علت بواسیر در زنان و هموروئید در بارداری چیست؟+ عکس

بیماری بواسیر در زنان

به طور کلی میزان ابتلا به بواسیر در زنان به دلیل شرایط فیزیکی آنها بیشتر از مردان است. در این مطلب با انواع علتهای بروز هموروئید در زنان و علائم آنها در بارداری آشنا شده و بهترین شیوه آن را نیز بررسی خواهیم نمود.

بواسیر در بارداری زنان

متأسفانه، عدم آگاهی زنان از استعداد خود برای ابتلا به بیماری هموروئید خارجی یا داخلی و علل ایجاد کننده آن باعث شده تا زنان جامعه بیشتر دچار این بیماری شده و از آن رنج ببرند. درحالی‌که زنان می‌توانند با توجه به شیوه‌ی صحیح زندگی، قرار دادن ورزش در برنامه‌های شخصی روزانه و اصلاح الگوهای رفتاری غلط که از پیشینیان بر جای مانده است، سلامت جسمی خود را تضمین و از ابتلا به این بیماری در امان بمانند.
بیماری بواسیر در زنان حتی در دوران بارداری نیز قابل پیشگیری است و آنان نباید از اقدامات پیشگیرانه در این دوران زندگی غافل شوند. زنان با غلبه بر ترس از ابتلا به هموروئید و مقابله با ناامیدی از درمان آن می‌توانند قدرت خود را اثبات کنند.

علت بواسیر در زنان چیست؟

با وجود اینکه بواسیر یا هموروئید یک بیماری مشترک با علائم و نشانه‌های مشابه در زنان و مردان است اما امکان ابتلا به بیماری بواسیر در زنان چهار برابر بیشتر از مردان است. احتمال آسیب‌پذیری زنان به دلیل در معرض قرار گرفتن عوامل مستعد کننده این بیماری بیشتر و در نتیجه روند درمان هموروئید خارجی یا داخلی آنان نیز دشوارتر خواهد بود.

بیشتر بخوانید: بواسیر داخلی چیست؟

بنابراین اصلی ترین علت بواسیر در زنان چیست عبارت اند از:

 • نشستن طولانی‌مدت: قرار گرفتن طولانی مدت در یک وضعیت به خصوص حالت نشسته در زنان به سبب شغلی که دارند عضلات کف لگن را همیشه تحت یک فشار مداوم و ضعف قرار می‌دهد.
 • یبوست یا اسهال مکرر: تغییرات هورمونی ایجاد شده طی سیکل ماهانه زنان، آن‌ها را در معرض مشکلات گوارشی از جمله تجربه اسهال یا یبوست برای حداقل چند روز ابتدایی عادت ماهانه می‌کند.
 • بلند کردن اجسام سنگین: توانایی و قدرت بدنی زنان به صورت طبیعی کمتر از مردان است. جابه‌جایی اجسام سنگین عضلات کف لگن زنان را زودتر از مردان تضعیف می‌کند. بنابراین امکان تورم عروق بواسیری بیشتر است.
 • بارداری و زایمان: زنان به دلیل بزرگ شدن شکم و اضافه وزن در بارداری و تغییرات هورمونی ناشی از آن بیشتر مستعد ابتلا به هموروئید هستند. در این بازه زمانی عضلات کف لگن زنان به دلیل بارداری و زایمان تضعیف خواهد شد و همین ضعف عضلانی زمینه را برای ابتلا به این بیماری را فرآهم می‌کند. از طرفی بارداری فرد را مستعد ابتلا به یبوست‌های مزمن خواهد کرد.
 • استفاده مکرر از غذاهای شور یا تند: مواد غذایی پرنمک و فلفل با تأثیر بر فشارخون داخل عروقی فرد را مستعد بیماری بواسیر می‌کند.
 • کم‌تحرکی: زندگی شهرنشینی در زنان از جمله زنان خانه‌دار باعث کاهش میزان فعالیت جسمی روزانه آنان شده است که نه تنها منجر به افزایش وزن و مشکلات بعدی آن با ایجاد فشار بر عضلات کف لگن خواهد شد، بلکه سرعت فعالیت دستگاه گوارش فرد را نیز کند و یبوست فرد را تشدید می‌کند.

علائم بواسیر در زنان

همانطور که گفته شد زنان در طول بارداری بیشتر مستعد ابتلا به این بیماری هستتند که با علائم بسیاری همراه است. ما به طور کلی نمیتوان گفت که علائم و نشانه های بواسیر در زنان با مردان متفاوت است. به همین منظور با یکدیگر جزئی ترین علائم هموروئید در زنان را بررسی خواهیم نمود.

