banner
آذر ۲۰, ۱۳۹۵

علل بروز بیماری بواسیر یا هموروئید در زنان

علت بروز هموروئید یا بواسیر در زنان

با وجود اینکه هموروئید یک بیماری مشترک با علایم و نشانه‌های مشابه در زنان و مردان است اما زنان را چهار برابر بیشتر از مردان مبتلا می‌کند. احتمال آسیب‌پذیری زنان به دلیل در معرض قرار گرفتن عوامل مستعدکننده بیماری بواسیر بیشتر و در نتیجه روند درمان هموروئید یا بواسیر آنان نیز دشوارتر خواهد بود. بیشترین عللی که در بروز اختلال هموروئید در زندگی یک زن نقش دارند شامل:

 • نشستن طولانی‌مدت: قرار گرفتن طولانی مدت در یک وضعیت به خصوص حالت نشسته در زنان به سبب شغلی که دارند عضلات کف لگن را همیشه تحت یک فشار مداوم قرار می‌دهد.
 • یبوست یا اسهال مکرر: تغییرات هورمونی ایجاد شده طی سیکل ماهانه زنان، آن‌ها را در معرض مشکلات گوارشی از جمله تجربه اسهال یا یبوست برای حداقل چند روز ابتدایی عادت ماهانه می‌کند.
 • بلند کردن اجسام سنگین: توانایی و قدرت بدنی زنان به صورت طبیعی کمتر از مردان است. جابه‌جایی اجسام سنگین عضلات کف لگن زنان را زودتر از مردان تضعیف می‌کند.
 • بارداری و زایمان: زنان به دلیل بزرگ شدن شکم در بارداری و تغییرات هورمونی ناشی از آن بیشتر مستعد ابتلا به بواسیر یا هموروئید هستند. عضلات کف لگن زنان به دلیل بارداری و زایمان تضعیف خواهد شد و همین ضعف عضلانی زمینه را برای ابتلا به بواسیر یا هموروئید فرآهم می‌کند. از طرفی بارداری فرد را مستعد ابتلا به یبوست‌های مزمن خواهد کرد.
 • استفاده مکرر از غذاهای شور یا تند: مواد غذایی پرنمک و فلفل با تأثیر بر فشارخون داخل عروقی فرد را مستعد بیماری بواسیر یا هموروئید می‌کند.
 • کم‌تحرکی: زندگی شهرنشینی در زنان از جمله خانه‌دار باعث کاهش میزان فعالیت جسمی روزانه آنان شده است که نه تنها منجر به افزایش وزن و مشکلات بعدی آن با ایجاد فشار بر عضلات کف لگن خواهد شد، بلکه سرعت فعالیت دستگاه گوارش فرد را نیز کند و یبوست فرد را تشدید می‌کند.

متأسفانه، عدم آگاهی زنان از استعداد خود برای ابتلا به بیماری بواسیر یا هموروئید و علل ایجاد کننده آن باعث شده تا زنان جامعه بیشتر دچار این بیماری شده و از آن رنج ببرند. درحالی‌که زنان می‌توانند با توجه به شیوه‌ی صحیح زندگی، قرار دادن ورزش در برنامه‌های شخصی روزانه و اصلاح الگوهای رفتاری غلط که از پیشینیان بر جای مانده است، سلامت جسمی خود را تضمین و از ابتلا به بواسیر یا هموروئید در امان بمانند.
زنان حتی در دوران بارداری نیز می‌توانند از ابتلا به این بیماری جلوگیری کنند و نباید از اقدامات پیشگیرانه در این دوران زندگی غافل شوند. زنان با غلبه بر ترس از ابتلا به بواسیر یا هموروئید و مقابله با ناامیدی از درمان آن می‌توانند قدرت خود را اثبات کنند.

Save

پرسش و پاسخ
 • سلام من از بچه گی یبوست دارم ب عد از زایمان دچار خارش هر ا ز گا هی خون ریزی ولی الان چند سالی گذ شته خون ریزی ندارم ولی گیپ شدن مقعد با آث یبوست خیلی مزمن کرده لطفت راه نمایی کنید

  • با سلام
   کنترل یبوست نیاز به همکاری شخصی شما دارد باید تغییراتی در شیوه زندگی و رژیم غذایی خود ایجاد کنید تا این یبوست کنترل شده و بیماری مقعدی نیز بعد از معاینه بالینی تحت درمان مناسب دارویی و یا غیر آن قرار بگیرند باید رژیم غذایی خود را از مواد غذایی پر فیبر میوه آلو گلابی انجیر خوشک روغن زیتون سرشار نموده مایعات فراوان مصرف کنید دفع مدفوع خود را را به تأخیر نیندازید و مدفوع خود را برای مدت طولانی نگه ندارید پیاده روی کرده و ورزش منظم داشته باشید.

 • سلام ببخشید من چند سالی هست که بعضی اوقات مشکل یبوست دارم بعد از دفع یه قسمتی از بیرون مقعدم زخم میشه وخون میاد نمیدونم چیکار کنم سوزش وخارش هم ندارم فقط وقتی زخم بشه خون میاد خیلی میترسم به نظر شما به پزشک مراجعه کنم

  • با سلام
   عدم توجه به درمان و کنترل بیماری یبوست در طولانی مدت در شما باعث شده تا دچار بیماری مقعدی احتمالی شقاق شده باشید لازم است برای بررسی و تشخیص قطعی آن حضوری مراجعه کنید اگر در مدت طولانی دچار بیماری شده باشید احتمالا بیماری مزمن شده دیگر به درمان‌های دارویی پاسخ مناسب نخواهد داد و نیاز به درمان‌های غیردارویی چون بوتاکس یا جراحی خواهد داشت البته این جراحی با کمک روشهای نوین لیزری های تحت بی حسی موضعی قابل انجام بده نیازی به مراقبت استراحت طولانی مدت و یا بستری شدن در بیمارستان ندارد و می توانید از روز بعد از عمل زندگی عادی خود را آغاز کنید اما اگر می خواهید برای همیشه از این بیماری رها شوید باید تغییراتی در سبک زندگی برای غذایی خود ایجاد کرده و مراقب باشید دچار یبوست نشوید یعنی باید رژیم غذایی خود را از مواد غذایی پر فیبر میوه سبزیجات آلو گلابی انجیر خشک روغن زیتون انتخاب کرده به محض نیاز به دفع خود را به دستشویی برسانید از نگه داشتن مدفوع بپرهیزید پیاده روی و ورزش منظم داشته باشید.

