banner
آذر ۲۰, ۱۳۹۵

بواسیرهموروئید

درمان دارویی بواسیر یا هموروئید

درمان دارویی

با بی‌نتیجه ماندن درمان‌های خانگی و تغییرات رفتاری و اصلاح عادات غلط زندگی نیاز به پیش گرفتن درمان‌های پزشکی برای درمان بواسیر یا هموروئید است. البته انتخاب درمان به نوع و میزان پیشرفت بیماری بواسیر یا هموروئید نیز بستگی دارد، در مراحل ابتدایی این بیماری معمولاً درمان قدم به قدم برگزیده می‌شود.
هدف اصلی از درمان‌های دارویی کنترل علائم حاد بواسیر یا هموروئید به جای درمان خود بیماری است. در واقع داروها فقط به صورت علامتی می‌توانند نشانه‌های آزاردهنده‌ی بیماری را کنترل کنند. داروهایی که برای بواسیر یا هموروئید توصیه‌ی می‌شوند معمولاً به صورت قرص، شیاف و کرم موضعی هستند.
بواسیر یا هموروئید به صورت اتساع واریسی شبکه‌ی وریدی مقعد و اطراف آن بروز می‌کند و دارویی به نام Phlebotonics که از عصاره‌های گیاهی (حاوی فلاونوئیدها) و ترکیبات مصنوعی تشکیل شده است می‌تواند با مکانیسمی نامشخص به بهبود قدرت انقباضی ورید‌ها، تثبیت نفوذپذیری مویرگ‌ها و افزایش گردش لنفاوی کمک کند. این دارو در درمان نارسایی‌های مزمن وریدی نیز بسیار مؤثر است. از آمارهای به دست آمده در سال ۲۰۱۲ اثرات مفید قابل توجه این دارو در کنترل خونریزی، خارش و ترشحات لزجی بیماری بواسیر یا هموروئید اثبات شده است. این دارو در کاهش علایم بعد از عمل جراحی بواسیر یا هموروئید نیز مفید است. هیدروکورتیزون و لیدوکائین نیز از داروهای ضدالتهابی و موقتی مؤثر در کنترل درد و خارش هستند که البته نباید به صورت دائمی مصرف شوند.
در پایان لیستی از داروهای مفید در درمان علامتی بیماری بواسیر یا هموروئید و کاهش علایم آن آورده شد که صرفاً جهت آشنایی آورده شده است. این داروها فقط با نظر و دوز تجویزی پزشک مجاز به مصرف هستند.

Anucort-HC rectal
Proctofoam HC rectal
Proctosol HC rectal
hydrocortisone acetate rectal (هیدروکورتیزون استات رکتال)
Analpram-HC rectal
Proctozone-HC rectal
lidocaine topical (لیدوکائین موضعی)
Preparation H rectal
RectiCare topical
Anusol-HC rectal
Analpram-HC Singles rectal
Caladryl topical
Preparation H (phenylephrine,witch hazel) topical
hydrocortisone rectal رکتال) (هیدروکورتیزون
Proctofoam topical
Preparation H Maximum Strength rectal
pramoxine topical (پراموکسین موضعی)
Calmol-4 rectal
phenylephrine rectal (فنیل افرین رکتال)
Tronolane topical
dibucaine topical
hydrocortisone-pramoxine rectal (هیدروکورتیزون-پراموکسین رکتال)
Hemorrhoidal Suppository rectal رکتال) (شیاف‌های هموروئیدی
Preparation H (phenylephrine,cocoa butter) rectal
Proctocort rectal
dibucaine rectal
Hemorrhoid rectal (هموروئید رکتال)
Calamine Medicated topical
Hemorrhoidal Cream rectal رکتال) (کرم‌های هموروئیدی
lidocaine-hydrocortisone rectal (لیدوکائین-هیدروکورتیزون رکتال)
LMX 5 topical
Major-Prep Hemorrhoidal rectal
phenylephrine-cocoa butter rectal
Procto-Pak rectal
Procto-Med HC rectal
witch hazel topical
pramoxine-zinc acetate topical موضعی) (پراموکسین زینک استات
pramoxine-calamine topical
Calahist Clear topical
Hemorrhoidal rectal
Caldyphen topical
Aveeno Anti-Itch topical
phenyleph-shark liv oil-mo-pet rectal
phenyleph-shark liver oil-glycrn-pet rectal
Nupercainal rectal
Caldyphen Clear topical
pramoxine-camphor-zinc acetate topicalCalahist topical
Calahist with Pramoxine topical
Anu-Med rectal
lidocaine-hydrocortisone topical
Calagesic topical
Calaclear topical
Callergy Clear topical
phenylephrine-witch hazel topical
lidocaine-hydrocortisone-aloe vera rectal
Medicated Pads topical
phenylephrine-pramoxine-glycerin-white pet rectal
Hemorrhoidal Cooling topical
pramoxine-zinc oxide topical (پراموکسین زینک اکسید موضعی)
Hemorrhoidal Hygiene topical
Preparation H (Witch Hazel) topical
PramCort rectal
Procort rectal
AneCream5 topical
LC-5 topical
phenylephrine-mineral oil-petrolatm rectal
GRx Hemorrhoidal rectal
Hemorrhoidal (phenylephrine-cocoa) rectal
Itch Relief (pramoxine-zinc) topical
Ana-Lex Kit rectal
Ana-Lex rectal
lidocaine-glycerin topical (لیدوکائین-گلیسیرین موضعی)
RectiCare (glycerin) topical
Hemorrhoidal (witch hazel) topical
Hemorrhoidal (pramoxine-zinc) topical (هموروئیدی (پراموکسین، زینک) موضعی)
Hemmorex-HC rectal
RectaSmoothe topical
Calamine Plus (pramoxine-calamine) topical (کالامین (پراموکسین، کالامین) موضعی)

