banner
دی ۴, ۱۳۹۵

درمان درد مقعدی و علت درد در مقعد

درد مقعد

درد یک نوع احساس ناراحتی است که اغلب توسط محرک‌های شدید یا مخرب درونی (بیماری‌ها) یا بیرونی (عوامل محیطی) در بدن ایجاد می‌شود. درد یک پدیده‌ی پیچیده ذهنی یا یک تجربه حسی و عاطفی ناخوشایند همراه با آسیب بافتی است که ممکن است در هر جایی از بدن فرد به وجود آید. این موضوع در حالی‌ بد تلقی می‌شود که در علم پزشکی یک نشانه از بیماری‌هاست و به تشخیص و درمان بیشتر بیماری‌ها کمک می‌کند.
درد به فرد انگیزه می‌دهد تا به فکر چاره‌ای برای آن به پا خیزد و برای محافظت از بدن در حال آسیب راه‌ حلی پیدا کند. در واقع فرد را مجبور می‌کند تا به سمت دارو، دکتر و حتی در موارد شدید به سوی بیمارستان قدم بر دارد. گاهی اوقات درد بدون هیچ محرک قابل تشخیص، آسیب یا بیماری ایجاد می‌شود. پیام درد از طریق گیرنده‌های عصبی درد که با تراکم کم یا زیاد در قسمت‌های مختلف بدن پخش هستند به مغز رسیده و فرد را متوجه نقطه در حال آسیب می‌کند. درد شایع ترین دلیل برای مراجعه به پزشک در بیشتر کشورهای توسعه‌یافته محسوب می‌شود. داروهای ضد درد ساده در ۲۰ تا ۷۰ درصد از موارد مفید و مؤثر است. عوامل روانی مانند حمایت اجتماعی یا حواس پرتی قابل توجه می‌تواند بر شدت ناخوشنودی درد تأثیر گذارد.
درد مقعد، احساس درد یا ناراحتی در انتهایی‌ترین قسمت از دستگاه گوارش است. درد مقعدی یک مشکل نسبتاً شایع است و می‌تواند با علایمی مانند پرولاپس(افتادگی)، فشار یا خونریزی همراه باشد. درد مقعدی اغلب می‌تواند از بیماری‌هایی مانند بواسیر یا شقاق مقعد ناشی شود که در آن صورت بیشتر با خون در مدفوع یا خونریزی همراه است، اگرچه ممکن است اسهال یا یبوست نیز وجود داشته باشد. نوع درد مقعدی معمولاً با توجه به علت زمینه‌ای آن متفاوت است. برای مثال بواسیر معمولاً باعث ناراحتی خفیف یا متوسط می‌شود، در‌حالی که شقاق مقعد می‌تواند به صورت احساس پاره شدن یا درد تیز چاقو مانند بروز کند.
درد رکتوم یا مقعد همچنین می‌تواند به علت بیماری‌های التهابی روده، عفونت‌های موضعی یا جراحات جزیی در این منطقه رخ دهد. سرطان راست روده یکی از نادرترین علل درد رکتومی است.

علت درد مقعدی

چهار علت عمده درد ، فشار یا ناراحتی مقعد عبارت است از:

 • بواسیر: هموروئید (تورم دردناک در سیاهرگ یا مویرگ‌های مقعد) یک مشکل شایع است که معمولاً به علت زور زدن در هنگام اجابت مزاج ایجاد می‌شود. بلند کردن اجسام سنگین و زایمان نیز از دیگر علل شایع آن هستند. ناراحتی و درد ناشی از بواسیر هنگام نشستن (فشار بر روی بواسیر) بیشتر می‌شود. بواسیر در مراحل ابتدایی تنها باعث ناراحتی خفیف مقعد خواهد شد، اما با پیشرفت آن و ترمبوزه شدن درد مقعدی ناشی از لخته خون ایجاد شده به طور ناگهانی شروع شده و شدت می‌یابد. اطلاعات بیشتر در مقالات مرتبط درمان بواسیر یا هموروئید ؛
 • شقاق مقعد: شقاق یا فیشر مقعدی، یک پارگی یا ترک کوچک در سطح پوست یا درون مخاط راست‌روده است که درد ناشی از آن در اولین بار بسیار مبهم است و ساعت‌ها ادامه دارد. این اختلال از مدفوع سفتی که به سختی از مقعد همراه با ایجاد کشش بیش از حد عبور می‌کند، ناشی می‌شود. این مشکل همچنین می‌تواند در افرادی که دریچه مقعد خیلی تنگ دارند نیز رخ دهد. درد شقاق مقعدی هم قبل و هم بعد از اجابت مزاج احساس می‌شود ولی حین حرکت روده‌ای و دفع مدفوع آن‌قدر دردناک خواهد شد که بیشتر افراد سعی در به تأخیر انداختن مدفوع خواهند کرد. نگه داشتن مدفوع برای ساعت‌های طولانی و خودداری از دفع آن باعث سفت شدن مدفوع و در نتیجه حرکت مشکل‌تر مدفوع و ایجاد درد مقعدی بیشتر خواهد شد. اطلاعات بیشتر در مقالات مرتبط بیماری فیشر یا شقاق مقعدی؛
 • سندرم لواتور آنی: سندرم لواتور یا همان سندرم لواتور آنی که به صورت گرفتگی عضله لواتور آنی (گروهی از عضلات اطراف مقعد) کف لگن بروز می‌کند باعث درد در ناحیه‌ی مقعد و راست‌روده می‌شود. این سندرم در زنان کمی بیشتر از در مردان رخ می‌دهد. درد ناشی از سندرم لواتور آنی درد ملایم و ثابتی است که غالباً درون رکتوم احساس شده و با نشستن بدتر و با ایستادن و راه‌ رفتن بهبود می‌یابد. درد آن معمولاً در حدود ۲۰ دقیقه طول می‌کشد و در فواصل منظم تکرار می‌شود؛
 • اسپاسم زودگذر مقعد: یک گرفتگی همراه با درد رکتوم زودگذر است که معمولاً در زنان و در افراد جوان‌تر از ۴۵ سال رخ می‌دهد. اگرچه علت دقیق درد شناخته شده نیست، اما بسیاری از پزشکان بر این باورند که اسپاسم عضله اسفنکتر مقعد عامل ایجاد آن است. درد آنال در اسپاسم زودگذر مقعد ناگهانی و شدید است و معمولاً کمتر از یک دقیقه به طول می‌انجامد. اما در موارد نادر، اسپاسم می‌تواند تا یک ساعت نیز ادامه پیدا کند. حتی درد تیز و آزار دهنده‌ی آن می‌تواند فرد را از خواب عمیق بیدار کند. این درد می‌تواند چند روز پشت سر هم ایجاد سپس برای هفته‌ها یا ماه‌ها ناپدید شود.

علاوه بر علل اصلی درد مقعد که گفته شده دلایل دیگری نیز به صورت نادر می‌توانند درد و ناراحتی مقعدی ایجاد کنند که شامل:

 • سرطان روده‌ی بزرگ: درد مقعدی می‌تواند نشانه‌ی نادری برای سرطان روده‌ی بزرگ و راست‌روده باشد که در بیشتر موارد درد و خونریزی با هم بروز می‌کند؛
 • عفونت روده: عفونت قسمتی از روده از جمله آبسه آنورکتال، پروکتیت و التهاب رکتوم می‌تواند درد ضربان‌دار مقعدی ایجاد کند؛
 • پروستاتیت: مشکلات پروستات ممکن است درد یا احساس فشار در رکتوم تولید کند؛
 • بیماری التهابی روده: کولیت اولسراتیو و بیماری کرون می‌تواند با درد مقعدی بروز کند؛
 • نزدیکی مقعدی: وارد شدن اجسام سفت خارجی مانند آلت مردانه یا آلت مردانه‌ی مصنوعی می‌تواند در رکتوم درد شدیدی ایجاد کند؛
 • پرولاپس رکتوم: بیرون زدن قسمتی از راست‌روده از سوراخ مقعد می‌تواند دردناک باشد؛
 • درد دنبالچه (درد دنبالچه یا درد اطراف دنبالچه): درد ناحیه‌ی انتهایی ستون فقرات یعنی دنبالچه می‌تواند به مقعد انتشار یابد.

