رابطه مقعدی و عوارض رابطه از پشت+ تاثیر آن بر بواسیر

تاثیر رابطه مقعدی بر بواسیر یا هموروئید

رابطه مقعدی نوعی از رابطه جنسی است که مقعد به عنوان عضو زنانه در آن نقش دارد. این رابطه به شدت برای سلامت هر دو نفر مضر است و  می توان آن را یکی از علل مهم در ایجاد بواسیر یا هموروئید معرفی نمود. زیرا بواسیر در اثر فشار وارده به مقعد یا همان رکتوم ایجاد می شود.  رابطه مقعدی فشار بسیار زیادی را به عضله اسفنکتر وارد می کند و می تواند بیماری های بسیاری از جمله بواسیر، شقاق، بی اختیاری و … را به همراه داشته باشد. در این مطلب با ما همراه باشید تا درباره تاثیرات این نوع رابطه جنسی مقعدی و تاثیر آن مطالعه نماییم.

رابطه مقعدی چیست؟

همانطور که گفته شد رابطه مقعدی نوعی از رابطه جنسی است که مقعد به عنوان عضو جنسی زنانه (واژن) شناخته شده و به نوعی رابطه از پشت انجام میگیرد. این عمل معمولا در برخی از زوج ها به منظور ایجاد تنوع برقرار می شود اما هیچکدام از طرفین از عوارضی که وارد شدن شی خارجی در مقعد به وجود می آورد، مطلع نیستند.
افراد طالب این نوع رابطه می بایست با دانستن عوارض ناشی از آن با برخی راه های کاهش عوارض آشنا شده و آنها را به کار بگیرند تا کمترین یزان آسیب به بدن وارد شود.

عوارض رابطه از پشت

به طور کلی مقعد راهی برای خروج مدفوع می باشد. وارد شدن فشار و شی خارجی به مقعد موجب آسیب های رکتوم و راست روده می شود. اصلی ترین عوارض ناشی از رابطه از پشت بواسیر و بی اختیاری مدفوع شناخته می شود اما برخی دیگر از عوارض رابطه مقعدی عبارت اند از:

 • بی اختیاری مدفوع
 • سرد مزاجی آقایان و زود انزالی به مرور زمان
 • درد و خونریزی
 • ایجاد هموروئید داخلی و خارجی
 • تخریب بافت پوستی مقعد
 • ابتلا به زگیل مقعدی
 • آسیب به کیسه منی
 • آثار روحی مخرب
 • حساسیتی پوستی
 • انتقال آلودگی درون روده به خارج از بدن
 • بی میلی جنسی زنان (به دلیل درد زیاد)
 • شکستگی آلت تناسلی
 • آسیب به کولون و رکتوم
 • ایجاد زخم شقاق مقعدی
 • ابتلا به انواع عفونت و باکتری

رابطه جنسی مقعدی با وجود بواسیر یا هموروئید

بواسیر یا هموروئید می تواند توانایی جنسی فرد را تحت تاثیر قرار دهد. اما مانع این عمل نمی شود. با این وجود انجام رابطه جنسی مقعدی بی ضرر نبوده و می تواند بیماری را در زنان تشدید نماید. رابطه جنسی مقعدی با وجود بواسیر، درد بسیاری زیادی داشته و ممکن است منجر به عفونت، آبسه مقعد و التهاب گردد و یا حتی خونریزی را به دنبال داشته باشد.

از همین روی توصیه می شود، حداقل تا اتمام فرآیند درمان از رابطه جنسی مقعدی بپرهیزید، زیرا با این عمل فشار بسیار زیادی متحمل عروق مقعدی می شود.

عکس عوارض رابطه مقعدی

مضرات رابطه از پشت هنگام ابتلا بواسیر

برقراری رابطه مقعدی در صورت ابتلا به بواسیر برای فرد ممنوع است زیرا عروق درگیر با بیماری را به شدت تحت تاثیر خویش قرار داده و می تواند شرایط را وخیم تر کند. از طرفی رابطه روند درمان بواسیر را با اختلال مواجه کرده و حتی می تواند به خونریزی از بواسیر بیانجامد همچنین برقراری رابطه با وجود چنین بیماری ریسک عفونت عروق هموروئیدی را برای طرفین افزایش خواهد داد.

به همین ترتیب به این افراد توصیه می شود دست کم تا تکمیل فرآیند درمان هموروئید از برقراری چنین رابطه ای پرهیز نمایند.

رابطه جنسی مقعدی سبب وارد شدن فشار بر ناحیه رکتوم و مقعد شده و می تواند عروق بواسیری را تاحد زیادی تحریک و دچار آسیب کند.