برخی از نشانه‌های بواسیر در بارداری شامل:

 • ناراحتی در ناحیه مقعد: درد شدید مقعدی و احساس ناخوشایندی که در ناحیه مقعد رخ می دهد و فرد برای اولین بار در طول عمر خود آن را تجربه می‌کند.
 • خونریزی: خونریزی مقعدی به رنگ قرمز روشن از مقعد یک شاخص قطعی وجود هموروئید یا بواسیر در زنان باردار است که در طول اجابت مزاج یا بلافاصله پس از آن رخ می‌دهد. خون با محتویات روده مخلوط نیست و بر روی سطح آن به صورت جداگانه قرار دارد. حجم خون ممکن است از چند قطره کوچک تا مقدار زیاد متفاوت باشد. طولانی مدت بودن خونریزی مقعدی در زنان باردار ممکن است باعث کاهش هموگلوبین و ایجاد کم‌خونی در او شود.
 • درد: احساس درد از عوارض انواع خاصی از هموروئید در زنان است. ترک در مقعد یا التهاب طولانی مدت می‌تواند منجر به درد هر نوع بواسیری شود که در حین دفع مدفوع یا بعد از آن رخ می‌دهد.
 • خارش: خارش پوست ناحیه‌ی مقعد می‌تواند علامت التهاب کانال مقعد و کف لگن باشد که ممکن است منجر به التهاب و قرمزی پوست نیز شود. زنان با خاراندن ناحیه‌ی ملتهب با ناخن‌، خود را در معرض زخم و عفونت قرار می‌دهند.
 • بیرون زدگی: بیرون زدگی عروق هموروئیدی از درون مقعد یکی از دیگر علائم بواسیر در خانمها و بخصوص خانمهای باردار بوده که آنها را تحت تاثیر قرار می دهد.

بارداری نه‌ تنها عروق داخلی کانال راست روده، بلکه مویرگ‌های پا و ناحیه‌ی تناسلی را نیز در معرض واریس شدن قرار می‌دهد. زیرا رحم در حال رشد بر روی یک ورید بزرگ درون شکم ـ موجود در قسمت راست بدن به نام اجوف تحتانی که وظیفه‌ی بازگرداندن خون اندام‌های پایینی بدن را به قلب دارد ـ فشار می‌آورد. فشار رحم در سه ماهه‌ی آخر بارداری می‌تواند آن‌قدر شدید باشد که باعث ایجاد اختلال در عملکرد این ورید شده و خون در عروق اندام‌های پایینی جمع شود و با سرعت کمتری به قلب بازگردد. تجمع خون باعث کشیدگی دیواره‌های عروقی و کاهش توان پمپاژ در آن‌ها می‌شود. در نهایت عملکرد عروق ضعیف‌تر و حساس‌تری چون ناحیه‌ی کف لگن و مقعد زودتر از سایر نقاط مختل می‌شود.

مطالعه بیشتر: واریس بارداری چیست؟

تغییرات هورمونی دوران بارداری که به منظور حمایت جنین در نه ماه بارداری به وجود می‌آید، بر سایر نقاط بدن مادر نیز تأثیر می‌گذرد که همیشه مطلوب نخواهد بود. تغییر هورمونی با دو ضربه از دو ناحیه‌ی متفاوت زمینه را برای بواسیر مساعد می‌کند.

 • کاهش سرعت حرکت روده‌‌ها و تشدید احتمال یبوست در فرد
 • شل شدن دیواره‌ی عروق و تورم آن به دنبال تجمع خون

آیا هموروئید در بارداری خطرناک است؟

به طور کلی بیماری بواسیر عارضه ای بسیار دردناک بوده که با علائم خود می تواند فعالیتهای روزانه هر فردی را تحت تاثیر قرار دهد.
هموروئید به طور کلی همراه با علائم زیادی است اما از دسته بیماری های خطرناکی که به جنین یا مادر لطمه بزند نیست. البته این در صورتی است که مادر دچار خونریزی های بواسیر نباشد و تنها علائمی چون درد و سوزش وجود داشته باشد. همچنین خطری که می تواند مادر را تهدید کند، زایمان طبیعی و حاد شدن بواسیر است که خانمهای باردار مبتلا به هموروئید حتما باید آن را با پزشک خود در میان بگذارند.