 • حدودا سی ساله پای چپ ندارم، وبه همین علت استفاده از سرویسهای بهداشتی معمولی برای دشوار است و ده سالی است که دچار بیماری بواسیر شده ام و حدودا دوتکه به اندازه لوبیا از روده خارج شده و گاه به گاه بر اثر فشار خون شدیدی خارج میشود لطفا راهنمایی فرمائید سپاسگزارم

  • با سلام
   وقتی بیماری مقعدی هموروئید پیشرفت کرده فعال باشد به درمانهای دارویی پاسخ موثر نداده و دارای زائده دائمی باشد دیگر لازم است تا فرد تحت عمل جراحی قرار بگیرد البته این جراحی با کمک روش های لیزری دیگر مانند جراحی های گسترده سنتی با کمک تیغ جراحی نبوده و سرپایی تحت بی حسی موضعی بدون درد و خونریزی و در جایی خارج از بیمارستان یعنی محیط کلینیک قابل انجام بود نیازی به بستری شدن دارد فرد ندارد و فرد می‌تواند در همان روز جراحی طی یک الی دو ساعت مرخص شده و به خانه بازگشته و زندگی عادی خود را آغاز کرده نیازی به مراقبت یا استراحت طولانی مدت نداشته باشد.

 • با سلام
  من الان چند روزی هست یه گوشت اضافی که همرنگ پوستم هست از مقعدم بیرون زده . امروز با هر بیرون روز به شدت احساس درد و سوزش داشتم و بعد موقع راه رفتن و نشستن اون رو حس میکردم. سیو سه سال دارم و سال گذشته زایمان کردم . سابقه بیماری خاصی ندارم.البته باه همراه دستشویی مقدار کم خون هم میومد که تیره بود رتگش. یبوست معمولا دارم و گاهی اوقات مدفوع به سختی خارج میشه

  • با سلام
   با توجه به توضیحاتی که دادید به نظر می رسد میرسد به سبب دفع مدفوع سخت و زورکی و ابتلا به یبوست در طولانی مدت دچار بیماری مقعدی هموروئید شده باشید به هر حال بدون معاینه نمی توان نظر قطعی داد و راهکار درمانی توصیه نمود پیشنهاد می‌شود هرچه زودتر قبل از بروز علایم آزاردهنده دیگر که میتواند زندگی روزمره شما را نیز در مواردی مختل کننده مراجعه حضوری نمایید تا تحت درمان مناسب قرار بگیرید در صورتی که بیماری در مراحل اولیه ایجاد خود باشد شانس نتیجه گرفتن از درمان دارویی را خواهید داشت در غیر اینصورت بیماری نیاز به درمان‌های دیگر چون جراحی خواهد داشت.

 • سلام ده روز از عمل هیموریدم میگذره یبوست شدید گرفتم جای همورید نگاه کردم باز میترسم احتمال اینکه جای بخیهای جزبی باز شد هست باتشکر

  • با سلام
   بله باید مراقب باشید و با مصرف مواد غذایی ملین دفع روان داشته باشید تا به ناحیه عمل فشار وارد نشود. میزان مایعات مصرفی مواد غذایی پروفیبر آلو انجیر گلابی و روغن زیتون همراه غذا را افزایش داده و از به تاخیر انداختن عمل دفع مدفوع خودداری کنید و هنگام دفع زور و فشار وارد نکنید.

 • سلام ببخشید من ۳ماه زایمون کردم بعد از ۳ماه هنوز اسهال و تهوع دارم میشه دلیلشو بدونم چه دارویی باید مصرف کنم

  • با سلام
   بدون بررسی و معاینه بالینی و انجام آزمایشات لازم نمی‌توان نوعی بیماری گوارشی شما را تشخیص داد برای بررسی وضعیت هر چه زودتر مراجعه حضوری نمایید.

 • سلام.حدود یکسال ونیم پیش دچار شکستگی دست وآسیب شدید مچ شدم وبدنبال آن جراحی بسته انجام شد و حدود دوماه دست از بالا تا سر انگشتان گچ گرفته.وپس از باز شدن دست استفاده از مکمل کلسیم به مدت ۶ ماه وبدنبال آن دچار یبوست شدید شدم ودو بار برای همین به پزشک مراجعه کردم که پزشک ملین تجویز کردند که اوایل خوب بود . دچار بواسیر شدم دکتر پودر پیدرولاکس تجویز کردن بهتر شدم اما الان پس از طی دوره ای که بهتر بودم مجدد علایم بروز کرده راهنمایی میفرمایید ممنون

  • با سلام
   مصرف دارو در مرحله‌ی ابتدایی ابتلا به یبوست و همچنین طولانی مدت پیشنهاد نمیشود، زیرا این داروها وابستگی در فرد ایجاد کرده و در بلند مدت با تنبل نمودن روده و ایجاد اختلال در عملکرد طبیعی دستگاه گوارش سبب بدتر شدن این بیماری خواهند شد. بیماری یبوست به راحتی با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی، رژیم غذایی و الگوی رفتاری کنترل خواهد شد. ابتدا مایعات مصرفی روزانه خود را به بیش از هشت لیوان آب روزانه افزایش دهید، سپس مواد غذایی پر فیبر، میوه و سبزیجات و سبوس را به مواد غذایی مصرفی روزانه بیافزایید، ورزش کنید و به صورت منظم فعالیت بدنی و تحرک داشته باشید، از به تأخیر انداختن عمل دفع مدفوع خودداری کنید و به محض احساس دفع مدفوع خود را به دستشویی برسانید و حین اجابت مزاج زور و فشار بیش از حد اعمال نکنید. نشستن در وان آب گرم به تحریک عمل دفع کمک می‌کند. برای بررسی وضعیت هموروئید و نوع درمان لازم باید حضوری مراجعه شود.

 • سلام من دچار هموروئید شدم،ولی خانواده جدی نمیگیرند،من یه زائده کوچیک لبه مقعدم ایجاد شده،و هنگام دفع خونریزی دارم،خودم می تونم کاری کنم؟

  • با سلام
   خیر اگر زائده ایجاد شده باشد قابل درمان با درمان دارویی و یا درمان خانگی نخواهد بود و تنها راه درمان قطعی آن انجام جراحی است که البته با کمک روش امروزی لیزری این امکان وجود دارد که بیماری شما بدون عارضه و درد و خونریزی به شکل سرپایی و تحت بیحسی موضعی درمان شده و در مدت بسیار کوتاهی نسبت به روشهای جراحی سنتی درمان شوید. حتی با کمک این روش قادر خواهید بود تا از روز بعد از عمل کار و فعالیت روتین روزانه خود را به تنهایی و بدون نیاز به کمک دیگران انجام دهید.

