banner
آذر ۲۰, ۱۳۹۵

علل هموروئید یا بواسیر در دوران بارداری و پیشگیری از شدت عوارض بیماری

هموروئید یا بواسیر در دوران بارداری

بارداری و زایمان زنان را مستعد ابتلا یا تشدید بیماری بواسیر یا هموروئید می‌کند. تغییرات هورمونی ناشی از حاملگی از یک سو و افزایش فشار داخل شکمی حاصل از تحمل وزن جنین از سوی دیگر شرایط را برای ابتلا به بواسیر یا هموروئید آسان‌تر می‌کند. بیماری بواسیر یا هموروئید در بارداری به خصوص سه ماهه‌ی سوم شایع است. آمارها نشان داده که ۲۵ الی ۳۵ درصد زنان برای اولین بار در دوران حاملگی این بیماری را تجربه می‌کنند. در صورت داشتن سابقه‌ی بواسیر یا هموروئید احتمال عود یا تکرار آن در بارداری دور از ذهن نیست. تحمل درد و ناراحتی ناشی از بواسیر یا هموروئید در دوران بارداری به دلیل حساس شدن روحیه‌ی زنان و نگرانی‌های دیگری که برای جنین خود دارند، سخت‌تر از سایر دوره‌های زندگی است.

نشانه های بواسیر یا هموروئید در دوران باراری

نشانه‌های بواسیر یا هموروئید در دوران بارداری شامل:

 • ناراحتی در ناحیه مقعد: احساس ناخوشایندی که در ناحیه مقعد رخ می دهد و فرد برای اولین بار در طول عمر خود آن را تجربه می‌کند.
 • خون‌ریزی: خون‌ریزی به رنگ قرمز روشن از مقعد یک شاخص قطعی وجود هموروئید یا بواسیر در زنان باردار است که در طول اجابت مزاج یا بلافاصله پس از آن رخ می‌دهد. خون با محتویات روده مخلوط نیست و بر روی سطح آن به صورت جداگانه قرار دارد. حجم خون ممکن است از چند قطره کوچک تا مقدار زیاد متفاوت باشد. طولانی مدت بودن خونریزی مقعدی در زنان باردار ممکن است باعث کاهش هموگلوبین و ایجاد کم‌خونی در او شود.
 • درد: احساس درد از عوارض انواع خاصی از بواسیر یا هموروئید است. ترک در مقعد یا التهاب طولانی مدت می‌تواند منجر به درد هر نوع بواسیری شود که در حین دفع مدفوع یا بعد از آن رخ می‌دهد.
 • خارش: خارش پوست ناحیه‌ی مقعد می‌تواند علامت التهاب کانال مقعد و کف لگن باشد که ممکن است منجر به التهاب و قرمزی پوست نیز شود. زنان با خاراندن ناحیه‌ی ملتهب با ناخن‌، خود را در معرض زخم و عفونت قرار می‌دهند.

بارداری نه‌تنها عروق داخلی کانال راست روده، بلکه مویرگ‌های پا و ناحیه‌ی تناسلی را نیز در معرض واریسی شدن قرار می‌دهد. زیرا رحم در حال رشد بر روی یک ورید بزرگ درون شکم ـ موجود در قسمت راست بدن به نام اجوف تحتانی که وظیفه‌ی بازگرداندن خون اندام‌های پایینی بدن را به قلب دارد ـ فشار می‌آورد. فشار رحم در سه ماهه‌ی آخر بارداری می‌تواند آن‌قدر شدید باشد که باعث ایجاد اختلال در عملکرد این ورید شده و خون در عروق اندام‌های پایینی جمع شود و با سرعت کمتری به قلب بازگردد. تجمع خون باعث کشیدگی دیواره‌های عروقی و کاهش توان پمپاژ در آن‌ها می‌شود. در نهایت عملکرد عروق ضعیف‌تر و حساس‌تری چون ناحیه‌ی کف لگن و مقعد زودتر از سایر نقاط مختل می‌شود.
تغییرات هورمونی دوران بارداری که به منظور حمایت جنین در نه ماه بارداری به وجود می‌آید، بر سایر نقاط بدن مادر نیز تأثیر می‌گذرد که همیشه مطلوب نخواهد بود. تغییر هورمونی با دو ضربه از دو ناحیه‌ی متفاوت زمینه را برای بواسیر یا هموروئید مساعد می‌کند.

 • کاهش سرعت حرکت روده‌‌ها و تشدید احتمال یبوست در فرد
 • شل شدن دیواره‌ی عروق و تورم آن به دنبال تجمع خون

در دوران بارداری به دلیل محدودیت مصرف دارو باید با تغییر رژیم غذایی و رعایت توصیه‌های پیشگیرانه از شدت عوارض بیماری کاست که شامل:

 • مصرف مایعات فراوان؛
 • مصرف مواد غذایی حاوی فیبر مانند میوه و سبزیجات؛
 • تنظیم زمان دفع مدفوع در شبانه‌روز و خودداری از به تأخیر انداختن آن؛
 • استفاده از توالت فرنگی؛
 • خودداری از زور زدن هنگام اجابت مزاج؛
 • کمپرس گرم یا سرد بر ناحیه‌ی ملتهب؛
 • پیاده‌روی منظم روزانه؛
 • ورزش کگل (مخصوص تقویت عضلات کف لگن)؛
 • استفاده از دستمال توالت نرم، بدون بو و سفید یک دست
 • نشستن در وان یا لگن تمیز حاوی آب گرم حداقل سه بار در روز هر بار به مدت ده دقیقه؛
 • تحرک و دوری از باقی ماندن در یک حالت نشسته یا ایستاده در مدت طولانی.

در صورت مؤثر نبودن تغییرات الگوی رفتاری می‌توان از داروهای موضعی یا داروهای مسکن و ضد التهاب با نظر پزشک استفاده کرد. هرچند اثر مضر بسیاری از داروها بر جنین شناخته نشده است اما با مصرف موضعی دارو در سطح کوچکی از پوست احتمال آسیب احتمالی کاهش می‌یابد. البته نگران نباشید پزشکان داروهای ایمن‌تر در بارداری را تجویز خواهند کرد. در صورت نیاز به جراحی معمولاً تا پس از زایمان فرد صبر می‌کنند زیرا احتمال بهبود نسبی بواسیر یا هموروئید پس از اتمام بارداری وجود دارد.
اگرچه بواسیر یا هموروئید به تنهایی برای جنین مشکلی ایجاد نخواهد کرد اما به منظور جلوگیری از کم‌خونی مادر نیاز به پیگیری فوری عارضه‌ی خونریزی بواسیر یا هموروئید در بارداری هست.
هرچند زور زدن‌های بیش از حد در هنگام زایمان طبیعی می‌تواند باعث تشدید بیماری شود ولی انجام مداوم ورزش کگل می‌تواند به تقویت عضلات کف لگن و آمادگی آن‌ برای زایمان کمک کند. پس از زایمان، استفاده از وان و یا لگن حاوی مخلوط آب ولرم و بتادین در کاهش درد بواسیر یا هموروئید بی‌تأثیر نیست.

