banner
سپتامبر 7, 2017

انواع و درجات بیماری کولیت اولسراتیو

انواع و درجات بیماری کولیت اولسراتیو

بیماری کولیت اولسراتیو دارای درجات و انواع مختلفی است. علایم و شدت آن در دوره‌های مختلف زمانی تغییر می‌کند. علایم بیماری ممکن است در یک دوره کاهش یافته و حتی ناپدید و غیر فعال شود که به آن حالت خاموشی بیماری گفته می‌شود و در دوره‌ی دیگر فعال شده و با شدت گرفتن علایم شعله‌ور شود. شدت بیماری کولیت اولسروز را می توان بسته به نشانه‌های فرد و تعداد اجابت مزاج روزانه بدین صورت از خفیف تا شدید درجه‌بندی نمود:

  • خفیف: خونریزی در راست روده، کمتر از ۴ حرکت مزاج در روز، دل پیچه‌های خفیف
  • متوسط: خونریزی در راست روده، بیش از ۴ حرکت مزاج در روز، درد متوسط شکمی، تب خفیف، کم‌خونی محدود
  • شدید: خونریزی در راست روده، بیش از ۴ حرکت روده در هر روز و یک بیماری سیستمیک با کاهش آلبومین، درد شدید شکمی، کم آبی بدن، تب شدید، کاهش وزن سریع

انواع و درجات بیماری کولیت اولسراتیو

انواع کولیت اولسراتیو با توجه به محل و وسعت التهاب به جند نوع طبقه‌بندی می‌شود شامل:

  • پروکتیت اولسراتیو به التهاب محدود به ناحیه رکتوم اشاره دارد. در بسیاری از بیماران با پروکتیت اولسراتیو خفیف، ممکن است خونریزی متناوب از رکتوم تنها علامت باشد. بیماران دیگر با التهاب شدید‌تر رکتوم ممکن است، علاوه بر آن، درد رکتوم، فوریت دفع مدفوع (احساس ناگهانی نیاز به اجابت مزاج و نیاز به عجله در رساندن خود به سرویس بهداشتی به سبب ترس از نشت مدفوع) را تجربه کنند.
  • پروكتوسيگموئيديت شامل التهاب راست روده و کولون سیگموئید (قسمت کوتاهی از محل به هم پیوستگی روده بزرگ به مقعد) است. علایم آن شامل خونریزی از رکتوم، فوریت دفع مدفوع و زورپیچ است. همچنین برخی از بیماران مبتلا به پروكتوسيگموئيديت اسهال خونی و گرفتگی عضلات را نیز تجربه می‌کنند.
  • کولیت سمت چپ شامل التهابی است که از راست روده شروع شده و تا سمت چپ روده بزرگ (کولون سیگموئید و قسمت نزولی روده بزرگ) ادامه دارد. علایم کولیت سمت چپ شامل اسهال خونی، درد شکمی، کاهش وزن و درد سمت چپ شکم است.
  • پانکولیت یا کولیت جهانی اشاره به تورم مؤثر بر کل روده بزرگ (کولون راست، سمت چپ روده بزرگ، کولون عرضی و مقعد) دارد. علائم پانکولیت شامل اسهال خونی، درد شکم و گرفتگی عضلات، کاهش وزن، خستگی، تب و عرق شبانه است. برخی از بیماران مبتلابه آن دارای درجات پایین التهاب و علائم خفیف هستند که به آسانی به داروها پاسخ مثبت می‌دهند. به طور کلی، با این حال بیماران مبتلا به بیماری شدید پانکولیت بیشتر رنج می برند و از کسانی که با اشکال محدودتری از کولیت اولسراتیو درگیرند، سخت‌تر به درمان پاسخ می‌دهند.
  • کولیت برق‌آسا یا بدخیم یک شکل نادر ولی شدید پانکولیت است. بیماران مبتلا به کولیت برق‌آسا با کم شدن آب بدن، درد شدید شکم، اسهال طولانی همراه با خونریزی و حتی شوک شدیدترین حالت بیماری را دارند. آن‌ها در معرض خطر ابتلا به مگاکولون سمی (اتساع روده بزرگ به دلیل التهاب شدید) و پارگی کولون (سوراخ) هستند. بیماران مبتلا به کولیت برق‌آسا و مگاکولون سمی در بیمارستان با داروهای داخل وریدی قوی درمان می‌شوند. در صورت عدم نتیجه‌بخش بودن درمان دارویی، بلافاصله عمل جراحی برای برداشتن روده بزرگ بیمار برای جلوگیری از پارگی کولون ضروری است.

به طور کلی محل و شدت التهاب روده بزرگ در کولیت اولسراتیو در طول زمان در یک بیمار ثابت باقی می‌ماند. بنابراین، معمولاً زمانی که بیماری دچار عود پروکتیت اولسراتیو می‌شود، التهاب در رکتوم محدود باقی می‌ماند. با این وجود، تعداد کمی از بیماران (کمتر از ۱۰ درصد) با پروکتیت اولسراتیو یا پروكتوسيگموئيديت بعد از عود بیماری با شکل گسترده‌تری از کولیت مواجه می‌شوند. بنابراین، بیمارانی که در ابتدا فقط به پروکتیت اولسراتیو مبتلا بودند، می توانند بعد از گسترش بیماری به کولیت سمت چپ و یا حتی پانکولیت نیز دچار شوند.

Notify of
مهدي

سلام كوليت اولسروز با سابقه ١١ سال دارم.با قرص آساكول و اخيراً مزالازين كنترل شده ولي حدود ده روز است اجابت مزاج كاملاً شل و اسهالي دارم . روزي دو مرتبه. نياز به دستشويي و اجابت روزي ده مرتبه. نگرانم مبادا بيماري عود كرده باشد. راهنمايي بفرماييد.

clinic

با سلام
احتمال فعال شدن بیماری وجود دارد برای بررسی وضعیت خود حضوری مراجعه کنید.