  • با سلام در مراحل اولیه ایجاد با درمان دارویی و یا روشهایی چون کش پلاستیکی قابل درمان است. بستگی به شدت آن دارد.

 • سلام با عرض خسته نباشید خدمت شما. من حدود پنج ساله که داری همورویید نوع ۲ یا ۳ هستم شرم حضور باعث شده که جهت درمان نزد پزشک نروم. الان حدود یک ساله که از پماد رکتول و همورکس استفاده می کنم. سوالم اینه که اولا استفاده مداوم از داروهای مذکور عوارض دارد یا نه? ثانیاً ایا استفاده طولانی مدت میتونه باعث بهبود عارضه شود? ممنون میشم که جوابم را بدید. ضمناً مرد هستم با سن ۴۶ سال.

  • با سلام خیر درمان دارویی برای مشکل شما کافی نبوده و لازم است تا برای بررسی وضعیت حضوری مراجعه نمایید، مشکل شما با درمان لیزری بدون درد و خونریزی و به صورت سرپایی قابل انجام است. لازم است تا حضوری مراجعه نمایید. این بیماریها در میان مردم شایع بوده و برای پزشک معاینه و درمان آن امری عادی است و جای نگرانی و خجالت وحود ندارد.

 • با سلام و عرض خسته نباشید
  اینجانب دو سال است که مبتلا به بیماری بواسیر(
  بواسیر خارجی درجه دو) هستم خونریزی ندارد فقط با درد و سوزش زیاد همراه هست که فقط به هنگام اجابت مزاج مشاهده میشود چندین بار به پزشکان متعدد جهت درمان مراجعه کردم متاسفانه هیچ گونه تغییری در بیماری اینجانب انجام نشده حتی دو بار تحت عمل جراحی هموریید قرار گرفتم که بعد از مدت کوتاهی ظرف مدت یک هفته بواسیر عود کرده.
  ضمن تشکر از جنابعالی اینجانب را راهنمایی بفرمایید

  • با سلام عدم توجه به درمان به موقع و مجدد این زائده باعث پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر مانند خونریزی خواهد شد. بهتر است هر چه زودتر برای درمان خود مراجعه کنید زائده با درمان دارویی رفع نخواهد شد و نیاز به جراحی دارد، خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری جای نگرانی و ناراحتی وجود ندارد، بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارید و از روز پس از عمل می‌توانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید، ولی نباید کار خیلی سنگین انجام دهید.

  • با سلام اگر منظورتان نفخ و عدم دفع باید از به تاخیر انداختن عمل دفع مدفوع بپرهیزید و مواد غذایی پر فیبر و مایعات مصرف کنید تا دفع و تخلیه روده داشته باشید.

 • باسلام من ازاوایل ماه رمضان دچاریبوست شدم واین روندحدودایک ماه طول کشیدبه مرور تعداددفعات اجابت مزاج به هفته ای یک یادوباررسید همراه بادرد وخونریزی که ای خونریزی بخاطر فشار زیاد اتفاق می افتد الانم چندمدتی است که نشستن روی صندلی برایم دشوار شده البته گاهی این طوری میشم روی صندلی.درضمن هنگام شستن محل خا رش هم دارم لطفاراهنمایی کنید چکارکنم وچه غذایی بخورم

  • با سلام عارضه مقعدی ایجاد شده نیاز به معاینه بالینی برای تشخیص قطعی دارد ولی با توجه به توضیحاتتان می‌تواند نشانه‌ای از ابتلای شما به بیماری مقعدی بواسیر به سبب ابتلا به یبوست باشد، در صورتی که برای درمان این مشکل هیچ اقدامی نکنید دیر یا زود بیماری پیشرفت نموده و علایم آزار دهنده دیگری مانند خارش و سوزش و یا سختی در عمل دفع مدفوع بروز خواهد کرد. بهتر است هر چه زودتر برای درمان خود و بررسی علت مراجعه کنید. بیماری مقعدی بین مردم شایع بوده و معاینه آن برای پزشک طبیعی است، خوشبختانه با کمک روش نوین لیزری جای نگرانی و ناراحتی وجود ندارد، بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید. در روش لیزری نیاز به استراحت طولانی مدت روشهای سنتی و مراقبتهای سخت پس از جراحی ندارید و از روز پس از عمل می‌توانید به کار و فعالیت روزانه خود بازگردید بدون اینکه احساس ناراحتی در ناحیه داشته باشید، ولی نباید کار خیلی سنگین انجام دهید. برای کنترل یبوست خود باید میزان مایعات مصرفی خود را به هشت لیوان روزانه افزایش داده و مواد غذایی پر فیبر مانند میوه و سبزیجات تازه، آلو و انجیر خشک و گلابی را در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهید، تحرک داشته باشید و ورزش کنید، پیاده روی منظم و روزانه حداقل سی دقیقه برای تحریک حرکت روده بسیار مناسب است. به محض احساس نیاز به دفع مدفوع خود را به دستشویی برسانید و از زور زدن هنگام دفع مدفوع بپرهیزید و از به تأخیر انداختن عمل اجابت مزاج خودداری کنید. از مصرف انواع داروهای مسهل در طولانی مدت بپرهیزید زیرا روده را دچار تنبلی و اختلال عملکرد نموده باعث تشدید یبوست میشود.

 • سلام ,من ده سال پیش به بیماری بواسیر مبتلا شدم ,خونریزی ندارم فقط سوزش زیاد دارم ,طولانی شدن این بیماری مشکل خاص دیگری به وجود نمیاره ,ممنون از راهنماییتون

  • با سلام عدم درمان به موقع بیماری هموروئید در شما باعث تشدید آسیب بافتی ناحیه و بروز علایم آزار دهنده دیگر در آینده خواهد شد به صورتی که با پیشرفت مرحله بیماری، روند درمان سخت طولانی و تهاجمی و حتی نیازمند جراحی خواهد شد، پس بهتر است زودتر برای درمان خود مراجعه نمایید.

 • عمل هموروئید کردم اما بعد از سه ماه که موقع اجابت خونریزی دارم علت و ابتدای اجابت کمی یبوستی بعد خوب میشه لطفا راهنمایی کنید

  • با سلام ابتلا به یبوست منجر به عود بیماری شده برای بررسی وضعیت هموروئید باید حضوری مراجعه نموده و معاینه شوید. کنترل یبوست می‌تواند به بهبودی شما کمک کند. پس با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی و رژیم غذایی خود و اصلاح عادات غلط رفتاری روزمره در جهت کنترل یبوست بکوشید. مایعات مصرفی روزانه خود را به بیش از هشت لیوان روزانه افزایش دهید، میوه و سبزیجات تازه و مواد غذایی پر فیبر و آلو و گلابی و انجیر خشک مصرف کنید، از به تأخیر انداختن عمل دفع مدفوع خودداری کنید و به محض احساس نیاز به اجابت مزاج خود را به دستشویی برسانید، ورزش کنید و تحرک و فعالیت بدنی منظم داشته باشید و ترجیحاً هر روز نیم ساعت پیاده روی کنید. مصرف بی رویه داروهای ملین میتواند باعث تنبلی روده و اختلال در عملکرد روده و بدتر شدن وضعیت شود.