درمان خانگی درد مقعد

هنگامی که علت درد رکتال تشخیص داده شد برخی داروها و توصیه‌های خانگی برای کاهش درد آن پیشنهاد می‌شود که در سه مورد از چهار علت شایع درد مقعدی مؤثر است. این اقدامات شامل:

 • نشستن در وان یا لگن آب گرم به مدت ۲۰ دقیقه دو الی سه بار در روز؛
 • رژیم غذایی حاوی فیبر فراوان؛
 • مصرف مایعات کافی روزانه ۶ تا ۸ لیوان؛
 • گذاشتن حوله‌ی گرم بر روی مقعد دردناک؛
 • کرم موضعی و داروهای ضد درد و ضد التهاب مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن.

در اغلب موارد چهارمین علت شایع درد مقعدی یا همان اسپاسم زودگذر مقعد کوتاه و بدون نیاز به اقدام درمانی خاصی خود‌به‌خود بهبود می‌یابد اما به منظور جلوگیری از حمله‌ی ناگهانی آن و کاهش درد ناشی از علل نادر می‌توان از برخی داروها و سم بوتولینوم تحت نظر پزشک کمک گرفت.

تشخیص و درمان درد مقعدی

وقتی درمان‌های خانگی بی‌نتیجه و فاقد اثربخشی مثبت است، باید برای بررسی بیشتر و درمان اساسی با توجه به علت ایجاد کننده درد مقعد به پزشک متخصص مراجعه شود. اگرچه به طور کلی درد رکتوم نیاز به مراجعه اورژانسی به بیمارستان ندارد اما در صورت همراه بودن درد مقعدی با علایم هشدار دهنده‌ی دیگری مانند تب، ترشح عفونی از راست‌روده، درد منتشر شونده از مقعد به شکم، خونریزی شدید مقعدی، افتادگی و بیرون‌زدگی مقعد و احساس وجود جسم خارجی در مقعد نیاز به مراجعه فوری و اورژانسی دارد.
هرچند بسیاری از بیماران دارای درد ناحیه‌ی رکتوم با کمک یک پزشک متخصص درمان خواهند شد، اما در برخی موارد نیاز به یک تیم درمانی از متخصصین گوارش، اورولوژیست، غدد، بیماری‌های عفونی و جراحان داخلی نیاز است تا علایم شدید و پیچیده درد مقعد فرد درمان شود.
پزشک با پرسیدن سوألاتی در زمینه‌ی نوع درد، میزان شدت، عوامل کاهنده و افزاینده و سایر علایم احتمالی همراه آن از یک سو و معاینه‌ی بالینی و مشاهدات ظاهری خود از سوی دیگر به جست‌وجوی علت ایجاد کننده درد مقعد فرد می‌پردازد. گاهی به معاینه‌ی انگشتی برای بررسی بیشتر نیاز دارد و در مواقعی که به بیماری‌های زمینه‌ای نیز شک می‌کند آزمایشات تخصصی دیگری چون کولونوسکوپی، سیگموئیدسکوپی، آنوسکوپی و بیوپسی بافت مقعدی را انجام می‌دهد.
پزشک پس از تشخیص علت درد ناحیه‌ی مقعدی اقدامات درمانی لازم را با توجه به نوع و شدت بیماری انجام می‌دهد. درمان‌ها با توجه به علت شامل:

  • درد اسپاسم زودگذر مقعد: برای جلوگیری از حمله‌ی درد اسپاسم زودگذر مقعدی، ممکن است داروهای ضد آسمی مانند آلبوترول (سالبوتامول) استنشاقی در حملات مکرر یا طولانی مدت کمک کند. گزینه‌های درمانی دیگر مثل قرص کلونیدین دو بار در روز و پماد نیتروگلیسرین موضعی در کنترل درد مؤثر هستند؛
  • درد سندرم لواتور آنی: برای کمک به کنترل درد سندرم لواتور آنی، پزشک ممکن است یک داروی ضد التهابی و یا ریلکس‌کننده‌ی عضلانی تجویز کند؛
  • درد هموروئید: بسته به نوع هموروئید درمان‌های متفاوتی از دارو درمانی تا جراحی توصیه می‌شود. بهترین زمان برای درمان دردناک‌ترین نوع هموروئید یعنی بواسیر ترومبوزه در ۴۸ ساعت اول تشکیل آن است که پزشک با یک روش ساده می‌تواند در مطب تحت بی‌حسی موضعی و ایجاد یک برش کوچک، لخته خون را بردارد. اطلاعات بیشتر در مقالات مرتبط درمان هموروئید و بواسیر؛
  • درد شقاق مقعد: برای کمک به التیام شقاق مقعد، پزشک از کرم‌هایی نظیر دیلتیازم یا نیترات گلیسیرین به عضلات مقعد استراحت می‌دهد. تزریق سم بوتولینوم به اسفنکتر مقعد نیز می تواند به بهبود در بیماران مبتلا به شقاق مزمن مقعد کمک کند. اگر شقاق به درمان‌های اولیه پاسخ ندهد، ممکن است یک روش دیگر به نام اسفنکتروتومی لازم باشد که با یک برش کوچک در اسفنکتر مقعد به کاهش تون عضلانی و ریلکس شدن آن کمک کند. اطلاعات بیشتر در مقالات مرتبط درمان شقاق یا فیشر مقعدی؛
  • درد مقعد با علل نادر: در درمان سایر علل نادر و مشکلات اساسی که منجر به درد مقعد شده است مانند مشکلات رکتوم، سرطان روده بزرگ، پروستاتیت، بیماری التهابی روده و عفونت روده، مدیریت درد شامل درمان مشکلات اساسی است.

اغلب دردهای مقعدی طی درمان صحیح و پیگیری مداوم با درصدهای بالایی درمان شده و به صورت کامل بهبود می‌یابند. درد مقعدی ناشی از هموروئید در اکثر موارد با درمان‌های ساده و نود درصد دردهای مقعدی ناشی از شقاق مقعد طی سه هفته رفع می‌شود. دو سوم افراد مبتلا به سندرم لواتورآنی طی درمان بهبود می‌یابند. برای درمان صد در صدی اسپاسم زودگذر مقعدی روش‌های جدید و نوین در حال مطالعه و بررسی است. دردهای مقعدی نادر و اساسی هم مانند سرطان روده بزرگ یا بیماری پروستات دارای پیش‌آگهی ضعیف تا خوب بسته به میزان اثربخشی درمان هستند.

پرسش و پاسخ
 • سلام ، از شیراز مزاحم میشوم ، کوتاه می پرسم که وقت گرفته نشود ، اخیرا گاهی در نیمه شب ها درد عجیب و کوتاه مدتی به سراغ من آمده و تا حدودی این درد از ده فشار عدد هفت دارد ، لذا پس از اندکی فشار و گاهی همراه با تخلیه و شستشو با آب گرم آرام میشود ، این درد چیست ، فشار عصبی من بالا است ، خوراکم بد نیست ، سیگارم تازه ترک کردم . متشکر و مرسی

  • با سلام
   درد مقعدی می تواند از نشانه های وجود بیماریهای مقعدی هموروئید اسپاسم و گرفتگی عضلانی دریچه مقعدی باشد از آنجایی که این اتفاق در شب برای شما می‌افتد احتمال وجود اسپاسم و گرفتگی ناحیه مقعدی بیشتر بوده و لازم است برای اثبات آن و تشخیص نهایی حضوری مراجعه کرد معاینه بالینی شوید تا درباره درمان تصمیم گیری شود نشستن در لگن آب گرم و گذاشتن کمپرس گرم به کنترل درد شما کمک خواهد کرد.

