درمان سنتی بواسیر و داروی گیاهی بواسیر(۷روش تضمینی)

درمان گیاهی بواسیر

از زمان‌های گذشته از خاصیت درمانی و شفابخش برخی گیاهان برای درمان بسیاری از بیماری‌ها از جمله بواسیر یا هموروئید استفاده می‌شده است. روشهای طب سنتی یا گیاهی برای کاهش علائم و درد بسیار موثر هستند و در برخی موارد از بیماری های بسیار خفیف قابل درمان هستند. با ما در این مطلب باشید تا با انواع داروی گیاهی و طب سنتی درمان بواسیر آشنا شوید.

درمان بواسیر با طب سنتی

پیش از کشف داروهای شیمیایی طبیبان فقط از داروهای گیاهی برای بهبود بیماران خود استفاده می‌کردند، پس اثربخشی بسیاری از گیاهان در امراض مختلف سابقه‌ ی دیرینه دارد. درمان گیاهی بواسیر در مراحل ابتدایی بیماری به کوچک شدن و تسکین درد و التهاب ناشی از آن کمک می‌کند. با وجود اثبات شدن تأثیر معجزه‌آسای گیاهان در درمان بواسیر به صورت تجربی باید قبل از مصرف هر نوع داروی گیاهی پزشک خود را مطلع و با او مشورت کنید.

گیاهان نیز مانند بسیاری از داروهای درمان بواسیرکه شیمیایی هستند، با تأثیر علامتی خود فقط به از بین رفتن نشانه‌های بیماری هموروئید کمک خواهند کرند و به طور کلی آن را ریشه‌ کن و درمان نمی‌کنند.

خاصیت ضدالتهابی اثبات شده در برخی گیاهان می‌تواند با اثر گذاشتن بر پاسخ بدن به آسیب بافت مقعد منجر به کاهش التهاب در آن شوند. برخی گیاهان قابض نیز می‌توانند به کاهش خونریزی بواسیر یا همان نوع ازهموروئید یعنی بواسیر خونی کمک کنند. داروهای گیاهی می‌توانند برای تسکین علائم بواسیر در کنار هریک از برنامه‌ی درمانی بواسیر مؤثر باشند. در ادامه برخی گیاهان مفید در بهبود هموروئید همراه با خاصیت معجزه‌آسایی که دارند معرفی می‌شوند.

بیشتر بخوانید: بواسیر خونی چیست؟

درمان گیاهی بواسیر

درمان هموروئید به روشهای گیاهی یا سنتی می تواند یک روش موقت برای کاهش علائم ناشی از هموروئید به شمار رود. البته درمان بواسیر در طب سنتی معمولا از نتایج بسیار چشمگیری برخوردار نبوده و در نتیجه بیمار می بایست به دکتر بواسیر مراجعه و یک شیوه پزشکی را پیش رو بگیرد. علاوه بر آن در صورتیکه درمان گیاهی هموروئید پس از ۲ هفته از بهبودی برخوردار نباشد، ممکن است نتایج بلعکس یعنی حاد شدن بیماری به همراه داشته باشد. بنابراین موارد ذکر شده صرفا جهت استعمال موقت بوده و مسولیت استفاده از آنها نیز عهده بیمار می باشد.

آلوئه‌ورا 

آلوئه‌ورا، گیاهی است که به دلیل خواصش در درمان بسیاری از بیماری‌ها کاربرد دارد. خاصیت قابضی این گیاه در کنترل خونریزی و بهبود زخم هموروئید کمک بسیاری می‌کند. استفاده از ژل گیاه آلوئه‌ ورا به طور مستقیم بر روی ناحیه‌ی آسیب دیده‌ی مقعد ، از جمله بواسیر خارجی می‌تواند علاوه بر کاهش خونریزی و از بین بردن التهابات، به نرم شدن مدفوع و رفع یبوست فرد نیز کمک کند.

عکس درمان گیاهی بواسیر

درمان گیاهی بواسیر با زغال اخته 

زغال اخته یکی دیگر از مکمل‌های گیاهی و طبیعی مورد استفاده در تسکین دهنده و درمان فوری درد هموروئید است که به تقویت دیواره‌های مویرگ‌ها کمک می‌کند. تقویت دیواره‌ای حاصل از زغال اخته جریان خون در حال گردش عروق کانال مقعد را تسهیل و از احتمال التهاب و پارگی مویرگ‌های آن ناحیه‌ی تحت فشار می‌کاهد.