  • با سلام بله سیر خاصیت ضد التهابی و شفا بخش در بسیاری از بیماریها دارد ولی در درمان بیماری هموروئید به تنهایی کافی نبوده و لازم است تا حضوری مراجعه کنید بسته به شدت بیماری خود تحت درمان مناسب دارویی یا جراحی قرار بگیرید.

 • با سلام، بعد از چهار روز یبوست و زخم،بعد از نزدیکی واژینال در wc متوجه خونریزی از عقب میشم همراه با درد پهلوی چپ، که منجر به همورویید میشه!بعد از شش ماه الان هروقت که دچار التهاب میشم از پهلوی چپم تا کف پام درد میگیره طوری که حتی خوابیدن به طرف چپ هم دردناک هست!
  آیا این حالتی که من دچار همورویید شدم خطر ساز هست؟
  آیا درد پهلو و درد تا کف پا و درد باسن چپ بین هموروییدی ها طبیعیه؟
  با تشکر فراوان

  • با سلام درد پهلو و پاها ممکن است دلیل دیگری چون مشکلات کلیه یا عفونت ادراری و حتی اختلالات مربوط به عروق سیاتیکی یا کمر درد داشته باشد که باید توسط متخصصین مربوطه بررسی و معاینه و درمان شود. اما مشکل هموروئید شما که با خونریزی همراه است حتماً باید بررسی شود تا از منشأ خونریزی و ارتباط آن با بیماری بواسیر مطمئن شد، زیرا خونریزی مقعدی نشانه بیماری‌های دیگر چون بیماری‌های گوارشی یا صعب‌العلاج مانند سرطان نیز هست و حتماً باید جدی گرفته شود و پیگیری گردد. از طرفی عدم توجه به درمان یبوست و عدم سعیرو تلاش در کنترل و بهبودی آن منجر شده تا دچار یک بیماری مقعدی و احتمالاً بیماری هموروئید شوید و حالا عدم درمان به موقع بیماری هموروئید باعث پیشرفت آسیب بافتی ناحیه و بروز علایم آزار دهنده و ناراحت کننده دیگر خواهد شد که جبران و درمان آنها نیازمند صرف وقت و هزینه بیشتر و حتی نیاز به جراحی است. بنابراین پیش از دیر شدن درمان و از دست رفتن زمان طلایی نتیجه بخشی درمان دارویی مراجعه نمایید تا پس از تشخیص قطعی بیماری، درمان لازم تجویز گردد. برای پایداری درمان و جلوگیری از عود بیماری نیز باید تغییراتی در سبک زندگی و رژیم غذایی خود ایجاد کنید تا دچار یبوست شدید و مزمن نشوید. برای مثال ورزش کنید و تحرک بدنی داشته باشید، مواد غذایی پر فیبر مانند میوه و سبزی و غلات سبوس دار مصرف کنید، از به تأخیر انداختن عمل دفع مدفوع خودداری کنید و به احساس دفع مدفوع خود سریع پاسخ دهید و مایعات فراوان بیش از ۸ لیوان روزانه بنوشید.

 • با سلام من زني ٥٠ ساله هستم. يك سال هستش كه يبوست شديد دارم و تقريبا هر شب از شياف ركتول يا آنتي هموروئيد استفاده ميكنم آيا ممكنه سرطان باشه ؟ و بايد به پزشك مراجعه كنم لطفا كمك كنيد

  • با سلام از مصرف خودسرانه دارو جداً بپرهیزید، زیرا با این کار سلامت خود را با استفاده نادرست از داروها به خطر انداخته و دچار مقاومت و یا حساسیت دارویی خواهید شد، سعی کنید با تغییراتی در رژیم غذایی و سبک زندگی بیماری خود را کنترل کنید. مصرف مایعات را به بیش از هشت لیوان روزانه برسانید، از مواد غذایی پر فیبر و سرشار از میوه و سبزیجات تازه استفاده کنید. پیاده روی کنید و تحرک داشته باشید. از به تأخیر انداختن عمل دفع مدفوع خودداری کنید و به احساس دفع مدفوع خود سریع پاسخ دهید. اگر بهبودی حاصل نشد برای بررسی بیشتر و درمان لازم مراجعه نمایید. بعید است سرطان خود را فقط با یبوست نشان دهد.

 • سلام آقای دکتر من تقریبا ۱۵ ماهه سزارین شدم بواسیر گرفتم یبوست هم هستم مدفوعوم همراه باخون خواهش میکنم کمکم کنید خیلی اذیت میشم

  • با سلام مادر عزیز، عدم توجه به درمان و پیگیری بیماری یبوست در شما باعث ایجاد یک عارضه مقعدی و به احتمال فراوان هموروئید در شما شده است که اگر به درمان هر دوی مشکلات خود توجه نکنید، با عوارض دیگری و علایم آزار دهنده بیشتری رو به رو خواهید شد که روند درمانی شما را کمی مشکل خواهد کرد. بهتر است هر چه سریع‌تر و پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر برای تشخیص و درمان مشکل مقعدی خود مراجعه کنید و در کنار آن با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی و رژیم غذایی خود بیماری یبوست را کنترل نمایید. پیاده‌روی و ورزش منظم را در برنامه روزانه خود قرار دهید. مصرف مایعات را به بیش از هشت لیوان روزانه افزایش دهید. از به تأخیر انداختن عمل دفع مدفوع خود خودداری کنید و به احساس دفع مدفوع پاسخ سریع دهید و خود را بلافاصله به دستشویی برسانید. مواد غذایی پر فیبر و میوه و سبزی روزانه میل کنید.

 • مصرف پماد رکتول در هفته اول بارداری مضر است یا خیر نشستن تو اب ولرم ایا ضرر دارد یا نه چکار باید بکنیم که مشکلی پیش نیایید

  • با سلام در هفته اول بارداری طبق قانون همه یا هیچ اگر دارو به جنین آسیب برساند مانع لانه گزینی و ادامه بارداری خواهد شد. بنابراین نگران نباشید. بهتر است در سع ماه اول بارداری هیچ دارویی مصرف نشود ولی در موارد خاص و نیاز ضروری این پماد نیز تجویز خواهد شد، نشستن در وان آب گرم به شرط تمیز بودن آن اشکالی ندارد. بهتر است برای تشخیص نوع بیماری و درمان لازم مراجعه کنید.