عکس بواسیر در زنان

با مشاهده عکس بواسیر زنان میتوانید به میزان شدت و حاد بودن بیماری پی برده و نسبت به انتخاب یک شیوه مناسب برای درمان این بیماری اقدام نمایید. البته عکس بواسیر در بارداری به طور کلی با دیگر انواع هموروئید در افراد چندن تفاوت نداشته و یکسان است.

عکس بواسیر در بارداری

نحوه پیشگیری از بواسیر دربارداری زنان

می دانیم که بواسیر بیماری است که با رعایت برخی نکات ساده قابل پیشگیری و کنترل است. برخی از ساده ترین راه های پیشگیری از هموروئید در بارداری و زنان عبارت اند از:

 • مصرف سبزیجات و میوه های تازه و فیبر دار
 • نوشیدن ۸ لیوان آب در روز
 • مصرف غذاهای خانگی و پرهیز از فست فود
 • پرهیز از نوشیدنی های گازدار به منظور پیشگیری از یبوست و نفخ
 • داشتن تحرک کافی و ورزش مناسب ؛ پرهیز از بی تحرکی
 • پرهیز از زور زدن هنگام اجابت مزاج

عوارض

از عوارض بواسیر در زنان و خصوصا خانمهای باردار می توان به بروز کم خونی اشاره نمود. در کنار دیگر عوارض هموروئید در زنان که درد، سوزش، خارش را شامل می شود، خونریزی از مواردی است که باید جدی و تحت درمان قرار گرفته شود.

انواع عوارض هموروئید در زنان:

 • خونریزی شدید و خطر ابتلا به کم خونی
 • درد شدید هنگام نشستن یا راه رفتن که به خصوص برای خانمهای باردار ناخوشایند است
 • حاد شدن عارضه و ابتلا به هموروئید خونی و ترمبوزه

انواع روشهای درمان

درمان هموروئید وابسته به شدت و میزان حاد بودن بیماری به روشهای مختلفی امکان پذیر است. برای مثال افرادی که تنها علائم اولیه این عارضه را تجربه میکنند می توانند از روشهای خانگی یا گیاهی استفاده کنند. اما میزان نتیجه دهی یا عوارض این روش ها بر عهده بیمار است. چرا که این شیوه ها غیر پزشکی بوده، شالوده علمی نداشته و در خانه انجام می شود.

لیزر

لیزر اصلی ترین و یکی از راحت ترین شیوه درمان بیماری بواسیر زنان بوده و با کمترین عوارض عارضه را از بین میبرد. لیزر بدون درد و خونریزی ناشی از تیغ جراحی بوده و نیازی به بیهوشی و بستری در بیمارستان ندارد؛ چرا که با این شیوه به طور سرپایی بیماری خود را درمان خواهید نمود.

همچنین این شیوه یک روش کم درد سر و کم هزینه می باشد که به طور کامل هموروئید بارداری زنان را اتز بین برده و موجب جلوگیری از عود دوباره آن می شود.

درمان خانگی بواسیر در بارداری

در دوران بارداری به دلیل محدودیت مصرف دارو باید با تغییر رژیم غذایی و رعایت توصیه‌های پیشگیرانه از شدت عوارض بیماری بواسیر بارداری کاست که شامل:

 • مصرف مایعات فراوان؛
 • مصرف مواد غذایی حاوی فیبر مانند میوه و سبزیجات؛
 • تنظیم زمان دفع مدفوع در شبانه‌روز و خودداری از به تأخیر انداختن آن؛
 • استفاده از توالت فرنگی؛
 • خودداری از زور زدن هنگام اجابت مزاج؛
 • کمپرس گرم یا سرد بر ناحیه‌ی ملتهب؛
 • پیاده‌روی منظم روزانه؛
 • ورزش کگل (مخصوص تقویت عضلات کف لگن)؛
 • استفاده از دستمال توالت نرم، بدون بو و سفید یک دست
 • نشستن در وان یا لگن تمیز حاوی آب گرم حداقل سه بار در روز هر بار به مدت ده دقیقه؛
 • تحرک و دوری از باقی ماندن در یک حالت نشسته یا ایستاده در مدت طولانی.
 • استفاده از روشهای درمان گیاهی بواسیر یا هموروئید
 • مصرف داروی بواسیر از جمله پماد انتی هموروئید (با مشورت متخصص)

