جوش مقعدی چیست – دلایل ایجاد در کودکان و نوزادان – روش های درمان

جوش مقعد

پوست مقعد مستعد تجمع آلودگی ها و عفونت های زیادی می باشد که گاها خود را به شکل جوش مقعدی و دمل های چرکی نشان می دهند. جوش ها بر آمدگی های متورم و قرمز رنگی هستند که در هر نقطه ای از پوست بدن امکان دارد به وجود بیایند.علت این امر هم به دلیل وجود چرک و عفونت های باکتریایی در زیر پوست است. به همین دلیل هم جوش ها معمولا با درد و التهاب همراه هستند.

پوست مقعد ناحیه ای حساس با احتمال آلودگی های بسیار بالاست به همین دلیل هم جوش مقعدی امری نسبتا شایع است که می تواند در تمامی افراد و در هر سنی رخ دهد. در هر صورت چنین مساله ای نیاز به مراقبت و رسیدگی های پزشکی دارد و باید عفونت زیر پوست شما به طور کامل تخلیه شود.

روش های متعددی برای درمان جوش مقعدی وجود دارد. از تجویز آنتی بیوتیک تا روش های درمان خانگی. در ادامه بیشتر با این عازضه و روش های درمان آن آشنا خواهید شد.

جوش مقعدی چیست ؟

جوش مقعدی توده ای متورم و دردناک است که به شکل جوش در اطراف ناحیه ی مقعد رشد می کند. این برآمدگی قرمز رنگ و ملتهب می تواند اندازه های مختلفی به وجود بیاید. گاه اندازه ی آن بسیار کوچک است و گاها بسیار بزرگ.

این جوش ها معمولا به صورت ناگهانی به وجود می آیند و در صورتی که مراقبت  و درمان های لازم برای آنها انجام نگیرد امکان دارد که بزرگ تر شوند و تکثیر یابند. این جوش ها به ندرت می توانند مشکل ساز شوند ولی در صورتی که به صورت مکرر بر روی پوست به وجود بیایند و تحت درمان هم قرار نگیرند امکان دارد که عفونت ناشی از آن وارد خون فرد شده و عفونت به دیگر قسمت های بدن سرایت کند.

این جوش ها عموما با خارش و کمی هم سوزش خفیف همراه هستند و افرادی که دارای بیماری های مقعدی از جمله شقاق ، بواسیر یا فیستول مقعدی هستند بیشتر با چنین مواردی روبرو می شوند. همچنین ابتلا به اسهال و یبوست هم می تواند به چنین موضوعی دامن بزند.

جوش مقعدی فقط مختص بزرگسالان نیست و در کودکان هم ممکن است به وجود بیاید.

انواع جوش مقعدی کودکان به شرح زیر است:

  • جوش پوشک که در اثر تماس پوست کودک با پوشک ایجاد می شوند و در کودکان زیر ۱ سال شایع تر است.
  • جوش پوشک مخمری که با عفونت و التهاب همراه است و در چین های پوست کودک بیشتر قابل مشاهده است.

دلایل ایجاد جوش مقعدی در کودکان و نوزادان

اگر بخواهیم دلایل ایجاد جوش مقعدی در کودکان و نوزادان را شرح دهیم باید به فاکتورهای زیادی توجه کنیم. ممکن است علت جوش مقعدی یک حساسیت ساده ی پوستی باشد که در اثر بستن پوشک ایجاد شده است اما گاهی جوش مقعدی می تواند زنگ خطری باشد از وجود برخی مشکلات و بیماری های زمینه ای در کودک. مانند ضعف سیستم ایمنی بدن یا دیابت.

البته نباید تمامی جوش های مقعدی را به چنین موضوعی ربط داد. عموما جوش مقعدی در اثر نوعی عفونت باکتریایی به وجود می آیند . استافیلوکوک باکتری است که در سطح پوست بدن زندگی می کند و با نفوذ به پوست می تواند زمینه ساز بروز عفونت در بدن گردد که به شکل جوش خود را نشان می دهد. البته جوش مقعدی پس از گذراندن دوره ی مخصوص خود فروکش می کند و اثری از آن باقی نمی ماند ولی امکان ایجاد مجدد آن همیشه وجود دارد.

ایجاد جوش مقعدی در کودکانی که به تازگی آنتی بیوتیک مصرف کرده اند نیز شایع تر است.

روش های درمان جوش مقعدی

درمان جوش مقعدی

اصلی ترین نکته ای که باید در درمان جوش مقعدی به آن توجه کرد تخلیه ی کامل چرک و عفونت از محل جوش است زیرا اگر چرک و عفونت ناشی از جوش به خصوص جوش مقعدی به طور کامل تخلیه نشود امکان دارد که روند درمان آن به تاخیر بیفتد و باعث ایجاد مشکلات متعددی از جمله آبسه مقعدی برای فرد گردد .

روش های متعدد و مختلفی برای درمان جوش مقعدی وجود دارد. از آنجایی که معمولا علت اصلی ایجاد جوش مقعدی نوعی عفونت باکتریایی است مصرف آنتی بیوتیک می تواند روند درمان و بهبودی جوش مقعدی را بسیار سریع تر کرده و همزمان عفونت ناشی از آن را هم به طور کامل از بین ببرد.

تجویز آنتی بیوتیک تنها پیشنهاد درمانی پزشک برای این موضوع می باشد با این حال اگر اندازه ی جوش بزرگ تر از حد معمول باشد ممکن است پزشک با ایجاد برشی سطحی اقدام به تخلیه چرک و عفونت محل جوش کند.

