banner
بهمن ۶, ۱۳۹۵

انواع روش های درمان فیستول

پیشرفت علم کمک روز افزونی در پزشکی و بهبود راه‌های درمانی بسیاری از بیماری‌ها داشته است. امروزه لیزر توانسته جایگزین بسیاری از اعمال جراحی‌ سنگین و پر عارضه شود. کاربرد لیزر در جراحی فیستول مقعد به دلیل حساسیت و آسیب‌پذیری طبیعی ناحیه‌ی مقعد نسبت به سایر اندام‌ها از بسیاری از مشکلات این روند درمانی کاسته است. لیزر در تمامی اعمال جراحی از مزایای بسیاری برخوردار است. اما به دلیل تک بعدی بودن درمان فیستول مقعد و نبود راهی جز جراحی آن، نقش لیزر پررنگ‌تر و قابل درک‌تر خواهد بود.

در لیزر درمانی فیستول مقعد به جای استفاده از تیغ یا چاقوی جراحی و آسیب زدن به بافت‌های اطراف با کمک اشعه و انرژی ساطع شده از دستگاه لیزر مسیر فیستول را می‌بندند. لیزردرمانی می‌تواند با دقت و تهاجم کم‌تر به عضله‌ی دریچه مقعدی و حتی بدون کمترین خونریزی و درد انجام شود. زیرا لیزر این قابلیت را دارد تا هم اعصاب آسیب‌دیده حین جراحی و هم مویرگ‌های پاره شده را ترمیم کند. این جراحی سرپایی بوده و نیازی به بی‌هوشی عمومی و تحمل عوارض ناشی از آن ندارد.

فیستول مقعدی با لیزر در مدت محدودتر و با سرعت بیشتری بهبود می‌یابد و فرد می‌تواند زودتر از سایر روش‌ها به فعالیت روزمره و کار خود بازگردد. احتمال عود یا عفونت ناشی از آن کم‌تر از سایر روش‌هاست. نگرانی‌ای از عارضه‌‌ی بی‌اختیاری مقعدی وجود ندارد، زیرا احتمال آن در این روش بسیار کاهش می‌یابد. البته ناگفته نماند لیزر احتمال انتقال بیماری‌های منتقل شونده از خون مانند هپاتیت و HIV را به حداقل و حتی صفر می‌رساند.
با ورود لیزر به حیطه‌ی درمانی ترس ناشی از جراحی بیماران و خانواده‌هایشان کم شده و افراد با خیالی آسوده‌تر برای درمان مشکلات خود پا به اطاق عمل می‌گذارند. پزشکان نیز از این روش درمانی به دلیل آسانی و کم‌تهاجی بودن، بیشتر از روش‌های قدیمی و تیغ جراحی استقبال می‌کنند.

درمان فیستول مقعد با عمل جراحی

فیستول مقعد به ندرت ممکن است بدون درمان زخم ایجاد شده التیام یابد. در اغلب موارد، جراحی برای حذف فیستول مورد نیاز است. بسته به نوع فیستول مقعد (ساده یا پیچیده) و موقعیت آن چندین تکنیک استفاده می‌شود که عبارتند از فیستولوتومی، استن، فلپ آدوانسمنت و پلاگین بیولوژیکی.
اکثر روش‌های جراحی فیستول مقعد را می توان به صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری انجام داد. در فیستول‌های بزرگ و عمیق ممکن است نیاز به مدتی مراقبت پس از جراحی در بیمارستان باشد. معمولاً بیماران می‌توانند در همان روز بعد از عمل جراحی به خانه برگردند، با این حال، نیاز به استراحت برای حداقل چند روز بعد از عمل جراحی برای کمک به روند بهبود وجود دارد. هر یک از تکنیک‌های جراحی مزایا و معایبی به همراه دارند که با توجه به موقعیت و محل قرارگیری فیستول توسط پزشک انتخاب می‌‌شوند، این روش‌‌ها شامل:

 • فیستولوتومی: روشی است که در ۸۵ الی ۹۵ درصد موارد استفاده شده و به صورت یک برش باز در تمام طول فیستول به منظور بررسی و رفع آسیب‌های وارده به تمامی قسمت‌ها انجام می‌شود. در این روش پوست و عضله‌ی تونل موجود کامل باز شده و اجازه‌ی ترمیم فیستول از داخل به خارج را می‌دهد و پس از مدتی تبدیل به یک شیار می‌شود. یک الی دو ماه زمان نیاز است تا زخم ناشی از جراحی بهبود یابد.
 • تکنیک استن: این روش سابقه‌ی دیرینه در درمان فیستول مقعد دارد که در روش سنتی با موی دم اسب یا کتان انجام می‌شده است. در فیستول‌های پیچیده‌تر که در قسمت‌های بالایی قرار گرفته و قسمتی از عضله اسفنکتر را نیز درگیر کرده است، یک نخ بخیه یا لوله‌ی باریک ویژه‌ی تخلیه را برای حداقل شش الی دوازده هفته در فیستول قرار می‌دهند تا به تخلیه‌ی کامل چرک و بهبود فیستول کمک کند. سپس در صورت لزوم جراحی قطعی مورد نیاز انجام می‌شود. این روش برای افراد در معرض خطر ابتلا به بی‌اختیاری مقعدی از جمله بی‌اختیاری گاز روده مناسب است. گاهی اوقات چندین جراحی مورد نیاز دارد.
 • روش فلپ آدوانسمنت: این گزینه معمولاً در فیستول پیچیده مورد استفاده قرار می‌‌گیرد که برای افراد در معرض خطر بی‌اختیاری مقعدی کاربرد دارد. با استفاده از قسمتی از بافتی که از رکتوم یا پوست اطراف مقعد برداشته شده است، فیستول را ترمیم می‌کنند. میزان عود گزارش شده از این روش ۵۰ درصد است. شرایط خاصی، مانند بیماری کرون، بدخیمی و سیگار کشیدن احتمال شکست را افزایش می‌دهد. در حد خفیف تا متوسط نیز بی‌اختیاری مقعدی از آن گزارش شده است.
 • پلاگین بیولوژیکی: یک پلاگین مخروطی شکل ساخته شده از بافت انسانی (مخاط روده انسانی) که برای جلوگیری از باز شدن داخلی فیستول مقعد استفاده می‌شود. این پلاگین را با بخیه به سر داخلی فیستول مقعد متصل می‌کنند. بافت جدید معمولاً در اطراف پلاگین رشد می‌کند و به درمان فیستول کمک خواهد کرد. این روش هیچ خطری برای بی‌اختیاری مقعدی ندارد و میزان مؤفقیت این روش بیش از ۸۰ درصد است اما میزان مؤفقیت بلند مدت آن نامشخص و احتمالاً کمتر از ۵۰ درصد است. این روش نیاز به بستری ۲۴ ساعت در بیمارستان دارد. این تکنیک با خطر بیشتری عوارضی مانند درد، تشکیل آبسه و یا احتمال جابجایی پلاگین همراه است.