 • والده اینجانب مبتلا به بواسیر شدید هستن،تو تبریز هم بیشتر دکترا گفتن تنها را عمله! از شدت دردقادر به زندگی عادی نیستن و سریعٲ نیاز به عمل دارن،لطفا ه وقت ویزیت در اسرع وقت صادر بفرمایید.

 • باسلام و خسته نباشی.من الان مدته چند سال دچار بواسیری شدم و بیرون زدگی هستش ولی هیچ دردی ندارم فقط زمانی که پریود میشم اذیت میشم و تا حالا هم به هیچ دکتری مراجعه نکردم بخاطر دلایلی و چون راهم دور هست ممکنه کمکم کنید ک درمانش چیه ممنون میشم.

  • با سلام تغییرات هورمونی در دوران بارداری باعث تشدید علایم بیماری هموروئید خواهد شد، بهتر است بیش از این درمان خود را به تأخیر نیندازید و برای بازگشت سلامت خود و درمان لازم اعم از دارویی یا جراحی مراجعه کنید. به تأخیر انداختن روند درمانی باعث پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و تشدید آسیب بافتی و همچنین سخت شدن روند درمان خواهد شد. بیماری‌های مقعدی معمولاً به سبب سبک زندگی غلط و عادات رفتاری نادرست مانند زور زدن هنگام دفع مدفوع، ابتلا به یبوست، ورزش نادرست، بلند کردن اجسام سنگین و نشستن طولانی مدت و حتی روابط جنسی مقعدی خشن ایجاد می‌شود. در کنار درمان عامل به وجود آورنده بیماری نیز باید مشخص شود تا درمان لازم تجویز گردد.

 • سلام آقای دکتر . من حدود دو سال و بعد از یک بحران عاطفی کم کم احساس درد در هنگام دفع پیدا کردم . البته از آن زمان شغلم همراه با استرس و نشستن طولانی مدت همراه بوده است . من خیلی مطالعه و تحقیق کردم پزشک متخصص گوارش هم پس از انجام کولونوسکوپی تشخیص همورئید داد و یک سری توصیه شیاف آنتی همورویید و قرص سی لاکس . اما من نمیخوام بصورت مداوم از آنها استفاده کنم . سراغ جایگزین های گیاهی رفتم و گفتند علت آن کثیفی خونتان میباشد و به من جوشانده عناب و زرشک کوهی را توصیه کردند . از آن موقع من خونریزی بعد از دفع ندارم ولی فقط درد آن قطع نشده . تا جایی که گاهی باز هم شیاف آنتی همورئید استفاده میکنم . لازم به ذکر است برای از نرم شدن مدفوع آب زیاد میخورم . توجه کافی به برنامه غذایی خود دارم . به فیبرها و میوه جات و سبزی جات توجه دارم . و استرس رو زا خودم دور کردم . ولی با وجود اینکه تقریبا هر روز اجابت مزاج دارم ، مدفوع سفت و پس از آن درد مرا اذیت میکند . آیا باید تا آخر عمر این درد را بپذیرم ؟ لطفا مرا راهنمایی بفرمایید . با تشکر فراوان

  • با سلام درمان گیاهی صد در صد بیماری را بهبود نبخشیده و فقط باعث کاهش برخی علایم برای مدت محدود خواهد شد، بهتر است به درمان دارویی خود ادامه داده و قبل از تکمیل درمان آن را رها نکنید. اگر درمان دارویی علایم آزار دهنده شما را کنترل نکرد، نیاز به جراحی خواهید داشت که البته با کمک روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان و همچنین بدون نیاز به استراحت طولانی مدت درمان خواهید شد. به رژیم غذایی و سبک زندگی خود ادامه داده و ورزش منظم داشته باشید و برای درمان اساسی خود مراجعه نمایید.

 • تقریبا ۵سال همورویید دارم ۲ماه ۲زایمان کردم در این مدت مدام از تنگی مقعد اذیتم در صورتی که اصلا یبوست ندارم لطفا کمکم کنید.

  • با سلام ضمن عرض تبریک قدم نو رسیده، مادر عزیز باید مورد معاینه دقیق بالینی و حتی کولونوسکوپی قرار بگیرید تا میزان پیشرفت بیماری هموروئید و شدت آسیب بافتی ناحیه مشخص و در صورت نیاز درمان جراحی برای رفع این تنگی توصیه شود. بهتر است پیش از وخیم شدن بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و سخت شدن مراحل درمان برای بازگشت سلامت خود مراجعه نمایید.

 • بعد از زايمان دوم كه فشار زيادي را تحمل نمودم وقتي دير به دستشويي ميروم ويا مدفويم سفت ميشود ويا موقعي زمان طولاني درماشين روي صندلي هستم وبه مسافرت ميرويم درد زيادي را در كمر حس ميكنم كمرم بيش از اندازه درد ميكند وقتي كمي استراحت ودستشويي ميروم درد كمرم كمتر ميشود بطور كامل دردم برطرف نميشود ولي كم ميشودلطفا راهنمايي ام نماييد

 • درناحيه مقعدي سوزش دارم كلنوسكوپي شدم در روده مشكل خاص نيست ولي به علي داشتن بواسير در اطراف مقعد ازسوي داخل درد دارم.از شياف استفاده ميكنم افاقه نداشته
  از پماد هيدر استفاده مي كنم مثل اينكه روده زده بيرون احساس مي كنم

  • با سلام ناحیه مقعد باید مورد بررسی دقیقتری قرار بگیرد تا علت درد و بیرون زدگی مشخص و درمان لازم تجویز گردد، نگران نباشید اگر مشکل شما هموروئید پیشرفته باشد که به درمان دارویی پاسخ مثبت نمیدهد می‌توانید با جراجی به روش لیزری از درد موجود رها شده و سلامت خود را بدون نیاز به بستری شدن در ببمارستان و تحمل عوارض جراحی با روش سنتی بازیابید، بهتر است به درمان دارویی بسنده نکرده و برای درمان اساسی مراجعه کنید.

 • با دیدن و خواندن مقاله شما خیلی از عوارض بیماری هموروئید را دارم .میخواستم ۱ بار ویزیت شوم. در ۲ هفته گذشته ۲ بار خونریزی بعد از اجابت مزاج داشتم.

