درمان دارویی بواسیر یا هموروئید

درمان دارویی بواسیر یا هموروئید
با بی‌نتیجه ماندن درمان‌های خانگی و تغییرات رفتاری و اصلاح عادات غلط زندگی نیاز به پیش گرفتن درمان‌های پزشکی برای درمان بواسیر یا هموروئید است. البته انتخاب درمان به نوع و میزان پیشرفت بیماری بواسیر یا هموروئید نیز بستگی دارد، در مراحل ابتدایی این بیماری معمولاً درمان قدم به قدم برگزیده می‌شود.
هدف اصلی از درمان‌های دارویی کنترل علائم حاد بواسیر یا هموروئید به جای درمان خود بیماری است. در واقع داروها فقط به صورت علامتی می‌توانند نشانه‌های آزاردهنده‌ی بیماری را کنترل کنند. داروهایی که برای بواسیر یا هموروئید توصیه‌ی می‌شوند معمولاً به صورت قرص، شیاف و کرم موضعی هستند.
بواسیر یا هموروئید به صورت اتساع واریسی شبکه‌ی وریدی مقعد و اطراف آن بروز می‌کند و دارویی به نام Phlebotonics که از عصاره‌های گیاهی (حاوی فلاونوئیدها) و ترکیبات مصنوعی تشکیل شده است می‌تواند با مکانیسمی نامشخص به بهبود قدرت انقباضی ورید‌ها، تثبیت نفوذپذیری مویرگ‌ها و افزایش گردش لنفاوی کمک کند. این دارو در درمان نارسایی‌های مزمن وریدی نیز بسیار مؤثر است. از آمارهای به دست آمده در سال ۲۰۱۲ اثرات مفید قابل توجه این دارو در کنترل خونریزی، خارش و ترشحات لزجی بیماری بواسیر یا هموروئید اثبات شده است. این دارو در کاهش علایم بعد از عمل جراحی بواسیر یا هموروئید نیز مفید است. هیدروکورتیزون و لیدوکائین نیز از داروهای ضدالتهابی و موقتی مؤثر در کنترل درد و خارش هستند که البته نباید به صورت دائمی مصرف شوند.
در پایان لیستی از داروهای مفید در درمان علامتی بیماری بواسیر یا هموروئید و کاهش علایم آن آورده شد که صرفاً جهت آشنایی آورده شده است. این داروها فقط با نظر و دوز تجویزی پزشک مجاز به مصرف هستند.

Anucort-HC rectal
Proctofoam HC rectal
Proctosol HC rectal
hydrocortisone acetate rectal (هیدروکورتیزون استات رکتال)
Analpram-HC rectal
Proctozone-HC rectal
lidocaine topical (لیدوکائین موضعی)
Preparation H rectal
RectiCare topical
Anusol-HC rectal
Analpram-HC Singles rectal
Caladryl topical
Preparation H (phenylephrine,witch hazel) topical
hydrocortisone rectal رکتال) (هیدروکورتیزون
Proctofoam topical
Preparation H Maximum Strength rectal
pramoxine topical (پراموکسین موضعی)
Calmol-4 rectal
phenylephrine rectal (فنیل افرین رکتال)
Tronolane topical
dibucaine topical
hydrocortisone-pramoxine rectal (هیدروکورتیزون-پراموکسین رکتال)
Hemorrhoidal Suppository rectal رکتال) (شیاف‌های هموروئیدی
Preparation H (phenylephrine,cocoa butter) rectal
Proctocort rectal
dibucaine rectal
Hemorrhoid rectal (هموروئید رکتال)
Calamine Medicated topical
Hemorrhoidal Cream rectal رکتال) (کرم‌های هموروئیدی
lidocaine-hydrocortisone rectal (لیدوکائین-هیدروکورتیزون رکتال)
LMX 5 topical
Major-Prep Hemorrhoidal rectal
phenylephrine-cocoa butter rectal
Procto-Pak rectal
Procto-Med HC rectal
witch hazel topical
pramoxine-zinc acetate topical موضعی) (پراموکسین زینک استات
pramoxine-calamine topical
Calahist Clear topical
Hemorrhoidal rectal
Caldyphen topical
Aveeno Anti-Itch topical
phenyleph-shark liv oil-mo-pet rectal
phenyleph-shark liver oil-glycrn-pet rectal
Nupercainal rectal
Caldyphen Clear topical
pramoxine-camphor-zinc acetate topicalCalahist topical
Calahist with Pramoxine topical
Anu-Med rectal
lidocaine-hydrocortisone topical
Calagesic topical
Calaclear topical
Callergy Clear topical
phenylephrine-witch hazel topical
lidocaine-hydrocortisone-aloe vera rectal
Medicated Pads topical
phenylephrine-pramoxine-glycerin-white pet rectal
Hemorrhoidal Cooling topical
pramoxine-zinc oxide topical (پراموکسین زینک اکسید موضعی)
Hemorrhoidal Hygiene topical
Preparation H (Witch Hazel) topical
PramCort rectal
Procort rectal
AneCream5 topical
LC-5 topical
phenylephrine-mineral oil-petrolatm rectal
GRx Hemorrhoidal rectal
Hemorrhoidal (phenylephrine-cocoa) rectal
Itch Relief (pramoxine-zinc) topical
Ana-Lex Kit rectal
Ana-Lex rectal
lidocaine-glycerin topical (لیدوکائین-گلیسیرین موضعی)
RectiCare (glycerin) topical
Hemorrhoidal (witch hazel) topical
Hemorrhoidal (pramoxine-zinc) topical (هموروئیدی (پراموکسین، زینک) موضعی)
Hemmorex-HC rectal
RectaSmoothe topical
Calamine Plus (pramoxine-calamine) topical (کالامین (پراموکسین، کالامین) موضعی)

70 دیدگاه ها

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سلطانی

  با عرض سلام واحترام من همیشه برای دفع مشکل دارم حدودبیست ساله خارج از ناحیه مقعد گوشت اضافی که اول اندازه ماش بودوالان اندازه کوبیا شد درمسیرروده بزرگ مدت یکماه دردی یکدفعه ای تیر میکنم