البته ناگفته نماند که برخی روش های درمان خانگی جوش مقعدی هم وجود دارد که می توانید از آنها هم نتیجه بگیرید.

درمان جوش مقعدی در نوزادان

جوش مقعدی نوزادان معمولا از نوع جوش های سطحی است که ممکن است با اندکی عفونت هم همراه باشد. درمان جوش مقعدی نوزادان بستگی به اندازه و نوع آن دارد. ممکن است پزشک در موارد معدودی آنتی بیوتیک های خاصی تجویز کند. البته استفاده از پماد سولفات منیزیم هم روش مطمئن دیگری است که می تواند به درمان جوش مقعدی نوزادان کمک زیادی کند. گاهی اگر اندازه ی جوش مقعدی نوزادان بیش از حد معمول باشد از آنجایی که احتمال نفوذ عفونت به خون وجود دارد پزشک با کمک برشی بسیار آرام و سطحی ، چرک و عفونت داخل جوش مقعدی را به طور کامل تخلیه می کند.معمولا جوش مقعدی نوزادان پس از گذشت ۲ هفته سرباز کرده و علائم آن رو به بهبودی می رود و به ندرت مشکلات ثانویه برای نوزادان ایجاد می کند.

درمان خانگی جوش مقعدی

اگر مکررا به جوش مقعدی مبتلا می شوید یا مصرف آنتی بیوتیک برای شما سخت است روش های متعددی برای درمان خانگی این عارضه وجود دارد که می تواند به درمان مشکل شما کمک زیادی کند.

چند نمونه درمان خانگی جوش مقعدی را در ادامه آورده ایم:

  • محل جوش ها را می توانید با کمک پنبه و محلول ضدعفونی کننده تمیز کنید.
  • برای درمان درد و کاهش التهاب می توانید از کیسه یا کمپرس آب گرم استفاده کنید.
  • یک برش لیموی تازه را به آرامی بر روی محل جوش مقعدی خود بمالید. این کار به کاهش درد و التهاب کمک زیادی می کند.

تفاوت زگیل مقعد و جوش مقعد

بسیاری از افراد تصور می کنند که جوش مقعدی همان زگیل مقعدی است در حالی که میان این دو تفاوت های بسیار زیادی وجود دارد.

زگیل مقعد در دسته ی عفونت های آمیزشی قرار دارد و بر اثر برقراری رابطه ی جنسی با فرد آلوده به وجود می آید. عامل اصلی ایجاد زگیل مقعد نوعی ویروس به نام HPV است. از نظر شکل ظاهری هم باید بگوییم که زگیل مقعد شباهتی با جوش مقعدی ندارد. ظاهر زگیل مقعدی مشابه با زگیل های عادی است اما در اطراف ناحیه ی مقعد به وجود می آیند.. توده هایی سفت و توپر و گوشتی شکل که به رنگ پوست یا کمی تیره تر از آن در اطراف مقعد ایجاد می شوند و پس از مدت کوتاهی هم می توانند بزرگ تر شده و تکثیر شوند.

30 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
ساغر

جوش های سر سفید مقعدی نوزاد برای چین دکتر؟ من هربار پوشک پسرم رو باز کردم جوش داشته و دورشونم قرمز بوده پسرم ۲۷روزشه

پاکنژاد

من چند بار کنار مقعدم جوش زده ولی خودش خود به خود خوب شده ولی این بار یه جوش مقعدی زدم اندازه نخود شده خیلی هم درد داره فشارشم دادم نترکیده چیکارش کنم به نظرتون

یاسین

ممکنه جوش مقعد به خاطر عفونت داخل بدن باشه؟ چون من هم صورتم هم بدنم و تازگیا هم مقعدم خیلی جوش میزنه

مرجان رستگار

اقای دکتر من ماه پیش رابطه مقعدی برقرار کردم و از دوروز بعد از انجامش چند تا جوش ریز مقعدی دراوردم چند بارم ترکاندمشون اما باز دراومدن حتی بیشترم شدن باید چیکار کنم

رضا رحمانی

من جوش مقعد زدم یعنی هم دور مقعدم التهاب اورده هم خیلی درد و سوزش داره باید چطوری درمانش کنم

همدانی

دکتر من ۵هفتس یه توده و براومدگی کنار مقعدم دراومده که خیلی هم درد داره مثل یه جوش مقعدی میمونه هرچقدرم تخلیش میکنم باز جوش میزنه باید چیکارش کنم

اشکان

جوش کنار مقعد با چی درمان میشه؟ پماد یا داروی خاصی داره برای درمان؟

amirreza

سلام وقت بخیر آقای دکتر من کنار مقعدم یه جوش سر سفید بزرگ زده که خیلی هم درد داره به طوری که لباس زیر میپوشم خیلی اذیت میشم و به نظرم هر روز بزرگ ترم میشه باید چیکار کنمش؟

ن.پازوکی

جوش مقعدی رو با چه پمادی میشه از بین برد؟ من متاسفانه از پد بهداشتی استفاده کردم الان اطراف مقعدم پره جوش ریز ریز شده و خیلی هم خارش داره

خدیجه

جوش مقعدی نوزاد ممکنه بخاطر حساسیت به شیر مادرش باشه؟

تلفن : ۰۲۱۸۶۰۸۴۹۶۱ - ۰۹۱۹۸۷۷۰۲۸۴
تماس واتساپ اینستاگرام