  • با سلام خونریزی مقعدی به تنهایی می‌تواند علاوه بر بیماری‌های مقعدی نشانه یک بیماری عفونی، ویروسی، گوارشی و حتی بیماری‌های صعب‌العلاج مانند سرطان نیز باشد، بنابراین باید آن را جدی گرفته و هر چه سریع‌تر برای رد علل احتمالی دیگر مراجعه کنید تا با تشخیص صحیح بیماری، درمان لازم تجویز شود. برای تعیین نوبت ویزیت نیز می‌توانید از طریق سیستم نوبت دهی کلینیک اقدام کنید.

 • با سلام
  نزدیک به ۳ ماه که توده هموروییدی به اندازه عدس از مقعدم بیرون زده و ناحیه بسیار درد ناک هست
  نزد پزشک معاینه شده ام و دارو هم مصرف کرده ام (شیاف- انتی بیوتیک- تزریق عظلانی)
  که متاسفانه درد همیشه هست و اگر لاکتولوز را مصرف نکنم درد شدیدتر میشود و منجر به خونریزی میشود
  ایا میشود برای لیزر کردن راهنمایی بکنید
  از سایت خوبتون تشکر میکنم

  • با سلام با پیشرفت بیماری هموروئید و وخیم شدن آن و عدم پاسخ به انواع درمان های دارویی نیاز به جراحی ضروری می‌شود. اگر به سلامت خود اهمیت می‌دهید هر چه سریع‌تر و پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و آسیب بافتی شدیدتر برای جراحی مراجعه کنید. با روش لیزری بدون درد و خونریزی و عوارض سایر روش های جراحی سنتی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان و همچنین بدون نیاز به استراحت طولانی مدت جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید و از روز پس از عمل جراحی می‌توانید کار و فعالیت روزمره خود را آغاز نمایید البته به شرطی که کارتان سنگین نباشد. البته تضمین عدم عود بیماری در گرو همکاری شما در دوری از عوامل مستعد کننده بازگشت بیماری است.

 • با سلام وخسته نباشید اقا دکتر من تقریبا ۸ ساله با زایده بوستی که در مقعد داشتم البته هر مدت به هنگام اجابت مزاج بعد از ان خون داشتم وقطع میشد اولین بار به هنگام بلند کردن اجسام سنگین بالای ۸۰ کیلو که مجبور بودم حمل کنم وبا اینکه خجالتی بودم نمیتونستم برم دکتر جراح ببینه بارسال سراغ یک دکتر به اجبار رفتمکه گفت شما باید عمل کنید همورویید دارید وعمل نکردم چند مدت بیش با شماره شما تماس گرفتم وبا شما حرف زدم وخدمت شما عرض کردم من از خوزستان با شما تماس میگیرم اقا دکتر حالا من نمیتونم اجابت مزاج کنم ومجبورم غذایی نخورم یا کم بخورم چون بهنگام اجابت مزاج درد وسوزش و بعد از ان لکه های خونی میبنم ودچار یبوست هستم اقا دکتر بعد راه از خوزستان تاتهران تقبل دارم که دوریم ولی از نظر عمل با لیزر وقیمت ان را که شقاق وهمورویید چقدر بام درمیات و اینکه راستی یعنی استراحت نمیخات لطفا راهنماییم بکنید که فرداش امدم عمل کنم کم نیارم باتشکر

  • با سلام بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و آسیب بافتی شدیدتر برای درمان خود مراجعه کنید. در صورت نیاز به جراحی با روش لیزری بدون درد و خونریزی و عوارض سایر روشهای جراحی سنتی و بدون نیاز به بی‌هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی جراحی شده و در همان روز مراجعه ترخیص خواهید شد، در واقع کافی است یک روز برای درمان خود زمان بگذارید. از روز پس از عمل می‌توانید کار و فعالیت روزمره خود را آغاز نمایید البته به شرطی که کارتان سنگین نباشد. برای تعیین وقت ویزیت و جراحی و تخمین هزینه‌های احتمالی می‌توانید از طریق سیستم نوبت دهی کلینیک اقدام کنید.

 • بنده در حدود سه ماه درد شدید در ناحیه مقعد دارم و هر چه از پماد های انتی هموروید استفاده کردم بهتر نشد و بدتر هم شد ممنون میشم کمکی کنین

  • با سلام درد مقعدی می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی یا یک اسپاسم عضلانی ناحیه مقعد و حتی مربوط به درد استخوان دنبالچه باشد، بنابراین کاملاً واضح است که درمان دارویی خودسرانه نمیتواند مؤثر واقع شود. استفاده خودسرانه دارو شیمیایی احتمال حساسیت و یا مقاومت دارویی را در بدن شما بالا می‌برد. بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و آسیب بافتی شدیدتر برای تشخیص نوع بیماری و شدت آن و درمان لازم مراجعه نمایید تا شانس بهره بردن از درمان دارویی را از دست ندهید.

 • باسلام و خسته نباشید من شش ماهه که زایمان کردم خیلی وقتها شکمم نفخ میکند بعضی موقع ها هم در اصراف مقعد هم داخل و بیرون دچار خارش میشوم. مرا راهنمایی کنید چه پمادی برای خارش میتوانم استفاده کنم در دوران شیردهی

  • با سلام مادر عزیز، بدون مشخص شدن علت خارش مقعدی شما نمی‌توان هیچ دارویی تجویز نمود. خارش مقعد می‌تواند نشانه یک بیماری مقعدی، انگلی،عفونی، پوستی یا حتی عدم رعایت بهداشت صحیح فردی یا رفتار وسواسی دستشویی باشد. برای مشخص شدن علت، نیاز به معاینه بالینی و بررسی آزمایشگاهی وجود دارد بنابراین پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر برای درمان مراجعه کنید. از پوشیدن لباس تنگ و غیر نخی بپرهیزید، پس از شستن خود، ناحیه را به آرامی با گذاشتن و برداشتن دستمال کاغذی خشک کنید. از خاراندن ناحیه و تحریک شدیدتر آن بپرهیزید.

  • با سلام بدون بررسی زائده ایجاد شده در ناحیه مقعد و معاینه بالینی نمی‌توان در مورد نوع و شدت پیشرفت بیماری اظهار نظر قطعی نمود. در حال حاضر بهترین اقدام شما مراجعه فوری برای بررسی و آغاز درمان لازم پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و آسیب بافتی شدیدتر خواهد بود تا زمان طلایی بهره بردن از درمان دارویی را از دست نداده و هر چه سریع‌تر درمان شوید. در غیر این صورت با پیشرفت بیماری و گسترش زائده درمان مشکلتر خواهد شد.