  پاسخ به سلطانی
  • clinic

   با سلام عدم توجه به درمان مشکل دفع و یبوست باعث ابتلای شما به عارضه‌ی هموروئید و همچنین عدم توجه به علایم هموروئید و ضایعه ایجاد شده باعث پیشرفت بیماری و بزرگ شدن ضایعه شده است، به احتمال فراوان در این مرحله از بیماری نیاز به جراحی خواهید داشت که با مراجعه فوری می توانید از بروز علایم آزار دهنده دیگر و آسیب بافتی شدیدتر پیشگیری نمایید. اگرچه باید متذکر شد که درمان جراحی در صورتی تضمینی خواهد بود که یبوست خود را کنترل نمایید. ابتلای مجدد به یبوست پس از عمل منجر به عود بیماری خواهد شد، پس از مراجعه مشاوره کاملی در مورد نحوه کنترل یبوست ارائه خواهد شد که به نوع رژیم غذایی و اصلاح عادات غلط رفتاری تأکید دارد.

   پاسخ به clinic
 2. نادری

  با سلام دکتر_ من یکبار درست ۲۴ سالگی عمل بواسیر داشتم ولی این عمل جواب نداد وبعد ۱ سال دوباره خونریز مقعد داشتم ولی شاید درسال یکبار یا ۲ اتفاق می افتاد اما چون ورزش میکردم الان حدود ۴ سال ورزش گذاشتم. کنار بخاطر شغل پرتونگاری صنعت ی که دارم وقت ندارم و ساکن پروژه هستم درد من الان به.جایی رسیده در هفته حداقل یکبار خونریزی دارم و مدام سوزش مقعد دارم از شما تقاضا بعنوان یک برادر کوچکتر شما را هنمایی کنید وبالیزر این بواسیر کوچک که دارم قابل درمان هست یا نه ….متشکرم

  پاسخ به نادری
  • clinic

   با سلام بله امکان جراحی لیزری هموروئید شما وجود دارد ولی این در صورتی است که تحت معاینه بالینی اثبات شود که نیاز به جراحی دارید و همچنین در صورتی جراحی شما تضمینی خواهد بود که با انجام کار و فعالیت ورزشی سنگین و یا هر بی ملاحظاتی دیگر خود را در معرض عود بیماری قرار ندهید. با توجه به سابقه جراحی که داشته‌اید، احتمالا فرد با ملاحظه‌ای نبوده اید.

   پاسخ به clinic
 3. شاهین

  سلام مشکلم اینه که من یمدته که دور مقعدم یه برامدگی یک سانتی وچند تا ریز زده بعلاوه اینکه یه چیزی ازون وسط به اندازه یه عدس زده بیرون چیکار باید کنم درمانش چیه

  پاسخ به شاهین
  • clinic

   با سلام به احتمال فراوان دچار یک بیماری مقعدی به نام هموروئید شده اید که در صورتی که ضایعه ای که از آن بیرون زده است دائمی باشد نیاز به جراحی خواهید داشت، البته با کمک روش های نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و حتی بستری شدن در بیمارستان جراحی خواهید شد و به سرعت بهبود می یابید البته به این شرط که با تغییراتی مثبت در سبک زندگی خود از عود بیماری پیشگیری نمایید.

   پاسخ به clinic
 4. سپهری

  سلام خسته نباشيد يك جوش كوچك چسبيده به مقعدم زده گاه گاهي كمي خون ازش هنگام اجابت مزاج ميايدوهيچ ناراحتي ديگري برايم ندارد جز اينكه اكثر وقتها احساس ميكنم چند قطره خون بيرون مي ايد ولباس زيرم رالكه ميكند لطفا مرا راهنمايي كنيد چكونه بدون دكتر رفتن مشكلم راحل كنم بسيار سپاسگزارم

  پاسخ به سپهری
  • clinic

   با سلام مشکل مقعدی شما ممکن است به سادگی یک جوش نبوده و احتمال دارد نشانه‌ای از بیماری آبسه یا فیستول مقعدی باشد که در این صورت تنها درمان آن جراحی بوده و باید هر چه سریع‌تر تحت معاینه و بررسی و درمان قرار گیرید. پس با مراجعه فوری خود از عود بیماری پیشگیری نمایید.

   پاسخ به clinic
 5. بابایی

  سلام با عرض خسته نباشید خدمت شما . دختری ۱۸ ساله هستم که حدود یک سال پیش به تشخیص پزشک معالجم دچار بواسیر شدم ایشون منو برای انجام کارهای تخصصی‌تر پیش متخصص جراحی عمومی فرستادن اما تو معاینه‌ای که داشته گفتن بواسیر خارجی ندیدن با این وجود من درد و خونریزی داشتم و قطع نشد چون از عمل ترس داشتم دیگه دکتر نرفتمو حجامت کردم ک ب نظرم موثر بود ٬ اما حالا فقط دچار خارش ناشی از هموروئید هستم که داروی مربوط به اونم روم جواب نداده لطفا راهنماییم کنید چیکار کنم.

  پاسخ به بابایی
  • clinic

   با سلام درمان های خانگی و طب سنتی در درمان بیماری های مقعدی مانند هموروئید فقط جنبه حمایتی داشته و در جهت کاهش علایم و تسکین درد و عوامل آزار دهنده مؤثر است و به هیچ وجه نمی تواند بیماری را به صورت کامل درمان کند. خارش نیز یک علامت دیگر از بیماری شماست که به سبب عدم درمان کامل بروز کرده و چه بسا عدم مراجعه به موقع به پزشک و عدم پیگیری درمان سبب عود بیماری و بازگشت علایم درد و خونریزی خواهد شد، پیش از بروز آسیب بافتی شدیدتر برای درمان قطعی خود مراجعه کنید.