Save

پرسش و پاسخ
 • مونا گفت:

  سلام.
  من در هفته ۳۷ بارداری هستم .بواسیرم شدید زده بیرون به طوریکه نه میتونم بشینم نه راه برم فقط خوابیدم.۳ تا دکتر رفتم و با تجویزهاشون همه نوع پماد و … استفاده کردم فایده نداشته.اخرین دکتری که رفتم با امپول بیرون زده رو بی حس کرد و زد داخل مقعدم ولی هنوز یک ساعت نشده بادرد فراوان زد بیرون .
  دارم از درد میمیرم ۱۷ اردیبهشت تاریخ زایمان بهم دادند.خیلی درد دارم و اذیتم .توروخدا اگه راه حلی وجود داره بهمن بگید.کمکم کنیددددد.

  • clinic گفت:

   با سلام
   برای بررسی وضعیت خود و راهنمایی درباره درمان لازم است مراجعه کرده معاینه بالینی شوید تا اقدامات لازم انجام شود.

 • ناشناس گفت:

  با سلام من در ۳۲ هفته هستم ؛ مقعدم درد فراوان دارم ؛ یبوست ندارم ؛ شکمم راحت کار می‌کنه ؛ متوجه شدم بواسیر در آوردم لطفا راهنما بی کنید ؛ با سپاس

  • clinic گفت:

   با سلام
   تحمل وزن جنین در طی دوران بارداری باعث بروز فشار به ناحیه مقعد و بروز یا تشدید بیماری هموروئید خواهد شد در دوران بارداری اقدام درمانی خاصی انجام نخواهد شد فقط توصیه می شود از ایستادن یا نشستن بدون وقفه بپرهیزید و با تغییر حالت دادن فشار وارد بر ناحیه را کنترل کنید و مراقب باشید دچار یبوست و یا دفع مدفوع زورکی نشوید برای کنترل درد می توانید از کمپرس گرم بر روی ناحیه استفاده کنید و یا برای دریافت درمان دارویی مناسب حضوری مراجعه کنید تا پس از زایمان تحت درمان مناسب احتمالاً جراحی قرار بگیرید و نگران نباشید با کمک روش های لیزری میتوانید این جراحی را سرپایی انجام داده در همان روز مراجعه مرخص شوید به خانه باز گردید و از روز بعد عمل همانند قبل به مراقبت از فرزند خود بپردازید.

 • ناشناس گفت:

  سلام من هفته ۲۲ بارداری هستم یبوست شدید دارم هنگام دفع مدفوع درد شدیدی احساس مکنم که بعداز اون تا دوساعت درد دارم خواستم راهنماییم کنید چه کار کنم خیلی نگرانم.

  • clinic گفت:

   با سلام
   به احتمال زیاد به سبب عدم کنترل مشکل یبوست خود در طولانی مدت دچار یک بیماری مقعدی دیگر به نام فیشر شده باشید برای بررسی وضعیت بیماری خود لازم است تا حضوری مراجعه کرده قبل از وخیم شدن بیماری تحت درمان مناسب و مجاز در بارداری قرار بگیرید لازم است برای بازگشت سلامت خود تغییراتی در سبک زندگی و رژیم غذایی خود ایجاد کرده برای کنترل یبوست مصرف مایعات مواد غذایی و میوه سبزیجات آلو گلابی انجیر خشک کیوی را افزایش داده روغن زیتون به مواد غذایی مصرفی خود اضافه کنید در صورتی که منع نداشته باشید پیاده‌روی داشته و از به تاخیر انداختن عمل دفع مدفوع بپرهیزید و به محض احساس نیاز به دفع خود را به دستشویی برسانید تا این دوران بارداری که می‌تواند با ایجاد تغییرات هورمونی زمینه‌ساز ابتلا به یبوست باشد طی شود.

 • Zahra گفت:

  با سلام.خانمی ۳۲ ساله و هفته ۲۵ بارداری ام به علت کم خونی و مینور بودن دکتر برایم روزی ۳ قرص فرفولیک تجویز کرد بعد از دو هفته مصرف.حالا دچار شقاق بسیار ملتهب و متورم و دردناکی شدم که دردش حتی برای یک ثانیه هم متوقف نمی شود…به دو پزشک مراجعه کردم…شیاف انتی همورئید و پماد آنتی فیشر ،پماد تریا میسنون ان ان و شربت لاکتولوز توصیه کردند ولی هیچکدام کوچکترین تا ثیر نداشته و سوزش شدید و تیرهای دردناکی را در رکتومم ناگهانی حس میکنم….تو را خدا اگر سوالم را خواندید راهنمایی کنید..باتشکر

  • clinic گفت:

   با سلام
   در دوران بارداری تا جای ممکن از داروهای حداقلی و با عوارض کمتر برای درمان فرد استفاده خواهد شد و لازم است در تغذیه خود بیشتر دقت کنید تا این دوران طی شود و از ابتلا به یبوست جلوگیری نمایید در صورتی که درمان‌های دارویی فعلی کافی نبود برای بررسی وضعیت حضوری مراجعه کنید.

 • سميه گفت:

  سلام من زني٣١ساله باردار٥هفته هستم دچار خونريزي روشن قطره ايي ودرد شديدوسوزش هنگام دفع هستم خيلي درد دارم نميتونم بشينم،كمكم كنيد بايد چه كار كنم دارويي ميشه استفاده كرد؟

  • clinic گفت:

   با سلام
   تغییرات هورمونی دوران بارداری زنان را در معرض ابتلاء به بیماری یبوست و سپس بیماریهای مقعدی به دنبال آن قرار میدهد برای بررسی وضعیت مشکل خود حضوری مراجعه کنید تا تحت درمان دارویی مناسب و مجاز در دوران بارداری قرار بگیرید. پس از زایمان می‌توانید برای درمان قطعی آن اقدام کنید.

 • شهناز گفت:

  من بعد از زایمان اولم بواسیرگرفتم خوب شد بعد از مدتی زایمان دومم عود کرد الان ده سال گذشته هر چند وقت عود میکنه حالاباید چکار کنم عمل کنم به طور کامل خوبمبشه

  • clinic گفت:

   با سلام
   برای بررسی وضعیت خود و تشخیص مرحله‌ پیشرفت بیماری و نوع درمان مناسب آن اعم از دارویی یا جراحی باید حضوری مراجعه کرد معاینه بالینی شوید تا به درستی درمان لازم توصیه گردد.

 • نوروزی گفت:

  سلام من بارداری اولم هست والان ۲۰هفته ام ازداخل مقعدم گوشت اضافی بیرون زده و کلیه هام خیلی درد میکنه من الان باید چکار کنم لطفا کمکم کنید

  • clinic گفت:

   با سلام
   برای درد کلیه به متخصص خود و یا کلیه و مجاری ادرار مراجعه کنید. برای بیرون زدگی مقعد هم فعلاً نمیتوان کاری کرد باید صبز کنید تا بعد از زایمان برای رهایی کامل از آن تحت جراحی قرار بگیرید که البته با وجود روش نوین لیزری بدون عارضه خونریزی و درد روشهای سنتی سرپایی درمان شده و از صبح روز بعد به محل کار و زندگی روزمره مراقبت از فرزند خود بپردازید بدون اینکه احساس ناراحتی داشته باشید.

 • دریا گفت:

  سلام من بعد از زایمان اول یبوست شدید گرفتم الان بارداری دوم هستم ولی متاسفانه یبوست و شقاقم عود کرده خیلی درد دارم لطفا کمکم کنید در هفته ۹ بارداری هستم

  • clinic گفت:

   با سلام
   مادر عزیز شما باید حتما قبل از بارداری دوم خود برای درمان اقدام میکردید زیرا در زمان بارداری امکان تجویز هر دارو و روش درمانی به خصوص سه ماهه اول وجود ندارد. با این حال سعی کنید یبوست خود را کنترل نموده همیشه روان مدفوع کنید و هر چه زودتر برای بررسی وضعیت خود و دریافت درمان مجاز حضوری مراجعه نمایید.

