علل هموروئید یا بواسیر در بارداری و پیشگیری از شدت عوارض بیماری

بواسیر در بارداری

بارداری و زایمان زنان را مستعد ابتلا یا تشدید بیماری هموروئید می‌کند. تغییرات هورمونی ناشی از حاملگی از یک سو و افزایش فشار داخل شکمی حاصل از تحمل وزن جنین از سوی دیگر شرایط را برای ابتلا به این بیماری آسان‌تر می‌کند. بیماری بواسیر در بارداری به خصوص سه ماهه‌ی سوم شایع است. آمارها نشان داده که ۲۵ الی ۳۵ درصد زنان برای اولین بار در دوران حاملگی این بیماری را تجربه می‌کنند. در صورت داشتن سابقه‌ی بواسیر احتمال عود یا تکرار آن در بارداری دور از ذهن نیست. تحمل درد و ناراحتی ناشی از بواسیر در بارداری به دلیل حساس شدن روحیه‌ی زنان و نگرانی‌های دیگری که برای جنین خود دارند، سخت‌تر از سایر دوره‌های زندگی است.

نشانه های بواسیر یا هموروئید در بارداری

نشانه‌های بواسیر در بارداری شامل:

 • ناراحتی در ناحیه مقعد: احساس ناخوشایندی که در ناحیه مقعد رخ می دهد و فرد برای اولین بار در طول عمر خود آن را تجربه می‌کند.
 • خون‌ریزی: خون‌ریزی به رنگ قرمز روشن از مقعد یک شاخص قطعی وجود هموروئید یا بواسیر در زنان باردار است که در طول اجابت مزاج یا بلافاصله پس از آن رخ می‌دهد. خون با محتویات روده مخلوط نیست و بر روی سطح آن به صورت جداگانه قرار دارد. حجم خون ممکن است از چند قطره کوچک تا مقدار زیاد متفاوت باشد. طولانی مدت بودن خونریزی مقعدی در زنان باردار ممکن است باعث کاهش هموگلوبین و ایجاد کم‌خونی در او شود.
 • درد: احساس درد از عوارض انواع خاصی از هموروئید است. ترک در مقعد یا التهاب طولانی مدت می‌تواند منجر به درد هر نوع بواسیری شود که در حین دفع مدفوع یا بعد از آن رخ می‌دهد.
 • خارش: خارش پوست ناحیه‌ی مقعد می‌تواند علامت التهاب کانال مقعد و کف لگن باشد که ممکن است منجر به التهاب و قرمزی پوست نیز شود. زنان با خاراندن ناحیه‌ی ملتهب با ناخن‌، خود را در معرض زخم و عفونت قرار می‌دهند.

بارداری نه‌تنها عروق داخلی کانال راست روده، بلکه مویرگ‌های پا و ناحیه‌ی تناسلی را نیز در معرض واریسی شدن قرار می‌دهد. زیرا رحم در حال رشد بر روی یک ورید بزرگ درون شکم ـ موجود در قسمت راست بدن به نام اجوف تحتانی که وظیفه‌ی بازگرداندن خون اندام‌های پایینی بدن را به قلب دارد ـ فشار می‌آورد. فشار رحم در سه ماهه‌ی آخر بارداری می‌تواند آن‌قدر شدید باشد که باعث ایجاد اختلال در عملکرد این ورید شده و خون در عروق اندام‌های پایینی جمع شود و با سرعت کمتری به قلب بازگردد. تجمع خون باعث کشیدگی دیواره‌های عروقی و کاهش توان پمپاژ در آن‌ها می‌شود. در نهایت عملکرد عروق ضعیف‌تر و حساس‌تری چون ناحیه‌ی کف لگن و مقعد زودتر از سایر نقاط مختل می‌شود.
تغییرات هورمونی دوران بارداری که به منظور حمایت جنین در نه ماه بارداری به وجود می‌آید، بر سایر نقاط بدن مادر نیز تأثیر می‌گذرد که همیشه مطلوب نخواهد بود. تغییر هورمونی با دو ضربه از دو ناحیه‌ی متفاوت زمینه را برای بواسیر مساعد می‌کند.