Save

کاربر گرامی پرسش خود را از طریق فرم زیر ارسال فرمایید، بین 24 تا 48 ساعت آینده پاسخ داده خواهد شد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 • سلام بعداز اجابت مزاج سوزش و درد شدیدی دارم حتی وقتی که یبوست ندارم و باید عمل اجابت را چندین مرتبه انجام دهم اولا ایا با لیزر خوب میشه دوم هزینه عمل بالیزر در ضمن اکثر موارد خونریزی دارم ممنون

  • با سلام
   دوست عزیز برای بررسی وضعیت خود و تشخیص نوع بیماری و شدت پیشرفت آن و درمان لازم ابتدا باید حضوری مراجعه نموده ویزیت شوید. در صورتی که نیاز کلی به جراحی باشد نگران نباشید با کمک روش درمانی نوین لیزری بدون درد و خونریزی سرپایی و بدون عارضه روشهای سنتی در کلینیک درمان شده و همان روز ترخیص میشوید و از روز بعد از عمل آنقدر بهبود یافتید که حتی به سر کار بروید.

 • در دوران بارداری کمی بیرون زدگی ازمقعد آیدا کردم بدون هیچ دوردو خونریزی پزشکم گفت بعد از زامان درست میشود تا شش ماه الان بیرون زدگی خیلی بیشتر شده اما خونریزی ندارم البته دوسال از زایمانم گذشته نیاز به جراحی هست آیا؟

  • با سلام
   تحمل وزن جنین در دوران بارداری و تغییرات هورمونی این دوران زنان را تحت تأثیر عوارض و بیماریهای مقعدی و عود آن قرار داده و اگر دچار زائده مقعدی شدید با درمان دارویی رفع نشده و نیاز به درمانهای دیگری چون جراحی خواهید داشت که خوشبختانه با کمک روش امروزی لیزری که مورد استقبال بسیاری از پزشکان و بیماران قرار گرفته بدون درد و خونریزی بهبود یافته و در مدت کوتاه یک روز سلامت خود را بازیابید. از روز بعد از عمل بدون نیاز به حمایت کسی زندگی عادی خود را داشته و نیاز به اقدام مراقبتی پردردسر روشهای سنتی را ندارید.

  • با سلام
   خارش مقعد می‌تواند دلایل بسیاری چون بیماری‌های مقعدی، عفونی و انگلی، بیماری‌های زمینه‌ای یا روانی داشته باشد یا از بهداشت فردی ضعیف یا اضطراب ناشی شود. برای تشخیص علت این مشکل شما باید تحت بررسی و معاینه و آزمایش‌های دقیق قرار گیرید و یک شرح حال دقیق از نوع خارش، عوامل تحریک کننده یا کاهنده آن و سایر اطلاعات لازم از شما تهیه شود تا بتوان به تشخیص و درمان مؤثر دست یابیم. اگرچه مراحل تشخیص و درمان کمی زمان‌بر خواهد بود اما بهتر از عدم درمان و تحمل این مشکل است.