 • زهرا گفت:

  باسلام خسته نباشید من ماه نهم بارداری هستم موقع اجابت مزاج سوزش ودرد ودرد شکم دارم و یه بیرون زدگی گوشت اضافی داره البته یک سال پیش خونریزی سوزش ودرد داشتم به دکتر گوارش مراجعه کردم گفتن پارگی پیدا کرده با پماد و رعایت کردم خوب شد آزمون خواهش می کنم راهنماییم کنید

  • clinic گفت:

   با سلام
   بیماری مقعدی شما به سبب بارداری و تغییرات هورمونی این دوران و تحمل وزن جنین تشدید شده و عود نموده است لازم است تا بعد از زایمان برای درمان قطعی آن مراجعه نمایید فعلا میتوانید تحت دارو درمانی مجاز در بارداری موقتاً علایم را کاعش داده و بعد از زایمان احتمالاً نیاز به عمل جراحی خواهید داشت که با وجود روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بیهوشی عمومی و بستری شدن در محیط آلوده بیمارستانی در کلینیک درمان تحت بیحسی شده و همان روز ترخیض شوید و از روز بعد از عمل به محیط کار و زندگی روزمره و مراقبت از فرزند خود بدون نیاز به کمک دیگران بپردازید اما لازم است شیوه زندگی خود را به نفع کاهش عوامل محرک تغییر دهید.

 • محمد گفت:

  با سلام خانم بنده باردار هستن و خونريزي مقعدي دارند بعضي اوقات در حجم زياد ايا عمل جراحي ميتواند انجام دهد ؟و ايامشكلي براي جنين ندارد؟

  • clinic گفت:

   با سلام
   بهتر است اعمال جراحی غیر ضروری در بارداری انجام نشود و این کار به بعد از زایمان به تعویق افتاد ولی اگر پس از بررسی لازم بیماری مقعدی شما فعال تشخیص داده شده و نیاز به جراحی ضروری بود بهتر است برای آسیب کمتر به جنین در سه ماهه دوم از بارداری انجام شود که البته با وجود روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و با عوارض کمتر برای خود و بارداری و جنین جراحی سرپایی شده و در مدت بسیار کوتاه سلامت خود را باز خواهید یافت و میتوانید از صبح روز بعد کار و فعالیت روزانه خود را آغاز نمایید.

 • شكوفه گفت:

  سلام من يكبار٨ ماه پيش عمل بواسيرانجام دادم امابازهم عودكرده ازعمل دوباره ميترسم چيكاركنم خوب بشم

  • clinic گفت:

   با سلام
   برای بررسی وضعیت عود و نیاز به جراحی مجدد مراجعه نمایید لازم است تا تغییراتی در سبک زندگی خود داده و از عوامل محرک عود دوری کنید. به تغذیه خود بیشتر توجه نموده و تحرک بدنی داشته باشید و یبوست احتمالی را کنترل کنید.

 • اسما گفت:

  سلام
  وقتتون بخیر
  من در ماه آخربارداری هستم و نزدیک ب دوماه هست ک یک زایده درناحیه مقعدم بوجود اومده ک هیچ مشکلی واسم نداره…نه درد نه سوزش و یبوست…
  ب دکترهم مراجعه کردم گفتن چون کارت نداره زیادمهم نیست واگه خواستی ازنظر زیبایی میتونی جراحی کنی..
  خواستم بدونم امکان خوب شدن بعداز زایمانم وجود داره یااینکه حتماباید جراحی کنم تااینکه بدتر نشه و مشکل ساز!
  ممنون

  • clinic گفت:

   با سلام
   خیر تنها راه درمان زائده جراحی است که بعد از زایمان با روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بیهوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی درمان خواهید شد.

 • زهرا گفت:

  باسلام
  من هفته ۱۴ بارداری هستم متاسفانه جفت پایین است.
  در هنگام دستشویی رفتن میترسم که خدایی نکرده مشکلی برای جنین به وجود بیاد ایستاده ادرار و مدفوع میکنم آیا مشکلی برام به وجود نمیاد.
  لطفا راهنمایی نمایید.
  متشکرم

  • clinic گفت:

   با سلام نیاز به این کار نیست از توالت فرنگی استفاده شود

 • مژده گفت:

  سلام خسته نباشیدمژده هستم بیست نه سال دارم باردارهستم پنج ماه دارم وچندروزب خون ریزی معقدی دچارشدم ممنون میشم کمکم کنید

  • clinic گفت:

   با سلام تغییرات هورمونی دوران بارداری باعث تغییراتی در عملکرد دستگاه گوارش و کاهش تحرک روده و بروز یبوست و زمینه ساز ابتلا به بیماری مقعدی هموروئید و یا فیشر در زنان باردار است که معمولاً در صورت عدم رعایت اصول رفتاری و رژیم غذایی مطلوب در این دوران منجر به این عارضه خواهد شد و پس از زایمان در صورت عدم توجه تشدید خواهد شد. بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و تشدید آسیب بافتی ناحیه برای دریافت درمان لازم مراجعه حضوری نمایید. برای کنترل یبوست خود باید میزان مایعات مصرفی خود را به هشت لیوان روزانه افزایش داده و مواد غذایی پر فیبر مانند میوه و سبزیجات تازه را در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهید و از مواد غذایی کمتر نفاخ مصرف کنید، تحرک داشته باشید و ورزش کنید، پیاده روی منظم و روزانه حداقل سی دقیقه برای تحریک حرکت روده بسیار مناسب است. به محض احساس نیاز به دفع مدفوع خود را به دستشویی برسانید و از زور زدن هنگام دفع مدفوع بپرهیزید و از به تأخیر افتاد انداختن عمل اجابت مزاج خودداری کنید. در صورتی بهبود خواهید یافت که مشکل یبوست رفع شود و به سبب درد عمل دفع را به تاخیر نیاندازید.

 • طیبه گفت:

  با سلام .مشکوک به بارداری هستم ۴۷ساله هستم.وازدردبواسیررنج میبرم دفع مدفوع با خونریزی بیرون زدگی مقعدوخارش وسوزش رنج میبرم خواهش میکنم راهنمایی کنید

  • clinic گفت:

   با سلام برای بررسی وضعیت پس از مشخص شدن بارداری حضوری مراجعه کنید.

 • ه گفت:

  سلام، در هفته ٣٨ بارداري هستم. بيرون بيرون زدگي هايي اطراف مقعدم احساس مي كنم اما هيچ علامت ديگري از جمله درد، سوزش، خونريزي و … ندارم. ممكنه حالتي از هموروييد باشه؟

  • clinic گفت:

   با سلام بله پس از زایمان برای درمان خود پیش از بروز سایر علایم آزار دهنده مراجعه حضوری نمایید.

 • م.م گفت:

  سلام
  وقت بخیر
  من ۸ اسفند ۹۵ زایمان طبیعی داشتم که بخاطر بارداری و زایمان طبیعی هموروئیدم تشدید شد و ۲۶ اردیبهشت عمل کردم. الان دوباره باردارم. میخواستم بدونم هموروئیدم دوباره عود میکنه یا نه؟

  • clinic گفت:

   با سلام بله تغییرات هورمونی دوران بارداری و تحمل وزن جنین ممکن است منجر به عود آن شود، مراقب تغذیه خود برای جلوگیری از ابتلا به یبوست باشید.

