درمان شقاق مقعدی با عسل در طب سنتی چگونه است؟

درمان شقاق مقعدی با عسل

شقاق مقعدی یا همان فیشر مقعدی از بیماری های مزمن و شایع دستگاه گوارش است، این بیماری سبب پدید آمدن زخمی در مقعد می گردد که بسیار دردناک است. زخم مقعد نام دیگر از شقاق است، این زخم می تواند در ابتدا تنها شکافی را بر روی پوست اطراف مقعد پدید آورد اما با گذر زمان و بی توجهی به درمان، این زخم گسترش یافته و حتی ممکن است عمق آن به عضله مقعد نیز برسد. یکی دیگر از مشکلات این زخم دردناک واقع شدن آن در ناحیه ای حساس از بدن است که ریسک عفونت آن را نیز به شدت افزایش میدهد. در این مقاله قصد داریم به معرفی روشی ساده برای درمان شقاق مقعد بپردازیم :

درمان شقاق مقعدی با عسل در طب سنتی

درمان شقاق مقعدی با عسل از روش های طب سنتی ساده و تاثیرگذار در درمان شقاق مقعدی و برطرف نمودن علائم این بیماری است. طب سنتی به طور کلی شامل روش هایی است که با استفاده از داروهای طبیعی و بدون عوارض به درمان بیماری می پردازد. درمان شقاق مقعدی با عسل موجب می شود، عفونت ایجاد شده در این زخم از بین رفته و یا از بروز این مشکل جلوگیری به عمل آید.

برای درمان شقاق با عسل لازم است، موم عسل را تهیه نموده و با حرارت غیر مستقیم و یا با استفاده از ماکروویو آب کنید، سپس می توانید این مایع را با مقدار مساوی روغن زیتون مخلوط نموده و پس از خنک شدن بر روی زخم شقاق استعمال نمایید. این روش درمانی را می توان ۳ الی ۴ مرتبه در روز تکرار نمود.

تاثیر درمان شقاق مقعدی با عسل در روند بهبودی بیماری

میزان تاثیر درمان شقاق مقعدی با عسل مشخص نیست، زیرا میزان تاثیر آن در افراد با شرایط مختلف، متفاوت است. این ماده در برخی موارد می تواند میزان التهاب و عفونت زخم را کاهش دهد اما در برخی موارد اثر عکسی داشته زیرا در درمان با عسل علت پدید آمدن این مشکل در نظر گرفته نمی شود، از طرفی استفاده از عسل ممکن است موجب تاخیر در فرآیند درمان شده و مشکل را حادتر نماید.

آیا شقاق با عسل به طور قطعی درمان میشود؟

پاسخ به این سوال خیر است زیرا که در روش های سنتی مانند استفاده از عسل توجهی به علت بیماری نمی شود، پس نمی تواند درمان قطعی برای این بیماری باشد. بلکه تنها در تسکین علائم آن مانند کاهش درد و خارش تاثیر گذار است. از همین روی می توان از عسل به عنوان تکمیل کننده فرآیند درمان استفاده نمود. اگر قصد درمان شقاق به طور قطع را دارید، استفاده از روش های تهاجمی تر نظیر لیزر درمانی و جراحی پیشنهاد می شود اما از آنجایی که درمان شقاق به روش جراحی همراه با مشکلات بسیاری بوده و درد و خونریزی شدیدی را در پی دارد امروزه کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. در عوض درمان شقاق با لیزر جایگزین مناسبی برای درمان این بیماری بوده که می تواند در کمترین زمان ممکن، بدون تحمیل درد و خونریزی به بیمار و یا تحمل عوارض جراحی، بیماری شقاق را درمان نماید.

2 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
هدیه

سلام دکتر حدودا چقد طول میکشه که بخوایم با عسل درمان کنیم؟ و اینکه واقعا اثری داره؟؟

تلفن : ۰۲۱۸۶۰۸۴۹۶۱ - ۰۹۱۹۸۷۷۰۲۸۴
تماس واتساپ اینستاگرام