinic گفت:

   با سلام
   تنها راه درمان قطعی بیماری فیستول مقعدی انجام جراحی بوده و هیچ یک از درمانهای دارویی به کنترل آن کمک نخواهد کرد از طرفی عدم درمان به موقع این بیماری باعث می شود تا آسیب بافتی در ناحیه تشدید شده و زمینه‌ساز ابتلا شما به بیماری دیگری چون سرطان در این ناحیه شود. بنابراین باید به سلامت خود اهمیت داد هرچه زودتر برای درمان آن اقدام کنید. پس از جراحی با روش های سنتی معمولاً چند ماه زمان می‌برد تا بهبودی فرد حاصل شود اما در صورت انجام جراحی به روش لیزری از روز بعد از عمل می توانید به زندگی عادی برگشت کار و فعالیت خود را آغاز کنید.

 • فرود گفت:

  سلام مدت ۸ روز است که فیستول پرو آنال عمل کردم در حال حاصر درد زیادی دارم

  • clinic گفت:

   با سلام
   در روند بهبودی خود کمی صبور باشید برای کنترل درد به متخصص جراح خود مراجعه کنید تا مسکن قوی تجویز کنند

 • حمید گفت:

  سلام آقای دکتر من ۳ ماه قبل آبسه آنال را جراحی نمودم بعد از آن دچار فیستول شدم و دوماه قبل فیستول را جراحی باز نموده و نخ ستون کار گذاشته‌اند. الان بعد از گذشت دوماه هنوز عفونت و درد دارم آیا می توانید با لیزر آن را برایم درمان قطعی کنید؟ با تشکر

  • clinic گفت:

   با سلام
   برای بررسی وضعیت بیماری خود حضوری مراجعه کنید تا درباره درمان شما تصمیم گیری شود بیماری فیستول مقعدی پر دردسر بوده و هیچ تضمینی برای درمان قطعی آن با با یک بار جراحی وجود ندارد ممکن است برای درمان نیاز به بارها جراحی پیدا کنید.

 • رضا گفت:

  سلام دکتر من ۲ماه عمل آبسه پرآنال انجام دادم و دکتر گفت احتمالا بعد از این عمل فیستول بشه ،وعمل بشی.من از کجا بفهم فیستول دارم یا نه

  • clinic گفت:

   با سلام
   برای تشخیص قطعی آن باید تحت تصویربرداری بالینی و حتی ام آر آی در ناحیه قرار بگیرید.

 • رسول گفت:

  با سلام بنده دو هفته پیش جراحی همورویید داشتم از دو سه روز بعد عمل از قسمتی ک برش خورده یک تکه گوشت ظاهر شده ک باعث نگرانی شده میخواستم بدونم آیا خطری دارد یا نه به نظر شما این تکه گوشت چه میتواند باشد ؟؟با تشکر

  • clinic گفت:

   با سلام
   احتمالاً مربوط به جراحی بوده و طی یک ماه آینده برطرف خواهد شد در صورتی که زائده برطرف شد برای بررسی علت آن به پزشک جراح خود مراجعه کنید.

 • زهرا گفت:

  باسلام وخسته نباشیدمن حدودیک ماه پیش عمل فیستول به روش سنتی انجام دادم دوروزپیش دکترم نخ ستون راخودش خارج کردوهنوزجای عمل بازاست ولی امروزبه اندازه یک نقطه مدفوع به پانسمان بودوهنوزترشحات وچرک اززخم خارج میشودمیخواستم بدونم خارج شدن مدفوع هم طبیعی هست یانه

  • clinic گفت:

   با سلام
   در صورت تکرار به جراح خود مراجعه کنید.

 • رحیم گفت:

  باسلام عرض ادب .به دکتر ۲۵روز عمل فیستول راانجام داده ام.ولی هنوز خون وسوزش دارد

  • clinic گفت:

   با سلام
   در روند درمان و بهبودی خود کمی صبور باشید و برای بررسی میزان پاسخ به درمان به جراح خود مراجعه کنید و نگران نباشید.

 • مریم گفت:

  سلام ده روز عمل فیستول پری آنال کردم موقع اجابت مزاج مدفوع از جای زخم میایدو درد شدیددارم وترشح هم ازجای زخم میایدوبعضی مواقع هم خون همراه چرک میاید چکار کنم

  • clinic گفت:

   با سلام
   برای بررسی وضعیت زخم و روند بهبودی خود به جراح مربوطه مراجعه کنید تا در صورت بروز عفونت اقدامات لازم را انجام دهند.

 • مهزیار گفت:

  سلام،بعد از عمل آپاندیس که باعث عفونت و چسبندگی روده شدم.چند هفته گذشته ولی جای درن خوب نشده.لطفا راهنمایی کنید،ممنون

  • clinic گفت:

   با سلام
   برای بررسی وضعیت باید حضوری به جراح مربوطه مراجعه کنید

 • محمود گفت:

  با سلام و خسته نباشید جناب آقای دکتر نشانه عود فیستول چیست؟ بعد عمل چه مدت طول میکشد که جای زخم خوب شه و ترشح نیاد؟ من الان بیش از چهار ماه عمل انجام دادم ترشح میاد و بعضی وقتها هم جای زخم باد میکنه به اندازه یه نخود میشه کمی هم درد داره و بعد که میترکه از اش خون و ترشح میاد بیرون در ضمن نخ ستون هم دارم که تا به امروز نیفتاده؟ با تشکر

  • clinic گفت:

   با سلام
   علایم که دارید نشان دهنده عود احتمالی بیماری بود لازم است به جراح خود برای بررسی وضعیت مراجعه کنید بعد از گذشت این بازه زمانی نباید ترشحات در این حد زیاد باشد.

 • منصور گفت:

  سلام.من در اردبیل به دکتر مراجعه کردم گفت فیشر مزمن داری و بعد گفت کا بیا به صورت لاپاراسکوپی عملت کنم .به نظرتان لاپاراسکوپی خوبه یا لیزر؟تو مرکز شما کولونسکوپی هم انجام میشه برای اطمینان از اینکه روده مشکلی نداره؟

  • clinic گفت:

   با سلام
   بله در صورت نیاز تحت بررسی دقیقتر کلونوسکوپی قرار خواهید گرفت. قطعاً روش لیزری به سبب آسیب بافتی کمتر و عدم استفاده از تیغ جراحی روش درمانی کم عارضه و سرپایی بوده و نیاز به بستری شدن و یا قرار گرفتن در معرض داروی بیهوشی ندارد. این روش به دلیل انجام بدون درد و خونریزی و عدم نیاز به استراحت طولانی مدت و یا مراقبت خاص و پانسمان مورد استقبال بسیاری از بیماران و پزشکان قرار گرفته است.

 • هانیه گفت:

  سلام من دوماه پیش همورویید عمل کردم که متاسفانه دچار عفونت شدم، که عفونت به روده ام رسید دوباره مجبور شدم عمل کنم الانم احساس میکنم که خوب نشدم و دوباره مثل دفعه قبل دچار عفونت شدم

  • clinic گفت:

   با سلام
   برای بررسی وضعیت خود حضوری مراجعه کنید.

 • محمود گفت:

  با سلام و خسته نباشید بعد بیش از چهار ماه عمل فیستول آنال نه نخ ستون افتاده و نه جای زخم خوب شده وترشحم قطع نشده. آیا به نظر شما اینها نشانه عود بیماری هستش؟ به نظر شما برای در اومدن نخ ستون عمل کنم بهتر هستش یا باز صبر کنم؟ آیا اگر نخها بیفتند ترشحاتم قطع میشه یا نه؟ تو این چهار ماه فقط چند روز پیش به مدت چند ساعت درد شدیدی داشتم و علتشو هم نمیدونم که چرا اینطور شده بود. با تشکر از راهنماییهاتون

  • clinic گفت:

   با سلام
   پاسخ سوالات شما نیاز به بررسی بالینی و بررسی روند پاسخ به درمان جراحی دارد بنابراین باید حضوری به جراح خود مراجعه کرده و بررسی شده و پاسخ سوالات را از ایشان بگیرید.

 • طاهره گفت:

  با سلام
  ببخشید آقای دکتر ۳ سوال داشتم:
  ۱_ اول بهمن عمل فیستول انجام دادم و جراح گفتند خیلی عمیق و تک کاناله بوده و هنوز مختصری چرک دارد .آیا این طبیعی است؟
  ۲_ تا کی کاملا قسمت جراحی شده ترمیم میشود و سوراخ بسته خواهد شد؟
  ۳_ امروز یک نخ ۳ سانتی از داخل مقعد بیرون آمد که من این نخ رو کندم.دکتر در مورد اون چیزی نگفته بودند ، سوالم اینه ممکنه نخ از گاز استریل هایی باشه که استفاده میکنم و یا اگر دکتر اونو قرار داده کندن اون مشکلی ایجاد می کنه؟
  با تشکر

  • clinic گفت:

   با سلام
   اگر نخ را پزشکتان گذاشته نباید آن را جدا میکردید و باید منتظر میشدید تا خود به خود بیافتد. در رابطه با زمان لازم برای بهبودی کامل و یا طبیعی بودن ترشحات باید ویزیت شوید و لازم است تا از پزشک جراح خود مشورت بگیرید.

 • رحیم گفت:

  باعرض سلام بعداز۲۰روزعمل فیستول دردسوزش توانایی کارراندارم.باتشکر

  • clinic گفت:

   با سلام
   برای بررسی روند بهبودی و ناراحتی ایجاد شده به پزشکی جراح خود مراجعه کنید.

 • اکبریان گفت:

  سلام خدمت آقای دکتر
  من متولد ۱۳۴۸هستم حدود چهار سال پیش کنار معقدم سمت راست رگ باریکی زد بیرون ودرد می کرد وبعد ازمدتی متورم می شد وبعد می ترکید واز آن خون خارج می شد به جراح عمومی مراجعه کردم وتشخیص فیستول داد وگفت تا زمانی که چرک از آن خارج نشود نمی شود آن راعمل کرد وبه این دلیل بنده تا الان موفق به عمل آن نشدم راستش تا حالا هردوماه یک بار از آن فقط خون خارج می شود ودردی هم به اون صورت ندارد خواستم بدونم می شود با لیزر عمل کرد وآیا جراحی بهتر است یا لیزر واینکه دوران نقاهت کدامیک کمتر است وزجر کمتری می کشم لطفا مرا یاری کنید .
  ممنونم دکتر جان
  از خوزستان هستم.

  • clinic گفت:

   با سلام
   برای بررسی وضعیت بیماری و نوع درمان مناسب آن باید حضوری مراجعه کرده و معاینه بالینی شوید. در صورت نیاز به جراحی با روش لیزری میتوانید سرپایی بدون درد و خونریزی و تحت بیحسی موضعی درمان شده و در همان روز مراجعه ترخیص شوید و نیاز به استراحت طولانی مدت همانند روشهای درمانی سنتی نداشته باشید و از روز پس از عمل به محیط کاری بازگشته و زندگی عادی خود را شروع کنید. احتمال عود یا ابتلا به عوارض بی اختیاری با روش جراحی لیزری به سبب آسیب بافتی کمتر نیز محدود خواهد بود.

 • مهدی گفت:

  سلام دکتر جان هزینه عمل بالیزر چقدر میشه شرمنده احتمال عود هم داره

  • clinic گفت:

   با سلام
   در صورت رعایت نکات مراقبتی پس از عمل جراحی لیزری و دوری از عوامل محرک بازگشت بیماری با این روش بی دردسر و راحت سرپایی تضمینی درمان صد در صد شده و به طور کامل سلامت خود را بازخواهید یافت به صورتی که از روز بعدی قادر به انجام تمام فعالیتهای عادی خود سرپایی هستید.

 • عبدالعلی گفت:

  سلام دکتر یکهفته است که عمل باز فیستول انجام داده ام طول فیستول۱۲ سانتیمیتر ۸ س رادکتر جراهی کرده ب دنا شیراز بقیه را چون دسترسی نداشته بایدازناحیه شکم عمل کند ادامه این عمل را میشودبالیزر انجام داد؟

  • clinic گفت:

   با سلام
   برای بررسی وضعیت باید حضوری مراجعه کنید بله امکان جراحی لیزری در سختترین انواع بیماریهای مقعدی و فیستول وجود دارد.

 • چادریان گفت:

  سلام بنده برج ۵ بعلت خونریزی و درد عمل شقاق انجام دادم و لی بعد ازعمل فقط خونریزیم قطع شد از روز اول درد داشتم تا برج ده که دکتر دیگری تشخیص داد ابسه مقعدی دارم و اورژانسی عمل شدم الان در حالت عادی درد ندارم ولی بعد از اجبت مزاج تا چهار پنج ساعت دردو سوزش دارم واقعا درمانده شده ام بعد از دوعمل جراحی هنوز درد میکشم چه اقدامی باید انجام دهم .

  • clinic گفت:

   با سلام
   برای بررسی وضعیت خود حضوری مراجعه کنید تا شدت آسیب ناحیه مورد بررسی دقیق قرار بگیرد به نظر میرسد که بیماری فیشر در شما مجدد عود کرده باشد و احتمالاً نیاز به جراحی مجدد داشته باشد که با کمک روش نوین لیزری میتوانید یک جراحی بدون دردسر و عوارض روشهای درمانی سنتی را داشته باشید و از صبح روز بعد به زندگی عادی خود باز گردید.

 • ولیاله گفت:

  دکتر سلام خسته نباشید من مدتی است که فیستول عمل کردم ودوباره درآمد مرتب با آب گرم میشویم دوباره درمیاد بنظرشما چکارش کنم که ریشه کن بشود دیگه درنیاد

  • clinic گفت:

   با سلام
   فیستول مقعدی از جمله بیماریهای سخت درمانی بوده که ممکن است نیاز به چندین بار جراحی داشته باشد و نشستن شما در آب گرم فقط علایم را کم کرده و به نفع درمان آن نیست. لازم است تا برای بررسی وضعیت خود حضوری مراجعه کنید تا کم کم برای جراحی مجدد آماده شوید البته این بار با روش لیزری میتوانید یک جراحی بدون درد و خونریزی و بدون دغدغه داشته باشید تا طی یک روز سلامت خود را باز یافته و بهبود یابید.

 • مهرداد گفت:

  با سلام حدود ۲۵ روز پیش عمل فیستول کردم هنوز یه سوراخ نزدیک معقدم هست که ازش عفونت میاد اوایل بیشتر بود اما حدود دو هفته هست که عفونتی که میاد ثابت مونده درد زیادی ندارم دکترم ۴ روز پیش گفت یک ماه دیگه بیا اگه خوب نشدی باید دوباره عمل کنی هیچ داروی هم بهم نداد
  با تشکر از مشاوره های خوبتون

  • clinic گفت:

   با سلام
   بله مطابق با نظر پزشکتان احتمال زیاد دچار عود بیماری شدید و نیاز به درمان جراحی مجدد خواهید داشت که البته بیماری فیستول مقعدی سخت درمان بوده و گاهی نیاز به چند جراحی دارد.