 • ۱۲۳شبنم گفت:

  سلام من ۲۳ ساله بارداری اولمه در سه ماهه ی اخر بارداریم چند وقتی متوجه شدم بیرون مقعدم زاید ی گوشتی اندازه لوبیا دارم اما هیچ سوزش یا خارشی ندارم فقط خیلی کم احساس درد میکنم ‌دکتر برایم شیاف داده اما من میترسم استفاده کنم احتمال زایمانمم طبیعی است خیلی استرس دارم ایا پمادی برای درمان این زایده وجود دارد کمکم کنید

  • clinic گفت:

   با سلام تغییرات هورمونی دوران بارداری باعث تغییراتی در عملکرد دستگاه گوارش و کاهش تحرک روده و بروز یبوست و زمینه ساز ابتلا به بیماری مقعدی هموروئید و یا فیشر در زنان باردار است که معمولاً در صورت عدم رعایت اصول رفتاری و رژیم غذایی مطلوب در این دوران منجر به این عارضه خواهد شد و پس از زایمان در صورت عدم توجه تشدید خواهد شد. بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و تشدید آسیب بافتی ناحیه برای دریافت درمان لازم پس از زایمان مراجعه حضوری نمایید. درمان زائده فقط با جراحی امکان پذیر است که خوشبختانه با روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون بیهوشی جراحی شده و زود سلامت خود را باز خواهید یافت. برای کنترل یبوست خود باید میزان مایعات مصرفی خود را به هشت لیوان روزانه افزایش داده و مواد غذایی پر فیبر مانند میوه و سبزیجات تازه را در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهید و از مواد غذایی کمتر نفاخ مصرف کنید، تحرک داشته باشید و ورزش کنید، پیاده روی منظم و روزانه حداقل سی دقیقه برای تحریک حرکت روده بسیار مناسب است. به محض احساس نیاز به دفع مدفوع خود را به دستشویی برسانید و از زور زدن هنگام دفع مدفوع بپرهیزید و از به تأخیر انداختن عمل اجابت مزاج خودداری کنید. در صورتی بهبود خواهید یافت که مشکل یبوست رفع شود و به سبب درد عمل دفع را به تاخیر نیندازید.

 • مریم ب گفت:

  سلام من در هفته ۵ بارداری هستم و حدوداً دو هفته س که یبوست شدید دارم البته از قبلم مشکل هموروئید داشتم همراه با خونریزی به دکتر زنان که گفتم شربت منیزیم هیدورکساید ۸ درصد تجویز کردن متاسفانه امروز دچار خونریزی شدم میتونم شیاف آنتی هموروئید استفاده کنم؟؟

  • clinic گفت:

   با سلام خودسرانه هیچ دارویی در بارداری استفاده نکنید برای درمان لازم است حضوری مراجعه شود.
   عدم توجه به کنترل یبوست شما را مستعد بیماری مقعدی خواهد کرد. برای کنترل یبوست خود باید میزان مایعات مصرفی خود را به هشت لیوان روزانه افزایش داده و مواد غذایی پر فیبر مانند میوه و سبزیجات تازه، آلو و انجیر خشک و گلابی را در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهید، تحرک داشته باشید و ورزش کنید، پیاده روی منظم و روزانه حداقل سی دقیقه برای تحریک حرکت روده بسیار مناسب است. به محض احساس نیاز به دفع مدفوع خود را به دستشویی برسانید و از زور زدن هنگام دفع مدفوع بپرهیزید و از به تأخیر انداختن عمل اجابت مزاج خودداری کنید. از مصرف انواع داروهای مسهل در طولانی مدت بپرهیزید زیرا روده را دچار تنبلی و اختلال عملکرد نموده باعث تشدید یبوست می‌شود. در صورت مؤثر نبودن حضوری مراجعه شود.

 • ندا گفت:

  سلام ..من هفته نهم بارداري هستم..مشكل همورييد دارم و يبوست ميشم ايا ميتونم از شياف همورييد در دوران بارداري استفاده كنم؟؟؟؟ايا استفاده از شياف همورييد خطرناكه…با تشكر

  • clinic گفت:

   با سلام مادر عزیز خودسرانه هیچ درمانی رو در دوران بارداری استفاده نکنید، مراجعه حضوری کنید تا درمان مناسب و مجاز در بارداری تجویز شود.

 • زهرا گفت:

  سلام من سه روزاست که درپشت مقعدم دانه ای درامده همراه بادرد وتوسه ماه اخربارداری هستم راهنمایی ام کنید

  • clinic گفت:

   با سلام زائده مقعدی می‌تواند به سبب ابتلا به بیماری مقعدی هموروئید یا فیشر، بیماری زگیل مقعدی یا بیرون زدگی و افتادگی رکتوم ایجاد شود که تشخیص قطعی آن نیازمند مراجعه حضوری شما و معاینه بالینی و مشاهده ناحیه آسیب دیده است. تغییرات هورمونی دوران بارداری و تحمل وزن جنین و رحم در این دوره نه ماه زنان را در معرض انواع بیماری‌های مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی قرار خواهد داد که در صورت رعایت نکردن اصول مراقبتی حتی پس از زایمان نیز اثرات آن باقی خواهد ماند. ممکن است دچار هر یک از این بیماری‌ها شده و نیاز به درمان دارویی یا حتی جراحی داشته باشید، بنابراین بهتر است هر چه سریع‌تر و پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده و ناخوشایند دیگر برای معاینه و تشخیص قطعی بیماری و دریافت درمان لازم مراجعه حضوری نمایید.

 • خدیجه گفت:

  سوال خود را بپرسید…سلام من دربارداری اولم که چهار سال پیش بود درسه ماه دوم دچار بواسیر شدم وبعداز سزارین خوب نشدم حتی بزرگتر هم شد دکتر رفتم گفت که بواسیر بیرونی هست مشکلی هم ندارم حال تصمیم به بارداری مجدد گرفتم ولی می خواستم بدانم که دربارداری بعد برایم مشکلی یا خطری ندارد اصلا صلاح هست که بامشکل همورید دوباره باردارشوم یا نه باتشکر از شما خواهشن مرا راهنمایی کنید

  • clinic گفت:

   با سلام ابتدا قبل از اقدام به بارداری باید این مشکل خود را برطرف نمایید زیرا در دوران بارداری محدودیت مصرف دارو وجود داشته و بیماری مقعدی تشدید خواهد شد. برای دریافت درمان مناسب دارویی یا جراحی هر چه سریعتر پیش از بروز مشکلات بعدی مراجعه حضوری نمایید.