اما به جز روش‌های تهاجمی و جراحی گفته شده امروزه روش دیگری نیز کشف شده که در حال حاضر تنها راه درمان غیر جراحی فیستول مقعد محسوب می‌شود. چسب فیبرین روشی است که در آن ماده‌ی فیبرینی از طریق منفذ فیستول تزریق شده و درون آن را می‌پوشاند، سپس منفذ فیستول با بخیه مسدود می‌گردد. این روش اجازه‌ی رسیدن بافت‌ها به هم و درمان فیستول از قسمت‌های داخلی به خارجی را می‌دهد. این یک روش ساده، امن و بدون درد است که حداقل میزان استرس را در بیمار ایجاد کرده و خطر بی‌اختیاری مدفوعی سایر روش‌ها را نیز ندارد، اما در دراز مدت نتایج این روش ضعیف است. میزان مؤفقیت اولیه آن بالا و در حد ۷۷ درصد است که طی ۱۶ ماه به ۱۴ درصد کاهش می‌یابد.

درمان فیستول مقعد با عمل جراحي

مراقبت بعد از عمل جراحی فیستول مقعد

پس از اتمام جراحی فیستول مقعد و به هوش آمدن بیمار، در اکثر موارد فرد قادر به حرکت، خوردن و نوشیدن بلافاصله پس از هوشیاری خواهد بود و حتی می‌تواند در همان روز ترخیص شود و به منزل باز گردد. اما ممکن است در اعمال جراحی پیچیده نیاز به بستری طولانی‌تر در بیمارستان باشد. در هر صورت ترخیص بیمار به معنی نادیده گرفتن عمل جراحی نیست و فرد باید در منزل تا بهبود نسبی زخم ناشی از جراحی استراحت کند و به توصیه‌های پزشک خود عمل کند. اقدامات مراقبتی و حمایتی پس از جراحی فیستول مقعد شامل:

 • مصرف داروی ضد درد: بسیاری از افراد پس از عمل جراحی تمایل و نیاز به استفاده از مسکن برای تسکین درد خود دارند که باید با دوز و فاصله‌ی زمانی تجویز شده توسط پزشک خود مصرف نمایند؛
 • مصرف آنتی‌بیوتیک در صورت لزوم: در افراد سالمی که نشانه‌‌ای از تب و عفونت ندارند، نیازی به تجویز آنتی‌بیوتیک پس از جراحی نیست. اما آنتی‌بیوتیک ممکن است برای برخی از افراد، از جمله افراد مبتلا به دیابت یا اختلال ایمنی بدن به عنوان پیشگیری تجویز شود؛
 • تعویض پانسمان: پانسمان ناحیه نیاز به تعویض هر چند روز یک بار دارد که بهتر است فرد برای انجام آن در بیمارستان آموزش ببیند و یا توسط یک پرستار انجام شود. زخم ناحیه طی شش هفته بهبود می‌یابد؛
 • رژیم غذایی ملین: در دوره‌ی کمون پس از جراحی فرد موظف به رعایت رژیم غذایی پرفیبر و ملین است تا از ابتلا به یبوست جلوگیری کند؛
 • حمام نشسته‌ی آب گرم: حمام نشسته‌آب گرم به مدت ۱۵ دقیقه سه بار در روز نیز طی یک هفته پس از عمل جراحی فیستول به سرعت بهبودی زخم کمک می‌کند؛
 • پرهیز از نشستن روی زخم: گاهی گذاشتن یک بالش در زیر باسن هنگام نشستن به کاهش فشار روی زخم کمک می‌کند؛
 • ویزیت پیگیری: برای پیگیری روند درمانی در موعد تعیین شده باید به پزشک معالج مراجعه شود. البته در صورت وجود عارضه یا مشکلی نباید تا ویزیت پیگیری صبر کرد و هر چه زودتر پزشک را از مشکل خود مطلع نمود.

عارضه‌های احتمالی بعد از عمل جراحی فیستول مقعد که در صورت بروز نیاز به پیگیری دارد شامل:

 • خونریزی شدید؛
 • تورم، ترشح یا درد افزایش یافته؛
 • حرارت ۳۸ درجه‌ی بدن یا بالاتر؛
 • تهوع؛
 • یبوست؛
 • مشکل در دفع ادرار؛
 • بی‌اختیاری مقعدی؛
 • عفونت.

کاربر گرامی پرسش خود را از طریق فرم زیر ارسال فرمایید، بین 24 تا 48 ساعت آینده پاسخ داده خواهد شد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 • سلام.آقای دکتر همسرم ۳۴ سالشه و در سن ۳۲ سالگی عمل فیستول داشت و در ۳۴ سالگی جای فیستول آبسه بوجود اومد و دوباره عمل کرد.دکتر گفت احتمال داره دوباره فیستول بوجود بیاد .باید چیکار کنیم که دوباره فیستول بوجود نیاد و اگر اومد دوباره عمل کرد این جریان تا کی ادامه دارد‌.آیا دچار بیماری خطرناکی میشه.

