رابطه مقعدی و عوارض رابطه از پشت+ تاثیرآن بر بواسیر

تاثیر رابطه مقعدی بر بواسیر یا هموروئید

رابطه مقعدی نوعی از رابطه جنسی است که مقعد به عنوان عضو زنانه در آن نقش دارد. این رابطه به شدت برای سلامت هر دو نفر مضر است و  می توان آن را یکی از علل مهم در ایجاد بواسیر یا هموروئید معرفی نمود. زیرا بواسیر در اثر فشار وارده به مقعد یا همان رکتوم ایجاد می شود.  رابطه مقعدی فشار بسیار زیادی را به عضله اسفنکتر وارد می کند و می تواند بیماری های بسیاری از جمله بواسیر، شقاق، بی اختیاری و … را به همراه داشته باشد. در این مطلب با ما همراه باشید تا درباره تاثیرات این نوع رابطه جنسی و تاثیر آن مطالعه نماییم.

رابطه مقعدی چیست؟

همانطور که گفته شد رابطه مقعدی نوعی از رابطه جنسی است که مقعد به عنوان عضو جنسی زنانه (واژن) شناخته شده و به نوعی رابطه از پشت انجام میگیرد. این عمل معمولا در برخی از زوج ها به منظور ایجاد تنوع برقرار می شود اما هیچکدام از طرفین از عوارضی که وارد شدن شی خارجی در مقعد به وجود می آورد، مطلع نیستند.
افراد طالب این نوع رابطه می بایست با دانستن عوارض ناشی از آن با برخی راه های کاهش عوارض آشنا شده و آنها را به کار بگیرند.

رابطه از پشت چه عوارضی دارد؟

به طور کلی مقعد راهی برای خروج مدفوع می باشد. وارد شدن فشار و شی خارجی به مقعد موجب آسیب های رکتوم و راست روده می شود. اصلی ترین عوارض ناشی از رابطه از پشت بواسیر و بی اختیاری مدفوع شناخته می شود اما برخی دیگر از عوارض این عوارض عبارت اند از:

 • بی اختیاری مدفوع
 • سرد مزاجی آقایان و زود انزالی
 • درد و خونریزی
 • ایجاد هموروئید داخلی و خارجی
 • تخریب بافت پوستی مقعد
 • ابتلا به زگیل مقعدی
 • شکستگی آلت تناسلی
 • آسیب به کولون و رکتوم
 • ایجاد زخم شقاق مقعدی

رابطه جنسی با وجود بواسیر یا هموروئید

بواسیر یا هموروئید می تواند توانایی جنسی فرد را تحت تاثیر قرار دهد. اما مانع این عمل نمی شود. با این وجود انجام رابطه جنسی مقعدی بی ضرر نبوده و می تواند بیماری را در زنان تشدید نماید. رابطه جنسی با وجود بواسیر، درد بسیاری زیادی داشته و ممکن است منجر به عفونت و التهاب مقعد گردد و یا حتی خونریزی را به دنبال داشته باشد.

از همین روی توصیه می شود، حداقل تا اتمام فرآیند درمان از رابطه جنسی بپرهیزید، زیرا با این عمل فشار بسیار زیادی متحمل عروق مقعدی می شود.

مضرات رابطه مقعدی هنگام ابتلا بواسیر

برقراری رابطه مقعدی در صورت ابتلا به بواسیر برای فرد ممنوع است زیرا عروق درگیر با بیماری را به شدت تحت تاثیر خویش قرار داده و می تواند شرایط را وخیم تر کند. از طرفی رابطه روند درمان بواسیر را با اختلال مواجه کرده و حتی می تواند به خونریزی از بواسیر بیانجامد همچنین برقراری رابطه با وجود چنین بیماری ریسک عفونت عروق هموروئیدی را برای طرفین افزایش خواهد داد.

به همین ترتیب به این افراد توصیه می شود دست کم تا تکمیل فرآیند درمان هموروئید از برقراری چنین رابطه ای پرهیز نمایند.

رابطه جنسی مقعدی سبب وارد شدن فشار بر ناحیه رکتوم و مقعد شده و می تواند عروق بواسیری را تاحد زیادی تحریک و دچار آسیب کند.

عوارض رابطه مقعدی بعد از عمل جراحی هموروئید

رابطه مقعدی در حالتی که فرد مقعد خود را به علت بواسیر عمل جراحی نموده، به شدت مضر است. این رابطه شرایط را برای بیمار سخت تر نموده و عوارض جدی چون امکان عفونت یا عدم بهبود زخم را برای او به همراه دارد. یکی از مهمترین مشکلات و مضرات بازگشت مجدد بواسیر است.