 • pari گفت:

  سلام من الان چندوقته فارغ شدم زایمان اولم بود وسزارین شدم قبل زایمان مقعدم ی تیکه گوشت اضافه زده بیرون تقریبا تو ماه هفتم بارداری این گوشت اضافه زدبیرون که خیلی کوچک بود وفقط موقع دفع مدفوع بیرون میومد وبعدش دیگه نبود دربارداری هم هیچوقت یبوست نشدم اما بعدزایمانم این گوشت اضافه بیرونه بزرگترشده ویبوست گرفتم دردوسوزش دارم اما خونریزی ندارم،تو بارداری خیلی میوه وسبزیجات خوردم اما الان بدلیل اینکه بچه شیر میدم خوردن سالادکاهو باعث میشه بچم دل درد بگیره،لطفا راهنمایی کنید چه کاری باید انجام بدم؟

  • clinic گفت:

   با سلام تغییرات هورمونی دوران بارداری باعث تغییراتی در عملکرد دستگاه گوارش و کاهش تحرک روده و بروز یبوست و زمینه ساز ابتلا به بیماری مقعدی هموروئید و یا بواسیر در زنان باردار است که معمولاً در صورت عدم رعایت اصول رفتاری و رژیم غذایی مطلوب در این دوران منجر به این عارضه خواهد شد و پس از زایمان در صورت عدم توجه تشدید خواهد شد. به منطور تشخیص قطعی نوع بیماری مقعدی و میزان پیشرفت آن لازم است تا تحت معاینات بالینی قرار بگیرید، بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و تشدید آسیب بافتی ناحیه برای تشخیص و دریافت درمان لازم مراجعه حضوری نمایید. در صورت پیشرفته بودن بیماری نیاز به جراحی است که با روش لیزری می‌توانید بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی انجام شده و می‌توانید کار و فعالیت روزمره خود و شیردهی و مراقبت از کودک را از روز پس از عمل آغاز نمایید. برای کنترل یبوست خود باید میزان مایعات مصرفی خود را به هشت لیوان روزانه افزایش داده و مواد غذایی پر فیبر مانند میوه و سبزیجات تازه را در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهید و از مواد غذایی کمتر نفاخ مصرف کنید، تحرک داشته باشید و ورزش کنید، پیاده روی منظم و روزانه حداقل سی دقیقه برای تحریک حرکت روده بسیار مناسب است. به محض احساس نیاز به دفع مدفوع خود را به دستشویی برسانید و از زور زدن هنگام دفع مدفوع بپرهیزید و از به تأخیر انداختن عمل اجابت مزاج خودداری کنید.

 • پری گفت:

  باسلام من قبل از زایمان در دوران بارداریاز ماه هشتم یک گوشت اضافه از ناحیه مقعدم بیرون زد که هیچ دردوخونریزی نداشتم ولی بعداز زایمان سزارین این گوشت اضافه بیشتر شد وهنگام دفع مدفوع دردشدیدوسوزش دارم.باید چه کار کنم برای رفع این مشکل؟

  • clinic گفت:

   با سلام تغییرات هورمونی دوران بارداری باعث تغییراتی در عملکرد دستگاه گوارش و کاهش تحرک روده و بروز یبوست و زمینه ساز ابتلا به بیماری مقعدی هموروئید و یا بواسیر در زنان باردار است که معمولاً در صورت عدم رعایت اصول رفتاری و رژیم غذایی مطلوب در این دوران منجر به این عارضه خواهد شد و پس از زایمان در صورت عدم توجه تشدید خواهد شد. به منطور تشخیص قطعی نوع بیماری مقعدی و میزان پیشرفت آن لازم است تا تحت معاینات بالینی قرار بگیرید، بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر و تشدید آسیب بافتی ناحیه برای تشخیص و دریافت درمان لازم مراجعه حضوری نمایید. در صورت پیشرفته بودن بیماری نیاز به جراحی است که با روش لیزری می‌توانید بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان به صورت سرپایی انجام شده و می‌توانید کار و فعالیت روزمره خود را از روز پس از عمل آغاز نمایید البته به شرطی که کارتان سنگین نباشد. برای کنترل یبوست خود باید میزان مایعات مصرفی خود را به هشت لیوان روزانه افزایش داده و مواد غذایی پر فیبر مانند میوه و سبزیجات تازه را در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهید، تحرک داشته باشید و ورزش کنید، پیاده روی منظم و روزانه حداقل سی دقیقه برای تحریک حرکت روده بسیار مناسب است. به محض احساس نیاز به دفع مدفوع خود را به دستشویی برسانید و از زور زدن هنگام دفع مدفوع بپرهیزید و از به تأخیر انداختن عمل اجابت مزاج خودداری کنید.

 • حورا گفت:

  سلام من الان باردارم وبواسيرم شديد شده با بيرون زدگي زياد ميخواستم ببينم ايا دارويي براي بواسير در زمان بارداري وجود دارد وداروهاي گياهي ايا براي بارداري ضرر دارد؟

  • clinic گفت:

   با سلام درمان گیاهی فقط جنبه حمایتی داشته و درمان صد در صد بیماری هموروئید محسوب نمیشود، از مصرف داروی گیاهی به دلیل وجود ناخالصی احتمالی و همچنین مشخص نبودن اثرات بسیاری از این مواد بر جنین خودداری کنید. بله برخی داروهای مجاز در بارداری موجود هست که پس از معاینه بالینی شما و بررسی شدت آسیب بافتی تجویز خواهد شد. بهتر است هر چه سریع‌تر برای معاینه و بررسی دقیق و تشخیص قطعی و دریافت درمان لازم مراجعه نمایید.

 • عاطفه گفت:

  با عرض سلام‌و خسته نباشید من به مدت یک هفته عمل هموریید؛و فیستول تنها انجام دادم برای چندروز آتی پریود میشم ایا میتوانم قرص صد بارداری مصرف کنم سه روز به پریود مانده چون هروزم باید در تشت، اب ولرم، ببینم این‌کار مقدور نیست و دکتر گفته باید خیلی مراقب باشم عفونت نگیرم،لطفا راهنمایی کنید من را سریع خیلی نگرانم

  • clinic گفت:

   با سلام خیر مصرف قرص ضد بارداری در این تاریخ از قاعدگی بی فایده بوده و ممکن است لکه بینی پیدا کنید، بنابراین بهتر است اجازه دهید روال طبیعی طی شود و در زمان‌هایی که خونریزی قاعدگی قطع یا کمتر است درون لگن آب گرم بنشینید.

 • فاطمه میرزایی گفت:

  ۵ ماهه باردارم بواسیردارم دکترجراح دستورعمل داده آیابرای خودم یاجنینم ضردارد؟یاخیر لطفاراهنمایم کنید.دکترمیگه تاماه ۶ بارداری مشکلی نیست براعمل چون درماه های آخرممکنه خون ریزی کنه عواقب بدترداردممنون میشم ازرهنمایی تان

  • clinic گفت:

   با سلام بله سه ماهه دوم بارداری بهترین زمان انجام جراحی است. و مشکلی ندارد.

 • آیناز005246 گفت:

  سلام من ۱۹سالمه و ۸ماهه حامله ام الان نزدیک دو روز موقع اجابت مزاج درد شدید داشتم ولی این درد کمتر شد ولی الان یک برآمدگی در ناحیه مقعدم ایجاد شده تورو خدا راهنمایی کنید من خیلی میترسم زایمانم هم طبیعی هست این باعث استرس بیشترم شده ایا مشکلی واسم ایجاد میکنه یا اینکه بعد از زایمان ازبین میره خودش

  • clinic گفت:

   با سلام تغییرات هورمونی دوران بارداری و تحمل وزن جنین و رحم در این دوران زنان را در معرض انواع بیماری‌های مقعدی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی قرار می‌دهد، ابتدا برای تشخیص و درمان نسبی بیماری فعلی در دوران بارداری پیش از وخیم شدن آن و از دست رفتن شانس بهره بردن از درمان دارویی مراجعه کنید، اگر پس از زایمان اثراتی از بیماری باقی ماند، درمانهای تهاجمی لازم پیشنهاد خواهد شد. بارداری دارای نقش پر رنگتری در بروز این بیماری نسبت به زایمان دارد.