 • با سلام دکتر من ۵۱ سالمه حدا یک هفته هست که از درد مقعد رنج میبرم که یک قسمت از مقعدم زخم کوچکی داره که باعث درد شدیدی میکنم و خواب ندارم و به پزشک عمومی مراجع کردم که این داروها را داد ۱ پماد آنتی همورو ئید ۲ رانیتیدین ۱۵۰ ۳ متروماکس ۲۵۰ که رعد از سه روز مصرف هبچ تاثیری ناشته دردم بیشتر شده لطفا راهنمائی کنید با تشکر

  • با سلام
   مراقب باشید تا دفع مدفوع روان انجام شده دوره درمان دارویی خود را به اتمام برسانید اگر بهبودی حاصل نشد برای بررسی وضعیت حضوری مراجعه کنید.

 • با سلام چند روز پیش من دچار اسهال شدم و فردای ان روز سوزش و درد در ناحیه مقعد از قسمت داخلی شروع شده که حس گرما دارد و وقتی می نشینم و پیاده روی می کنم بدتر می شود فقط زمانی که ابگرم استفاده می کنم مشکلی ندارم.

  • با سلام
   عدم توجه به کنترل اسهال باعث آسیب در دیواره مقعدی و احتمالاً بیماری شقاق در شما شده باشد برای بررسی و تشخیص قطعی نوع بیماری لازم است حتما تحت معاینه و مشاهده عینی قرار گرفته حضوری مراجعه کنید تا قبل از پیشرفته بیماری و مزمن شدن آن تحت درمان مناسب دارویی قرار بگیرید و شانس بهره‌بردن از درمان‌های حداقلی را از دست ندهید توصیه می شود این مشکل را هرچه زودتر قبل از بروز عوارض و علایم آزاد دهنده دیگر که می‌تواند روند درمان و بهبودی را طولانی کنند پیگیری کرده و برای بهبودی خود اقدام کنید.

 • سلام آقای دوکتور!
  بنده ۲۶سال دارم و دانشجو میباشم. مدت دو ر وز میشود بعد از یک عمل دفع مدفوع که خیلی به مشکل بیرون اومد درد شدیدی ازناحیه مقعد دارم و این خیلی اذیتم میکنه.البته هنگام شستن مقعد همون لحظه احساس منمودم که با چاقوی مقعدم پاره شده باشه و خیلی میسوخت الان که نمیسوزه ولی خیلی درد داره حتا اینکه به هر شکلی قرا داشته باشم درد می کنه و خیلی اذیتم میکنه.
  لطف نموده یک راهکاری بهم بگید.

  • با سلام
   با توجه به توضیحاتی که دادید احتمالا به سبب دفع مدفوع سخت و زورکی دچار آسیب دیواره مقعد و بیماری احتمالی شقاق شده باشید که اگر به موقع در همین مراحل ابتدایی ابتلا به بیماری اقدام کنید چون بیماری در مرحله حاد بوده با کمک درمان های دارویی بهبود پیدا کرده سلامت خود را باز خواهی یافت توصیه می شود هر چه زودتر برای دریافت درمان مناسب خود اقدام کنید از زور زدن و دفع مدفوع پرفشار نیز خودداری کرده مراقب باشید دچار یبوست نشوید مواد غذایی پر فیبر آلو گلابی انجیر خشک مایعات فراوان استفاده کنید به محض احساس نیاز به دفع خود را به دستشویی برسانید تحرک داشته پیاده روی کنید.

 • سلام . من همه روزه با دوچرخه به محل کارم می رم و بر می گردم . چند روز پیش خارش شدید در ناحیه مقعد پیدا کردم. هرچی میشستم بدتر می شد . احساس می کنم ناحیه بیرونی مقعدم سفت شده . از شهرستان هم مزاحم شدم . پماد ام جی استفاده کردم . خارش ندارم . ولی سفتی ای که ایجاد شده را چکار کنم ؟

  • با سلام
   ممکن است به سبب استفاده مکرر از دوچرخه و نشستن بدون وقفه دچار بیماری هموروئید شده باشید اما برای تشخیص قطعی آن باید تحت معاینه بالینی قرار بگیرید توصیه می‌شود از خوددرمانی که می‌تواند با به تاخیر انداختن روند درمان منجر به پیشرفت بیماری و وخیم شدن آن شود خودداری کرده و هرچه زودتر برای تشخیص قطعی بیماری و دریافت درمان مناسب آن اقدام کنید تا هرچه زودتر سلامت خود را بازیابید.

 • سلام حدود چهارسال پیش برای درد مقعدی به پزشک مراجعه کردم تشخیص دکتر فیشر بود البته گفت دو تا هموریید قدیمی دارم که بیرون مقعدم هستن وحالت گوشت اضافه هستن که هیچ دردی ندارن وبخاطر اینکه درد ندارن کاری بهشون نداشته باشم حدود یک ماه پیش قرص چربی سوز استفاده کردم بعد از ۵ روز سوزش بدی پیدا کردم وقتی قرص قطع کردم چند روز یبوست پیدا مردم سه روز پیش شب. دو بار با درد شدیدی مقعدی بیدار شدم که بعد از چند دقیقه رفع شد از آن شب به بعد وقتی میرم دستشویی قسمت چپ مقعدم درد شدیدی داره دو روز شیاف استفاده می کنم وپماد هموریید ولی بهتر نشدم فقط وقتی از تشت آب گرم استفاده می کنم بهتر میشم حالا تشخیص چیه ال۳۵

  • با سلام
   به احتمال زیاد به سبب دفع مدفوع سخت و ابتلا به یبوست دچار بیماری فیشر شدید که لازم است هر چه زودتر قبل از پیشرفت آن و وخیم شدن بیماری برای دریافت درمان دارویی مناسب مراجعه کنید در غیر این صورت بیماری پیشرفت کرد ممکن است نیاز به جراحی داشته باشید.

  • با سلام
   نشستن طولانی مدت و مداوم ممکن است شما را مستعد ابتلا به بیماری مقعدی هموروئید کرده باشد برای بررسی ناحیه و تشخیص نوع بیماری و دریافت درمان مناسب آن لازم است حضوری مراجعه کرده معاینه بالینی شوید تا اقدامات درمانی لازم انجام شود نیاز به درمان طولانی مدت و یا حتی موارد غیردارویی پیدا نکنید.

 • سلام من ۴۴سال دارم و ۲۰سال پیش بواسیرم روعمل کردم بعد عمل زایده ای بعد از اجابت مزاج بیرون میومد که بادست مبرفت تو ومشکلی نداشتم الان چند ماهه که همون حالت هست و۲۰سالی همراهمه ولی الان بادرد همراه است یعنی دور مخرج احساس درد دارم وفقط دور گردی مخرج و اذیت میشم و حالت کشیدگی دارم حالت اجابت مزاجم خوبه و مشکلی در تخلیه ندارم و مدتی هست در اثر فعالیت بدنی اون زایده میاد بیرون که با مراعات کردن و پرهیز فعالیت سنگین نمی زارم بیرون بیاد فقط این درد اذیتم میکنه . چه کار کنم درد کنترل بشه و ایا این علایم میتونه علایم بیماری خطرناک باشه و ایا درمان داره

  • با سلام
   با توجه به توضیحاتی که دادید احتمالاً دچار بازگشت بیماری مقعدی هموروئید شدید و لازم است برای دریافت درمان مناسب آن قبل از بروز عوارض دیگر مراجعه کنید احتمالا نیاز به جراحی مجدد داشته باشید که البته امروزه دیگر نیاز به انجام جراحی سخت سنتی با تیغ جراحی نبوده و روش‌های نوین ابداع شده و با اشعه لیزر بدون درد و خونریزی درمان میشوید به صورتی که در همان روز مراجعه می توانید مرخص شده به خانه برگردید نیازی به مراقبت استراحت طولانی مدت و پانسمان نداشته باشید و از روز بعد زندگی عادی خود را همانند اطرافیان آغاز کرده به محل کار خود بازگردید.