 • محمود گفت:

  سلام من حدود چهار ماه پیش عمل فیستول آنال انجام دادم و دکترم نخ گذاشت که درطی این مدت سه تا از این چهارتا نخ افتاده سوالم اینه که مگه همزمان نخها نباید می افتادند؟ و همچنین نخهایی که افتادند ازهر کدام یک رشته اش باقی مونده این چطور شده؟ تواین مدت هم ترشح داشتم ودارم کم شده ولی کی این ترشحات به پایان میرسه؟ بعضی موقعها هم موقعه راه رفتن درد خفیفی دارم و از هیچ دارویی استفاده نمیکنم فقط بعضی موقعها در لگن آب ولرم میشینم چکار کنم تا هم نخها زود بیفتند وهم ترشحات به پایان برسه؟ باتشکر

  • clinic گفت:

   با سلام
   خیر لزوماً نباید با هم بی افتند. باید در مراحل درمان و بهبودی خود پس از عمل صبور باشید. لازم است تا ویزتهای کنترلی را برای بررسی وضعیت بهبودی به پزشک جراح خود انجام دهید تا از وضعیت بهبودی و روند درمانی خود و مؤفقیت آمیز بودن آن مطمئن شوید.

 • ناشناس گفت:

  سلام معقدم خون می اید یا در نشستن احساس درد میکنم
  هزینه عمل لیزری حدودا چقدر است

  • clinic گفت:

   با سلام
   خونریزی از ناحیه مقعد باید به سرعت بررسی شده و جدی گرفته شود زیرا نشانه بسیاری از بیماریهای مقعدی و گوارشی و حتی مهلک و بدخیم بوده و لازم است تا در برخی موارد به سرعت پیگیری شود تا سلامتی فرد به خطر نیافتد و زمان پیگیری در برخی از بیماریها بسیار حیاتی است. بنابراین این نشانه را جدی گرفته و هر چه زودتر پیش از بروز کم خونی و عوارض دیگر برای بررسی علت تشخیص بیماری و دریافت درمان دارویی یا غیر ان حضوری مراجعه نموده و با تصور بواسیر و یا جدی نبودن بیماری آن را پشت گوش نیاندازید.

 • طاهره گفت:

  سلام و عرض ادب
  ببخشید دو هفته است عمل فیستول انجام دادم ولی هنوز از محل چرک می آید .آیا طبیعی است؟ ضمنا آنتی بیوتیک هم امروز تمام شده..مجددا باید بخورم یا با همان پمادهایی که دکتر داده و شستشو رفع میشود؟
  ممنونم

  • clinic گفت:

   با سلام
   برای بررسی وضعیت به جراح خود مراجعه نمایید لازم بدانند دارو مجدد در صورت نیاز تجویز میکنند و اجازه مصرف خودسرانه دارو ندارید.

 • داریوش گفت:

  سلام و درود بر شما : در مورد فیستول میخواستم بپرسم جراحی لیزر در مطب تاچه حد به سوراخ ابتدای فیستول در روده بزرگ نزدیک میشوند وآیا اصولا با این روش مجرای فیستول در داخل روده کاملا بسته میشود ویا فقظ از بیرون سوراخ بسته میشود وآیا بافت فیسول کاملا نابود میشود ویا قسمتی از آن باقی میماند. بسیار ممنون میشوم اگر توضیح بفرمائید .

  • clinic گفت:

   با سلام
   کاملاً مشابه یک جراحی سنتی تمام مراحل درمانی انجام میشود و بافت آسیب دیده مورد جراحی قرار میگیرد و اینکه سرپایی انجام میشود دلیل بر ظهری بودن آن نیست کاملا مطابق یک جراحی سنتی مراحل پیش میرود ولی به جای تیغ جراحی از لیزر استفاده میشود و به همین دلیل است که بافت کمتری مورد آسیب قرار گرفته و بدون درد و خونریزی انجام میشود و فرد از روز بعد قادر به انجام کار و فعالیت روزمره خود خواهد بود.

 • بهروز گفت:

  سلام چهار سال پیش عمل فیستول انجام دادم ولی متسفانه هنوزتا حال از همون ناحیه ازش ترشو ابگی کرم رنک ازش می زنه بیرون اگرامکان داردبکید چکار باید کنم ترش قط بشه درد هم ندارم

  • clinic گفت:

   با سلام
   به احتمال فراوان دچار عود بیماری شده و نیاز به جراحی مجدد خواهید داشت برای بررسی وضعیت لازم است تا حضوری مراجعه کنید و لازم است تا به سلامت خود اهمیت داده و این بیماری را جدی بگیرید زیرا عدم درمان به موقع آن زمینه ساز ابتلا به سرطان خواهد بود. خوشبختانه با وجود روشهای نوین جراحی لیزری بدون درد و خونریزی و بدون عوارض روش سنتی درمان شده و در مدت بسیار کوتاه سلامت خود را بازخواهید یافت. از روز بعد عمل میتوانید به تنهایی کارهای روزمره خود را بدون نیاز به کمک دیگران انجام دهید.

 • محمد حس گفت:

  با سلام وعرض ادب و احترام.خواستم بپرسم تا چه اندازه فیستول بدخیم شده و به سرطان تبدیل میشود؟ واصلا میشود جراحی نکرد.ممنون از لطفتون.

  • clinic گفت:

   با سلام
   عدم توجه به درمان فیستول بسته به نوع آن و شدت گسترش آن میتواند زمینه ساز بیماری سرطان بسته به سدت تغییر و تخریب بافت سالم ناحیه شود و نمیتوان برای تمامی افراد احتمال یکسانی در نظر گرفت. نکته مهم کنترل و درمان ان و جلوگیری از تخریب بافتی است که فقط با جراحی میسر میشود که با کمک روشهای لیزری امکان جراحی کم عارضه تری نسبت به روشهای سنتی وجود دارد و نیاز به استراحت طولانی مدت برای بهبودی ندارد.

 • مجید گفت:

  سلام من بیست چهار مهر عمل فیستول انجام دادم که نخ ستون وصل کردند تو این مدت که ۱۰۶روز میگذرد هنوز نخ نیفتاده. چرا اینقدر طول کشیده نخ چرا نمیفتد؟ ترشحاتم بعضی موقعها زیاد و بعضی موقعها کم میشه وبعضی موقعها هم خیلی کم درحد یک قطره خون میاد وهیچ دردی هم ندارم و هیچ نوع دارویی هم استفاده نمیکنم باید چکار کنم؟ باتشکر

  • clinic گفت:

   با سلام
   برای بررسی وضعیت بهبودی خود به جراح خود مراجعه کنید نگران نباشید ممکن است فرآیند افتادن نخ کمی زمانبرتر باشد.

 • سعادت گفت:

  سلام مدتي ميشه دچار هموروييد حارجي شدم از پماد وًشياف و وازلين استفاده ميكنم اخيرا آبسه اي با فاصله ٥سانتي مقعد درامده كه با فشار دادن ترشحات بي رنگ بيرون مياد جي كار ميشه كرد تا برطرف بشه با تشكر

  • clinic گفت:

   با سلام
   آبسه مقعدی از جمله بیماری‌هایی است که با احتمال بیشتری نسبت به سایر مشکلات مقعدی عود خواهد کرد. به همین علت باید به موقع و فوری درمان شود. البته گاهی اوقات درمان و دست‌یابی به بهبودی کامل آن نیازمند صبوری و مداومت بیمار در پیگیری درمان بوده است و ممکن است بارها نیاز به جراحی پیدا کنید، نکته مهم درمان صحیح و به موقع مشکل پیش از بروز علایم آزار دهنده دیگر و ایجاد بیماری پر دردسر فیستول مقعدی است. هر چه سریع‌تر برای معاینه و بررسی ناحیه مراجعه کنید. با وجود روش لیزری نگرانی برای جراحی و تخلیه آن وجود نخواهد داشت. با این روش بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بستری شدن در بیمارستان به شکل سرپایی تحت بیحسی عمومی درمان شده و همان روز ترخیص میشوید و نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای درمانی سنتی را نخواهید داشت و از روز بعد از عمل میتوانید کار و فعالیت روزانه خود را آغاز کنید. برای درمان بیماری هموروئید نیز باید اقدام کنید.

 • رضا گفت:

  سلام بعد از دو ماه از جراحی ابسه رفتم کولو نو سکوپی انجام داده م همه چیز طبیعی بود چیز مبهمی نداشتم ولی فکر میکنم هنوز زیاد خوب نشده ام استرس دارم بخاطر ترس از فیستول لطفا راهنمایی کنید با تشکر

  • clinic گفت:

   با سلام
   برای رفع نگرانی خود لازم است تا ام آر آی دهید هر چند اگر علایمی ندارید احتمال فیستول بعید است.

 • طاهره گفت:

  سلام و عرض ادب
  با تشکر از اینکه سوال قبلی بنده رو پاسخ فرمودین…سوالم اینه امروز از ناحیه جراحی عمل فیستول خون اومد اون هم بدلیل عمل دفع سختی که داشتم …آیا این خون طبیعی است یا اشکالی ندارد؟ضمنا اگر برای دفع زور بزنیم ( با عذرخواهی) اشکالی ایجاد میشه؟
  ممنونم

  • clinic گفت:

   با سلام
   باید دفع روان بوده وزورکی نباشد تا دچار خونریزی نشود. در صورت تکرار خونریزی به جراح خود مراجعه کنید.

 • طاهره گفت:

  با سلام خدمت آقای دکتر و خسته نباشید
  اول بهمن عمل فیستول انجام دادم( البته اردیبهشت آبسه رو عمل کردم که تبدیل به فیستول شد) یک زائده مانند فیشر هم داشتم که همزمان با جراحی فیستول برداشته شده.‌‌..سوال من اینه که موقع دفع درد خیلی شدیدی دارم و بااینکه یبوست ندارم ولی به سختی و با درد شدید دفع انجام میشود و بیشتر وقتها عمل دفع ناقص انجام میشود…آیا این درد ها طبیعی است؟ خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید.ممنونم از پاسخگویی شما

  • clinic گفت:

   با سلام
   بله در روند بهبودی خود کمی صبور باشید. اگر درد قابل تحمل نبود برای دریافت مسکن قوی به جراح خود مراجعه کنید.

 • احد گفت:

  باسلام وخسته نباشید ۱۵روز پیش عمل جراحی فیستول انجام دادم.یک نخ آویزن بود از محل جراحی دکترم گفت این نخ رو هر روز بکش تا خارج بشه وروزی چهار بار محل جراحی رو با شامپو بچه بشور. این کارو انجام دادم بعداز ۱۵روز نخ با کشیدن خارج شد ولی بازم ترشح دارم از محل جراحی یا طبیعی هست ؟یا فیستولم عود کرده ؟وکی تموم میشه این ترشحات

  • clinic گفت:

   با سلام
   در روند بهبودی خود کمی صبور باشید اگر ترشحات طی ماه آینده ادامه داشت به جراح خود مراجعه کنید.

 • حمیدرضا گفت:

  سلام پسر من۲/۵سال سن دارد در۴/۵ماهگی فیستول نمایان شد و عمل جراحی انجام شد دوباره در سن دوسالگی مجدد آبسه کرد وعمل توسط همان دکتر انجام شد و ابراز داشتن آبسه طبیعی است الان پس از گذشت حدود۷ماه مجدد ترشو ملاحظه میشود آیا آبسه مجدد طبیعی است؟ و آیا درمان دائمی وجود دارد؟ ممنون از راهنمایتون

  • clinic گفت:

   با سلام
   خیر برای بررسی از نظر عود به جراح مربوطه مراجعه شود.

 • حسين گفت:

  با سلام
  من در ارديبهشت سال ۹۲ دچار ابسه پري انال شدم كه بعد از بستري و جراحي خوب شد ولي بعد از دو ماه شروع به خارج شدن چرك در يك سوراخ ريز در كنار مقعد شروع شد.در حال حاضر خروجي آن بسته شده و مجدد متورم شده همراه درد
  سئوال اولم اين هست از محضرتون كه با ليزر امكان بهبود هست و دوم اينكه چقدر هزينش هست و اينكه من كي ميتونم مجدد به سركارم برگردم و دوره اون چقدره و اينكه بيمه تكميلي رو شما قبول ميكنيد
  با تشكر

  • clinic گفت:

   با سلام
   ابتدا بابد از نظر ابتلا به فیستول نیز بررسی شوید بله امکان جراحی لیزری نیز بدون درد و خونریزی و بدون مشکلات روش سنتی و بدون نیاز به بیهوشی به صورت سرپایی وجود دارد در همان روز ترخیص شده و از روز بعد میتوانید کار روزمره را آغاز کنید.

 • احد گفت:

  باسلام وخسته نباشید. ۵روز پیش عمل جراحی فیستول انجام دادم. که دکتر جراحم بهترین هست در این مورد. تمام موارد گفته شده توسط پزشک رو انحام میدم بعدازعمل. به گفته پزشکم باید روزی ۴بار محل جراحی با شامپو بچه شسته بشه. ولی نگفته تو لگن آب گرم بشینم ولی من این کارو هم انجام میدم تو زودتر خوب بشم آیا این کار تاثیری داره دربهبودی زودتر؟یک نخ آویزن هست ازمحل جراحی اون چیست ؟وترشحات زرد رنگ دارم آیا طبیعی هست یانه وکی تموم میشه ؟آیا با مراقبت کامل بازم احتمال عود هست ؟باتشکر ازشما

  • clinic گفت:

   با سلام
   برای تسکین درد میتوانید در لگن اب گرم بنشینید. نخ به باز ماندن محل برای خروج ترشحات کمک میکند. این بیماری گاهی با وجود رعایت نکات احتمال عود دارد. ترشحاتی که باید خارج شود.

 • محمد گفت:

  فیستول در قسمت بالای مقعد که مربوط به نشت روده بزرگ است این مورد با لیزر انجام میشود یانه! روده چگونه ترمیم پیدامیکند لطفا راهنمایی بفرمایید از شهرستان مزاحم میشم

  • clinic گفت:

   با سلام
   باید با پرونده پزشکی حضوری مراجعه شود تا دقیق راهنمایی شوید.

 • محمد گفت:

  با سلام یک هفته ای هست که از مقعدم چرک میاد یعنی وقتی با دستمال میکشم حالت چرک رو میبینم و سوزش در هنگام دفع دارم این نشانه فیستول هست ؟

  • clinic گفت:

   با سلام
   بله برای بررسی از نظر وجود فیستول حضوری مراجعه شود.

