مراقبت های بعد از عمل جراحی هموروئیدکتومی

مراقبت های بعد از درمان بواسیر

جراحی هموروئید یکی از روشهای درمان بواسیر است که بسیاری از افراد با آن آشنا نیستند. در این مطلب با مطالعه درباره روشهای مراقبتی بعد از انجام این عمل جراحی به طور کامل با آن آشنا خواهیم شد.

جراحی هموروئیدکتومی چیست؟

هموروئیدکتومی یا جراحی هموروئید یکی از روش های پرکاربرد برای درمان این بیماری است. هموروئید یا بواسیر شایع ترین بیماری در ناحیه مقعد است. این بیماری با تورم و گشاد شدن عروق در ناحیه مقعد ایجاد می شود. بواسیر با علائمی مثل درد، خارش و سوزش، خونریزی، خون در مدفوع و … نمایان می شود. اغلب این علائم با درمان های خانگی، درمان گیاهی بواسیرو درمان دارویی یا مصرف پماد آنتی هموروئید برطرف می شوند، اما در برخی موارد بیماری به حدی پیشرفت کرده که لازم است از درمان های تهاجمی تری برای از بین بردن بواسیر استفاده نمایید. یکی از درمان های تهاجمی هموروئیدکتومی است.

هموروئیدکتومی شامل استفاده از تیغ جراحی برای از بین بردن بافت هموروئیدی است. در صورتی که بعد از انجام جراحی نسبت به زخم جراحی و وضعیت سلامت خود توجه نکنید، احتمال عود مجدد بیماری وجود دارد. علاوه بر آن این شیوه دارای معایبی چون برخوردار بودن از دوره نقاذهت طولانی، درد، خونریزی و نیاز به بخیه بوده و نیاز به مراقبت های ویژه ای دارد.

روشهای مراقبت بعد از جراحی هموروئیدکتومی

جراحی هموروئید کتومی همانطور که گفته شد، به وسیله تیغ جراحی صورت گرفته و موجب ایجاد برش می گردد. از این رو بیمار بعد از انجام آن می بایست شیوه برخی از راهکارهای مراقبت بعد از جراحی هموروئیدکتومی که در ادامه بازگو کرده ایم را رعایت نماید.

مصرف فیبر

اغلب بیماران بعد از جراحی به خصوص جراحی هموروئید دچار یبوست می شوند. یبوست موجب خروج مدفوع سفت شده و می تواند آسیب جدی به مقعد وارد آورد. بهترین راهکار برای جلوگیری از یبوست مصرف فیبر کافی است. فیبر ماده ای مغذی و مفید است که در روده انسان قابلیت هضم و جذب را ندارد و تجمع می کند.

فیبر مقدار زیادی آب به خود جذب کرده و با افزایش حجم مدفوع به درمان و رفع یبوست کمک می کند. از خوراکی های دارای فیبر می توانیم به انواع میوه ها، سبزیجات و غلات اشاره کنیم.

آب کافی

آب در همه حالت برای حفظ سلامتی بدن مفید است. مصرف آب کافی می تواند هر چه سریعتر سموم را از بدن خارج کرده و با درمان یبوست به بهبود بیماری بواسیر نیز کمک نماید. میزان آب مصرفی برای هر فرد در طول روز ۸ الی ۱۰ لیوان تعیین شده است.

تعویض پانسمان

لازم است در طول دوره نقاهت پس از عمل بهداشت را به میزان بیشتری رعایت نمایید. البته منظور از رعایت بهداشت، زیاده روی در شستشوی مقعد نیست. تعویض مرتب پانسمان یکی از راهکار هایی است که می تواند به جلوگیری از عفونت کمک نماید. البته بهتر است، تعویض پانسمان توسط پزشک و یا پرستار انجام شود.

مصرف دارو

معمولاً پزشک بعد از جراحی مصرف داروهایی مانند انواع مسکن و آنتی بیوتیک را به منظور کاهش درد و جلوگیری از عفونت تجویز می کند. بیمار باید مطابق دستور پزشک داروها را مصرف نماید.

حمام سیتز

حمام سیتز یا همان نشیمنگاه به منظور جلوگیری از عفونت زخم و کمک به ترمیم سریع آن تجویز می شود. این حمام شامل قرار دادن ناحیه باسن و ران ها در آب نسبتاً گرم است. این امر با افزایش گردش خون در ناحیه مقعد به درمان بواسیر کمک می نماید. برای افزایش تاثیر پذیری می توانید به آب حمام سیتز مقداری نمک اپسوم و یا جوش شیرین بیافزایید.

درمان بواسیر تنها با لیزر یک روش آسان و بی خطر می باشد و دیگر شیوه های درمانی نیازمند گذراندن دوره نقاهت یا مراقبت های بعد از جراحی هستند.

کمپرس یخ

یکی از راهکارهای کاهش درد بیمار بعد از جراحی هموروئیدکتومی، استفاده از کمپرس یخ است. این روش می تواند بعد از جراحی که معمولاً بیماران درد زیادی دارند، به کاهش و درمان فوری درد بواسیر کمک نماید. برای جلوگیری از آسیب به زخم، یخ را مستقیماً بر روی زخم قرار ندهید، بلکه آن را درون کیسه فریزر قرار داده و در حوله بپیچید و سپس برای چند دقیقه بر روی زخم قرار دهید.

مراقبت از زخم

مراقبت از زخم بعد از جراحی اهمیت بسیاری در عفونت، درد و عود مجدد بیماری دارد. برای این منظور باید ضمن رعایت بهداشت و استفاده از لباس های مناسب با الیاف طبیعی، فشاری زیادی به ناحیه آسیب وارد نشود. به همین جهت از نشستن بر روی سطوح سخت اجتناب نمایید. بهتر است برای نشستن از بالش های طبی یا دوناتی شکل کمک بگیرید.

4 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
اصغری

سلام آقای دکتر من۳ماه پیش جراحی هموروئید کوتومی انجام دادم اما همچنان بعد از دستشویی رفتن درد و خونریزی دارم چه راهی برای از بین بردن این علائم پیشنهاد می دین؟

مهسا

سلام من عمل هموروئید داشتم تمام این موارد رو هم رعایت میکنم ولی دچار تکرر ادرار و سوزش شدم. ممکنه مربوط باشه؟

تلفن : 00 - 000
تماس اینستاگرام