 • سلام آقای دکتر من مشکل معده دارم دو سه روزی یکبار میرم دسشویی داخل دسشویی هم ۱۵الی ۲۰دقیقه میشینم .
  الان چند ماهی هست از ناحیه مقعدی دردبعضی مواقع شدید درد میکنه استراحت کنم خوب میشم دارم لطفا راهنمایی کنید چکار کنم.

  • با سلام
   به احتمال فراوان دفع مدفوع زورکی و پر فشار شما را دچار بیماری مقعدی هموروئید یا شقاق کرده که تشخیص آن نیاز به معاینه بالینی دارد برای بررسی وضعیت و شدت آسیب و دریافت درمان مناسب حضوری مراجعه کنید درون لگن آب گرم بنشینید ناحیه مقعد را چرب نگه دارید و دفع مدفوع روان داشته باشید تغییراتی در سبک زندگی و رژیم غذایی خود ایجاد کنید تا دچار یبوست نشوید.

 • سلام آقاي دكتر خسته نباشيد.من الان مدت ۱سالي ميشه از ناحيه مقعد درد دارم وقتي كه دسشويي داشته باشم درد زياد ميكنه ميرم دسشويي وقتي بيرون اومدم درد قطع ميشه لطفا راهنمايي كنيد هنوز به پزشك مراجعه نكردم.

  • با سلام
   احساس درد ناحیه مقعد می‌تواند نشانه وجود بیماریهای مقعدی چون هموروئید بواسیر شقاق مقعدی و یا مربوط به اسپاسم و گرفتگی عضلانی دریچه مقعد باشد که نیاز به بررسی و پیگیری دارد به موقع برای دریافت درمان مناسب می‌توانید با نشستن در لگن آب گرم یا کمپرس گرم درد را کنترل کرده و در اسرع وقت برای بررسی وضعیت بیماری خود و دریافت درمان مناسب آن حضوری مراجعه کنید تا شانس برای بهره بردن از درمان‌های ساده و حداقلی داشته در مدت کوتاه سلامت خود را بازیابید.

  • با سلام
   برای تشخیص قطعی نوع بیماری مقعدی ایجاد شده و دریافت درمان مناسب آن لازم است تا حضوری مراجعه کرده ویزیت بالینی شده تحت بررسی دقیق قرار بگیرید بدون مشاهده عینی محل نمی‌توان نظری درباره نوع بیماری و درمان آن داد.

 • با سلام
  بچه ی ۵ ساله ای دارم که دارم که هرازگاهی دچار درد مقعد میشه مدفوع هم به اندازه کافی میکنه ولی وقتی دچار درد میشه گریه میکنه که دستشویی دارم ولی دستشویی ام نمیکنه . پشتشم درد شدید داره و تازگی انگلم تو مدفوعش دیده شده.ممنون میشم راهنمایی کنید

  • با سلام
   لازم است برای تشخیص نوع بیماری مقعدی کودک حتماً به پزشک اطفال مراجعه کرده معاینه بالینی شود و درمان مناسب برای او تجویز شود برای کنترل درد کودک می توانید از کمپرس گرم یا نشستن در آب گرم روزانه کمک بگیرید.

 • سلام وخسته نباشیدخدمت شما آقای دکتر من ۸ساله بعداززایمان سزارین پارگی مقعدداشتم اوایل دردوخونریزی کمی داشتم بعدازمدتی خودبه خودخوب شدم ولی الان یک ساله که فقط زمان پریود دردشدیدی درمقعددارم کیست ۵۰میلیمتری هم دارم درتخمدان چپ برای درمان باید چه کاری انجام دهم

  • با سلام
   برای بررسی وضعیت بیماری ایجاد شده در ناحیه مقعد خود باید حضوری مراجعه کرده و در صورتی که بیماری در مراحل اولیه ایجاد خود باشد با کمک درمان های دارویی بهبودی حاصل خواهد شد در غیر این صورت نیاز به جراحی پیدا خواهید کرد که البته امروزه با کمک روش های جراحی نوین لیزری دیگر نیاز به انجام اقدامات سخت درمانی نیست میتوانید سرپایی تحت بی حسی موضعی و در محیط خارج از بیمارستان درمان شده در همان روز مراجعه مرخص شوید و به خانه باز گشته و از روز بعد زندگی عادی روزمره خود را داشته باشید برای درمان کیست نیز باید به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید.

 • سلام وخسته نباشید دکتر جان چند مدتی هست که دردی از داخل روده بسمت خروجی مقعد میکش بیرون انگاری چیزی میخاد بیرون بیا د خیلی درد میکشم لطفا راهنمای بفرمایید ممنونم

  • با سلام
   احساس درد در ناحیه مقعد می تواند به سبب ابتلا به بیماریهای مقعدی چون هموروئید و یا اسپاسم و گرفتگی عضلانی دریچه مقعد ایجاد شده باشد برای کنترل درد از کمپرس گرم استفاده کرده روزی سه بار به مدت یک ربع ساعت درون لگن آب گرم بنشینید تا اگر بهبودی حاصل نشد و یا دچار علایم دیگر شدید برای بررسی علت مراجعه کنید تا تحت درمان مناسب قرار بگیرید.

  • با سلام
   درد تیز و برنده پس از دفع مدفوع یکی از نشانه‌های بارز ابتلاء به بیماری مقعدی فیشر بوده و لازم است برای تشخیص قطعی آن حضوری مراجعه کرده معاینه بالینی شوید از طرفی مراجعه به موقع در درمان این بیماری بسیار مهم بود زیرا چهار تا هشت هفته ابتدایی بیماری که مرحله حاد آن بوده امکان بهره بردن از درمان‌های ساده دارویی برای بهبودی کامل وجود دارد پس به سلامت خود اهمیت داده هرچه زودتر برای بررسی وضعیت و دریافت درمان مناسب آنها حضوری مراجعه کنید تا این شانس را از دست ندهید.

 • سلام آقا دکتر من سه سال پیش از نا حیه معقد خون ریزی داشتم خوب شد بعد شروع به سوزش شد بعد به دکتر مراجعه کردم گفت باید عمل کنی شقاق است عمل کردم ولی هنوز وقتی دستشوی میرم بعداز اجابت انگار معقد درد میگیرد وسوزش ایجاد میکند همه دکتری رفتم فقط پماد بهم میدند کمکم کنید اعصابم ریخته به هم تو را خدا

  • با سلام
   برای بررسی وضعیت ناحیه مقعد خود حضوری مراجعه کنیم به احتمال زیاد دچار بیماری مقعدی دیگر و یا بازگشت بیماری شقاق شده باشید در صورت بازگشت بیماری و در صورتی که درمان‌های دارویی پاسخگو نباشد ممکن است نیاز به جراحی مجدد داشته باشید درباره تصمیم گیری درمان نیاز است معاینه حضوری شوید بنابراین برای پیگیری مشکل خود اقدام کنید.

 • سلام من درد مقتدى دارم كه بخاطر همين درد رفتم متخصص ولى بهم گفت عفونت شديد دارى ميخوام بدونم واقعا اين درد مقعد از عفونته

  • با سلام
   عفونت نیز می تواند باعث بروز درد در ناحیه مقعد شود در صورتی که بخواهید بیشتر راهنمایی شوید باید حضوری مراجعه کرده معاینه بالینی گردید.