 • کاهش سرعت حرکت روده‌‌ها و تشدید احتمال یبوست در فرد
 • شل شدن دیواره‌ی عروق و تورم آن به دنبال تجمع خون

در دوران بارداری به دلیل محدودیت مصرف دارو باید با تغییر رژیم غذایی و رعایت توصیه‌های پیشگیرانه از شدت عوارض بیماری کاست که شامل:

 • مصرف مایعات فراوان؛
 • مصرف مواد غذایی حاوی فیبر مانند میوه و سبزیجات؛
 • تنظیم زمان دفع مدفوع در شبانه‌روز و خودداری از به تأخیر انداختن آن؛
 • استفاده از توالت فرنگی؛
 • خودداری از زور زدن هنگام اجابت مزاج؛
 • کمپرس گرم یا سرد بر ناحیه‌ی ملتهب؛
 • پیاده‌روی منظم روزانه؛
 • ورزش کگل (مخصوص تقویت عضلات کف لگن)؛
 • استفاده از دستمال توالت نرم، بدون بو و سفید یک دست
 • نشستن در وان یا لگن تمیز حاوی آب گرم حداقل سه بار در روز هر بار به مدت ده دقیقه؛
 • تحرک و دوری از باقی ماندن در یک حالت نشسته یا ایستاده در مدت طولانی.

در صورت مؤثر نبودن تغییرات الگوی رفتاری می‌توان از داروهای موضعی یا داروهای مسکن و ضد التهاب با نظر پزشک استفاده کرد. هرچند اثر مضر بسیاری از داروها بر جنین شناخته نشده است اما با مصرف موضعی دارو در سطح کوچکی از پوست احتمال آسیب احتمالی کاهش می‌یابد. البته نگران نباشید پزشکان داروهای ایمن‌تر در بارداری را تجویز خواهند کرد. در صورت نیاز به جراحی معمولاً تا پس از زایمان فرد صبر می‌کنند زیرا احتمال بهبود نسبی هموروئید پس از اتمام بارداری وجود دارد.
اگرچه بواسیر به تنهایی برای جنین مشکلی ایجاد نخواهد کرد اما به منظور جلوگیری از کم‌خونی مادر نیاز به پیگیری فوری عارضه‌ی خونریزی بواسیر در بارداری هست.
هرچند زور زدن‌های بیش از حد در هنگام زایمان طبیعی می‌تواند باعث تشدید بیماری شود ولی انجام مداوم ورزش کگل می‌تواند به تقویت عضلات کف لگن و آمادگی آن‌ برای زایمان کمک کند. پس از زایمان، استفاده از وان و یا لگن حاوی مخلوط آب ولرم و بتادین در کاهش درد بواسیر یا هموروئید بی‌تأثیر نیست.

Save

98 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
مونا

سلام.
من در هفته ۳۷ بارداری هستم .بواسیرم شدید زده بیرون به طوریکه نه میتونم بشینم نه راه برم فقط خوابیدم.۳ تا دکتر رفتم و با تجویزهاشون همه نوع پماد و … استفاده کردم فایده نداشته.اخرین دکتری که رفتم با امپول بیرون زده رو بی حس کرد و زد داخل مقعدم ولی هنوز یک ساعت نشده بادرد فراوان زد بیرون .
دارم از درد میمیرم ۱۷ اردیبهشت تاریخ زایمان بهم دادند.خیلی درد دارم و اذیتم .توروخدا اگه راه حلی وجود داره بهمن بگید.کمکم کنیددددد.

clinic
Reply to  مونا

با سلام
برای بررسی وضعیت خود و راهنمایی درباره درمان لازم است مراجعه کرده معاینه بالینی شوید تا اقدامات لازم انجام شود.