   پاسخ به clinic
 6. شیما

  سلام من خانمی بیست وهفت ساله هستم حدودسه سال که بواسیرخارجی وبیرون زدگی دارم امانه خونریزی دارم نه درد ولی میترسم که عمل جراحی کنم میخواستم بدونم بالیزرمیتونم درمان بشم ودوباره به حالت اولیه برگرده

  پاسخ به شیما
  • clinic

   با سلام بله امکان جراحی با لیزر بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان در کلینیک معتبر و به صورت سرپایی و همچنین بهبودی در کوتاه مدت وجود دارد، تضمین عدم عود بیماری و بهبودی کامل با جراحی در گرو توجه شما به اصول مراقبتی پس از عمل و ترک عادات غلط مستعد کننده این بیماری است.

   پاسخ به clinic
 7. آقایی

  سلام خسته نباشید. لطفا جواب بدین.. من طبق اطلاعاتی که خودم از مطالب نت گرفتم به این نتیجه رسیدم که بواسیر درجه ۱ یا ۲ دارم . همینطور غلظت خون نیز دارم .میخواستم بدونم این دو ربطی به هم دارن یا نه. همینطور بعضی اوقات چند ساعت بعد از مدفوع مایع زرد رنگ و ابکی خارج میشود… ایا اینا ربطی به سرطان روده بزرگ داره.؟؟؟؟؟؟ اگر درمان نشود مشکل دار خواهد بود؟

  پاسخ به آقایی
  • clinic

   با سلام بله اخیراً ارتباط هایی میان غلظت خون و ابتلا به بواسیر در طب سنتی یافته شده که هنوز به قطعیت شناخته شده نیست، یکی از عوارض ابتلا به هموروئید درجاتی از بی اختیاری مقعدی است به صورت دفع مواد لزج و آبکی است که در صورت درمان مشکل خود و احتمالا یبوستی که توقع می رود درگیر آن باشید، بهبود خواهید یافت، بعید است که این عوارض به سرطان روده ارتباطی داشته باشد اما طی معاینات بالینی و در صورت کولونوسکوپی از این حیث نیز بررسی خواهید شد. بله عدم درمان به موقع منجر به پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و آسیب بافتی شدیدتر و پیشرفت بیماری و در نتیجه نیاز به درمان تهاجمی خواهد شد، پس هر چه سریع‌تر مراجعه کنید.

   پاسخ به clinic
 8. شیرزاد

  سلام آقای دکتر من الان یک ماه داخلی مقعد درد داره وداخلی مقعد بی حس است وگوشت اضافه آمده دکتر هم رفتم قرس هم داره شربت لاکتولوز قدس سیپرفلوکساسین .سی لاکس مترونیدازول .شیاف ایپروئید داره اما بهتر نمیشه مدفوع هم سخت میاد راهنمای کنید

  پاسخ به شیرزاد
  • clinic

   با سلام برای درمان بیماری هموروئید احتمالی خود ابتدا باید مشکل یبوست خود را حل کنید، درمان دارویی در درمان این بیماری کافی نبوده و شخص شما نیز باید در درمان بیماری همکاری کند. مصرف مایعات را به بیش از ۸ لیوان روزانه افزایش دهید، میوه و سبزی در هر وعده و میان وعده مصرف کنید، اجابت مزاج خود را به تأخیر نیندازید و به احساس دفع خود بها داده و سریع پاسخ دهید. روغن زیتون را به مواد غذایی مصرفی خود اضافه کنید. تحرک داشته باشید و ورزش کنید.

   پاسخ به clinic
 9. سمانه

  با سلام .آقای دکتر۱۰ ساله که ازدواج کردم همون روز های اول بعد از نزدیکی شاید به دلیل فشاری که بهم اومد نزدیک مقعد یه برآمدگی بزرگ به صورت باد کرده به وجود اومد که پس از مدت کوتاهی باد اون نشست ویه برآمدگی اطراف مقعدم به وجود آورد حالا نه درد دارم نه خونریزی ،فقط وجودش،خارج شدن از شکل طبیعیش اذیتم میکنه.تا الانم روم نشده به دکتر مراجعه کنم،حالا آیا قابل بهبود هست؟باعمل جراحی خوب میشه وآیا بدتر نمیشه اگه جراحی کنم یا مشکلات دیگه برام پیش نمیاد؟با تشکر فراوان

  پاسخ به سمانه
  • clinic

   با سلام بله امکان جراحی با لیزر بدون درد و خونریزی روش های جراحی سنتی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان و به صورت سرپایی وجود دارد تا از ظاهر نامناسب و نا متعارف ناحیه رها شوید و فشار روانی از روی شما برداشته شود. ولی تداوم زیبایی ناحیه مستلزم رعایت اصول رفتاری و خودداری از تکرار روابط جنسی مقعدی خشن است، در غیر این صورت تضمینی وجود ندارد که دوباره ضایعه عود نکند. خجالت را کنار بگذارید و برای کسب سلامتی روح و جسم خود به پزشک مراجعه کنید. این بیماری های مقعدی شایع بوده و معاینه آن برای پزشکان همانند سایر اعضای بدن عادی است.

   پاسخ به clinic
 10. شمیرانی

  سلام وقت بخیر،آیا پروخالی کردن مقعد(ناحیه رکتوم) با آب بعداز دفع، مفیدست یا مضر؟ ضمنا سردوگرم بودن آب چه اهمیتی دارد؟ از نظر بهداشت بیرون و داخل مقعد چندسال اینکارو میکنم حس سبکی وراحتی دارد بعلاوه رکتوم کاملا خالی از مدفوع میشود.

  پاسخ به شمیرانی
  • clinic

   با سلام اگر پر و خالی کردن سطحی باشد و فقط مربوط به ناحیه انتهایی باشد به شرطی که سر شیلنگ با مقعد تماسی پیدا نکند از لحاظ بهداشتی مشکلی نداشته و خطری ندارد، بهتر است درجه حرارت آب ملایم بوده و خیلی سرد یا گرم نباشد که باعث حساسیت پوستی در ناحیه گردد. اگر به این کار عادت پیدا کرده اید، انجام آن اشکالی ندارد.