 • غزل گفت:

  سلام من خانمي ٢٨ ساله هستم و دچار همورئيد در دوران بارداري شدم الان براي زايمان طبيعي ميگم بيشتر همورئيدم عود ميكنه خونريزي ندارم فقط درد دارم ايا با زايمان طبيعي اين بيشتر ميشه يا نه

  • clinic گفت:

   با سلام بیشتر از زایمان طبیعی، تغییرات هورمونی دوران بارداری و تحمل وزن جنین و رحم در این دوران باعث پیشرفت بیماری هموروئید در شما خواهد شد، پس نگران نباشید، پس از زایمان باید مشکل هموروئید خود را به صورت اساسی درمان کنید. نگران زایمان خود نباشید.

 • فاطمه گفت:

  سلام آقاي دكتر من ١٩سالمه بعد از يك ماه كه از زايمان طبيعي گذشت دچار درد در ناحيه مقعدم شدم بعضي موقع هاهم يه لكه هاي خون تيره هم ميبينم رفتم دكتر يه بار برام پياز ام جي و آنتي فيشر باريج نوشت نميتونستم استفاده كنم بعد برام شيافت آنتي هموروئيد نوشت استفاده كردم خوب شدم ولي بعد يه مدت دوباره مثل اول شدم حتي قرص سي لاكسم استفاده ميكنم ولي دوباره درد دارم بچه ي كوچيك دارم تورو خدا بهم بگيد چم شده.از بس درد كشيدم از زندگي خسته شدم مرسي كمك كنيد

  • clinic گفت:

   با سلام به احتمال فراوان به سبب بارداری و افزایش وزن و تغییرات هورمونی این دوران مستعد بیماری مقعدی به نام هموروئید شده اید که در حال پیشرفت ایت، بهتر است برای معاینه دقیق شدت بیماری و مرحله پیشرفت آن مراجعه کنید تا درمان لازم تجویز شود. ممکن است برای تشخیص دقیق علت خونریزی تیره نیاز به کولونوسکوپی تشخیصی داشته باشید. در هر صورت بیماری شما نیاز به پیگیری و مداومت در درمان دارد تا بهبودی کامل حاصل شود.

 • مرضیه گفت:

  باسلام و خسته نباشید من دوروزی میشه هر دوباریاسه بار میرم دستشوی وهردفعه اول با خونریزی همراه هستم و لطفا راهنمایم کنید در منزل از پماد وقرص چی استفاده کنم تا از این بواسیر و خونریزی ان رهایی پیدا کنم

  • clinic گفت:

   با سلام دوست عزیز، از خود درمانی در درمان هر نوع بیماری ای بپرهیزید، بدون معاینه و تشخیص بیماری و وضعیت شما امکان تجویز هیچ نسخه و دارویی وجود ندارد. ابتلا به یبوست و وارد کردن فشار بیش از حد حین اجابت مزاج به مقعد باعث بروز یک عارضه مقعدی در شما شده که به دلیل تنوع بیماری های مقعدی بدون معاینه امکان تشخیص قطعی وجود ندارد. از طرفی بسته به مرحله پیشرفت بیماری و میزان عود و وخامت آن دوز و نوع داروها و حتی درمان ها تغییر پذیر است، پس معاینه برای تجویز دارو الزامی است. از طرفی تا زمانی که مشکل یبوست خود را بر طرف ننمایید، درمان بیماری کافی نبوده و احتمال برگشت آن بسیار است. با تحرک و فعالیت بدنی و رژیم غذایی پر از فیبر و سرشار از مایعات و خودداری از به تعویق انداختن عمل اجابت مزاج در جهت کنترل یبوست خود گام بردارید.

 • مالیانی گفت:

  باسلام.اقای دکترمن شهرستانم حدودسه چهارماه پیش وقتی رفتم دستشویی یبوست داشتم بعدازمدفوع کردن کمی خون امدبعدازمدتی متوجه شدم که یه گوشت اضافه کنارمقعدم بیرون زده الان دستشوی میرم درددارم ولی خونریزی ندارم چکارکنم ایابواسیربایدعمل بشم یالیزربعدمیخواستم ببینم اهوازمتخصص هست برادرمان بواسیر

  • clinic گفت:

   با سلام ابتلا به یبوست و دفع مدفوع سخت به احتمال فراوان شما را در معرض یک آسیب بافتی مقعدی به نام هموروئید قرار داده است که عدم توجه به درمان آن منجر به پیشرفت بیماری و ایجاد بیرون زدگی مقعدی شده است. درد و بیرون زدگی با هم و نداشتن خونریزی نشانه ابتلای شما به هموروئید خارجی بوده که برای از بین بردن ضایعه آن به احتمال زیاد نیاز به جراحی خواهید داشت که البته با روش لیزری، برداشت و جراحی هموروئید بسیار آسان بوده و بدون درد و خونریزی روش های سنتی و حتی بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری در بیمارستان قابل انجام است. در این روش به سرعت بهبود یافته و به محل کار و فعالیت روزمره خود باز می گردید.

 • قابل جو گفت:

  چهارسال قبل عمل همورویید(خارجی داشتم) کردم مجدا عود کرده وبعضی وقتهایک قسمتی از ان اذیتم میکنه درضمن خونریزی نداشتم چه قبل وچه بعداز عمل لطفا راهنمایی کنید میتونم برای بار دوم عمل کنم یانه مشکلی پیدا نمیکنم

  • clinic گفت:

   با سلام در صورت عود شدید بیماری و همچنین عدم پاسخ به درمان دارویی و نیاز به جراحی مجدد، بله امکان جراحی وجود دارد. در صورتی که در گذشته با روش پر دردسر سنتی جراحی شده اید. این بار می توانید از مزایای روش جراحی لیزری بهره ببرید و بدون تحمل درد و خونریزی، مراقبت های مشکل پس از عمل، بدون نیاز به بی هوشی عمومی و تحمل عوارض ناشی از آن به صورت سرپایی و چند ساعت جراحی و مرخص شوید و طی مدت کوتاهی بهبودی کامل خود را باز یابید.

 • قاسمی گفت:

  سلام. ببخشید من عمل دفعم به سختی انجام میشه(بعضی اوقات) الان چند وقتیه که هنگام دفع خون قرمز شفاف هم خارج میشه و بعدشم تا ۱۰ دقیقه درد و فشار رو حس میکنم. اما هیچ زخم یا چیز دیگه ای وجود نداره. مشکل چیه من باید چه کار کنم؟ ممنون

  • clinic گفت:

   با سلام به احتمال فراوان دچار یک بیماری مقعدی به نام هموروئید شده اید که به سبب یبوست های شدید و متوالی و وارد نمودن فشار بیش از حد حین اجابت مزاج دچار آن گردیده اید. البته برای تشخیص قطعی بیماری و مرحله پیشرفت آن باید تحت معاینه دقیق مقعدی و حتی در صورت نیاز کولونوسکوپی قرار بگیرید تا درمان بر پایه شواهد عینی تجویز گردد. بنابراین پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر هر چه سریع‌تر برای معاینه و درمان لازم مراجعه نمایید.