شاه بلوط هندی 

شاه بلوط هندی یک درخت برگ‌ریز با گل های سفید صورتی خال خال و دانه بزرگ است. شاه بلوط هندی یک داروی گیاهی مؤثر در بهبود بواسیر است که با تنگ کردن‌ عروق و افزایش تن دیواره‌ها می‌تواند به قدرت پمپاژ خون در آن‌ها کمک کند. این گیاه با کاهش آنزیم‌های از بین برنده‌ی عروق آسیب‌ دیده از شکست دیواره‌ها و تشکیل لخته‌ی خون جلوگیری می‌کند. این گیاه می‌تواند به صورت جوشانده و دم‌نوش مصرف شود.

درخت فندق جادوگر

تصویر داروی گیاهی فندق جادوگر

عصاره‌ی درخت فندق جادوگر یک درمان عالی برای از بین بردن درد و خارش ناحیه‌ی بواسیر است. این ماده‌ خنک‌کننده و قابض است. در زمان مصرف موضعی این داروی گیاهی احساس خنکی حاصل از آن همراه با کاهش موقت التهاب در تسکین درد فوری بواسیرمؤثر است.

طب سنتی بواسیر با اسفرزه 

اسفرزه یک گیاه علفی است که دانه‌های آن با کاهش یبوست می‌تواند به کنترل هموروئید کمک کند. دانه‌های گیاه باید با مقدار زیادی آب یا مایعات مصرف شود. آب به دانه‌های اسفرزه در معده و روده جذب شده و باعث تورم آن‌ها می‌شود. این دانه‌های متورم حرکت مواد غذایی در روده‌ها را تسهیل کرده و سرعت می‌بخشند. البته پوسته‌ی اسفرزه نیز یک منبع طبیعی از فیبر خالص است که به صورت پودر فروخته و همراه با آب مصرف می‌شود.

بابونه 

بابونه، دارای خواص درمانی متعددی است از جمله آرام‌کننده اعصاب، ضد روماتیسمی، ضد اختلالات گوارشی و ضدالتهاب است. بابونه را می‌توان به صورت‌های مختلف دم‌نوش خوراکی، روغن بابونه موضعی و حمام نشسته در آب حاوی بابونه برای درمان هموروئید استفاده کرد.
گیاهان دارویی گل ماهور (زرماهی، درماهی)، آب بشقابی، خاک‌شیر، بومادران، عصاره‌ی دانه انگور و گزنه نیز برای تسکین و بهبود سریع‌تر بواسیر استفاده می‌شوند.

گیاه هلی‌کروسوم برای درمان بواسیر

عکس داروی گیاهی بواسیر هلیکروسوم

اسانس هلی‌کروسوم باعث تحریک ترشح اسید معده مورد نیاز برای تجزیه غذا می‌شود و از اختلالات گوارشی جلوگیری می‌کند. همچنین به عنوان یک عامل ضد التهابی موضعی عمل می‌کند. برای استفاده از هلی‌کروسوم، می‌توان دو تا سه قطره از آن را به ناحیه‌ی ملتهب مالید.

درمان گیاهی بواسیر با عسل

عسل مانند دارویی گیاهی عمل نموده و موجب آرام شدن روده، معده و در نتیجه هضم راحت تر غذا می گردد. عسل حاوی آنزیم های خاصی است که به عنوان یک کاتالیزور در فرآیند هضم عمل کرده و کربوهیدرات ها و قندها را به راحتی تجزیه می نماید. از طرفی این ماده دارای مقادیر زیادی آهن و منگنز است که هضم و گوارش غذا را تسهیل می بخشد.

تحقیقات در این زمینه نشان داده عسل در بهبود بیماری های نشیمنگاه که یکی از انواع بیماری های گوارشی است تاثیر بسزایی داشته و قادر است علائم بیماری بواسیر یا هموروئید را کاهش دهد در واقع می توان گفت عسل خارش، درد و سوزش ناشی از این بیماری را کاهش داده و به درمان بواسیر کمک می کند.

عسل به عنوان بهترین دارو بعد از جراحی معده به شمار می رود زیرا که زخم های معده را در کوتاه ترین زمان ممکن بهبود میبخشد، به علاوه این ماده در تماس با غشاء مخاطی افراد مبتلا به زخم معده به سرعت این بیماری را درمان می نماید

همچنین این ماده به دلیل دارا بودن مواد معطره فرار، حرکت روده و تحرک بافت های معده افزایش داده و به طور موثری یبوست را درمان خواهد نمود همچنین عسل دارای اسیدهای آلی بویژه اسید فرمیک است که بر باکتری های دستگاه گوارش اثر گذاشته و با تخمیر مبارزه می کند.