   پاسخ به clinic
 11. صفاری

  با عرض سلام حدود بیس سال است که عمل بواسیر باز انجام داده والان مجددا دوباره مشکل دارم وهم درد وهم خونریزی دارم واز عمل باز می ترسم وقصد دارم اگر با لیزر جنین عملی باشد عمل نمایم

  پاسخ به صفاری
  • clinic

   با سلام بله امکان جراحی با لیزر بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان و به صورت سرپایی و بهبودی طی مدت کوتاهی وجود دارد، البته به شرطی که ابتدا معاینه شده و ضرورت جراحی تأیید گردد.

   پاسخ به clinic
 12. کاظمی

  ۵ روز پیش به صورت اتفاقی جسم سنگینی را جابجا کردم و دیروز یک عدد بستنی لیوانی خوردم و حدود دو ساعت بعد درد شدیدی در ناحیه شکم احساس کردم و بلافاصله به دستشویی رفتم اسهال شده بودم ولی در آخر کار متوجه شدم خون بعد از مدفوع اسهالی نیز دیده شد و ناحیه مقعد نیز کمی سوزش داشت خلاصه شب موقع خواب کمی شربت عسل خوردم صبح موقع اجابت مزاج خونی ندیدم ولی ظهر بعد از خوردن نهار یک دفعه درد شدیدی در ناحیه شکم احساس کردم بلافاصله به دستشویی رفتم باز هم اسهال بودم ودر آخر اجابت مزاج تو مدفوع خون دیدم واز صبح تا حالا احساس سوزش کمی در مقعد احساس میکنم طوری که سوزش قابل تحمل است . لطفآ راهنمایی فرماید با تشکر از شما دکتر عزیز

  پاسخ به کاظمی
  • clinic

   با سلام وجود اسهال خونی می تواند نشانه یک بیماری عفونی و یا گوارشی بوده یا اصلاً به گوارش ارتباطی نداشته و مربوط به یک زخم، شقاق یا بیماری هموروئید در ناحیه مقعد باشد که تشخیص قطعی آن با کمک آزمایش مدفوع و معاینه ناحیه مقعد میسر خواهد شد. بهتر است هر چه سریع‌تر برای درمان خود مراجعه نمایید. البته وجود خون در مدفوع می تواند به بیماری های صعب العلاج دیگر نیز مربوط شود که همین موضوع ضرورت مراجهه فوری را دو چندان می کند.

   پاسخ به clinic
 13. سمائی

  با سلام خدمت آقا ی دکتر بنده مدت کوتاهی است از ناحیه مقعد دچار خارش خونریزی ضعیف گردیدیم دوبار هم به دکتر مراجعه کردم هربار داروهای متفاوت نوشتند ولی اثر گذاری کوتاه مدتی داشت .الان خواستم از خدمت شما بپرسم آیا من بیماری بواسیر دارم درمان چیست .اجرکم عندالله

  پاسخ به سمائی
  • clinic

   با سلام بدون معاینه شما و بدون اطلاع از داروهای تجویزی نمی توان نظر داد، ولی احتمال دارد که به یکی از دو بیماری بواسیر یا شقاق مقعدی که در میان مردم شایع تر است مبتلا شده باشید. درمان بسته به مرحله بیماری از دارویی تا جراحی متغیر بوده و البته درمان تضمینی در گرو تغییراتی در سبک زندکی شماست تا دیگر مستعد ابتلا به بیماری یا عود آن نگردید.

   پاسخ به clinic
 14. چادری

  سلام.خداقوت.من ۲۵اسفندجراحی هموروییدداخلی خارجی انجام دادم هنوز همورویددخارجی من وجودداره دکترم قبل عمل میگفت ازبین میره.الان بعدعمل میگخ انشاللله.من خیلی میترسم میشه بگین تاکی بعدعمل هموروییدخارجی ازبین میره؟ممنون میشم

  پاسخ به چادری
  • clinic

   با سلام بستگی به اندازه ضایعه و نوع جراحی دارد، در روش لیزری معمولا طی چند روز پس از عمل آثار بهبودی مشاهده خواهد شد، ولی در روش های جراحی سنتی این مدت زمان طولانی تر بوده و ممکن است بهبودی زخم عمل و ضایعه تا بیش از یک ماه زمان ببرد. البته عدم رعایت اصول مراقبتی پس از عمل جراحی نیز ممکن است مانع بهبودی کامل و از بین رفتن ضایعه شود. بهتر است پزشک خود را در جریان سبک زندگی خود قرار دهید تا بیشتر به روند بهبودی کمک کند.

   پاسخ به clinic
 15. اصفهانی

  سلام وخسته نباشیدخدمت شما.۲۷ سالمه.هنگام دفع مدفوع ازداخل مقعدیه چیز گوشتی درمیادمخاستم ببینم مشکلی برازایمانم نداره.میتونم طبیعی زایمان کنم

  پاسخ به اصفهانی
  • clinic

   با سلام اگر چه تحت زایمان طبیعی کمی فشار به ناحیه مقعدی وارد خواهد شد ولی آسیب بافتی که در دوران بارداری به سبب تغییرات هورمونی این دوران با مستعد شدن شما به یبوست ایجاد شده نسبت به زایمان بیشتر بوده و زایمان طبیعی جای نگرانی ندارد. اما پس از زایمان حتماً باید تحت که یک درمان دارویی مناسب و حتی جراحی در صورت نیاز قرار بگیرید تا بیماری بیش از این بدتر نشود.

   پاسخ به clinic
 16. محمودی

  من در ناحیه مقعد جوش چرکی دارم که هر چند وقت یکبار از ان چرک خارج میشود و بعضی اوقات خارش دارد .میخواستم ببینم مشکل من مممکن است بواسیر یا چیز دیگری باشد و دوبار هم خونریزی کم داشته با تشکر

  پاسخ به محمودی
  • clinic

   با سلام ممکن است دچار آبسه یا فیستول مقعدی شده باشید که اگر درمان آن را جدی نگیرید دچار مشکلات و آسیب بافتی شدیدتر و در نتیجه روند درمانی سخت تر خواهید شد. بنابراین هر چه سریع‌تر برای درمان خود مراجعه نمایید.