 • امیر گفت:

  سلام عرض میکنم
  من فیستول مقعدی به سایز ۲ سانت دارم و بین عمل جراحی باز و لیزر مردد هستم و علت آن صرفا گرفتن نتیجه ای بهتر و در واقع یک بار درمان شدن است لطفا بفرمایید آیا در عمل لیزر که توضیح فرمودید مزایایی بیشتری نسبت به مقایسه درد و طول درمان دارد آیا درصد بازگشت و نهایتا جواب گیری هم بهتر هست و دیگر اینکه حدود هزینه با شرایط بنده را هم لطفا بفرمایید

  • clinic گفت:

   با سلام به طور کلی فیستول مقعدی ممکن است به چند بار جراحی نیاز پیدا کند در هر دو روش ولی به هر حال روش لیزری مزایای بیشتر و عوارض کمتر دارد.

 • جواد گفت:

  سلام ایابعدعمل غیستول بالیزرباید پانسمان داشته باشم.به من گفتن نمیخاد ولی همش ترشح از زخمم میاد چیکار کنم

  • clinic گفت:

   با سلام نیاز نیست، اشکالی ندارد ترشحات باید تخلیه شود.

 • رضا حسن گفت:

  س من شغلم راننده گی درطول روز پشت فرمانم دچارفیستول شدم حدودچهارسالی میشه یکبارم عمل عمل جراحی کردم البته نخی بست هرچندروز یکبار رفتم نخوکشیدولی بعداز مدتی دوباره فیستول من عودکرده الانم این مشکلودارم بنظرشماچه دارئی مصرف بکنم بادارو جواب میده یادوباره عمل بکنم بنظرت چه عملی بکنم لیزر یا جراحی ممنون باتشکر

  • clinic گفت:

   با سلام تنها راه درمان قطعی فیستول مقعدی انجام جراحی است و هیچ درمان دارویی و یا خانگی درمان صد در صد آن نخواهد بود. بهتر است روند درمان به تاخیر نیافتد تا بیماری به سبب تغییر و آسیب بافت سلولی منجر به بیماری بدخیم نشود، خوشبختانه فیستول هم با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابد. در روش لیزری بر خلاف روش پر دردسر سنتی نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارد و در همان روز مراجعه ترخیص شده و از روز پس از عمل می‌تواند به کار و فعالیت روزانه خود بازگردد بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید، ولی نباید کار خیلی سنگین انجام دهید. بهتر است بیش از این روند درمان را به تاخیر نیندازد زیرا باعث عود بیشتر و گسترش بیماری خواهد شد. عدم درمان به موقع آن به سبب آسیب بافتی شدید زمینه ساز بیماری دیگری چون سرطان خواهد بود. با این حال بهتر است زودترو پس از زایمان عود بیماری و درمان لازم را پیگیری کند. با روش لیزری سعی میشود از ایجاد عوارضی چون بی اختیاری جلوگیری شود.

 • مهرسا گفت:

  دختری چهارساله ای دارم ک ازبدو تولد سوراخی بالای باسنش است که بدون خون یاترشح است وحفره بسته اس ایا لازم است کاری کرد به جراحی نیاز است ؟

  • clinic گفت:

   با سلام برای بررسی ناحیه به پزشک اطفال مراجعه شود.

 • محمد گفت:

  سلام
  من حدود شش ماه است فیستول عمل کردم پیاده روی که می کنم جای زخمم خارش می کنه ایا پیاده روی برام ضرر نداره

  • clinic گفت:

   با سلام خیر مضر نیست ولی بعد تعریق ناحیه را بشویید و بهداشت را رعایت کنید.

 • پریسا گفت:

  با عرض سلام وخسته نباشید پدر من سه ماه پیش سکته کردن والان تو کما هستن امروز یک سوراخ در یک سانتی مقعدش باز شده که مدفوع ازش بیرون میاد سمت راستش به نظر شما باید چکار کرد ممنون میشم اگر جواب بدید

  • clinic گفت:

   با سلام بسته به شرایط لازم است فیستول ایجاد شده جراحی شود.

 • سامیار گفت:

  با سلام نوزاد هفت ماهه ام به فیستول مبتلا شده آیا با لیزر امکان جراحی وجود دارد؟

  • clinic گفت:

   با سلام بله ولی لازم است تا حداقل تا یک سالگی کودک صبر شود امکان بهبودی خود به خود کودک وجود دارد.

 • حسن رض گفت:

  ۶ماه قبل آبسه پر درد خود را عمل کردم بعد از گذشت ۳ماه دچار فیستول شدم و الان پائینتر. از سوراخ فیستول مقداری بالمس کردن سفت شده و تا اندازه ای از عمل جراحی هراس دارم لطفا از آن مقام والا عاجزانه در خواست راهنمایی دارم قربون آقای دکتر……. برم

  • clinic گفت:

   با سلام تنها راه درمان قطعی فیستول مقعدی انجام جراحی است و هیچ درمان دارویی و یا خانگی درمان صد در صد آن نخواهد بود. بهتر است روند درمان به تاخیر نیافتد تا بیماری به سبب تغییر و آسیب بافت سلولی منجر به بیماری بدخیم نشود، خوشبختانه فیستول هم با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابد. در روش لیزری بر خلاف روش پر دردسر سنتی نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارد و در همان روز مراجعه ترخیص شده و از روز پس از عمل می‌تواند به کار و فعالیت روزانه خود بازگردد بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید، ولی نباید کار خیلی سنگین انجام دهید. بهتر است بیش از این روند درمان را به تاخیر نیندازد زیرا باعث عود بیشتر و گسترش بیماری خواهد شد. عدم درمان به موقع آن به سبب آسیب بافتی شدید زمینه ساز بیماری دیگری چون سرطان خواهد بود. با این حال بهتر است زودتر عود بیماری و درمان لازم را پیگیری کند. با روش لیزری سعی میشود از ایجاد عوارضی چون بی اختیاری جلوگیری شود.

 • نیما گفت:

  با سلام وخسته نباشید من۳۶ساله هستم که ۶۴روز پیش عمل جراحی فیستول مقعد انجام دادم که نخ ستون گذاشته شد.چند سوال داشتم:اول:بعد گذشت۲ماه این نخ هنوز نیفتاده درچه مواردی دکتر در میاره وچرا تا حالا نیفتاده؟دوم: آیا باگذشت ۲ماه میتونم ورزش کنم فوتسال؟سوم:چه مدت در آب گرم باید شستشو بدم؟چهارم:برای بهبود زخم واز بین رفتن این ترشحات آیا دارویی هست که استفاده کنیم که زود خوب بشه؟ واقعا دیگه کلافه شدم با تشکر

  • clinic گفت:

   با سلام برای درآمدن نخ عجله نکنید تا زمانی که ترشحات هست لازم نخ بماند. داروهای تجویزی پزشکتان را ادامه دهید. تا زمان داشتن ترشح هم لازم آب گرم استفاده کنید. در روند بهبودی صبور باشید.

 • محسن گفت:

  باسلام بنده شش سال پیش عمل فیستول انجام دادم.ولی همچنان یک سوراخ ریز باقی مانده که مدام بعد از دفع مدفوع دچار درد شدیدمیشوم که بعد از ریختن چرک بعد از چندساعت آروم میشم.الان موندم چیکار کنم با این وضعی که روز به روز بدتر میشود ممنونم اگه راهنمایی کنید.

  • clinic گفت:

   با سلام برای بررسی از نظر عود مراجعه کنید

 • کیوان گفت:

  با سلام.من دوسالی میشه که فيستول عمل کردم خیلی برش داد مقعدم رو تا تونست خارجش کنه.الان بعد از دوسال خونریزی کردم خاستم بدونم آیا ممکنه نیاز به عمل باشه? یا میتونم با دارو درمانی خودم رو خوب کنم.لطفا راهنمایی کنید با تشکر..

  • clinic گفت:

   با سلام چنانچه علت خونریزی عود فیستول باشد نیاز به جراحی مجدد خواهید داشت. برای بررسی علت حضوری مراجعه کنید. نگران جراحی نباشید با روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بیهوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان سرپایی جراحی خواهید شد. از روز بعد نیز به کار روزانه خود باز خواهید گشت.

 • مهدی گفت:

  با سلام عرض ادب خسته نباشید من الان چند وقته حدودا یک هفته میشه ک دچارفیستول مقعدی شدم اندازش قد یه نخود میشه اندسکوپی انجام دادم ک هم ورم معده شدیدهم رودهام میکروبی بودن ایافیستول براثر عفونت روده ای ب وجود آمد و راههای درمان فیستول چیه ایانیاز ب جراحی هست ممنون

  • clinic گفت:

   با سلام بله از عفونت ناشی خواهد شد. تنها راه درمان قطعی فیستول مقعدی انجام جراحی است و هیچ درمان دارویی و یا خانگی درمان صد در صد آن نخواهد بود. بهتر است روند درمان به تاخیر نیافتد تا بیماری به سبب تغییر و آسیب بافت سلولی منجر به بیمازی بدخیم نشود، خوشبختانه فیستول هم با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابد. در روش لیزری بر خلاف روش پر دردسر سنتی نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارد و در همان روز مراجعه ترخیص شده و از روز پس از عمل می‌تواند به کار و فعالیت روزانه خود بازگردد بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید، ولی نباید کار خیلی سنگین انجام دهید. بهتر است بیش از این روند درمان را به تاخیر نیندازد زیرا باعث عود بیشتر و گسترش بیماری خواهد شد. عدم درمان به موقع آن به سبب آسیب بافتی شدید زمینه ساز بیماری دیگری چون سرطان خواهد بود. با این حال بهتر است زودتر عود بیماری و درمان لازم را پیگیری کند. با روش لیزری سعی میشود از ایجاد عوارضی چون بی اختیاری جلوگیری شود

 • مهرداد گفت:

  با سلام و عرض ادب، چند ماه پیش بنده هم دچار عفونت در فاصله ۵ سانتی از مقعد به سمت کمر شده بودم بطوریکه موقع دراز کشیدن احساس میکردم جسم گلوله مانند عین نخود زیرم مونده و نمی توانستم استراحت کنم و به پهلو می خوابیدم از آنجایی که مقید بودم با کمک یکی از دوستان در داروخانه مقداری دارو ((روغن سیاه)) که باعث بالا آمدن چرک می شد تهیه کردم بعد به کمک همسرم چرک تمیز و ضدعفونی شد. بعد دو روز دیگر یک سوراخ در آن محل ایجاد شد که و عمق آن هم مشخص نیست .البته اینو بگم که از اونروز تا الان هیچ دردی ندارم اما چون در جای چرک حفره و سوراخ ایجاد شده نگران هستم. از اینکه راهنمایی می فرمایید سپاسگزارم

  • clinic گفت:

   با سلام اگرچه بدون مشاهده زائده و معاینه بالینی امکان اظهار نظر قطعی وجود ندارد ولی با توجه به توضیحاتتون و محلی که اشاره میکنید، احتمالاً دچار بیماری کیست مویی شده‌اید که به سبب برگشت مو به درون حفره سینوسی موجود در انتهای مرکزی ستون فقرات کمی بالاتر از مقعد بروز کرده و این بیماری به درمان دارویی پاسخ نداده و در حال حاضر تنها راه درمان قطعی و اصلی آن جراحی است که به روشهای مختلف سنتی باز و بسته و لیزری قابل انجام است. بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و تشدید آسیب بافتی و پیش از طولانی شدن روند درمان برای معاینه و بررسی دقیق مراجعه کنید. با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارید و از روز پس از عمل میتوانند به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید.

 • ناشناس گفت:

  من خانوم هستم حودا دوماه پیش من عمل فیستول داشتم الان وقتی که مدفوع میکنم سوزش ودرد دارم

  • clinic گفت:

   با سلام لازم است از نظر عود بیماری و یا ابتلا به بیماری مقعدی دیگر معاینه بالینی شوید

 • مجمود گفت:

  سلام من ۲۴ مهر ۹۶عمل جراحی فیستول کردم که نخ ستون گذاشتند میخواستم بدونم که این نخ کی می افتد یا برای افتادن باید عمل کنم یا چه کنم که این نخ زودتر بیفتد الان حدود ۴۶روز از عمل جراحیم میگذره بهم گفتند آب نمک یرای زود افتادن نخ موثر هستش . با تشکر

  • clinic گفت:

   با سلام معمولا طی دو ماه و با بهبود و بسته شدن زخم خودش می افته و در مواردی هم پزشک خارج میکند.

 • محمد ب گفت:

  باسلام خدمت آقای دکتر
  من از خوزستان تماس میگیرم
  آقای دکتر یه ضایعه در کنار مقعدم چندسالی هست و چندماه یکبار چندقطره خون می اومد الان بعد از چندسال درد و سوزش امانم رو بریده ، و برای دفع هم خیلی سوزش دارم، پیش پزشک رفتم گفت فیستول هست و آنتی بیوتیک واسم نوشت، ولی اثر نداشت، اولا از شما راهنمایی میخوام
  دوما اینکه بیام مطب خدمت شما آیا نیاز به بستری هست چون تهران کسی رو ندارم، چقدر طول میکشه

  • clinic گفت:

   با سلام تنها راه درمان قطعی فیستول مقعدی انجام جراحی است و هیچ درمان دارویی و یا خانگی درمان صد در صد آن نخواهد بود. بهتر است روند درمان به تاخیر نیافتد تا بیماری به سبب تغییر و آسیب بافت سلولی منجر به بیمازی بدخیم نشود، خوشبختانه فیستول هم با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابد. در روش لیزری بر خلاف روش پر دردسر سنتی نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارد و در همان روز مراجعه ترخیص شده و از روز پس از عمل می‌تواند به کار و فعالیت روزانه خود بازگردد بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید، ولی نباید کار خیلی سنگین انجام دهید. بهتر است بیش از این روند درمان را به تاخیر نیندازد زیرا باعث عود بیشتر و گسترش بیماری خواهد شد. عدم درمان به موقع آن به سبب آسیب بافتی شدید زمینه ساز بیماری دیگری چون سرطان خواهد بود. با این حال بهتر است زودتر عود بیماری و درمان لازم را پیگیری کند. با روش لیزری سعی میشود از ایجاد عوارضی چون بی اختیاری جلوگیری شود.

 • مردانی گفت:

  با عرض سلام ،چهار سال پیش آبسه پری آنال داشتم و عمل کردم و در ضمن عمق آبسه هم نزدیک به ۱۰ یا ۱۲ سانت بود…ولی بعد از عمل تا کنون چرک وترشحات خونی ادامه داشته …الان هم
  مدتی هست که منو اذیت میکنه و یک توده کوچک به رنگ روشن در کنار محل عمل و نزدیک به مقعد دیده میشه
  لطف بفرمایید راهنماییم کنید.
  متشکرم

  • clinic گفت:

   با سلام برای بررسی از نظر عود یا ابتلا به فیستول مقعدی حتما مراجعه حضوری نمایید تا تحت درمان قرار بگیرید

 • رخشانی گفت:

  با سلام دو ماه هست ک ابسه عمل کرده ام هنوز از مجرا کمی چرک میاید ایا تبدیل بهفیستول شده؟

  • clinic گفت:

   با سلام بله احتمال عود و یا ایجاد فیستول وجود دارد برای بررسی بیشتر نیاز به تصویربرداری لگنی و مراجعه حضوری است.