 • با سلام ۶۸سالمه و ۲سال پیش دکتر گفت همورویید دارم و دارو استفعده کردم اما هر از چند گاهی درد سرا۵م میادو شیاف یا پماد ام جی باریج میزنم اما ۲روزه درد وسوزش واطراف مقعد ابسه کرده ممنون میشم راهنماییم کنید.ضمنا فرهنگی هستم هزینه عمل چقدر هست؟

  • با سلام
   ممکن است بیماری هموروئید پیشرفت کرده دچار علایم آزار دهندی دیگر شده باشد و یا دچار بیماری دیگری چون آبسه مقعدی شده باشید به هر حال لازم است برای بررسی وضعیت بیماری خود حضوری مراجعه کنید بسته به نوع بیماری درباره درمان شما تصمیم گیری خواهد شد در صورت نیاز به جراحی با کمک روش لیزری میتوانید بدون درد و خونریزی تحت بی حسی موضعی در محیط کلینیک بدون نیاز به مراقبت و یا حمایت و استراحت طولانی مدت درمان شده و در همان روز مراجعه ترخیص شوید و از روز بعد زندگی روزمره خود را آغاز خواهید کرد البته باید تغییراتی در زندگی خود ایجاد کرد مراقب باشید دچار یبوست نشوید.

 • سلام من یه خانم ۳۲ ساله هستم مدت۱۰ روزی ست که درد درناحیه معقد احساس میکنم البته تیر میکشد وفاصله تیرکشیدن ساعتی یه بار است لطفا راهنماییم کنید

  • با سلام
   بروز درد در ناحیه مقعد می تواند به سبب ابتلا به انواع بیماریهای مقعدی مانند هموروئید یا شقاق و یا به سبب گرفتگی عضلانی دریچه مقعد ایجاد شود بهتر است برای کنترل درد خود دو سه روز به مدت یک ربع ساعت و سه مرتبه در روز درون لگن آب گرم بنشینید در صورتی که درد کنترل نشده و یا دچار علایم دیگر شدید برای بررسی قطعی بیماری و دریافت درمان مناسب آن حضوری مراجعه کنید.

 • سلام‌اگه ممکنه پاسخ بدید
  بنده درد ناحیه مقعدم بعد ازینکه متوجه برآمدگیِ خیلی کوچیکی رو مقعدم شدم شرو شد درد تیز‌و طاقت فرسایی داره ک‌از دردش حتی ادرار نمیتونم‌بکنم این برآمدگی اصلن شبی جوش نیست و تیره رنگ هست دقیقن کنار مقعدم شبی ب التهاب بخشی از مقعدم اگه‌ممکنه کمکم‌کنید اینقد مطالب خوندم اما راه ب جایی نبردم نه شبیه شقاق هست ن بواسیر ن کورک ن‌جوش و اینکه خونریزی ام ندارم بنده آی بی اِس هم دارم اگه ممکنه پاسخ بدید

  • با سلام
   دوست گرامی برای تشخیص قطعیت نوع بیماری شما باید حضوری مراجعه کرده تحت معاینه بالینی قرار بگیرد بدون معاینه نمی تواند بیماری تشخیص داده و احتمالاً یکی از بیماری‌های شقاق یا هموروئید بود که اگر به موقع برای درمان آن اقدام کنیم و بعد از درمان های ساده و دارویی را از دست داده و نیاز به جراحی پیدا کنید بنابراین توصیه می‌شود بیماری خود را جدی گرفته هر چه زودتر برای درمان آن مراجعه کنید و با به تاخیر انداختن عمل مراجعه خود باعث شدن بیماری و بروز علائم آزاردهنده دیگر نشوید.

 • با سبام من یک جوان ۱۸ ساله هستم یه دو هفته هست که در ناهیه بین مقعد و بیضه ها ( بیشتر به سمت مقعد) درد بسیار کمی احساس میکنم .
  دلیلش چه میتواند باشد ؟
  آیا سرطان پروستات دارم !؟

  • با سلام
   خیر سرطان را نمی توان به همین راحتی تشخیص داد و در سن شما احتمال آن خیلی کم است هر روز روزی سه بار به مدت یک ربع ساعت درون لگن آب گرم بشینید و مصرف میوه و سبزیجات را افزایش داده مراقب باشید یبوست نگیرید اگر درد برطرف نشود برای بررسی آن حضور مراجعه کنید.

 • سلام من درناحیه مقعد هنگام دفع سوزش ودرد واحساس تیزی در مقعد دارم درد طولانی در آب گرم هم میشینم باروغن زیتون چرب میکنم از درد زیاد لیدوکاییم هم میزنم ولی امانمو بریده کولونوسکپوپی هم سالم بوده ولی شقاق بیرون زده دارم کمکم کنید وراهنمایی سپاس

  • با سلام
   بیماری شقاق مقعدی در مرحله حاد ۴ تا ۸ هفته ابتدایی ابتلا با کمک درمان های دارویی قابل بهبودی خواهد بود ولی در صورتی که بیماری کهنه شده و قدیمی باشد نیاز به درمان‌های غیردارویی و جراحی خواهد داشت که البته با وجود روشهای نوین لیزری میتوان این جراحی را به صورت سبک و سرپایی تحت بی حسی موضعی و در محیط کلینیک بدون درد و خونریزی انجام داد به صورتی که در همان روز مراجعه مرخص شوید و زندگی عادی خود را داشته نیازی به پانسمان مراقبت استراحت طولانی مدت روش های سنتی نداشته و در مدت کوتاهی سلامت خود را بازیابید

  • با سلام
   با توجه به توضیحاتی که دادید این احتمال وجود دارد که دچار بیماری مقعدی شقاق شده باشید لازم است برای تشخیص قطعی این بیماری و دریافت درمان مناسب آن قبل از وخیم شدن آن در بروز علایم آزار دهنده دیگه حضوری مراجعه کنید تا برای درمان‌های ساده دارویی و حداقلی را داشته باشید احتمالا به سبب ابتلا به اسهال و عدم توجه به درمان آن دچار ترک بافتی در ناحیه مقعد و بیماری فیشر شده باشید.

 • سلام آقای دکتر.من قبل زایمان شقاق کوچکی داشتم که بعد زایمان بزرگتر شد.با توجه به یبوستی که دارم واقعا زجر میکشم.هنگام دفع هم خون زیادی میره وتا چندروز درد زیادی دارم به حدی که نمیتونم اصلا بشینم.بگید من چیکار کنم؟ بخاطر یبوستم هم میترسم جراحی کنم ودوباره به حالت اول برگرده.

  • با سلام
   تغییرات هورمونی دوران بارداری باعث تشدید بیماری یبوست و بیماری های مقعدی در زنان شده و از طرفی تحمل وزن جنین در دوران بارداری می تواند باعث تشدید فشار در ناحیه مقعد شود. بنابراین لازم است برای بررسی شدت آسیب وارد به محل مقعد حضوری مراجعه کنید در صورتی که بیماری شما مزمن باشد تنها راه درمان قطعی انجام جراحی بوده و دیگر به درمان‌های دارویی پاسخ مناسب نخواهید داد خوشبختانه با وجود روش نوین لیزری می توان این جراحی سرپایی بدون نیاز به بیهوشی عمومی و یا بستری شدن در بیمارستان سرپایی انجام داد به صورتی که در همان روز مراجعه ترخیص شده و از روز بعد نیاز به مراقبت خاصی سلامت خود را بازیافته به انجام کارهای شخصی و مراقبت از فرزند خود بپردازید البته باید تغییراتی در زندگی و برنامه غذایی خود ایجاد کنید تا یبوست را کنترل نمایید باید مصرف مواد غذایی پر فیبر مایعات فراوان آلو گلابی انجیر خشک کیوی داشته روغن زیتون به غذا اضافه کنید و از نگه داشتن مدفوع بپرهیزید و به محض اینکه نیاز به دستشویی داشتید خود را به سرویس بهداشتی برسانید و هنگام دفع مدفوع زور نزنید.

