روش های درمان سنتی بواسیر و داروی گیاهی هموروئید

درمان گیاهی بواسیر

از زمان‌های گذشته از خاصیت درمانی و شفابخش برخی گیاهان برای درمان بسیاری از بیماری‌ها از جمله  بواسیر یا هموروئید  استفاده می‌شده است. پیش از کشف داروهای شیمیایی طبیبان فقط از داروهای گیاهی برای بهبود بیماران خود استفاده می‌کردند، پس اثربخشی بسیاری از گیاهان در امراض مختلف سابقه‌ی دیرینه دارد. درمان گیاهی بواسیر در مراحل ابتدایی بیماری به کوچک شدن و تسکین درد و التهاب ناشی از آن کمک می‌کند. با وجود اثبات شدن تأثیر معجزه‌آسای گیاهان در درمان بواسیر به صورت تجربی باید قبل از مصرف هر نوع داروی گیاهی پزشک خود را مطلع و با او مشورت کنید. پزشک می‌تواند شما را در صورت تأیید دارو در نحوه و میزان مصرف آن راهنمایی کند.گیاهان نیز مانند بسیاری از داروهای شیمیایی با تأثیر علامتی خود فقط به از بین رفتن نشانه‌های بیماری هموروئید کمک خواهند کرد و به طور کلی آن را ریشه‌کن نمی‌کنند. خاصیت ضدالتهابی اثبات شده در برخی گیاهان می‌تواند با اثر گذاشتن بر پاسخ بدن به آسیب بافت مقعد منجر به کاهش التهاب در آن شوند. برخی گیاهان قابض نیز می‌توانند به کاهش خونریزی بواسیر کمک کنند. داروهای گیاهی می‌توانند برای تسکین علائم آزار دهنده‌ی بواسیر در کنار هریک از برنامه‌ی درمانی بواسیر مؤثر باشند. در ادامه برخی گیاهان مفید در بهبود هموروئید همراه با خاصیت معجزه‌آسایی که دارند معرفی می‌شوند.

گیاهان طبیعی مورد استفاده در درمان بواسیر یا هموروئید

آلوئه‌ورا 

آلوئه‌ورا، گیاهی است که به دلیل خواصش در درمان بسیاری از بیماری‌ها کاربرد دارد. خاصیت قابضی این گیاه در کنترل خونریزی و بهبود زخم هموروئید کمک بسیاری می‌کند. استفاده از ژل گیاه آلوئه‌ورا به طور مستقیم بر روی ناحیه‌ی آسیب دیده‌ی مقعد می‌تواند علاوه بر کاهش خونریزی به نرم شدن مدفوع و رفع یبوست فرد نیز کمک کند.

جاروب قصاب (کوله‌خاس)

جاروب قصاب

جاروب قصاب گیاهی است که التهاب موجود در عروق خونی را کاهش می‌دهد. همچنین با تقویت تن دیواره‌های مویرگ‌ها از پارگی و شکنندگی آن‌ها جلوگیری می‌کند. مطالعات نشان داده که این گیاه در تسهیل حرکت خون از پاها به سمت قلب مفید است. همین خاصیت آن از جمع شدن خون درون مویرگ‌های ناحیه‌ی مقعد از بیماری بواسیر جلوگیری می‌کند. این گیاه می‌تواند به صورت چای یا شربت مصرف شود.

زغال اخته 

زغال اخته یکی دیگر از مکمل‌های گیاهی و طبیعی مورد استفاده در تسکین هموروئید است که به تقویت دیواره‌های مویرگ‌ها کمک می‌کند. تقویت دیواره‌ای حاصل از زغال اخته جریان خون در حال گردش عروق کانال مقعد را تسهیل و از احتمال التهاب و پارگی مویرگ‌های آن ناحیه‌ی تحت فشار می‌کاهد.

شاه بلوط هندی 

شاه بلوط هندی یک درخت برگ‌ریز با گل های سفید صورتی خال خال و دانه بزرگ است. شاه بلوط هندی یک داروی گیاهی مؤثر در بهبود بواسیر است که با تنگ کردن‌ عروق و افزایش تن دیواره‌ها می‌تواند به قدرت پمپاژ خون در آن‌ها کمک کند. این گیاه با کاهش آنزیم‌های از بین برنده‌ی عروق آسیب‌دیده از شکست دیواره‌ها و تشکیل لخته‌ی خون جلوگیری می‌کند. این گیاه می‌تواند به صورت جوشانده و دم‌نوش مصرف شود.