  • با سلام متاسفانه بیماری فیستول از جمله بیماری‌هایی پر دردسری است که علی رغم رعایت اصول مراقبتی پس از جراحی با احتمال بسیاری عود خواهد کرد و در مواردی حتی فرد نیاز به بارها جراحی متعدد دارد و ممکن است حتی روند درمان سالیان بسیاری طول بکشد، اما تنها راه نوید بخش برای تحمل جراحی متعدد انتخاب روش جراحی آسان تری مانند روش لیزری است، زیرا در روش لیزری بسیاری از مشکلات مانند احتمال انتقال بیماری‌های خونی، خونریزی و درد کاهش یافته و بسیار محدود است و از طرفی فرد در مدت کوتاهتری سلامت خود را پس از جراحی باز می‌یابد، بنابراین تحمل مشکلات روند درمان برای بیمار آسانتر خواهد بود.

 • باسلام من دوهفته پیش جراحی فیستول انجام دادم سوالم اینه که میتونم روی محل جراحی بنشینم وایا لازمه که حتما توی ابگرم و بتادین بنشینم یا فقط همون ابگرم کافیه و نشستن روی موتورسیکلت مشکل ایجاد میکنه یا نه

  • با سلام اگر به روش سنتی جراحی کردید باید تا زمان بهبودی زخم صبر کرده و از نشستن مستقیم بر روی زخم جراحی بپرهیزید، اگر ترشحات ندارید نشستن در آب گرم کافی بوده و نیازی به بتادین نیست، به منظور جلوگیری از عود فیستول لازم است تا زمان بهبودی نکات مراقبتی را رعایت کنید.

 • سلام .وقت بخیر..من بیماری فیستول وزیکو واژینال دارم..ادرارم از واژنم خارج میشه..راه درمان این بیماری چیه..؟با جراحی قابل درمان هستم چن درصداحتمال بهبود دارم بعد از جراحی؟۸ساله این بیماریو دارم..

  • با سلام تنها راه درمان اصلی فیستول به سبب آسیب بافتی شدید انجام عمل جراحی است، به سلامت خود اهمیت داده و هر چه سریع‌تر برای جراحی مراجعه کنید، هیچ تضمینی برای بهبودی کامل پس از جراحی فیستول وجود ندارد، ممکن است نیاز به چندین عمل جراحی پیدا کنید، متأسفانه احتمال عود در این بیماری زیاد است.

 • سلام خسته نباشید آقای دکتر یک ماه است جراحی برداشتن پولیپ روده که به مثانه هم چسبیده بود انجام دادم لطفا بفرمایید چند ماه طول میکشد زخمهای داخلی خوب بشن ؟دوما ۳۵ روز پس از عمل مقدار خیلی کم خون روشن در مدفوع دیدم،این نشانه چی میتونه باشه؟(البته جراح بنده منو به شیمی درمانی به مدت ۶ ماه توصیه کرده و خوش خیم هست ؟

  • با سلام ادامه داشتن خونریزی پس از گذشت حدود دو ماه از جراحی باید توسط پزشک متخصص مربوطه بررسی شود، ممکن است نشانه عود بیماری باشد، بهتر است طبق نظر پزشک خود به شیمی درمانی نیز بپردازید.

 • با سلام من درمشهد زندگی میکنم حدودیک سال به فیستول مقعدی دچار شدم میخواستم بپرسم دکتر جهت عمل بصورت لیزر معرفی میکنین ممنون

  • با سلام تعیین نوع عمل جراحی فیستول مقعدی به نوع و وسعت آن و میزان درگیری و آسیب بافتی ناحیه بستگی دارد و معمولاً امکان جراحی با لیزر فرآهم بوده و در این مرکز با درد و خونریزی کمتری نسبت به سایر روشهای جراحی سنتی انجام می‌شود. برای تعیین نوع روش جراحی سنتی یا لیزری باید تحت معاینه بالینی قرار گرفته و حتی با ام آر ای یا روشهای تصویربرداری دیگر بررسی و ویزیت شوید.

 • باسلام کودک ۱۱ ماهه دارم که از اسفند دچار آبسه شده بود که در ۱۸ فروردین بامراجعه به پزشک و استفاده از کرم ایکتیول و شربت آموکسی سیلین خودبخود عفونت خارج شد.از اون موقع جاش به صورت یک خط قرمز در کنار مقعد مونده بود که دو سه هفته پیش به صورت جوش دراومد اون خط قرمز حالا شده جوش که خودبخود تخلیه میشه دوباره جوش میزنه…اینم فیستوله؟چیکار باید بکنم؟؟؟؟خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید.البته دردو اذیت نداره تبم نداره.متشکرم از لطفتون.

  • با سلام متأسفانه آبسه فرزندتان به صورت کامل درمان نشده و ممکن است عود کرده باشد، برای بررسی فیستول احتمالی در ناحیه باید فرزندتان به صورت دقیقتری بررسی شده و حتی تحت تصویربرداری قرار بگیرد. اما نگران نباشید در صورت وجود فیستول معمولاً در این سن بدون نیاز به جراحی بهبود می‌یابد. اما برای اطمینان روند پیشرفت بیماری فرزند خود را حتماً پیگیری نمایید تا اقدامات لازم انجام شود.

  • با سلام تنها راه درمانی فیستول درمان غیر دارویی یا جراحی است که بسته به نوع فیستول و شدت آسیب آن به روشهای مختلفی چون فیستولوتومی، تکنیک استن، روش فلپ و پلاگین و روش لیزری انجام می‌شود، روش لیزری در میان روشهای نام برده به سبب تهاجم و آسیب بافتی کمتر و طول دوره درمان کوتاهتر از میزان رضایت بیشتری در میان بیماران و پزشکان برخوردار است.

 • سلام من دوسه ساله که فیستول دارم،میخواستم بدونم اگه عمل نکنم چی میشه؟یعنی باهمین فیستول تااخر عمر زندگی کنم.خواهشا راهنماییم کنیدباتشکر.

  • با سلام بیماری فیستول مقعدی از جمله بیماری‌هایی است که تنها راه درمان اصلی آن انجام جراحی است و در حال حاضر هیچ درمان دارویی برای آن یافت نشده است. چناچه جراحی خود را به هر دلیلی به تأخیر بیندازید، آسیب بافتی در محل پیشرفت کرده و بیماری وخیم تر می‌شود. به صورتی که از چند ناحیه ممکن است دچار فیستول و تخریب بافتی شوید که روند درمان را مشکلتر نموده و باعث تشدید علایم آزار دهنده در شما خواهد شد. حتی ممکن است شکا را دچار درجاتی از بی اختیاری مقعدی و روده کند. بنابراین بیش از این درمان خود را به تأخیر نیندازید و برای جراحی آماده شوید. با روش جراحی لیزری با عوارض و درد و خونریزی کمتر جراحی شده و در مدت کوتاهتری بهبود می‌یابید.