 • ناشناس گفت:

  با سلام
  حدود پنج ماه پیش عمل فیشر مرقعدی و فیستدل عانال داشتم و هنوز ترشحات کمی مشاهده میکنم و هنوز درد دارم . ایا باید دوباره عمل کنم .

  • clinic گفت:

   با سلام برای بررسی وضعیت بهبودی باید تحت معاینه بالینی و تصویربرداری قرار بگیرید.

 • مريم اسلامي گفت:

  سلام
  حدود شش ماه پيش دچار ابسه مقعدي و فيستول شدم. تشخسص پزشكم فيستول نعل اسبي بود. شش ماه قبل ابسه جراحي و برداشته شد و چهار ماه قبل فيستول. ده روز پيش كه پيش دكترم مراجعه كردم ايشون گفتند كه سر فيستول بسته شده و ترميم شده اما از ديروز ترشح دارم. به پزشكم مراجعه كردم و ايشون گفتند كه مجدد عود كرده. سوال من اينه كه ايا فيستولهاي پيچيده نظير نعل اسبي نيز با جراحي ليزر قابل درمان است؟

  • clinic گفت:

   با سلام تنها راه درمان قطعی فیستول مقعدی انجام جراحی است و هیچ درمان دارویی و یا خانگی درمان صد در صد آن نخواهد بود. خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری تمام انواع فیستول بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارید و از روز پس از عمل می‌توانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید، ولی نباید کار خیلی سنگین انجام دهید. بهتر است بیش از این روند درمان را به تاخیر نیندازید زیرا باعث عود بیشتر و گسترش بیماری خواهد شد.

 • مرتضی گفت:

  با سلام جناب دکتر من ۲سال پیش کیست و ابسه معقدی عمل کردم ولی بعد از مدت ۲ماه نزدیک معقد سواراخ بوجود اومد که دکترم تشیخیص فیستون رو داد پس عمل دوباره همین مشگل برایم پیدا شد و من هم به دلیل مالی نتوانستم درمان را ادامه بدم نزدیک ۲هفته هست که قسمت سمت راستم خود بخود خوب شده ولی قسمت چپ باسنم جوش وتورم شده…تشخیص شما چیست ممنونم.لازم بذکر است توان مالیم بسیار پاین میباشد قدرت عمل جراحی را ندارم و در شهرستان زندگی میکنم.سپاسگزارم راهنمایی بفرماید

  • clinic گفت:

   با سلام تنها راه درمان قطعی فیستول مقعدی انجام جراحی است و هیچ درمان دارویی و یا خانگی درمان صد در صد آن نخواهد بود. خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارید و از روز پس از عمل می‌توانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید، ولی نباید کار خیلی سنگین انجام دهید. بهتر است بیش از این روند درمان را به تاخیر نیندازید زیرا باعث عود بیشتر و گسترش بیماری خواهد شد.

 • هادی محمدپور گفت:

  ب مدت دو سال هست که فیستول دارم و دوبار عمل جراحی انجام داده ام برای تخلیه آبسه. با خوردن قرصهای سیپروفلوکساسین ومترونیدازول که مصرف میکنم اذیتم نمکینه ولی ب محض کنار گذاشتن قرصها روزی چهار الی پنج باردفع و رنگ مدفوع هر نوبت به شکلی خاص و درد شدید در ناحیه مقعد میشوم تقاضا دارم راهنماییم کنید که باید چیکار کنم

  • clinic گفت:

   با سلام برای بررسی عود بیماری حضوری مراجعه شود.

 • وحدت گفت:

  باعرض سلام
  حدود ۳ ماه قبل جراحی باز فیستول انجام دادم ولی هنوز ترشح زرد رنگ و گاهی صورتی ملایم دارم. ضمنا از ده سال قبل کولیت اولسروز دارم. به نظرتون مشکل از کجاست و چرا زخم ترمیم نمیشه؟ درد هم ندارم فقط گاهی محل زخم تیر میکشه

  ممنونم

  • clinic گفت:

   با سلام بیماری فعلی شما سخت درمان است و نیاز به پیگیری و صبوری دارد برای بررسی بیشتر دوباره به پزشکتان مراجعه کنید تا محل زخم بررسی شده و ام آر آی از نظر وضعیت عود بیماری داده شود.

 • محققیان گفت:

  با درود من حدود شانزده سال پیش عمل فیستول انجام دادم و دکتر من هم به گفته خیلیها بهترین جراح در ابن باره بوده و تمام موارد یاد شده را نیز برای جلو گیری از بروز مجدد انجام دادم درضمن فیستول من پیچیده نبود و نیز عمیق هم نبود حدود نیم سانت عمق داشت ۔ با تمام این احوال پس از چند ماه ارام ارام دوباره عوارض نشان داد ولی از جای دیگر و اطراف کل باسنم نیز پر از جوش های جرکی البته کوچک شد۔ نزد پزشک که رفتیم گفت دوباره عمل میخواهد۔ البته این مرتبه از چند جای اطراف مقعدم افونت بیرون میزند درد و خونریزی ندارم ولی خارش شدید گهگاه دارم و وقتی انرا فشار میدهم ترشه بد بویی دارد میترسم دوباره زیر تیغ جراحی بروم و عوارض بدتر شوند۔ بی زحمت راهنمایی کنید بهترین روس برای من چیست ۔ در صضمن من اکنون گرجستان اقامت دارم۔

  • clinic گفت:

   با سلام متأسفانه فیستول مقعدی از جمله بیماری‌هایی پر دردسری است که به سبب آسیب بافتی شدید گاهی نیاز به چند بار جراحی دارد و علی رغم رعایت اصول مراقبتی با احتمال زیادی عود خواهد کرد، بنابراین فقط صبور بوده و به روند درمان ادامه دهید.

 • شیرازیان گفت:

  باسلام وخسته نباشی .من حدود ۵ ماه که زایمان کردم وبعد زایمان به فیستول رکتو واژینال مبتلا شدم برای درمان یه جراحی انجام دادم ولی بی نتیجه بود و باز خروج مدفوع و گاز از واژن رادارم ازتون خواهش میکنم راهنماییم کنید .من باید چیکار انجام بدم.دکترم گفته که بعد ۳ ماه دوباره جراحی انجام میشه وعضلات مقعد برش میخوره دوباره فیستولو میبنده ولی با این حال منو نا امید کرده که این هم جواب نمیده و دراخر کیسه برای خروج مدفوع میزاره تا فیستول خودش جوش بخوره .خواهش میکنم کمکم کنیم

  • clinic گفت:

   با سلام لازم است معاینه شوید تا درباره نوع جراحی لازم نظر داده شود، در هر صورت روند درمانی فیستول طولانی و گاهی نیاز به چند جراحی دارد باید صبور باشید.

 • امین گفت:

  سلام اقای دکتر
  من نزدیک به یک سال این اتفاق برام افتاده ودر انتهای مقعد یک فیستول قرمز رنگی زده بیرون
  البته بیرون که نبستن ولی هنگام دستشوی رفتن میزنه بیرون
  من با اندوسکوپی که کردم دکتر تشخیص نداد
  و خودم فهمیدم
  ولی بعلت نداشتن هزینه نتوانستم در وقت مقرر که بیماری را تشخیص دادم برم عمل کنم
  و الان یک سال از ان تشخیص بیماری مقعدم میگذره
  متعصفانه بعد از سه روز یکبار مجبورم به دستشوی برم
  وپولی ندارم
  اگر روشی برا نگه داشتن آن در حدی که بزرگتر نشود بفرمایید ممنون میشم ؟
  من فکر کنم چروکش داخلتر هست این فیستول ؟
  من اگر بدانم کل هزینه ی این پرتو درمانی یا همون لیزره چقدر هم مبشه با بهبودی کامل
  اگر زحمت نمیشود مبلقش را برام ذکر کنید
  ممنون میشم اگر از طریق پیامک باشه ؟

  🍀🍀🍀🍀

  • clinic گفت:

   با سلام تنها راه درمان فیستول جراحی است و هیچ روش درمانی دیگری وجود ندارد فقط با روش لیزری میتوانید با عوارض کمتری نسبت به روش سنتی جراحی کنید با به تأخیر انداختن روند درمانی بیماری گسترش یافته و روند درمان سخت و طولانی و مشکل خواهد شد.

 • رضاا گفت:

  با سلام من دو روزه عمل فیستول به صورت لیزری عمل کردن میخواستم بدونم مراقبت های بعد از عمل به چه شکل هست نیاز به شستشو یا پانسمان دارد؟اگه بنشینم یا ورزش کنم ضرر داره؟

  • clinic گفت:

   با سلام خیر نیاز به پانسمان ندارد، ورزش و فعالیت بدنی فعلا نداشته باشید و مستقیم روی زخم ننشینید و مراقب باشید دچار یبوست نشوید.

 • ناشناس گفت:

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما دکتر محترم من مدت یک ماهه که عمل همورویید انجام دادم از نوع باز یعنی جراحی به گفته دکتر جراح خیلی ملتهب و دردناک بود به طوری که اینکار روده من رو تاب دادن کشیدم پایین ،دکترم گفتم که به دلیل گستردگی ووخامت اوضاع عمل لیزری امکان پذیر نیست حالا تمام نکات بهداشتی و مراقبتی از جمله نشستن در آب گرم،گرفتن دوش آبگرم ،فرو کردن انگشت جهت تحریک پذیری ،همه را انجام دادم ولی متاسفانه عضلاتش دچار اسپاسم وارد شدید ه به طوری که یک لحظه آرامش ندارم از فرط درد آمپول پیروکسیگاموودیکلو فناکم میزنم اما اونم مقطعی حالا از شما خواهش میکنم راهنماییم کنید تا بهبودی برسم در ضمن ترشحو عفونتم دارد م هنوزم زخم دهانه مقعد التیام نیافته با سپاس فراوان از شما

  • clinic گفت:

   با سلام اگر پزشکتون معاینه کردند طبیعی بوده پس فقط باید صبور باشید تا روند درمان طی شود.

 • مهدی گفت:

  حدود سه روزه که در ناحیه معقد بر امدگی بوجود امده اما با توجه به علایم ابسه معقد که تب و لرز یا بی اشتهایی و سایر موارد میباشد هیچ کدام را نداشته ایا باید به پزشک مراجعه کنم.در صورت بودن ابسه هزینه عمل چقدر میباشد.لطفا راهنمایی بفرمایید

  • clinic گفت:

   با سلام زائده مقعدی می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی، آبسه مقعدی، بیماری زگیل مقعدی باشد که تشخیص قطعی آن مستلزم معاینه بالینی و مشاهده محل آسیب و مراجعه حضوری شماست، و نکته مهم مراجعه فوری پیش از پیشرفت بیماری و بروز عوارض دیگر است.

 • راژان گفت:

  سلام اقای دکتر.من دو هفته ایه بعضی وقتا درد دارم‌مخصوصا موقع دستشویی.روده م پر باشه دردش بیشتره.خالی میکنم یکم دردش کمه.سطح خارجی معقد درد نداره داخل درد داره.مجرد هستم فست فوت زیاد میخورم احساس میکنم برای اینه غذاهام خشک و سرخ کردنی.یکم رژیم غذایمو ملین کنم و میوه جات رو جایگزین کنم بهتر میشم یا خطر داره؟ممنون ازتون

  • clinic گفت:

   با سلام درد مقعدی می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی بوده یا مربوط به مشکلات استخوان دنبالچه و حتی اسپاسم و گرفتگی عضلات دریچه‌ای مقعد باشد که تشخیص قطعی آن نیازمند مراجعه حضوری شما و معاینه بالینی است. بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و تشدید آسیب بافتی ناحیه برای تشخیص و درمان لازم مراجعه حضوری نمایید. رژیم غذایی پر فیبر مفید است ولی علت درد باید در معاینه بالینی مشخص شود.

 • رضایاراحمدی گفت:

  باسلام.من تقریبا۱۳روزپیش عمل جراحی فیستول انجام داده ام.وبعدازعمل پزشک گفت که من بایدبانخ بخیه ای که یکسران اززخم ویکسردیگران ازمقعدخارج شده وبه هم گره خورده بازی کنم.منظورازاین کارچیست وبه چه طریق.

  • clinic گفت:

   با سلام منظور ایشان این بوده که نخ رو هر روز تکون بدید تا مسیر برای خروج ترشحات درونی باز بماند و بهبودی زودتر حاصل شود.

 • جزنی گفت:

  با سلام اقای دکتر باتوجه به بیماری روده تحریک پذیر که دچار یبوست میشوم عمل فیستول امکان پذیر است

  • clinic گفت:

   با سلام بله ولی برای کنترل بیماری یبوست نیز باید تحت درمان و کنترل غذایی و مشاوره قرار بگیرید.

 • ناشناس گفت:

  سلام چند روز میشود که یک دانه در نزدیک مقعد برآمده نمی دانم چی کنم روز بروز درد و تکلیف زیاد میشود خجالت می کشم که برم پیش داکتر …رهنمای کنید بدون عمل جراحی کدام راه دیگه وجود دارد؟ ممنون

  • clinic گفت:

   با سلام زائده مقعدی می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی، آبسه مقعدی، بیماری زگیل مقعدی باشد که تشخیص قطعی آن مستلزم معاینه بالینی و مشاهده محل آسیب و مراجعه حضوری شماست، درمان مناسب نیز با توجه به نوع بیماری و میزان پیشرفت آن شامل درمان دارویی و جراحی و روشهای تهاجمی خواهد بود. نکته مهم مراجعه فوری پیش از پیشرفت بیماری و بروز عوارض دیگر است. از مشکل خود خجالت نکشیده و شرمسار نباشید این بیماری‌ها در میان مردم شایع بوده و معاینه آن برای پزشک عادی است.

 • مصطفی گفت:

  عمل انال کردم خون ریزی وبی اختیار مقعدی دارم ودرد شدید موقع دفع چه باید بکنم با تشکر فراوان

  • clinic گفت:

   با سلام برای معاینه از نظر عود به جراح خود مراجعه فوری کنید. بی اختیاری با کمک ورزش و فیزیوترابی کف لگن تا حدی بهبود خواهد یافت.

 • ناشناس گفت:

  سلام آی دکتر من دیروز فیستول سرپای تومطب عمل کردم اگه بخوام مزاج داشته باشم چه کنم طریقه پانسمان بعد از مزاج برام میگی تشکر

  • clinic گفت:

   با سلام منظورتان از عمل سرپایی چیست اگر تحت جراحی لیزری قرار گرفته باشید نیازی به پانسمان نخواهید داشت. در غیر این صورت میتوانید پس از شستن ناحیه آن را خشک و سپس محل را با گاز بپوشانید و پانسمان کنید.

