سندرم ایسکمی روده و کاهش جریان خون به روده

ایسکمی روده

سندرم‌های ایسکمیک روده‌ای ـ سندرم‌ های ایسکمیک احشایی یا مزانتریک ـ هنگامی رخ می‌دهد که جریان خون به روده به علت انسداد رگ‌های خونی کاهش می‌یابد. وقتی جریان خون به روده به دلیل انسداد و معمولاً در یک شریان کاهش می‌یابد، ایسکمی روده‌ای شرایط مختلفی را بروز می‌دهد و می‌تواند بر روی روده‌ی کوچک یا روده‌ی بزرگ (کولون) یا هر دوی آن‌ها تأثیر بگذارد. در بیشتر موارد، سندرم‌ های ایسکمیک روده‌ای ناشی از آترواسکلروز (ایجاد ماده چربی و پلاک در دیواره‌های رگ‌های خونی) است که منجر به تنگ شدن یا انسداد عروق می‌شود. این شرایط همچنین می‌تواند از طریق لخته‌های خون یا آنوریسم (بزرگ شدن یا انحنای غیر طبیعی) در عروق ایجاد شوند. سندرم‌های ایسکمیک روده‌ای بعد از ۶۰ سال شایع‌تر هستند، اما در هر سنی ممکن است رخ دهند. ایسکمی روده‌ای یک بیماری جدی است که می‌تواند باعث درد روده شود. در موارد شدید، کم شدن جریان خون به روده می‌تواند به بافت روده آسیب برساند. ایسکمی روده اصطلاحی است که برای توصیف نتیجه اختلالات مختلفی که به سبب خون‌رسانی ناکافی در دستگاه گوارش رخ می‌دهد، استفاده می شود. چنین آسیب‌های ایسکمیک می‌تواند با علایمی از جمله درد ناگهانی شکم یا اسهال خونی یا وضعیت جدی‌تر مانند گانگرن که ممکن است نیاز به عمل جراحی داشته باشد و حتی به مرگ منجر شود، آشکار گردد.
در حال حاضر درمان‌هایی برای رفع ایسکمی روده در دسترس هست. به منظور افزایش شانس بهبودی لازم است تا علایم اولیه را تشخیص داده و از کمک‌های پزشکی هم استفاده شود. ایسکمی روده‌ای می‌تواند یک بیماری ویرانگر باشد، اما پیشرفت فوق العاده‌ای در درک پزشکی از ایسکمی روده در ۵۰ سال گذشته باعث شده تا در حال حاضر تعداد بسیاری از پزشکان قادر به تشخیص و شناسایی ایسکمی روده در اوایل ایجاد آن و در نتیجه دست‌یابی به نتایج بهتر درمانی در بیماران خود باشند. با توجه به اطلاعات فعلی در مورد این بیماری و در دسترس بودن گزینه‌های تشخیصی و درمانی مدرن امکان افزایش اطمینان از بهبودی بسیاری از بیماران وجود دارد.
این نکته حائز اهمیت است که مدیریت مؤفق ایسکمی روده شامل مشارکت بین بیمار و پزشک است. شناخت علائم اولیه و عوامل خطر بیماری توسط بیماران، توانایی پزشکان در تشخیص و مدیریت مناسب را افزایش می‌دهد.
ایسکمی حاد مزانتریک (AMI) یک سندرم ناشی از جریان خون نامناسب از طریق عروق مزانتریک است که در نهایت منجر به ایسکمی و گانگرن دیواره‌ی روده می‌شود. اگر چه رخداد این وضعیت نسبتاً نادر است، اما در صورت وقوع شرایط تهدیدکننده‌ی زندگی است. به طور گسترده، AMI ممکن است به صورت شریانی یا وریدی طبقه‌بندی شود. ایسکمی حاد مزانتریک به صورت شریانی ممکن است به دو نوع ایسکمی مزانشیمی غیرقابل انسدادی (NOMI) و ایسکمی شریانی مزانتریک (OMAI) تقسیم شود. ایسکمی شریانی مزانتریک بیشتر به آمبولی شریانی حاد مزانتریک (AMAE) و ترومبوز شریانی مزانتر حاد (AMAT) تقسیم می‌شود. ایسکمی حاد مزانتریک به صورت وریدی نیز به شکل ترومبوز وریدی مزانتر (MVT) است. از آن‌جایی که چهار نوع ایسکمی حاد مزانتریک شباهت‌های مشترک دارند و در نهایت در صورت عدم درمان صحیح به از بین رفتن روده منجر خواهند شد، ممکن است با هم مورد بحث و بررسی قرار بگیرند.
گزینه‌های درمانی ترومبوز حاد بر روش‌های جراحی متمرکز شده و از اواخر قرن بیستم تغییری پیدا نکرده است. بعضی از بیماران ممکن است کاندید خوبی برای آنژیوپلاستی تحتانی با استنت‌گذاری باشند. ایسکمی مزانتریک با توجه به مرگ و میر و مشکلات تشخیص، خطر قابل توجهی برای بیمار دارد. این خطر را می توان با تصویربرداری تشخیصی زودهنگام و تهاجمی و مشاوره اولیه جراحی کاهش داد.