 • سلام .خواهرم در تاریخ فروردین ۹۶ مورد عمل چراحی تحت عنوان سارکوم شکمی قرار گرفتن که متاسفانه تاکنون فیستول ایجاد شده درناحیه شکم هنوذ درمان نشده و همچنان ترشحات صفرایی خارج میشود لطفا اگر راه درمانی انرا توضیح دهید.ضمناقابل ذکر میباشد که ایشانقبل از جراحی تحت شیمی درمانی و پرتو درمانی بودد.متشکرم

  • با سلام انواع بیماری‌های بدخیم و قرار گرفتن در معرض اشعه و پرتوهای درمانی به منظور درمان بدخیمی باعث عوارضی چون فیستول در بیماران تحت درمان خواهد شد. در مرحله اول ابتدا باید درمان شیمی درمانی و پرتو درمانی خواهرتان تمام شده باشد و بیماری سارکوم ایشان تحت کنترل باشد، سپس مسیر کانال فیستول ایجاد شده طی تصویربرداری دقیق کاملاً مشخص گردد و سپس تحت جراحی فیستول قرار بگیرند. تنها راه درمان اصلی بیماری فیستول در هر ناحیه بدن به سبب تخریب بافتی ایجاد شده جراحی است.

 • سلام خانمی ۴۰ساله هستم و معریضی فیستول را دارم وتادوهفته دیگر می خواهم عمل فیستول انجام دهم یا روزه گرفتن برای فیستول ضرر دارد
  راستی شما بادفترچه بیمه طلای عمل جراحی می کنید

  • با سلام بله بهتر است فعلاً از روزه گرفتن بپرهیزید زیرا با روزه بدنتان ضعیف شده و سطح ایمنی بدن شما پایین می‌آید و در هنگام عمل جراحی ممکن است در معرض عفونت قرار بگیرید. همچنین ممکن است به دلیل عدم مصرف مایعات در طول روز دچار یبوست شوید که علاوه بر تشدید علایم بیماری، پس از عمل باعث تاخیر روند بهبودی خواهد شد.

 • سلام آقاي دكتر*در آخر سال ۹۰ ابسه عمل كردم و بعد از ۶ماه فيستول عمل كردم ولي خوب نشودم و در آخر سال۹۴ دوباره فيستول عمل كردم كه نخ گذاشتن و در برج ۲ سال ۹۵ مورد عمل قرار گرفتم كه نخ را برداشتن و حدود ۴ ماه كاملا خوب بودم كه در برج ۶ دوباره بيماريم شروع شد و ابتدا خون وچرك آمد و بعد از آن خوب و گاهي چركي كمي مي آيد حال چند مدتي است كه آب سيب و عسل شبها موقع خواب مي خورم و گاهي اوقات كمي عسل اصل به محل زخم مي مالم و كه باعث كم شدن و در بعضي موارد نيامدن خون از محل زخم مي شورد درضمن دكتر اول من دكتر هاشم زاده بود و در مراحل دوم و سوم و چهارم دكتر شباهنگ بودن حال راه حل رهايي از اين مريضي را به من بفر ماييد با تشكر فراوان

  • با سلام متأسفانه فیستول بیماری است که تنها درمان قطعی آن جراحی بوده و از طرفی احتمال عود و بازگشت با درصد بالایی دارد. باید به روند درمانی خود به همین شکل تحت نظر پزشکان جراح خود ادامه دهید، راه دیگری جزء جراحی وجود ندارد.

 • با سلام من حدود یکسال پیش یک توده دردناک روی باسنم دراوردم که نه سرداشت نه عفونت ازش خارج شد بعد یک هفته خوب شد حالا دوباره عود کرده دردناک و متورم دست که بهش میزنم حس میکنم داغ با لمس سوزن سوزن میشه نشستنمو مختل کرده روی باسن سمت چپم میخواستم بدونم چیه نیاز به جراحی داره یانه خیلی میترسم از جراحی

  • با سلام حتماً باید برای بررسی و معاینه توده مراجعه کنید ممکن است به بیماری فیستول مبتلا شده باشید که بررسی و تشخیص قطعی آن نیاز به معاینات دقیق و حتی MRI و کولونوسکوپی دارد. پیش از پر عارضه شدن مشکل مراجعه نمایید.

 • تقریبا چند روزه پشتم دچار فیستول مقعدی شده قبلا هم سابقه داشتم حدود ۱۵ سال پیش عمل کردم پارسال هم کلونسکوپی انجام دادم که دکتر فرمودن دارای التهاب عصبی روده هستم دارو مصرف کردم خوب شدم الان چهار پنج ماهه دچار همورویید شدم تا این درد جدید که دوباره سراغم اومده لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم

  • با سلام فشار آوردن بیش از حد به مقعد هنگام زور زدن حین اجابت مزاج یا بلند کردن اجسام سنگین باعث تورم عروق بالشتکی این ناحیه شده و در نتیجه منجر به بیماری هموروئید خواهد شد که عروق پر خون و متورم در آن شکننده بوده و ممکن است خونریزی نموده و درد ایجاد کند که در مراحل ابتدایی ایجاد با درمان دارویی رفع خواهد شد اما عدم پیگیری و به تعویق انداختن درمان منجر به پیشرفت بیماری و بدتر شدن شرایط در حدی می‌شود که تنها راه درمان جراحی آن است. پس هر چه زودتر برای درمان مراجعه نمایید.

 • باسلام.بنده یکبارجراحی فیستول انجام دادم.ابسه ای دراطراف مقدایجادشده بودکه برداشته شد.زخم به صورت بازبودکه مداواشدوطی مدتی پرشد.بعدازیکسال ازدهانه جای جراحی چرک وخون خارج شد.دلیلش چیست.لطفاراهنمایی بفرمایید.