 • سلام من بعد اززایمان به بوا سیر مبتلاشدم بواسیرمن خارجی است همراه با خون دوماه میشه این دردو. دارم لطفا یک پماد یا داروی خوبی بهم بگویید ممنون

  • با سلام
   دوست عزیز بدون مراجعه حضوری شما و بررسی وضعیت و مرحله بیماری امکان تجویز دارو یا توصیه درمانی پزشکی وجود ندارد. خونریزی ناحیه مقعد علاوه بر این بیماری میتواند نشانه بیماریهای گوارشی و یا بیماری حدیتری چون سرطان باشد بنابراین نباید آن را جدی نگرفت و حتماً لازم است تا ارزیابی بالینی شده و سایر علل پر خطر رد شود و سپس تحت درمان متناسب قرار بگیرید. برای جلوگیری از عود بیماری نیز لازم است تا تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کرده و مراقب دفع مدفوع روان و بدون فشار خود باشید و از نشستن طولانی مدت و مداوم بپرهیزید.

 • سلام حدودا ۵روز هستش مدفوع به سختی دفع میشه وهمراه بادرد هستش و چند قطره خون در کاسه ی توالت میچکد ایا بواسیر است ؟برای درمان باید چه کار کنم

  • با سلام عارضه مقعدی ایجاد شده نیاز به معاینه بالینی برای تشخیص قطعی دارد ولی با توجه به توضیحاتتان می‌تواند نشانه‌ای از ابتلای شما به بیماری مقعدی بواسیر به سبب ابتلا به یبوست باشد ، اگر برای درمان این مشکل هیچ اقدامی نکنید، بیماری پیشرفت نموده و علایم آزار دهنده دیگری مانند خارش و سوزش شدید و یا مشکل در دفع مدفوع بروز خواهد کرد. بهتر است هر چه زودتر برای درمان خود و بررسی علت مراجعه کند. بیماری مقعدی بین مردم شایع بوده و معاینه آن برای پزشک طبیعی است، خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری جای نگرانی و ناراحتی وجود ندارد، بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارد و از روز پس از عمل می‌توانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشد، ولی نباید کار خیلی سنگین انجام دهید. برای پیشگیری از یبوست خود باید میزان مایعات مصرفی خود را به هشت لیوان روزانه افزایش داده و مواد غذایی پر فیبر مانند میوه و سبزیجات تازه، آلو و انجیر خشک و گلابی را در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهد، تحرک داشته باشد و ورزش کنید، پیاده روی منظم و روزانه حداقل سی دقیقه برای تحریک حرکت روده بسیار مناسب است. به محض احساس نیاز به دفع مدفوع خود را به دستشویی برسانید و از زور زدن هنگام دفع مدفوع بپرهیزید و از به تأخیر انداختن عمل اجابت مزاج خودداری کنید. از مصرف انواع داروهای مسهل در طولانی مدت بپرهیزید زیرا روده را دچار تنبلی و اختلال عملکرد نموده باعث تشدید یبوست میشود.

 • سلام مدت زیادی هست ازکیست مویی وهمچنین هیموروئدرنج میبرم که البته اخیرا زیادشده خواستم بدونم آیا درمان لیزر به صورت دائم ازبین میره بایدچیکارکنم …بیمه قبول میکنید

  • با سلام تنها راه درمان اصلی و قطعی کیست مویی در حال حاضر جراحی است و هیچ درمان خانگی، گیاهی یا حتی دارویی و آنتی‌بیوتیکی و خروج ترشحات کافی و صد در صد نبوده و فقط به کاهش علایم کمک می‌کند و در صورت عدم درمان به موقع دیر یا زود بیماری با علایم بدتری خود را نشان خواهد داد و روند بهبودی طولانی میشود. پس خود به خود خوب نخواهد شد، بنابراین برای درمان قطعی لازم است تا در اسرع وقت مجدد جراحی کنند و با مشاوره تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنید تا دچار عود نشوید. جراحی کیست مویی به روشهای مختلف سنتی باز و بسته و لیزری قابل انجام است که خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری افراد دارای بیماری زمینه ای هم میتوانند بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی از روی پوست جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابند. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارند و از روز پس از عمل می‌توانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردند بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشند، ولی نباید فعالیت خیلی سنگین و یا نشستن طولانی مدت داشته باشید تا دچار عود نشوید. در صورت رعایت نکات مراقبتی با روش لیزری تضمینی درمان خواهید شد.