مطالعه بیشتر: خوراکی های مضر برای بواسیر

مصرف عسل را می توان به عنوان عاملی در کاهش اسیدیته و ترشی معده معرفی نمود، این ماده اسید معده را تنظیم نموده و با درمان بیماری های گوارشی مانع از التهاب و ترشی معده می گردد. از دیگر خواص عسل می توانیم به افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن اشاره کنیم که در نتیجه آن فرد از ابتلا به انواع بیماری ها در امان خواهد ماند.
جهت درمان بیماری های گوارشی با عسل می توانید آن را به دمنوش های خود اضافه نموده و میل کنید و یا اینکه آن را در آب جوش حل کرده و مصرف کنید.

اثر گذاری روش طب سنتی و گیاهی برای درمان بواسیر

زمانی که بیماری در مراحل ابتدایی خود قرار دارد، می توان گفت می شود تا حدودی با روشهای سنتی و استفاده از دارو های گیاهی مانع حاد شدن بیماری شد. اما زمانی که بیماری از مرحله ی قابل کنترل عبور می کند، نمیتوان گفت داروهای گیاهی موثر هستند و بلکه موجب اتلاف وقت و حاد شدن آن می شوند.

حاد شدن بیماری به این معناست که بواسیر فرد با گذشت زمان به ترومبوزه یا بواسیرخونی تبدیل شده و نیاز به یک شیوه درمان پزشکی و تهاجمی خواهد داشت. جراحی هموروئید و لیزر درمانی دونوع رایج درمان بواسیر هستند که برای بیماران حاد به کار گرفته می شوند.

سوالات متداول

181 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
مهدی

سلام خسته نباشید من یه مدت به مقعدم الوورا زدم که بواسیرم خوب شه اما تاثیری نداشت. این روشهای درمان گیاهی بواسیر خیلی الکی هستن آدم نباید وقت بزاره

انصاری

وقت بخیر دکتر جان؛ شرمنده وقت شمارو میگیرم میخواستم بدونم درمان بواسیر در طب سنتی تا چه حد امکان پذیر و موثر است؟ آیا می شود به روشهای گیاهی درمان بواسیر اکتفا نمود؟

نیلای

سلام من چن ماهیه هنگام مدفوع خونریزی درد دارم خونریزیم خوب شده ولی بشدت درد دارم انگار مقعدم زخمه گیاه امنکمنجی فلان گذاشتم یکم بی حس شده میترسم سه بارم دکتر رفتم

منصوریان

دکتر خسته نباشید داروی گیاهی برای بواسیر که خوب نتیجه بده نداریم؟

کوروش

چند تا روش درمان گیاهی بواسیر معرفی میکنید؟ من پدر بزرگم اعتقادی به دکتر رفتن نداره و دارو هم نباید مصرف کنه کلا عاشق داروگیاهیه . الان یه مدته خیلی روش برای درمان بواسیر تست کرده اما خوب نشده

فرناز عبداللهی

آقای دکتر درمان خانگی بواسیر با عسل کارسازه؟ یا فقط علائمو کم میکنه من شرایط جراحی رو ندارم و نمیتونم یه مدت طولانی تو خونه بخوابم برای همین دنبال راه های خونگی و گیاهی هستم راهنماییم کنید

alireza asadi

سلام دوست عزیز خسته نباشید من از راهکار های درمان خانگی بواسیر که در سایت قرار دادید استفاده کردم منتها نتیجه ای نگرفتم و فقط اون لحظه درد رو کاهش داد. باید چیکار کنم این بیرون زدگی بواسیر از بین بره؟

احمدوند

ممنون از شما دکتر اما من این راه درمان خانگی رو امتحانکردم اوایل ازش نتیجه میگرفتم و دردم کمتر میشه اما الان بعد ۵هفته هیچ تاثیری نداره راه دیگه ای نیست امتحان کنم؟

کیانی

من شنیده بودم اگه بواسیر و از بین نبرید سرطان میشه درسته؟

تارا

ممنون از پاسختون راستش کم خونی را بعضی روزها دارم اونقدر شدید که سرگیجه وحشتناکی می گیرم و حتی گاهی که خونه باشم به سرعت به خواب می رم وقتی خونه نیستم به محض اینکه حس ضعف و سرگیجه کنم 1 قرص فر فولیک می خورم الان ایران نیستم می خوام بدونم اگر خیلی وضع بحرانیه زودتر برنامه ریزی کنم و بیام برای معاینه و کلونوسکوپی و البته من از سال 2008 تا 2سال پیش IBS داشتم، بعد بهم گفتن الان IBD همیشه از کلونوسکپی می ترسم اگر انسداد روده داشته باشم آیا کلونوسکوپی خطرناک نیست؟ (سوال قبلم را 27فروردین… Read more »

clinic
Reply to  تارا

با سلام
بله هر چه زودتر برای بررسی و درمان خود اقدام کنید بله در صورت وجود انسداد روده انجام کولونوسکوپی می‌تواند خطرناک باشد.

تلفن : 00 - 000
تماس اینستاگرام