انواع سندرم روده‌ی تحریک‌پذیر یا IBS

سندرم روده‌ی تحریک‌پذیر

سندرم روده‌ی تحریک‌پذیر یا IBS از شایع‌ترین و طولانی‌مدت‌ترین اختلالات سیستم گوارشی است. این بیماری می‌تواند موجب مشکلات معده، نفخ، اسهال و یا یبوست شود. نشانه‌ها در بین افراد متفاوت است و برخی افراد را با شدت بیشتری نسبت به دیگران تحت تأثیر قرار می‌دهد. علایم بیماری غیر قابل پیش بینی است و ممکن است فرد چند ماه هیچ نشانه‌ای نداشته سپس در یک بازه زمانی دچار فوران ناگهانی علایم شود. این وضعیت همچنین می‌تواند دردناک و ناتوان‌کننده بوده و بر کیفیت زندگی فرد و روحیه او تأثیر منفی داشته باشد. بسیاری از افراد مبتلا به IBS احساس افسردگی و اضطراب می‌کنند. در صورت احساس افسردگی یا اضطرابی که بر زندگی روزانه تأثیر می‌گذارد، باید با پزشک صحبت شود. این مشکلات به ندرت بدون درمان بهبود می‌یابند و متخصص گوارش اغلب درمان‌هایی نظیر داروهای ضد افسردگی یا درمان رفتاری شناختی را توصیه می‌کند. به طور کلی پزشکان معمولاً IBS را به یکی از این چهار نوع بر اساس مداخله قوام مدفوع طبقه‌بندی می‌کنند. این دسته‌بندی به سبب تأثیر بر انواع درمان مهم است. انواع سندرم روده‌ی تحریک‌پذیر عبارت است از:

  •  IBS همراه با اسهال (IBS-D) : سندرم روده‌‌ی تحریک‌پذیری که غالباً با اسهال ( مدفوع چرب یا آبدار حداقل ۲۵ درصد مواقع، مدفوع سخت کمتر از ۲۵ درصد مواقع ) همراه است، IBS-D نامیده می‌شود و شایع‌ترین نشانه‌های آن شامل مدفوع مداوم، گاز روده، درد شکمی، عدم تخلیه‌ی کامل روده حین اجابت مزاج و تهوع است.
  •  IBS همراه با یبوست (IBS-C ) : سندرم روده‌‌ی تحریک‌پذیر که غالباً با یبوست ( مدفوع سخت یا یکنواخت حداقل در ۲۵ درصد مواقع، مدفوع شل یا آبدار کمتر از ۲۵ درصد مواقع ) همراه است و IBS-C نامیده می‌شود که نشانه‌ها و علایم آن شامل مدفوع کم و سخت و تنش عضلانی روده حین اجابت مزاج است.
  • IBS ترکیبی (IBS-M) : برخی از افراد مبتلا به IBS الگوی متناوب یبوست و اسهال( مدفوع سخت یا یکنواخت حداقل ۲۵ درصد مواقع، مدفوع چرب یا آبدار حداقل ۲۵ درصد مواقع ) دارند. این ترکیب IBS-M نامیده می‌شود.
  • IBS نامشخص (IBS-U) : افراد دیگر به راحتی در هیچ یک از دسته‌ها ( مدفوع سخت کمتر از ۲۵ درصد مواقع، مدفوع شل یا آبدار کمتر از ۲۵ درصد مواقع ) نمی‌گنجند که به این دسته IBS-U گفته می‌شود.
تلفن : ۰۲۱۸۶۰۸۴۹۶۱ - ۰۹۱۹۸۷۷۰۲۸۴
تماس واتساپ اینستاگرام