درخت فندق جادوگر

فندق جادوگر

عصاره‌ی درخت فندق جادوگر یک درمان عالی برای از بین بردن درد و خارش ناحیه‌ی بواسیر است. این ماده‌ خنک‌کننده و قابض است. در زمان مصرف موضعی این داروی گیاهی احساس خنکی حاصل از آن همراه با کاهش موقت التهاب در تسکین درد فوری مؤثر است.

اسفرزه 

اسفرزه یک گیاه علفی است که دانه‌های آن با کاهش یبوست می‌تواند به کنترل هموروئید کمک کند. دانه‌های گیاه باید با مقدار زیادی آب یا مایعات مصرف شود. آب به دانه‌های اسفرزه در معده و روده جذب شده و باعث تورم آن‌ها می‌شود. این دانه‌های متورم حرکت مواد غذایی در روده‌ها را تسهیل کرده و سرعت می‌بخشند. البته پوسته‌ی اسفرزه نیز یک منبع طبیعی از فیبر خالص است که به صورت پودر فروخته و همراه با آب مصرف می‌شود.

بابونه 

بابونه، دارای خواص درمانی متعددی است از جمله آرام‌کننده اعصاب، ضد روماتیسمی، ضد اختلالات گوارشی و ضدالتهاب است. بابونه را می‌توان به صورت‌های مختلف دم‌نوش خوراکی، روغن بابونه موضعی و حمام نشسته در آب حاوی بابونه برای درمان هموروئید استفاده کرد.
گیاهان دارویی گل ماهور (زرماهی، درماهی)، آب بشقابی، خاک‌شیر، بومادران، عصاره‌ی دانه انگور و گزنه نیز برای تسکین و بهبود سریع‌تر بواسیر استفاده می‌شوند.

هلی‌کروسوم

هلیکروسوم

اسانس هلی‌کروسوم باعث تحریک ترشح اسید معده مورد نیاز برای تجزیه غذا می‌شود و از اختلالات گوارشی جلوگیری می‌کند. همچنین به عنوان یک عامل ضد التهابی موضعی عمل می‌کند. برای استفاده از هلی‌کروسوم، می‌توان دو تا سه قطره از آن را به ناحیه‌ی ملتهب مالید.

فواید عسل برای بیماری های گوارشی

عسل مانند دارویی گیاهی عمل نموده و موجب آرام شدن روده، معده و در نتیجه هضم راحت تر غذا می گردد. عسل حاوی آنزیم های خاصی است که به عنوان یک کاتالیزور در فرآیند هضم عمل کرده و کربوهیدرات ها و قندها را به راحتی تجزیه می نماید. از طرفی این ماده دارای مقادیر زیادی آهن و منگنز است که هضم و گوارش غذا را تسهیل می بخشد.

تحقیقات در این زمینه نشان داده عسل در بهبود بیماری های نشیمنگاه که یکی از انواع بیماری های گوارشی است تاثیر بسزایی داشته و قادر است علائم بیماری بواسیر یا هموروئید را کاهش دهد در واقع می توان گفت عسل خارش، درد و سوزش ناشی از این بیماری را کاهش داده و به درمان بواسیر کمک می کند.

عسل به عنوان بهترین دارو بعد از جراحی معده به شمار می رود زیرا که زخم های معده را در کوتاه ترین زمان ممکن بهبود میبخشد، به علاوه این ماده در تماس با غشاء مخاطی افراد مبتلا به زخم معده به سرعت این بیماری را درمان می نماید

همچنین این ماده به دلیل دارا بودن مواد معطره فرار، حرکت روده و تحرک بافت های معده افزایش داده و به طور موثری یبوست را درمان خواهد نمود همچنین عسل دارای اسیدهای آلی بویژه اسید فرمیک است که بر باکتری های دستگاه گوارش اثر گذاشته و با تخمیر مبارزه می کند. ( اگر به هر دلیلی عسل را حرارت دهید خاصیت خود را برای درمان یبوست از دست خواهد داد.)

مصرف عسل را می توان به عنوان عاملی در کاهش اسیدیته و ترشی معده معرفی نمود، این ماده اسید معده را تنظیم نموده و با درمان بیماری های گوارشی مانع از التهاب و ترشی معده می گردد. از دیگر خواص عسل می توانیم به افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن اشاره کنیم که در نتیجه آن فرد از ابتلا به انواع بیماری ها در امان خواهد ماند.
جهت درمان بیماری های گوارشی با عسل می توانید آن را به دمنوش های خود اضافه نموده و میل کنید و یا اینکه آن را در آب جوش حل کرده و مصرف کنید.