 • امیر گفت:

  سلام اقایه دکتر من دچار فیستول شده ام و بهم گفتند بعد چهار هفته جراحی باید بشم من فقط از یه چیز میترم اونم بی اختیاری مقعدی است.این بی اختیاری برای همه رخ میده؟ اگه رخ داد خوب میشه؟

  • clinic گفت:

   با سلام بی اختیاری روده یکی از عوارض این جراحی است که البته در همه رخ نمی‌دهد و در صورت رخداد تا حدی قابل کنترل و درمان است.

 • ح - ر گفت:

  سلام آقای دکتر
  من۵۰ سالمه
  بر خلاف ماههای قبل که یک مدت به هنگام یبوست دراجابت مزاج زایده به طول یک بند انگشت از مقعد بیرون میامد و خونریزی شدیدی هم داشت که بعد از مدت تقریبا یک هفته خونریزی قطع میشد, الان مدت یک ماه است که به هنگام اجابت مزاج و یا حتی کار در حالت سرپایی دراثر نفغ زایده به طول یک بند انگشت از مقعد بیرون میآید و خونریزی شدیدی دارد که به هنگام نشستن در توالت خون مثل شیر سماور و در صورت زور زدن مثل آب از نوک سرنگ فشرده شده به دیواره توالت فواره میکند این حالت به هنگام خوردن میوه که موجب نفغ شدید من میشود در طول روز بارها تکرار میشود.لطفآ راهنمایی بفرمایید. با تشکر

  • clinic گفت:

   با سلام خونریزی مقعدی می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی، بیماری گوارشی، عفونی یا صعب‌العلاج مانند سرطان باشد که باید جدی گرفته شده و به موقع و فوری پیگیری شده و تشخیص داده شود. خونریزی مقعدی همراه با زائده شک به وجود بیماری مقعدی را بیشتر می‌کند اما تا زمانی که مشاهدات بالینی تحت بررسی بیشتر و کولونوسکوپی تأیید نشود باید بیماری را جدی پنداشته و پیش از بروز سایر علایم آزار دهنده و پیشرفت بیماری و بروز عوارضی چون کم خونی پیگیری شود. بنابراین هر چه سریع تر برای تشخیص و دریافت درمان لازم مراجعه نمایید. ممکن است برای برداش زائده نیاز به جراحی باشد که با کمک لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی انجام شده و می‌توانید کار و فعالیت روزمره خود را از روز پس از عمل آغاز نمایید البته به شرطی که کارتان سنگین نباشد.

 • حمید گفت:

  سلام
  من احساس اجابت مزاج میکنم و به هنگام نشستن در توالت قبل از خروج مدفوع روده ام در حدود ۲ سانتیمتر بیرون میزند و در اکثر موارد به هنگام خروج مدفوع خون چکه میکند و حتی اگر برای اجابت مزاج فشاری هم برای خروج مدفوع به روده ام بیاورم,خون مانند خروج آب از سرنگ تحت فشار از محل خروج مدفوع به ته و یا دیواره سنگ توالت فواره میکندکه موجب خروج مقدار زیادی خون در شبانه روز از بدنم میشود و بعد از اجابت مزاج به زحمت و با فشار انگشتانم روده خارج شده را به جای خود برمیگردانم که آن هم به نوبه خود تا جا افتادن روده موجب خروج مقداری خون میشود.این حالت خروج روده همیشه و خونریزی اکثرآ پس از یک وعده یبوست اتفاق میافتد که تا مدت زیادی ادامه میابد.لطفا راهنمایی بفرمایید.

  • clinic گفت:

   با سلام خونریزی مقعدی می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی، گوارشی، عفونی یا صعب‌العلاج مانند سرطان باشد که باید جدی گرفته شده و بلافاصله پیگیری شود، بهتر است هر چه سریع‌تر و پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر برای تشخیص و درمان لازم مراجعه حضوری نمایید، اگرچه بروز زائده و خونریزی مقعدی احتمال ابتلا به بیماری مقعدی را بالا می‌برد ولی نمی‌توان بر اساس شواهد نظر داد و لازم است تا حتماً تحت کولونوسکوپی و معاینه بالینی علت خونریزی مشخص شود، بنابراین به سلامت خود اهمیت داده و هر چه سریع‌تر مراجعه کنید. ممکن است نیاز به جراحی داشته باشید که با کمک روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید و از روز پس از عمل جراحی می‌توانید کار و فعالیت روزمره خود را آغاز نمایید البته به شرطی که کارتان سنگین نباشد.

 • ناشناس گفت:

  با سلام خدمت آقای دکنر
  ببخشید من خانم ۲۹ ساله هستم حدود ۸ سال است که بعضی مواقع دچار یبوست می شوم و موقع اجابت مزاج دچار درد و کمی خونریزی می شوم و چند وقتی است که چیزی شبیه به اندازه یک نخود از مقعد بیرون زده است و نمی توانم به راحتی دفع کنم و خیلی به سختی این کار انجام می شود همچنین دارای کیست ۵ سانتتی اندومتریوز در تخمدان هستم برای درمان چه کار کنم
  خیلی ممنونم

  • clinic گفت:

   با سلام برای درمان کیست که به متخصص زنان مراجعه کنید، برای درمان بیماری احتمالی هموروئید خود نیز باید مراجعه حضوری نمایید، ممکن است بیماری پیشرفت کرده و برای برداشت زائده نیاز به جراحی پیدا کنید که البته با کمک روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید و از روز پس از عمل جراحی می‌توانید کار و فعالیت روزمره خود را آغاز نمایید. برای کنترل یبوست خود و پیشگیری از عود مجدد بیماری لازم است تا تغییراتی در سبک زندگی و رژیم غذایی خود ایجاد کنید، ورزش کنید و تحرک و فعالیت بدنی منظم داشته باشید و ترجیحاً هر روز نیم ساعت پیاده روی کنید، از به تأخیر انداختن عمل دفع مدفوع خودداری کنید و به محض احساس نیاز به اجابت مزاج خود را به دستشویی برسانید و از زور زدن هنگام دفع مدفوع بپرهیزید، میزان آب مصرفی روزانه خود را به بیش از هشت لیوان روزانه افزایش دهید، مواد غذایی پر فیبر و آلو و گلابی و انجیر خشک و میوه و سبزیجات تازه مصرف کنید.

 • ناشناس گفت:

  سلام آقای دکتر همسر من ۴۰ ساله هستند ودچار عارضه فیستول آنال شدند البته یک سالی بود که فکر می کردند یک عفونت کوچک است بعد با مراجعه به دکترهای زیادی متوجه شدیم . یکی از دکترها بهشون قرص کلوگزاسیلین داد که خوب نشد یکی دیگر وقت عمل داد با مراجعه به دکتر دیگری گفت برو ام آر آی نتیجه آزمایش به این صورت بود که فیستول ۳ شاخه شده و یکی از آنها به زیر پروستات رفته و التهاب شدید غدد پروستات را به وجود آورده دوباره گفتند برو اورولوژی بعد به تهران رفتیم گفتند تا جراحی نکنیم نمیتونیم هیچی متوجه بشیم یکی دیگر گفت برو آندوسونوگرافی واقعا نمیدونم دیگه چیکار کنیم خواهش می کنم راهنمایی بفرماید آیا تا وقت عمل این بیماری پیشروی می کند ؟ باید قرص آنتی بیوتیک مصرف کند یا خیر؟ آیا مرکزی را می شناسید که با لیزر درمان کنند ؟

  • clinic گفت:

   با سلام هر چه سریع‌تر برای انجام عمل جراحی اقدام کنید، زیرا اگر بیماری پیشرفت هم نکند با به تأخیر انداختن عمل جراحی و درمان احتمال عود مجدد افزایش خواهد یافت.

 • ... گفت:

  سلام اقای دکتر من حدود سه ساله ی چیزی اندازه نخود روی مقعدم هست دردی نداره وقتی بهش دست میزنم،چیزی هم ازش خارج نمیشه،خیلی میترسم غده یا بیماری بدی باشه،بنظر شما آبسه هست؟

  • clinic گفت:

   با سلام بدون معاینه نمی‌توان اظهار نظر قطعی نمود ولی اگر مربوط به آبسه بود بعد این مدت دچار علایم دیگر چون درد و ترشح نیز میشدید، ممکن است زاٰئده ناشی از بیماری هموروئید یا فیشر باشد و یا به سبب ابتلا به بیماری زگیل تناسلی ایجاد شده باشد، در هر حال معمولاً راه از بین بردن زائده پس از مشخص شدن علت آن جراحی خواهد بود که البته با کمک روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید و از روز پس از عمل جراحی می‌توانید کار و فعالیت روزمره خود را آغاز نمایید.

 • ناشناس گفت:

  سلام یه بچه ۱۲ ساله داریم مدت ۵ ماهه که فیستول پری آنال داره هر ۱۵ الی ۲۰ روز یک بار یه ذره عفونت داره و میبنده و اصلا درد هم نداره درمانش چیه لطفا

  • clinic گفت:

   با سلام تنها راه درمان قطعی بیماری فیستول مقعدی انجام جراحی است که با روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز خواهد یافت. به هر حال لازم است فرزندتان برای معاینه حضوری آورده شود تا بهتر راهنمایی شوید.

 • علي گفت:

  سلام من ١٨سال دارم و فقط بعضي وقت ها دهانع ى مقعدم تورم ميكند و كمي درد دارد نع هميشه ايا عمل لازم است و ايا اصل مشكلي دارم

  • clinic گفت:

   با سلام لازم است تا برای تشخیص قطعی علت آن و نوع درمان لازم تحت معاینه بالینی قرار بگیرید و حضوری مراجعه کنید.

 • ریپور گفت:

  سلام من بیک طرف از واژنم یک برامدی شده که وقت انرا فشار میدهم چرک از مقعدم خارج میشود وگاهی وقت که این برامدی بوجود میاید هم راه با درد خفیف ازار دهنده میباشد به جند دکتر مراجعه کردم گفتن این فستوله وبعضیا گفتن نیاز بعمل دارد وبعضیا گفتند نیاز ندارد ،اگر عممل نکنم چقدر خطر دار ؟؟گاهی هم زیر دلم درد میکنه ایا مربوط به همان؟ مرسی ازلطفتان

  • clinic گفت:

   با سلام در صورتی که تشخیص قطعی بیماری شما بیماری فیستول مقعدی باشد، تنها راه درمان قطعی و اصلی آن جراحی اسن که باید هر چه سریع‌تر و پیش از تشدید بیماری و گسترش آن به سایر نواحی مقعد انجام شود. درد زیر شکم می‌تواند دلایل دیگری چون عفونت ادراری داشته باشد که باید بررسی بالینی و آزمایشگاهی شود. بهتر است هر چه سریع‌تر بیماری فیستول خود را پیگیری نمایید.

 • علی امیری گفت:

  باسلام براثر عمل فیستول گاز باصدا خارج میگردد راه حل چیست

  • clinic گفت:

   با سلام از عوارض جراحی فیستول مقعدی ابتلا به درجاتی از بی اختیاری گاز و مدفوع است که با انجام ورزش تقویتی مخصوص کف لگن و فیزیوتراپی ناحیه تا حدی قابل کنترل خواهد بود.

 • علی امیری گفت:

  آقای دکتر باسلام .عمل فیستول ۵سال پیش انجام دادم باعرض معذرت موقع تخلیه از ناحیه مخرج صدای ناهنجار به علت صدمه دیدن اسفنکتر ایجاد میگردد خواهشمند است راهنمایی فرمایید

  • clinic گفت:

   با سلام دوست عزیز ابتلا به درجاتی از بی اختیاری دفع گاز و مدفوع و دفع مدفوع پر صدا از عوارض جراحی فیستول مقعدی است که فقط با انجام ورزش مخصوص کف لگن و فیزیوتراپی ناحیه می‌توانید تا حدی عضلات دریچه مقعد را تقویت کنید.

 • ناشناس گفت:

  با سلام واحترام ( ۶۱ ) ساله هستم ، ۲۱ سال پیش در حال مدفع اوستخون ریزی باعث شد گرفتار آبسه بشم بعداز چند روز پزشک آبسه را تخلیه کرد ولی ترشح داشتم باز بسته شد رفتم اتاق عمل بازم ترشح داشتم گاهی بسته می شد بعداز چند روز تخلیه میشد ، حال ۹۶/۵/۲۵ شیراز تحت عمل جراحی با تیغ قرار گرفتم روزی ۲ بار حمام با تشت وروزی ۴ بار هربار ۵-۴ دقیقه نخ را تحریک میکنم ، نمیدانم باید نخ حرکت داشته باشد یا خیر ، نخ سفت است داروها را مرتب استفاده میکنم خون ریزی ندارم فقط خیلی کم ترشح وجود دارد ، دکتر جان خیلی نگرانم از جونم سیر شدم ، بزرگواری کنید منو راهنمایی کنید ، ۳۱/ ۵ نوبت دارم دکترم منو ببینه ، براتون آرزو سلامتی دارم لطفا راهنمایی فرمایید ، یا علی

  • clinic گفت:

   با سلام مادر عزیز نگران نباشید فضای اطراف نخ به مرور تنگ شده و سفت خواهد شد، به روند مراقبتی خود ادامه دهید و برای اطمینان از روند صحیح درمان و بهبودی در موعد تعیین شده به پزشک خود مراجعه نمایید.

 • یوسف عابدی گفت:

  بنده نزدیک ۴۰سالمه وحدود ۲۰ساله فیستول مقعد دارم یکمدتی در ناحیه لگن م مقعد احساس درد میکنم اما مثل دفعات قبل ابسه دهان باز نمیکند وتخلیه نمیشود چکار بکنم ممنون میشم راهنمایی بکنید

  • clinic گفت:

   با سلام بیست سال ابتلا به بیماری فیستول مقعدی و عدم توجه به درمان آن شما را در معرض آسیبهایی غیر قابل جبران دیگر چون بی اختیاری روده قرار می‌دهد. تنها راه درمان فیستول مقعدی جراحی است و در حال حاضر نیز برای تخلیه لازم است تا مراجعه نموده و تحت عمل تخلیه قرار بگیرید، ممکن است فیستول به سمت دیگری باز شده باشد.

 • مهران گفت:

  ضمن سلام و احترام، شهریورسال گذشته، ۲۵روزپس از انجام عمل کولونوسکوپی در شیراز*دچار عارضه عفونت، و التهاب و ترشح در ناحیه میاندوراه، گردیدم* کیست و آبسه در بخشی از کیسه بیضه که به مقعد نزدیک است شکل گرفته است* طی این مدت از انواع آنتی بیوتیکهای تجویز شده توسط پزشکان استفاده * ولی بهبودی حاصل نشده* لطفا راهنمایی کنید که آیا نیاز به عمل مجدد کولونوسکوپی برای یافتن منشا عفونت هست؟؟؟با تشکر،،

  • clinic گفت:

   با سلام در صورتی که آبسه مقعدی تشخیص داده شده باشد، درمان آنتی‌بیوتیکی کافی نبوده و نیاز به تخلیه آبسه است، برای بررسی ناحیه از نظر عوارض دیگری چون فیستول مقعدی نیاز به انجام روشهای تشخیصی تصویربرداری و ام آر آی خواهد بود و احتمال نیاز به کولونوسکوپی کمتر است.