6 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
مهسا

با سلام وخسته نباشید درسال95/8/16اپاندیسم جراحی کردن بازم درد شکم داشتم رفتم دکتر گفتن عادیه چون تازه جراحی کردی بعد از دوماه 95/10/4درد شکمم آنقدر شدید بود که نمیدونستم راه برم به خودم میپیچیدم سونوگرافی کردن گفتن درروده ات خون لخته شده دوباره جراحی کردم هم قبل هم بعد از جراحی دچار اسهالخونی واستفراع وحالت تهوع شدید شده بودم رز اونموقع هی درد شکم دارم ولی هرجا هم رفتم گفتم مشکلی نداری با تشکر

clinic
Reply to  مهسا

با سلام
لازم است برای بررسی وضعیت خود و راهنمایی دقیق حضوری مراجعه کرده تحت معاینه بالینی و بررسی های آزمایشگاهی قرار بگیرید.

رضا

سلام و وقت بخير حدود يك سال پيش هموروييدكتومي به روش استپلر داشتمو بسيار با درد همراه بود كه يك هفته بعدخونريزي شديد داشتمو مجدد بستري شدم بعد از ٨ ماه ناگهان درد شكم لوكوسيتوز و تندر نس شديد به بيمارستان مراجعه كردم. سي تي ساده به نفع دايورتيكوليت ٢ عدد در خم سيكموييد بود دارو گرفتم و بهتر شد در ناحيه چپ بعد از گذشت سه ماه هنوز درد دارم كه با اجابت مزاج بهتر ميشه گاهي وقتي پا رابه داخل شكم خم ميكنم دردر دارمو جسم سنگبن هم كه بلند مبكنم درد دارم در لمس شكم سمت چپ… Read more »

clinic
Reply to  رضا

با سلام
دوست عزیز لازم است برای تشخیص بیماری حضوری مراجعه کنید.

نسیم

سلام.25 سالمه.من اواسط ابان به عراق رفتم.بعداز 4روز برگشتم ایران اسهال گرفتم.الان 2ماهه اسهال دارم.2هفته اول 3بار اسهال در روز دلپیچه شدید قبل اجابت مزاج وصدای زیادروده داشتم.بعد اسهال شد 1بار در روز.دلپچه هاوصدای روده ها خیلی کمتر شد.24 روز بود که اسهال داشتم شام کم خوردم ولی حس کردم اینقدر خوردم جا ندارم ت1یا2 روز اینطوری بودم میترسیدم بخورم.ازمایش cbcوکشت مدفوع دادم فقط1ـ2گلبول سفید در مدفوع وجود داشت.ازمایش سلیاک دادم نداشتم.

تلفن : ۰۲۱۸۶۰۸۴۹۶۱ - ۰۹۱۹۸۷۷۰۲۸۴
تماس واتساپ اینستاگرام