163 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
تارا

ممنون از پاسختون راستش کم خونی را بعضی روزها دارم اونقدر شدید که سرگیجه وحشتناکی می گیرم و حتی گاهی که خونه باشم به سرعت به خواب می رم وقتی خونه نیستم به محض اینکه حس ضعف و سرگیجه کنم 1 قرص فر فولیک می خورم الان ایران نیستم می خوام بدونم اگر خیلی وضع بحرانیه زودتر برنامه ریزی کنم و بیام برای معاینه و کلونوسکوپی و البته من از سال 2008 تا 2سال پیش IBS داشتم، بعد بهم گفتن الان IBD همیشه از کلونوسکپی می ترسم اگر انسداد روده داشته باشم آیا کلونوسکوپی خطرناک نیست؟ (سوال قبلم را 27فروردین… Read more »

clinic
Reply to  تارا

با سلام
بله هر چه زودتر برای بررسی و درمان خود اقدام کنید بله در صورت وجود انسداد روده انجام کولونوسکوپی می‌تواند خطرناک باشد.

زهره

سلام . شب خوش . من خواستم بپرسم که واقعا با یه جلسه لیزر ، همورویید برطرف میشه ؟ خواست بدونم که هزینه این کار و زحمتتون چقدر میشه ؟ متشکرم .

clinic
Reply to  زهره

با سلام
بله امکان جراحی آن طی یک جلسه بدون درد و خونریزی سرپایی تحت بی حسی موضعی وجود دارد به صورتی که در همان روز مراجعه مرخص می شوید به خانه بازگشته و زندگی عادی خود را آغاز کرده نیازی به استراحت و مراقبت سخت ندارد.

حمید

مقعدم وقتی مدفوع میکنم دردمیکنه

clinic
Reply to  حمید

با سلام
دفع مدفوع دردناک می تواند به سبب ابتلا به بیماری مقعدی شقاق و هموروئید ایجاد شده باشد برای تشخیص درست بیماری و دریافت درمان مناسب آن قبل از بروز علائم آزاردهنده دیگر چون خارش خونریزی و سوزش در محل هرچه زودتر حضوری مراجعه کرده تحت معاینه بالینی قرار بگیرید و درمان مناسب آن را دریافت کنید با مراجعه به موقع شانس بهره بردن از درمان‌های ساده و حداقلی را خواهید داشت و در مدت کوتاهی بهبود پیدا می‌کنید.

مسعود

سلام خسته نباشید من ۸ ماه پیش ی زائده گوشتی نرم کنار مقعدم زدم نه دردی داشتم نه خونریزی رفتم دکتر گفتن که بواسیر دارم الان که چندوقت گذشته هم دو سه بار خونریزی داشتم و کنار اون زائده ی زائده دیگه درومده که مثل اون اولی نیست سفته و کوچیک تا بهش دست میزنم درد داره دردم کمه الان ولی میترسم بیشتر شه من توانایی مالی انجام عملو ندارم من چکار کنم راهکارم فقط عمله؟ممنون میشم جواب منو بدید

clinic
Reply to  مسعود

با سلام
برای بررسی ناحیه لازم از حضوری مراجعه کرده معاینه بالینی شوید در صورتی که زائده مقعدی ایجاد بیرون زده باشد نیاز به درمان جراحی داشته و با درمان‌های دارویی و خانگی برطرف نخواهد شد بنابراین به سلامت خود اهمیت داده هر چه زودتر قبل از بروز علایم و عوارض آزاردهنده دیگر این بیماری را پیگیری کرده و روند درمان را آغاز کنید.

تارا

سلام و خسته نباشید
من مدتی هست که برای یک یا دوهفته متوالی در ماه مدفوع م خیلی خیلی باریک میشه
ولی مقدارش گاهی زیاد و شُل
بعد از اون الان حدود ۲ماهی میشه که به معنای واقعی دفع ناقص هم دارم
یعنی بعد از … هنوز باید با دستمال و غیره خودم را تمیز کنم

گاهی مدفوعم خییییلی سیاهه گاهی هم خون قرمز روی مدفوعم دیدم

میشه راهنمایی بفرمائید، لطفا

clinic
Reply to  تارا

با سلام
تشخیص بیماری مقعدی یا گوارشی شما نیاز به معاینه بالینی و انجام برخی تست های کمک تشخیصی چون کولونوسکوپی دارد و از طرفی توصیه می‌شود برای جلوگیری از بروز علائم آزاردهنده دیگر و عوارض دیگری چون کم‌خونی هرچه زودتر این موضوع را پیگیری کرده روند درمان را پیش بگیرید تا در مدت کوتاهتری سلامت خود رو بازیابید ایجاد تاخیر در روند درمان باعث تشدید آسیب بافتی و مشکل شدن روند بهبودی خواهد شد.