درد

برقراری رابطه در صورتی که بواسیر خود را عمل نموده اید می تواند درد بیمار را افزایش دهد. همان طور که ذکر کردیم این رابطه فشار بسیاری زیادی را به عضله اسفکنتر و رکتوم وارد میکند و برای بیماری که به تازگی عمل جراحی نموده یا حتی عمل جراحی انجام نداده اند، بسیار دردناک است. به همین جهت بیمار باید تا کامل شدن فرآیند درمان و بهبودی جای زخم و بواسیر از برقراری چنین رابطه ای پرهیز نماید.

خونریزی

خونریزی حین برقراری رابطه جنسی مقعدی بخصوص زمانی که فرد دچار هموروئید باشد یا آن را جراحی یا لیزر کرده باشد، یک امر طبیعی اما بسیار خطرناک است. چرا که زمان بهبودی فرد به تاخیر افتاده یا حتی آسیب جدی به عضلات وی وارد می کند.

بازگشت بواسیر از طریق رابطه مقعدی

یکی از علت هایی که بواسیر مجدد عود می کند رعایت نکردن نکات لازم بعد از درمان است، یکی از این موارد برقراری رابطه جنسی مقعدی است، از آنجایی که چنین رابطه ای فشار قابل توجهی را به رکتوم وارد می کند، می تواند سبب بروز مجدد و عود این بیماری شود از همین روی لازم است حتی بعد از درمان نیز نکات پیشگیری را رعایت کنید تا مجدداً گرفتاری بیماری نشوید.

راه های کاهش عوارض رابطه جنسی از مقعد

افراد میتوانند با در نظر گرفتن برخی نکات ایمنی و بهداشتی در کاهش عوارض نقش آفرینی نموده و میزان ابتلا به بیماری های نشیمنگاهی و مقاربتی را به حداقل برسانند.
برخی از این راهکار ها عبارت اند از:

 • استفاده از ژل روان کننده برای روان کردن مقعد
 • استفاده از کاندوم
 • محدود کردن تعداد شرکای جنسی به منظور پیشگیری از انتقال بیماری های مقاربتی
 • برخورد ملایم و پرهیز از برقراری رابطه پرفشار
 • پرهیز از دائمی شدن رابطه از پشت

احتمال بارداری

میزان احتمال بارداری هنگام برقراری رابطه از پشت بسیار کم است. یعنی در صورتی که اسپرم به طور کامل درون مقعد یا خارج از آن ریخته شود امکان بارداری وجود ندارد. اما در صورتی که مقداری از اسپرم بر روی واژن ریخته شود، امکان بارداری وجود دارد.

100 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
محمد جواد ابراهیمی

سلام آقای دکتر ببخشید سوالم اینه که دفع مد فوع ام نرماله ولی بیشتر مواقع خارش شدید دارم لفظ راهنمایی بفرمائید

محمد

رابطه مقعدی محافظت شده هم خطریه؟ یعی تمام نکات رو رعایت کنیم

.....

من چند باری حس کرده بودم که بواسیر دارم اما خودش خوب میشد بدون اینکه کاری کنم هفته پیش که رابطه از مقعد برقرار کردم متوجه شدم دیگه اون بواسیر واقعا زده بیرون چیکار کنم دکتر

علی

ریختن منی در مقعد ایا مظر است

pink

تا الان دوبار رابطه مقعدی برقرار کردم ممکنه بعدا همسرم متوجه این موضوع بشه؟

...............

ممکنه کسی که شی داخل مقعدش میکرده (کلا ۳بار اینکارو کرده ) بواسیر بگیرهه؟

عباس زاده

من ۴ماهه که رابطه مقعدی دارم دیروز حس کردم نمیتونم مدفوعمو نگه دارم چون نشت کرد به بیرون باید چیکار کنم الان

فرناز

ممکنه کسی به خاطر رابطه مقعدی باردار بشه؟

فرناز

من تا الان ۴بار رابطه مقعدی داشتم که هرچهار بارش رو با پماد بی حسی و ژل روان کننده انجام دادم و دردی حس نکردم ممکنه با رعایت این نکات هم دچار بیماری بشم؟

مهسا صدفی

۳ساله که بواسیر دارم و همسرم تازگیا درخواست رابطه مقعدی رو داره ممکنه با برقراری رابطه وضعیت بیماری بدتر بشه؟

تلفن : ۰۲۱۸۶۰۸۴۹۶۱ - ۰۹۱۹۸۷۷۰۲۸۴
تماس واتساپ اینستاگرام