  • با سلام احتمال عود و بازگشت فیستول و آبسه مقعدی وجود دارد، پیش از بدتر شدن علایم برای معاینه و درمان مراجعه کنید. متأسفانه فیستول پس از عمل نیز ممکن است بازگردد.

 • باسلام و خسته نباشید . حدود پنج یا شش سال پیش در پی تورم و درد در ناحیه چپ مقعد که بهمراه تب و لرز شدید بود به پزشک متخصص جراحی عمومی مراجعه و تشخیص ابسه داده و همان روز تحت عمل جراحی قرار گرفتم،که بعد از جراحی مراقب و نشستن در لگن اب گرم حاوی بتادین به مدت دو هفته انجام دادم بصورتی که زخم بسته شد.ولی بعد از یکسال دوباره تورم در همان محل ایجاد گردید که اینبار با فشار اوردن محل باز و تخلیه شد.که با استفاده از انتی بیوتیک و شستشوی اب گرم و بتادین مشکل تورم حل شد.و بعد از گذشت حدود شش ماه خارش و سوزش داشتم که به پزشک دیگر مراجعه کردم.و ایشان تشخیص فیستول دادن و چون از عوارض بعد از عمل سوال پرسبدم و از جمله بی اختیاری بود.درمان را ادامه ندادم.و در این مدت فقط از انتی بیوتیک و لگن اب گرم با بتادین بعد از هر اجابت مزاج استفاده کردم.که در حال حاضر بعلت درد معده مصرف انتی بیوتیک برایم سخت است.و روزانه از محل که باز میباشد چرک تخلیه میشود.حال خواهشمندم در خصوص نحوه درمان و نوبت ویزیت اینجانب را یاری نمایید .لازم به ذکر است چون محل زندگی ام شهرستان میباشد.خواهشمندم در خصوص نوبت و در صورت امکان درمان مراحل نزدیک بهم باشد.با تشکر

  • با سلام تنها راه درمان قطعی فیستول مقعد جراحی است و با وجود عوارض احتمالی که دارد ولی خود بیماری در مراحل پیشرفته می‌تواند عوارض بدتری را برای بیمار با آسیب بافتی شدید ایجاد نماید، پس بهتر است ریسک عمل را پذیرفته و زودتر برای آن اقدام کنید. برای تعیین نوبت معاینه می‌توانید با کلینیک هماهنگ کنید.

 • سلام آقا ی دکتر من فیستول دارم درسمت چپ ولی مدتی است در سمت راست مقعد آبسه شده وسر باز میکنه همراه با ترشح ولی کامل تخلیه نمیشه ممکن است فیستول ایجاد شده باشه از گذاشتن فتیله داخل زخم میترسم لطفا راهنمایی کنید وچرا گاز یا فتیله میزارن آیا میشه فتیله استفاده نکرد

  • با سلام بله عدم درمان به موقع آبسه منجر به ایجاد عارضه‌ی دیگری به نام فیستول خواهد شد. این روش درمانی برای جلوگیری از مسدود شدن مسیر و برای خروج چرک و ترشحات عفونی و در نهایت بهبود سریع‌تر بیمار انجام می‌شود. تنها راه درمان فیستول مقعد، جراحی بوده که عدم انجام آن به هر دلیلی از جمله ترس منجر به آسیب و عوارض بیشتر خواهد شد. بهتر است پیش از وخیم شدن مشکل برای درمان خود مراجعه نمایید.

 • باعرض سلام وخسته نباشی.به دنبال بیماری شقاق مبتلا به فیستول شده ام تا به حال چهار بار عمل کرده ام ولی درمان نشده ام آیا این مراحل درمان طبیعی است؟و یا عوارضی هم دارد؟خسته شده ام لطفا راهنمایی ام کنید.با تشکر

  • با سلام متأسفانه فیستول بیماری است که تنها راه درمان آن جراحی بوده و نسبت به سایر بیماری‌ها با احتمال بیشتری عود می‌کند، بنابراین تنها راه صبوری و ادامه روند درمانی خواهد بود. عدم درمان آن دارای عوارض بیشتر و آسیب بافتی شدیدتر نسبت به عوارض جراحی خواهد بود.

 • با سلام، من دوسال پیش جراحی فیستول داشتم ..الان دوباره همون محل دچار فیستول شدم و جوش درد ناکی داره.
  خواهشا اگه با لیزر درمان میشه یا یه راه حل بهم نشون بدید.
  برای هفته آینده وقت می خوام.

  • با سلام بله امکان جراحی فیستول با لیزر که کم‌عارضه‌تر از روش سنتی بوده و دوره استراحت پس از عمل کوتاهتری دارد، وجود دارد و راه دیگری جزء جراحی ندارد. برای معاینه و تعیین وقت می‌توانید با مرکز هماهنگ کنید.

 • با سلام خدمت آقای دکتر ، در مورد فیستول مقعد در شهر رشت جراحان زیادی وجود دارد اما نمی دانم کدامشان ماهر تر در این زمینه هستند شغلم طوری است که ساعتها روی صندلی مینشینم تعداد حفره ها ۵ تا است از شما خواهش دارم اگر دکتر ماهر با لیزر در رشت بتواند این کار را خوب انجام دهد معرفی بفرمائید اگر به تهران بیام و شما منو عمل کنید میتوانم بعد از عمل به خانه برگردم خواهش می کنم راهنمایی بفرمایید.

  • با سلام
   فیستول بیماری است که تنها راه درمان آن جراحی است که البته با کاربرد لیزر در درمان این بیماری، درد و خونریزی ناشی از عمل کاهش یافته و نیاز به استراحت پس از عمل محدود شده است و در طول دوره کمتری بهبودی حاصل می گردد. البته احتمال عود این بیماری بدون رعایت کردن اصول مراقبتی پس از درمان بالا می رود.

  • با سلام
   ابتدا باید برای مشاهده، معاینه و تشخیص قطعی زخم ایجاد شده و علت آن مراجعه نمایید، سپس درمان لازم را با توجه به علت دریافت کنید، در نظر داشته باشید، زخم مقعد و انواع بیماری های مقعدی خود به خود بهبود پیدا نمی کنند و حتما نیاز به پیگیری، تشخیص و درمان دارویی دارند. زخم مقعد شما می تواند ناشی از شقاق مزمن باشد.