عوارض رابطه مقعدی بعد از عمل جراحی هموروئید

رابطه مقعدی در حالتی که فرد مقعد خود را به علت بیماری عمل جراحی بواسیر نموده، به شدت مضر است. این رابطه شرایط را برای بیمار سخت تر نموده و عوارض جدی چون امکان عفونت یا عدم بهبود زخم را برای او به همراه دارد. یکی از مهمترین مشکلات و مضرات بازگشت مجدد بواسیر است.

درد

برقراری رابطه در صورتی که بواسیر خود را عمل نموده اید می تواند درد بیمار را افزایش دهد. همان طور که ذکر کردیم این رابطه فشار بسیاری زیادی را به عضله اسفکنتر و رکتوم وارد میکند و برای بیماری که به تازگی عمل جراحی نموده یا حتی عمل جراحی انجام نداده اند، بسیار دردناک است. به همین جهت بیمار باید تا کامل شدن فرآیند درمان و بهبودی جای زخم و بواسیر از برقراری چنین رابطه ای پرهیز نماید.

خونریزی

خونریزی حین برقراری رابطه جنسی مقعدی بخصوص زمانی که فرد دچار هموروئید باشد یا آن را جراحی یا لیزر کرده باشد، یک امر طبیعی اما بسیار خطرناک است. چرا که زمان بهبودی فرد به تاخیر افتاده یا حتی آسیب جدی به عضلات وی وارد می کند.

بازگشت بواسیر از طریق رابطه مقعدی

یکی از علت هایی که بواسیر مجدد عود می کند رعایت نکردن نکات لازم بعد از درمان است، یکی از این موارد برقراری رابطه جنسی مقعدی است، از آنجایی که چنین رابطه ای فشار قابل توجهی را به رکتوم وارد می کند، می تواند سبب بروز مجدد و عود این بیماری شود از همین روی لازم است حتی بعد از درمان نیز نکات پیشگیری را رعایت کنید تا مجدداً گرفتاری بیماری نشوید.

راه های کاهش عوارض رابطه جنسی از مقعد

افراد میتوانند با در نظر گرفتن برخی نکات ایمنی و بهداشتی در کاهش عوارض نقش آفرینی نموده و میزان ابتلا به بیماری های نشیمنگاهی و مقاربتی را به حداقل برسانند.
برخی از این راهکار ها عبارت اند از:

 • استفاده از ژل روان کننده برای روان کردن مقعد
 • استفاده از کاندوم
 • تمیز و پاکیزه نگه داشتن فضای مقعد
 • استفاده از دوش مقعدی
 • محدود کردن تعداد شرکای جنسی به منظور پیشگیری از انتقال بیماری های مقاربتی
 • برخورد ملایم و پرهیز از برقراری رابطه پرفشار
 • پرهیز از دائمی شدن رابطه از پشت
 • اجابت مزاج قبل از برقراری رابطه

احتمال بارداری با رابطه مقعدی

میزان احتمال بارداری هنگام برقراری رابطه از پشت بسیار کم است. یعنی در صورتی که اسپرم به طور کامل درون مقعد یا خارج از آن ریخته شود امکان بارداری وجود ندارد. اما در صورتی که مقداری از اسپرم بر روی واژن ریخته شود، امکان بارداری وجود دارد.

سوالات متداول

182 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
ملیسا

سلام خسته نباشید بواسیر یا هموروئید انتقالی است ؟

م_ ر

سلام من مرد هستم چیکار کنم همخوابیم طولانی بشه

امین

من یکبار خواستم رابطه مقعدی امتحان کنم اندازه یک سانت داخل رفت من جیغ زدم شما چطوری تحمل میکنید اخه

هومن

سلام چه بی حسی برای مقعد استفاده کنم؟ البته حین رابطه مقعدی

غفوری

رابطه مقعدی باعث زخم شدنه مقعدم میشه؟ من تا الان چیزی حس نکردم خوشبختانه ولی شنیدم زیادش باعث زخم میشه درسته؟

A-62

سلام من متاسفانه به رابطه مقعدی عادت کردم و نوع دیگه ای به دلم نمیشینه لطفا کمک کنید خانمم هم اذیت میشه اما من نمیتونم

مهراسا

سلام اقای دکتر من ازپشت رابطه دارم همیشه (معمولا هفته ای یکبار ) تا چه حدش خطرناکه؟

محسنی

خسته نباشید من هفته پیش چند بار رابطه مقعدی داشتم مقعدم از اون روز متورمه و خوب نشده بواسیر شده؟

نیلی

سلام و خسته نباشید به شما اقا دکتر
بنده حدودا یکسال پیش شقاق رو جراحی کردم و خوب شدم الان که کاملا خوب شدم میتونم رابطه مقعدی داشته باشم؟

تارا

تا الان چندین بار رابطه مقعدی داشتم هیچ مشکلی نداشتم جدیدا دونه های خیلی دور مقعدم در اومده مشکل چیه

تلفن : 00 - 000
تماس اینستاگرام