 • اقای دکتر من در فصل گرما یا زمان استرس زیاد درد و خونریزی از بواسیر که ۲ است ایجاد شده دارم دنبال راهی برای درمان قطعی هستم

  • با سلام در مواردی که بیماری هموروئید به درمان دارویی پاسخ مثبت نداده و خونریزی ان علاوه بر درمان ادامه داشته باشث پیشنهاد می‌شود تا فرد تحت جراحی قرار بگیرد. البته باید علت دقیق تشدید هموروئید شما مشخص شود ممکن است با دوری از عامل تهدیدکننده، بیماری کنترل شود. در صورت نیاز به جراحی نگران نباشید با کمک روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون عوارض سایر روشهای جراحی سنتی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان و همچنین بدون نیاز به استراحت طولانی مدت درمان شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید.

 • سلام آقای دکتر نزدیک ۲سال است که دچاربواسیل شده ام امامانند خال گوشتی کمتری دردی نداشت اما اوایل کنارش ی گوشت کوچک دیگر درآمده است انگار۲تاشده باشد بعد اولی هم انگارپاره شده توآیینه که نگاش میکنم باز شده بعد ی چیز قرمزمشخصه،امونم روبریده حتی نمیتونم زیادبشینم لطف کنیدبگیدبه عمل نیاز دارم یاباکرم های مخصوصش خوب میشن؟؟

  • با سلام با بزرگ شدن زائده و پیشرفت بیماری و گسترش آن از احتمال نتیجه گرفتن از درمان دارویی کاسته می‌شود و برای از بین بردن زائده نیاز به درمان جراحی خواهید داشت. بهتر است پیش از وخیم شدن بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و تشدید آسیب بافتی برای درمان خود مراجعه نموده و بیش از این درمان خود را به تأخیر نیندازید. با روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان و همچنین بدون نیاز به استراحت طولانی مدت درمان شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید.

 • سلام اقای دکتر
  من مدتی است ب این بیماری دچار شدم ولی چون اطلاعی نداشتم ب سراغ درمانش نرفتم
  الان ب حدی رسیده که بیرون زده، با درمان گیاهی میتونم درستش بکنم؟ یا نیاز ب جراحی داره؟
  لطفا همراهیم بفرمایید اقای دکتر

  • با سلام خیر هیچ یک از بیماری‌های مقعدی با درمان دارویی به صورت صد در صد بهبود نمی‌یابد، فقط با این درمان علایم برای مدت محدودی کاهش یافته و تسکین می‌یابند و البته در از بین بردن زائده نقشی ندارد. اگر بیماری پیشرفت کرده باشد و زائده موجود حالت دائمی داشته باشد ممکن است تنها راه خلاصی از آن استفاده از روشهای کم تهاجمی و حتی جراحی باشد. مهمترین نکته مراجعه فوری شما در جهت پیشگیری از پیشرفت بیماری و بروز آسیب بافتی شدیدتر و تسریع در روند درمان است تا بتوانید با صرف وقت و هزینه کمتر درمان شوید.

 • با سلام خدمت آقای دکتر من با توجه به مطالب موجود در سایت فوق العاده شما به این نتیجه رسیدم که همورویید من از نوع ۴ است در حال حاضر نه درددارم ونه خونریزی دچار گودی کمر هسنم فقط گاهی اوقات که مدفوع قطور است ویا سفت خونریزی کمی دارم فقط مشکل من ظاهر مقعد است که بصورت گوشتی اویزان وبه اندازه یک سکه کوچک است لطف کنید قبل از تعیین وقت راهنمایی کنید ازچه نوع جراحی درمورد من استفاده میشود خیلی استرس دارم

  • با سلام ابتدا باید نوع و درجه هموروئید طی معاینه بالینی و حتی در صورت نیاز تحت تست کمک تشخیصی کولونوسکوپی بررسی و قطعی شود، سپس در صورت پیشرفته بودن بیماری جراحی توصیه خواهد شد که معمولاً امکان جراحی با روش لیزری وجود دارد. در این روش بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان و همچنین بدون درد و خونریزی و عوارض سایر روشهای جراحی سنتی درمان شده و ظاهر متعارف ناحیه مقعد خود را باز می‌یابید و از روز پس از عمل جراحی می‌توانید کار و فعالیت روزمره خود را آغاز نمایید و نیازی به استراحت طولانی مدت نخواهید داشت.

 • با سلام ، ۳۳ ساله هستم . دو سال پیش عمل هموروئید ترمپوزهانجام داده ام و دکتر مربوطه ام چهار پاکه از من برداشته ، بعد از عمل من دچار تنگی شده که حتی باد شکم اگر از بنده می خواست خارج شود دچار درد میشدم . در حین اجابت مزاج رو به قبله میشدم ، بار دوم عمل شدم ( عمل پلاستیک) تنگی۳۰% برطرف شده ولی اسفنگتر در موقع دفع کار نمیکند و من بایستی حتما روزی چهار قاشق لاکسی ژل بخورم که این موضوع همچنان ادامه دارد . حال سوال بنده این است که اولا” خوردن روزی چهار قاشق لاکسی ژل امکان سرطانی شدن دستگاه گوارش را بهمراه دارد . ثانیا” مدت دو ماهی هست که معده ام ترش میکند و حالت تهوع دارم ، ثالثا” چطور میتونم خوردن لاکسی ژل را حذف کنم و جای آن ازداروی گیاه استفاده کنم که عوارض نداشته باشد . ممنون میشم بطور کامل راهنمایم کنید

  • با سلام مصرف طولانی مدت این دارو دستگاه گوارش شما را وابسته و در نتیجه با ایجاد تنبلی در حرکت روده ها سیستم گوارشی را تنبل می‌کند. مصرف آن به سرطان ارتباطی ندارد ولی وابستگی باعث تشدید مشکل دفع شما خواهد شد، بهتر است با مصرف مایعات و مواد غذایی پر فیبر به دفع آسان و روان خود کمک کنید. از طرفی مصرف داروی گیاهی همیشه بی خطر نبوده و عوارض حود را دارد. برای ترش کردن معده و تهوع نیز باید با کاهش مصرف چای و مواد غذایی کافئینی و نوشابه گازدار و همچنین مواد غذایی سرخ کردنی و افزایش وعده غذایی و کاهش حجم هر وعده در جهت کنترل آن بکوشید و بلافاصله بعد از غذا دراز نکشید. اگر بهبودی رویت نشد برای بررسی بیشتر سیستم گوارشی و معده مراجعه مجدد داشته باشید.