در صورت مؤثر نبودن تغییرات الگوی رفتاری می‌توان از داروهای موضعی یا داروهای مسکن و ضد التهاب با نظر پزشک استفاده کرد. هرچند اثر مضر بسیاری از داروها بر جنین شناخته نشده است اما با مصرف موضعی دارو در سطح کوچکی از پوست احتمال آسیب احتمالی کاهش می‌یابد. البته نگران نباشید پزشکان داروهای ایمن‌تر در بارداری را تجویز خواهند کرد. در صورت نیاز به جراحی بواسیر معمولاً تا پس از زایمان فرد صبر می‌کنند زیرا احتمال بهبود نسبی هموروئید پس از اتمام بارداری وجود دارد.
اگرچه بواسیر به تنهایی برای جنین مشکلی ایجاد نخواهد کرد اما به منظور جلوگیری از کم‌خونی مادر نیاز به پیگیری فوری عارضه‌ی خونریزی بواسیر در بارداری هست.
هرچند زور زدن‌های بیش از حد در هنگام زایمان طبیعی می‌تواند باعث تشدید بیماری شود ولی انجام مداوم ورزش کگل می‌تواند به تقویت عضلات کف لگن و آمادگی آن‌ برای زایمان کمک کند. پس از زایمان، استفاده از وان و یا لگن حاوی مخلوط آب ولرم و بتادین در کاهش درد بواسیر یا هموروئید بی‌تأثیر نیست.

درمان گیاهی بواسیر در بارداری

برخی از روشهای گیاهی مانند استعمال آلوئه ورا می توانند به التهاب پوست یا قرمزی بواسیر کمک کرده و علائم آن را کاهش دهید. علاوه بر آن خوردن عسل چه برای ساده نمودن اجابت مزاج و یا استعمال آن بر روی ناحیه آسیب دیده میتواند سبب نرم شدن پوست شود.
البته باید این نکته را در نظر داشته باشید میزان نتیجه گیری از این روشها به عهده بیمار بوده و نمی توان آن را یک شیوه درمانی مناسب و پزشکی دانست.

مطالعه بیشتر: درمان گیاهی بواسیر

عمل بواسیر زنان

عمل بواسیر زنان یا مردان به گونه ای بوده که پزشک با استفاده از تیغ جراحی و در اتاق عمل همچنین تحت بیهوشی ناحیه جراحت دیده را برش داده و عروق بواسیری را جراحی میکند. این روش دارای دوره نقاهت طولانی بوده و امکان عود و بازگشت بیماری در آن وجود دارد.

علاوه برآن یک روش سخت برای درمان بواسیر زنان به شمار رفته و از هزینه و عوراض زیادی برخوردار است. همچنین معمولا جای اسکار و زخم ناشی از جراحی بر روی بدن رد باقی مانده و موجب از بین رفتن اعتماد به نفس افراد می شود.

سوالات متداول

257 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
سارا

ممکنه با لیزر رفع شه واسه یه دختر ۱۷ ساله؟یا حتما باید عمل شه

فاطمه

سلام خسته نباشید
میزان خونریزی بواسیر تو بارداری چقدر هست خیلی معذرت میخوام برای من هنگام دغع انگار که پریود شدم انقدر زیاده متاسفانه از کسی هم نمیتونم بپرسم

مرجان

سلام اقای دکترممکنه خانم باردار براثر رابطه ازپشت بواسیربگیره

الناز داوری

من دوران بارداریم بواسیر گرفته بودم خیلی هم اذیت میشدم با اون وزن زیاد نمیتونستم حتی راحت بشینم یا بخوابم بعد زایمانم مستقیم رفتم لیزرش کردم همین کلینیک خیلی راضی بودم برید

تارا هادوی

ممکنه بدونم خانمای بارداری که بواسیر میگیرنو جراحی میکنن یا لیزر برای بچه خطرناک نیست؟؟؟؟؟

ازیتا

خانمهای باردار چرا بیشترشون بواسیر میگیرن؟ خواهر من خیلی اذیت میشه بواسیر بارداری گرفته

آذین

با سلام و وقت بخیر ببخشید بعد انجام لیرز ممکنه بواسیر دوباره بر گرده یا مشکل کامل رفع میشه با یکبار لیزر

نجفی

سلام میتونم بپرسم برای درمان بواسیر زنان دکتر خانم هم دارید یا خیر؟

نسترن قیاثی345678

من میخواستم بدونم ممکنه خانمی به دلیل اضافه وزن هموروئید بگیره؟

لادن همتی

سلام وقت بخیر ممکنه بدونم خانمی که دچار هموروئید در بارداری بشه چطوری درمان میشه؟ من ۲۷سالمه و بارداری اولمم هست که دچار هموروئید شدم

تلفن : 00 - 000
تماس اینستاگرام