 • خسروی گفت:

  سلام دکتر من حدود ده ساله که بواسیر دارم وحالا به صورت توده شده ودردناک – احتمالا درجه ۴از درد جراحی میترسم وتا حال اقدام نکردم ایا با لیزر. امکان پذیره یا نه ممنون

  • clinic گفت:

   با سلام بله امکان جراحی لیزری وجود دارد. نگران درد و خونریزی ناشی از عمل در این روش نباشید زیرا در این روش پیشرفته امروزی به سبب آسیب کمتر به بافت های سالم اطراف ضایعه و همچنین انسداد عروق باز حین عمل با کمک لیزر، بسیاری از عوارض روش های سنتی محدود و قابل کنترل شده است، ممکن است بدون نیاز به بی هوشی عمومی جراحی شده و از خطر عوارض ناشی از آن در امان بمانید. در مدت کوتاهتری و با مراقبت های پزشکی ساده تری بهبود یافته و به کار و فعالیت روزمره خود باز گردید.

 • ربیعی گفت:

  باسلام ازتون خواهش میکنم کمکم کنید چند ماهیه ازناحیه مقعد به شدت خارش دارم دکتر رفتم پماد داد فایده ای نداشت الان یه ماه حاملم میخواستم بدونم مشکل ساز میشه برام

  • clinic گفت:

   با سلام خارش مقعدی می تواند دلایل مختلفی اعم از بیماری مقعد، عفونی و یا انگلی داشته باشد. بهتر است پیش از پیشرفت بیماری ای که به آن مبتلا هستید برای درمان لازم مراجعه کنید، زیرا در صورت ابتلا به هموروئید در ماه های آینده تحت نوسانات هورمونی مستعد یبوست و عوارض بیشتر خواهید شد، بنابراین باید به رژیم غذایی خود بسیار دقت کنید تا بیماری پیشرفت نکند.

 • ندا گفت:

  سلام اقای دکترزنی ۲۵ساله هستم بعدازنزدیکی ازپشت ی گوشت ازمن بیرون زده درد دارم وقتی دسشویی میرم میخواستم ببینم بایدجراحی بشم باتشکر

  • clinic گفت:

   با سلام فشار بیش از حد وارد بر مقعد حین نزدیکی خشن مقعدی باعث آسیب بافتی ناحیه و به وجود آمدن یک بیماری مقعدی به نام هموروئید یا شقاق مقعدی در شما شده است که تشخیص قطعی آن نیاز به معاینه دقیق ناحیه دارد. در مراحل ابتدایی ابتلا به بیماری درمان دارویی کافی است ولی در هر حال برای از بین بردن ضایعه ایجاد شده اگر دائمی باشد، باید تحت جراحی قرار بگیرید، البته با کمک جراحی لیزری خیلی راحت و سرپایی بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی درمان شده و ضایعه برداشته می شود. البته به منظور پیشگیری از عود مجدد بیماری باید از روابط جنسی مقعدی خشن بپرهیزید.

 • ریحانه گفت:

  با سلام من قبل از زایمان اولم بواسیر داشتم که خیلی اذیتم نمیکرد ولی بعد از زایمان بعد از هر بار بیرون روی سوزش و درد شدید داشتم که با مصرف داروی گیاهی خوب شدم ولی گوشت اضافه در مقعدم برطرف نشد فقط کوچک تر شد و بعد از زایمان دومم دوباره بواسیرم عود کرد و بعد از هر بار تخلیه درد شدید و سوزش دارم و خونریزی هم دارم میخواستم بپرسم که درمان با لیزر هزینه اش چقدر است و چند وقت بعد از عمل درگیر عمل هستم و آیا بعد از عمل خونریزی و درد آن چقدر است و اگه میشه آدرس مطب رو بگید

  • clinic گفت:

   با سلام باید ابتدا این نکته را در نظر داشته باشید که این بیماری با خود درمانی و یا داروهای گیاهی درمان قطعی نشده و فقط علایم آن کاهش می یابد. این درمان ها فقط جنبه حمایتی دارند و صد در صد درمان کننده نیستند. برای برآورد هزینه جراحی لیزری باید از طریق کلینیک پیگیری نمایید. اما این روش امکان جراحی بدون درد و خونریزی و حتی بدون نیاز به بی هوشی و بستری در بیمارستان و استراحت طولانی مدت را فرآهم نموده. در همان روز عمل ترخیص شده و از روز بعد می توانید کار و فعالیت روزمره خود را آغاز نمایید. البته باید از انجام کارهای سنگین بپرهیزید.

 • سمانه گفت:

  سلام من خانم ۲۶ساله هستم مجردم ؛یک دفعه دیشب درد شدید در ناحیه مقعد داشتم به طوری بود ک نمیتونستم بشینم و سوزش هم داشت خواهشا راهنماییم کنید من دچار چی شدم شقاق یا بواسیر اصلا تفافت این دو چیه ممنون میشم

  • clinic گفت:

   با سلام بدون معاینه و مشاهده محل و بررسی دقیق ناحیه امکان افتراق این دو بیماری شقاق مقعدی و هموروئید با هم وجود ندارد، هموروئید بیماری است که به صورت تورم و التهاب عروق در هم پیچیده قسمت انتهایی روده بروز می کند که دردناک بوده و ممکن است علایمی چون خونریزی یا بیروم زدگی گوشتی داشته باشد. شقاق مقعدی به صورت آسیب بافتی ترک مانند در دیواره داخلی و حتی در امتداد پوست بیرونی بروز کرده و با درد و سوزش شدید حین دفع مدفوع و مدتی پس از آن همراه است. هر دو بیماری معمولا به سبب افزایش بیش از حد فشار وارد بر مقعد حین اجابت مزاج یا بلند کردن اجسام سنگین یا نشستن طولانی مدت ایجاد می گردد. بهتر است پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر برای بررسی و درمان مراجعه حضوری نمایید.

 • نسرین گفت:

  چند سال قبل دچار هموروئید بودم با معاینه پزشک و تزریق دارو در مقعد خوب شدم ولی چند روزی است دوباره دچار خون ریزی شده ام

  • clinic گفت:

   با سلام با احتمال فراوان دچار عود و بازگشت بیماری شده اید که باید هر چه سریع تر و در مراحل ابتدایی ابتلا به آن بررسی شده و درمان شوید. در صورت مراجعه در مراحل ابتدایی عود ممکن است با درمان دارویی بهبود یابید و نیازی به جراحی مجدد نداشته باشید.

 • فرزانه گفت:

  سلام،خسته نباشید،من یه دختر مجردم،چند سالی میشه این بیماریو دارم ولی روم نمیشه به کسی بگم،می خواستم ببینم امکانش هست بدون عمل جراحی درمانش کنم؟خیلی دارم اذیت میشم دیگه،دلم میخواد ریشه کن شه،ممنون

  • clinic گفت:

   با سلام چند سال دست و پنجه نرم کردن با یک بیماری مقعدی باعث وخیم شدن و پیشرفت بیماری و بروز علایم و عوارض آزار دهنده در آن شده است که به احتمال فراوان دیگر به درمان دارویی پاسخ نداده و ممکن است به جراحی نیاز پیدا کند. اما نگران نباشید با پیشرفت علم پزشکی در این زمینه و با کمک لیزر درمانی امکان جراحی بدون دغدغه و نگرانی از درد و خونریزی و بستری در بیمارستان و عوارض بی هوشی و نیاز به استراحت طولانی مدت محدود شده و به صورت سرپایی درمان خواهید شد.