 • ناشناس گفت:

  سلام آقایی ۲۵ ساله مدت ۱۴ سال است بیماری کرون دارم اما چن ماهی است که خیلی اذیت میکند و در سی تی آنتروگرافی فیستول گزارش شده و مقدار زیادی کرتون برایم تجویز شده آیآ فیستول ها  درمان میشود و چه مدت طول میکشد در ضمن آمپول سینورا هم تزریق میکنم

  • clinic گفت:

   با سلام در صورتی که تشخیص قطعی بیماری شما بیماری فیستول مقعدی باشد، تنها راه درمان قطعی و اصلی آن جراحی است که باید هر چه سریع‌تر و پیش از تشدید بیماری و گسترش آن به سایر نواحی مقعد انجام شود. متأسفانه بیماری فیستول مقعدی از جمله بیماری‌های پر دردسری است که به راحتی درمان نشده و دست یابی به بهبودی کامل در آن ممکن است سالیان سال زمان ببرد و حتی نیاز به چندین بار جراحی باشد. علت دشواری درمان این بیماری آسیب بافتی شدیدی است که به سختی قابل جبران است. باید در روند درمان خود صبور باشید، فقط با جراحی به روش لیزری می‌توانید با درد و خونریزی کمتر و نیاز به استراحت کمتر روند درمان ساده تری را در پیش بگیرید.

 • ناشناس گفت:

  بعد از ۲ هفته از عمل فیستول چرا بالای زانوی من ورم کرده؟

  • clinic گفت:

   با سلام ممکن است مربوط به بیماری مفصلی باشد و ارتباطی به فیستول نباشد، برای بررسی مراجعه کنید. البته احتمال ابتلا به عوارض جراحی هست که برای تشخیص حتماً باید به پزشک جراح فوری مراجعه شود.

 • سعید گفت:

  باسلام و خسته نباشید . من در سال گذشته فیستول کوچکی کنار مقعد داشتم که ضمن آبسه کردن خودبخودترشح میکرد و از دردآن کاسته میشد ، بعداز مدتی در چند سانتی این فیستول دچار ورم و آبسه شدم که بدلیل درد زیاد هر دوی آنها را در ۹۵/۰۸/۱۵ عمل کردم . الحمدالله از نتیجه عمل رازی هستم ولی هنوز گاهی اوقات محل ابسه درد خفیفی داره و موقع نشستن بر روی آن گاهاً تیر میکشه ، ولی ترشخ و تب و… نداره میخواستم منو راهنمایی کنید که آیا این درد طبیعی است . باتشکر و سپاس

  • clinic گفت:

   با سلام اگر ترشح، ادم و قرمزی و التهاب ندارد جای نگرانی نیست

 • عاطفه گفت:

  سلام من سه ماهه که ابسه پری انالم رو تخلیه کردم وخوب نشدم الان تبدیل به فیستول شده میخواستم بدونم اگه یکی دوماه دیگه عمل کنم مشکل جدی تری برای من نداره یا سریعا باید عمل بشم

  • clinic گفت:

   با سلام برای کاهش احتمال عود هر چه سریعتر جراحی شود

 • محمدحسین گفت:

  با سلام در قسمت بالای مقعد زیر پوست به اندازه کمی متورم شده و سفت شده بعضی اوقات سر باز میکند که با فشار دادن آن خون ابه خارج میشود و بیشتر اوقات سر بسته است میخواستم راهنماییم کنید با تشکر از شما

  • clinic گفت:

   با سلام اگرچه بدون مشاهده زائده و معاینه بالینی امکان اظهار نظر قطعی وجود ندارد ولی با توجه به توضیحاتتون احتمالاً دچار بیماری کیست مویی شده‌اید که به سبب برگشت مو به درون حفره سینوسی موجود در انتهای مرکزی ستون فقرات کمی بالاتر از مقعد شده باشید که به درمان دارویی پاسخ نداده و در حال حاضر تنها راه درمان قطعی و اصلی آن جراحی است که به روشهای مختلف سنتی باز و بسته و لیزری قابل انجام است. بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و تشدید آسیب بافتی و پیش از طولانی شدن روند درمان برای معاینه و بررسی دقیق مراجعه کنید. با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید.

 • علی ادیب گفت:

  سلام.آقای دکتر همسرم ۳۴ سالشه و در سن ۳۲ سالگی عمل فیستول داشت و در ۳۴ سالگی جای فیستول آبسه بوجود اومد و دوباره عمل کرد.دکتر گفت احتمال داره دوباره فیستول بوجود بیاد .باید چیکار کنیم که دوباره فیستول بوجود نیاد و اگر اومد دوباره عمل کرد این جریان تا کی ادامه دارد‌.آیا دچار بیماری خطرناکی میشه.

  • clinic گفت:

   با سلام متاسفانه بیماری فیستول از جمله بیماری‌هایی پر دردسری است که علی رغم رعایت اصول مراقبتی پس از جراحی با احتمال بسیاری عود خواهد کرد و در مواردی حتی فرد نیاز به بارها جراحی متعدد دارد و ممکن است حتی روند درمان سالیان بسیاری طول بکشد، اما تنها راه نوید بخش برای تحمل جراحی متعدد انتخاب روش جراحی آسان تری مانند روش لیزری است، زیرا در روش لیزری بسیاری از مشکلات مانند احتمال انتقال بیماری‌های خونی، خونریزی و درد کاهش یافته و بسیار محدود است و از طرفی فرد در مدت کوتاهتری سلامت خود را پس از جراحی باز می‌یابد، بنابراین تحمل مشکلات روند درمان برای بیمار آسانتر خواهد بود.

 • محمد گفت:

  باسلام من دوهفته پیش جراحی فیستول انجام دادم سوالم اینه که میتونم روی محل جراحی بنشینم وایا لازمه که حتما توی ابگرم و بتادین بنشینم یا فقط همون ابگرم کافیه و نشستن روی موتورسیکلت مشکل ایجاد میکنه یا نه

  • clinic گفت:

   با سلام اگر به روش سنتی جراحی کردید باید تا زمان بهبودی زخم صبر کرده و از نشستن مستقیم بر روی زخم جراحی بپرهیزید، اگر ترشحات ندارید نشستن در آب گرم کافی بوده و نیازی به بتادین نیست، به منظور جلوگیری از عود فیستول لازم است تا زمان بهبودی نکات مراقبتی را رعایت کنید.

 • ناشناس گفت:

  سلام .وقت بخیر..من بیماری فیستول وزیکو واژینال دارم..ادرارم از واژنم خارج میشه..راه درمان این بیماری چیه..؟با جراحی قابل درمان هستم چن درصداحتمال بهبود دارم بعد از جراحی؟۸ساله این بیماریو دارم..

  • clinic گفت:

   با سلام تنها راه درمان اصلی فیستول به سبب آسیب بافتی شدید انجام عمل جراحی است، به سلامت خود اهمیت داده و هر چه سریع‌تر برای جراحی مراجعه کنید، هیچ تضمینی برای بهبودی کامل پس از جراحی فیستول وجود ندارد، ممکن است نیاز به چندین عمل جراحی پیدا کنید، متأسفانه احتمال عود در این بیماری زیاد است.

 • اسماعیل کاظمی مرند گفت:

  سلام خسته نباشید آقای دکتر یک ماه است جراحی برداشتن پولیپ روده که به مثانه هم چسبیده بود انجام دادم لطفا بفرمایید چند ماه طول میکشد زخمهای داخلی خوب بشن ؟دوما ۳۵ روز پس از عمل مقدار خیلی کم خون روشن در مدفوع دیدم،این نشانه چی میتونه باشه؟(البته جراح بنده منو به شیمی درمانی به مدت ۶ ماه توصیه کرده و خوش خیم هست ؟

  • clinic گفت:

   با سلام ادامه داشتن خونریزی پس از گذشت حدود دو ماه از جراحی باید توسط پزشک متخصص مربوطه بررسی شود، ممکن است نشانه عود بیماری باشد، بهتر است طبق نظر پزشک خود به شیمی درمانی نیز بپردازید.

 • مهدی گفت:

  با سلام من درمشهد زندگی میکنم حدودیک سال به فیستول مقعدی دچار شدم میخواستم بپرسم دکتر جهت عمل بصورت لیزر معرفی میکنین ممنون

  • clinic گفت:

   با سلام تعیین نوع عمل جراحی فیستول مقعدی به نوع و وسعت آن و میزان درگیری و آسیب بافتی ناحیه بستگی دارد و معمولاً امکان جراحی با لیزر فرآهم بوده و در این مرکز با درد و خونریزی کمتری نسبت به سایر روشهای جراحی سنتی انجام می‌شود. برای تعیین نوع روش جراحی سنتی یا لیزری باید تحت معاینه بالینی قرار گرفته و حتی با ام آر ای یا روشهای تصویربرداری دیگر بررسی و ویزیت شوید.

 • آراز گفت:

  باسلام کودک ۱۱ ماهه دارم که از اسفند دچار آبسه شده بود که در ۱۸ فروردین بامراجعه به پزشک و استفاده از کرم ایکتیول و شربت آموکسی سیلین خودبخود عفونت خارج شد.از اون موقع جاش به صورت یک خط قرمز در کنار مقعد مونده بود که دو سه هفته پیش به صورت جوش دراومد اون خط قرمز حالا شده جوش که خودبخود تخلیه میشه دوباره جوش میزنه…اینم فیستوله؟چیکار باید بکنم؟؟؟؟خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید.البته دردو اذیت نداره تبم نداره.متشکرم از لطفتون.

  • clinic گفت:

   با سلام متأسفانه آبسه فرزندتان به صورت کامل درمان نشده و ممکن است عود کرده باشد، برای بررسی فیستول احتمالی در ناحیه باید فرزندتان به صورت دقیقتری بررسی شده و حتی تحت تصویربرداری قرار بگیرد. اما نگران نباشید در صورت وجود فیستول معمولاً در این سن بدون نیاز به جراحی بهبود می‌یابد. اما برای اطمینان روند پیشرفت بیماری فرزند خود را حتماً پیگیری نمایید تا اقدامات لازم انجام شود.

 • عبدالرضا سلطان آبادی گفت:

  سلام فیستول بسته دارم هزینه لیزر چقدره؟ آیا روش درمانی بجز لیزر و جراحی دارید؟باتشکر

  • clinic گفت:

   با سلام تنها راه درمانی فیستول درمان غیر دارویی یا جراحی است که بسته به نوع فیستول و شدت آسیب آن به روشهای مختلفی چون فیستولوتومی، تکنیک استن، روش فلپ و پلاگین و روش لیزری انجام می‌شود، روش لیزری در میان روشهای نام برده به سبب تهاجم و آسیب بافتی کمتر و طول دوره درمان کوتاهتر از میزان رضایت بیشتری در میان بیماران و پزشکان برخوردار است.

 • تیموری گفت:

  سلام من دوسه ساله که فیستول دارم،میخواستم بدونم اگه عمل نکنم چی میشه؟یعنی باهمین فیستول تااخر عمر زندگی کنم.خواهشا راهنماییم کنیدباتشکر.

  • clinic گفت:

   با سلام بیماری فیستول مقعدی از جمله بیماری‌هایی است که تنها راه درمان اصلی آن انجام جراحی است و در حال حاضر هیچ درمان دارویی برای آن یافت نشده است. چناچه جراحی خود را به هر دلیلی به تأخیر بیندازید، آسیب بافتی در محل پیشرفت کرده و بیماری وخیم تر می‌شود. به صورتی که از چند ناحیه ممکن است دچار فیستول و تخریب بافتی شوید که روند درمان را مشکلتر نموده و باعث تشدید علایم آزار دهنده در شما خواهد شد. حتی ممکن است شکا را دچار درجاتی از بی اختیاری مقعدی و روده کند. بنابراین بیش از این درمان خود را به تأخیر نیندازید و برای جراحی آماده شوید. با روش جراحی لیزری با عوارض و درد و خونریزی کمتر جراحی شده و در مدت کوتاهتری بهبود می‌یابید.

 • پریا گفت:

  سلام .خواهرم در تاریخ فروردین ۹۶ مورد عمل چراحی تحت عنوان سارکوم شکمی قرار گرفتن که متاسفانه تاکنون فیستول ایجاد شده درناحیه شکم هنوذ درمان نشده و همچنان ترشحات صفرایی خارج میشود لطفا اگر راه درمانی انرا توضیح دهید.ضمناقابل ذکر میباشد که ایشانقبل از جراحی تحت شیمی درمانی و پرتو درمانی بودد.متشکرم

  • clinic گفت:

   با سلام انواع بیماری‌های بدخیم و قرار گرفتن در معرض اشعه و پرتوهای درمانی به منظور درمان بدخیمی باعث عوارضی چون فیستول در بیماران تحت درمان خواهد شد. در مرحله اول ابتدا باید درمان شیمی درمانی و پرتو درمانی خواهرتان تمام شده باشد و بیماری سارکوم ایشان تحت کنترل باشد، سپس مسیر کانال فیستول ایجاد شده طی تصویربرداری دقیق کاملاً مشخص گردد و سپس تحت جراحی فیستول قرار بگیرند. تنها راه درمان اصلی بیماری فیستول در هر ناحیه بدن به سبب تخریب بافتی ایجاد شده جراحی است.

 • پری گفت:

  سلام خانمی ۴۰ساله هستم و معریضی فیستول را دارم وتادوهفته دیگر می خواهم عمل فیستول انجام دهم یا روزه گرفتن برای فیستول ضرر دارد
  راستی شما بادفترچه بیمه طلای عمل جراحی می کنید

  • clinic گفت:

   با سلام بله بهتر است فعلاً از روزه گرفتن بپرهیزید زیرا با روزه بدنتان ضعیف شده و سطح ایمنی بدن شما پایین می‌آید و در هنگام عمل جراحی ممکن است در معرض عفونت قرار بگیرید. همچنین ممکن است به دلیل عدم مصرف مایعات در طول روز دچار یبوست شوید که علاوه بر تشدید علایم بیماری، پس از عمل باعث تاخیر روند بهبودی خواهد شد.

 • موسوی گفت:

  سلام آقاي دكتر*در آخر سال ۹۰ ابسه عمل كردم و بعد از ۶ماه فيستول عمل كردم ولي خوب نشودم و در آخر سال۹۴ دوباره فيستول عمل كردم كه نخ گذاشتن و در برج ۲ سال ۹۵ مورد عمل قرار گرفتم كه نخ را برداشتن و حدود ۴ ماه كاملا خوب بودم كه در برج ۶ دوباره بيماريم شروع شد و ابتدا خون وچرك آمد و بعد از آن خوب و گاهي چركي كمي مي آيد حال چند مدتي است كه آب سيب و عسل شبها موقع خواب مي خورم و گاهي اوقات كمي عسل اصل به محل زخم مي مالم و كه باعث كم شدن و در بعضي موارد نيامدن خون از محل زخم مي شورد درضمن دكتر اول من دكتر هاشم زاده بود و در مراحل دوم و سوم و چهارم دكتر شباهنگ بودن حال راه حل رهايي از اين مريضي را به من بفر ماييد با تشكر فراوان

  • clinic گفت:

   با سلام متأسفانه فیستول بیماری است که تنها درمان قطعی آن جراحی بوده و از طرفی احتمال عود و بازگشت با درصد بالایی دارد. باید به روند درمانی خود به همین شکل تحت نظر پزشکان جراح خود ادامه دهید، راه دیگری جزء جراحی وجود ندارد.