   پاسخ به clinic
 17. شاپوری

  با سلام خانمی هستم که نزدیک یک ساله دچاره بواسیر شدم به دکتر مراجعه کردم ب نظر خودم بواسیرم خیلی حاد چون هنگام مدفوع خیلی درد میکشم و گوشت اضافه ای از اندازه ی لوبیا بزرگتر اما دکتر گف هیچ مشکلی نیس و با رفع یبوستم خود ب خود از بین میره با اصرار من برام شیاف و چند تا پماد تجویز کرد.ب طور منظم استفاده نکردم ولی همون چند باری ک استفاده کردم هیچ تاثیری نداشت من واقعا نمیدونم باید چیکار کنم شوهرمم خیلی برای رابطه ی مقعدی اصرار میکنه و متاسفانه سکس از پشت هم دارم و موقع سکس دردم خیلی زیاد تر میشه.ممنون میشم راهنماییم کنین

  پاسخ به شاپوری
  • clinic

   با سلام خانم عزیز، برای نتیجه گرفتن از درمان تجویزی پزشک خود باید به او اعتماد کرده علی رغم استفاده منظم داروهای تجویزی، از انجام کارهای آسیب رسان و مستعد کننده عود بیماری مانند روابط جنسی مقعدی حداقل تا زمان بهبودی بپرهیزید، با این سیستم رفتاری شما حتی اگر تحت جراحی هم قرار بگیرد، به بهبودی کامل دست نخواهید یافت.

   پاسخ به clinic
 18. نوری

  با سلام من حدود چند هفته ای میشه نزدیک مقعد برآمدگی بوجود آمده که گاهی وقتی دچار اسهال میشم این برآمدگی بزرگ میشه و خیلی درد. داره نمیتونم خم بشم و بنشینم وبعد چند روز دوباره برآمدگی کوچک میشه علتش چیه

  پاسخ به نوری
  • clinic

   با سلام به احتمال فراوان دچار یک بیماری مقعدی به نام هموروئید شده اید که البته تشخیص قطعی آن بدون معاینه میسر نمی شود. ابتلا به اسهال مکرر باعث آسیب بافتی و تورم عروقی ناحیه مقعد و در نتیجه بیرون زدگی در محل شده است که اگر به درمان آن توجه نکنید، علاوه بر دائمی شدن ضایعه باعث بروز مشکلات دیگر در مقعد خواهد شد که روند درمانی را مشکل و پر مخاطره می کند. البته برای گرفتن نتیجه کامل از درمان باید اسهال خود را نیز هم زمان درمان نمایید تا بیماری عود نکند.

   پاسخ به clinic
 19. حسین

  سلام چند وقته بواسیرم میزنه بیرون و خوب میشه ولی ایندفعه حدودا ۴ برابر معمول هست و اذیتم میکنه میخوام تا دچار خونریزی نشده درمانش کنم

  پاسخ به حسین
  • clinic

   با سلام برای تعیین نوع بواسیر و میزان درجه پیشرفت بیماری هر چه سریع‌تر مراجعه کنید تا درمان لازم اعم از دارویی یا جراحی در صورتی که ضایعه ایجاد شده به صورت دائمی بیرون زده باشد ممکن است نیاز به جراحی داشته باشید. ولی نگران جراحی خود نباشید با کمک روش های نوین لیزری بدون و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان و همچنین بدون نیاز به استراحت طولانی مدت درمان شده و بهبود یابید.

   پاسخ به clinic
 20. پری

  ضمن تشکر بنده چند روز پیش بعد از یبوست متوجه همورویید خارجی شدم از آنتی هورویید استفاده کردم الان به اندازه ۳ میل زایده ای بیرون است درد و خونریزی ندارم سابقه یبوست دارم به دلیل کم مصرف کردن مواد فیبری همینطور سابقه واریس در پا هم دارم آیا امکان دارد بدون جراحی وضعیتم تنظیم شود ؟آیا اینمقدار بیرون زدگی عوارضی دارد؟سپاسگزارم

  پاسخ به پری
  • clinic

   با سلام عدم توجه به یبوست باعث ایجاد عارضه هموروئید در شما شده است تا زمانی که بیماری یبوست خود را کنترل نکنید و درمان آن را پیگیری نکنید، درمان هموروئید فایده ندارد و مجدداً عود خواهد کرد. از خوددرمانی جدا بپرهیزید زیرا با عدم استفاده صحیح از داروها باعث مقاومت دارویی یا حتی حساسیت دارویی در خود خواهید شد، برای بررسی ضایعه و درمان لازم باید تحت معاینه بالینی قرار بگیرید. اگر در مراحل ابتدایی ابتلا به بیماری مراجعه کنید احتمال پاسه گرفتن از درمان دارویی بالا خواهد رفت.

   پاسخ به clinic
 21. سجاد

  ضمن عرض سلام بابت وب سایت پزشکی کاملتون … دکتر من چن سالی هست که به بیماری بواسیر داخلی گرفتار شدم که چن مرتبه ای به پزشکان مرجعه نمودم و گفتن که چیزیت نیست الان مدت بیش از یه ماه است که خیلی اذیتم می کنه بواسیر من درد و حونریزی و خارش و یبوست نداره ولی هنگام نشستن اذیت می کنه البته یه روش سنتی به من گفتن که شستن محل درد با آب نمک گرم موثره ولی این کار انجام دادم تاثیر چندانی نداره … دکتر خواهشا راهنماییم کنین که آیا ممکنه این مشکل به یک بیماری بد تبدیل بشه تنها ترس من همینه و اینکه چگونه می تونم ازش خلاص بشم ؟

  پاسخ به سجاد
  • clinic

   با سلام بله عدم پیگیری درمان بیماری مقعدی ای چون هموروئید و عدم دوری از عوامل مستعد و تشدید کننده آن باعث وخیم شدن بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و آسیب بافتی شدیدتر و همچنین سخت شدن مراحل درمانی خواهد شد. بنابراین بیماری خود را جدی بگیرید و از بدتر شدن آن جلوگیری کرده، در کنار درمان علت ابتلا به آن را پیدا کرده و از آن دوری کنید.

