حمام سیتز چیست ؟ تاثیر آن در کاهش درد و درمان بواسیر و شقاق

حمام سیتز

در این مطلب قصد داریم افراد مبتلا به بیماری های مقعدی را به حمام نشیمن یا نام دیگر آن حمام سیتز آشنا نموده و از نحوه تهیه و خواص نشستن در آب گرم آنهارا مطلع سازیم.

حمام نشیمن چیست؟

حمام سیتز یا استحمام نشیمن یک روش موثر و بسیار اثربخش برای درمان خانگی انواع مشکلات مقعدی از جمله درمان بواسیر و درمان شقاق است. اساس این روش بر پایه ی آب درمانی است و برای تسکین درد و تورم ناحیه ی مقعد و واژن فوق العاده می باشد. تاثیر آب گرم بر بهبود حرکات روده ای و کاهش علایم و نشانه های انواع بیماری های مقعدی به اثبات رسیده است و می تواند به درمان بیماری های بواسیر و شقاق کمک کند.

در این روش بیمار برای مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه در ظرف، لگن یا وان پر از آب گرم می نشیند. اگر عفونتی در ناحیه ی مقعد یا واژن وجود دارد می توان به آب گرم کمی سرکه سیب، نمک یا جوش شیرین اضافه کرد تا خاصیت درمانی آن دو چندان شود.

چگونه یک حمام سیتز در وان حمام درست کنیم؟

عکس نحوه تهیه حمام نشیمن یا ستز

۱- ابتدا وان حمام را کاملا با کمک مواد ضدعفونی کننده تمیز کنید تا هیچ اثری از آلودگی نداشته باشد. زیرا مقعد  شما زخم است و به سرعت می تواند عفونت را جذب کند.

۲- درجه حرارت آب را کاملا تنظیم کنید تا در مناسب ترین دما قرار بگیرد. فراموش نکنید آب خیلی داغ می تواند به تشدید تورم و درد منجر شود و آب سرد هم هیچ تاثیری نخواهد داشت. بهترین دمای آب برای این منظور دمایی است که گرم باشد اما دست شما را نسوزاند. دمای ۴۳ درجه ی سانتی گراد عالی است.

۳- درپوش وان را بگذارید و وان را تا اندازه ی ۷ الی ۱۰ سانتی متر با آب گرم پر کنید. توجه کنید که هنگام نشستن ناحیه ی مقعد و نشیمنگاه شما باید به طور کامل در آب گرم قرار بگیرد. اگر مایل باشید می توانید تمام وان را از آب پر کنید و در آن بخوابید.

۴- می توانید برای اثربخشی بیشتر به خصوص در مواقعی که به عفونت دچار شده اید و یا زخم های عفونی و باز دارید، داخل وان  آب گرم ، کمی جوش شیرین ، سرکه سیب و یا نمک به دلخواه خود اضافه کنید.

۵- حالا حمام سیتز شما آماده شده است. می توانید به آرامی برای مدت زمان ۱۵ الی ۲۰ دقیقه درون وان آب گرم بنشینید و استراحت کنید.

۶- فراموش نکنید که در پایان ناحیه ی مقعد خود را کاملا خشک کنید. به هیچ عنوان حوله یا دستمال را به صورت مستقیم برای خشک کردن این ناحیه به کار نبرید بهتر است حوله ای را به دور خود بپیچید و اجازه دهید تا به آرامی خشک شود.

نحوه نشستن در لگن آب گرم یا سیتز بث sitz bath

عکس نحوه نشستن در لگن آب گرم یا حمام سیتز

سیتز بث sitz bath وسیله ای آسان و کاربردی برای استحمام نشیمن است و در مواقعی که شما به وان یا لگن بزرگ دسترسی ندارید و فضای شما کوچک است، بهترین وسیله است.  شما می توانید این وسیله را از داروخانه ها تهیه کنید. سیتز بث یک لگن پلاستیکی کوچک است که می توانید بر روی توالت فرنگی قرار دهید و به وسیله ی کیسه ای کوچک و یک شلنگ که به آن متصل است میزان جریان آب گرم ورودی به ظرف را تنظیم کنید.