 • مینا گفت:

  با سلام من حدود یکسال پیش یک توده دردناک روی باسنم دراوردم که نه سرداشت نه عفونت ازش خارج شد بعد یک هفته خوب شد حالا دوباره عود کرده دردناک و متورم دست که بهش میزنم حس میکنم داغ با لمس سوزن سوزن میشه نشستنمو مختل کرده روی باسن سمت چپم میخواستم بدونم چیه نیاز به جراحی داره یانه خیلی میترسم از جراحی

  • clinic گفت:

   با سلام حتماً باید برای بررسی و معاینه توده مراجعه کنید ممکن است به بیماری فیستول مبتلا شده باشید که بررسی و تشخیص قطعی آن نیاز به معاینات دقیق و حتی MRI و کولونوسکوپی دارد. پیش از پر عارضه شدن مشکل مراجعه نمایید.

 • فرشاد گفت:

  تقریبا چند روزه پشتم دچار فیستول مقعدی شده قبلا هم سابقه داشتم حدود ۱۵ سال پیش عمل کردم پارسال هم کلونسکوپی انجام دادم که دکتر فرمودن دارای التهاب عصبی روده هستم دارو مصرف کردم خوب شدم الان چهار پنج ماهه دچار همورویید شدم تا این درد جدید که دوباره سراغم اومده لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم

  • clinic گفت:

   با سلام فشار آوردن بیش از حد به مقعد هنگام زور زدن حین اجابت مزاج یا بلند کردن اجسام سنگین باعث تورم عروق بالشتکی این ناحیه شده و در نتیجه منجر به بیماری هموروئید خواهد شد که عروق پر خون و متورم در آن شکننده بوده و ممکن است خونریزی نموده و درد ایجاد کند که در مراحل ابتدایی ایجاد با درمان دارویی رفع خواهد شد اما عدم پیگیری و به تعویق انداختن درمان منجر به پیشرفت بیماری و بدتر شدن شرایط در حدی می‌شود که تنها راه درمان جراحی آن است. پس هر چه زودتر برای درمان مراجعه نمایید.

 • محمد رضا گفت:

  باسلام.بنده یکبارجراحی فیستول انجام دادم.ابسه ای دراطراف مقدایجادشده بودکه برداشته شد.زخم به صورت بازبودکه مداواشدوطی مدتی پرشد.بعدازیکسال ازدهانه جای جراحی چرک وخون خارج شد.دلیلش چیست.لطفاراهنمایی بفرمایید.

  • clinic گفت:

   با سلام احتمال عود و بازگشت فیستول و آبسه مقعدی وجود دارد، پیش از بدتر شدن علایم برای معاینه و درمان مراجعه کنید. متأسفانه فیستول پس از عمل نیز ممکن است بازگردد.

 • مسلم گفت:

  باسلام و خسته نباشید . حدود پنج یا شش سال پیش در پی تورم و درد در ناحیه چپ مقعد که بهمراه تب و لرز شدید بود به پزشک متخصص جراحی عمومی مراجعه و تشخیص ابسه داده و همان روز تحت عمل جراحی قرار گرفتم،که بعد از جراحی مراقب و نشستن در لگن اب گرم حاوی بتادین به مدت دو هفته انجام دادم بصورتی که زخم بسته شد.ولی بعد از یکسال دوباره تورم در همان محل ایجاد گردید که اینبار با فشار اوردن محل باز و تخلیه شد.که با استفاده از انتی بیوتیک و شستشوی اب گرم و بتادین مشکل تورم حل شد.و بعد از گذشت حدود شش ماه خارش و سوزش داشتم که به پزشک دیگر مراجعه کردم.و ایشان تشخیص فیستول دادن و چون از عوارض بعد از عمل سوال پرسبدم و از جمله بی اختیاری بود.درمان را ادامه ندادم.و در این مدت فقط از انتی بیوتیک و لگن اب گرم با بتادین بعد از هر اجابت مزاج استفاده کردم.که در حال حاضر بعلت درد معده مصرف انتی بیوتیک برایم سخت است.و روزانه از محل که باز میباشد چرک تخلیه میشود.حال خواهشمندم در خصوص نحوه درمان و نوبت ویزیت اینجانب را یاری نمایید .لازم به ذکر است چون محل زندگی ام شهرستان میباشد.خواهشمندم در خصوص نوبت و در صورت امکان درمان مراحل نزدیک بهم باشد.با تشکر

  • clinic گفت:

   با سلام تنها راه درمان قطعی فیستول مقعد جراحی است و با وجود عوارض احتمالی که دارد ولی خود بیماری در مراحل پیشرفته می‌تواند عوارض بدتری را برای بیمار با آسیب بافتی شدید ایجاد نماید، پس بهتر است ریسک عمل را پذیرفته و زودتر برای آن اقدام کنید. برای تعیین نوبت معاینه می‌توانید با کلینیک هماهنگ کنید.

 • احمد گفت:

  سلام آقا ی دکتر من فیستول دارم درسمت چپ ولی مدتی است در سمت راست مقعد آبسه شده وسر باز میکنه همراه با ترشح ولی کامل تخلیه نمیشه ممکن است فیستول ایجاد شده باشه از گذاشتن فتیله داخل زخم میترسم لطفا راهنمایی کنید وچرا گاز یا فتیله میزارن آیا میشه فتیله استفاده نکرد

  • clinic گفت:

   با سلام بله عدم درمان به موقع آبسه منجر به ایجاد عارضه‌ی دیگری به نام فیستول خواهد شد. این روش درمانی برای جلوگیری از مسدود شدن مسیر و برای خروج چرک و ترشحات عفونی و در نهایت بهبود سریع‌تر بیمار انجام می‌شود. تنها راه درمان فیستول مقعد، جراحی بوده که عدم انجام آن به هر دلیلی از جمله ترس منجر به آسیب و عوارض بیشتر خواهد شد. بهتر است پیش از وخیم شدن مشکل برای درمان خود مراجعه نمایید.

 • میثم گفت:

  باعرض سلام وخسته نباشی.به دنبال بیماری شقاق مبتلا به فیستول شده ام تا به حال چهار بار عمل کرده ام ولی درمان نشده ام آیا این مراحل درمان طبیعی است؟و یا عوارضی هم دارد؟خسته شده ام لطفا راهنمایی ام کنید.با تشکر

  • clinic گفت:

   با سلام متأسفانه فیستول بیماری است که تنها راه درمان آن جراحی بوده و نسبت به سایر بیماری‌ها با احتمال بیشتری عود می‌کند، بنابراین تنها راه صبوری و ادامه روند درمانی خواهد بود. عدم درمان آن دارای عوارض بیشتر و آسیب بافتی شدیدتر نسبت به عوارض جراحی خواهد بود.

 • امیر گفت:

  با سلام، من دوسال پیش جراحی فیستول داشتم ..الان دوباره همون محل دچار فیستول شدم و جوش درد ناکی داره.
  خواهشا اگه با لیزر درمان میشه یا یه راه حل بهم نشون بدید.
  برای هفته آینده وقت می خوام.

  • clinic گفت:

   با سلام بله امکان جراحی فیستول با لیزر که کم‌عارضه‌تر از روش سنتی بوده و دوره استراحت پس از عمل کوتاهتری دارد، وجود دارد و راه دیگری جزء جراحی ندارد. برای معاینه و تعیین وقت می‌توانید با مرکز هماهنگ کنید.

 • مهرداد گفت:

  با سلام خدمت آقای دکتر ، در مورد فیستول مقعد در شهر رشت جراحان زیادی وجود دارد اما نمی دانم کدامشان ماهر تر در این زمینه هستند شغلم طوری است که ساعتها روی صندلی مینشینم تعداد حفره ها ۵ تا است از شما خواهش دارم اگر دکتر ماهر با لیزر در رشت بتواند این کار را خوب انجام دهد معرفی بفرمائید اگر به تهران بیام و شما منو عمل کنید میتوانم بعد از عمل به خانه برگردم خواهش می کنم راهنمایی بفرمایید.

  • clinic گفت:

   با سلام
   فیستول بیماری است که تنها راه درمان آن جراحی است که البته با کاربرد لیزر در درمان این بیماری، درد و خونریزی ناشی از عمل کاهش یافته و نیاز به استراحت پس از عمل محدود شده است و در طول دوره کمتری بهبودی حاصل می گردد. البته احتمال عود این بیماری بدون رعایت کردن اصول مراقبتی پس از درمان بالا می رود.

 • محمد گفت:

  با سلام ،حدود ٢ ماه است برجستگي ومشكل ترشح در ناحيه كنار مقعد دارم كه با سوزش و مشكل دفع ،نفخ شديد همراه است

  • clinic گفت:

   با سلام
   ابتدا باید برای مشاهده، معاینه و تشخیص قطعی زخم ایجاد شده و علت آن مراجعه نمایید، سپس درمان لازم را با توجه به علت دریافت کنید، در نظر داشته باشید، زخم مقعد و انواع بیماری های مقعدی خود به خود بهبود پیدا نمی کنند و حتما نیاز به پیگیری، تشخیص و درمان دارویی دارند. زخم مقعد شما می تواند ناشی از شقاق مزمن باشد.

  • clinic گفت:

   با سلام متأسفانه بیماری های مقعدی به موقع پیگیری نشده و همین تأخیر زمانی در درمان منجر به آسیب بافتی بیشتر و شدت گرفتن بیماری و سخت شدن مراحل درمان خواهد شد، به احتمال زیاد از شقاق مقعدی مزمن یا بیماری بواسیر رنج می برید که بدون بررسی و معاینه امکان تشخیص و درمان وجود ندارد، بنابراین هر چه سریع تر برای پیگیری مشکل خود مراجعه نمایید.

 • یاسر گفت:

  باسلام مبتلا به فیستول هستم دنبال روش جراحی هستم که کمترین درد راداشته باشم وزودتر بتوانم به زندگی ام برسم چون فیستول من ازنوع چند مرحله ای است ودرعمل های جراحی قبل خیلی اذیت شدم

  • clinic گفت:

   با سلام با ورود روش های جراحی لیزری در درمان بسیاری از بیماری های نشیمن گاهی از جمله فیستول مقعدی، بسیاری از عوارض و مشکلات حین عمل و پس از آن محدود شده است، درد و خونریزی ناشی از عمل کاهش یافته و نیازی به بی هوشی عمومی و تحمل عوارض ناشی از آن وجود ندارد. در این روش، بهبودی در مدت کمتری پس از عمل حاصل شده و فرد می تواند به سرعت فعالیت روزمره و کار خود را آغاز نماید.

 • مرضیه گفت:

  حدود دوهفته است که دچار درد درناحیه مقعد شدم پزشک جراح گفته فیستول شده حدود سی سال قبل هم عمل همورویید وفیستول وپرینه پلاستی شدم دیابت وفشارندارم ترشح چرکی ندارم فقط درد وتورم شدید دارم آنتی بیوتیک ۲ هفته ای دارم مصرف میکنم کمی درد وتورم بهتر شده از آب ولرم استفاده میکنم چاره درمان چیه

  • clinic گفت:

   با سلام اگر به تشخیص پزشکتان دچار فیستول مقعدی شده باشید. تنها راه درمانی شما جراحی خواهد بود که البته با کمک جراحی لیزری، درد و خونریزی کمتری را تحمل نموده و نیازی به بی هوشی عمومی ندارید و سریع تر توانایی بازگشت به فعالیت روزمره خود را باز می یابید، با درمان های خانگی فقط زمان طلایی درمان را از دست داده و وارد فازهای وخیم بیماری می شوید. پس هر چه سریع تر برای درمان خود مراجعه نمایید.

 • شفیعی گفت:

  با سلام من ۴ماه پیش جراحی فیستول آنال کردم از داخل خوب شد از بیرون مقعد باد کرده دکتر گفت خوبی شده اما بعد از بک.ماه جراحی خارش دارم باد میکنه باد میخابه نزدیک مقعد چرک میاد چیکار کنم نیاز جذامی داره اگه با لیزر میشه توضیح بدید لطفا

  • clinic گفت:

   با سلام فیستول مقعدی از جمله بیماری های مقعدی سخت درمانی است که علی رغم جراحی با احتمال زیادی عود می کند و معمولاً نیاز به چند جراحی برای درمان کامل دارد. ابتدا باید مورد معاینه دقیق و ام آر آی قرار بگیرید و سپس از طریق جراحی لیزری بدون تحمل درد و خونریزی ناشی از روش های سنتی جراحی، عمل شوید و سریع تر به حالت عادی روزمره خود پس از عمل بازگردید.

 • باقری گفت:

  ميخواستم بدونم در صورت عمل با ليزر سرعت بهبود محدوده عمل چقدر است و عارضه خطرناكي براشون ندارد؟ متشكرم

  • clinic گفت:

   با سلام خوشبختانه جراحی با روش لیزری به سبب کاهش آسیب بافتی به بافت های سالم اطراف و کاهش آسیب اعصاب و مسدود کردن عروق خونی سر باز شده حین عمل با اشعه لیزر و عدم نیاز به بی هوشی عمومی و تحمل عوارض جانبی ناشی از آن دارای خطرات کمتری بوده و امکان بهبودی سریع تر فرد پس از عمل را فرآهم می کند. معمولاً جراحی لیزری سرپایی بوده و نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارد.

 • بازرگان گفت:

  سلام آقاي دكتر پدر بنده كمي قند خونشون بالا هست و من متوجه شدم كه دو سال هست كه فيستول دارد ولي به پزشك مراجعه نميكند

  • clinic گفت:

   با سلام با توجه به بیماری زمینه ای که دارند درمان بیماری فیستول در ایشان نیاز به پیگیری و مداومت بیشتری در روند درمان دارد. عدم درمان به موقع سلامت پدرتان را به خطر می اندازد. هر چه سریع تر ایشان را برای مراجعه به پزشک و درمان مجاب نموده و در صورتی که واقعاً مبتلا به فیستول باشند، نیاز به جراحی خواهند داشت که پیشنهاد می شود با روش لیزری که کم عارضه تر بوده و نیازی به بی هوشی عمومی ندارد، جراحی شوند.