 • سلام من ۲۸سال دارم حدود ۲ماهه که درد معقد شروع شده ودر دفع ادرار مشکل دارم در حال دفع درد و سوزش شدید شده و بعضی اوقات متفوع خیلی سفت است

  • با سلام
   دفع مدفوع سخت و زورکی و ابتلا به یبوست در طولانی مدت و عدم توجه به درمان و کنترل آن باعث شده تا باعث ایجاد آسیب در دیواره مقعد و بروز بیماری احتمالی بواسیر در شما شده باشد لازم است برای بررسی شدت آسیب و دریافت درمان مناسب آن حضوری مراجعه کنید و باید تغییراتی در زندگی و رژیم غذایی خود ایجاد کرده مواد غذایی مصرفی خود را تغییر دهید و از میوه ها سبزیجات آلو گلابی و کیوی انجیر خشک روغن زیتون استفاده کنید از به تاخیر انداختن عمل دفع مدفوع بپرهیزید پیاده روی کنید ورزش کردن تحرک بدنی داشته باشید از بلند کردن اجسام بپرهیزید از نشستن مداوم خودداری کنید و هر چه زودتر مشکل خود را پیگیری نمایید تحت درمان مناسب قرار بگیرید.

 • سلام اقای دکترخسته نباشیدمن همیشه مقعدم دردمیکنه بعضی وقتها خیلی دردمیکنه علتش چیه لطفاراهنماییم بکنید

  • با سلام
   درد ناحیه مقعدی می‌تواند نشانه وجود یک بیماری مقعدی هموروئید یا فیشر بوده و یا به سبب اسپاسم و گرفتگی عضلانی دریچه مقعد ایجاد شده باشد لازم است برای تشخیص نهایی و دریافت درمان مناسب آن حضوری مراجعه کنید چنانچه به موقع برای دریافت درمان مناسب خود اقدام نکند بیماری پیشرفت کرده با بروز علائم آزاردهنده دیگر و سوزش خارش خونریزی می تواند باعث ایجاد اختلال در اجابت مزاج و زندگی روزمره شما شود و روند درمان را طولانی کند.

 • سلام جناب دکتر وقت بخیر ..همسر من بعد از مدفوع درد شدیدی در ناحیه مقعد داره حالت سفت شدن مقعد ولی موقعی که از توالت فرنگی استفاده میکنه هیچ دردی نداره خواستم راهنمایی کنین و علت درد رو لطفا بگین با تشکر فراوان

  • با سلام
   برای تشخیص دقیق علت درد باید همسر شما تحت معاینه بالینی قرار بگیرد این احتمال وجود دارد که همسر شما دچار بیماری ترک بافتی ناحیه مقعد یا همان شقاق شده باشد لازم است برای بررسی وضعیت قبل از بروز علایم آزار دهنده دیگر حضوری مراجعه کنند تا قبل از وخیم شدن بیماری و از دست رفتن شانس بهره‌بردن از درمان‌های ساده روند درمانی خود را آغاز کنند.

 • سلام آقای دکتر ۳۴ سالمه اولین روز ماهانم درد شدیدی در قسمت مقعر داشتم چند سال پیش هم ایجوری شده بودم لطفا راهنمایی میکنید

  • با سلام
   تغییرات هورمونی دوران قاعدگی و ابتلا به یبوست ممکن است فردا را دچار درجاتی از مشکلات مقعدی و درد در ناحیه کنند لازم است برای بررسی وضعیت ناحیه مقعدی خود پیش از بروز علایم آزار دهنده دیگر و دریافت درمان مناسب حضوری مراجعه کنید این احتمال وجود دارد که دچار درجاتی از بیماری هموروئید باشید.

 • سلام وقت بخیر
  چند روز است که هنگام اجابت مزاج درد به همراه سوزش شدید دارم . خونریزی وجود ندارد . سوزش تقریبا دائمی است. ولی شدت و ضعف دارد . درد های ضربان دار دارم آنتی همورئید استفاده کردم. با آب سرد شستم . با آب گرم شستم فایده نداشت . هنگام راه رفتن هم سوزش دارم . لطفا راهنمایی بفرمایید. سوزش مقداری کم شده ولی هنگام دفع خیلی اذیت کننده است ترجیح می دم دفع نداشته باشم. البته یبوست و نفخ مزمن دارم . به این تجربه رسیدم که سوزش با نیاز به دفع رابطه مستقیم دارد.
  با تشکر

  • با سلام
   درد و سوزش مقعدی که هنگام اجابت مزاج تشدید می شود می تواند از نشانه های بارز وجود بیماری شقاق مقعدی در شما باشد البته بدون معاینه بالینی و مشاهده محل نمی‌توان نظر قطعی درباره بیماری و درمان مناسب آن داد باید حضوری مراجعه کرد معاینه شوید پس از تایید بیماری و تعیین میزان مرحله پیشرفت آن درمان مناسب دارویی و جراحی توصیه خواهد شد در صورتی که به موقع در ۴ الی ۸ هفته ابتدایی ابتلا به بیماری مراجعه کنید شانس بهره‌ بردن از درمان‌های دارویی ساده را خواهید داشت لازم است برای بهبودی آن تغییراتی در سبک زندگی و رژیم غذایی خود ایجاد کرده مراقب باشید دفع مدفوع روان داشته باشید تا زخم و ترک پوستی ایجاد شده در ناحیه دچار التهاب و یا تشدید آسیب بافتی نشود.

 • سلام روز بخیر …من هرچند ماه یه بار درد شدیدی از ناحیه مقعدم و زیر شکمم احساس میکنم که اصلا نمیتونم درست بشینم و راه برم و تکون بخورم…درد خیلی تیز هستش…سابقه کولیت در راست روده دارم

  • با سلام
   دردی که در ناحیه مقعد ایجاد می شود می تواند به سبب ابتلا به انواع بیماریهای مقعدی چون فیشر و یا بواسیر باشد و یا در مواردی دیده شده که اسپاسم و گرفتگی عضلانی دریچه مقعد با یک درد تیز و برنده همراه بوده و حتی گاهی فرد را از خواب شبانه بیدار کند. به هر حال بدون معاینه بالینی شما نمی‌توان نوع درد علت آن و درمان مناسب آن را تعیین کرد بهتر است به سلامت خود اهمیت داده قبل از بروز علایم و عوارض آزار دهنده دیگر برای دریافت درمان خود مراجعه کنید تا بتوانید با درمان‌های ساده و در مدت کوتاه بهبود یابید.

 • سلام خسته نباشید من ۳۲ سالمه و درد مقعد شدیدی دارم.تقریبا حدود ۵ سال پیش بواسیرمو عمل کردم و الان دوباره خیلی در ناحیه مقعد احساس درد دارم ولی بیرون زدگی ندارم.ممنون میشم راهنماییم کنید

  • با سلام
   دوست عزیز برای بررسی وضعیت خود و دریافت راهنمایی دقیق باید حضوری مراجعه کنید بدون معاینه بالینی شما نمی توان درباره ی درمان مناسب نظر داد.

 • با عرض سلام
  من خیلی وقته که نیمه شب در هنگام خواب مقعدم درد میگیره و این درد خیلی زیاده.الان یه مدته که در طول روز هم بعضی اوقات درد شدید میگیره.لطفا راهنمایی کنین

  • با سلام
   بروز درد در ناحیه مقعد می تواند به سبب ابتلا به درجاتی از بیماری مقعدی هموروئید و یا فیشر ایجاد شده و یا مربوط به اسپاسم و گرفتگی عضلانی دریچه مقعد باشد به هر حال برای تشخیص بیماری و دریافت درمان مناسب آن باید حضوری مراجعه کنید برای کنترل درد می توانید به طور موقت درون لگن آب گرم حمام نشسته بگیرید.

  • با سلام
   دردی که در ناحیه مقعد ایجاد می‌شود می‌تواند نشانه ابتلا به یک بیماری مقعدی چون هموروئید یا بواسیر و یا مربوط به اسپاسم و گرفتگی دریچه مقعد باشد که بدون بررسی بالینی و مشاهده عینی آن می‌توان نوع بیماری را به درستی تشخیص داد و درمانی برای آن تجویز کرد نکته مهم مراجعه فوری قبل از بروز سایر علائم آزاردهنده و تشدید آسیب بافتی ناحیه برای دریافت درمان های حداقلی می باشد.