 • طاهره گفت:

  من نزدیک یک سال است که درناحیه معقدم یکک گوشت اضافه به اندازه ی لوبیا در امده و اصلا درد و خونریزی نداشتم؟من باید چیکار کم که این بواسیر کوچیک از بین بره؟ایا میشه با پماد از بین برد؟

  • clinic گفت:

   با سلام ابتدا باید مورد معاینه و بررسی دقیق قرار گیرید تا بیماری هموروئید اثبات شود و سپس بر اساس میزان پیشرفت بیماری در مورد درمان آن تصمیم گیری گردد. البته باید در نظر داشته باشید که در صورت دائمی بودن بیرون زدگی احتمالاً برای برداشت ضایعه نیاز به جراحی پیدا خواهید کرد که البته جای نگرانی ندارد و با یک جراحی ساده و سرپایی لیزری بدون درد و خونریزی درمان شده و در مدت کوتاهی پس از عمل بهبود می یابید.

 • سارا گفت:

  سلام خسته نباشید من دختری ۲۰ساله هستم حدود یادم نیست چنددفعه ازعقب سکس کردم هردفعه که سکس داشتم گوشت بدنم زده بیرون اما روزبدبهترشده وآخرین بار که سکس داشتم باززدبیرون اما دیگه خوب نشد وخون ریزی کردم دردداشتم وسه ماهه که دیگه سکس نداشتم وبعدازیکی دوهفته دیگه دردنداشتم خون ریزی هم نداشتم والان یه هفتس باز شروع به دردو خون ریزی میکنه وگوشتی که زده بیرون الان سه ماهه داخل نرفته وهمچنان هست شکمم صفت کارمیکند ونامنظم است هنوزدکتر نرفتم وشنیدم عمل جراحی میخواد میترسم ازشما خواهشمندم من راراهنمایی کنید چکارکنم وزخمم چرک کرده وموقعه مدفوع خیلی درد دارد اطرافیان گفتن کپسول ویتامین eبزن خوب میشه باشیاف اما میترسم خیلی ضروریه منتظرم ممنونم

  • clinic گفت:

   با سلام اگر در همان مراحل اولیه بروز علایم، درمان خود را پیگیری می نمودید. درمان بسیار راحت تر بود و احتمالا بدون نیاز به جراحی با درمان دارویی بهبود می یافتید. ولی با تفاسیری که از پیشرفت بیماری دارید، به احتمال فراوان به جراحی نیاز پیدا خواهید کرد. روابط جنسی مقعدی خشن و همچنین ابتلا به یبوست باعث افزایش فشار در ناحیه مقعد و تورم عروقی ناحیه و درد و خونریزی و بیرون زدگی شده است که اگر هر چه سریع‌تر مراجعه نکنید، بدتر شده و باعث آسیب بافتی شدیدتر خواهد شد. در صورت نیاز به جراحی، نگران نباشید با کمک روش لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان و همچنین بدون نیاز به استراحت طولانی مدت بهبود می یابید.

 • پریناز گفت:

  با سلام خدمت شما من زنی ۲۴هستم که پنج ماهه که به هنگام دفع اذیت میکشم و بعد اجابت مزاج سوزش زیاد دارم و از ملین استفادمیکنم کمی راحت میشم بعد قطع مصرف دوباره شروع ميشه و به زایده ی گوشتی سمت چپ مقعد دارم لطفا راهنمایی کنید

  • clinic گفت:

   با سلام با احتمال فراوان به شقاق مقعدی مبتلا شده اید که البته تشخیص قطعی آن پس از معاینه و مشاهده محل امکان پذیر خواهد بود. بهتر است هر چه سریع‌تر و پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر برای بررسی و درمان خود مراجعه نمایید. در مراحل ابتدایی ابتلا به بیماری امکان جواب گرفتن از درمان دارویی بیشتر است.

 • جلیل پور گفت:

  اقای دکتر من چند سالیه دچار بواسیر هستم بطوریکه بعد از هربار دستشویی تا حدود نیم ساعت درد وبیرون زدگی دارم و بعضی اوقاتم بیرون زدگی مدت دار میشه واذیتم میکنه چکار بایدکنم؟؟ ایا با عمل لیزیک خوب میشم، همچنین دچار یبوست هم نیستم

  • clinic گفت:

   با سلام بله جراحی با لیزر امکان بهبودی سریع تر و بدون نیاز به استراحت طولانی مدت و همچنین با درد و خونریزی کمتر نسبت به سایر روش های جراحی سنتی و بدون نیاز به بی هوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان را فرآهم می نماید که البته در صورت تغییراتی در سبک زندگی و توجه به توصیه های پزشکی پس از عمل احتمال عود مجدد بیماری محدود خواهد شد.

 • لیلا گفت:

  سلام، خسته نباشید، خانمی ۳۷ ساله ام که از کودکی یبوست داشته ام از قبل بارداری دچار بواسیر شدم و به مرور بیرون زدگی پیدا کردم، ودر اثر زایمان طبیعی شدت پیدا کرده اکنون پس از ۴۰ روز که زایمان کردم، خیلی درد و سوزش و خارش دارم و افسرده شده ام،خواستم بدانم اگر بخواهم جراحی کلاسیک کنم، آیا میتوانم بعد عمل به نوزادم شیر دهم؟ میترسم در اثر درد نتوانم به نوزادم شیر دهم وشیرم خشک شود،لطفا راهنماییم کنید

  • clinic گفت:

   با سلام به سبب جراحی سنتی تحت بی هوشی عمومی ممکن است علاوه بر ناراحتی ها و محدودیت حرکتی پس از عمل به سبب عوارض احتمالی داروی بی هوشی بر شیر مادر از شیردهی به فرزندتان تا چند روز منع شوید. بهتر است به جای روش سنتی از روش های مدرن لیزری برای درمان خود استفاده کنید. در این روش بدون نیاز به بی هوشی عمومی و حتی بستری شدن در بیمارستان و استراحت طولانی مدت طی یک جراحی سرپایی بدون درد و خونریزی درمان شده و در مدت کوتاهی به کار و فعالیت و شیردهی فرزندتان باز می گردید.

 • برکاتی گفت:

  با سلام خیلی اورژانسی میباشه درد وحشتناک همراه با سوزش خواهش میکنم در اولین فرصت نوبت دهید

  • clinic گفت:

   با سلام برای تعیین وقت ویزیت و معاینه با سیستم نوبت دهی کلینیک تماس بگیرید.

 • باغدار گفت:

  سلام خسته نباشيد،من چند ماهي ميشه يه غده اي تو مقعدم پيدا كردم كه نه درد دارم نه خونريزي،نميدونم هموروييد هست يا نه ولي ميخوايتم بدونم چ جوري از بين ببرمش؟ با ليزر؟

  • clinic گفت:

   با سلام دوست عزیز، بدون مشخص شدن دقیق علت توده نمی توان درمورد درمان آن نظر داد، ابتدا باید نوع و مرحله بیماری مشخص گردد و سپس بر اساس مرحله بیماری درمان لازم اعم از داروی یا جراحی تجویز و بر اساس شرایط بیمار نوع جراحی مشخص گردد. برای تعیین نوع درمان مراجعه حضوری نمایید.

 • خوبیزاده گفت:

  به علت ناراحتی معده انتی بیوتیکهای قوی استفاده میکردم،مدت یک ماه ک بواسیردارم ومقعدم زخم شده خیلی اذیت هستم

  • clinic گفت:

   با سلام هر چه سریع تر برای معاینه و تشخیص بیماری و سپس درمان لازم مراجعه نمایید. امکان پاسخ مناسب به درمان دارویی در مراحل اولیه ایجاد بیماری بیشتر است. بنابراین پیش از پیشرفت بیماری و بروز علایم آزار دهنده دیگر برای بررسی و درمان مراجعه نمایید.