 • عظیمی گفت:

  سلام حود ۷سال است به بیماری فیستول مبتلا شده ام واندازه بند انگوشت کوچک ورم میکند واز ان چرک و خون تخلیه میشود ایا فعلا فرثت جراحی دارم یا س ریع اقدام بعمل ان کنم متشکرم از راهنمیتان

  • clinic گفت:

   با سلام فیستول مقعدی از جمله بیماری هایی است که تنها راه درمان اصلی آن جراحی بوده و راه درمانی دیگری ندارد، با به تأخیر انداختن جراحی باعث گسترش بیماری و افزایش شدت وخامت و مشکل شدن روند درمان خواهید شد، بهتر است بیش از این روند درمان بیماری را به تعویق نینداخته و برای جراحی و اقدامات درمانی لازم مراجعه نمایید.

 • عباس گفت:

  قبلا طی یک بررسی موضوع بنده دو عدد زخم شقاق و فیستول تشخیص داده شده است . میخواستم جنابعالی در صورت وجود این موارد جراحی بفرمایید.

  • clinic گفت:

   با سلام اگر از بیماران بنده هستید و قبلا ویزیت شده اید، برای تعیین وقت جراحی می توانید با کلینیک هماهنگ نمایید.

 • همت گفت:

  سلام حدود سه سال است که کولیت اولسرز دارم ومزالازین استفاده میکنم جدیدا آبسه وفیستول هم به من اضافه شده ویکبار هم جراحی کردم اما جواب نداده ومجددا برایم (اسن) انداخته اند . آیا لیزر برای من خوب استوگ وهزینه آن چقدر است بدلیل وضعیت مالی هزینه آن برایم مهم است

  • clinic گفت:

   با سلام فیستول مقعدی از جمله بیماری های مقعدی است که معمولاً با یک بار درمان بهبود نیافته و نیاز به تجدید جراحی دارد. بله روش لیزری در میان روش های جراحی فیستول مقعد کم عارضه تر بوده و با درد و خونریزی کمتر و سرعت بهبودی بیشتری همراه است.

 • بابکی گفت:

  سلام.من حدود یک سال پیش عمل هموروئید با فیستول انجام دادم که متاسفانه فیستول برگشت کرده..و با درد خیلی شدید بعد از عملم همراه بودم..که الان که در پیج شما خواندم که با لیزر عمل میکنید و درد ندارد خواستم زحمت به شما دهم.ممنون از راهنمایی شما…

  • clinic گفت:

   با سلام فیستول از دسته بیماری های مقعدی است که معمولاً با یک بار جراحی درمان نشده و گاهی اوقات به چند بار جراحی برای درمان کامل نیاز دارد. بله امکان جراحی فیستول با روش لیزری که کم عارضه تر از روش های دیگر درمانی است، وجود دارد. در این روش با درد و خونریزی کمتر جراحی شده و با سرعت بیشتری بهبود می یابید. برای تعیین وقت ویزیت و نوبت جراحی با کلینیک تماس بگیرید.

 • مقدم گفت:

  باسلام.وخسته نباشید خدمت آقای دکتر بنده حدود ۸ سال پیش بعد از درد در ناحیه چپ مقعد به دکتر جراح مراجعه و تشخیص آبسه داده شد.وتحت عمل جراحی قرار گرفتم که زخم بصورت باز بودو با مصرف آنتی بیوتیک تجویز شده و دستور نشستن در لگن آب با بتادین بهبود حاصل شد، ولی بعد از گذشت یک سال باز در همان ناحیه تورم ،درد،خارش داشتم،که با دستکاری بصورت جوش باز شد و چرک ان تخلیه شد. و با مراجعه به پزشک جراحم ایشان آنتی بیوتیک تجویز کردن و گفتن که نیاز به جراحی مجدد ندارد.که برا مدت شش ماه هیچ ترشحی یا سوزش و خارشی نداشتم.ولی بعد از ان دوباره ترشح و سوزش و خارش شروع شد.که با مراجعه به چند پزشک در تهران تشخیص فیستول داده شد،ولی گفتن که بی اختیاری بعد از جراحی پیش میاد.که از ترس درمانم رو پی گیری نکردم.ولی واقعا ترشح روزانه داره عذابم میده،حالا میخوام بدونم واقعا میشه با لیزر درمان شم و این عارضه رو نداشته باشه،ممنونم از اینکه وقت میزارین و به بیمار اتون مشاوره میدین.متشکرم.و خواهش میکنم جوابم رو بدین،چون اگه میشه تا به مطب شما مراجعه کنم

  • clinic گفت:

   با سلام بله با پیشرفت علم در زمینه جراحی با کمک لیزر این امکان فرآهم شده تا با درد و خونریزی و عارضه کمتر نسبت به سایر روش های جراحی سنتی در مدت کمتری بیمار بهبود یابد، البته نمی توان صد در صد تضمین نمود که عارضه بی اختیاری رخ نخواهد داد ولی با اطمینان می توان گفت که احتمال عارضه و خطر در این روش کمتر از سایر روش ها است.

 • مومنی گفت:

  جناب داکتر صاحب خدمت تان سلام عرض میکنم
  من عمل فیستول را انجام دادم یک سال میشود خوب نه شدم از همان جای فیستول نزدیک به مقعد چرک می آید و بعدآ خون. شما مشوره بدهید که چه کار کنم. لطف تان خواهد بود.

  • clinic گفت:

   با سلام فیستول مقعد از جمله بیماری های مقعدی است که با یک بار درمان جراحی معمولا جواب مؤثر نداده و نیاز به تکرار جراحی دارد، از آن جایی که جراحی تنها راه درمان فیستول مقعدی است باید خود را برای جراحی مجدد آماده کنید. مهم ترین نکته در درمان این بیماری صبوری شماست.

 • یاسر گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید…من۲۳سالمه از یاسوج ؛؛من سال۹۲عمل جراحی فیسچول انجام دادم این فیسچول خیلی عمیق بود چون بعد از ۳الی ۴سال عمل کردم چون واقعا فکر نمیکردم اینقدر جدی باشه و وقتی که کارم ب جایی رسید که نمیتونستم راه برم و درد شدیدی داشتم وخونریزی هنگام اجابت مزاج داشتم.ه دکتر شیراز مراجعه کردم و گفتم باید عمل شم و یک ابسه بزرگ کنار مقعدم بود که باید تخلیه میشد و تحت عمل جراحی قرار گرفتم الان بعد از ۳سال خیلی بهترم و فقط وقتی غذاهای چرب مصرف میکنم خون میبینم که دکتر هم فرمودن اصلا غذای چرب مصرف نکنم..فقط بعد این ۳سال دچار یک استرس شدید شدم که وقتی بیرون میرم استرس میگیرم یا حتی وقتی مسافرت میرم همش ترس از این دارم که الان دستشویی داشته باشم خیلی این استرس خونه نشینم کرده ولی وقتی میرم دانشگاه و با دوستام هستم این استرس و اضطراب خیلی کمتره با دکترم صحبت کردم برام کلرودیازپوکساید۵تجویز کردن ولی حس میکنم بی اثره…البته اینم خدمتتون عرض کنم که دکترم خودشون گفتن که بخاطر عمیق بودن فیسچول و گرفتار کردن بخشی از روده بخشی از مقعدم رو که فکر کنم همان اسفنکتر هست قطع کردن..حالا نمیدونم واقعا چیکار کنم اکثرا از ترس خراب کردن خودم توی خونه ام….اقای دکتر تو رو خدا راهنماییم کنید واقعا از زندگی سیر میشم گاهی اوقات….باتشکر

  • clinic گفت:

   با سلام دوست عزیز سعی کنید مشکل خود را بپزیرید و با انجام ورزش و رفتن به کلاس های یوگا، کمی آرام شده و اعتماد به نفس خود را باز یابید، اگر خیلی نگران بی اختیاری در جمع هستید می توانید از ایزی لایف استفاده کنید، بهتر است به رژیم غذایی خود بیشتر دقت نمایید تا کمتر دچار عوارض آن شوید، در صورتی که نتوانستید بر ضعف خود غلبه نمایید نزد روانشناس مشاوره بگیرید.

 • نصرتی گفت:

  سلام خدمت دکتر…از چند سال پیش با تشخیص دکتر متوجه شدم بیماری فیستول مقعد دارم وتا الان درمانش نکردم ..چون از زخمش میترسم..لطفا راهنمایی ام بفرمایید

  • clinic گفت:

   با سلام دوست عزیز، با به تأخیر انداختن روند درمانی و خودداری از مراجعه به پزشک باعث آسیب بافتی شدیدتر و پیشرفت بیماری خواهید شد که روند درمانی را مختل می کند، بهتر است هر چه سریع‌تر برای معاینه و بررسی و درمان مراجعه حضوری نمایید. با به کارگیری لیزر در جراحی فیستول بسیاری از عوارض درد و خونریزی و عفونت ناشی از جراحی آن قابل کنترل و محدود شده است.

 • شکیبا گفت:

  درشهرستان محل سکونتم به پزشک جراح مراجعه کردم وایشان بیماریم را فیستول مقعدی تشخیص دادند و برای درمان عمل لیزری را پیشنهاد دادند.

  • clinic گفت:

   با سلام بله تنها راه درمان فیستول مقعدی جراحی بوده و به درمان های دارویی پاسخ مثبت نمی دهد. بین روش های جراحی کاربردی در درمان فیستول مقعد، روش لیزر درمانی از همه کم عارضه تر بوده و قابلیت بهبودی فرد در کوتاه مدت را دارد. با درد و خونریزی و عوارض عفونی کمتر انجام می شود. پیشنهاد پزشک محترمتان کاملاً صحیح است.

 • یاشار گفت:

  خارج شدن عفونت از نزدیکیهای مقعد.قبلا عمل حراحی انحام دادم ولی متاسفانه دوباره عفونت خارح میشود

  • clinic گفت:

   با سلام با احتمال بسیار زیاد بیماری فیستول مقعدی شما عود کرده و نیاز به جراحی مجدد دارد. بهتر است پیش از بدتر شدن بیماری برای پیگیری درمان خود مراجعه نمایید.

 • زنگنه گفت:

  من حدودا ۱۸ سال فیستول در اطراف مقعدم هست اوایل چرک زیاد ولی به تدریج کم شد ولی گرمی میخورم کمی زیاد وخوارش باید چه کار کنم

  • clinic گفت:

   با سلام دوست عزیز، تنها راه درمان فیستول مقعدی جراحی است، عدم توجه به درمان در این سال ها باعث وخامت بیماری شمار و سخت شدن مراحل درمانی خواهد شد. بنابراین سعی کنید تا هر چه سریع تر برای درمان خود مراجعه نمایید. هیچ راه حل درمانی دیگری جز جراحی برای این بیماری وجود ندارد. البته جراحی با روش لیزری کم درد و خونریزی و با عارضه کمتر قابل انجام خواهد بود.

 • محمد گفت:

  باسلام اینجانب یک سال پیش همین علائم فیستول داشته ودکتر جراح برای بنده متاسفانه هموروئیدعمل انجام داده ک بهبود نیافتم

  • clinic گفت:

   با سلام دوست عزیز ممکن است به هر دو بیماری با هم مبتلا شده باشید که پزشک آن جراحی را نیز برای شما انجام داده، در هر حال بدون معاینه و ام آر آی نمی توان راجع به درمان شما نظر داد، بهتر است بیماری خود را جدی بگیرید و سریع تر برای تشخیص و درمان مراجعه کنید، در صورتی که به فیستول مبتلا باشید، تنها راه درمان شما جراحی خواهد بود. البته با روش جراحی لیزری درد و خونریزی و عوارض کمتری نسبت به سایر روش های جراحی سنتی خواهید داشت.

 • بختیار گفت:

  در‏ ‏اطراف‏ ‏مقعد‏م‏ ‏یک‏ ‏دونه‏ ‏به‏ ‏اندازه‏ ‏نخود‏ ‏حس‏ ‏میکنم‏ ‏که‏ ‏وقتی‏ ‏بهش‏ ‏دست‏ ‏میزنم‏ ‏سفت‏ ‏و‏ ‏لوله‏ ‏ای‏ ‏که‏ ‏تا‏ ‏زیر‏ ‏مقعد‏ ‏ادامه‏ ‏داره‏ ‏.‏ ‏دردی‏ ‏نداره‏ ‏فقط‏ ‏نمیدونم‏ ‏که‏ ‏اینقد‏ ‏فشارش‏ ‏میدم‏ ‏فقط‏ ‏ازش‏ ‏کمی‏ ‏چرک‏ ‏سفید‏ ‏و‏ ‏مقداری‏ ‏خون‏ ‏خارج‏ ‏میشه‏ ‏ولی‏ ‏بازم‏ ‏از‏ ‏بین‏ ‏نمیره‏ ‏حتی‏ ‏باسرنگ‏ ‏هم‏ ‏سعی‏ ‏به‏ ‏تخلیه‏ اش‏ ‏کردم‏ ‏ولی‏ ‏بازم‏ ‏خوب‏ ‏نشد.‏ ‏سه‏ ‏سال‏ ‏پیش‏ ‏عمل‏ ‏هموروعید‏ ‏داشتم‏ ‏که‏ ‏با‏ ‏جراحی‏ ‏خوب‏ ‏شد‏ ‏و‏ ‏اینم‏ ‏بگم‏ ‏که‏ ‏۶‏ ‏سال‏ ‏بیماری‏ ‏کولیت‏ ‏عصبی‏ ‏دارم.

  • clinic گفت:

   با سلام با توجه به سابقه بیماری هموروئید احتمال عود بیماری وجود دارد و از طرفی نیز ممکن است دچار آبسه مقعدی شده باشید، در هر حال بدون معاینه و بررسی دقیق ناحیه مقعد امکان تشخیص قطعی بیماری وجود ندارد، بنابراین بهتر است هر چه سریع تر برای تشخیص و درمان مراجعه حضوری به کلینیک نمایید. از دست کاری و خود درمانی نیز جدا بپرهیزید.

 • حسینیان گفت:

  سلام آقای دکتر ميخواستم بدونم چند روز بعد از عمل آبسه میتوان تشخیص داد که بیمار دچار فیستول شده یا نه

  • clinic گفت:

   با سلام پس از بهبودی آبسه و رفع التهاب و تورم آن باید تحت یک ام آر آی پیگیری قرار بگیرید تا به دقت محل آبسه و قسمت های اطراف آن از نظر وجود فیستول معاینه و بررسی گردد.

 • رحیمی گفت:

  سه هفته پیش جراحی کردم، فیستول را برداشتند، اما هنوز از انتهای فیستول که در شیار زخم محل جراحی قراردارد چرک سفیدی ترشح می‌کند.
  لطفا راهنمایی بفرمایید! عمل ناموفق بوده یا با بهبود کامل زخم چرک قطع می‌شود؟

  • clinic گفت:

   با سلام فعلاً این ترشحات مربوط به فیستول قبلی بوده و پس از خشک شدن عفونت ناحیه و بسته شدن زخم باید منتظر بهبودی کامل آن باشید، فعلاً برای انتظار داشتن عود بیماری زود است.