  • با سلام درد مقعدی و اطراف آن می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی بوده یا مربوط به مشکلات استخوان دنبالچه و حتی اسپاسم و گرفتگی عضلات دریچه‌ای مقعد باشد که تشخیص قطعی آن نیازمند مراجعه حضوری شما و معاینه بالینی است. بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و تشدید آسیب بافتی ناحیه برای تشخیص و درمان لازم بسته به نوع بیماری مراجعه حضوری نمایید. نشستن در لگن آب گرم و کمپرس گرم به کاهش درد کمک خواهد کرد اما درمان قطعی نخواهد بود. بیماری مقعدی در میان مردم شایع بوده و معاینه آن برای پزشکان امری عادی است و جای نگرانی و خجالت وجود ندارد.

  • با سلام زائده ایجاد شده نیاز به معاینه بالینی برای تشخیص قطعی دارد ولی با توجه به توضیحاتتان می‌تواند نشانه‌ای از ابتلای شما به بیماری مقعدی بواسیر باشد، عدم توجه به درمان به موقع این زائده باعث پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر مانند خونریزی و سوزش و خارش خواهد شد. بهتر است هر چه زودتر برای درمان خود مراجعه کنید زائده با درمان دارویی رفع نخواهد شد و نیاز به جراحی دارد، خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری جای نگرانی و ناراحتی وجود ندارد، بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارید و از روز پس از عمل می‌توانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید، ولی نباید کار خیلی سنگین انجام دهید.

 • با سلام دوست عزیز بیماری مقعدی شما با درمان خانگی و یا به صورت خود به خود رفع نخواهد شد، لازم است تا برای بررسی وضعیت و میزان پیشرفت بیماری و درمان مناسب دارویی و یا در صورت نیاز جراحی که به روش لیزری قابل انجام است حضوری مراجعه نموده و معاینه بالینی شوید. در صورت داشتن زائده معمولاً نیاز به جراحی هست که البته با کمک روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بیهوشی عمومی و یا بستری شدن در بیمارستان سرپایی جراحی شده و از روز بعد شرایط بازگشت به مار روزمره را خواهید داشت.

 • سلام ۵۸ساله هستم ازتولد فرزند دوم ۳۲سال پیش دچار بیماری بواسیر شدم فصل سرما اذیت میشم ولی تابه حال مشکل چندانی نداشتن اما مدتی دچار یبوست شدم وهرشب قرص سی لاکس استفاده میکنم برای دفع مزاج اگر یک شب نخورم دچار یبوست میشم وهم انداخت مقعد وهم ازبیرون دچار درد وسوزش میشوم چه کنم ممنون

  • با سلام عارضه مقعدی ایجاد شده نیاز به معاینه بالینی برای تشخیص قطعی دارد ولی با توجه به توضیحاتتان می‌تواند نشانه‌ای از ابتلای شما به بیماری مقعدی بواسیر به سبب ابتلا به یبوست باشد، در صورتی که برای درمان این مشکل هیچ اقدامی نکنید دیر یا زود بیماری پیشرفت نموده و علایم آزار دهنده دیگری مانند خارش و سوزش شدید و یا مشکل در دفع مدفوع بروز خواهد کرد. بهتر است هر چه زودتر برای درمان خود و بررسی علت مراجعه کنید. بیماری مقعدی بین مردم شایع بوده و معاینه آن برای پزشک طبیعی است، خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری جای نگرانی و ناراحتی وجود ندارد، بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارید و از روز پس از عمل می‌توانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید، ولی نباید کار خیلی سنگین انجام دهید. برای کنترل یبوست خود باید میزان مایعات مصرفی خود را به هشت لیوان روزانه افزایش داده و مواد غذایی پر فیبر مانند میوه و سبزیجات تازه، آلو و انجیر خشک و گلابی را در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهید، تحرک داشته باشید و ورزش کنید، پیاده روی منظم و روزانه حداقل سی دقیقه برای تحریک حرکت روده بسیار مناسب است. به محض احساس نیاز به دفع مدفوع خود را به دستشویی برسانید و از زور زدن هنگام دفع مدفوع بپرهیزید و از به تأخیر انداختن عمل اجابت مزاج خودداری کنید. از مصرف انواع داروهای مسهل در طولانی مدت بپرهیزید زیرا روده را دچار تنبلی و اختلال عملکرد نموده باعث تشدید یبوست میشود.