Anonymous

با سلام من در ۳۲ هفته هستم ؛ مقعدم درد فراوان دارم ؛ یبوست ندارم ؛ شکمم راحت کار می‌کنه ؛ متوجه شدم بواسیر در آوردم لطفا راهنما بی کنید ؛ با سپاس

clinic
Reply to  Anonymous

با سلام تحمل وزن جنین در طی دوران بارداری باعث بروز فشار به ناحیه مقعد و بروز یا تشدید بیماری هموروئید خواهد شد در دوران بارداری اقدام درمانی خاصی انجام نخواهد شد فقط توصیه می شود از ایستادن یا نشستن بدون وقفه بپرهیزید و با تغییر حالت دادن فشار وارد بر ناحیه را کنترل کنید و مراقب باشید دچار یبوست و یا دفع مدفوع زورکی نشوید برای کنترل درد می توانید از کمپرس گرم بر روی ناحیه استفاده کنید و یا برای دریافت درمان دارویی مناسب حضوری مراجعه کنید تا پس از زایمان تحت درمان مناسب احتمالاً جراحی قرار بگیرید… Read more »

Anonymous

سلام من هفته ۲۲ بارداری هستم یبوست شدید دارم هنگام دفع مدفوع درد شدیدی احساس مکنم که بعداز اون تا دوساعت درد دارم خواستم راهنماییم کنید چه کار کنم خیلی نگرانم.

clinic
Reply to  Anonymous

با سلام به احتمال زیاد به سبب عدم کنترل مشکل یبوست خود در طولانی مدت دچار یک بیماری مقعدی دیگر به نام فیشر شده باشید برای بررسی وضعیت بیماری خود لازم است تا حضوری مراجعه کرده قبل از وخیم شدن بیماری تحت درمان مناسب و مجاز در بارداری قرار بگیرید لازم است برای بازگشت سلامت خود تغییراتی در سبک زندگی و رژیم غذایی خود ایجاد کرده برای کنترل یبوست مصرف مایعات مواد غذایی و میوه سبزیجات آلو گلابی انجیر خشک کیوی را افزایش داده روغن زیتون به مواد غذایی مصرفی خود اضافه کنید در صورتی که منع نداشته باشید پیاده‌روی… Read more »

Zahra

با سلام.خانمی ۳۲ ساله و هفته ۲۵ بارداری ام به علت کم خونی و مینور بودن دکتر برایم روزی ۳ قرص فرفولیک تجویز کرد بعد از دو هفته مصرف.حالا دچار شقاق بسیار ملتهب و متورم و دردناکی شدم که دردش حتی برای یک ثانیه هم متوقف نمی شود…به دو پزشک مراجعه کردم…شیاف انتی همورئید و پماد آنتی فیشر ،پماد تریا میسنون ان ان و شربت لاکتولوز توصیه کردند ولی هیچکدام کوچکترین تا ثیر نداشته و سوزش شدید و تیرهای دردناکی را در رکتومم ناگهانی حس میکنم….تو را خدا اگر سوالم را خواندید راهنمایی کنید..باتشکر

clinic
Reply to  Zahra

با سلام
در دوران بارداری تا جای ممکن از داروهای حداقلی و با عوارض کمتر برای درمان فرد استفاده خواهد شد و لازم است در تغذیه خود بیشتر دقت کنید تا این دوران طی شود و از ابتلا به یبوست جلوگیری نمایید در صورتی که درمان‌های دارویی فعلی کافی نبود برای بررسی وضعیت حضوری مراجعه کنید.

سميه

سلام من زني٣١ساله باردار٥هفته هستم دچار خونريزي روشن قطره ايي ودرد شديدوسوزش هنگام دفع هستم خيلي درد دارم نميتونم بشينم،كمكم كنيد بايد چه كار كنم دارويي ميشه استفاده كرد؟

clinic
Reply to  سميه

با سلام
تغییرات هورمونی دوران بارداری زنان را در معرض ابتلاء به بیماری یبوست و سپس بیماریهای مقعدی به دنبال آن قرار میدهد برای بررسی وضعیت مشکل خود حضوری مراجعه کنید تا تحت درمان دارویی مناسب و مجاز در دوران بارداری قرار بگیرید. پس از زایمان می‌توانید برای درمان قطعی آن اقدام کنید.

شهناز

من بعد از زایمان اولم بواسیرگرفتم خوب شد بعد از مدتی زایمان دومم عود کرد الان ده سال گذشته هر چند وقت عود میکنه حالاباید چکار کنم عمل کنم به طور کامل خوبمبشه

clinic
Reply to  شهناز

با سلام
برای بررسی وضعیت خود و تشخیص مرحله‌ پیشرفت بیماری و نوع درمان مناسب آن اعم از دارویی یا جراحی باید حضوری مراجعه کرد معاینه بالینی شوید تا به درستی درمان لازم توصیه گردد.