 • سلام خداقوت به شما
  ۴۲ ساله هستم
  از بچگی حدود ۸ سالگی با یبوست های شدید درگیر بودم بعلت مصرف آنتی بیوتیک، درمان درستی انجام نشد برام و کم کم دچار دردهای شدید مقعد شقاق و برون زدگی و …..
  درمانهای مختلفی انجام دادم فیزیوتراپی ،
  خلاصه اینکه همیشه در حال روغن مالی و پیشگیری ام ولی ی روز هم بی درد نبودم احتیاج به راهنمایی دارم.
  ممنونم از شما

  • با سلام
   بعد از گذشت این بازه زمانی دیگر بیماری مقعدی ایجاد شده مزمن گشته و دیگر به درمان‌های ساده دارویی پاسخ موثر نداده و لازم است تحت جراحی قرار بگیرید برای بررسی وضعیت خود حضوری مراجعه کنید و نگرانی جراحی نباشید امروز با کمک پیشرفته انواع روش های نوین لیزری دیگر نیازی به انجام جراحی سخت و بستری چند روز در بیمارستان ندارید با این روش یک روز عمل شده در همان روز مراجعه مرخص میشود و میتوانید بدون درد و خونریزی از روز بعد زندگی عادی روزمره خود را آغاز کرد نیاز به مراقبت و حمایت دیگران نداشته حتی به محیط کار بازگردید.

 • سلام ادریس هستم ۲۹ سالمه. سه روز میشه که وضتی دستشوئی میرم احساس میکنم طرف راست مقعدم یک دانه تقریبا سخت پیدا شده که در وقت راه رفتن نشستن کم کم احساس درد میکنم ممنون میشم رهنماهی کنید تشکر.

  • با سلام
   لازم است برای تشخیص قطعی این بیماری مقعدی ایجاد شده حضوری مراجعه کنید ولی با توجه به توضیحاتی که دارید این احتمال می‌رود که دچار بیماری است مقعدی هموروئید و یا آبسه مقعدی شده باشید بهتر است به سلامت خود اهمیت داد هرچه زودتر این موضوع را پیگیری کنید و باعث ایجاد تاخیر در روند درمان خود نشوید.

 • سلام دکتر
  من کارهای عید انجام دادم یمقداری بهم فشار اومد مقعدم درد میکنه فشار که میدم انگار یه چیز سفتی همون قسمت که درد میکنه هست میشه راهنمایی کنید

  • با سلام
   به مدت یک هفته هر روز سه مرتبه به مدت یک ربع ساعت درون لگن آب گرم بنشینید اگر بهبودی حاصل نشد برای بررسی وضعیت خود و دریافت درمان مناسب حضوری مراجعه کنید از انجام کارهای سنگین نشستن طولانی مدت و یا وارد کردن فشار به خود هنگام دفع مدفوع خود داری کنید.

 • باسلام دارای مقعدی تنگ هستم بسختی وبا زور عمل دفع انجام میدهم کو لونسگوپی انجام دادم موردی نبود لطفا راهنمایی بفرمایید با تشکر

  • با سلام
   برای بررسی وضعیت خود باید حضوری مراجعه کنید تنگی دریچه مقعد در صورتی که با ورزش های عضلانی کف لگن بهبود پیدا کند نیاز به جراحی خواهد داشت به هر حال بدون معاینه بالینی شما نمی‌توان درباره درمان نظر قطعی داد.

 • با عرض سلام وخسته نباشید. مندر ناحیه مقعد احساس سفتی ودرد دارم نزدیک به دو ماه است که دچار یبوست شدم برای اولین با در زندگی خون ریزی هم داشتم که بهتر شدم ولی احساس تخلیه نشدن کامل مدفوع همراه با درد وسوزش وسفتی مقعد مرا رنج میدهد لطفا راهنمایی بفرمایید متشکرم.

  • با سلام
   بدون ویزیت حضوری شما و معاینه بالینی نیز و مشاهده محل نمی‌توان نوع بیماری را به درستی تشخیص است ولی احتمالاً دچار بیماری مقعدی بواسیر ناشی از دفع مشکل عدم توجه به کنترل شدید بهتر است و توصیه می گردد هر چه زودتر قبل از این که بیماری پیشرفت کنند و باعث به وجود آمدن علایم آزار دهنده دیگر شود برای درمان خود اقدام کنید در صورت مراجعه به موقع شانس بهره بردن از درمان‌های ساده را خواهید داشت و در مدت کوتاهتری بهبود پیدا کنید.

 • سلام دکترجان
  من نزدیک شش ماه به بالا است مدفوع سفت است می رم دستشوی فقط درد مقعد دارم پیش دکتر جراح رفتم میگه شقاق داری

  پیش دکترگوارش رفتم فقط دارو موسیلیون داده یه دکتر دیگه رفتم پماد دیلتیازم داده هنوز خوب نشدم
  دکترجان دارو من چیه تا خوب بشم

  • با سلام
   تا زمانی که مشکل یبوست خود را برطرف نکنید بیماری ناحیه مقعدی شما برطرف نخواهد شد و به درمان پاسخ موثر نخواهد داد ابتدا باید با ایجاد تغییر در روش زندگی و تغذیه خود یبوست ایجاد شده را کنترل نمایید باید میزان مایعات مصرفی را به بیش از ۸ لیوان در روز افزایش داده میوه و سبزیجات آلو گلابی کیوی انجیر خشک مصرف کنید روغن زیتون به غذا اضافه کرده از به تاخیر انداختن عمل دفع مدفوع بپرهیزید و خود را به موقع به دستشویی برسانید و تحرک داشته هر روز پیاده روی منظم داشته باشید و برای دریافت درمان خود مراجعه کنید نگران نباشید امروز سخت ترین مراحل پیشرفته بیماریها با کمک روش قابل درمان بوده با این روش سرپایی تحت بیحسی موضعی درمان شده ورزش و زندگی عادی و روزمره خود را داشته باشید بعد از گذشته این بازه زمانی از ابتلا به بیماری امکان درمان با دارو را نخواهید داشت.

 • سلام اقای دکتر….چهارماهی میشه بیرون رویم با خون و درد بعد ی مدت کوتاه خوب شدم وباز دوباره شروع شده جوری یک هفتس از درد شدید میترستم برم دستشویی دارم عذاب میکشم …

  • با سلام
   برای بررسی وضعیت خود حضوری مراجعه کنید تا تحت درمان مناسب قرار بگیرید چرا روند درمانی خود را به تاخیر بیندازید تا دچار علائم آزاردهنده و مشکل در دفع مدفوع و اجابت مزاج شوید بدون معاینه بالینی شما امکان تجویز دارو یا راهکار درمانی وجود ندارد ابتدا باید بیماری تشخیص داده شده و درمان مناسب بسته به مرحله پیشرفت آن تجویز شود اگر به موقع برای درمان خود اقدام نکنید بیماری پیشرفت کرده و نیاز به درمان‌های جدی چون جراحی پیدا خواهد کرد.

 • من هفته بيست پنج بارداري هستم
  اول اينگه غذاي سرد خوردم سردي كردم و تكرر زياد ادرار و بعد به نقعدم فشار نياد علتش حيه

  • با سلام
   تغییرات هورمونی دوران بارداری و تحمل وزن جنین باعث می‌شود که ناحیه مقعد دچار آسیب شده و یا زمینه ساز ابتلا به بیماری هموروئید باشد برای بررسی وضعیت به پزشک خود مراجعه کنید تا در صورت وجود آسیب درمان دارویی مناسب در بارداری را تجویز کنند.