  • با سلام متأسفانه بیماری های مقعدی به موقع پیگیری نشده و همین تأخیر زمانی در درمان منجر به آسیب بافتی بیشتر و شدت گرفتن بیماری و سخت شدن مراحل درمان خواهد شد، به احتمال زیاد از شقاق مقعدی مزمن یا بیماری بواسیر رنج می برید که بدون بررسی و معاینه امکان تشخیص و درمان وجود ندارد، بنابراین هر چه سریع تر برای پیگیری مشکل خود مراجعه نمایید.

 • باسلام مبتلا به فیستول هستم دنبال روش جراحی هستم که کمترین درد راداشته باشم وزودتر بتوانم به زندگی ام برسم چون فیستول من ازنوع چند مرحله ای است ودرعمل های جراحی قبل خیلی اذیت شدم

  • با سلام با ورود روش های جراحی لیزری در درمان بسیاری از بیماری های نشیمن گاهی از جمله فیستول مقعدی، بسیاری از عوارض و مشکلات حین عمل و پس از آن محدود شده است، درد و خونریزی ناشی از عمل کاهش یافته و نیازی به بی هوشی عمومی و تحمل عوارض ناشی از آن وجود ندارد. در این روش، بهبودی در مدت کمتری پس از عمل حاصل شده و فرد می تواند به سرعت فعالیت روزمره و کار خود را آغاز نماید.

 • حدود دوهفته است که دچار درد درناحیه مقعد شدم پزشک جراح گفته فیستول شده حدود سی سال قبل هم عمل همورویید وفیستول وپرینه پلاستی شدم دیابت وفشارندارم ترشح چرکی ندارم فقط درد وتورم شدید دارم آنتی بیوتیک ۲ هفته ای دارم مصرف میکنم کمی درد وتورم بهتر شده از آب ولرم استفاده میکنم چاره درمان چیه

  • با سلام اگر به تشخیص پزشکتان دچار فیستول مقعدی شده باشید. تنها راه درمانی شما جراحی خواهد بود که البته با کمک جراحی لیزری، درد و خونریزی کمتری را تحمل نموده و نیازی به بی هوشی عمومی ندارید و سریع تر توانایی بازگشت به فعالیت روزمره خود را باز می یابید، با درمان های خانگی فقط زمان طلایی درمان را از دست داده و وارد فازهای وخیم بیماری می شوید. پس هر چه سریع تر برای درمان خود مراجعه نمایید.

 • با سلام من ۴ماه پیش جراحی فیستول آنال کردم از داخل خوب شد از بیرون مقعد باد کرده دکتر گفت خوبی شده اما بعد از بک.ماه جراحی خارش دارم باد میکنه باد میخابه نزدیک مقعد چرک میاد چیکار کنم نیاز جذامی داره اگه با لیزر میشه توضیح بدید لطفا

  • با سلام فیستول مقعدی از جمله بیماری های مقعدی سخت درمانی است که علی رغم جراحی با احتمال زیادی عود می کند و معمولاً نیاز به چند جراحی برای درمان کامل دارد. ابتدا باید مورد معاینه دقیق و ام آر آی قرار بگیرید و سپس از طریق جراحی لیزری بدون تحمل درد و خونریزی ناشی از روش های سنتی جراحی، عمل شوید و سریع تر به حالت عادی روزمره خود پس از عمل بازگردید.

  • با سلام خوشبختانه جراحی با روش لیزری به سبب کاهش آسیب بافتی به بافت های سالم اطراف و کاهش آسیب اعصاب و مسدود کردن عروق خونی سر باز شده حین عمل با اشعه لیزر و عدم نیاز به بی هوشی عمومی و تحمل عوارض جانبی ناشی از آن دارای خطرات کمتری بوده و امکان بهبودی سریع تر فرد پس از عمل را فرآهم می کند. معمولاً جراحی لیزری سرپایی بوده و نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارد.

  • با سلام با توجه به بیماری زمینه ای که دارند درمان بیماری فیستول در ایشان نیاز به پیگیری و مداومت بیشتری در روند درمان دارد. عدم درمان به موقع سلامت پدرتان را به خطر می اندازد. هر چه سریع تر ایشان را برای مراجعه به پزشک و درمان مجاب نموده و در صورتی که واقعاً مبتلا به فیستول باشند، نیاز به جراحی خواهند داشت که پیشنهاد می شود با روش لیزری که کم عارضه تر بوده و نیازی به بی هوشی عمومی ندارد، جراحی شوند.

 • سلام حود ۷سال است به بیماری فیستول مبتلا شده ام واندازه بند انگوشت کوچک ورم میکند واز ان چرک و خون تخلیه میشود ایا فعلا فرثت جراحی دارم یا س ریع اقدام بعمل ان کنم متشکرم از راهنمیتان

  • با سلام فیستول مقعدی از جمله بیماری هایی است که تنها راه درمان اصلی آن جراحی بوده و راه درمانی دیگری ندارد، با به تأخیر انداختن جراحی باعث گسترش بیماری و افزایش شدت وخامت و مشکل شدن روند درمان خواهید شد، بهتر است بیش از این روند درمان بیماری را به تعویق نینداخته و برای جراحی و اقدامات درمانی لازم مراجعه نمایید.

 • قبلا طی یک بررسی موضوع بنده دو عدد زخم شقاق و فیستول تشخیص داده شده است . میخواستم جنابعالی در صورت وجود این موارد جراحی بفرمایید.

 • سلام حدود سه سال است که کولیت اولسرز دارم ومزالازین استفاده میکنم جدیدا آبسه وفیستول هم به من اضافه شده ویکبار هم جراحی کردم اما جواب نداده ومجددا برایم (اسن) انداخته اند . آیا لیزر برای من خوب استوگ وهزینه آن چقدر است بدلیل وضعیت مالی هزینه آن برایم مهم است

  • با سلام فیستول مقعدی از جمله بیماری های مقعدی است که معمولاً با یک بار درمان بهبود نیافته و نیاز به تجدید جراحی دارد. بله روش لیزری در میان روش های جراحی فیستول مقعد کم عارضه تر بوده و با درد و خونریزی کمتر و سرعت بهبودی بیشتری همراه است.

