banner
شهریور ۱۶, ۱۳۹۶

کولیت اولسراتیو چیست؟

کولیت اولسراتیو چیست؟

آمارها حاکی از آن است که حدود ۱ نفر از هر ۴۲۰ نفری که در انگلستان زندگی می‌کنند، مبتلا به کولیت اولسراتیو یا کولیت اولسروز هستند، به صورتی که در این کشور این مقدار به حدود ۱۴۶۰۰۰ نفر می‌رسد. این آمار در ایالات متحده در حدود ۱ میلیون نفر است. میزان شیوع کولیت اولسراتیو در امریکا ۳۵ الی۱۰۰ مورد در هر صد هزار نفر است. این وضعیت می‌تواند در هر سنی از کودکی تا مراحل بعدی زندگی ایجاد شود، اما بیشتر در افراد ۱۵ تا ۲۵ و ۵۵ تا ۶۵ ساله تشخیص داده می‌شود. کولیت اولسراتیو در سنین کمتر از ۱۰ سال غیر معمول است. این بیماری دو نفر از هر صد هزار کودک را تحت تأثیر قرارمی‌دهد. با این حال، ۲۰ الی ۲۵ درصد از تمام موارد کولیت اولسراتیو در افراد ۲۰ ساله یا جوان‌تر رخ می‌دهد. میزان شیوع کولیت اولسراتیو در افراد سفید اروپایی تبار (به ویژه کسانی که از تبار اشکنازی جوامع یهودی هستند) نسبت به مردم سیاه و سفید بیشتر‌ است. بیماری در افرادی از زمینه‌های آسیایی (اگر چه دلایل آن معلوم نیست) نادر است. به طور کلی کولیت زخمی در نیمکره غربی و شمالی شایع‌تر است؛ بنابراین احتمال بروز آن در آسیا و شرق دور کم است. به نظر می‌رسد هم مردان و هم زنان به طور مساوی به کولیت اولسروز مبتلا می‌شوند. این بیماری در مناطق شهری و در کشورهای توسعه‌یافته شایع‌تر است، اگر چه ما شاهد آغاز افزایش شیوع آن در کشورهای در حال توسعه نیز هستیم.
اگر بیماری کولیت اولسراتیو در شما تشخیص داده شده باشد و یا حتی شما برای مدتی به آن مبتلا شده باشید، ممکن است علی‌رغم تأثیر بالقوه آن بر زندگی خود، درک نامشخصی در مورد مشکل خود داشته باشید. در این بخش به برخی از سؤالات رایج شما در مورد کولیت اولسروز پرداخته‌ایم. شما می توانید اطلاعات بیشتری در مورد بیماری کولیت اولسراتیو به دست آورید.

کولیت اولسراتیو چیست؟

کولیت اولسروز (UC) همراه با بیماری کرون یکی از ۲ نوع عمده بیماری‌های التهابی روده (IBD) است. بر خلاف بیماری کرون که می‌تواند بر هر بخشی از دستگاه گوارش تأثیر بگذارد، UC تنها شامل روده بزرگ است. کولیت زخمی ۳ برابر بیشتر از بیماری کرون شایع است. کولیت اولسراتیو یک بیماری طولانی مدت است که در آن کولون و رکتوم ملتهب می‌شوند. در این بیماری لایه‌های مخاط و زیر مخاطی روده بزرگ و راست روده ـ قسمت پایانی روده مجاور مقعد که در آن مدفوع ذخیره می‌شود ـ درگیر خواهد شد. زخم کوچک در پوشش روده بزرگ گسترش یافته و می‌تواند خونریزی نموده و چرک تولید کند. التهاب معمولاً از راست روده و کولون پایین آغاز می‌شود، اما ممکن است تمام روده بزرگ را نیز تحت تأثیر قرار دهد. اگر UC فقط رکتوم را درگیر کند، آن را به نام پروکتیت و در صورتی که طیف گسترده روده بزرگ را تحت تأثیر قرار دهد به نام کولیت شناخته می‌شود.
کولیت اولسروز یک بیماری مزمن است. این به این معنی است که حتی در دوره‌هایی که شما احساس سلامتی و بهبودی دارید، بیماری وجود داشته و در حالت خاموش و بدون علامت به سر می‌برد و در مواقع بروز علایم فعال‌تر خواهد شد. کولیت اولسراتیو التهاب مزمن روده بزرگ (کولون) است. روده بزرگ بخشی از دستگاه گوارش است که در آن آب از مواد هضم نشده جدا می‌شود و مواد زائد باقی‌مانده درون آن ذخیره می‌شود. در بیماران مبتلا به کولیت اولسراتیو، زخم و التهاب پوشش داخلی روده بزرگ منجر به علائم درد شکم، اسهال و خونریزی از رکتوم خواهد شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.