 • باسلام..ببخشید من فیستولم رو عمل کردم پنج روز هس.الان بیضه هوم شدید درد دارن…مشکل چی هست..لطفا

 • سلام وعرض ادب.من مدت زمان طولانی هست که مشکل همورئید دارم.اما چند وقته خیلی شدید شده.به سختی مدفوعم خارج میشه.مقعدم خیلی تنگه وجمع شدست.نمیتونم عضلاتمو شل کنم.حتی اگه روونم باشم دفع برام سخته.الان مشکل اصلیم اینه که بیرون زدگیه شدیدی پیدا کردم و نمیدونم چرا درد به بیضه هام کشیده میشه.الان چند ساعته از درد همورئید ودرد بیضه نمیتونم تکون بخورم.لطفا راهنمایی کنید.با سپاس

  • با سلام
   عدم توجه به درمان و کنترل بیماری هموروئید در طولانی مدت باعث شده تا علایم آزار دهنده دیگری از آن بروز کرده و باعث اختلال در روند زندگی عادی شما شود لازم است برای بررسی وضعیت حضوری مراجعه کنید به احتمال زیاد نیاز به جراحی خواهید داشت البته نگران نباشید امروز پیشرفته ترین مراحل بیماریهای مقعدی با وجود روشهای نوین ابداع شده در سراسر جهان با نام روش های لیزری میتواند بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به بیهوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان انجام شود به صورتی که فرد در همان روز مراجعه مرخص شده و از روز بعد میتواند به کار و زندگی عادی خود برگشته نیازی به مراقبت‌های استراحت طولانی مدت نداشته باشد.

 • باسلام
  ۳۳سالمه اشپزم
  چندوقتیه هنگام مدفوع کردن دردشدیدی درمقعددارم خونریزی ندارم فقط دردشدیدهنگام مدفوع دارم باتشکر

  • با سلام
   بروز درد در ناحیه مقعد می تواند از نشانه های ابتلای شما به بیماری مقعدی هموروئید یا فیشر بوده و یا به سبب گرفتگی و اسپاسم عضلانی دریچه مقعد ایجاد شده باشد به هر حال برای تشخیص قطعی و تعیین نوع بیماری و درمان مناسب آن لازم است حضوری مراجعه کرده تحت معاینه بالینی قرار بگیرید بدون مشاهده عینی نمی‌توان اظهارنظر قطعی نمود بهتر است قبل از بروز علایم آزاردهنده دیگر و تشدید آسیب بافتی شانس خود را برای درمان ساده و حداقلی امتحان کرده و هر چه زودتر مراجعه کنید.

 • سلام اقای دکتر من ۳۸ سالمه یدفه ای توی خواب درد مقعد گرفتم انگار که فشار زیاد دارم تا چند دقیقه هم ادامه داره ممنون میشم با علمی که دارین راهنماییم کنین

  • با سلام
   بروز درد در ناحیه معقد می‌تواند به سبب ابتلا به انواع بیماری مقعدی گرفتگی و یا اسپاسم دریچه مقعد ایجاد شود برای تشخیص قطعی آن لازم است حضوری مراجعه کرده معاینه بالینی شوید تا تحت درمان مناسب قرار بگیرید با توجه به اینکه بروز درد ناگهانی و در شب بوده این احتمال وجود دارد که دچار نوعی از گرفتگی عضلانی دریچه مقعد شده باشید.

 • سلام.من پسر ۵ ساله ای دارم که ماهی یکی دوبار با درد وحشتناک مقعد به مدت چند ساعت و اجبار ما برای دفع مواجه هستش که البته بعد از دفع بهتر میشه ولی نه کامل..البته وقتی کمی دردناک میشه دیگه میترسه دستشویی بره و وضع بدتر میشه.لطفا راهنمایی کنید.

  • با سلام
   برای بررسی وضعیت کودک معاینه بالینی و تشخیص نوع بیماری مقعدی ایجاد شده لازم است تا هرچه زودتر قبل از تظاهر علایم ناگوار دیگر حضوری مراجعه شود تا کودک تحت درمان مناسب قرار بگیرد والد عزیز مراقب باشید تا فرزندتان دچار یبوست نشده و از به تاخیر انداختن عمل دفع هم به دلیل درد ایجاد شده خودداری کند.

 • سلام آقای دکتر ۲۷ سالم هست دو هفته میشه که دردی از سمت چپ مقعدم میاد یه کمی میشینم دردش زیادتر میشه الان چکار کنم که خوب بشه راهنمایی ام کن بهد از یه مدفوع این جوری شدم

  • با سلام
   دو سه روز درون لگن آب گرم به مدت یک ربع ساعت سه بار در روز بنشینید اگر بهبودی حاصل نشد برای بررسی دقیق علت آن حضوری مراجعه کنید تا درمان مناسب تجویز شود.

 • سلام اقای دکتر من ۲۳سالم ۳ماه بعد زایمانم ک سزارین بود در قسمت پایین نشیمنگاه (مقعدم)ی درد خیلی زیادی احساس کردم هر پمادیم ک استفاده میکنم اصلا تاثیر نداره خیلی کمم بیرون زدگی دارم ازتون خواهش میکنم کمکم کنید باتشکر

  • با سلام
   تغییرات هورمونی دوران بارداری و تحمل وزن جنین در این دوران باعث می‌شود تا ناحیه مقعد تحت فشار قرار گرفته منجر به بیماری‌های چون بواسیر شود برای بررسی وضعیت بیماری خود لازم است تا حضوری مراجعه کنید در صورتی که دچار زائده شده باشید با درمان‌های دارویی بهبود پیدا نکرد نیاز به درمان جراحی خواهید داشت البته میتوانید این جراحی را تحت بی حسی موضعی و در محیط کلینیک با روش لیزری انجام دهید به صورتی که در همان روز مراجعه ترخیص شده و از روز بعد مراقبت از فرزند خود را ادامه داده نیاز به مراقبت و حمایت دیگران نداشته باشید.

 • سلام آقای دکتر من ۲۴سالمه سمت راست کنارمقعدم کمی دردمیکنه باکمی فشاربادست احساس میکنم یاموقع دفع مدفوع احساس میکنم یه چیزی هم لبه ی مقعدم مثل جوشی آبکی مانندهست چیکارکنم اگه میشه راهنمایی کنیدممنون میشم

  • با سلام
   دوست عزیز بدون معاینه بالینی شما نمیتوان نوع بیماری را به صورت دقیق تعیین کرد و یا راهکار درمانی تجویز نمود به احتمال بسیار با توجه به توضیحاتی که دادید دچار بیماری مقعدی آبسه شدید که اگر به موقع درمان نشود زمینه‌ساز ابتلا به بیماری ناگوار دیگری به نام فیستول خواهد بود که درمان آن سخت بوده و گاهی نیاز به بارها جراحی دارد و بنابراین باید این جوش به ظاهر ساده را هرچه زودتر پیگیری کرده تحت درمان مناسب آن که جراحی است قرار بگیرید. نگران نباشید به روش لیزری می توانید یک جراحی سرپایی برای تخلیه و از بین بردن آبسه در محیط کلینیک داشته باشید تا بدون درد و خونریزی تحت بی حسی موضعی در محیط کلینیک درمان شده و در همان روز مراجعه به خانه بازگردید و از روز بعد یک زندگی عادی داشته نیازی به مراقبت‌های سخت و یا استراحت طولانی مدت روشهای سنتی نداشته باشید.

 • سلام من ۳۲ سال سندارم وبرداشتن اجسام سنگین کارمه بعضی اوقات درهنگام اجابت مزاج دچار خونریزی می شوم ومدفوع سفت خارج میشه ولی چند بارهم با این که شکم روان دارم ولی چند دقیقه درد ناحیه مقعد دارم راه درمان چیه

  • با سلام
   احتمال فراوان به سبب سبک زندگی غلط ابتلا به یبوست و بلند کردن اجسام سنگین دچار آسیب در ناحیه معقد و دچار درجاتی از بیماری بواسیر شدید که اگر به موقع برای درمان آن اقدام نکنید و تغییراتی اصلاحی در سبک زندگی خود ایجاد ننمایید دچار علائم آزاردهنده دیگر و تشدید آسیب بافتی شده و ممکن است نیاز به درمان‌های سخت‌تر و جراحی پیدا کنید بنابراین به سلامت خود اهمیت هرچه زودتر این موضوع را قبل از تظاهر علایم ناراحت کننده دیگر پیگیری کنید.