 • سلام از۲۰سال پیش هنگام بارداری اولم مبتلا شدم زائید ی بیرون زده اندازه بند انگشت است. تا سال گذشته اصلا درد نداشتم اما پارسال درد گرفت یکبار زالو درمانی کردم و خوب شد. مهر امسال دوباره درد گرفته زالو درمانی کردم اما فایده ای نکرد از جراحی چیزهای بدی شنیدم می خواستم بدونم تا چه اندازه معتبر است برگشتنش.قطع رگ اعصاب .دردبعدازعمل. آ یا با لیزر وجود نداره یا چقدر اطمینان داره

  • با سلام عارضه مقعدی ایجاد شده نیاز به معاینه بالینی برای تشخیص قطعی دارد ولی با توجه به توضیحاتتان می‌تواند نشانه‌ای از عود بیماری مقعدی بواسیر شما باشد، در صورتی که برای درمان این مشکل هیچ اقدامی نکنید دیر یا زود بیماری پیشرفت نموده و علایم آزار دهنده دیگری مانند خارش و سوزش شدید و یا مشکل در دفع مدفوع بروز خواهد کرد. بهتر است هر چه زودتر برای درمان خود و بررسی علت مراجعه کنید. بیماری مقعدی بین مردم شایع بوده و معاینه آن برای پزشک طبیعی است، خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری جای نگرانی و ناراحتی وجود ندارد، بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارید و از روز پس از عمل می‌توانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید، ولی نباید کار خیلی سنگین انجام دهید. در صورت رعایت اصول مراقبتی و تغییر مناسب در سبک زندگی روش لیزری صد در صد تضمینی خواهد بود.

 • سلام دکتر
  چند سالی هست که گرفتار بواسیر هستم وبعلت خجالت به دکتر مراجعه نکردم
  دراین زمینه لطفا راهنمایی کنید و باید جراحی شود احتمال این هست با دارو درمان شود و هیچ علاقه ای به جراحی سنتی ندارم مگر بالیز

  • با سلام عارضه مقعدی ایجاد شده نیاز به معاینه بالینی برای تشخیص قطعی دارد ولی با توجه به توضیحاتتان می‌تواند نشانه‌ای از ابتلای شما به بیماری مقعدی بواسیر به سبب ابتلا به یبوست باشد، در صورتی که برای درمان این مشکل هیچ اقدامی نکنید دیر یا زود بیماری پیشرفت نموده و علایم آزار دهنده دیگری مانند خارش و سوزش شدید و یا مشکل در دفع مدفوع بروز خواهد کرد. بهتر است هر چه زودتر برای درمان خود و بررسی علت مراجعه کنید. بیماری مقعدی بین مردم شایع بوده و معاینه آن برای پزشک طبیعی است، خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری جای نگرانی و ناراحتی وجود ندارد، بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارید و از روز پس از عمل می‌توانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید، ولی نباید کار خیلی سنگین انجام دهید. برای کنترل یبوست خود باید میزان مایعات مصرفی خود را به هشت لیوان روزانه افزایش داده و مواد غذایی پر فیبر مانند میوه و سبزیجات تازه، آلو و انجیر خشک و گلابی را در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهید، تحرک داشته باشید و ورزش کنید، پیاده روی منظم و روزانه حداقل سی دقیقه برای تحریک حرکت روده بسیار مناسب است. به محض احساس نیاز به دفع مدفوع خود را به دستشویی برسانید و از زور زدن هنگام دفع مدفوع بپرهیزید و از به تأخیر انداختن عمل اجابت مزاج خودداری کنید. از مصرف انواع داروهای مسهل در طولانی مدت بپرهیزید زیرا روده را دچار تنبلی و اختلال عملکرد نموده باعث تشدید یبوست میشود.