 • سلام.من حدود یک سال پیش عمل هموروئید با فیستول انجام دادم که متاسفانه فیستول برگشت کرده..و با درد خیلی شدید بعد از عملم همراه بودم..که الان که در پیج شما خواندم که با لیزر عمل میکنید و درد ندارد خواستم زحمت به شما دهم.ممنون از راهنمایی شما…

  • با سلام فیستول از دسته بیماری های مقعدی است که معمولاً با یک بار جراحی درمان نشده و گاهی اوقات به چند بار جراحی برای درمان کامل نیاز دارد. بله امکان جراحی فیستول با روش لیزری که کم عارضه تر از روش های دیگر درمانی است، وجود دارد. در این روش با درد و خونریزی کمتر جراحی شده و با سرعت بیشتری بهبود می یابید. برای تعیین وقت ویزیت و نوبت جراحی با کلینیک تماس بگیرید.

 • باسلام.وخسته نباشید خدمت آقای دکتر بنده حدود ۸ سال پیش بعد از درد در ناحیه چپ مقعد به دکتر جراح مراجعه و تشخیص آبسه داده شد.وتحت عمل جراحی قرار گرفتم که زخم بصورت باز بودو با مصرف آنتی بیوتیک تجویز شده و دستور نشستن در لگن آب با بتادین بهبود حاصل شد، ولی بعد از گذشت یک سال باز در همان ناحیه تورم ،درد،خارش داشتم،که با دستکاری بصورت جوش باز شد و چرک ان تخلیه شد. و با مراجعه به پزشک جراحم ایشان آنتی بیوتیک تجویز کردن و گفتن که نیاز به جراحی مجدد ندارد.که برا مدت شش ماه هیچ ترشحی یا سوزش و خارشی نداشتم.ولی بعد از ان دوباره ترشح و سوزش و خارش شروع شد.که با مراجعه به چند پزشک در تهران تشخیص فیستول داده شد،ولی گفتن که بی اختیاری بعد از جراحی پیش میاد.که از ترس درمانم رو پی گیری نکردم.ولی واقعا ترشح روزانه داره عذابم میده،حالا میخوام بدونم واقعا میشه با لیزر درمان شم و این عارضه رو نداشته باشه،ممنونم از اینکه وقت میزارین و به بیمار اتون مشاوره میدین.متشکرم.و خواهش میکنم جوابم رو بدین،چون اگه میشه تا به مطب شما مراجعه کنم

  • با سلام بله با پیشرفت علم در زمینه جراحی با کمک لیزر این امکان فرآهم شده تا با درد و خونریزی و عارضه کمتر نسبت به سایر روش های جراحی سنتی در مدت کمتری بیمار بهبود یابد، البته نمی توان صد در صد تضمین نمود که عارضه بی اختیاری رخ نخواهد داد ولی با اطمینان می توان گفت که احتمال عارضه و خطر در این روش کمتر از سایر روش ها است.

 • جناب داکتر صاحب خدمت تان سلام عرض میکنم
  من عمل فیستول را انجام دادم یک سال میشود خوب نه شدم از همان جای فیستول نزدیک به مقعد چرک می آید و بعدآ خون. شما مشوره بدهید که چه کار کنم. لطف تان خواهد بود.

  • با سلام فیستول مقعد از جمله بیماری های مقعدی است که با یک بار درمان جراحی معمولا جواب مؤثر نداده و نیاز به تکرار جراحی دارد، از آن جایی که جراحی تنها راه درمان فیستول مقعدی است باید خود را برای جراحی مجدد آماده کنید. مهم ترین نکته در درمان این بیماری صبوری شماست.

 • سلام اقای دکتر خسته نباشید…من۲۳سالمه از یاسوج ؛؛من سال۹۲عمل جراحی فیسچول انجام دادم این فیسچول خیلی عمیق بود چون بعد از ۳الی ۴سال عمل کردم چون واقعا فکر نمیکردم اینقدر جدی باشه و وقتی که کارم ب جایی رسید که نمیتونستم راه برم و درد شدیدی داشتم وخونریزی هنگام اجابت مزاج داشتم.ه دکتر شیراز مراجعه کردم و گفتم باید عمل شم و یک ابسه بزرگ کنار مقعدم بود که باید تخلیه میشد و تحت عمل جراحی قرار گرفتم الان بعد از ۳سال خیلی بهترم و فقط وقتی غذاهای چرب مصرف میکنم خون میبینم که دکتر هم فرمودن اصلا غذای چرب مصرف نکنم..فقط بعد این ۳سال دچار یک استرس شدید شدم که وقتی بیرون میرم استرس میگیرم یا حتی وقتی مسافرت میرم همش ترس از این دارم که الان دستشویی داشته باشم خیلی این استرس خونه نشینم کرده ولی وقتی میرم دانشگاه و با دوستام هستم این استرس و اضطراب خیلی کمتره با دکترم صحبت کردم برام کلرودیازپوکساید۵تجویز کردن ولی حس میکنم بی اثره…البته اینم خدمتتون عرض کنم که دکترم خودشون گفتن که بخاطر عمیق بودن فیسچول و گرفتار کردن بخشی از روده بخشی از مقعدم رو که فکر کنم همان اسفنکتر هست قطع کردن..حالا نمیدونم واقعا چیکار کنم اکثرا از ترس خراب کردن خودم توی خونه ام….اقای دکتر تو رو خدا راهنماییم کنید واقعا از زندگی سیر میشم گاهی اوقات….باتشکر

  • با سلام دوست عزیز سعی کنید مشکل خود را بپزیرید و با انجام ورزش و رفتن به کلاس های یوگا، کمی آرام شده و اعتماد به نفس خود را باز یابید، اگر خیلی نگران بی اختیاری در جمع هستید می توانید از ایزی لایف استفاده کنید، بهتر است به رژیم غذایی خود بیشتر دقت نمایید تا کمتر دچار عوارض آن شوید، در صورتی که نتوانستید بر ضعف خود غلبه نمایید نزد روانشناس مشاوره بگیرید.