لیلا

سلام دکتر ،من چند روزی هست که فقط احساس خارش و سوزش در مقعد دارم البته خیلی نه ولی نگران شدم .با توجه به اینکه ایران نیستم ممنون میشم راهنمایی کنید

clinic
Reply to  لیلا

با سلام
احساس سوزش و خارش در ناحیه مقعد می تواند مربوط به بیماریهای مقعدی چون هموروئید یا شقاق مقعدی باشد توصیه می‌شود هرچه زودتر برای درمان بیماری خود اقدام کنید زیرا این بیماری به سرعت پیشرفت کرده می‌تواند باعث بروز علائم آزاردهنده دیگر و ایجاد اختلال در روند زندگی عادی شما شود به صورتی که مجبور به مراجعه اورژانسی شوید البته است از طرفی دیگر با درمان به موقع شانس بهره بردن از درمان‌های ساده و کوتاه مدت و حداقلی را خواهید داشت.

رضا

سلام اقای دکتر خسته نباشین چندوقته ازباسنم بی ادبی نباشه یکم بالاترازسوارخ باسنم یه اب غلیظی بابوخاصی خارج میشه بعضی وقتی هاهم خونی میشه میخاستم ببینم مشکل چیه درمان خونگی داره یانه

clinic
Reply to  رضا

با سلام
مشکل شما درمان خانگی نداشته و احتمالاً مربوط به بیماری کیست مویی باشد که در قسمت انتهایی ستون فقرات قرار گرفته و لازم است حتما حضوری معاینه بالینی شوید در صورت تایید وجود بیماری کیست مویی تنها راه درمان آن انجام جراحی بود که البته با کمک روشهای نوین لیزری نیاز به انجام جراحی های سخت و طولانی مدت نداشته با کمک روش لیزری سرپایی تحت بی حسی موضعی بدون درد و خونریزی درمان شده می توانید از روز بعد زندگی عادی روزمره خود را آغاز کرده نیاز به مراقبت دیگران ندارید.

احمد

انتهای مقعد خارش وبه قاعده یک عدس یک گردی حس میکنم

clinic
Reply to  احمد

با سلام بروز زائده مقعدی و همراه خارش در محل می تواند از نشانه های ابتلای شما به بیماری مقعدی بواسیر باشد اما برای تشخیص قطعی آن نیاز است حضوری مراجعه کرده معاینه بالینی شوید تا بر حسب شدت بیماری و برای درمان مناسب آن تصمیم‌گیری شود در صورتی که به موقع در مراحل ابتدایی ابتلا بیماری مراجعه شود شانس بهره‌بردن و نتیجه مطلوب گرفتن از درمان‌های ساده و دارویی را خواهید داشت در غیر این صورت بیماری وخیم شده نیاز به جراحی پیدا خواهید کرد و جای نگرانی وجود ندارد با وجود روشهای نوین لیزری امکان جراحی بدون درد… Read more »

زح

سلام حین مدفوع خون ریزی زیادی دارم اما احساس سوزش و دردو خارش ندارم تو رو خدا جواب بدین خطرناکه

clinic
Reply to  زح

با سلام
خونریزی مقعدی که با سایر علایم چون سوزش خارش درد همراه نباشد باید هر چه زودتر بررسی شود زیرا می تواند مربوط به انواع بیماری‌های گوارشی و یا وخیم دیگر مانند سرطان باشد و باید به سلامت خود اهمیت داده هرچه زودتر این موضوع را پیگیری و برای دریافت درمان آن اقدام کنید. در صورت مراجعه فوری شانس بهره برداری از درمان‌های ساده را خواهید داشت و در مدت زمان کوتاه سلامت خود را باز می یابید.

ناصرغلا

سلام من بواسیر درجه چهاردارم برای درمانش چکار کنم یه براامدگی زده بیرون داخل نمی ره

clinic
Reply to  ناصرغلا

با سلام
زائده مقعدی ایجاد شده در بیماری بواسیر با هیچ یک از درمان های خانگی و یا دارویی برطرف نخواهد شد نیاز به اقدام درمانی جراحی دارد نگران جراحی خود نباشید امروزه با کمک روش های نوین لیزری دیگر نیاز به انجام جراحی‌های سخت سنگین سنتی در بیمارستان و بستری چند روزه ندارد در همان روز مراجعه با کمک این روش ترخیص شده و می‌توانید به خانه بازگردید کار و فعالیت عادی روزمره خود را آغاز کرده و نیازی به مراقبت و استراحت یا پانسمان نداشته فقط باید از انجام کار سنگین بپرهیزید.

تلفن : ۰۲۱۸۶۰۸۴۹۶۱ - ۰۹۱۹۸۷۷۰۲۸۴
تماس واتساپ اینستاگرام