   پاسخ به clinic
 22. شهلا

  هنوزجرأت مراجعه به پزشک رو در مورد مشکلم پیدا نکردم.میدونم عمل بواسیر و دوره نقاهتش سخت ودردناکه.اگه استفاده ازلیزر روش بهتری برای رفع این مشکله ترجیح میدم بااینکه مسافت طولانیه بیام و این کارو انجام بدم.دردکمتر ودوره نقاهته کمتری داشته باشم.در این موردکمک میخوام.ممنون

  پاسخ به شهلا
  • clinic

   با سلام بله پس از تأیید نیاز شما به جراحی امکام انجام آن با روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون عوارض روشهای جراحی سنتی وجود دارد. در این روش که به صورت سرپایی در کلینیک معتبر انجام می‌شود نیازی به بستری و بيهوشي عمومی و تحمل عوارض ناشی از آن نیست. در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید و نیازی به استراحت طولانی مدت ندارید، از روز پس از عمل جراحی می‌توانید کار و فعالیت روزمره خود را آغاز نمایید.

   پاسخ به clinic
 23. محمد

  سلام خدمت شما اقای دکتر محترم،من ۷ماه پیش یک دونه کوچک در مقعدم داشتم ولی پیگیری نکردم،چون درد نداشتم،و چون شغلم طوری هست که به پزشک دسترسی ندارم،خیلی سخت هست،من ۲ماه پیش نزد پزشک رفتم ووقتی معاینه شدم دکتر فرمودند در اثر استفاده زیاد و بی موقع از پماد انته همورویید،زخمی در قسمت مقعدم بوجود امده که چرکی شده،و طبق نظر پزشکم سیپروفلاکساسین خوردم،و یک دوره هم مترو نیدازول خوردم،دکتد که دوباره معاینه کرد گفت این بواسیر نیست،فقط یک زخم کوچک هست در اثر طولانی نشستن و استفاده از توالت ایرانی اینطوری شده است،چون البته ببخشید ،من هیچوقت یبوست نداشتم،اقای دکتر ولی من رو به بهبود رفتم،و کرم انتی همورویید و داروی پسلیوم استفاده می کردم اما حالا که مشغول کار هستم دور از همه جا ببخشیدا، زمان دفع مدفوع درد دارم و در مدفوع رگه های خون هست،وبعد از هر بار دستشویی رفتن درد دارم،،لطفا بگید بپماری من شقاق است، وبرای بهبود باید چه کار کنم؟؟؟خواهش می کنم جواب من را بدهید

  پاسخ به محمد
  • clinic

   با سلام به احتمال فراوان دچار شقاق مقعدی شده‌اید که بدون مراجعه به پزشک راهکار درمانی برای آن وجود ندارد. از نشستن طولانی مدت بپرهیزید و در لگن آب گرم روزی سه باز هر بار ده دقیقه بنشینید تا درد التیام یابد، سپس در اسرع وقت مراجعه کنید ممکن است بیماری مزمن شده و نیاز به اقدام درمانی غیر دارویی، تزریق بوتاکس یا جراحی داشته باشد.

   پاسخ به clinic
 24. آزاده

  با سلام
  از دو الي سه سال قبل دجار همورييد هستم اوايل درد و سوزش به همراه خونريزي داشتم ولي الان درد و سوزش ندارم و خونريزي فقط در بعضي مواقع ، ولي دجار بيرون زدكي مقعد هستم، ميخواستم راه درمانش و بدونم واينكه بجز جراحي راهي وجود داره؟
  در صورت جراحي ليزيك ، زمان بهبودي جند روز مي باشد؟ ايا نياز به استراحت دارد ؟
  با تشكر

  پاسخ به آزاده
  • clinic

   با سلام علایم بیماری هموروئید ممکن است برای مدتی خاموش شده و با بروز یک یبوست شدید یا یک عامل مستعد کننده دیگر به صورت شدیدتر با علایم جدیدتری بروز کند. پس کاهش علایم نشانه بهبودی شما نیست، ضایعه بدون جراحی از بین نخواهد رفت، با روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان و همچنین بدون نیاز به استراحت طولانی مدت بهبودی خود را باز می‌یابید و از روز بعد عمل امکان آغاز کار و فعالیت روزمره خود را دارید.

   پاسخ به clinic
 25. بهاره

  سلام . خسته نباشید من حدود دوساله که در انتهای ستون فقرات دارای کیست پینولیدال شدهام که هر روز ترشحات از آن خارج میشود ولی به علت اینکه مشغله ی کاری دارم نی توان جراحی کنم . خواستم سوال کنم ایا امکان ابتلا به بیماری های دیگه هست ؟ به علت اینکه سطح ان یه خورده باز می باشد .با تشکر

  پاسخ به بهاره
  • clinic

   با سلام بهتر است هر چه سریع‌تر درمان را پیگیری نموده و جراحی شوید با به تأخیر انداختن عمل روند درمانی همین بیماری مشکل تر شده و ممکن است نیاز به چند بار جراحی پیدا کنید. احتمال پخش عفونت در بدن و بروز علایم عمومی نیز وجود دارد.

   پاسخ به clinic
 26. مرتضی

  با سلام خدمت شما . من مدت زمان ۶ماه است که همورید تورموزه رو عمل کردم .ومدتی است احساس میکنم قسمت دیگر ان هم دچار یک التهاب کوچکی است که گاهی بیرون زدگی کمی احساس میشود باید چه کار کنم که شدیدتر نشود روزی یک بار اجابت مزاج را دارم ولی گاهی کم وگاهی زیاد الو هم استفاده میکنم وبعضی موقه احساس تخلیه نشدن کامل رادارم ممنونم میبخشید

  پاسخ به مرتضی
  • clinic

   با سلام ممکن است دچار نوع دیگری از هموروئید شده باشید که مراحل درمان آن با هموروئید ترمبوزه تفاوت داشته و پیش از پیشرفت بیماری باید برای درمان آن مراجعه نمایید. مراجعه فوری امکان مؤفقیت آمیز بودن درمان دارویی را بالا می‌برد. زمان را غنیمت شمرده و مراجعه کنید. از نشستن طولانی مدت و ابتلا به یبوست و زور زدن حین اجابت مزاج بپرهیزید. ورزش سنگین نیز نداشته باشید.

