banner

آیا خونریزی از مقعد تنها از علائم بواسیر یا هموروئید می باشد؟

آیا خونریزی از مقعد تنها از علائم بواسیر یا هموروئید می باشد؟

هموروئید بیماری رایج دستگاه گوارش است که در حدود ۵۰% از افراد برای یکبار هم که شده آن را در طول زندگی خود تجربه می کنند. بواسیر یا هموروئید اغلب به درمان های خانگی پاسخ داده و حتی نیازی به مراجعه پزشک ندارد. اما خوب است بدانید علائم هموروئید مانند خونریزی، درد و … همیشه نشانه دهنده ی هموروئید نیست بلکه می تواند از بیماری های جدی تر دیگری مانند سرطان نیز نشات گیرد.

پزشکان بر این باورند علائم بواسیر در افرادی که این بیماری قبلا در آنها توسط پزشک تایید شده است،را می توان در خانه درمان نمود. اما اگر برای اولین بار است که این علائم را تجربه می کنید و یا جدیداً دچار خونریزی از رکتال و یا خونریزی های شدید هستید، لازم است با پزشک متخصص در این زمینه مشورت نمایید. این مورد در افراد بالای ۴۰ سال جدی تر است.

علائم هموروئید شامل خونریزی از مقعد، مشاهده خون بر روی دستمال توالت، درد رکتوم، فشار، سوزش و خارش است. همچنین ممکن است احساس کنید یک توده در مقعد شما وجود دارد.

تشخیص افتراقی

برای تشخیص علت اصلی عارضه و علائمی که ایجاد شده است، پزشک از تشخیص افتراقی استفاده می نمایند. برای این منظور لازم به آشنایی با بیماری هایی است که علائمی مشابه با بواسیر دارند. برخی از این بیماری ها به این شرح است :

  • سرطان روده و رکتوم : این سرطان اغلب در روده بزرگ و رکتوم ایجاد شده و علائمی مشابه با بواسیر ایجاد می کند. این بیماری قبل از ۴۰ سالگی نادر است و علائمی از جمله خونریزی، ناراحتی، تغییرات عادات روده ای، درد شکم، کاهش وزن و … ایجاد می کند.
  • بیماری التهابی روده (IBD) : بیماری های التهابی روده شامل کرون و کولیت است. التهاب روده خونریزی، ناراحتی رکتوم، التهاب، اسهال، کاهش وزن و تب را ایجاد می نماید. بیماری های التهابی مزمن هستند و اغلب بزرگسالان جوان را درگیر می کند.
  • شقاق : شقاق ایجاد ترک در دیواره خارجی مقعد است که علائمی مشابه با بواسیر را ایجاد می کند. شقاق موجب درد، سوزش و خونریزی می شود و عامل آن اغلب یبوست شناخته می شود. این بیماری ممکن است در هر سنی رخ دهد و اغلب با درمان های خانگی درمان می شود.
  • خارش مقعد : خارش مقعد یک نوع درماتیت موضعی است. در این حالت فرد سوزش و خارش شدیدی را تجربه میکند. این مشکل می تواند به علت رطوبت بیش از حد و یا حساسیت غذایی ایجاد شود.
  • زگیل تناسلی یا مقعد : زگیل یکی از بیماری های مقاربتی (STD) است. این بیماری می تواند در ناحیه مقعد ایجاد شود و علائمی مانند درد و خونریزی را ایجاد کند. زگیل تناسلی به واسطه ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شود و باید درمان شود زیرا رشد و افزایش آن شانس ابتلا به سرطان رکتوم را افزایش می دهد. دیگر STD ها، از جمله کلامیدیا و گنوره، همچنین می توانند در ناحیه مقعد ایجاد شوند و نشانه های تحریک و خونریزی را ایجاد کنند.

در چه شرایطی برای درمان بواسیر یا هموروئید باید به پزشک مراجعه کنیم ؟

اگر نشانه های بیماری ایجاد شده لازم است برای تشخیص دقیق تر و درمان هموروئید با پزشک متخصص گوارش یا جراح مشورت نمایید. در صورت دارا بودن شرایط زیر به پزشک مراجعه کنید.

  • خونریزی مکرر رکتوم برای اولین بار
  • خونریزی شدید از رکتوم
  • خونریزی رکتال که به مراقبت های خانگی پاسخ نمی دهد.
  • تجربه علائم بواسیر مانند درد، فشار، خارش، و سوزش، که بعد از چند روز به مراقبت های خانگی پاسخ نمی دهد.
  • علائم بواسیر همراه با علائم دیگر مانند تب، کاهش وزن، درد شکمی یا تغییر عادت های روده ای وجود دارد.