نوروزی

سلام من بارداری اولم هست والان 20هفته ام ازداخل مقعدم گوشت اضافی بیرون زده و کلیه هام خیلی درد میکنه من الان باید چکار کنم لطفا کمکم کنید

clinic
Reply to  نوروزی

با سلام
برای درد کلیه به متخصص خود و یا کلیه و مجاری ادرار مراجعه کنید. برای بیرون زدگی مقعد هم فعلاً نمیتوان کاری کرد باید صبز کنید تا بعد از زایمان برای رهایی کامل از آن تحت جراحی قرار بگیرید که البته با وجود روش نوین لیزری بدون عارضه خونریزی و درد روشهای سنتی سرپایی درمان شده و از صبح روز بعد به محل کار و زندگی روزمره مراقبت از فرزند خود بپردازید بدون اینکه احساس ناراحتی داشته باشید.

دریا

سلام من بعد از زایمان اول یبوست شدید گرفتم الان بارداری دوم هستم ولی متاسفانه یبوست و شقاقم عود کرده خیلی درد دارم لطفا کمکم کنید در هفته ۹ بارداری هستم

clinic
Reply to  دریا

با سلام
مادر عزیز شما باید حتما قبل از بارداری دوم خود برای درمان اقدام میکردید زیرا در زمان بارداری امکان تجویز هر دارو و روش درمانی به خصوص سه ماهه اول وجود ندارد. با این حال سعی کنید یبوست خود را کنترل نموده همیشه روان مدفوع کنید و هر چه زودتر برای بررسی وضعیت خود و دریافت درمان مجاز حضوری مراجعه نمایید.

زهرا

باسلام خسته نباشید من ماه نهم بارداری هستم موقع اجابت مزاج سوزش ودرد ودرد شکم دارم و یه بیرون زدگی گوشت اضافی داره البته یک سال پیش خونریزی سوزش ودرد داشتم به دکتر گوارش مراجعه کردم گفتن پارگی پیدا کرده با پماد و رعایت کردم خوب شد آزمون خواهش می کنم راهنماییم کنید

clinic
Reply to  زهرا

با سلام بیماری مقعدی شما به سبب بارداری و تغییرات هورمونی این دوران و تحمل وزن جنین تشدید شده و عود نموده است لازم است تا بعد از زایمان برای درمان قطعی آن مراجعه نمایید فعلا میتوانید تحت دارو درمانی مجاز در بارداری موقتاً علایم را کاعش داده و بعد از زایمان احتمالاً نیاز به عمل جراحی خواهید داشت که با وجود روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بیهوشی عمومی و بستری شدن در محیط آلوده بیمارستانی در کلینیک درمان تحت بیحسی شده و همان روز ترخیض شوید و از روز بعد از عمل به… Read more »

محمد

با سلام خانم بنده باردار هستن و خونريزي مقعدي دارند بعضي اوقات در حجم زياد ايا عمل جراحي ميتواند انجام دهد ؟و ايامشكلي براي جنين ندارد؟

clinic
Reply to  محمد

با سلام بهتر است اعمال جراحی غیر ضروری در بارداری انجام نشود و این کار به بعد از زایمان به تعویق افتاد ولی اگر پس از بررسی لازم بیماری مقعدی شما فعال تشخیص داده شده و نیاز به جراحی ضروری بود بهتر است برای آسیب کمتر به جنین در سه ماهه دوم از بارداری انجام شود که البته با وجود روش نوین لیزری بدون درد و خونریزی و با عوارض کمتر برای خود و بارداری و جنین جراحی سرپایی شده و در مدت بسیار کوتاه سلامت خود را باز خواهید یافت و میتوانید از صبح روز بعد کار و فعالیت… Read more »

تلفن : ۰۲۱۸۶۰۸۴۹۶۱ - ۰۹۱۹۸۷۷۰۲۸۴
تماس واتساپ اینستاگرام