   پاسخ به clinic
 27. فاطمه

  باسلام وخسته نباشید خاننی ۳۶ساله هستم چهارماه پیش قبل از زایمانم یبوست بدی گرفتم که بعداز اجابت مزاج خیلی بهم فشاراومد بعد از چتد ساعت درد زیادی گرفتم پماد آنتی هموریید لستفاده کردم خوب شدم بیست روز بعد از عمل سزارینم باز همون درد گرفتار شدم به پزشک جراح رفتم گفتن شقاق داری باید عمل بشی ۱آبان عمل کردم تقریبا تا هفت هفته بعد اجابت مزاج خیلی درد داشتم دردام روزبه روز بدتر میشد به پزشک دیگر مراجعه کردم گفتن کلونوسکپی انجام بده ببینم دردات از چیه انجام دادم گفتن رودهات مشکلی نداره فیشر آنال مزمن داری باید عمل بشی سراز ناچاری ب۲۲آذر باز عمل شدم الان ۱۶روز از عمل مجددم میگذره بازم بعد از دستشویی درد دارم شکمم هم کاملا خوبه بدون یبوست زندگیم مختل شده آقای دکتر خواهش میکنم من چیکار کنم داغونم شرایط اومدن پیش شما را هم ندارم توراخدا راهنماییم کنید

  پاسخ به فاطمه
  • clinic

   با سلام متاسفانه در مواردی درمان فیشر مزمن مشکل بوده و نیاز به صبوری بیمار دارد. تا زمان بهبودی کامل محل زخم عمل حداقل یک ماه باید صبر کنید و درد و رنج ناشی از آن را با مسکن تحمل کنید، اگر بهبود نیافتید برای تزریق بوتاکس و فلج سازی عضلات ناحیه مقعد اقدام کنید.

   پاسخ به clinic
 28. سجاد

  سلام من ۳۹ سال دارم داداشم بیماری سرطان روده بزرگ داشت که بعد از دوسال فوت کردند و حالا خواهرم ۲ ماهی هست که فهمیدیم او هم سر طان روده بزرگ دارد و الان مراحل شیمی درمانی انجام می دهد من سوالم این است دکتر من بخواهم از خودم و بیماری مطمن بشوم چکار باید بکنم و کجا مراجعه بکنم ممنون میشم منو راهنمایی کنید با تشکر از جنا بعالی

  پاسخ به سجاد
  • clinic

   با سلام به متخصص گوارش مراجعه کرده و باید تحت آزمایش و حتی کولونوسکوپی قرار بگیرید تا از عدم وجود بیماری احتمالی مطمئن شوید.

   پاسخ به clinic
 29. امیر

  با عرض سلام آقای دکتر می خواستم بدونم جراحی با لیزر چه تفاوتی با جراحی معمولی داره و من بعد از عمل چقدر طول میکشه که بتونم سر کارم برگردم؟

  پاسخ به امیر
  • clinic

   با سلام جراحی لیزری روش نوین در جراحی است که به جای استفاده از تیغ برش جراحی روش سنتی از اشعه لیزر برای برش استفاده می‌شود. به همین دلیل لیزر فقط ناحیه موزد نظر را برش داده و به بافت سالم اطراف ناحیه آسیب نمی‌زند. با امکان انسداد سر عروق باز شده در ناحیه حین جراحی خونریزی را کاهش می‌دهد. احتمال عفونت پس از عمل نیز در آن به دلیل کاهش دستکاری انسانی نسبت به سایر روش های جراحی سنتی کاهش می‌یابد. امکان بهبودی نسبی و بازگشتن به محیط کار و فعالیت روزمره نیز در مدت خیلی کوتاه حتی روز پس از عمل فرآهم می‌شود.

   پاسخ به clinic
 30. رفوئی

  دکتر از شدت درد و گریه اصلا نمی دونم چی دارم می نویسم فقط درد درد درد .
  الان ۲ روزه نمیتونم دفع داشته باشم ۲۰ بار رفتم دستشویی زخم و برجستگی هموروئید بقدری اذیتم میکنه که به محض دفع خودم را منقبض می کنم .
  دیشب تموم صبح رو بیدار بودم و از درد شکم می نالیدم . از شدت نگه داشتن مدفوع دلم درد گرفته . امروزم جمعه است و واقعا فکر می کنم خدا تو این سه روز میخواد مرگم رو ببینم . توم ناف و شکم و مقعد تیر می کشه و به شدت احساس دفع دارم ولی فکر می کنم مدفوع خیلی خشک باشه که بعد از ۲ روز تقریبا ۳ روز دردش رو ندیگه می تونم تحمل کنم .
  چیکار کنم .؟ یه دارویی بهم معرفی کنین بتونم راحت برم دستشویی از شدت شکم درد نمی تونم راحت راه برم .
  چی باید از داروخانه تهیه کنم ؟روم نمیشه به خانواده بگم .
  تورو خدا کمکم کنین درد و گریه امانم رو بریده.

  پاسخ به رفوئی
  • clinic

   با سلام یبوست شدید باعث زخم و احتمالاً شقاق ناحیه مقعدی شده که به دلیل دردناک بودن مانع دفع مدفوع و منجر به نگه داشتن مدفوع و در نتیجه تشدید یبوست در شما شده است، از رفتن به دستشویی و زور زدن خودداری کنید، بدون معاینه امکان تجویز دارو وجود ندارد، با مصرف روغن زیتون و افزایش مصرف مایعات و مواد غذایی پر فیبر در جهت کنترل یبوست خود بکوشید و تحرک بدنی و پیاده روی داشته باشید، اگر شرایط شما اورژانسی بوده و اصلا امکان دفع ندارید باید به بیمارستان مراجعه کنید تا با عمل تنقیه به دفع مدفوع شما کمک کنند. پس از رفع این مشکل اورژانسی برای بررسی مقعد و درمان لازم آن مراجعه کنید.