حسین

سلام .من ۱۲ ساله از بیماری کولیت عصبی یا کولیت اولسران رنج میبرم که به پارگی مقعد نیز دچار شدم طی این چند سال درمانهایه مختلفی رو تجربه کردم حتی یک بار نیز عمل جراحی شدم از ناحیه مقعد که بعد از جراحی پارگیها شدید تر شده و الان ب خونریزی و دفع بلغم طی ۲۰ یا۳۰ بار دفع چرک یا بلغم در شبانه روز و دفعه مدفوع ب کمک اب گرفتن ب خودم دچار شدم ک هم زندگی و هم کار کردن رو برام سختو غیر ممکن کرده میخواستم بپرسم ایا درمانی داره یا نه ک بتونم از دسته… Read more »

clinic

با سلام
خیر این بیماری درمان قطعی نداشته و فقط با کمک برخی درمان های دارویی و رعایت برخی رژیم‌های غذایی می توان علایم آن را کنترل نمود برای راهنمایی بیشتر حضوری مراجعه شود.

سعيد

سلام تقريبا يك ماه پيش در من بيماري كوليت تشخيص داده شد و خونريزي از مقعد داشتم كه بعد از استفاده از انما (آساكول) شياف مزالازين و قرص مزالازين خونريزي قطع شد ولي امشب كمي خون در مدفوع ديدم جاي نگراني هست؟

clinic

با سلام
در صورت تکرار برای بررسی مجدد به پزشک معالج خود مراجعه کنید.

هژیر

اگر با مصرف سولفاسالازین خون ریزی قطع نشد چه کار باید کرد؟ هم مزالازین مصرف کردم. هم کورتون هم آمپول رمیکید تزریق کردم. راهنمایی کنید.

clinic

با سلام
در صورت عدم پاسخ به درمان های دارویی حضوری مراجعه کنید.

Mandana

باسلام مدت ۹سال هست اسهال خیلی شدید دارم که تشخیص داده شده کولیت السروز استاززمان کلونسکوپی بعضی وقتها درهفتهدو سه نوبت خونریزی روشن دارم وحودو ۱۱ماهم هست بعضی وقتها تمام بدنم ازدرد قولنج می شودوطی سونگرافی واندوسکوپی تشخیص داده شده تمام اعضای بدنم جابه جاست قلب سمت راست معده سمت چپ دوست دارم راهنماییم کنید

clinic

با سلام
اگر بیماری کولیت در شما تشخیص داده شده باشد فقط باید تحت نظر پزشک بوده و با درمان‌های دارویی علایم را کنترل کنیم این بیماری درمان صددرصد ندارد.

سعيد

سلام آيا كوليت انتهاي روده بعد از يك سال درمان كامل ميشود؟

clinic

با سلام
خیر این بیماری درمان صددرصد نداشته و فقط علایم آن با درمانهای دارویی و تحت نظر پزشک بودن کنترل خواهد شد.

یعقوب

سلام من ازدوسال قبل کولیت داشتم متوجه نبودم یک ماه قبل متوجه شدم الان بعلت کم خونی ازمایش دادم CEA۲۱۱است ایااین اندازه ممکن است ازبیماری کولیتم باشد

clinic

با سلام
برای تفسیر آزمایشات و راهنمایی دقیق لازم است تا حضوری مراجعه شود.

رزمجو

سلام بیماری کلیت دارم زخم روده وخونریزی دوبار دارم دارو مخورم جواب ندادلطفا رهنمای کنید

clinic

با سلام
برای بررسی وضعیت بیماری خود باید حضوری مراجعه کنید. بیماری شما درمان قطعی نداشته و فقط با درمان‌های دارویی علایم آزار دهنده آن کنترل خواهد شد.

ولی

با سلام مدتی است دچار بیماری کولیت اولسراتیو هستم با مصرف قرص با اینکه حالم بهتر نشده بود بد تر هم نشده بود اما چند روزی هست احساس می کنم نفس کم میارم لطفا راهنماییم کنید چکار کنم

clinic

با سلام
برای بررسی وضعیت خود حضوری مراجعه کنید تا در صورت نیاز داروها تعویض شود.

سپیده م

سلام من ۴ ماه قبل باکم خونی شدید۶ به دکتربستری وازمایشات فراروان کولونوسکپی واندوسکوپی شدم تشخیص دکترزخم روده یاکولیت روده بودازداروی مزالازین وآسکول انمی شبانه یک عددازمقعداستفاده کردم حالم یکم بهتربودولی دوباره رفتم داروی سیپروفلوکساسین ومتروزوال مصرف کردم به همراه هرروز ۴لیوان اب جوشیده ولرم سیب گوشت گوسفندی وسبزی جات تازه یبوستم برطرف دردمقعدی ندارم دردشکمی هم که نداشتم وندارم فقط کاهی دردخفیف سمت راست زیرمعده خیلی کم دارم حالم بهترواناروبادونش اسیاب میکنم ومیخورم بهترم داروهام وتایه مدت قطع کردم حالم همچنان خوب بودولی جوشهای بدنم مخصوصادماعم زیادشدندوریزش موی شدیددارم دارورا دوباره مصرف کردم الان جوشهام ناپدیدولی ربزش موم خیلی… Read more »

clinic

با سلام
برای راهنمایی دقیق لازم است تا حضوری مراجعه کرده بررسی بالینی شوید. در رابطه با ناباروری با متخصص زنان مشورت کنید.