روش استفاده از این وسیله هم بسیار راحت است. قبل از هر چیزی لگن سیتز بث را کاملا بشویید و ضدعفونی کنید. سپس آن را بر روی توالت فرنگی قرار داده و بر روی آن به آرامی بنشینید. گیره ی شلنگ را در دست گرفته و میزان آب گرم ورودی را تنظیم کنید به طوری که تمام مقعد شما در آب گرم قرار بگیرد. پس ازآنکه ظرف کاملا پر شد، ۱۵ الی ۲۰ دقیقه درون آن  بنشینید و در پایان مقعد خود را کاملا خشک کنید.

تاثیر استفاده از حمام سیتز در کاهش درد بواسیر و شقاق

تاثیر استفاده از حمام سیتز و استفاده از سیتز بث در کاهش درد و درمان بواسیر و شقاق مورد تایید قرار گرفته است. این یک روش بسیار قدیمی است که در بسیاری از کتب طب سنتی هم به آن اشاره شده است.  آب گرم می تواند عضلات شما را شل کند و برای درمان یبوست یکی از بهترین گزینه های درمان خانگی شقاق یا بواسیر است . به همین دلیل می تواند برای درمان شقاق و بواسیر هم موثر باشد. زیرا یبوست عامل اولیه و تشدید کننده ی این دو بیماری است.

حمام سیتز می تواند درد و التهاب ناشی از بواسیر و شقاق را به طرز قابل چشمگیری کاهش دهد. فراموش نکنید که استفاده از این روش، درمان قطعی بواسیر و شقاق محسوب نمی شود  بلکه روشی موثر برای تسکین درد و التهاب ناشی از آن و کاهش علائم و نشانه بواسیر و شقاق است و می تواند به عنوان یک روش درمان تکمیلی و موثر در کنار درمان اصلی مورد استفاده قرار بگیرد.

سوالات متداول

14 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
۰۹۱۶۹۸۱۲۲۵۴

سلام من براثریبوست دچارزخم مقعدشدم چاره چیست ایا نشستن درآب گرم موثراست چ پمادی توصیه میشود .ممنونم

یاقوت

من بواسیر داشتم و همینکارو کردم یکم نمک ریخته بودم تو آب وقتی نشستم خیلی میسوخت نتونستم تحمل کنم

عرفان

نشستن در آب گرم برای یبوست هم کارسازه؟ دائما یبوست دارم خیلی هم اذیتم میکنه

اسما

نشستن در اب گرم و نمک به بواسیر کمک میکنه؟

شبنم

سلام
من سال ۹۵ جراحی انجام دادم هموروئید داخلی و خارجی و شقاق داشتم خیلی شرایط سختی داشتم اما یه روز تصمیم گرفتم اینکارو بکنم و الان خداروشکر مشکلم کلا حل شده تمام کسانی که این مشکل رو دارن و به خاطر اینکه خجالت میکشن برن دکتر و جراحی کنن خواهش میکنم زودتر برن و لیزرکنن
درسته که من تا چند ماهبعد از جراحی در ناحیه مقعد درد داشتم اما در نهایت نجات پیدا کردم

حسن

من الان نزدیکه ۴هفتس که دکتر بهم گفته بواسیر خارجی دارم و هر روز داخل حمام سیتز میشینم متاسفانه اولش یکم میسوزه به خاطر اون بواسیر اما بعدش خوبه من راضیم ممنون از شما دکتر خدا قوت

محسنی فر

سلام آقای دکتر من روزی یکبار از حمام سیتز استفاده کردم و فقط همون لحظه علائم بواسیرم کم شده بعدش دوباره همون بوده میشه یه راه درمانی خوب بگید.

تلفن : 00 - 000
تماس اینستاگرام