 • سلام خدمت دکتر…از چند سال پیش با تشخیص دکتر متوجه شدم بیماری فیستول مقعد دارم وتا الان درمانش نکردم ..چون از زخمش میترسم..لطفا راهنمایی ام بفرمایید

  • با سلام دوست عزیز، با به تأخیر انداختن روند درمانی و خودداری از مراجعه به پزشک باعث آسیب بافتی شدیدتر و پیشرفت بیماری خواهید شد که روند درمانی را مختل می کند، بهتر است هر چه سریع‌تر برای معاینه و بررسی و درمان مراجعه حضوری نمایید. با به کارگیری لیزر در جراحی فیستول بسیاری از عوارض درد و خونریزی و عفونت ناشی از جراحی آن قابل کنترل و محدود شده است.

 • درشهرستان محل سکونتم به پزشک جراح مراجعه کردم وایشان بیماریم را فیستول مقعدی تشخیص دادند و برای درمان عمل لیزری را پیشنهاد دادند.

  • با سلام بله تنها راه درمان فیستول مقعدی جراحی بوده و به درمان های دارویی پاسخ مثبت نمی دهد. بین روش های جراحی کاربردی در درمان فیستول مقعد، روش لیزر درمانی از همه کم عارضه تر بوده و قابلیت بهبودی فرد در کوتاه مدت را دارد. با درد و خونریزی و عوارض عفونی کمتر انجام می شود. پیشنهاد پزشک محترمتان کاملاً صحیح است.

  • با سلام با احتمال بسیار زیاد بیماری فیستول مقعدی شما عود کرده و نیاز به جراحی مجدد دارد. بهتر است پیش از بدتر شدن بیماری برای پیگیری درمان خود مراجعه نمایید.

  • با سلام دوست عزیز، تنها راه درمان فیستول مقعدی جراحی است، عدم توجه به درمان در این سال ها باعث وخامت بیماری شمار و سخت شدن مراحل درمانی خواهد شد. بنابراین سعی کنید تا هر چه سریع تر برای درمان خود مراجعه نمایید. هیچ راه حل درمانی دیگری جز جراحی برای این بیماری وجود ندارد. البته جراحی با روش لیزری کم درد و خونریزی و با عارضه کمتر قابل انجام خواهد بود.

  • با سلام دوست عزیز ممکن است به هر دو بیماری با هم مبتلا شده باشید که پزشک آن جراحی را نیز برای شما انجام داده، در هر حال بدون معاینه و ام آر آی نمی توان راجع به درمان شما نظر داد، بهتر است بیماری خود را جدی بگیرید و سریع تر برای تشخیص و درمان مراجعه کنید، در صورتی که به فیستول مبتلا باشید، تنها راه درمان شما جراحی خواهد بود. البته با روش جراحی لیزری درد و خونریزی و عوارض کمتری نسبت به سایر روش های جراحی سنتی خواهید داشت.

 • در‏ ‏اطراف‏ ‏مقعد‏م‏ ‏یک‏ ‏دونه‏ ‏به‏ ‏اندازه‏ ‏نخود‏ ‏حس‏ ‏میکنم‏ ‏که‏ ‏وقتی‏ ‏بهش‏ ‏دست‏ ‏میزنم‏ ‏سفت‏ ‏و‏ ‏لوله‏ ‏ای‏ ‏که‏ ‏تا‏ ‏زیر‏ ‏مقعد‏ ‏ادامه‏ ‏داره‏ ‏.‏ ‏دردی‏ ‏نداره‏ ‏فقط‏ ‏نمیدونم‏ ‏که‏ ‏اینقد‏ ‏فشارش‏ ‏میدم‏ ‏فقط‏ ‏ازش‏ ‏کمی‏ ‏چرک‏ ‏سفید‏ ‏و‏ ‏مقداری‏ ‏خون‏ ‏خارج‏ ‏میشه‏ ‏ولی‏ ‏بازم‏ ‏از‏ ‏بین‏ ‏نمیره‏ ‏حتی‏ ‏باسرنگ‏ ‏هم‏ ‏سعی‏ ‏به‏ ‏تخلیه‏ اش‏ ‏کردم‏ ‏ولی‏ ‏بازم‏ ‏خوب‏ ‏نشد.‏ ‏سه‏ ‏سال‏ ‏پیش‏ ‏عمل‏ ‏هموروعید‏ ‏داشتم‏ ‏که‏ ‏با‏ ‏جراحی‏ ‏خوب‏ ‏شد‏ ‏و‏ ‏اینم‏ ‏بگم‏ ‏که‏ ‏۶‏ ‏سال‏ ‏بیماری‏ ‏کولیت‏ ‏عصبی‏ ‏دارم.

  • با سلام با توجه به سابقه بیماری هموروئید احتمال عود بیماری وجود دارد و از طرفی نیز ممکن است دچار آبسه مقعدی شده باشید، در هر حال بدون معاینه و بررسی دقیق ناحیه مقعد امکان تشخیص قطعی بیماری وجود ندارد، بنابراین بهتر است هر چه سریع تر برای تشخیص و درمان مراجعه حضوری به کلینیک نمایید. از دست کاری و خود درمانی نیز جدا بپرهیزید.

  • با سلام پس از بهبودی آبسه و رفع التهاب و تورم آن باید تحت یک ام آر آی پیگیری قرار بگیرید تا به دقت محل آبسه و قسمت های اطراف آن از نظر وجود فیستول معاینه و بررسی گردد.

 • سه هفته پیش جراحی کردم، فیستول را برداشتند، اما هنوز از انتهای فیستول که در شیار زخم محل جراحی قراردارد چرک سفیدی ترشح می‌کند.
  لطفا راهنمایی بفرمایید! عمل ناموفق بوده یا با بهبود کامل زخم چرک قطع می‌شود؟

  • با سلام فعلاً این ترشحات مربوط به فیستول قبلی بوده و پس از خشک شدن عفونت ناحیه و بسته شدن زخم باید منتظر بهبودی کامل آن باشید، فعلاً برای انتظار داشتن عود بیماری زود است.