  • با سلام ابتدا باید طی معاینه دقیق بالینی و تی تحت کولونوسکوپی شدت بیماری هموروئید و نیاز به جراحی تأیید شود، سپس در صورت نیاز به جراحی می‌توانید با روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و عوارض سایر روشهای جراحی بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان و همچنین بدون نیاز به استراحت طولانی مدت درمان شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز یابید. از روز اول پس از عمل جراحی می‌توانید کار و فعالیت روزمره خود را آغاز نمایید البته به شرطی که کارتان سنگین نباشد. برای تعیین وقت ویزیت و جراحی می‌توانید از طریق سیستم نوبت دهی کلینیک اقدام کنید.

 • باتوجه به اينكه شهرستاني هستم وفكر ميكنم هموروئيد درجه٤داشته باشم قبلا مشكلي نداشتم امامدتي هست اذيت ميشم خانواده م هم اطلاع ندارندخجالت ميكشم بهشون بگم لطفا راهنمايي كنيد ممنون

  • با سلام عدم توجه به درمان به موقع منجر به پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده و تشدید آسیب بافتی در شما شده است که روند درمانی را مشکل می‌کند و به احتمال فراوان نیاز به جراحی وجود دارد. اما با کمک روش نوین جراحی لیزری دیگر نگرانی در زمینه عوارض بيهوشی و عوارض درد و خونریزی و عفونت پس از عمل نخواهید داشت و به صورت سرپایی جراحی شده و در مدت کوتاهی سلامت خود را باز می‌یابید و نیازی به استراحت طولانی مدت ندارید. هر چه سریع‌تر برای درمان خود کنید.

 • سلام من ده روز پیش عمل بواسیر انجام دادم هم قسمت داخل بوده (بخیه خورده ) هم بیرون زدن بودن در کل .حال بعد از دستشویی روفتن درد شدید و از داخل شوزش شدید دارم درخواست من کاهش این درد وشوزش لطفا تشکر

  • با سلام پس از عمل جراحی بواسیر باید تا زمان بهبود کامل زخم ناشی از عمل کمی صبور باشید، در مدت بهبودی سعی کنید از مواد غذایی ملین مصرف کنید تا دفع مدفوع روان و بدون فشار به محل عمل داشته باشید. با نظر پزشک جراح خود می‌توانید مسکن مصرف کنید.

 • سلام ده روز است که مشاهده کردم بیرون مقعد زائده ای بوجود امده به فوق تخصص گوارش مراجعه و داروهای ملین تجویز کردند هنوز دارو ها تمام نشده و نمی دانم خوب میشود یانه بفرمایید اگر خوب نشد چه کار کنم

  • با سلام به مصرف داروهای خود به صورت منظم و به موقع ادامه دهید خود شما هم مراقب مواد غذایی مصرفی و رفتارهای فردی خود مانند خودداری از زور زدن هنگام دفع مدفوع باشید، اگر ضایعه بهبود نیافت می‌توانید برای اقدام درمانی غیر دارویی در جهت از بین بردن ضایعه مراجعه کنید با یک جراحی ساده لیزری و به صورت سرپایی بهبود یافته و ظاهر متعارف ناحیه مقعد خود را باز می‌یابید. البته باید مراقب باشید که با تحت فشار گذاشتن ناحیه مقعد دچار بازگشت بیماری نشوید.

 • سلام آقای دکتر من خانومی ٣٧ ساله هستم به مدت ٥ ماه در در ناحیه ی مقعد دارم ٥ ساعت بعد از دفع مجاز درد دارم که تحمل اش سخت است . پماد آنتی هموروئید استفاده کرده ام اما تاثیری نداشت. آیا این بیماری شقاق است یا بواسیر ؟ و بهترین و مطمئن ترین راه درمان آن چیست؟

  • با سلام خانم عزیز، از مصرف خودسرانه دارو بپرهیزید، زیرا این کار باعث مقاومت و حساسیت دارویی شده و سلامت شما را به خطر می‌اندازد. بهتر است برای تشخیص قطعی و معاینه، پیش از آسیب شدیدتر و بروز علایم آزار دهنده دیگر مراجعه کنید و با توجه به توضیحاتتون احتمال شقاق مقعدی بیشتر است. اگر در مرحله حاد بیماری مراجعه کنید درمان دارویی کافی و مؤثر است در غیر این صورت در مرحله مزمن بیماری نیاز به جراحی هست، البته در کنار درمان باید علت بیماری مشخص شده و از عامل به وجود آورنده آن دوری کنید تا بیماری دوباره عود نکند.

 • با سلام من چند سالي است كه داراي بواسير هستم . هم بواسير خارجي و هم داخلي نوع ۴ . در عرض اين چند سال به مرور بر شدت بيماري افزوده شده است . در حال حاضر مشكل خاصي وجود ندارد به جز اينكه هر چند ماه يكبار دچار درد و يا خونريزي شده و پس از ۲ تا ۳ روز مشكل رفع ميشود.
  حال سوال بنده از شما اين است كه آيا حتما نياز به درمان وجود دارد و اينكه مي توان با تحمل ابن رنج و زحمت كه هر چند ماه يكبار تكرار مي شود. از درمان ليزر و جراحي دوري كرد.

  • با سلام خیر عدم توجه به درمان بیماری و پیگیری آن سبب تشدید بیماری شما و بروز علایم آزار دهنده دیگر و خارج شدن بیماری از کنترل و درمان خواهد شد به صورتی که ممکن است برای رهایی از آن نیاز به چند بار جراحی پیدا کنید. از طرفی هر بار خونریری مقعدی را نمی‌توان به بواسیر ربط داد و ممکن است یک عامل داخلی داشته باشد که نیازمند اقدام درمانی فوری است، پس باید بیماری را جدی گرفته و پیش از وخیم شدن آن را درمان کنید. پیشرفت بیماری باعث سخت شدن روند درمان و صرف وقت و هزینه بیشتر خواهد شد.

 • اقای دکتر من بواسیر داشتم بعد پیش یک دکتر عمومی رفتم ایشان توصه کردن که من تو یک وان با اب دغ بشینم این کارا کردم خوب شدم ولی دوباره دچار این بیماری شدم که همراه با درده کمکم کنید

  • با سلام برای رهایی کامل از بیماری هموروئید باید در کنار درمان اصلی بیماری، از علت به وجود آورنده آن که معمولاً یک رفتار غلط یا تغذیه نامناسب است، دوری کنید. بار دیگر برای بررسی ناحیه مقعد و میزان پیشرفت بیماری و درمان لازم باید مراجعه کنید.