   پاسخ به clinic
 31. آتنا

  من دختري ٢٣ ساله هستم حدواد يك سال پيش دچار يبوست شديد شدم و در اثر فشارزياد دچار خون ريزي شدم تا چند روز خون ريزي ادامه داشت كه به دكتر مراجعه كردم گفتن كه هموروئيد هستش . كه با يك سري دارو . پماد داخل مقعدي بر طرف شد . ولي الان دوباره يك هفته اي ميشه به اون حالت برگشتم خون ريزي هم دارم هرچي هم مواد غذايي فيبر دار ميخورم و جوشونده ي گياهي اصلا اثري نداره . من كيست هم دارم و داروي ياسمين مصرف ميكنم . ممنون ميشم اگر من راهنمايي كنيد . واقعا دارم اذيت ميشم . با تشكر

  پاسخ به آتنا
  • clinic

   با سلام عدم عود بیماری هموروئید مستلزم رعایت اصول مراقبتی پس از درمان و دوری از عوامل مستعد کننده بازگشت بیماری است، تا زمانی که تغییرات محسوسی در سبک زندگی خود ایجاد نکنید، درمان مؤثر نبوده و دوباره عود می‌کند. قبل از پیشرفت بیماری و بروز عوارض بیشتر برای درمان خود مراجعه نمایید.

   پاسخ به clinic
 32. غلام

  با سلام و خسته نباشید
  آقای دکتر دقیقا دو روز هست که همورئید دارم برجستگی که با دفع بیرون میاد و بعد برمی گرده، از حدود ۸ ماه پیش هم نزدیک مقعد منفذی باز شد و گاهی ترشح خونی داشت. آیا هر دو را باید با جراحی بردارم؟ البته حدود ۱۵ سال پیش هم سینوس پیننیدال در ابتدای شروع باسن یعنی نزدیک استخوان خاجی داشتم که با جراحی برداشته شد.
  با تقدیم احترام

  پاسخ به غلام
  • clinic

   با سلام شدت پیشرفت بیماری هموروئید شما باید تحت معاینه بالینی بررسی شود، اگر در همین مرحله درجه دو باشد و فوری جهت درمان مراجعه کنید می‌توان امیدوار بود که با درمان دارویی رفع شده و بهبود یابید، نیازی به جراحی پیدا نکنید، سوراخی که از آن ترشحات خارج می‌شود نیز در صورتی که تشخیص نهایی آن فیستول مقعدی باشد راه درمانی جزء جراحی ندارد، اما نگران نباشید با روش لیزری امکان جراحی با درد و خونریزی و عوارض کمتری نسبت به سایر روشهای جراحی سنتی فرآهم است.

   پاسخ به clinic
 33. علیخانی

  باسلام گرم خدمت آقای دکتر وتبریکات سال نو: مدت هشت ماه عمل همورویید انجام داده ام ولی هنوز مشکل دفع با درد رادارم وهم نیز با ترشح وتاحال به نتیجه ای نرسیده ام لطفا به کمک شما احتیاج دارم متشکرم

  پاسخ به علیخانی
  • clinic

   با سلام عمل هموروئید به تنهایی برای رهایی از آن کافی نیست، خود فرد نیز باید در جهت پیشگیری از عود مجدد بیماری همکاری کند. شما باید از عوامل مستعد و تشدید کننده بیماری مانند ابتلا به یبوست، ورزش نادرست، بلند کردن اجسام سنگین، نشستن طولانی مدت دوری می کردید. در هر صورت در حال حاضر پیش از بروز علایم آزار دهنده دیگر برای معاینه و درمان لازم مراجعه کنید.

   پاسخ به clinic
 34. حسینیان

  از علائم توضیح داده شده به احتمال زیاد دچار هموروتید می باشم. حدود ۱۰ تا ۱۲ سال سابقه این عارضه را دارم و بعضی اوقات حدود ۱۰ تا ۲۰ روز دچار خون ریزی مقعدی هنگام اجابت مزاج می شوم و خود به خود یک ماه تا ۴۰ رو. قطع می شود. گاهی اوقات هم درد دارم. باتشکر

  پاسخ به حسینیان
  • clinic

   با سلام خونریزی مقعدی می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی، گوارشی، عفونی یا حتی بیماری‌های صعب‌العلاج مانند سرطان باشد، بنابراین باید مشکل خود را جدی گرفته و هر چه سریع‌تر برای معاینه و بررسی دقیق علت خونریزی و درمان لازم مراجعه کنید. برای مشخص شدن علت خونریزی به کولونوسکوپی تشخیصی نیز دارید. پیش از وخیم شدن بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و آسیب بافتی شدیدتر برای درمان مناسب اعم از دارویی یا جراحی مراجعه کنید.

   پاسخ به clinic
 35. لقمان

  من قبلا تقريبا ١٠ سال قبل عمل كردم ولي الان نزديك به يكسال است كه دوباره اوت كرده و خونريزي بصورت مرتب دارم و خيلي بزرگ شده تقريبا وقتي كامل بيرون مياد به اندازه يك گردو شده لطفا پيشنهاد هاي لازم را در خصوص عمل باليزر يا درمان دارويي مبذول فرماييد
  باتشكر

  پاسخ به لقمان
  • clinic

   با سلام اگر زائده ایجاد شده وسیع باشد و بخش اعظمی از ناحیه مقعد درگیر بیماری باشد احتمال پاسخ گرفتن از درمان دارویی محدود و حتی غیر ممکن خواهد بود. در روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون عوارض سایر روشهای جراحی سنتی به صورت سرپایی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در همان روز مرخص شده و از روز بعد می‌توانید کار و فعالیت روزمره خود را آغاز نمایید. البته در هیچ روش درمانی هیچ تضمینی برای عدم عود بیماری وجود ندارد. عدم عود مستلزم همکاری خود فرد در دوری از عوامل مستعد کننده بازگشت بیماری است. هر چه سریع‌تر برای معاینه و درمان لازم مراجعه نمایید.

   پاسخ به clinic